De uitdaging en de vluchtwegen Maak Pers heeft een morele claim op gemeenschap woningen van kerkelijke gebouwen Trouw K wartet Diakonaal bezoek uit Hongarije De Synode bespreekt kerkscheuring 26 ontslagen Vijf jaar 'Bijeen' in paperback Nieuwe uitgaven 'Filippus' Geref. jeugd bepleit bestrijding racisme vandaag Beroepingswerlf Vietnamzondag in Mozes en Aaronkerk Boekenetalage TROUW/KWARTET WUE.\Sd>AG 25 OKTOBER 1972 KERK T2/K? Engelse bisschoppen: lil iJllgOlOC VWO door H. Biersteker Er is nu geen reden meer voor de geprik keldheid van de leiders van de Nederduits Gereformeerde kerk over de Nederlanders die Beyers Naudé hardnekkig dominee blijven noemen, ook al is hij door deze kerk van zijn predikantstitel vervallen verklaard. Sinds afgelopen vrijdag is hij voor ons geen 'ds' meer maar 'dr\ Menigeen die hem daar in de Woestduinkerk zag staan met zijn kappa om en de bill in zijn handen, moet zich bewust zijn geweest van 's mans eenzaamheid. Hij maakt niet zoals Martin Luther King deel uit van een brede volksbewe ging en hij woont niet in een land waarin hij zich kan beroepen op de wetten. Hij en de zijnen vormen een kleine voorhoede in een vijandige omgeving. Zuid-Afrika leeft in een geestelijk isolement, maar Beyers Naudé en zijn instituut proberen de banden met de buitenwe reld aan te houden, die verder overal worden doorgesneden en dat isoleert hem weer zoveel te meer in zijn geïsoleerde samenleving. KWETSBAAR In een Canadese documentaire die zondag door het IKOR werd uitgezonden hebben we ook de kwetsbaarheid van mensen als Beyers Naudé weer eens kunnen zien. Een kerkzaal in Rondebosch, door brandstichting verwoest nadat het Christelijk Instituut erin vergaderd had. Een kogelgat door een bovenraam ln de woning van ds. Theo Kotze, directeur van het Instituut in Kaapstad. Van de straat af kon je door dat kogelgat een rechte lijn trekken naar Kotze's zoon die achter dat raam placht te zitten alleen op het moment van het schot niet. Het maandblad Pro Veritate heeft in' zijn oktober nummer melding gemaakt van 21 incidenten sinds augustus variërend van doorgesneden autoban den tot bomaanslagen. In geen van deze gevallen heeft de 'Special branch' (de veiligheidspolitie) die daar doorgaans nogal rap mee is ook maar een arrestatie verricht. ZONDERLING Die Kerkbode van de Nederduits Gereformeerde kerk zou toch wel 'graag zien', dat de 'overtreders' worden opgespoord, maar zij twijfelt nog een beetje of de gewelddaden wel zijn ingegeven door vijandige gevoelens jegens het christelijk Insti tuut. De mogelijkheid is volgens Die Kerkboden 'zeker niet totaal uitgesloten, dat dit erop berekend is om speciaal de aandacht van het publiek op de bedrijvigheid van het C.L te vestigen' of 'op zo'n misplaatste wijze sympathie voor de organisatie op te wekken.' Treffend geeft Die Kerkboden hier mee aan wat voor gevaarlijke zonderlingen er onder de sympa- tisanten van het Christelijk Instituut kunnen worden aangetroffen. Prof. dr. G. C. Berkouwer en dr. C. F Beyers Naudé. De grote meerderheid der blanken in Zuid-Afrika die zich het appèl van het christelijk Instituut van het lijf tracht te houden bestaat zeker niet uit zonderlingen. Dat heeft vooral prof. Berkouwer in zijn toespraak bij de erepromotie bijzonder duide lijk gemaakt. Ze bestaat uit mensen als wij die voor een werkelijke geloofsuïtdaging in een moei lijke situatie bepaalde christendommelijke vlucht wegen zoeken. Prof. Berkouwers rede had de verdienste die vluchtwegen nu eens precies te noemen. We geven ze hier nog eens gepopulariseerd weer: 1. De Vlucht in het 'eschaton', de toekomst des Heren, waarin al die dingen din nu niet kunnen zoals raciale gelijkheid en integratie moge lijk en dragelijk zullen worden bij de Bruiloft des Lams. 2. De vlucht in de 'onzichtbare kerk': je moet niet zien wat voor ogen is, namelijk een naar rassen- groepen opgedeelde kerk, maar je moet de diepere, onzichtbare eenheid van de kerk beseffen die er allang is, dan zit je daar niet meer zo over 3. De vlucht in de tweerijken-leer. Die twee rijken hebben dezelfde Heer en daarom kunnen wij ons gerust bij deze bedeling neerleggen. 4. De uitvlucht van het gecompliceerde leven. Kortom: je moet er geweest zijn. Al deze vluchtwegen voeren niet alleen uit de moeilijkheden maar ook uit het evangelie, zo toonde Berkouwer aan. 'Het evangelie is juist op onoverkomelijke situaties gericht en komt dóérin een nieuwe weg banen', zei hij PPR (5) C. en A. In het stukje van de heer Noord am troffen mij de ontroerende woorden: 'vergeet nooit dat ook wij biddend worstelen met de hedendaagse proble men, en bidden of Hij onze mensen in deze chr. partijen kracht en wijs heid geve enz.' Inderdaad moge het zo zijn! Als ik dan denk hoe sommige leden hiervan o.a. tegen huurverho ging waren, er voor stemden, krijg ik toch wel even een vieze smaak in m'n mond. Ook al is politiek een questie van geven en nemen, Iran ik deze dingen onmogelijk als eerlijke chr. politiek rien, dan is men ongeloof waardig! Den Haag De redactie behoudt xlcta het recht voor om ter opuame ia deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bt) Eiblikatie wordt met de naam van de zender ondertekend. Brieven kunnen wor. den gezonden aan de beer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 85*. Amsterdam. PPR (6) Tegenpaus Het is fijn te vernemen dat u schrijft over de tegenpaus. Vooral omdat de Vrouwe van Alle Volkeren gekomen is voor al de mensen dus ook voor hem, zou ik al de mensen willen aanraden naar het juiste adres te gaan om te bidden en inlichtingen, en dat is mej. Ida Peerdeman, Diepen- brockstraat 3 in Amsterdam, alwaar de kapel van de Vrouwe van Alle Volkeren en secretariaat al van het begin 1970 gevestigd is. Mij moet de vraag van het hart, waar Collin het recht vandaan haalt om de Vrouwe van Alle Volkeren en mej. Ida Peer deman te gebruiken, voor zijn propa ganda? Waar haalt hij dat recht van daan. Hoe durft hij? De rechten van de Diepenbrockstraat zo te misbrui ken. Den Haag mevr. G. B. A. Borst-van Dorp De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag: dr. E. Bleumlnk, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Flbbe, Rot terdam: J. Lanser, Utrecht: drs. J. W. de Pous, Den Haag: J. Smallenbroek, Wassenaar. Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdom. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. De heer Noordam acht zich door de PPR misleid. Teleurstellend. Ik acht het zeer juist, dat de PPR de confessi onele partijen als gesprekspartner af wijst. Wie nl. het evangelie ernstig neemt en de inhoud ziet als BOOD SCHAP DER BEVRIJDING moet m.i. als vanzelf komen tot een radicale opstelling in de politiek. En de con fessionele partijen dan? Ondanks het feit, dat er zeer vele goedwillende en naar mijn gevoel in de juiste richting denkende mensen in deze partijen zitten, kunnen deze groeperingen als geheel zich geen progressieve opstel ling permitteren, vanwege het feit, dat er in deze partijen ook zeer velen te vinden zijn, die een a-progressieve en een a-radicale politiek voorstaan! En we weten allemaal wel, dat de 'langzaam aan mentaliteit' in heel veel gevallen het tempo bepaalt, on danks degenen, die wat vlugger voor uit willen. Daarom wijst de PPR de confessionele partijen als gespreks partner af. Dat heeft niets te maken met tegen het christendom zijn', zo als de heer Noordam suggereert. Tenslotte nog dit tegen de heer Noordam: u worstelt biddend met de hedendaagse problemen en u vraagt of God de mensen in de christelijke partijen kracht en wijsheid geeft om deze problemen op te lossen. Graag een vraag: 'Wilt u in uw gebed de christenen in de andere partijen ook gedenken?' Zwljndrecht P. I. Veenstra De Machten Professor van Niftrik heeft gelijk: we moeten niet al te vlot in naam van de Heilige Geest spreken. Niettemin blij ven de maatschappelijke machten om een oordeel vragen. We zullen deze machten op hun merites moeten be oordelen. Dat is niet gemakkelijk in het jaar 1972. De ene hoogleraar zegt er dit van, een andere hoogleraar in de theologie zegt het tegenovergestel de. En wij leken, maar zoeken en tasten. Nu Is het wel zo, dat we niet helemaal in het donker behoeven te tasten. Er is ons in de bijbel een houvast gegeven waarvan we gebruik mogen maken: 'Aan hun vruchten zult ge ze kennen. Leest men ooit een vijg van doornen of een druif van distels? We hadden het over de NA VO. Aan hun vruchten kunt ge ze kennen. Kan men van een organisatie, die als hoogste wijsheid in zijn vaan del schrijft en in de praktijk toepast het onbijbelse 'si vis pacem para oel- lura', goede vruchten ^verwachten? De atoomwapens liggen gereed. Men be hoeft geen hoogleraar in de theologie te zijn om op die vraag een christe lijk antwoord te kunnen geven. In het rapport van de Federatie Werknemers in de Textiel-, kleding- en lederindustrie (Tr/Kw 18-10-72) kwam met name C A er niet zo gunstig af. Ze zijn 'fanatiek geheim zinnig". Odanks deze geheimzinnigheid werd uit het artikel toch veel bekend. De lonen van de werknemers bij C A zijn hoger dan de CAO lonen, ze krijgen allemaal een maand extra sa laris, de vakanties zijn langer dan waar ook, werknemers boven 45 jaar hebben zelfs een vakantie van 8 e- ken. Bovendien blijkt dat C A een geweldige service levert aan het pu bliek. De kleding is goedkoper dan waar ook en de winstmarges zijn uiterst gering. Wanneer al deze din gen waar zijn en dat moet wel want het stond in Trouw/Kwartet, dan ver dient dit bedrijf lof en geen blaam. Dat de werknemers er niets voor voelen om lid te worden van een vakbeweging die in haar stoutste dro men geen arbeidsvoorwaarden kan be dingen zoals die bij C A gelden, mag dan niet verwonderen. Het is te hopen dat het moderne kapitalisme meer en meer zal overeenkomen met dat van C A, zodait de leus kan worden: C A is zelfs voordeliger dan de CAO. Utrecht H. J. Koerts Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een diakonale delega tie van de hervormde (gereformeer de) kerk van Hongarije is ons land afgereisd om zich te oriënteren ten behoeve van haar werk. Deze Hon gaarse kerk heeft vier conferentie oorden, een tehuis voor zuigelingen, zes tehuizen voor gehandicapte kinde ren en vijf bejaardentehuizen met samen duizend bedden. Een nieuw tehuis voor gehandicapte kinderen wordt thans gebouwd in de omgeving van Boedapest en de Nederlandse ge reformeerden en hervormden hebben daar de laatste drie jaar samen 540.000 gulden aan bijgedragen. Het komt te staan in Orbottyén, op 26 km. van Boedapest. De Hongaarse delegatie werd ontvan gen door de moderamina van de her vormde synode, de gereformeerde synode en de raad van kerken. Zij bestond uit bisschop SSndor Réski, ds. Aladir Turos, prof. Lószló Kürti, de ken van de theologische akademie te Debrecen, ir. Jozsef Cseh, architect, en zuster Teréz Varga, directrice van het nieuwe tehuis. De delegatie is inmiddels naar Hongarije terugge keerd. LONDEN (KNP) De steeds grotere woningnood en de steeds minder be taalbare koop- en huurprijzen van woningen in Engeland hebben de rooms-katholieke bisschoppen van En geland en Wales ertoe gebracht, een beroep te doen op de diocesane auto riteiten en op de religieuze congrega ties' de mogelijkheden te bestuderen, grond en eventuele gebouwen die in him bezit zijn, aan de gemeentelijke autoriteiten over te dragen om zo meer woonruimte te verschaffen.' In hun verklaring hallen de Engelse bisschoppen, die nog nooit zo recht streeks op sociale wantoestanden zijn ingegaan, de resultaten aan van een onderzoek, volgens hetwelk 'waar schijnlijk een miljoen gezinnen in huizen woont, die volstrekt onge schikt zijn voor bewoning'. De bisschoppen roepen de katholieken in Engeland óók op, actief het in 1956 Van een onzer verslaggevers HATTEM Drie Groningse vrijge maakte predikanten, P. K. Keizer, C. Stam en J. Verkade, hebben een brief aan hun generale synode geschreven, waarin zij blijk geven van 'ernstige bezwaren' tegen de besluiten, die de vorige synode (die van Hoogeveen 1969-'70) heeft genomen met betrek king tot de kerken buiten verband. Zij schrijven, dat de bestudering van de acta hen hoe langer hoe meer de ogen heeft geopend voor 'de vertheo- retisering en verjudisering, voor de verschraling en steeds voorgaande ver wijdering van Gods eigen levende Woord en de daarmee gepaard gaande verdorring, waaraan wij allen lijden'. Volgens de Groningse presikanten blijkt uit het nieuwe testament, dat de kerk 'kerkelijke kwesties' toen heel anders behandelde, dan nu ge beurt. De drie vragen de synode on der meer alle dossiers te sluiten en alle gravamina terzijde te stellen, voorzover ze betrekking hebben op de scheuringen, twisten en tweedrachten, contact te zoeken met de 'buiten- verbanders' en ook weer met de chris telijke gereformeerden en voorts de disciplinaire maatregelen tegen de Kamper oud-hoogleraars H. J. Jager en C. Veenhof op te heffen. De synode zag zich ook geplaatst voor verschillende brieven, waarin de wens uitgesproken werd, dat deze synode zou reageren op het 'Weerwoord' van de classis Amsterdam van de kerken buiten verband op het 'Appèl', dat de synode van Hoogeveen had doen uit gaan tot de kerken buiten verband in Noord-Holland. Onder andere de ker keraden van Maassluis en Rotterdam- Centrum pleitten in verschillende toonaarden voor een samenspreking met de Amsterdamse buiten-verban- ders. In een eerste bespreking keerden de synodeleden zich tegen de Groningse predikanten. Ds. J. Kok uit Amers foort noemde hun veroordeling van 'Hoogeveen* verdrietig, liefdeloos en in strijd met het negende gebod. Ten aanzien van de classis Amsterdam woog zwaar, dat deze zich met haar bezwaren bewust niet meer gewend heeft tot de synode van Hattem. Het •Weerwoord' heeft een samenspreking in wezen onmogelijk gemaakt. De synode achtte zich niet competent, om tot een verantwoorde beslissing te komen inzake de voorgestelde proef bundel van 41 gezangen. Besloten werd nieuwe deputaten te benoemen. Kloos op jaarvergadering NÖTU Van een verslaggever WASSENAAR 'De pers heeft geen claim op reclame-inkomsten van andere media. Zij heeft wel een morele claim op de gemeenschap (inclusief de andere media) wanneer het voortbestaan als plu riform media in gevaar komt'. Dit zei VARA-voorzitter Kloos giste ren op de jaarvergadering van de Nederlandse organisatie van tijd schrift-uitgevers (NOTU), waar pro minente figuren uit de omroep- kran ten-, boeken- en tijdschriftenwereld hun visie gaven op een geïntegreerd massamedia-beleid. In een andere stelling verkondigde de heer Kloos de mening dat de gemeen schap bereid moet zijn voor plurifor me massamedia een offer te brengen, maar dat de gemeenschap als tegen prestatie 'een efficiënt beheer en ge bruik van het beschikbare potentieel in arbeidskracht, technische middelen en gebouwen', mag vragen. Hij had wel oog voor de problemen van andere media dan radio en televi sie. Omdat de PTT- en vervoerstarie- ven een in absolute en relatieve zin stijgende last vormen, zou moeten worden nagegaan, zo meende hij, of de massamedia die bedrukt parier verzenden door alternatieve bezorg en transportsystemen besparingen kunnen bereiken. Onderzoek Uitgever Van den Brink (Elsevier) zei het wenselijk te vinden Hat de overheid en de bij de massacommuni catie betrokken bedrijfstakken de middelen verschaffen voor een gericht onderzoek dat de basis legt voor een meerjarenvisie op de doelstelling van een geïntegreerd massamedia-beleid. Hij verwees daarbij naar de sinds 1960 werkzame Stichting Speurwerk betreffende het boek. 'Door de werk zaamheden van deze organisatie', al dus de heer Van den Brink, "blijkt dat tegen niet al te hoge kosten zeer veel gericht onderzoek kan worden verricht'. De topman van Elsevier die zich naar zijn zeggen gistermiddag een wat vreemde eend in de bijt voelde, gaf de verzamelde tijdschriften en krante mensen het advies na te gaan of het wel juist is dat de overheid de uitga ven subsidieert. De subsidie via de uitkeringen uit de STER-pot en de faciliteiten met betrekking tot PTT en BTW zag hij als een versluierings element dat het zicht ontneemt op de werkelijke behoefte aan informatie van de consument. Hij sprak in dit verband van een noodzakelijke herijking van de sociale waarde. Voor boeken die niet worden gesubsidieerd betaalt de consument wat hij er voor over heeft. En de heer Van den Brink maakte er geen geheim van die situatie eigenlijk veel gezonder te vinden. Hij suggereerde dat de onwil tot sa menwerking bij dagbladen en tijd schriften daarmee wel eens iets te maken zou kunnen hebben. Tijdens de discussie viel W. Klinkenberg, vi- ce-voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van journalisten, hem over die her-ijking fel aan. Klinkenberg vroeg zich af wie met de her-ijking belast moet worden, en ;r- weet Van de Brink de verspreiding van informatie te willen overlaten aan het vrijë spel van de maatschap pelijke krachten. Een eensluidende vi- <ie op een geïntegreerd massamedia- beleid werd op de jaarvergadering van de NOTU niet ontwikkeld. Mr. L. van Vollenhoven, die gisteren als nieuwe voorzitter van de NOTU werd gekozen, merkte troostend op dat nie mand dat ook had verwacht. De dis cussie spitste zich voornamelijk toe op het falen van een geïntegreerd overheidsbeleid met betrekking tot de massamedia. De verzamelde specialis ten op het gebied van de massacom municatie konden daarmee zich zelf en elkaar sparen. Ze zeiden allemaal wel wat bij integratie niet alleen de over heid een- taak heeft, maar hadden er toch niet van terug toen VARA-voor- zitter Kloos bitter opmerkte dat de ommunicatiemëdia het er voorlopig drukker mee lijken te hebben elkaar vliegen af te vangen. Zie ook pag. T13/K17. HARDENBERG Door het al gerui me tijd ontbreken van voldoende op drachten, heeft de directie van nv B. Minkema en zonen zich genoodzaakt gezien 26 werknemers te ontslaan. Over deze ontslagen is contact ge weest met de vakorganisaties. Voor de ontslagenen iis een afvloeiingsregeling getroffen. Minkema is een metaalverwerkend be drijf, dat in hoofdzaak optreedt als toeleverancier van onderdelen en half fabrikaten aan derden. Op het ogen blik werken bij het bedrijf ongeveer 150 personeelsleden. opgerichte r.k. huisvestingsbureau te ondersteunen. Tegelijkertijd hebben de bisschoppen hun sociale welzijns- commissie opdracht gegeven een stu die over het probleem van de woning nood ('dit ernstig sociale onrecht' zeg gen de bisschoppen in hun verkla ring) te voltooien. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het maandblad 'Bij een' bestaat vijf jaar. Om dat te vieren heeft de redactie van het blad een groot aantal reportages, inter views, beschouwingen en brieven van correspondenten uit de vijf jaargan gen verzameld en gerangschikt en ge bundeld in de paperback 'Bijeen-ge- raapt'. Het maandblad Bijeen is het orgaan van de stichting gezamenlijke missie publiciteit, waarin een groot aantal missie-bedrijvende orden en congrega ties samenwerken. Het blad is de laatste tijd steeds meer op de voor grond gekomen als een progressief medium, waarin veel belangwek kends staat te lezen over mondiale ontwikkeling, derde wereld, oecume ne, kerk en maatschappij. 'Er is iets veranderd' staat in het ten geleide van de paperback. 'Missione ring is weggehaald uit de particuliere sfeer van orden en congregaties. Bij een heeft bijna in elk artikel gezocht naar een wijdere samenhang en voor al onderstreept welk belangrijk werk aan de basis wordt verricht. Het blad eist het niet voor zichzelf alleen op dat de bijdrage van missionaris en zendeling opnieuw naar verdiensten wordt gewaardeerd, maar het heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen'. De betaalde oplage van Bijeen is op dit ogenblik 70.000. Het blad kent geen advertenties en wordt uitgege ven in 48 pagina's vierkleuren koper diepdruk. De redactie schrijft dat 'ge zien de genoten belangstelling en het abonneebestand, het blad aan een dui delijke vraag blijkt te beantwoorden. Namelijk het verschaffen van infor matie over internationale samenwer king, bijzonder op het terrein van missie, zending en ontwikkelings werk'. De paperback 'Bijeen-geraapt' kost 3,50 en is verkrijgbaar op postbus 33 in Deurae. HATTEM Het gereformeerd trak- taatgesohootschap 'Filippus' heeft de 'Filippus-kalender' voor 1973 gereed Ook nu weer ln twee uitvoeringen: in blok-sohild (vertrouwd in nog vele 'huiskamers) en in boekvorm. De prijs van beide is 5,90. Prettig is dat elke maand wordt aangegeven wie de dage lijkse 'stukjes' schreef; bovendien staat er een foto van de auteur bij. Voor evangelisatie-doeleinden is de kalender in kleiner formaat (nl. 'Zaadkorrels') te krijgen voor 1,60. Voorts verscheen de zesde druk van 'Als er geen bezoek ishet boekje dat ds. E. I. F. Nawijn voor zieken huispatiënten schreef; de prijs daar van is 2,50, maar bij aantallen is de prijs lager. Bestellingen kan men richten naar het g.t.g. 'Filippus'. Ber- kel 15 te Hattem. BAARN i-r De gereformeerde jonge- renconferentre over Afrika, in het Zendingscentrum te Baarn gehouden, is tot de volgende conclusies geko men: 1. Bestrijding van het racisme is een taak van de kerk. 2. We moeten er rekening mee hou den* dat de Afrikaanse kerken zending nog vaak zien als een verlengstuk van het kolonialisme. 3. Door middel van structureel ge weld onderdrukken in zuidelijk Afri ka vier miljoen blanken vijfendertig miljoen zwarten. 4. De grote rijkdommen van het land komen voor het overgrote gedeelte ten goede aan de blanke minderheid in Zuid-Afrika. 5. De ontwikkeling van de zwarte be volking moet gericht worden op het bereiken van self-reliance. 6. De strijd van de bevrijdingsbewe gingen is een strijd om gerechtigheid en verdient onze actieve steun. 7. De leden van de plaatselijke gere formeerde kerken hebben haar eigen taak en verantwoordelijkheid in de strijd tegen het racisme. STELLING In een 'paper", zoals we tegenwoordig een aantal notities noemen, betreffen de de ontwikkelingen in onze cultuur lees ik: Het christendom zal zich eer der moeten manifesteren als een be weging dan als een instituut, hel charismatisch leiderschap wordt ge makkelijker geaccepteerd dan een in stitutioneel ambt en gezag'. Zo'n stel ling is natuurlijk niet meteen onzin Wie het afbrokkelen van allerlei insti tuten en het gezagsverlies van allerle functionarissen ziet zal gemakkelijl im de belevingswereld van deze uil spraak kunnen inkomen. Ook hei christelijk geloof in z'n allereerst verschijning maakt op ons meer d( indruk van een beweging dan van ee: instituut. We kunnen ons moeilijk d apostel Paulus voorstellen gebogej over de kaartenbak van de kerkledei van Filippi of druk in gesprek met d voorzitter van de commissie van be heer van Corinthe. Het christendon is van huis uit een beweging. En mei kan zeggen dat als het geen bewegin meer is dat het dan afgelopen is. Ei zo staat het ook met charisma (ge« tesgave) en ambt. In de oude kerk i daar het een en ander over te doe geweest. De theologen verschillen oo nog al van mening over deze vragen Dat vandaag dat charisma weer nai voren geschoven wordt is geen wot der. Het ambt deelt in de malaise va het instituut en dan gaat dat uitei aard ten gunste van de gave. Toe zullen wij goed doen een zeker evei wicht te bewaren. Wij moeten onde de dictatuur van de kaartenbak en d computers uit en we moeten af vai de ambtsdragers die zich gedragen al functionarissen van een instituu maar wel zullen wij hier moete oppassen niet in achterhaalde foutei te vallen. Juist onze tijd kan oi leren dat alleen-maar-bewegingen bl zonder snel tot stilstand komen. Hoi veel bewegingen zouden we na laatste oorlog al niet gehad hebbed En juist ook onze tijd kan ons len hoe charismatisch aangehangen l raars bijzonder gauw uit de grab zijn. Misschien kan men zeggen d: het instituut goed zal doen een bew ging te willen zijn en de ambtsdragi zich zal moeten bezinnen op zijn vi de Geest gezonden zijn. Niet om al! weer gelijk te breien, maar terwil van de opdrachten die er liggen terwille van Hem die ze gaf. HERVORMDE KERK Beroepen: te St. Maartensdijk en 1 Hoevelaken. A. Beens, kand. te Gent muiden: te Genemuiden 'toez) Putt en te Voorthuizen: E. M. Bakker Rijssen; te Kethel: P. Magré, zendinj pred. met verlof (voorheen Kan roen) te Oegstgeest; te Ede: P. Breuchem te Barneveld. Aangenomen: naar Utrecht: drs. Noordegraaf te Ede; naar Poederoye C. A. v.d. Sluijs, kand. te Oude T( ge; naar Papendrecht: G. v.d. End Zalk, die bedankte voor Harderwi Veen, Sprang, Onstwedde (Toa Wierden. Meerkerk, Oude Ton (toez) en Oudewater. 1 Bedankt voor St. Phüliipslamd Noordeloos: C. A. v.d. Sluijs kand. Oude Tonge; voor Enschede: F. Mi te Schoonebeek. GEREF. KERKEN Beroepen: te Maarssen: J. J- H. H: land te Rijsoord: te Eindhoven: R. Kranenburg te Nieuwkoop-Woerdei Verlaat. Aangenomen: naar Maasdijk: S. B. Molen te Hogersmilde, naar Zwol II. Olde, miss. pred. te Baarn. Bedankt: voor Zaandam: J. G. Kot weg te Bakkeveen. GEREF. KERKEN V(RIJG) Beroepen: te Hasselt; J. de Feijter Hoogezand-Sappemeer; te Hoek en Ulrum: J. M. A. Groeneveld, kand Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Boskoop: J. C. L. Star veld te Kornhorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Katwijk aan Zee: J- Vliet te Aagtekerke; te Hilversum:, de Ridder te Nunspeet, die bedanl voor Mijdrecht; te Amsterdam-C: van Kooten te Emmeloord; te Cap a.d. IJssel; D. Hakkenberg te drecht, die bedankte voor Utrecht BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Emmer-Erfscheiderve J. Tromp te Sittard, die dit ben heeft aangenomen. AMSTERDAM Onder het motto 'er zijn gebieden in de wereld waar de kerken de macht hebben strukturen te wijzigen als ze willen' (James Bald win) organiseert de Mozes en Aëron- kerk op het Waterlooplein zondag (Vietnamzondag) het volgende pro gramma: vanaf 11 uur informatie van o.a. het Medisch Comité Nederland Vietnam, Vietnamese muziek. Om streeks 12.00 uur begint een bezin ningsbijeenkomst. Een woordvoerdster van het Zuidvietnamees bevrijdings front spFeekt. Vanaf 13.30 uur een doorlopend filmprogramma over Viet nam in een van de zalen van het Mozeshuis. RUINEN Toren en (hervormde) kerk van Ruinen worden gerestau reerd. Dat kost zeshonderdduizend gulden. Het werk wordt uitgevoerd in het kader van het werkgelegenheids programma 1972. De kerk is eigendom van de hervormde gemeente, de toren is van de burgerlijke gemeente. Het werk wordt echter als één geheel beschouwd. F. J. Lammers Juliana Regina Uitgave: Hollandia, Baarn. Ph 4,25,-. Het vierentwintigste deel van 1 jaarboek 'Juliana Regina', periode september tot september, geeft ond meer beelden van vier staatsiebed ken in het 24ste regeringsjaar onze vorstin. In dat jaar werd de Landsvrou voor de zevende keer grootmoeder prins Piefer Zoals gewoonlijk bepet zich dit lees- en kijkboek niet j foto's van de Koningin. Er is ond meer een cnarmante foto van kroonprinses op de fiets afgedri naast de vele fotografische heritf ringen aan bijvoorbeeld het beztf aan Indonesië. De aantrekkelijk^ van deze uil «ave schuilt echter wel de veelheid van vrolijke plaatjes haar kleinzoons Andermaal een I slaagde Oranjekroniek, herinnere aan gebeurtenissen, die te snel in vergetelheid dreigen te geraken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2