Sociaal contract is nagenoeg rond UW Thieu buigt 'et voor VS Regering doet reeks concessies krant SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN KOELKAST 140 Itr. Diplomaat had koffers met springstoffen Partijen weigeren informatie In deze krant Bewolkt Jongen (14) schiet Turk dood (ADVERTENTIE) en meneer maar 'victorie' kraaien in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. HILVERSUM De sluiting van de astmakliniek in Davos is niet zeker meer. Het bestuur heeft gegarandeerd dat de ledenvergadering over de shut ting mag beslissen, zo heeft VARA- ombudsman Marcel van Dam gister avond gezegd. De vermogensoverdracht kan ongedaan worden gemaakt als de ledenvergadering dit wenst, aldus het bestuur. 'U zei toch, dat vissen je zo erg kalm maakte.' (ADVERTENTIE) Nog even en de Perzen kopen hun Perzen hier. Bij Steiger 17met 40% korting. Permanente verkoop van oosterse tapijten met garantiecertificaat. Zo van het schip in de loods. Economischer kan het niet. Steiger 17, Parallelweg 2B, Rijnhaven, Rotterdam. Geopend iedere donderdag en zaterdag van 10-18 uur, vrijdags tot 21 uur. Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 253 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN christelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hart in taghenspoet!" GRATIS BEZORGEN leenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bez zorging vanaf 0.8.30 uur Saigon stelt eisen aan bestand Ministers in overleg met het bedrijfsleven. V.l.n.r. de ministers Udink, Langman, Boersma en Nelissen. Van onze sociaal-economisclie redactie DEN HAAG Het sociaal contract tussen de regering en het bedrijfsleven is zo goed als rond. Hoe wel na afloop van het gisteren gevoerde overleg geen der betrokken partijen ook maar enige mede deling over de inhoudelijke resultaten van hun topberaad wilde doen, vernamen wij dat zij thans zeer dicht bij een algeheel akkoord over het sociaal-economisch beleid in 1973 staan, dank zij een aantal belangrijke concessies van regering en werkgevers. Voorafgaande aan hun overleg met de regering bereikten de werkgeverscen trales en de vakbeweging een algeheel akkoord over het te voeren prijsbeleid in het kader van een sociaal-contract. Een akkoord, dat daarna de principië le instemming van de regeringsdelega tie kreeg. Deze overeenkomst, waar door eind vorige week in de SER reeds de basis was gelégd, houdt het volgende in:. A. Beperking van de consumptieprij zen tot 4.7 pet (exclusief gevolgen btw-verhoging). b. Prijsaanpassingen zullen worden beperkt tot hetgeen de gemiddelde winst per eenheid produkt c.q. per gemiddeld assortiment van produkten en diensten constant doet houden. c. Eventueel noodzakelijke prijsverho gingen waar mogelijk in de tijd te spreiden. d. Op ondernemingen met een relatief gunstig rendement wordt een drin gend beroep gedaan hun prijsaanpas singen geringpr te doen .zijn dan (on der b.) is toegestaan. e. Ondernemingen, die hun rende ment belangrijk zien dalen of hun voortbestaan in gevaar zien komen, mogen in overleg met het ministerie van economische zaken van de regels afwijken. f. Aan dit ministerie moet mededeling worden gedaan van de wijze, waarop per sector of bedrijfstak inhoud aan een en ander zal worden gegeven. g. Alle prijsaanpassingen dienen te worden gemeld bij het ministerie met omschrijving van de gronden, waarop een aanpassing nodig wordt geacht. h. van de overheid wordt verwacht, dat zij de niet bij de centrale werkge versorganisaties aangesloten onderne mingen en sectoren (zoals de sector gezondheidszorg, de beoefenaren van vrije beroepen e.d.) tot een overeen komstig prijsgedrag aanzet, i. Van de overheid en overheidsdien sten wordt de uiterste terughoudend heid verwacht m.b.t. verhogingen van tarieven, retributies en amdere maat regelen, diie prijsverhogingen tot ge volg hebben. Minister drs. J. Boersma die de rege- ringsdelagatie aanvoerde, deelde vak beweging en werkgevers mee dat het kabinet in principe bereid is tot de volgende tegemoetkomingen. 1. Geen verhoging van het lage btw- tarief van 4 tot 5 procent. 2. Het standpunt dat ook de kinder bijslag voor het tweede kind moet worden 'bevroren' opnieuw in beraad te nemen. 3. De tweede vormingsdag voor de werkende jeugd in te voeren op 1 augustus 1973. 4. De leerlingenschaal voor het kleu teronderwijs met ingang van dezelfde datum te verlagen. 5. De voorgenomen overheveling van ca. 80 miljoen gulden uit het arbeids ongeschiktheidsfonds van de WAO naar de overheidsmiddelen niet uit te voeren, waardoor de premieverhoging voor de WAO met 0.2 pet. beperkt kan worden. Extra loonsverhoging? De regering liet daarentegen weten onder geen beding af te willen zien van de verhoging van het hoge btw- tarief van 14 tot 16 procent. De vakbeweging wilde deze verhoging tot 15 procent beperken en dit zou een breekpunt geworden zijn, ware het niet, dat de werkgeversorganisaties zich, bereid verklaarden de instem ming van de vakbeweging hiermee te 'kopen' met een extra loonsverhoging van ongeveer 0.5 procent. Het is met name dit aanbod, waarover de drie vakcentrales zich vandaag reeds met hun achterban zullen bera den. Naar wij vernemen toonden de voorzitters van de NW, NKV en CNV zich in hun eerste (binnenka mers uitgesproken) reakties niet on genegen dit aanbbd te aanvaarden, temeer daar met de besparing op de WAO-premiestijging dan toch nog een kleine reële inkomensverbetering voor de werknemers tot stand zal komen nl. van ca. 0.7 procent (exclusief de zgn. incidentele loonsverhogingen bij promotie, verandering van werkkring e.d die voor 1973 gemiddeld op ca. 1 pet. geraamd worden). Een andere belangrijke concessie van de werkgevers was de toezegging dat Zie verder pagina 8, kolom 1 Overleg met het bedrijfsleven over het sociaal contract. De heer Bakkenist, voorzitter van het Ne derlands verbond van onderne mingen. DEN HAAG Na afloop van het gisteren gevoerde overleg werden twee persconferenties gehouden: één door de rege ringsdelegatie en één door de werkgevers -en werknemersorga nisaties. Minister Boersma deel de mcc dat van regeringszijde uit achting voor de Tweede Ka mer geen mededelingen over de concrete inhoud van het beraad (met name over de concessies van het kabinet)' kon doen. In de tweede persconferentie verklaarden vakbeweging en werkgevers zich daarbij te moe ten aansluiten. Toen ondanks herhaald aandringen van jour nalisten en nadat minister Boersma op hun verzoek in de conferentiezaal was terugge keerd, bleek dat alle overleg partners bij hun standpunt ble ven, verliet de verslaggever van een landelijk avondblad onder hevig protest de bijeenkomst. In een ietwat tumultueuze sfeer ontstond daarna een felle dis cussie met minister Boersma over, wat journalisten noemden 'een ongehoord gebrek aan openheid jegens het Nederland se volk over een dergelijke be langrijke aangelegenhied als het sociaal contract.' De miriistersdelegatie zal vrij dag verslag uitbrengen in het kabinet en de werkgevers en werknemersorganisaties zullen de komende dagen intensief overleg plegen met hun achter ban. Afgesproken werd dat men het beraad over het sociaal con tract zaterdag a.s, zal voortzet ten. In de ene koffer werden gevonden een grote hoeveelheid trotyl-ontstekin- gen, enige handgranaten en een aan tal niet geadresseerde bombrieven. Dit heeft het ministerie van justitie gistei avond meegedeeld. 'In de andere koffer zaten enkele pistolen met pa tronen. De koffers bleken te behoren bij een reiziger R. H. op doorreis van Damascus naar Zuid-Amerika. Deze man, 33 jaar oud en geboren in Jordanië, was in het bezit van een Algerijns diplomatiek paspoort. Hij zou verbonden zijn aan een ambassade in Zuid-Amerika. Bij het verhoor heeft hij verklaard niet bekend te zijn met de inhoud van de koffers. Deze koffer had hij te Damascus ont vangen. De pistolen met amunitie had hij aangeschaft voor collega-diplomaten. De officier van justitie te Haarlem heeft na kennis te hebben genomen van het resultaat van het onderzoek, besloten af te zien van strafrechtelij ke vervolging. Hij is van oordeel dat ook na grondig onderzoek niet is komen vast te staan dat de betrokke ne met de inhoud van de meegegeven koffer bekend was zodat een strafver volging geen zin heeft. De betrokkene heeft inmiddels zijn reis naar Zuid- Amerika vervolgd. Justitie weigert verdere inlichtingen. De drie voorzitters van NKV, NW en CNV in bespreking met het bestuur van de Stichting van de Arbeid. V.l.n.r. de heren Mertens, Ter Heide en Lanser. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. SAIGON (AP, AFP, Reuter, UPI) President Ngoejen Van Thieu ?an Zuid-Vietnam heeft in een nationale televisie-uitzending ver klaard, dat hij tot op heden 'niet heeft ingestemd met enig be stand'. In zijn toespraak somde Thieu een reeks keiharde voorwaar den op, waaraan door de tegenpartij moet worden voldaan wil een 5taakt-het-vuren mogelijk zijn. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. 'Er zou zeer snel een staakt-het-vuren kunnen zijn. Maar de communisten moeten de garantie geven, dat zij hun gevechtstroepen naar Noord-Vietnam zullen terugtrekken. Wij hebben niets van een bestand te vrezen, indien zij villen garanderen dit te doen', aldus Thieu. In zijn rede bevestigde Thieu echter, dat hij de plaatselijke autoriteiten heeft opgedragen voorbereidingen voor een spoedig bestand te treffen. Thieu wees in zijn toespraak, die twee uur duurde, het voorstel van Hanoi en de Zuidvietnamese tegenre gering af en uit drie partijen bestaan de coalitieregering te vestigen. steeds rekening met een spoedige be kendmaking van een beginselakkoord over een staken van het vuren, de volledige Amerikaanse terugtrekking en het stopzetten van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Zie verder pagina 5, kolom 4 Binnenland [PARIJS (Reuter) Het in Parijs ferschijncnde dagblad France-Soir leeft bericht dat de Zuidvietnamese iresident Ngoejen Van Thieu Nixons dviseur Henry Kissinger lieeft be- chreven als: 'Die professor die naar lier kwam om zijn Nobelprijs te jmachtigen'. Thieu maakte deze ihampere opmerking tijdens een hij- enkomst van Zuidvietnamese politici, •rder deze week, aldus de correspon- Jent van France-Soir in Saigon. 'eking en Moskou zouden dan zeggen, at de Noordvietnamezen zelf doen vat zij willen, aldus Thieu. 'RESSIE Jit de verklaring van Thieu wordt pgemaakt. dat hij door president Iixons adviseur Henry Kissinger tij- lens de recente besprekingen onder eer zware druk is gezet met een snel lestand akkoord te gaan. De Amcri- :aanse ambassade in Saigon had na (issingers vertrek verklaard dat nieu we onderhandelingen met Thieu no- lig waren. [issinger is inmiddels in Washington langekomen. Verwacht wordt, dat daar nu wordt beraadslaagd over tieuwe pressiemiddelen, die zullen forden aangewend om Thieu tot gro- ere buigzaamheid te bewegen. Jit het feit, dat Thieu te kennen gaf dat een bestand er 'kan' komen wordt opgemaakt dat de Zuidvietnamese pre- iident ook zelf rekening houdt met Benemende Amerikaanse druk en hij ii deze contekst voorbereidingen laat reffen voor een mogelijk snel be stand. In Washington houdt men nog Hjy Trouw-Kwartet-redacteur Jelte Rep verslaat in de Verenigde Staten de laatste fase van de verkiezingscam pagne tussen president Nixon en zijn uitdager George McGovern. Zijn eerste artikel uit Amerika staat vandaag op pagina 7. Kerk De uitdaging en de vluchte lingen 2 Sport Piet Kraak over het voetbal in Denemarken13 Overeenstemming 'Elk bestand moet het resultaat zijn van een politieke en militaire over eenstemming,' aldus Thieu. 'Zelfs als wij zouden instemmen met een wa penstilstand, een staken van de bom bardementen (op Noord-Vietnam) en nieuwe verkiezingen binnen zes maan den, dan zou het ermee eindigen dat wij over zes maanden weer aan het vechten zijn op de slagvelden,' zo vervolgde hij. Volgens Thieu zou een bestand 'moe- en worden gegarandeerd door de Sowjet-Unie en Peking'. Maar zelfs dan zouden de Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam blijven infiltreren en De poes mag niet meer naar het bejaardenhuis 11 Buitenland In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motre gen. Overwegend matige wind. krimpend naar west tot zuid west. Maximumtemperaturen on geveer 12 graden. Morgen en overmorgen: vrij regen. - zacht met later hier en daar regen. Zon op: 07.24 onder: 17.23 maan op: 20.07 onder: 12.40 Een bekroonde Kippeborst Men schrijft ons J Boekenelalage 1 Puzzel 7 Wetenschap techniek Commentaar 11 Dichtbij en verder 11 LEIDEN Enkele uren, nadat de 14- jarige Turkse jongen E. K. in Leiden gisteravond zijn 36-jarige landgenoot S. Akbryik met minstens zes kogels had doodgeschoten, kon de Leidse po litie hem arresteren. Toen hij in de buurt van zijn woning werd aangehou den, had hij het pistool nog in zijn bezit. Om tien voor zes heeft de jongen op de Oegstgeesterweg van zeer korte af stand de kogels op het lichaam van de fabrieksarbeider afgevuurd Een ge tuige, een Nederlander kon een signa lement geven. De Leidse politie ver onderstelt dat de oorzaak van de schietpartij moet worden gezocht in een vete tussen de familie van de jonge dader en die van het slachtoffer. DEN HAAG De douane op Schiphol heeft bij bagagecon- tröle twee koffers me springstof en vuurwapens aangetroffen. bon noteer als nieuwe abonnee betaalt per. Naam: p maand Adres: CD kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ek ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Dpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1