Uitgevers tijdschriften: prijsstop onaanvaardbaar Oliegesprek: verwarrend en eindeloos Crisis dreigt op eiermarkt Pond Sterling weer onder druk Andere bestelling dan via PTT in studie Per jaar f 485 aan leesstof Winst Moluksche flink omhoog weekstaat nedbank Schatkist zeer vol Palthe verwacht gelijk resultaat Sanders wapent zich tegen overval Ned. fondsen in New York Kalvermesterij zet per jaar f600 min om Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. New York goed prijshoudend [ROUW/KWARTET WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE. T13/K17 Wegens discriminatie van de kant van de regering WASSENAAR De Nederlandse tijdschriftenuitgevers achten een eventuele prijsstop voor de pers wegens de discrmininatie die zij van de kant van de regering ondervinden, onaanvaardbaar en zeker in strijd met artikel zeven van de grondwet. Dit zei mr. L. van Vollenhoven, die op de jaarvergade ring van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU), tot voorzitter van deze ver eniging is gekozen, in een toespraak. Het bestuur van de NOTU, aldus mr. van Vollenhoven, rekent de discriminatie deze regering zwaar aan en het zal niet lijdelijk toezien, dat dit beleid door de vol gende regering wordt voortgezet. Dat een prijsstop voor de NOTU on aanvaardbaar is betekent niet, dat het NOTU-bestuur niet zou willen mee helpen de inflatie zoveel mogelijk te beteugelen Het NOTU-bestuur zou graag met de volgende regering tot prijsafspraken komen, maar dan op basis van een meerjarenplan, waarbij de kwestie van de PTT-tarieven slechts een onderdeel vormt Mr. Van Vollenhoven klaagde over de stijging van de telefoontarieven en de 'aanmerkelijke' verhoging van de posttarieven en zei, dat de situatie in Nederland voor de tijdschriften be nard dreigt te worden. Hij constateer de, dat er in Nederland geen direct overheidsbeleid ten aanzien van de tijdschriftenpers is. WASSENAAR Het Nzder- landse gezin besteedt gemiddeld ƒ485,- per jaar aan leesstof. Het meeste aan dagbladen, namelijk ƒ215 per jaar. Voor tijdschrif ten wordt jaarlijks gemiddeld ƒ155 uitgegeven en tan boeken gemiddeld ƒ115 per jaar.De voorzitter van de NOTU mr. L. van Vollenoven, die deze cijfers noemde zei voorts dat maande lijks 44 miljoen tijdschriften worden verkocht. De omzet van de Nederlandse tijdschriften- pers heeft in 1971 550 miljoen bedragen. Hiervan was 295 miljoen de opbrengst van ver kochte exemplaren, terwijl de advertentie-omzet ƒ255 miljoen bedroeg. Het bestuur van de NOTU meent, dat het 'indirecte beleid' de regelingen, die getroffen zijn voor de dagbladpers en de nieuwsbladpers zo eenzijdig op die media is gericht, dat men zou veronderstellen, dat de overheid nau welijks beseft, dat er in Nederland ook nog een groot aantal tijdschriften verschijnt, die juist in veelheid en verschil in bereik de diversiteit van de meningen representeren. De hef fing van opcenten op de STER-tarie- ven, die naar schatting ƒ6 miljoen per jaar zal opbrengen en die alleen aan de dagbladpers ten goede zal komen, vindt het NOTU-bestuur een regelrechte aanslag op de budgetten van de tijdschriftuitgevers. Het vervult het bestuur van de NOTU met grote zorg, aldus de nieuwe voor zitter van deze organisatie, dat men in regering en parlement onder pers slechts de dagbladpers verstaat. De NOTU vindt dat de overhead erop moet toezien dat de pers in al zijn schakèringen zo goed mogelijk wordt gediend. De regering dient er voor te zorgen, dat het klimaat voor alle bladen zo gunstig mogelijk is. Dat betekent, naar de mening van het NOTU-be stuur, dat het overhevelen door hel ingrijpen van de overheid van inkom sten uit de ene sector van de bedrijfs tak naar een andere sector in diezelf de bedrijfs* *c zonder enige argumen tatie een daad van onbehoorlijk be stuur is. Bij de grote familiebladen is in 1971 de ontwikkeling bevredigend geweest, aldus het jaarverslag van de NOTU De advertentie-omzetten van dze bla den zijn met bijna 53 pet gestegen, wat ten dele het gevolg is van ver hoogde tarieven. Het advertentievolu me nam met ongeveer 45% toe. Eveneens bevredigend was de ontwik keling bij de categorie selectieve vrouwenbladen met een omzetstijging van een kleine 85 pot. en een volume- toeneming van eveneens ongeveer 45 pet. Bij de grote vrouwenbladen bleef de advertent:r-bezetting dalen. De ad vertentieopbrengsten bleven echter slechts 0,5% bij die van 1970 achter (op 2 februari 1971 kreeg de NOTU toestemming voor een verhoging van de advertentietarieven voor alle tijd schriften met 6 pet.). In andere sectoren van de tijdschrif tenpers is wat de advertentie-omzetten betreft de gang van zaken niet gun stig. Alleen de hobby-tijdschriften ma ken daarop een uitzondering. Ook de landelijke jeugdbladen vertonen dan nog een duidelijke opbrengststijging. Het advertentievolume is bij deze bla den echter vrijwel niet van betekenis. LOSSE VERKOOP In opgaande lijn is in de gehele tijdschriftensector de opbrengst van abonnementen en losse verkoop. Of dit de toenemende kosten in dit deel van de bedrijfsvoering dekt betwij felt het NOTU-bestuur. maar exacte gegevens daarover zijn niet beschik baar. Met hier en daar een lichte stijging en elders een lichte daling in de verspreiding bleek in 1971 de be- lagstelling van de lezers voor de tijd schriften stabiel. Samenvattend zegt het NOTU-bestuur over de economische positie van de tijdschriften niet de indruk te heb ben. dat er - behoudens in incidentele gevallen - in 1971 een opzienbarende verbetering ten opzichte van 197p is ingetreden. Het stijgen van de inkom sten uit advertenties is in een aantal gevaililen achtergebleven "bij de kosten ontwikkeling. Er is een tendens be speurbaar, dat de abonnementsgelden in toenemende mate van gewicht wor den voor het rendement der tijd schriften. DEN HAAG De uitgevers van tijdschriften in Nederland zijn de ingrijpende jaarlijkse verhoging van de posttarieven kennelijk beu. Zij willen nl. nagaan, of zij hun bladen op een andere wijze dan via de post bij de abonnees kunnen laten bézorgen. Het bestuur van de NOTU deelt in zijn jaarverslag ten aanzien van de meer dan ernstiige jaarlijkse verho gingen van de posttarieven met ge middeld 40 pet. mede, dat 'het NOTU- bestuur heeft ingezien, dat met nor male middelen geen einde aan deze verhogingen is te maken.' Er is daar om een srpecriale commissie benoemd, die bestudeert, welke alternatieve be zorgingsmogelijkheden er zijn. Uit de cijfers, die het NOTU-bestuur ter beschikking staan, blijkt dat vele tijdschriftuitgevers grote moeite heb- AMSTERDAM De geconsolideerde winst van Moluksche Handéls Ven nootschap is in 1971 gestegen van ruim 100.000 tot ruim 167.000, zo blijkt uit het jaarverslag dat, vooral door moeilijkheden bij de Surinaamse deelneming, nu eerst is verschenen. In 1972 is begonnen met een financië le transactie, die in 1972 zal worden voltooid. Hierdoor ontstond in 1971 een rentebate van ruim 14.000. Ver der zal in 1972 een additionele winst van ongeveer 70.000 worden be haald. Gezien de winst uit effecten en op grond van de tot nu toe behaalde resultaten verwacht het bestuur ook in 1972 een zeer bevredigende winst. Het totaal eigen vermogen van de moedermaatschappij was eind 1971 toegenomen van 637.000 tot 874.000. Voor het laatst werd divi dend uitgekeerd over 1956 (6 pot.). Het verliessaldo bedraagt nu nog ƒ2,26 min. ACTIVA Goud Vord buitenl geld Buitenl. bet mld vord. buitenl. gld Trekkingst IMF iiscontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek crt. voorschot Staat Sed. munten Bel. kap. en res. Gob. en Invent. Bi»- rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten a Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingez. BU geldsoorten Buitenl. banken And. met ingez. tegenwaarde IMF êapltaal Reserves Biv reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Rchatk. p. buitenl. Bekkingsperc. tn duizenden guldens 16-10-'72 23-10-1972 6.895.267 6.895.267 onv. 4.750.036 4.761.446 +11.410 onv. onv. 452.777 +347.647 onv. 26.752 +129 377.363 —18 178.930 66.421 26.623 377.381 178.930 67.943 —1.522 14.795.52715.153.165 +357.63S 10.679.63410. 1.993.780 2. 51.016 81.188 348.511 29.781 2.484 855.985 20.000 357.420 375.728 14.795.52715. 13.658.97013. 14.017 74.5. .630.853 .299.199 22.601 44.201 502.507 32.821 3.543 855.985 20.000 357.420 383.943 .153165 .513.222 14.006 72.6. —48.781 305.419 —28.415 —36.987 +154.086 3.040 1.061 AMSTERDAM De handelsbanken hebben de afgelopen week flink wat voorschotten moeten opnemen om be lastingbetalingen te kunnen financie ren. Daar er slechts weinig rijiksuitke- ringen zijn geweest, is de schatkist 'eer vol geworden. Geldmarktkringen verwachten echter dat de ultimo kan tvorden opgevangen, mede door rijks- uitkeringen van naar schatting 400 Toch wordt geen verruiming van r!" marlet verwacht, zodat het daggeld "h >n de buurt van 3.25 pet zal idhaven Eerder voorziet men be- november een verkrapping door ,nor grote BTW-betalingen van naar ""batting f 1 miljard. De Nederland se Bank heeft het kasreservepercen- voor de periode van 26 oktober en met 1 november vastgesteld op nul Borsumij Wehry heeft met de P.T. 'nagement Trust Company (Man- trustj im Bandoeng een mangement •ynr een komst gesloten ten behoeve '""i r. T Mexim Indonesia (Mexim), rW-ivermaatschappij van Man- Jr -t. Mexim is een handeHoreanisa- ,p '7 kantoren over de Archipel spreid. AMSTERDAM Het gesprek over deelneming van de produce rende landen rond de Perzische Golf in de oliewinning begint ein deloos en steeds verwarrender te worden. Berichtte Trouw/Kwar- teit enkele weken geleden groot op de voorpagina: 'OLie-akkoord definitief, nu blijken enkele Gulfclub-landen het niet eens te zijn met de overeenkomst die him toponderhandelaar, sheik Yamani, met de grote concerns in New York heeft gesloten. Donderdag begint in Riiad, de hoofd stad van Saoedi-Araibië, een spoed vergadering van de OPEC (Organi satie van Petroleum Exporterende Landen) waar de bezwaren zullen worden doorgepraat. De eerstvolgen de officiële OPEC-vergadering is gepland tegen eind november in de Nigeriaanse hoofdstad Laos. Aan de vooravond van de OPEC- conferentie in Riad komen de verte genwoordigers van de vijf landen rond de Perzische Golf (Saoedi-Ara- bië, Koeweit, Irak, Abu Dhabi en Qatar) bijeen voor onderling overleg en het bepalen van de strategie. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat zij zullen aandringen op her nieuwd overleg met de oliemaat schappijen waarbij het in New York bereikte akkoord niet meer dan een uitgangspunt kan zijn. Sheik Yama ni zou zelfs het overleg al informeel hebben hervat. Niet ongunstig Toch leek het akkoord voor de vijf landen aanvankelijk niet ongunstig. Zij zouden een rechtstreeks belang krijgen in de activiteiten, die de olieconcerns in hun gebied uitvoe ren. Dit belang moest beginnen bij 20-25 procent en oplopen tot een meerderheid van 51 procent, die in het begin van de jaren tachtig be reikt moet zijn. Westerse waarnemers meenden dat de Arabische staten, die per slot van rekening de troefkaarten hadden, het onderste uit de oliekan hadden gehaald. Zij waren erin geslaagd, zo zei men, optimaal te profiteren van de eigen bodemschatten. Vooral het feit dat al in het begin van de jaren tachtig een meerderheidsdeelneming bereikt zou zijn was opvallend. Tot nu toe wilden de olieconcerns pas omstreeks 1990 met een meerder heidsparticipatie akkoord gaan. Ontevredenheid en onderlinge ver deeldheid brengen de Golfclublan- den nu echter terug aan de confe rentietafel. Ontevredenheid o.a. over het feit dat Libië, dat wèl lid is van de OPEC maar niet van de Golfclub, voor 50 procent gaat deelnemen in de Libische vestiging van de Itali aanse oliemaatschappij ENI. En niet in 1980 of daaromtrent, maar zo spoedig mogelijk. Vooral Koeweit heeft herhaaldelijk aangedrongen op een snelle realisatie van 51 procent participatie. Ook op andere manieren is Libië erin geslaagd de oliemaatschappij en in de klem te zetten. Delen van de concerns zijn genationaliseerd en nog onlangs werd Mobil Oil gedwon gen de werkzaamheden aan een pas ontdekte olieput stop te zetten en eerst met een geïntegreerd ontwik kelingsplan te komen dat moet vol doen aan de eisen van de Libische regering. Dat door diezelfde eisen Libië in de eerste drie maanden van dit jaar 22 procent minder olie heeft geproduceerd dan in de verge lijkbare periode van het vorige jaar deert de Libische leider Khadaffi minder dan economische afhanke lijkheid. 'Wat Libië kan, kunnen wij ook', menen de landen van de Golf club. Vandaar o.a. de onvrede en de wens tot nieuwe onderhandelingen. Verdeeldheid De onderlinge verdeeldheid van de Golfclub-landen is een gevolg van de kennelijke voordelen die sheik Wa- mani behalve onderhandelaar ook minister van Saoedd-Arabië voor zijn eigen land heeft weten te beha len. Het akkoord zou te veel zijn toegespitst op de situatie in Saoedi- Arabië. Voedsel aan die redenering geeft ook het feit dat de oliemaat schappij Aramco (Esso, Mobil Oil, Texaco en Chevron) een bijzonder soepele houding innam bij het over leg. terwijl BP, Gulf en de Cie Frangaise des Pétroles zich veel ge reserveerder opstelden. Aramco werkt grotendeels in SaoedièArabië en heeft al enkele maanden geleden van een soepele opstelling blijk ge geven. Tenslotte maken Abu Dhabi en Qa tar zich zorgen over de bedragen die zij op tafel moeten leggen voor deelnemingen in de activiteiten van de oliemijen in hun land. Allemaal eisen die bij hernieuwde onderhandelingen (eventueel zonder Saoedi-Arabië) ter discussie kunnen worden gesteld. En dan ook wel zullen worden ingewilligd De olie producerende landen verkeren in een machtspositie en zij zijn zich daarvan zeer wel bewust. Zij kunnen overgaan tot nationalisaties en in het alleruiterste geval tot tijdelijk dichtdraaien van de oliekraan. De westerse Landen zouden dan waar schijnlijk aan het kortste eind trek ken. De energiebehoefte daar is nóg. groter dan de behoefte aan inkom sten uit de olie bij de landen rond de Perzische Golf. Er zal in de jaren tachtig in de westerse wereld tweemaal zo veel olie moeten worden geïmporteerd dan op het moment, ondanks de potentiële voorraden in o.a. Alaska en de Noordzee. Europa bijv. voor ziet voor slechts 4 pet in de eigen oliebehoefte: voor 80 pet vindt im port plaats uit het Midden Oosten. Fricties in die toevoer zouden wel eens heel onplezierige gevolgen kun nen hebben. Ook de landen van de Golfclub weten dat, vandaar dat zij hun eisen nog wat verder gaan op schroeven. Vooral Nigeria en het al genoemde Libië (wèl lid van de OPEC, niet van de Golfclub) zijn sterk in het stellen van eisen. Maar ook met Venezuela (belangrijk voor de Kon. Shell) en met Indonesië staat scherp overleg voor de deur. ALMELO Palthe's Textielverede- lir.gsbedrijven verwacht, dat de resul taten over het boekjaar 1972 zich op ongeveer het niveau van het voor gaande boekjaar zullen bewegen (bru- toresultaat 4,2 min., nettowinst 1.5 min.). De uitkomsten van de reinigingssector hebben zich relatief in gunstiger zin ontwikkeld dan die der veredelingsbedrijven. Incidentele oorzaken hebben geleid tot een relatief minder gunstige ont wikkeling van de resultaten in de veredelingssector. Op het ogenblik zijn de vcredelingsbedrijven te Alme lo en Tilburg volop van orders voor zien. DELFGAUW Fabriek van Be hangselpapier Gebr. Sanders zal aan aandeelhouders een statutenwijziging voorleggen, die als belangrijkste punt de invoering van preferente aandelen heeft. Het bestuur stelt, dat de SER- fusiecode een zekere bescherming biedt tegen een niet door het bestuur gewenst openbaar bod, doch dat dat niet voldoende is. Verwacht wordt dat van de mogelijke uitgifte van preferente aandelen een preventieve werking zal uitgaan. Het bestuur zal van de mogelijkheid tot uitgifte sleehts gebruik maken bij ongewenst geachte invloeden en wel zo, dat hiermee geen verruiming van de financieringsbronnen zal worden ■nagestreefd. Verder zullen de statuten aan de nieuwe wetgeving worden aangepast en zullen enige technische wijzigingen worden aangebracht. Zo zal de naam verkort worden tot Sanders Behang. Het maatschappelijk kapitaal wordt verhoogd van 6 min. tot 15 min. Het bestaat dan uit 100 prioriteitsaan delen (geplaatst 50) 75.000 preferente aandelen en 74.900 gewone aandelen (geplaatst 31.217). Van een onzer verslaggevers ZEIST Voor de Nederlandse pluimveehouders ziet de toekomst er niet al te zonnig uit. De produktie van eieren in West-Europa dreigt opnieuw te groot te worden, waardoor de prijzen weer zullen dalen. De voorzitter van de Duitse organisa tie voor de pluimveehouderij heeft een ernstige waarschuwing laten ho ren. Hij voorspelt een catastrofe op de Westeuropese eiermarkt in het voorjaar van 1973. De inleg van broed eieren, die straks legdieren zullen opleveren is zo hoog, dat we het ergste moeten vrezen, aldus deze Duitse deskundige, prof. dr. H. Schlatter. Hij vreest ook een nadelige invloed van de plannen, die er bestaan voor het stichten van enkele zeer grote plui mveebedxi j ven in Europa. Dr. Schlatter roept op zich hiertegen te verzetten. De waarschuwing van dr. Schlatter tegen de dreigende crisis zal deze week door het bestuur van het Produktschap voor pluimvee en eie ren worden besproken. UITVOERPR1JZEN Uit cijfers van het Produktschap blijkt, dat de situatie op de eiermarkt al aan het verslechteren is. De uit- voerprijzen zijn in september aanzien lijk achtergebleven bij die van sep tember vorig jaar. De uitgevoerde eieren zijn nu 2 k 3 cent per stuk goedkoper dan een jaar geleden. Ne derland voerde in september ruim 100 miljoen ieren uit. Dat is ruim 10 min meer dan in september 1971 maar dat leverde toen wel meer geld op. Normaal is dat de vraag naar eieren omstreeks deze tijd van het jaar toe neemt. Maar het prijsvoordeel dat daardoor zou kunnen ontstaan dreigt te worden opgeheven door een groter aanbod van eieren. In totaail voerde Nederland in septembeY voor 79.3 min. aan pluimveeprodukten uit. Dat was in september 1971 73.8 min. Drie jaar geleden brak er in de pluimveesector in de EEG ook een crisis uit, die vele maanden voort duurde. In het najaar van 1969 en het voorjaar en de zomer van 1970 waren de eierprijzen erg laag. Tal van Ne derlandse pluimveehouders kregen toen maanden achter elkaar niet ge noeg voor hun eieren om de kostprijs te dekken. Bij Hoesch in Dortmund zal een nieu we sinterinstallatie worden gebouwd ter vervanging van oude capaciteit bij A de ertsvoorbereidmg De installatie die een jaarcapaciteit van ruim 2 min ton zal krijgen, zal in 1974 in bedrijf komen. AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 68.00 (68.30), Hoogovens (74.40), Kon. Olie 119.50-120.20 gl (119.70), Philips 52.80-53.00 gl (53.00), Unilever 139.40-140.10 (139.80), KLM (115.00). (27%). Philips S 16%-16% (16*4-%). Unilever 4374-44'; <45%-44) en KLM S 35% <35%). Opgave duPont, Glore, Forgan. Kon. Olie noteerde op 24 oktober I 8674-37 1 Koersen in Montreal ben het hoofd boven water te houden. 'Behalve in de kostenstijgingen, die niet alle uitgevers straffeloos (d.w.a. zonder een onevenredig aantal opzeg gingen) kunnen doorberekenen, is de oorzaak hiervan gelegen in de toene mende concurrentie. Deze ondervinden de relatief dure, ongesubsidieerde tijdschriften van de goedkope, gesubsidieerde, dagbladen, die kunstmatig hun prijzen laag heb ben kunnen houden. Er is hier sprake van concurrentievervalsing', aldus het NOTU-bestuur. 20/10 23/10 24/10 Asbestos Corp. 19% 19 Ub I9%b Canada Fund. 65.94 66.39 65.92 Consol Bathurst 14 H 15 147» Dom Tar Chem 1574 15% 1474 Husky 4374 1474 1474 Nat. Gas 12% 12 1274b Mass. Ferguson 16*4 16% 7.93L 7.93L 8.OIL Shell Canada 53% 52% 51% LONDEN/BONN Geluiden uit West-Duitsland als zou het Pond DOW JONES INDEX zijn overgewaardeerd hebben op verschillende plaatsen ui Europa tot verkopen van de Britse munteenheid geleid. In Londen noteerde het Pond 2,3840, wat de laagste notering van de laatste twee jaar is. Het slot kwam bp 2,3877 of 0,4 dollarcent lager dan de laatste notering van maandag. Behalve uit West-Duitsland kwamen in Lon den ook verkooporders binnen uit Skandinavië. De stemming op de Londense valutamarkt werd nerveus geacht. Indust. Sporen Utll. Obi. Mods 20 okt. 942.81 212.24 113.15 74.31 442.1 23 okt. 951.31 213.79 114.36 74.26 24 okt. 952.51 214.76 114.65 74.33 446.2 Aand. Obl. Tot. H. L. 20 okt. 13.850 21.750 1.757 913 491 23 okt 14.190 14.970 1.742 1.033 403 24 okt. 15.240 19.240 1.763 731 656 Aanleiding van de onrust was het regelmatig verschijnende conjunctuur- bericht van de vijf Duitse economi sche instituten. Drie van de instituten raden minister van financiën Helmut Schmidt aan de D-mark opnieuw te laten zweven, opdat de Bondsrepu bliek onafhankelijk wordt van infla toire prijsontwikkelingen in het bui tenland. Doel is een binnenlandse sta biliteit, waaraan kennelijk behoefte bestaat, getuige de sterke stijging van de prijzen van consumptiegoederen. Ten opzichte van september 1971 wa ren deze vorige maand met 6.2 pet. gestegen. De twee andere economische institu ten zien weinig heil in een loslaten van de vaste wisselkoers van de Mark en bepleiten strenge regulerende maatregelen in het binnenlandse geld wezen. Ook minister Schmidt ziet niets in het zweven van de mark. De instituten voorspellen in hun overzicht van de Duitse economie, dat de opleving in de conjunctuur door zal zetten. De toeneming van de in vesteringsbereidheid van het bedrijfs leven zal daarbij naar de mening van de instituten van beslissende beteke nis zijn. Zij zeggen in hun prognose, dat de investering in kapitaalgoederen in 1973 hoger zal zijn dan dit jaar en dat investeringen in de bouw 4 pet hoger zullen liggen. Bij de investerin gen in voorraden rekent men op een verdubbeling. Ook de export zal de conjunctuur m de Bondsrepubliek verder stimuleren, zeggen de instituten, waarbij de ople ving in de VS, de uitbreiding van de EEG en de overeenkomst met de overgebleven EFTA-staten positief zul len werken. Toch zal die hele stijging van de conjunctuur langzamer gaan dan in 1968-69, want anders dan toen, missen de Duitsers nu het voordeel van lagere prijzen dan de buitenland se concurrentie. De stijging van de loonsom zal in 1973 8,5 pet. zijn, zo weten de instituten te vertellen. DEN HAAG De kalvermesterij is in ons land in vijftien jaar tijds een agrarische bedrijfstak van grote bete kenis geworden. In 1970 nam deze sector met 607 miljoen bijna 5 pet. van de agrarische produktiewaarde voor zijn rekening, wat iets meer is dan de waarde van het in Nederland geproduceerde graan. Het produktschap voor veevoeder ver telt dit en veel meer in een brochure 'Van kalf tot kalfsvlees'. Het deelt o.m. ook mee dat vorig jaar voor de Nederlandse kalfsvleesproduktie 115.000 ton magere melkpoeder is ge bruikt, 25 pet. meer dan ons land zelf van deze grondstof vervaardigde. Van alle in de EEG gemaakte magere melkpoeder gaat ruim 80 pet naar de voor de mestkal veren bestemde kunst- melkvoeders. Voor het behoud van het evenwicht op de binnenlandse en de Europese zuivelmarkt is volgens de brochure de kunstmelkvoederproduk- tie van essentiële betekenis. Do Nederlandse consumenten trekken ch van de Nederlandse kalfvleespro- duktie niet zo erg veel aan: meer dan prn -mi w'irdt naar Italië en W Du.Island geëxporteerd. (ADVERTttiriE) solide vermogensbeheer *Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson,Heldring&Pierson. NEW YORK 23/10 24/10 ACF Industries 51% 51% Airco 17 17% Allied Chemical 26% 2674 Alum co of Am 51 *u 51 American Brands 42% 427» Am Can 29% 30 Am Cvanamid Am Eiecir Power 33'* 33% 27% 28 Am Metal Climax 28% 2874 Am Motors 8% 974 Am Smelt and Rei 17% 18 Am Tel and Tel 4874 487» Ampex 5% 5% Anaconda 18 18 Armco Steel 20%. 20% Atlanl Richfield 68 68% Bendlx 43% 43% Bethlehem Steel 2774 2674 Boeing 22% 2274 Burlington Ind 31% 31% Canadian Pacific 1574 15% Celanese 3674 8774 Chase Manhattan 58%'8%ex Chesap and Ohio 467'. Chrysler 3174 32% Cities Service 4174 4174 Colgate-Palmolive 82% 8374 Colt Industries 16% 1574 Commonw Edison 3574 35% Cons Edison '25% 2574 Cont Can 2974 2874 Cont Oil 30% 3574 Curtiss-Wrlght 3274 32% Curtiss-Wrtght A 4074 40% Dart Industries 49% 50 Deere and Co 40% 40 Dow Chemical 95% 9574 Du Pont (El) 170 170% Eastman Kodak 139 138% First Nat City 74% 75% Admiral Corp 16% 16% Allegheny Pow S 22% 22% Akzona 2874 28% Am-Standard 1074 10% Amsted Ind 40% 40% Bait Ohio 4%% 4574b 46% Bayuk Cigars 1274b 12%b Can Breweries 7% 7% Cerro 1374 13% Chadbourn Getb 2% 2% Chase Select Fd 11.01 11.07 Columbia Gas 27% 27% Cominco 26% 2674 Com Telephone 23% 23% Fluor Corp 24% 24% Gen Electric Gen Food» Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel and Elec Getty Oil Gilette Glmbel Brothers Goodvear I and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insllco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel 64% 64% 24% 74% 7574 21% 21% 27% 27% 84% 85 56% 58% 20% 21 27% 27% 25 25 29 29% 14% 14% 590% 889% 36% 86% 3274 32% 36'4 36% 52 61% 28% 28% Llng-Temco Vough Litton Industries Lockheed Alrcraf' Marcor Martin Marietta May Dep Stores Mcdonnel Douglas Mobil Oil Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind North Am Rockw Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Paper (8 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger 0% 10% 13 12% 9% 9% 23% 23% 1874 19 44% 44% 34% 34% 69% 69% 56% 657', 3474 64% 16% 16 16% 16'. 39% 40'. 15% 16 34% 84% 42% 42% 28% 2874 35 74 35% 20% 20% Pacific Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Sludebaker-Worthl Sun Oil Texaco Texas Gulf Texas Instrum Transamerica 16% 16% 30% 80% 3% 3% 82 83% 38% 38 99% 100% 35% 35% 100 98% 34% 34% 25% 25% 53% 51% 37 36% 48V* 4774 10% 1974 41% 4074- 52 47% 4774 72 72% 78% 78% 84% 84*4 50% 50*4 44% 44 36% 38 174% 176 18% 18% Unilever Union Carbide Unlroyal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westlnghouse El. Woolworth 43% 44 44% 44% 15% 15% 42 "4 42% 11% 11% 28% 38*4 44 45 Lone Star cemem 23% 23'4 Madison Fund Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr Standard Brands Tandy Corp Union Elect United Corps United Gas Western Bancurp 15% 15% 7% 7% 69 68% 33 4 33% 48% 48% 37% 37%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17