'Denemarken zal betaald voetbal moeten toestaan' 'Sanni' Santrac in de clinch met Boskov NSF protesteert bij tweede kamer Clubs willen opzet competitie wijzigen VREDESTEIN Piet Kraak (trainer van AAB Aalborg): FREM thuis gevaarlijk tegenstander rico Spelers willen kort geding tegen tennisbond hebben een lange levensduur V Van onze speciale verslaggever AALBORG Waar ook ter wereld, en in welke tak van sport dan ook. komt men eens voor de vraag: moet er overgegaan worden tot een professionele toestand, of moet de huidige amateuristische situatie gehandhaafd worden. Zo ook in Denemarken, waar er reeds langdurig gefilosofeerd werd over de gedachte van de invoering van het betaalde voètbal. Denemarken, of beter de DBlis recente lijk geconfronteerd met deze probleemstelling. De Deense Voetbal Unie heeft nog steeds liet voorne men om de bond te blijven ontsmetten van illusies van beroepsmatige aard. Vandaag of morgen hoe betrekkelijk dat ook mag klinken zal de bond moeten omzwaaien. Althans, dat is de vaste overtuiging van Piet Kraak, eens 34 maal speler in het Nederlands elftal. Spitz Kohn: Van onze speciale verslaggever KOPENHAGEN Het Deense voetbal wordt welhaast per tra ditie onderschat. Toen het Ne derlands elftal enkele jaren ge leden een teleurstellend resul taat tegen de zogenaamde Deen- "enlse amateurs bereikten, kon dat «k eigenlijk worden uitgelegd als 'n ^'debacle. De werkelijkheid is an- JJders. Denemarken mag dan geen os toonaangevende voetbalnatie ïsi- zijn, feit is dat er voortdurend ta lentrijke spelers uit dit land voortkomen. US (ADVERTENTIE) vanavond. niet vergeten... Frico eten 'Het moet eenvoudig,' zegt de trainer van Aalborg, 'de spelers eisen steeds meer faciliteiten. Vooral de spelers die uit het buitenland terugkomen. Die hebben eenmaal het prof-bestaan meegemaakt en willen niet meer te rugkeren naar een mindere status. Die accepteren het eenvoudig niet dat ze zonder vergoeding op een training verschijnen, en maken daardoor de spelers die niet werden uitgenodigd voor een verblijf in het buitenland, bewust van hun mogelijkheden. Op dan dit ogenblik verkeert mijn ploeg bij voorbeeld in een gevecht om promo tie. Aalborg kan, als het de twee resterende wedstrijden wint, naar de eerste divisie stijgen. Wij zijn in een beslissend stadium beland. Maar dan nog kan het voörkomen dat een spe ler afschrijft als gevolg van werk zaamheden elders. Eén van mijn spe lers heeft een dergelijk geluid laten horen, omdat hij op dit moment bij de bouw van zijn huis aanwezig moet zijn.- Er is niets tegen te doen. Het bestuur is van mening dat je een speler niet kan dwingen te spelen Dat zou in strijd zijn met de democra tische ideeën die hier leven. Voor mij gaat het echter te ver. Ik kan mij voorstellen dat dit in Nederland hele maal niet geaccepteerd wordt. Daar is dit ondenkbaar' bedrijven. Het Deense voetbal is hoofdzakelijk ee n amateur-gebeuren i: *1 Niet helemaal. Sinds kort zijn er öy TWÖki vergoedingen toegestaan tot een maxi- ||gF mum voor de ploeg van 20 procent Mp-f-o. van de recettes. Bij gelijk spel wordt BF 1 er 10 procent uitgekeerd. Mits de club S!' .«MM niet in financiële moeilijkheden ver- keert. En dat is veelal het geval. AAB ffir;-'- ii:'1 heeft bijvoorbeeld vorig jaar een be- ff| jjjgp drag van 500.000 gulden geïnvesteerd |ta in een nieuwe accommodatie. Er wordt ilk. - _ijook een schitterend complex ||f neergezet. PSV was hier tijdens de |j§jA - i.:;; voorbereidingen op het seizoen aanwe- Mr 1 zig. Kees Rijvers, de trainer, vertelde SB mij nog: 'Jullie beschikken hier over 3j „gl' mogelijkheden, die zelfs voor het be- taald voetbal in Holland zijn uitgeslo- MMBjÊjL ten.' Kun je nagaan Kraak ziet wel degelijk een toekomst momenTheeft" d|8 oud-totórnaüona! pi<-< Kraak probeert de jeugd van Aalborg te inspireren tijdens hel een redelijk beloonde job. 'Het salaris eerder dit jaar gehouden toernooi van Blauw Wit. van een oefenmeester hier kan con- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie heeft gisteren aan de leden van de Tweede Kamer een nota aangeboden, waarin scherp wordt geprotes teerd tegen de voorgenomen besnoeiing ten aanzien van de sport op de be groting van CRM. De NSF meent dat met de voorgenomen verlaging van drie miljoen gulden sprake is van een grove onbillijkheid. De NSF legt in de nota (ondertekend door alle aangesloten organisaties) het accent op de wel aanvaarde, maar nooit uitgevoerde subsidie-regeling voor de sport. Die regeling ontstond na jarenlang overleg tussen de rijks overheid en de sport en trad in januari 1968 in werking. Volgens de regeling zou de overheid een bijdrage leveren in de kosten voor voorzieningen en werkzaamheden gericht op verbetering of versterking van de leiding, voor de vorming, voor de propaganda-voorlichting, voor de instandhouding van het landelijk werkzame administratief apparaat en voor de bijwoning van internationale besprekingen en dergelijke. De steun zou 60 procent voor de landelijke organisaties en 70 procent voor de NSF en andere koepelorgani saties bedragen. Door een gebrek aan geld is deze regeling nog nooit uitgevoerd. Aanvanke lijk koesterde de sportwereld hoop uit de toezegging van de toenmalige minister van CRM dat de regeling in 1970 volledig zou worden uitgevoerd. Inmiddels echter heeft de hoop en de daarop gevolgde teleurstelling plaats gemaakt voor verontwaardiging, want het beschikbare bedrag werd steeds minder dan de toegezegde 60 (c.q. 70) procent. Indien de plannen van minister Engels en staatssecretaris Vonhoff doorgaan, zal in 1973 5,4 miljoen gulden minder worden uitgekeerd dan volgens de regeling zou moeten wor den uitgekeerd. Volgens de NSF blijkt uit de begroting dat de regering niet alleen niet 'van plan is zich aan de gemaakte afspraken te houden, maar de sport nagenoeg verwijdert uit haar welzijnsbeleid'. De NSF vraagt aan de volksvertegenwoor digers om de regering op te dragen in 1973 'de subsidieregeling landelijke sportorganisaties overeenkomstig de afspraken naar letter en geest uit te voeren' en daartoe de post 'subsidies aan organisaties op het gebied van dc lichamelijke opvoeding en sport' te verhogen van 5.454.000 tot 10.900.000. De sport zal dan op gelijke wijze worden behandeld als de andere sectoren van volksontwikkeling en recreatie, waar de in de subsidieregelingen ge maakte afspraken wel worden nagekomen. Deze sectoren vertonen in de 'be zuinigingsbegroting' stijgingen van 10 tot 22 procent'. vanvond zijn Vier vertegenwoordigers van de FC Twente, trainer Spitz Kohn, Epi Drost, Edid Achterberg en Willy van de Kerkhof, kwamen afgelopen zondag tot de conclusie dat de tegenstander in de tweede ronde van de UEFA- Cup, FREM Kopenhagen zeker niet aJot de te verwaarlozen opponenten iehoort. Die indruk bestond aanvanke- ri|lijk wel. FREM Kopenhagen mocht 'iswaar de Franse club Sochaux jeschakeld hebben, dat werd toege schreven aan een toevalstreffer. Ver telt echter Spitz Kohn, de trainer van FC Twente: 'In thuiswedstrijden EU De opstellingen voor ^vermoedelijk: K3 ht FREM Kopenhagen: Waldemar, Han sen; FinnHansen. Jörgen Hansen, Ul- riksen, Ahlberg; Jensen, Mörsch, Mor mensen; Poulsen, Jeppersen, Prenszlau. 'C Twente: Schrijvers: Van Ierssel. d2Drost, De Vries, Oranen; Notten, Van der Vail, Willy van de Kerkhof; Re- laa nee van de Kerkhof. Jeuring, Pahl- platz. do iet büjkt steeds dat deze ploeg een bij- vjzondere outsider is. In confrontaties met verschillende buitenlandse tegen- nd stander werd er gewonnen. Dat •ld voor ons een teken aan de wand'. Epi Drost, de ausputzer van het Twentse gezelschap, deelt de mening van zijn coach. 'Als wij afgelopen zondag FREM niet hadden gezien, dan waren we gegarandeerd de boot inge- Drost meent, zoals elke speler van de FC Twente nu, dat FREM j. Kopenhagen geëlimineerd moet wor- i! den uit de UEFA-Cup. Hij zegt: 'Ui- 12. teraard komt deze ploeg tekort wat J, betreft technisch/taktische aspecten j FREM voetbalt zeker niet modern. Opkomende verdedigers uit tweede j, i dan wel uit derde lijn zie je nauwe lijks. Van enig overleg is geen sprake. JDe spelers rennen voortdurend in de ^richting van de bal. Soms lijkt het zelfs of er door pupillen wordt ge speeld. Ze groeperen zich voortdurend de omgeving van de bal. Dat betekent echter niet dat we ons supe- «jrieur mogen achten. Want er lopen wel degelijk enkele figuren rond, die een wedstrijd kunnen beslissen'. Trai ner Kohn: 'De linksbuiten bijvoor beeld is een gevaarlijke tegenstander Hij lijkt wat sloom, maar zodra hij de jidi ruimte heeft kan hij gevaarlijk uit- "V breken' ELITE Aalborg, volgens Kraak een eliteclub, ambieert evenwel geen plaats in do top. Er wordt beduidend meer aan dacht besteed aan breedtesport. Een verschijnsel dat volgens Kraak overal voorkomt in Denemarken. Kraak: 'Er worden in Denemarken de grootste mogelijkheden geschapen voor poten tiële sportbedrijvers. Ik ken een plaatsje met maximaal lOOO inwoners, waar een schitterende sporthal is ge bouwd. Hoe dat mogelijk is, weet ik niet. maar punt is dat de Deen enorm sport-minded is. Er wordt alleen op de vestiging van een topprestatie ge mikt, wat op zijn beurt de breedte sport weer zou stimuleren.' Kraak is bepaald niet ongelukkig met zijn positie. Hij arriveerde in Aal borg, toen zijn club AA B bedreigd werd met degradatie, maar wist zich toch te handhaven. Het jaar daarop degradeerde hij wèl. Kraak: 'Zo'n ont wikkeling heeft evenwel geen invloed op een eventueel besluit met betrek king tot de positie van de trainer van de club. Als men ziet dat men zijn werk goed doet. dan wordt er verder niet gezeurd, ook door de buitenwe reld niet.' In dit seizoen heeft Kraak opnieuw voor het noordelijk gelegen Aalborg goodwill gekweekt. Hij zegt: 'Normali ter komen naar onze thuiswedstrijden zo'n vier tot vijfduizend mensen kij ken. In deze competitie is het gemid delde rond negenduizend. Dat is ui teraard het gevolg van onze presta ties. Maar, hoe dan ook, AAB kan rekenen op een vaste aanhang van 5000 mensen. Dat moet een zekere basis bieden om betaald voetbal te curreren met dat van een trainer in Nederland,' zegt hij. Kraak weet bo vendien dat er pas in een zeer laat stadium over het lot van een trainer geoordeeld wordt.' Toen AAB op de graderen stond heeft niemand van het bestuur het idee opgevat om de trai ner te ontslaan. In Nederland rea geert men veel emotioneler. In Neder land heb ik nooit een kans gekregen om mijn kennis en vakmanschap Ip bewijzen. Hier wordt mijn werk wel gewaardeerd.' GEVAAR Piet Kraak- een naam die in Neder land zeker herinneringen oproept heeft in Denemarken een grote mate van populariteit gekweekt, zeker in het wereldje van de publiciteitsmedia. die blijkbaar wel zijn progressieve instelling begrijpen en willen ver woorden of vertalen. Kraak is even wel minder gezien bij de bestuurde- ren. die in hem een gevaar voor hun positie zien. Hij stelt zich namelijk nogal vooruitstrevend op wat betreft de verantwoordelijkheid van een coach. En dat is schijnbaar een taboe. In Denemarken is het nog steeds gebruikelijk, dat de trainer adviseert wat betreft de samenstelling van het elftal, maar de elftalcommis sie tenslotte beslist. Kraak: 'Gelukkig is het zo, dat ik bij mijn eigen club als de heren- het niet eens kunnen worden, een beslissende stem heb. Ik heb daarnaast te werken met een elftalleider, die eveneens als raads heer optreedt. Met hem heb ik geen problemen, tijdens de wedstrijd kan ik zelf besluiten nemen. Daar mengt geen mens zich in.' Kraak is in de afgelopen weken als opvolger van bondscoach Strittich ge pousseerd. Strittich zou als de natio nale liloeg de Olympische Spelen van München niet zou halen, aftreden. Maar hij heeft inmiddels toegezegd de functie voor nog twee jaar te ambië ren. Niettemin wordt er nog steeds druk uitgeoefend om Kraak te instal leren op die voor Deense begrip pen belangrijke functie. Zegt Kraak: 'Ik weet dat er interesse voor mij is. Maar dan moet er een zekere baan vakant zijn en dat zie ik nog niet.' JOHN L1NSE AMSTERDAM De kans is erg groot dat de tenniscompetitie volgend jaar een belangrijke wijziging zal on dergaan. Op een bijeenkomst tussen de zes clubs uit de hoofdklasse A en de competitiecommissie van de KNLTB is in principe besloten een door het Haagse Leimonias ingediend voorstel te aanvaarden, tamelijk ver gaand is ten opzichte van de huidige competitiestruktuur. De clubs uit de hoofdklasse B, die ook bij dit plan betrokken zijn, zullen zich volgende week hierover mogen uitspreken. Het voorstel van Leimonias zegt, dat de clubs uit de hoofdklasse A en uit de hoofdklasse B bij elkaar moeten worden gevoegd, waarna één nieuwe eredivisie wordt gevormd. Deze eredi visie moet in twee poules van gelijke sterkte worden verdeeld. De indeling van deze beide poules gebeurt op basis van plaatsing van de vier sterkst geachte clubs (nummers een en vier in de ene poule en nummers twee en drie in de ander e poule). Hierbij wordt uitgegaan van de resultaten van dit jaar, natuurlijk rekening hou dend met spelersveranderingen in de clubs. Iedere poule speelt een halve competitie, waarna de nummers en een en twee van iedere poule in een finale poule gaan uitmaken wie kam pioen van Nederland wordt. De wed strijden van deze finalepoule worden gehouden in één weekeinde en zo mogelijk op één tennispark. Voor een scheiding tussen de dames en de heren in de competitie voelden de hoofdklasseclubs niets. De degrada- tié is volgens het nieuwe voorstel als volgt geregeld: de nummers laatst (zes) in de beide pouls degraderen automatisch en de vier eerste klasse- kampioenen spelen voor de twee opengevallen plaatsen in de eredivi- Van onze tennismedewerker AMSTERDAM Het bestuur van de tennisbond heeft gistera vond een telegram van de Rot terdamse advocaat mr. J. L. Janssen van Raay ontvangen, waarin deze het hoogste K.N.L.T.B.-college sommeert om het Nederlandse team alsnog te laten spelen tegen Engeland voor -de eerste ronde van het Koning Gustaaf-beker-toernooi. Koint het tennisbondsbestuur voor 11 uur vandaag niet op. zijn beslissing terug, dan zal mr. Janssen van Raay een kort geding aanspannen tegen het bestuur van de K.N.L.T.B. Hij doet dit dan namens de bij het conflict betrokken topspe- lers, Hordijk, Thung, Hemmes, Fleury en Laudin. Gepasseerde vedette van OFK Belgrado weigert voortaan plaats in Joegoslarisch elftal Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Slobodan Santrac groeide de afgelopen weken uit tot het omstreden middelpunt van het Joegoslavische voetbal. De felle schutter van OFK Belgrado werd voor de in verband met de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap uiterst be langrijke interland tegen Spanje op Las Palmas gepasseerd. Bonds coach Vajudin Boskov liet weten "Sanni' Santrac niet nodig te heb ben. omdat hij niet in het taktisch concept van zijn elftal paste. San trac (27), de grillige, reageerde onmiddellijk: 'Zolang Boskov coach is, hoef ik niet meer voor het nationale elftal geselecteerd te wor den. Ik weiger verder voor deze man te spelen'. Wie Slobodan ('Sarond' is zijn troetel naam) Santrac aan de vooravond van het UEFA-Cupduel tegen Fevenoord in Rotterdam om meer achtergronden van deze in Joegoslavië hoog opgelo pen affaire vraagt, stuit op een muur van wantrouwen. De tolk, die de Joe- goslaven tijdens hun verblijf in Rot terdam begeleidt, wekt de indruk dat hij van ieder antwoord ongeveer de helft onvertaald laat. Verder moeten de vragen aan Santrac gesteld worden in aanwezigheid van trainer Markovic en het voltallige bestuur. 'Sanni' moet duidelijk aan de teugel gehou den worden. Want Santrac, is een vedette. Een lastige, die zijn eigen weg kiest. Hij geniet van zijn grote populariteit in Joegoslavië. En gaat onderhand de ver- maardste speler van zijn land, de prachtige vleugelspeler Dragan Dzajic. naar de kroon steken. Santrac para deert in een smetteloos kostuum, mèt vest, rookt gulzig en laat de belang stelling met grote voldoening over zich heen komen. Zegt: 'Boskov heeft verteld, dat ik niet in zijn concept pas. Het zal wel. Die man heeft zijn eigen gedachten over de samenstelling van het nationale team. En als daarin geen plaats voor mij is, dan is hel jammer. Maar ik kan me er niet druk over maken. Ik heb hem gewoon ge zegd, dat ik in het vervolg geen animo voor dat elftal heb.' Santrac stapt in dit geval over een belangrijk facet heen. Juist in het sterke nationale team kan hij zijn naam internationaal verbreiden. Lako- nieke reactie: 'Och wat, toen ik inder daad de vorm had voor het nationale team werd ik niet uitgenodigd. Nu zal ik via mijn club dezelfde faam probe ren te halen. Johan Cruijff heeft toch door Ajax, en niet door het Neder lands elftal, bekendheid gekregen. BRONZEN .SCIIOEN Santrac is al aardiiig op weg. In het afgelopen seizoen scoorde hij in der tig competitiewedstrijden 33 doelpun ten. Het leverde hem op de Europese schutterslijst achter de Westduitser Müller en de Griek Antioniadis de 'bronzen schoen' op. Santrac is een echte spits, een speler zonder franje, direct, alleen wat zwak in de lucht. 'Wat is zwak? Het tweede doelpunt De opstellingen voor vanavond zijn vermoedelijk: Fcijcnoord: Treytel, Rijsbergen. Van Daele, Schneider, Vos; Jansen. Hasil. Van Hanegem; Ressel, Ladinskv. Kris- tensen. OFK Belgrado: Borota; Popadic. Ste- panovic, Mesanovic, Mitrovis; Stojanie. Turdjija, Zee; Petrovic, Santrac, Pet- kovic. Scheidsrechter: Gow (Wales). (ADVERTENTIE) tegen Dukla Praag in de eerste ronde van het UEFA-toernooi maakte ik met het hoofd. Het hangt van de situatie af. Ik scoor gewoon gemakke lijk.' Trainer Bosris Marovic van OFK wei gert 'Sanni' als de grote.uitblinker in zijn ploeg te erkennen. Santrac zelf is daar gelukkig mee. 'Ik kan zoveel doelpunten maken dank zij het gehele elftal. We begrijpen elkaar voortreffe lijk, het wisselen va n posities gaat automatisch.' Santrac erkent, dat hij veel te danken heeft aan aanvoerder Ilija Petkovic. en-aren international (29 caps) en linkervleugelspeler. Petkovic ontpopt zich vaak als de 'aangever', Santrac rond de aanval dan af. Petkovic: 'Offi cieel kan ik niet begrijpen, dat ie mand voor het nationale team weigert uit te komen. Het is niet alleen een eer om in dat elftal te spelen, maar je vindt in die ploeg de erkenning. Het is nu eenmaal de spiegel van hei Joegoslavische voetbal. Maar het geval met Santrac staat helemaal apart. Hij bezit zeer gegronde redenen voor de weigerachtige houding.' Petkovic en Santrac spelen al acht jaar in het eerste elftal van OFK Belgrado. Santrac scoorde het enige doelpunt, toen de formal*c v^i, Maro- v c ilil j in een vr''end: 'i. ko OFM Belgrado's trainer Marovic met zijn drie internationals, v.l.n.r. Sintrac, Petkovic, Stepanovic. wedstrijd voor de eerste keer tegen Feyenoord uitkwam. De Rotterdam mers wonnen met 51. Petkovic: 'Ik heb begrepen dat Feyenoord sinds die tijd alleen maar sterker is geworden. AANBIEDINGEN Petkovic en Santrac zullen dit seizoen beiden de leeftijdsgrens van 28 jaar bereiken. En dat betekent, dat zij eventueel naar West-Europa kunnen uitreizen om hun carrière daar voort te zetten. De aanbiedingen zijn al binnen. Santrac js door een reeks gerenommeerde clubs benaderd en Petkovic heeft een aantrekkelijk aan bod van het Uruguese Penarol op zak. Dc animo om Joegoslavië te verlaten is echter bij stervoetballers de laatste jaren aanzienlijk getemperd. De orga nisatie en het financiële klimaat is in het Joeen Slavische voetbal tb sterk wvbctci.i. dat topspelers ook in eigen land een aantrekkelijk kapitaal kun nen verzamelen. Santrac: 'Aan het einde van dit seizoen loopt mijn con tract bij OFK af. Ik heb uit een reeks landen aanbiedingen gekregen. Ik weet dat ik veel geld kan gaan verdie nen. Maar alles is niet met geld te betalen. Ik ben graag thuis, in Belgra do. Eigenlijk wil ik best bij OFK blijven. Het hangt er alleen van af, wat de club mij straks gaat bieden Santrac aast op eenzelfde contract als Dragan Dzajic bij stadgenoot Rode Ster. Santrac: 'Dzajic is een goede speler, natuurlijk. Maar ik geloof dat zijn kwaliteiten in het westen over schat worden. Petkovic was tegen Spanje de beste speler van het veld. Maar dat komt in het buitenland blijkbaar toch niet over.' SI IMULANS Het dalend enthousiasme van Joego slavische spelers om de 28-jarige leef tijd naar kapitaalkrachtiger clubs in het buitenland af te reizen, betekent een aantrekkelijke stimulans voor het spclniveau in het Oosteuropese land. Petkovic: 'De top wordt niet zo snel meer afgeroomd. De ontwikkeling kan doorgaan. Het Joegoslavische elftal heeft in de wereld altijd veel waarde ring gekregen. Alleen miste het vol doende kracht. Dat is nu ook veran derd. We zijn fysiek sterker gewor den.' En Santrac: 'Het voordeel van de trek naar het buitenland is ge weest. dat de L'.di re spelers na terug keer in Joegoslavië de jeugd met hun ervaringen konden helpen. Want een Joegoslaaf komt altijd terug naar zijn land. Hoe goed hij het in het westen van Europa ook gehad heeft. Kijk maar naar Vasovic.' GERRJT DEN AMBTMAN [ROUW/KWAKTE WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 SPORT T11/K13

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13