dichtbij De poes mag bést mee naar het bejaardenhuis Slechte dienst W. S. J. Oosting: 'verbod' volkomen ten onrechte Cadeautje voor het nageslacht De hond geeft iets meer problemen, maar tóch kan 't nost/air^dss&j. lasperina de Jong mag optreden bij iet NRT beëindigen (en nog een extra dag op wereldspaardag 30 oktober) sparen doet u bij de Raiffeisenbank/Boerenleenbank duidelijk geschrokken brand vergeten uitpersen uitwisseling TKOIW KW \RTET WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 BINNENLAND COMMENTAAR 15 Kil Commentaar Het actiecomité 'Bijstand iq. Suriname nu' heeft een op zichzelf goede zaak een slechte dienst bewezen door van de Algemene Bank Nederland 500 mil joen te vragen ten behoeve van een sociaal bijstandsfonds in Suriname. Daarmee zouden dan de morele ver plichtingen ten opzichte van de in j vorige eeuwen als slaven naar Surina- me weggevoerde Afrikarten imoeten worden voldaan. Een op zichzelf goede zaak, want die morele verplichtingen bestaan, dienen erkend te worden en het zou nog niet eens zo gek zijn dat te doen-in de vorm van 'n sociaal bijstandsfonds waardoor heel wat Surinamers gemakkelijker in hun eigen land kunnen worden opge vangen. Dat is zowel in het:belang var} Suriname als van Nederland.' Surina me, een geografisch onderbévolkt maar economisch gezien overbevolkt land zou op deze manier misschien de kans krijgen om uit de vicieuze cirkel van deze twee feiten te komen en het alleen geografisch overbevolkte Nederland zou niet de problemen kennen van de sterke druk van immigratie van Neder- landers-in-juridische zin, die hier toch niet thuis horen; eigenlijk ontheemden zijn. I Toch een slechte diensf aart een goede zaak. In de eerste plaats alleen al omdat de redenering feitelijk rammelt. Het actie-comité 'Bijstand in Suriname nu' ziet de A.B.N. als dè voortzetting van de Nederlandse-Handel-Maat- schappij. Daar is wat voor te zeggen, want de A.B.N. is voortgekomen uit een fusie van de Handel-Maatschappij met de Twentse Bank. Maar het is dwaasheid de Nederlandse Handel- Maatschappij aansprakelijk te stellen voor de slavenhandel .in; de zeventiende en achttiende eeuw in het Caraibisch gebied, want de Nederlandse Handel- Maatschappij is eerst in- 1824 opge richt. Misschien wordt de Nederlandse Han- del-Maatschhppij gezien als opvolger van de Oost- en Westindische Compag nieën, wier namen in de geschiedenis van de slavenhandel wél genoemd moeten worden. Maar dan is er toch wel sprake van een opvolging in een zeer oneigenlijke zin. Hoogstens kan gezegd worden, dat de N.H.M. de taak vin Oost- en Westindische Compagnie overnam, maar als instituten waren deze reeds aan het einde van de acht tiende eeuw geliquideerd. Trouwens: wat waren de compagnie- en door de concessies van de Staten van de oude provinciën anders dan half publiek-rechtelïjke lichamen? Als er van opvolging en continuïteit moet worden gesproken, dan.komj toch eer der de Néderlandse slaat voor deze ianspraak in' aanmerking. De Neder landse staat, het Nederlandse volk kan zich aan deze erfenis en alle morele consequenties niet onttrekken. Deze conclusie leidt tot het tweede bezwaar. Waarom zet het actiecomité Bijstand in Suriname nu' op een feite- iik zo zwakke basis (de goede, de werkelijke feiten zijn toch binnen een uur door iedereen te achterhalen) een dergelijke redenering op? Zo'n redene ring doet schade aan de voorgestane zaak: doet ook schade aan de Algemc- ie Bank Nederland. Zelfs al zou men dat laatste excuseren door de A.B.N. te nemen als pars pro toto (een deel voor het geheel), dan log maakt men een psychologische fout van de eerste orde. Er zullen mmers nog heel wat Nederlanders zijn üe zich in alle verontwaardiging maar wat graag achter deze redenering ver schuilen. 'Ach. heeft de Algemene lank Nederland dat gedaan? Nou, laat te dan ook maar betalen'. Dan is voor deze verontwaardigde bur gers niet alleen het probleem van de :rantwoordelijkheid opgelost - de op- ossing zal hun nog wat voordeliger voorkomen ook. De heer W. S, J. Oosting, oud-direc teur van het Noorderdierenpark in Emmen, en mevrouw T. H. M. Appel man uit Oosterbeek, die samen het Landelijke Dierenadviesburo voor In stellingen (dièr-O-plan) oprichten. Van een onzer verslaggeefsters DOORWERTH 'Ik heb mij in- geschreven voor een bejaarden huis, maar elke dag ga ik, tegen de tijd dat de post komt, het huis uit, omdat ik bang ben, dat de oproep voor het tehuis, er bij zal zitten. In het weekeinde, wanneer er geen póst komt, heb ik eigenlijk pas rust'. Ik ben na melijk zo vreselijk hang om naar een bejaardentehuis te gaan, hoewel ik er echt wel aan toe ben. Maar ik moet dan mijn kat wegdoen en dat kan ik niet.' Deze brief - een van de vele - is voor het pas opgerichte Landelijke Dierenadviesburo voor Instellingen een reden te meer, zijn zaak door te zetten. Het bureau, Dier-O-Plan gehe ten, is opgericht door de oud-direc teur van het Noorder Dierenpark in Emmen, W.S.J. Oosting, samen met mevrouw T.H.M. Appelman uit Oos terbeek met het doel verandering te brengen in de toestand, dat er in bejaardentehuizen en andere grote in stellingen, zoals ziekenhuizen voor chronisch zieken, tehuizen voor licha melijk- en geestelijk gehandicapte kinderen, instellingen voor spastische kinderen en tehuizen voor blinden, geen huisdieren gehouden mogen wor den. De heer Oosting is van mening, dat deze maatregel volkomen ten on rechte bestaat en dat het welzijn van veel mensen juist gebaat zou zijn bij het toelaten van een dier in een tehuis. 'In eerste instantie heb je natuurlijk de gevallen van bejaarde mensen, die afstand moeten doen van hun huis dier, wanneer ze in een bejaardente huis gaan. Voor velen is dat een verschrikkelijk tragisch iets. omdat juist dat huisdier het enige levende wezen was, waarmee zij de laatste tijd contact hadden. Omdat zij geen af stand van zo'n dier kunnen doen, weigeren zij een plaats in een bejaar dentehuis, hoewel ze toch duidelijk aan opneming in een tehuis toe zijn. Wanneer ze na veel moeilijkheden beslissen toch te kiezen voor het te huis, wordt de overgang, die toch al moeilijk is, nog veel groter gemaakt doordat ze het vertrouwde huisdier niet mogen meenemen. En dat alle maal, terwijl het niet nodig is', zegt de heer Oosting. Hij meent dat de weigering van tehuisdirecties om die ren toe te laten - een voorschrift dat overigens door provinciale regelingen opgelegd wordt - berust op een totaal verouderde en achterhaalde opvatting over de last en het extra-werk die zo'n dier in een tehuis mee zou brengen. Geen overlast De directie besluit dieren te weige ren, omdat men bang is voor overlast. Overlast voor het personeel, dat wordt opgescheept met de verzorging voor de dieren en overlast voor de rest van de bewoners, die ongewenst met een dier geconfronteerd worden. Door •allerlei nieuwe vindingen - wij zelf hebben ook een paar nieuwe dingen bedacht - is deze overlast be slist niet nodig. Neem nu bijvoorbeeld het geval, dat een bejaarde een poes mee wil nemen naar een bejaardentehuis. De directie wil zoiets niet, omdat zij bang is voor stank van kattenbakken en extra werk voor het personeel doordat de bejaar de zelf het clier niet naar behoren kan verzorgen. Wij stellen voor die bejaarde de poes te laten meenemen en een paar maatregelen te treffen waardoor de poes zichzelf kan uitlaten en er geen kattenbakken aan te pas hoeven te komen. Voor een kamer-gelijkvloers is er het kattendeurtje (een klein deurtje met scharnieren in de- grote deur, dat de poes zelf kan openduwen), en voor een kamer, die ver boven de begane grond ligt, denken wij aan kattenpa- len, Dat zijn smalle palen, die langs de ramen óf de balkondeuren van de bejaardenkamers lopen. Langs die pa len bevindt zich een smal wenteltrap je. De kat kan dan zelf van iedere hoogte naar beneden lopen en een kattenbak is dus overbodig', aldus de heer Oosting. Wat het houden van honden betreft, ligt de zaak iets anders. Bewoners van een tehuis, die een kamer gelijkvloers hebben en die zelf hun hond kunnen uitlaten, kunnen er best een hond houden. Ook wanneer je niet al te hoog woont, kan het nog, want dan kunnen er schuin aflopende trapjes komen, waarlangs de dieren naar be neden kunnen komen.' Maar wat het houden van honden m tehuizen be treft, denken wij voornamelijk aan een gemeenschappelijke hond. die ei gendom is van het tehuis, maar die door verschillende bejaarden, die daar aardigheid in hebben, kan worden uitgelaten. We hebben al zo'n geval bij de hand gehad: in een tehuis in Malden heeft de eigenaar een hond aangeschaft voor het tehuis. Een van de bewo ners, een oude man, die zich nooit met iemand bemoeide, had zich on- rniddclijk gemeld om het dier pit tc laten. Zo zie je dat een dier een belangrijke functie kan hebben in het maatschappelijk functioneren van een mens', meent de heer Oosting. Het bureau Dier-O-Plan is niet be doeld om individuele adviezen aan tehuisbewoners te geven. Men kan immers nooit buiten de directie om een dier in een tehuis plaatsen. Het is de bedoeling door contact met tehuisdirecties de mogelijkheid te scheppen voor de aanwezigheid van een of meerdere dieren in een tehuis of dat nu gemeenschappelijk of parti culier is. Maar de tehuisdirectie moet er altijd in gekend worden, omdat zij tenslotte ontheffing van het verbod moet geven of aanvragen bij een provinciale instantie. Het adviesbureau is er in eerste in stantie om de directies te overtuigen (ADVERTENTIE) waarbij opgenomen Van een onzer verslaggeefsters 10TTERDAM Jasperina de Jong loeft na vrijdag niet meer op te reden in het toneelstuk 'Een oogje •P Amelie.' Aldus luidt de bindende litspraak van de permanente arbitra- ecommissie voor toneelspelers over «t geschil dat Jasperina met het <ieuw Rotterdams Toneel had. Jaspe- weigerde verder op te treden "jdat zij het stuk artistiek beneden •oil vond en omdat Karl Gutmann «rvamgen werd ais regisseur door de fransman Jaques Enchantilion. 'oor deze uitspraak van de arbitrage- ommissie zal geen uitspraak worden *4aan in het korte geding dat de |RT tegen de actrice had aangespan- 'on en dat inmiddels gehouden is. 'et besluit van de arbitragecommissie etekent overigens dat het NRT vrij- a° 27 oktober 'n Oogje op Amelie' «or het laatst op de planken zal «■engen. omdat, er geen vervangster i^n worden gevonden voor Jasperina °e Jong. Maandag is het Wereldspaardag. Om u er aan te herinneren hoe belangrijk sparen is, voor uzelf, uw kinderen, uw gezin. Voor nu en later. En daar kunt u nu al een goed begin mee maken. Bij de Raiffeisenbank/Boerenleenbank. Waar u uit 8 verschillende mogelijkheden de spaarvorm kunt kiezen die u het beste past. Er zijn 3000vestigingen Ia Nederland, dus is er ook bij u wel een In de buurt Doe, wat 6 miljoen mensen ook at doen: sparen bij do Raiffeisenbank/Boerenleenbank, de bank voor ledereen. Gemakkelijk dichtbij. de bank voor'iedereen 3000 vestigingen De stoet, die vrijdagmiddag door Arn hem trekt, ziet er bepaald ongewoon uit voor een optocht: een hoovercraft (zo'n luchtkussenvaartuig), een bo- menverplant machine, trekkers met platwagens en daarop een dixieland- orkest, een stel feestvierders en twee eiken van zo'n tien meter hoogte met wortels, kluit en al Dat de voertuigen bomenverplant ma chines en platwagen heten, hebben we van student Somsen van de Bos bouw en Cultuurtechnische School rn Arnhem, die de organisatie der twee dagen durende feesten in handen heeft vanwege de achttiende diesvie ring van de leerlingen-vereniging Quercus. En omdat die leerlingen uit dc aard der zaak als toekomstige bosbouwers erg veel met bomen te maken hebben en krijgen, willen ze op hun verjaardag de gemeente Arn hem twee bomen aanbieden. Dat zijn twee forse eiken van ook al achttien jaar geworden afkomstig van de ge nie in Schaarsbergen) 'die we eigen lijk graag midden in de stad hadden geplant. We hebben ontzettend lang gepraat met de plantsoenendienst, maar het bleek niet mogelijk'. Natuur lijk zijn we constant met het milieu bezig, zegt Somsen, maar dat wil niet zeggen dat de Quercusleden vinden dat Arnhem stiefmoederlijk met groen bedeeld is. Integendeel'we zitten vrij goed in de bomen. We hopen alleen wel, dat ons voorbeeld navolging vindt in het hele land, vooral in de steden, want over het geheel genomen van de mogelijkheid en het nut van een dier in een tehuis en op de tweede plaats om de directie behulp zaam te zijn bij de keuze van het juiste dier. Het resultaat hangt name lijk onlosmakelijk samen met een goede keus. Wanneer in een bejaardentehuis ko nijnen rondspringen wordt het alleen maar ellende, maar voor een kinderte huis zijn die waarschijnlijk wel goed. Ook bestaat er de keus tussen buiten- dieren en binnendieren. Men kan bij voorbeeld besluiten wel dieren te ne men, maar dan buiten het huis, bij voorbeeld eenden, zwanen, geitjes etc. Het hangt van de omstandigheden af welke dieren in welk tehuis een suc ces zullen zijn. Voor binnen denkt men aan: honden, katten, vogels, ter- rania, aquaria en (voor kindertehui zen) aan witte muizen en marmotten. Voor buiten zijn er vogels, geiten, herten ponies etc. Dier-O-Plan geeft de tehuisdirëctie niet alleen het advies, welke dieren het best zullen passen in een tehuis, maar ook tekeningen voor bepaalde voorzieningen, zoals hokken, kattenpa- len, hondentrapjes etc. en voedselad- viezen. Verder wil men. indien nodig, bemiddelen bij de aankoop van een dier. Wanneer eenmaal besloten is, dat een hond leuk is voor een bepaald tehuis, is nog niet elke hond geschikt. Het moet bijvoorbeeld niet een te jong dier zijn, dat alles kapot bijt, geen jachthond, die uren over de hei moet rennen, en geen hond. die maar één baas wil erkennen en tegen de rest van de tehuisbewoners vijandig doet. Verder is het wenselijk dat de dieren gecastreerd of gesteriliseerd zijn, vooral de katten, omdat men in een tehuis moeilijk steeds meer weer al de zorgen voor jonge diertjes kan hebben. In zijn zeer korte bestaan - het bu reau is eigenlijk nog in oprichting - hebben de heer Oosting en mevrouw Appelman al heel wat positieve reac ties gehad op hun plan. Vandaar dat zij er zeer enthousiast mee doorgaan. Correspondentieadres: Dier-O-Plan. Prins Bernhardweg 7 in Oosterbeek). Nu minister Stuvt van volksgezond heid opdracht heeft gegeven de gehele gezondheidszorg door te lichten, heb ben voorlichters van zijn departement ten behoeve van de pers een bericht samengesteld, waarin deze doorlich ting met onder andere de volgende voorden wordt verduidelijkt: 'de ma teriële beheersbaarheid van de ge zondheidszorg', 'het primaire uitvoe ringsniveau', 'de intramurale sector', de 'extramurale gezondheidszorg'. Ver der zal een Leidse hoogleraar een 'macrorekenmodel' opstellen, met be hulp waarvan 'de gezondheidszorg in kwantitatief opzicht wordt vergroot', zodat zichtbaar kan worden wat 'opti maal aan medische hulp geboden kan worden'. Zoals te zien doet de minister zijn uiterste best een optimale duidelijk heid over de infrastructuur van zijn departement te bevorderen. Een hele buurt in Enschede is zich gisternacht een ongeluk geschrokken, toen een ziekenauto met loeiende sire ne en flikkerend zwaailicht alsmaar dezelfde straat op en neer reed. De 'broeder' achter het stuur bleek een dertienjarige jongen, die zich met zijn nieuwe autootje kostelijk amuseerde tot de politie hem klem reed en er uit haalde. Het was toen drie uur in de nacht. Uren tevoren had het kind, dat in een opvangcentrum in Groningen thuishoorde, in die stad een splinter nieuwe auto gestolen, waarmee hij vrolijk zuidwaarts reed, naar het Gel derse plaatsje Angerlo. Toen daar de tank leegraakte, stapte hij eenvoudig in een andere auto, die hij weer wat noordelijker stuurde, maar in Emmen gaf ook die het op. Tot zijn vreugde zag het vindingrijke ventje daar een ambulance staan, waar hij zonder veel moeite in kon komen en die niet moeilijker bestuurbaar bleek dan een gewone auto. In Enschede leefde hij zich helemaal uit, tot de geschrokken bewoners de politie op hem afstuur den. zit Nederland maar krap in z'n bo men. Onze bossen beslaan maar zeven procent van de hele oppervlakte en dat is erg magertjes iwgeleken bij andere landen.' Noodgedwongen gaat het hele spul nu vrijdagmiddag dwars door de stad naar het goed met bomen gevulde park Sonsbeek, waar de bomenyer- plantmachine de beide achttienjarigen stevig in de grond zal zetten. Want dat 'kan ie, deze machine. Normaal kun je, vertelt Somsen enthousiast, alleenkleine, jonge boompjes ver plaatsen, maar deze machine kan ook de wat oudere ergens anders neerzet ten en dat is vooral belangrijk voor hef milieu in nieuwe uoonwijken. Niet als die bomen al te oud zijn natuurlijk, uant oude bomen moet je niet. verplanten, die redden het niet meer. Hoe hebben de leerlingen geconsta teerd dat deze bomen echt achttien jaar zijn? 'Dat kun je controleren door ze om te zagen en dan de jaarringen te tellen. Wat er in het voorjaar aangroeit, is licht en in de nazomer vormt zich donkerder hout. Dat tekent zich samen af als jaarrin gen.' Maar aan deze bomen hebben ze uiteraard niet gezaagd of geboord. 'We nemen maar gewoon aan dat ze zo oud zijn', zeggen de Quercussers, die er ten minste wel heel zeker van kunnen zijn, dat hun nageslacht nog lang van de twee verjaardagsbomen zal kunnen genieten, want een beetje eik doet er wel een eeuw over om volwassen te worden. werd door de Nederlandse afdeling van 'Youth for Understanding', idem van de 'American Field Service' en de 'Internationale Jeugd Uitwisseling'. Deze organisaties bemiddelen tussen de gastgezinnen en jongeren uit de hele wereld. In augustus volgend jaar gaat er op nieuw zo'n groep Nederlanders naar alle windstreken van Noord-Amerika en die is nog niet helemaal 'volge boekt'. Wie er meer van wil weten, moet er wel gauw bij zijn, want de aanmeldingstermijn loopt begin no vember al af. Inlichtingen verstrekt AFS-International Scholarships, Kei zersgracht 722. Amsterdam, tel. 020- 220916. Een Japanse firma heeft dit tot nog toe kleinste brandalarmapparaatje in de handel gebracht. Het is een huis- tuin-en-keukenmeldertje dat gewoon in het stopcontact gestoken kan wor den. Wordt het binnenshuis warmer dan zo'n graad of 57 (Celsius), dan 'ruikt' het ingebouwde electronische waarnemertje dat en begint een bel letje te rinkelen. Een sigaret roken? Hoe doe je dat? Een zeventigjarige Groninger was het in elk geval na vijftien jaar onthou ding totaal vergeten. Tijdens het op ruimen van zijn rommelzolder kreeg hij er plotseling zo'n trek in, dat hij er na al die tijd weer eentje opstak. Kennelijk was hij het roken toch zo ontwend, dat hij het brandende siga retje op een werkbank naast zich neerlegde, het verder vergat en rustig beneden in de huiskamer zijn krantje ging zitten lezen. Een paar uur later kwam zijn buurman hem waarschu wen dat de zolder in brand stond. De brandweer kon het vuur nog makke lijk aan, maar desondanks waren na het blussen de hele zolderverdieping en het dak totaal verwoest Ook dit jaar is een grote groep Ne derlandse jongeren van zestien tot achttien jaar 'uitbesteed' in Ameri kaanse gezinnen, verspreid over de hele V S. Een unieke belevenis, waar toe de mogelijkheid hun gegeven Pers geen Zuid-Afrikaan uit. Onder dit motto loopt sinds 6 oktober in Nederland de Boycot Outspan Aktie in Nederland, die tot doel heeft de ellendige omstandigheden in Zuiti- Afrika aan de kaak te stellen, waar onder de zwarte seizoenarbeiders door het apartheddsregiem gedwongen wor den te leven- Om meer informatie te geven over de achtergronden die tot deze boycotactie hebben geleid, heeft de Boycot Out span Aktie (BOA) het boekje 'Out span: bouwstenen voor Apartheid' uit gegeven. In dit boekje, samengesteld door Esau du Plessis. medewerker aan het Afrika-instituut in Leiden, wordt dieper ingegaan op de rol, die Out span speelt op de citrusvruchtenmarkt in Europa, de dwangarbeid in Zuid- Afrika en de argumenten die pleiten voor een boycot van deze citrus vrucht. Het boekje is verkrijgbaar door overmaking van twee gulden op giro 2648800 t.n.v. BOA, Rotterdam onder vermelding van 'boekje'. 'Ik verwachtte niet, dat je 't werk direct helemaal door zou hebben, Simpkins, maar dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11