Tweemaal spaans vuur in november programma Steunacties Vietnam beginnen in Leiden In Voorschoten twee centrale buslijnen Aktie o.b. loopt als een trein Philidor en LSG halen buit binnen Julianakade wordt meer woonstraat op zolder Afscheid van Beppie Nooy in Leiden B. en w. bezig met spreiding rijksdiensten Mej. P. van Wijk overleden Student ernstig gewond Acad. examens Snelschaken Kanaalweg wordt niet vierbaans [ROUW/KWARTET DINSDAG 24 OKTOBER 1972 REGIO L3 Openbaar verroer op korte termijn Fiesta Gitana en Francesca Solleville naar Leiden LEipEN Het Schouwburg- programma weliswaar afge draaid in het Rijnlands Lyceum en de Stadsgehoorzaal biedt voor de maand november tenmin ste twee hoogtepunten, die elk doorspekt zijn van Spaans vuur. Allereerst is dat de flamenco- show Fiësta Gitana, die op zater dag 25 november weer naar Lei den komt. Vanwege de voorgenomen restauratie van de schouwburg zal het gezelschap van Andalusiërs dit jaar zijn kunsten op het podium van de Stadsgehoorzaal moeten uiten. Fiësta Gitana verandert overigens elk jaar van samenstelling, voornamelijk omdat in de flamenco alleen de persoonlijke interpretatie een rol speelt. Het programma zal hierom ook weer anders zijn dan in vorige jaren. Vorig jaar was de voor stelling in de sfeer van de wilde, ongeciviliseerde zigeuner, dit jaar ligt het accent op de dramatiek in de flamenco-kunst. De formule is ditmaal een twaalftal artiesten, waaronder één van Spanje's beroemdste dramatische voordrachtskunstenaressen. Het geheel ruchtiig onderstreept dioor zang, gi- wordt natuurlijk weer vurig en luxl- taarmuziek en dans. Chansons Wat het optreden van Francesca Sol leville betreft, uit zich het Spaanse vuur op een apdere manier. De blon de vedette is al lang Frangaise, maar verlopchent haar afkomst niet in de diep 'bewogen vertolkingen van ge maand november afgesloten met de komst van de Hoofdstad Operette naar de Stadsgehoorzaal op woensdag 29 november. Die avond zal d,e operet te lm Weissen Rössl worden opge voerd, gebaseerd op het gelijknamige blijspel. Medewerkers zijn voorts o.a. Anita Heins, Lizzi Schöfmann, Leo de Beer, Ingeborg Handerer, Dietger Grosz, Hans Hageman, Lily Loerkens, Antoni Wink, Karl Frey en anderen. Ook staan er voor november weer twee toneelvoorstellingen op het pro gramma, die beide in het Rijnlands Lyceum worden opgevoerd. Op zater dag 4 november komen Jennifer Wil- lems, John Lanting, Peter Aryans en Jan Juray met het stuk 'Zo'n meisje om in je binnenzak te stoppen'. Dit stuk is vroeger onder de titel 'Eens in de honderd jaar' al eens met veel succes opgevoerd door Kitty Jansen en Guus Oster. Het bewuste meisje wordt hier gespeeld door Jennifer Willems. die ook te zien is in de nieuwe Nederlandse speelfilm De In breker. Het stuk heeft een nieuwe bewerking ondergaan en is nu gesitu eerd in Nederland. De briljante dialo gen bleven. Marijke Hoving in 'Waartoe, waar- Hutspot heen?' toonzette gedichten en chansons. In de gestadige opbouw van haar carriè re is Francesca Solleville al een be langrijke onderscheiding ten deel ge vallen, namelijk de grand prix de l'Academie Charles Gros. Zij brengt een tour de chant in het Rijnlands Lyceum op zaterdag 18 november. Het hoofdstuk muziek wordt in de Het tweede toneelstuk wordt gebracht door de Nieuwe Komedie, 'Hutspot' getiteld. Het stuk speelt met do over geleverde kijk op onze nationale hel denstri jd in de Tachtigjarige Oorlog. 'Hutspot' hakt deze oorlog van wortel tot klapstuk in mootjes en probeert iets van de mythe te ontmythologise ren. Er wordt gedanst, muziek ge maakt en geacteerd. Donderdag 23 Francesca Solleville: Fran^aise met Spaans bloed. november. Het maandprogramma begint op woensdag 1 november met een voor stelling van het cabaret Tingel Tan gel, getiteld 'Waartoe, waarheen?'. Op tredenden zijn Sieto en Marijke Ho ving, met als gast Rob de Nijs. Sterk stukje in dit cabaret is onder meer de persiflage op Bachs Boerenkantate rond de figuur van Barend Biesheu vel. Ook Tingel Tangel opereert in het Rijnlands Lyceum. Alle hier ge noemde voorstellingen vangen aan om 20.15 uur. - Lezers schrijven De aktie 'Onderste Boven' loopt als een trein. Reeds meer dan 200 men- i sen hebben toegezegd 'onderste boven' j van de lijst van hun keuze te stem- men. Daarmee geeft men te kennen, 1 daj iedere partij daadwerkelijk het 'onderste' in onze samenleving struc- tureel naar 'boven' moet halen. Het is n.l. de fout van het verleden, dat men slechts aan symptomen en gevolgen doktert, maar geen struktu- j rele veranderingen aanbrengt. Een stad als Leiden is alleen maar gehol pen als het basis-onderwijs in de stress-wijken sterke impulsen krijgt. Anders blijft er steeds een nieuwe generatie opgroeien, die achterblijft. Deze nieuwe generaties moeten werk vinden in Leiden. Vandaar dat wij en industrialisatiepolitiek, gericht op Leiden en omgeving, bepleiten. (Een uitzondering voor Leiden van de in- vesteringsheffingen op de industrie b.v.). i In Leiden moet men goed kunnen wonen. Voor nieuwbouw is er te wei- j nig ruimte en te weinig geld. Daarom moeten de bestaande oude wijken ge renoveerd en gerehabiliteerd worden, ook al zou dit nu niet rendabel ge maakt kunnen worden. Onze gemeen teraad heeft dit uitgesproken bij di verse gelegenheden en om aktie ge vraagd. ook van de burgerij, dwars door alle partijpolitiek heen. Dit heb ben diverse raadsleden, die reageer den, blijkbaar niet begrepen. De heer In 't Veld gaat voorbij aan het feit, dat dit 'vergeten' van Leiden (en ook 1 andere steden met bijna dezelfde pro blematiek) geen kwestie is van één regeringsperiode, maar van een eeuw. En nergens in geen één partij-pro gram vinden we een program om aan de problemen van Leiden en dergelij ke steden iets concreets te doen. Men blijft in deze gevallen steken bij een s9ort 'armenzorg' met de kwalijke bijgevolgen van 'strenge controle' er bij. Anderen vinden de methode van aktie niet geslaagd of vrezen, dat het toch niet helpt. Hierbij komt de vrees voor de zetel van bepaalde mannetjes ook nog om de hoek kijken. Hierop is maar één antwoord. Alle kandidaten op een lijst, ook de onderste, moeten geschikte kandidaten zijn en geen 'vaandels'. Als Leiden als één man één gebaar maakt, en geen 26 gebaren zoals de heer Amptmeijer voorstelt, dan zal dat gezien worden en verstaan. Als daarop ook andere sleden (in de/elfde omstandigheden) inhaken, zal het ge hoord worden. Dat ene gebaar is 'On derste Boven'. De heer Zunderman vindt dit een ioze kreet, maar dan heeft hij het manifest nog niet ge zien. J. Vervoorn, Leiden. LEIDEN Op zaterdagmiddag 4 no vember organiseert de Leidse Jeugd Schaaksociëteit ter gelegenheid van haar één-jarig bestaan een snelschaak- toernooi. Aan de vluggertjes die om 13.00 uur beginnen, kan men deelne men na schriftelijke of telefonische aanmelding bij R. W. N. Heyloo, Morsweg 130 te Leiden, tel. 01710- 24303. Deze aanmelding dient uiterlijk zaterdag 28 oktober binnen te zijn, daar het aantal deelnemers wegens ruimtegebrek tot 50 man beperkt moet blijven. Het inleggeld voor niet- leden bedraagt 1,50. De winnaar van dit toernooi ontvangt behalve een prijs ook nog een wisselbeker waar aan de titel Zolderkampioen verbon den is. In totaal zijn een tiental prijzen beschikbaar. Dit Zoldertoemooi wordt gehouden op de Schaakzolder, Morsweg 114 te Leiden. Voor iedere schaker is 10 minuten per partij beschikbaar ge steld. LEIDEN Ook in Leiden zal Bcp Nooy sr. afscheid nemen van het Nederlandse toneel. Vrijdagavond doet zij dat in de Stadsgehoorzaal met 'Op hoop van zegen' van Heijermans. Toen haar in 1970 de Albert van Dalsum-prijs werd toegekend, leek het Bep Nooy sr. een geschikt moment afscheid te nemen van het toneel en tevens van het publiek en vooral om dit te doen in één van haar lievelings- rollen, 'Kniertje' in het volksstuk Op Hoop van Zegen. Het is ook om deze reden (en niet alleen om de wens van haar moeder te eerbiedigen) dat Bep pie Noov jr. deze voorstelling met volle overgave en een waardige bezet ting hoopt uit te brengen. LEIDEN Op vragen van het raads lid A. Leeuwenburgh (prot. chr.) in zake de mogelijke verplaatsing van rijksdiensten naar Leiden wij pu bliceerden hierover onlangs heb ben B. en W. geantwoord dat zij bezig zijn deze zaak te onderzoeken. Op 4 april van dit jaar al heeft het college contact opgenomen met de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, die belast is met de spreiding van de rijksdien sten. B. en W. hebben bij hem aan dacht gevraagd voor deze aangelegen heid. Het college is daarna verwezen naar een nota. waarin de gedachten van de regering zijn vervat omtrent het afremmen van de groei van de kantorensector in de Haagse agglome ratie. Deze nota verscheen 9 oktober. Het college beraadt zich momenteel hierover. gens zal lijn 45 de wijken Boschgeest en Vlietwijk blijven bedienen met een 20 minutenfrequentie. DEN HAAG De eindhalte van lijn 15 zou bij het station kunnen worden geprojecteerd. Indien deze lijn in de spitsuren naar Den Haag wordt doorgetrokken, ont staat er samen met lijn 49 een 10 minuten frequentie met de Residen tiestad. Voor de doorstroming van het open baar vervoer zullen nog enkele maat regelen in Voorschoten nodig zijn, met name op het traject Kon. Juliana laanLeidseweg, op de aansluiting van de ventweg Papelaan en mogelijk in de nog te bouwen wijk Bijdorp. ALPHEN Nadat ze vrijdag, toen ze in Leiderdorp op bezoek was, door een hartaanval werd getroffen, is za terdag mejuffrouw P. van Wijk, hoofdleidster van de Beatrix Kleuter school in de wijk Nabij, in de Nico- laas Bcetsstraat, overleden. Nadat zij daarvoor reeds enkele jaren bij hel kleuteronderwijs elders werkzaam was, werd zij in 1933 door de Stich ting ter Bevordering van Chr. Belan gen benoemd als hoofdleidster van de Chr. Kleuterschool aan de St. Joris- straat. Toen op 10 november 1965 de Beatrix kleuterschool geopend werd, ging zij over naar deze school als hoofdleidster. 17 september 1966 was mej. Van Wijk veertig jaar bij het Prot. Chr. kleuteronderwijs werk zaam. Zij was nu bijna aan haar pensioen toe. In de tientallen jaren dat zij in Alphen werkzaam was, hebben be stuur en ouders haar graag de kinde ren toevertrouwd want zij had een grote liefde voor de kleuters. Zij zag ze in de opeenvolgende geslachten bij haar terugkeren. Bij het kleuteron derwijs in Alphen was mejuffrouw Van Wijk tót een begrip geworden. Met al de wettelijke bepalingen, die ook aan het kleuteronderwijs niet voorbijgingen, lag zij wel eens over hoop, een zaak die niet zo vreemd is, want er is op dit gebied zeer veel gewijzigd in de loop van de jaren. Maar haar schooltjes stonden steeds zeer goed aangeschreven. Van haar plotseling verscheiden is door velen met leedwezen kennisgenomen. LEIDEN Een 18-jarige student stak zondagavond 8 uur zonder op te letten het Rapenburg over. Hij werd met een schedelbasisfraktuur en een gebroken linker-onderbeen naar het AZ vervoerd. Getuigen wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen, telefoon 49961. afdeling ver keer. LEIDEN, 20 oktober Geslaagd: Doet. ex. fiscaal recht de heer L. B. van Roosmalen (Leiden, J. W. van der Voort (Leiderdorp), M. F. M. Dreverman (Leiden), doet. ex. cult, antrop. Mevr. J. C. Ankum-Houwink (Haarlem), mevr. A. Borkent-Niehof c.l. (Leiden), doet. ex. N.W. Sociolo gie de heren H. Borkent (Leiden), II. van Eijk (Leiden). Op 27 oktober hoopt de heer H. J. Bouman de dag te herdenken, dat het vijftig jaar geleden is dat hij promoveerde in de rechtswetenschap. De promotor was prof. A. S. Oppenheim. ALPHEN De in onze gemeente gehouden kollektie voor dc Stichting Chr. Blindenhulp 'De fakkels bijeen' heeft 2879.12 opgebracht. Fiësta Gitana: accent nu op de dramatiek. LEIDEN Vandaag 23 oktober be ginnen op de universiteit, de scholen en de vormingscentra steunakties ten bate van een dijkenproject in Noord- Vietnam. Het geheel dat tot 4 novem ber duurt, staat onder auspiciën van het comité 'Jongeren voor Vietnam'. Zaterdag 28 oktober begint om luur een demonstratie-optocht, vertrek van af het Schuttersveld. Om twee uur is er in de Stadsgehoorzaal een politieke middag. Sprekers zijn daar de heer Nguy en Mgoc Diep, mevrouw Bham Thi Minh (voorlopige rev. regering van Zuid-Vietnam), prof. dr. H. Berk- hof, E. van Thijn (PvdA), een verte- genwoordiger van de CPN en A.G. van der Spek (PSP). Na de pauze twee films over 'Vietnam-Vietnam 'en 'Dit is mijn dorp' die worden ingeleid door J. Pluvier en J. Boonstra. Voorts is er een tentoonstelling en zijn er kraampjes van het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Dit alles is vrij toegankelijk. Om 8 uur begint in de Stadsgehoorzaal een amusementspro gramma en een veiling van werken van Leidse kunstenaars. De toegang voor deze avond is drie gulden. Op 2 november om 8 uur is er in het Kreatief Sentrum aan de Breestraat een solidariteitsavond met als onder werp 'Milieu en Politiek', toegespits op milieumoord i n Vietnam. Tevens worden er twee films vertoond. Op 17 november vertoning van d e film 'Wintersoldier', eveneens in het Krea tief Sentrum. Van 20 november tot 25 november wordt er een straat- en huis-aan-hui- scollecte gehouden. De bate nvan deze collecte kómen ten goede aan het Medisch Comit éNederland-Vietnam. LEIDEN De Kanaalweg zal niet vierbaans worden. Dit antwoorden b. en w. op vragen van de raads leden van Aken en In 't Veld (PAK). Bij de provincie bestaat geen enkel plani om de bij haar in be heer zijnde weg te verbreden tot een 2 x 2-strook autoweg. Wel is er een plan om alle aansluitingen aan de Kanaalweg op te heffen, uitgezonderd de Roomburgerlaan. De dienst gemeentewerken heeft naar aanleiding van deze plannen al naar voren gebracht dat pas dan een goed inzicht in de functie van de Kanaalweg in het agglomeratievervoer kan worden verkregen, als eerst nadere gegevens van het verkeers- en vervoers-onderzoek bekend zijn. LEIDEN In de nota 'Het open baar vervoer op korte termijn' worden evenals voor Oegstgeest ook voor Voorschoten doorgaande gestrekte wegen, centraal in de woonwijken, als een gemis gezien. Doorgaande buslijnen zullen daar om Voorschoten in noord-zuid richting moeten doorsnijden. Het gaat hier om twee centraal gele gen lijnen, westelijk ter hoogte van dc Van Beethovenlaan en oostelijk ter hoogte van de prof. Einsteinlaan. Voor de westzijde is lijn 49 met als aanvulling lijn 15 gekozen. De route: Trompweg, Admiraal de Ruyterweg, Van Beethovenlaan, Bachlaan, Leidse weg, Kon. Julianalaan, Wijngaarden laan (lijn 15, eindhalte station) en Papelaan. Met uitzondering van Boschgeest is westelijk Voorschoten met deze lijnvoering (gezamenlijk 10 minutenfrequentie) goed bediend. De oostelijke route via de Prof. Ein steinlaan (mogelijke verbindingen naar Veurseweg en Leidseweg) biedt in verband met de doorstromingssnel heid onvoldoende comfort om er de interlokale lijnen langs te voeren. Lijm 46 is daarom op de route Veurse weg, Kon. Julianalaan en Leidseweg gevoerd. Niettemin heeft dit alles het voordeel dat de meest centrale haltes van Voorschoten (Kon. Julianalaan en Leidseweg) een zeer hoge frequentie hebben, namelijk met de lijnen 49, 15 en 46. De grotere loopafstand van Vlietwijkbewoners wordt hiermee ge compenseerd, aldus de nota. Overi- LEIDEN Binnenkort is een gedeel te van de Julianakade aan de beurt voor herbestrating. De slechte onder grond en het werk aan de gasleidingen hebben daar namelijk nogal wat ver zakkingen veroorzaakt. Deze herbe strating is voor de dienst Gemeente werken aanleiding geweest om eens te denken over een ander profiel voor de straat en voor het trottoir. De bedoeling daarvan is om de Julianaka de meer dan tot nu toe het karakter van een woonstraat te geven. De opzet is dat auto's aan de andere kant van de weg gaan parkeren, dus tegen de singel aan. Dat heeft een paar duidelijke voordelen: de bewo ners krijgem een vrijer uitzicht; leve ranciers kunnen gemakkelijker aan huis komen; minder verzakking van het wegdek. Ook het trottoir zal er wat anders gaan uitzien. Door toepas sing van ander bestratingsmateriaal wordt duidelijk gemaakt dat de stoep bij het huis hoort. Bovendien wordt daardoor bereikt dat voetgangers niet meer zo dicht langs de ramen lopen. LEIDEN In de hoofdklasse van de KNSB keerde het Leidse Philidor I met een beslissende 36 voorsprong uit Groningen naar huis terug. Het Groningse Unites I was in deze twee de ronde geen partij voor de Sleutel- stedelingen. De eerste vijf man van Philidor kwamen allen zonder al te veel moeite tot een winstpartij. De afgebroken partij van Westerveld staat ook op winst, zodat de einduits lag 37 zal worden. In het klasse ment moest Philidor alleen Charlois I (64 zege op Rotterdam I) en DDI (bracht Eindhoven I met 3,55,5 de tweede nederlaag toe) voor laten gaan. Landskampioen Watergraafsmee- rl kan naast Philidor komen, als de resterende partijen tegen BSGI de prognose van 73 waar maken; voor lopig staat het 5,52,5 voor de Am sterdammers. LSG I klom na de tweede ronde op naar de tweede plaats op de ranglijst van de eerste klasse B. Overschic 1 werd met een voorlopige 63 neder laag aan de zegekar gebonden. De eerste plaats was voor Utrecht I, dat op eigen bodem Dordrecht I met 72 tot een figurant degradeerde. De opmerkelijkste uitslag in de twee de klasse B was de afgang van VAS/ASC III tegen Purmerend I met 0.58,5. De op één na hoogste score was ditmaal voor een volledig opdra vend Voorschoten I: VVV I uit Alk maar werd een 37 verlies voorge schoteld. Philidor II had in de tweede klasse C een totale off-day. Een tegenstander als DSC I waarvan vorig seizoen met 8,51,5 gewonnen werd, liet men zo maar tot een 82 overwinning ko men. De strijd tussen de koplopers Utstud. en Max Euwe/Morphy I ein digde onbeslist (55), zodat DS1 met twee overwinningen op kop ligt. Dc uitslagen van de tweede ronde van de KNSB luiden: 54 (5,54,5). Eindhoven IDD 1 3.55,5 (46). Charlois I—Rotter dam I 64. Watergraafsmeer 1BSG I 5,5—2,5 (7—3 of 7,5—2.5). UnUas I—Philidor I 3—6 (3—7). Eerste klasse B: DD II—VAS/ASC II 7,5—2,5. VHS I—WGA I 4—5 (5—5). LSG I—Overschie I 6—3 (6,5—3,5). Utrecht I—Dordrecht I 7—2 (7-3). Breda/Max Euwe Comb. IEuropoort I uitgesteld. Tuicede klasse B: Moerwijk HKijk Uit I 3,56,5. VHS II—Max Eu we/Morphy II 64. VAS/AS in Purmerend I 0,5—8,5 (1,5—8,5). Het Oosten I—BSG II 5,5—3,5 (6-4). VVV IVoorschoten I 37. Tweede klasse C: Schiebroek ISV Den Haag I 4,55,5. Utstud.Max Euwe/Morphy I 55. Vianen IRot terdam II 6,53,5. Utrecht II NRSG/Wilhelm Steinitz I 5—5. DSC I—Philidor II 8—2. Naaktloper joeg dames stuipen op 't lijf NOORDWIJK Een soort ge baarde 'sneeuwman' heeft enke le bewoonsters van de Hout krocht de stuipen op het lijf gejaagd. Toen de dames in het holst van de nacht even naar buiten keken, zagen zij achter de woningen een man rond scharrelen, die niets meer 'droeg' dan een weelderige baard. Blijkbaar viel hem de temperatuur van de kille okto- ber-nacht toch wel tegen, want toen de man in één der tuintjes een damesbadpak aan de lijn zag hangen, trok hij het aan en vervolgde daarop zijn weg, daarbij in verschillende brie venbussen glurend. Het scheen hem op de duur toch ook niet te bevallen. Op een gegeven moment trok hij het badpak weer uit en hing het aan de lijn, om daarna in zijn blootje te verdwijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3