Nieuwe Leidlse Gnirant 3 VREDE LIJKT NABIJ Egypte ontkent coup officieren UW 1 Citroën Ajax en Feyenoord weer naast elkaar efficiency beurs Kissinger probeert Thieu te overtuigen lijsttrekker KVP voor xperimenten met beiderszelfbestuur ik- Kapers dreigen Turks vliegtuig op te blazen I I I I B I krant I Velde p Nixon wil voor verkiezingen akkoord Motregen In deze krant 17 tm 25 oktober Zeker 24 doden in verkeer 1972 boste jaargang no. 251 STRIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) Uironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" LEIDEN. Zoctcrwoudscweg 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk Boumanweg 186, tel. 31290. WASSENAAR, v. Zuylen van Nijevcltstr. 372. tel. 1441. Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur SAIGON, WASHINGTON, PARIJS (Reuter, UPI, AP. AFP) President Nixon streeft er naar, vóór de dag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen (7 november) met Noord-Vietnam een be ginsel-akkoord te sluiten over een vredesreegeling in Zuid-V ietnam. En Hanoi heeft zich bereid verklaard, alle Amerikaanse krijgsge vangenen in vrijheid te stellen zodra een 'algemene overeenkomst is bereikt' over beëindiging van de oorlog, zonder de volledige te rugtrekking van de Amerikaanse troepen af te wachten. omgeving van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon wordt nog hevig ge en. zo hard, dat de Amerikaanse luchtmacht de Zuidvietnamese militairen helpen door het uitvoeren van zware bombardementen. De burgerbevol- lijdt nog steeds. Kinderen zoeken hun toevlucht in alles wat beschutting Zo nu en dan vinden ze ook iets eetbaars. Het nieuws over Nixon is afkomstig van het Amerikaanse weekblad Time. Dit zegt uit Zuidvietnamese bron de hoofdlijnen te hebben vernomen van de regeling, waarover Washington en Hanoi het vorige week in Parijs in beginsel eens zijn geworden. De be reidheid van Noord-Vietnam met be trekking tot de vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen wordt gemeld door het Amerikaanse week blad Newsweek, dat een interview heeft gepubliceerd met de Noordviet- namese premier Pham Van Dong. Pham zei dat zijn land met de vrijla ting niet zal wachten tot de akkoor den zijn uitgevoerd. Wel moeten aan beide kanten alle militaire en burger gevangenen niet alleen Amerika nen op hetzelfde tijdstip in vrij heid worden gesteld. De premier ont ving woensdag in Hanoi Newsweek- redacteur Arnaud de Borthgrave, na dat hij had gesproken met het Noord- vietnamese Politburolid Le Due Tho. Deze was kort tevoren uit Parijs te ruggekeerd. waar hij geheime bespre kingen voerde met Nixons adviseur voor veiligheidszaken, Henry Kissin ger. De Noordvietnamese premier bevestig de dat een vredesregeling in drie fasen moet verlopen: eerst een wapen stilstand, gevolgd door volledige te rugtrekking van de Amerikaanse troe pen; vervolgens: rechtstreekse onder handelingen tussen de 'twee regerin gen van Zuid-Vietnam' (de 'voorlopige revolutionaire regering' die door Ha noi gesteund wordt en het bewind van president Thieu in Saigon, dat door de Amerikanen in het zadel wordt gehouden). Die besprekingen moeten leiden tot de vorming van een voorlopige coalitieregering van drie groeperingen (de reeds genoemde twee en een neutrale groep); tenslotte moeten in geheel Zuid-Vietnam ver kiezingen worden gehouden. Uit de mededelingen van Pham valt instemming af te leiden met enkele belangrijke elementen uit Nixons voorstellen die eerder dit jaar werden ingediend, zoals: het houden van pre sidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam binnen zes maanden na het sluiten van een akkoord; het beëindigen van de Amerikaanse blokkade van Noord vietnamese havens en de militaire acties, als alle Amerikaanse krijgsge- President Thieu van Zuid-Vietnam (foto links) blijft tijdens het overleg met Nixons adviseur Henry Kissinger (mid den) weigeren, mee te werken aan de vredesregeling voor Vietnam, die Amerika en Noord-Vietnam in beginsel be reikt hebben. Premier Pham Van Dong (rechts) heeft in Hanoi gezegd, dat de Amerikaanse krijgsgevangenen spoedig vrijgelaten kunnen worden, als een definitief akkoord is gesloten. vangenen zouden zijn vrijgelaten; en een bestand onder internationaal toe zicht in geheel Indo-China van kracht zou zijn geworden. Nixon bood even eens volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen binnen vier maanden na het bereiken van een akkoord aan, waarna de Vietnamezen zelf over een politieke regeling zou den kunnen onderhandelen. Represailles Pham uitte bereidheid tot rechtstreek se onderhandelingen met Saigon over de toekomstige constellatie van Viet nam. Hij verklaarde met nadruk dat er van Noordvietnamese zijde geen pogingen gedaan zullen worden een coalitieregering omver te werpen of tegen te werken. Ook zullen geen represailles tegen aanhangers van het huidige bewind in Saigon worden ge nomen. Over het tijdstip van algeme ne verkiezingen merkte Pham op: 'Ie mand heeft een termijn van ongeveer zes maanden genoemd en dat komt ons redelijk voor.' Hij verklaarde dat Amerika omdat het verantwoorde lijk is voor alle toegebrachte schade de dwingende plicht heeft bij te dragen aan het herstel van 'onze ver nietigde economie.' Newsweek weet verder te melden dat Frankrijk door Amerika en Noord- Vietnam is aanvaard als neutrale mo gendheid voor het houden van toe zicht en het waarborgen van eerlijke verkiezingen in Zuid-Vietnam. Het meent dat generaal Doeong Van Minh, wiens persoonlijke populariteit in Zuid-Vietnam een aanvaardbare facade zou zijn voor een coalitierege ring, voor Washington een aanvaard bare kandidaat is. Hoewel nog geen enkel besluit is genomen hetzij voor de vorming van een voorlopige 'twee partijen-regering' (zoals president Thieu in Saigo die wenst) hetzij voor een drie-partijen-coalitie (zoals Hanoi het wil), zal er volgens Newsweek waarschijnlijk een 'coalitiecomité' worden gevormd. Dit zou moeten bestaan uit achttien of dertig leden, die belast worden met het voorbereiden van verkiezingen met het oog op de vorming van een grondwetgevende vergadering. Een 'uitvoerend comité' van kleinere sa menstelling zou intussen de lopende zaken in Zuid-Vietnam afhandelen. In dit comité moeten de partijen evenre dig vertegenwoordigd zijn. Aan het hoofd van het comité moet iemand staan, die voor de betrokken partijen aanvaardbaar is. Of Doeong Van Minh voor Hanoi aanvaardbaar is, meldt Newsweek niet. Voor vervolg zie pag. 5, kolom 4 onze parlementsredactie STERDAM De lijsttrekker van de KVP, mr. F. Andriessen dt dat er geëxperimenteerd moet worden met bepaalde vormen i arbeiderszelfbestuur. Dit zou wellicht nog het beste kunnen ge- iren in een aantal semi-overheidsbedrijven. zei dit zaterdag op een congres de Nederlandse Politieke Jonge- tontactraad in Amsterdam. Arbei- Dgezcgd vind het Kamerlidmaatschap steeds erg boeiend, maar irdat het een sleur gaat wor- Wil ik emit. Dr. H. van den Doel. derszelfbestuur biedt naast belangrij ke pluspunten ook veel nadelen. Het zou daarom te riskant zijn nu al vormen van arbeiderszelfbestuur in te gaan voeren. Er kan beter eerst geëx perimenteerd worden, aldus de frac tievoorzitter van de KVP. Arbeiderszelfbestuur was een van de onderwerpen waarmee een forum, be staande uit drs. Den Uyl, lijsttrekker van de PvdA, dr. Drees, lijsttrekker van DS'70, mr. Andriessen (KVP) en het Tweede Kamerlid drs. Nypels (D'66) zich bezig hield. Voorzichtig 'n het algemeen veel bewolking ^®ct af cn toe regen of motregen, latige tot krachtige, aan de kust rachtigc tot stormachtige wind ["it west tot noordwest. Maxi mumtemperaturen omstreeks 12 Taden. JIORGEN EN OVERMORGEN: fl'eranderlijk met plaatselijk rc- 'jSin of motregen en ongeveer Inormale temperaturen. [Morgen zon op: 07.21 zon onder: 17.27 Ipurt bru«jaar voor Jitpulote studenten Voor een directe invoering van bepaalde vormen van arbeiderszelfbe stuur pleitte eigenlijk alleen drs. Nypels. Den Uyl maande zelfs tot enige voorzichtigheid op dit punt. Voorkomen moet worden dat de vak beweging buitenspel wordt gezet. Het politieke forum was het er over eens dat de democratisering van het be drijfsleven krachtiger ter hand moet worden genomen. Drees, Nypels en Den Uyl bepleitten in dit verband een uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsraden. Belangrij ke beslissingen zoals bedrijfssluitin gen en fusies zouden zonder dit orgaan niet genomen mogen worden. Mr. Andriessen distantieerde zich in zoverre van dit standpunt, dat beslis singen niet alleen afhankelijk gesteld mogen worden van de werknemers. Bedrijfsleiding en de kapitaalverschaf fers moeten ook mee blijven doen, vond hij. Het forum kende ook grote betekenis toe aan het scheppen van de voorwaarden om de democratise ring in het bedrijfsleven mogelijk te maken, zoals vorming en onderwijs en vermogensaanwasdeling van de werk nemers om de overmacht van het particuliere bezit terug te dringen. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax en Feyen oord gaan sinds dit weekeinde weer gezamenlijk aan de leiding in de eredivisie. Ajax won zaterdaga vond met 0I bij FC Twente, dat als grote verrassing doelman Piet Schrijvers weer in het team had. Het elftal van Spitz Kohn bleek woensdag al op de hoogte van het voorspoedige herstel van Schrij vers, maar voor de buitenwereld heette het toen nog dat de doel man nog wel een weekje rust nodig had door de blessure die bij vorige week tegen Telstar opliep. Schrijvers moest tegen Ajax al na twee minuten capituleren voor een schot van Johan Cruijff. Feyenoord kwam tegen Sparta op Spangen niet verder dan 11. Dat resultaat kwam nogal gelukkig voor Ilappcls team tot stand. Bos veld miste voor Sparta bij de stand 10 (doelpunt van Kreuz) een strafschop. Drie minuten voor het einde kwamen de ex-Europa Cup houders naast Sparta, via een straf schop die door de Spartanen heftig betwist werd (zie foto). Feyen- oordaanvoerder Dick Schneider be nutte de elfmeter-trap wel. Uitgebreide informatie over de sport van dit weekeinde staat op de sportpagina's. CAIRO, BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, AFP, AP) Egypti sche regeringskringen hebben ten stelligste het bericht van de En gelse radio-omroep BBC ontkend, dat twee- tot driehonderd Egyp tische legerofficieren elf dagen geleden een mislukte poging hadden gedaan om het bewind van president Sadat omver te werpen. ADVERTENTIE Volgens de BBC waren op 12 oktober donderdag twee groepen leger-offieie- ren één van het garnizoen Gezira, de andere uit Heliopolis met tanks en pantserwagens Cairo binnengere den om president Sadat en diens naaste medewerkers gevangen te ne men en de macht over te nemen. Het komplot mislukte volgens de BBC, doordat één van de drie opstandige groepen toevallig in het centrum van Cairo door een lid van de militaire politie werd aangehouden. Door de tijdige ontdekking van het plan werd het komplot verijdeld. Twee- tot drie honderd officieren van de landmacht zouden daarop in hechtenis zijn geno men. De officieren zouden in opstand zijn gekomen, vanwege het feit dat Egypte de oorlog met Israël niet op grote schaal heeft hervat en uit pro test tegen de voorgenomen unie met Libye. Maar zij zouden praktisch geen steun hebben gekregen uit andere politieke of militaire kringen. Engelse regeringskringen deelden mee, dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken eveneens inlichtin gen had gekregen, 'dat er een of ander incident was geweest, dat een poging tot een coup geweest zou kun nen zijn'. Maar die inlichtingen waren tegenstrijdig geweest, wat betreft de omvang en de ernst van dit incident. Ook had men geen duidelijke infor matie over massale arrestaties, zoals die bij vorige pogingen tot een staats greep in Egypte waren uitgevoerd. Voor vervolg zie pag. 5, kolom 2 Binnenland Wiegel verwijt KVP en ARP lonken naar links 7 Kerk Gereformeerd-zijn op ver schillende manier 2 Kunst Publiek winnen voor eigen tijdse muziek 2 Puzzel 4 Dag maautlag 6 Men schrijft ons 6 geopend; dagelijks van 10 tot 17 uur, maandag 23 en dinsdag 24oktober ook van 19 tot 22 uur. zondag gesloten.toegangf4.- amsterdam DEN HAAG liet afgelopen week einde van vrijdagmiddag half vijf tot gisteravond elf uur zijn 24 men sen bij verkeersongelukken om het le ven gekomen. Onder hen zijn vijf kin deren, tien mannen en negen vrouwen. Het jongste slachtoffer was een meisje van twee jaar dat zaterdagmorgen in 's-Gravendeel het leven verloor toen zij de weg overstak. Zie ook pagina 4 ik volg nu een brugwac:«terscursus 'Was het geen goed idee om mijn step mee te nemen?' Passaaiers non aan boord is O SOFIA (UPI, Reuter, AP) Vier ge wapende Turken hebben gisteren een Boeing van de Turkse luchtvaartmaat schappij met 75 inzittenden aan boord naar Bulgarije laten vliegen. De ka pers schoten op twee inzittenden van het vliegtuig en eisten de vrijlating van 170 politieke gevangenen in Tur kije. Volgens het Bulgaarse persbureau BTA zijn de twee gewonde inzittenden naar een ziekenhuis in Sofia vervoerd. Zij zijn niet in levensgevaar. De kapers hielden 69 passagiers aan boord in gijzeling en dreigden deze samen met het vliegluip op te blazen. ino.cn hun eisen niet zouden worden ingewilligd. Die eisen werden in de loop van de dag gewijzigd in het vrij laten van 12 politieke gevangenen in Turkije, intrekking van het stakings verbod voor Turkse arbeiders, het ver beteren van de levensomstandigheden van de Turkse boeren, het aanbrengen van veranderingen in de Turkse grond wet en het voorlezen van hun eisen voor de Turkse radio. De kapers onderhandelden met func tionarissen van de Turkse ambassade in Sofia. Bij het ter perse gaan van deze editie waren de eisen van de ka- peis niet ingewilligd. Tenslotte hadden de kapers nog maar één eis: een vrij geleide naar Cuba in ruil voor-de vrij lating van de inzittenden. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Dpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1