Thieu biedt weerstand aan Amerikaanse druk Indianen komen tot nieuw bewustzijn i< r Twee Nobelprijzen voor zes Amerikanen Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Washington en Hanoi souden vredesscenario hebben ontwikkeld Stakingsonrust[ in Chili groeit Weer Japanse oudstrijders gevonden op Filippijnen Onenigheid op Europese 'top' oewcou -"ïiiie Nieuwe groep joden 'gratis' Rusland uit Sadat blij met komst Russische leiders kn Al duizenden mensen in Oeganda dood Oost-Duitsland verleent Westduitsers amnestie Red Power bewerkstelligt renaissance TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7, (ADVERTENTIE) SAIGON (AFP, Keuter, UPI, AP) De Amerikanen proberen president Ngoejen Van Thieu er toe te bewegen een eind te maken aan de oorlog door in te stemmen met een politiek compromis en een bestand, maar het Zuidvietnamese staatshoofd weerstaat tot dusver deze druk en wijst elk compromis, met name de vorming van een drie-delige coalitieregering van de hand. Dit viel gisteren te destille ren uit de lawine van berichten, onthullingen en 'lekken', die over Saigon wordt uitgestort, terwijl Henry Kissinger voor de derde keer in twee dagen met Thieu overlegde. Hoewel officieel rjiets over het ver loop van de besprekingen van Kissin ger wordt meegedeeld, kan men op grond van uitlatingen, die president Thieu donderdagavond tegenover Zuidvietnamese parlementsleden heeft gedaan, afleiden wat de hoofdpunten zijn van het compromis-voorstel van Kissinger. De Noord-Vietnamezen zou den althans gedeeltelijk met dit voor stel hebben ingestemd. Kissingers voorstel zou op politiek gebied inhouden dat de VS nu het standpunt van de Voorlopige Revolu tionaire Regering betreffende de vor ming van een regering van nationale eenheid steunen, met dien verstande, dat naar de opvatting van Washington Thieu de leider moet blijven van de groep, die nu in Saigon aan de macht is. Behalve deze groep zouden vertegen woordigers van de Voorlopige Revolu tionaire Regering en van de neutralis ten in het kabinet zitting moeten hebben, dat nieuwe verkiezingen zou moeten organiseren- De Noordvietna- mezen zouden hun eis hebben laten vallen, dat Thieu helemaal van het politieke toneel verdwijnt. Op het militaire vlak zou Kissinger er voor pleiten, dat er tegelijk in geheel Indo-China een bestand van kracht wordt. Dit betekent, dat de Amerikanen er mee hebben inge stemd, dat een militaire regeling niet langer van een politieke regeling wordt gescheiden. Noord-Vietnam zou er op zijn beurt geen bezwaar meer tegen maken, dat voor Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja in militair opzicht met een regeling wordt volstaan. Het Franse dagblad France-Soir meld de gisteren, dat Amerika en Noord- Vietnam zijn overeengekomen op 1 november een wapenstilstand voor heel Indo-China af te kondigen. De correspondent van het blad meldde uit Saigon, dat Hanoi en Washington een akkoord hebben bereikt over een scenario voor de vrede. Gedurende de eerste fase van dit vredesplan zouden de VS de bombar dementen op Noord-Vietnam en de blokkade van Noordvietnamese havens stopzetten en zou Hanoi de Ameri kaanse krijgsgevangen vrijlaten. Tege lijkertijd zouden beide partijen hun 'beschermelingen' - het regime-Thieu en de Viet Cong - er toe brengen een bestand te accepteren Evacuatie In de tweede fase zou er een evacua tie van alle buitenlandsetroepen uit Zuid-Vietnam zijn. Op deze terugtrek king zou kunnen worden toegezien door een internationale commissie waarvan onder meer Frankrijk en Japan deel moeten uitmaken. Deze tweede fase zou verscheidene maan den in beslag nemen. In de derde fase zou er een drie delige coalitieregering worden ge vormd. Volgens France-Soir is Thieu Ngoejen Van Thieu gekant tegen elke oplossing, die de communisten een kans zou geven alle macht in Saigon te grijpen. Maar het blad voegde daaraan toe: ,Het is moei lijk te geloven, dat de koppigheid van de Zuidvietnamese president de afwer king van het scenario zou kunnen verhinderen, zoals dat door Washin- ton en Hanoi is uitgewerkt' Het bericht in France-Soir was er gisteren de oorzaak van, dat de ge middelde koersnotering op de New Yorkse beurs met acht punten steeg. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft toegegeven, dat de Franse diplomatieke missie in Hanoi negen dagen geleden is getroffen door een Amerikaanse bom en niet door een Noordvietnamese afweerraket. De er kenning volgde, nadat de Franse alge meen gedelegeerde, Pierre Susini, in Parijs stierf aan de verwondingen, die hij tijdens het bombardement op Ha noi had opgelopen. Washinton houdt er toch nog rekening mee, dat de Amerikaanse bom niet op de juiste wijze van het vliegtuig is losgekomen. De militairen van de in Peking in ballingschap levende prins Norodom Sihanoek, ex-staatshoofd van Cambod ja, zullen ook in geval van een afzon derlijke vrede in Vietnam of Laos de strijd tegen de regering-Lon Nol in Cambodja voortzetten. Volgens Siha noek, die dit donderdag liet weten, zullen China en Noord-Vietnam ook na een eventuele wapenstilstand in Vietnam zijn strijdkrachten met wa pens en materieel blijven steunen. 'Alleen de val van Lon Nol en mijn herinstallatie als staatshoofd in Pnohm Penh zal de vrede in Cambod ja doen terugkeren, aldus Sihanoek. Aanvallen Viet Cong-eenheden zijn gisteren tot op twaalf km van Saigon doorgedron gen, waar zij het dorp On Bung bezetten. Zij zijn sinds het Tet-offen- sief in 1969 niet meer zo ver doorge drongen in de richting van Saigon. Maar op enkele kilometers van On Bung heroverden de Zuidvietnamezen een dorp op de Viet Cong. De groot ste tegenslag voor Saigon was giste ren, dat Noordvietnamezen en Viet Congstrijders er weer in slaagden hoofdweg-een af te sluiten, waardoor de aanvoer van voedsel naar Saigon ernstig wordt belemmerd. Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van ƒ3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank SANTIAGO (AP, UPI) Bij de[ serie nationale stakingen in ChillP hebben zich gisteren ook de bus-l chauffeurs van Santiago en de' piloten van de nationale lucht vaartmaatschappij LAN gevoegd. I Verscheidene bussen waren donderdi avond al voortijdig naar de garag teruggekeerd, waardoor üuizendd passagiers voor de buitenwijken zon. der vervoer kwamen te staan. In San-P tiago met zijn 3,3 miljoen inwonen a" ïcn 'e vijfduizend bussen hetuf voornaamste vervoermiddel. De sta" king zal volgens vakbondsleiders 21 uur en mogelijk zelfs twee daget ft duren. De crisis in Chili is op 1] oktober begonnen uit protest tegen <lr voorgenomen nationalisatie van transrel portbedrijven in het zuiden van he or land. te: MANILLA (Reuter) Een Filippijn se politiepatrouille is in de bergen van het eiland Loebang, ten zuiden van Manilla, in gevecht geraakt met twee overlevenden van het keizerlijke Japanse leger uit de tweede wereld oorlog zo is gisteren officieel in Manill bekendgemaakt. Een politiewoordvoerder zei, dat een van de twee is doodgeschoten. De ander ord gewond, maar slaagde er in met het geweer van zijn dode metgezel te vluchten. Het is mogelijk, dat er op het eiland je nog meer Japanse soldaten schui len. De woordvoerder zei, dat er een grote militaire operatie op komst is om hen uit hun schuilhoeken te ha len. De Japanse ambassadeur in Manilla heeft verzocht een reddingsploeg uit Japan naar de Filippijnen te mogen brengen om te proberen de soldaten over te halen zich over te geven. Vervolg van pagina 1 besluit niet willen nemen, en daar zag het gisteravond naar uit, dan moest de Nederlandse regening wel instemmen met een beslissing van het parlement in Den Haag, in Nederland de afgevaardigden voor het Europese parlement rechtstreeks te kiezen. Het zou Nedeland 'niet verbazen' als an dere landen dan hetzelfde zouden gaan doen. Indien, aldus premier Biesheuvel, de ministerraad van de Europese Ge meenschap er niet in slaagt het ko mende jaar een beslissing over het parlement te nemen, 'vrees ik dat wij onvoldoende voortgang zullen maken ten aanzien van de besluitvorming die voor de economische en monetaire unie noodzakelijk zijn'. Teneinde de vicieuze cirkel te door breken, of het parlement eerst recht streeks moet worden gekozen en dan slechts groter bevoegdheden kan wor den toegekend, of omgekeerd, dient op beide terreinen voortgang te wor den geboekt, aldus de Nederlandse regeringsleider. De sfeer op de 'top' werd gisteren ook vertroebeld omdat er een versie van een slotcommuniqué was uitgelekt en in het Franse dagblad Le Monde ge publiceerd. Vooral Engeland was hier boos over, omdat het daar een poging van president Pompidou in zag de andere landen voor voldongen feiten te plaatsen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schu mann, heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor het 'incident'. Vol gens waarnemers besloten de andere landen daarop nog een hartig woord te spreken over de formulering van het slotcommuniqué. UNIE President Pompidou heeft er in zijn slotverklaring op de topconferentie op aangedrongen tegen 1980 de Europese Gemeenschap een andere naam te geven, namelijk Europese Unie. Dat zou betekenen, dat do Europese Ge meenschap geen sterk gecentraliseerde regering krijgt, maar een organisatie met beperkte functies wordt. De Unie zou dan zo belangrijk worden als de regeringen die ervan deel uitmaken, zelf willen. Nederland heeft gisteren ook nog voorgesteld de invoer uit de ontwik kelingslanden met jaarlijks 15 procent te verhogen, de bijdragen van de EG- landen aan ontwikkelingshulp in 1975 op 0,7 procent van hun bruto natio naal produkt te brengen en te streven naar een grondstoffenovereenkorast met de derde wereld (ADVERTENTIE) de avontuurlijke sherry van Siebrand f MOSKOU (UPI, Reuter, AFP) Veertig Joodse gezinnen in Lenin grad, Vilnius en Riga hebben toestem ming gekregen naar Israël te emigre ren, zonder de vereiste opleidingsbe lasting te betalen. Volgens hen zijn er minstens 40 afge studeerden onder de drie groepen, die eigenlijk meer dan 700.000 gulden aan opleidingsbelasting hadden moeten be talen. De bepaling, dat emigranten de kosten van hun opleiding aan de staat moeten terugbetalen, werd op 3 au gustus van kracht en zal binnenkort als wet worden afgekondigd. De oplei dingsbelasting bedraagt voor een pas afgestudeerde minimaal 17.500. gulden en kan tot honderdduizend gulden oplopen. Woensdag werden ook al 19 Joodse families van de belasting vrijgesteld, op de dag dat het Russisch-Ameri- kaanse handelsakkoord getekend werd. Vorige week zeiden Sowjet- functionarissen, dat de wet op de opleidingsbelasting soepel zal worden toegepast op een individuele basis. Daaronder werd verstaan, dat bij de emigratie-aanvragen de gezondheids toestand van de betrokkenen en hun financiële mogelijkheden in aanmer king worden genomen. Zo zouden in validen, gepensioneerden en mensen die tijdens hun studie geen stipendia hebben ontvange.n van de belasting kunnen worden vrijgesteld. Het hoger onderwijs in de Sowjet-Unie is vrij, maar ongeveer 75 procent van de studenten ontvangt alleen stipendia. STOCKHOLM (UPI, Reuter) Na uitzonderlijk lang beraad be raad bestemde de Zweedse akademie van wetenschappen de Nobel prijs natuurkunde gisteren voor die drie Amerikanen die 1957 een theoretische verklaring gaven van supergeleiding. De professoren Bardeen, Cooper en Schrieffer (hun verhaal is intussen de BCS- theorie gaan heten) gaven een even mooie als wiskundig ingewik kelde verklaring voor het al in 1911 ontdekte wegvallen van de elektrische weerstand in zeer koud gemaakte metalen. De Nobelprijs voor scheikunde ging ook naar drie Amerikanen: de helft naar dr. C. B. Anfiimsen en elk een kwart voor dr. S. Moore en dr. W. H. Stein. Zij werden onderscheiden voor hun baanbrekende studies over het verband tussen bouw en werking van het enzym ribonuclease. Een enzym is een groot eiwitmolekul dat speciaal één van de vele chemische acties in een levend organisme bevordert. Het samenspel vande verschillende enzymsoorten beheerst daardoor het totaal van de levensprocessen. Het ribonuclease waaraan Anfinsen en Moore/Stein werkten neemt al he lemaal een centrale plaats in, omdat het inwerkt op ribonucleïnezuur (RNA), waarin de erfelijke eigen schappen van het organisme zijn vast gelegd. Maar hun werk is toch vooral onderschedden omdat hét een meer algemeen inzicht verschafte dn de werking van enzymen. De supergeleiding waarin Bardeen, Cooper en Schrieffer diizicht verschaf fen, staat al enige jaren op het punt, praktische toepassingen te vinden. Het 'uitschakelen' van de elektrische weerstand betekent de mogelijkheid om grote elektrische stromen zonder verlies door een draad van bescheiden afmetingen te sturen, die daarbij dan niet warmer wordt. Supergeleidende ondergrondse kabels ter vervanging van hoogspanningsled- dingen zijn op het ogenblik nog te duur voor economische toepassing. Maar elektromagneten die dit effect gebruiken, zijn al toegepast in pro totypes van grote elektromotoren, en worden overwogen voor magnetische zweef treinen. Voor prof. John Bardeen is dit de tweede Nobelprijs. Hij werd in 1956 onderscheiden voor zijn aandeel in de ontwikkeling van de transistor. De UNCTAD, de Handels- en Ontwil. kclin Conferentie van de VN, zich donderdag met 39 tegen 2 men bij 23 onthoudingen geplaats chter Chili in zijn koperdispuut me rsl het Am er.' an^e Kenneoott-concerc e] Gestemd werd over een resolutie, dl door e.f Latijnsamerikaanse lande n was ingediend en waarvan de kern is ge.' u_.it geschillen over genationaliseerd eigendomir- niet aan rechtbanken het buitenland kunnen worden gelegd. De twee tegenstemmers wai Amerika riekenland. Begin volgende maand worden Stoc.wOlm twee Zweedse en twee Ri sische se'* 'en verwacht met Chileei koper voor Zweedse bedrijven, m: 'schappij Gra -.ges Essem, w, voer e:n deel van het kaper besti is, heeft van vertegenwoordigers Kennecott vernomen, dat dit Ami kaanse bedrijf voornemens is ook deze ladingen beslag te laten leggejhe zodra de schepen in Zweden zijn gekomen. De vakbond van Zweedsfi g< havenarbeiders heeft nog geen besliffisc sing genomen. Et t do I voe: Ti k p I NAIROBI (AP) Oegandese ballin gen in verschillende Oostafrikaanse landen vertellen, dat in Oeganda sinds generaal Amin daar de macht overnam, 21 maanden geleden, naar schatting 3.000 militairen en 1.000 burgers zijn gedood en duizenden mensen zijn gearresteerd of mishan deld. Het militaire regime te Kampala, al dus de vluchtelingen, gaat regelmatig voort met de zuivering van Afrikaan se intellectuelen en van kerkelijke leiders en stamhoofden, die het regi me als gevaarlijk beschouwt. Het is de bedoeling van Amin elke vorm van oppositie te vernietigen. Nu het heenzenden van de Aziatische burgers is begonnen, staan honderden winkels leeg en dit heeft geleid tot een tekort aan vele soorten goederen. In de stad Mbala, waar 15.000 mensen wonen, zijn nog maar 10 winkels open. Door het heengaan van de Aziaten zijn 75.000 Afrikanen zonder werk gekomen. Velen hunner zijn de ste den uitgetrokken en wonen thans op het land bij familie ln. Er zijn veel scholen gesloten of slechts enkele uren per week open, omdat de Aziatische onderwijzers er niet meer zijn, evenmin als de Euro pese en Amerikaanse leerkrachten. Er zijn fabrieken die gaan sluiten omdat er geen mensen meer zijn om de machines te onderhouden of te her stellen. In bepaalde districten liggen de overheidsdiensten geheel stil. CAIRO (UPI, Reuter) De Egyptr sche president Anwar Sadat is ze verheugd over de beslissing van i Russische leiders om Cairo te bezoj ken voor overleg en hoopt, dat conferentie zo spoedig mogelijk kunnen plaatsvinden, zo is gisterf uit welingelichte bronnen in Caiiï vernomen. In een gemeenschappelijk communiqué, dat deze week in Ma kou is uitgegeven na afloop van h&95] bezoek van d e Egyptische premie zi Sidky, werd meegedeeld, dat partijl&en der Breznjew, premier Kosygin president Podgorni een uitnodigi® 1 hebben aanvaard om Cairo te bezot ken. In dit communiqué werd echta geen datum genoemd, maar men ve wacht in Cairo, dat het bezoek volge n de maand al plaats zal vinden. 0iii Hoofdredacteur Heykal van het sem tigV officiële Egyptische dagblad i Achram heeft gisteren geschreven, d zijn land ook uit andere dan Rus% a{ sche bron de noodzakelijke wapei kan krijgen, maar dat Cairo er voorkeur aan geeft deze wapens vi ,ge"j de Russen te betrekken. Z( lelet et 1 ol is :erk di] BONN (Reuter) Oost-Duitsland i alle Westduitsers, die wegens ke overtredingen gevangen vrijlaten. Voorts zijn aan 25 verloofi vrouwen speciale uitreisvergunningi verleend, opdat zij in West-Duitslai 39 kunnen trouwen. De Westduit staatssecretaris Egon Bahr, die ondet' handelingen voert over een verdr e.^ee "tot normalisering van de betrekki °ldlF gen tussen beide Duitslanden, hee 100}( dit op een persconferentie in Boir?01( meegedeeld. Bahr zei, dat alle Westduitsers die Oost-Duitsland wegens politieke of angr,}' dere overtredingen, met uitzondenb van misdaden, gevangen zitten, gende maand op grond van een nestieverlening in vrijheid zi worden gesteld. Het is niet duideli of zij daarop toestemming zullen kri gen naar het Westen te gaan. olga: verl de2 gev int doi het het ri/c Waar in 1890 de slachting van Wounded Knee, de laatste grote slag tussen blanken en Indianen, plaats heeft gevonden, is het nu vrede, niets dan vrede. Tenmin ste voor het oog. De liefelijke heuvels worden geel in de herfst en des te markanter staan de donkere dennebomen er in gete kend. Alles wat de herinnering levend houdt aan het verleden is een klein onbeholpen museum en het monu ment bij het graf, terwijl op de kruising van de weg een grote 'mar ker' de voorbijganger maant dat het hier geweest is. Maar dat is alles, het is allemaal zo lang geleden, het stamt uit de tijd van de troebelen en zou men die niet liever vergeten behalve dan als romantische historie! Het uiterlijk is mooi, het eigenlijke leven daarachter minder. Want dit is nog altijd het reservaat, de plaats van de schande en van het behoud, het bijzondere gebied waar de Indianen moeten leven. Hun positie is nog altijd uitzonderlijk, zij kunnen niet in de olanke maatschappij opgenomen worden, omdat zij er niet op bere kend zijn en het trouwens niet wil len. Zij zijn gedwongen de bescher ming te aanvaarden van de federale regering en die bescherming is maar al te vaak eindeloze bevoogding. Dilemma De Amerikaanse Indiaan zit in een bijna onoplosbaar dilemma, hij wil op zijn reservaat blijven en is daaraan gehecht op een religieuze wijze, want het mag dan de plaats van zijn verne dering zijn, het is, tenminste in vele gevallen, het land van zijn vaderen, of in elk geval wat daar nog van over is. Maar tot welvaart kan hij daar niet komen, in de eerste plaats omdat het land slecht is (al het goede land is allang door de blanken ingepalmd) en in de tweede plaats omdat hij te afhankelijk is van de beschermende activiteit, het Bureau of Indian Af fairs, dat een afdeling is van het departement van binnenlandse zaken. Maar het reservaat opgeven kan en wil hij niet, nu minder dan ooit, want dat zou niet alleen betekenen dat hij werd blootgesteld aan de barre concurrentie-maatschappij van de blanken, maar bovendien dat hij zijn eigen identiteit zou verliezen. En er is wel een tijd geweest dat hij dat wilde, een tijd van assimilatie en geloof in de Amerikaanse smeltkroes, maar die tijd is definitief voorbij. De Indiaan is in een wanhopige positie. Hier in het Pine-Ridge-reservaat in Zuid-Dakota, dat op één na het groot ste park is, is zijn gemiddelde inko men per gezin per jaar 1.910, dat is aanzienlijk beneden het bestaansmini mum. Hij krijgt onderwijs maar dat is vol met blanke superioriteit, met het geloof dat hij maar een brave burger moet worden net als alle anderen. Zijn lichamelijke conditie is slecht, de gemiddelde levensduur 44 jaar verge leken met 64 voor de blanken. Nu is er, dat moet er bij gezegd, vooruit gang, het Bureau of Indian Affairs, bij alle Indianen bekend als de BIA, mag een bureaucratisch log lichaam zijn, het doet tenminste iets, zij het omslachtig, zij het paternalistisch. Dat is juist het probleem, de Indiaan kan niet zonder zijn beschermster, al houdt die hem klein en geestelijk onmondig. prof.dr.j.w.schulte nordholt Het alternatief is wat hier heet 'ter mination', beëindiging van de bijzon dere staat van de Indiaan. En dat wordt door de meeste Indianen als een ramp gezien. Zoals een leider van de Blackfoot-Indianen, een andere prairie-stam, het treffend uitdrukte: 'Hoe kunnen wij zelf werken aan onze toekomst als het BIA voortdurend tracht om onze identiteit te vernieti gen. Het probeert in onze tent ons potje te koken terwijl anderen al buiten .staan te proberen om de hele tent in brand te steken'. Waar 'termination' tot stand is geko men, zoals bij de Klamath-Indianen in Orgon en bij de Menominee in Wis consin heeft dat rampzalige gevolgen gehad, geleid tot vrijwel volledige verpaupering. En een weg terug is er dan niet meer. Het is gelukkig wel zo dat de regering in Washington is gaan inzien dat de politiek van 'termi nation', in de Eisenhower-jaren met zoveel valse leuzen gepredikt als de enige oplossing, niet moreel gerecht vaardigd is. Onder Kennedy is de lijn weer opgenomen die onder Roosevelt begonnen was, de Indiaan krijgt de bescherming die hij broodnodig heeft, en die hem tegelijk geestelijk ver strikt Johnson en Nixon zijn niet van die weg afgeweken, maar er bestaat onder de Indianen een diep wantrou wen dat het tenslotte toch zover ko men zal, want de geestelijke instelling van het Bureau is er al te zeer één vaii opvoeding tot gelijk burgerschap en er is weinig oog voor de bijzonde re identiteit van de Indiaan. McGovern Er zijn maar weinig blanke staatslie den, die zich werkelijk om de Indiaan bekommeren. Robert Kennedy, was er één, hij bezocht vele reservaten en stelde zich goed op de hoogte van de toestand. George McGovern is een an dere: zelf uit Zuid-Dakota afkomstig kent hij de noden van de Roodhuid en komt er voor op. In 1966 heeft hij in de Senaat een resolutie ingediend waarin hij opriep tot eerbiediging van het land van de Indianen en vooral van hun culturele identiteit. Maar de Indianen zijn een te kleine groep 800.000 in totaal) om poli tieke betekenis te kunnen hebben, en dat is hun zwakte. Dat zij toch weer hoop hebben en tot een nieuw be wustzijn komen is het gevolg van de algemene verandering in de Ameri kaanse geestesgesteldheid. Red Power is de nieuwe leuze, populair onder de Indiaanse jongeren, en zij is gemunt in 1966 in directe navolging van Black Power. De rhetoriek van deze bewe ging is extreem, omverwerpen van de hele maatschappij, eenheid van alle gekleurde volkeren, en dergelijke ro mantiek meer wordt luid verkondigd. Maar de practische mogelijkheid, door de Indianen wel degelijk gezien, is dat zij meer zeggenschap krijgen in hun eigen zaken, dat zij in het BIA de toon gaan aangeven. Het zou er op kunnen lijken dat dat werkelijk ge beurt, zij winnen aan invloed en wor den meer gehoord. Renaissance Voorlopig de grote betekenis van de Red-Pówer-beweging is dat zij de aan dacht heeft gevestigd op het rijke culturele leven, op de historische ach tergronden van de Indiaan. Natuurlijk is er veel overspanning in het beeld dat nu getekend wordt van de edele wilde, die het slachtoffer is geworden van de boze blanke, al is er ook wel wat waarheid in. Maar de bijna verge ten rijkdom aan Indiaanse poëzie en verhalen wordt zo tenminste weer opgedolven en zelfs populair. Voor de Indiaan is zo'n renaissance onmisbaar, voor de blanke een leerzame en ver rijkende ervaring. Wat werkelijke ver- bondenheid met de natuur betekei kan hij van niemand beter leren d van de oorspronkelijke, de echte Ai rikanen, die sinds duizenden jar geleefd hebben dicht bij het hart Moeder Aarde. Ik citeer hier tenslotte het gedic van een jonge Indiaan dat meer n1 eeii telt over die relatie, haast verloi maar hunkerend hervonden, dan ik STE] vele woorden kan. Het verscheen e ge jaren geleden in het tijdschi kje o Drumbeats, een uitgave van het Inta. tute of American Indian Arts en w mc herdrukt in de mooie bloemlezi The Way, an anthology of Amerii Indian Literature, zojuist verschen i De dichter is Courtney Mohay. minist In een dag werd mijn moeder oud. wij: Êkome: In één dag werd mijn moeder oud, zWart volgde het spoor, het oog gericht de m de grond, ln één dag werd v de y moeder oud. keurin Ik Icwam aan het eind van het spt bij de rivier. Ik stond stil om y.1? luisteren naar het stromende W Dalj ln één dag werd mijn moeder oud. lk keek naar de rivier. Ik hoorde (kal ruisen van onzichtbaar water. De ^en°ot ven wilden iets zeggen maar gini Baö st voorbij. In één dag loerd mijn mot 'eQ m oud. te wei omofil Ik liep cn ik zag naar mijn moei aliteit gezicht. Zij was stil. Zij was leven, oning wuifde toen ik nader kwam en hi inister mij in haar armen tot het water «i lijkeru rivier mij naar de ogen welde. zoude houden (Dit is het laatste artikel van ndeling serie van drie over Amerika. De ai re twee werden op 18 en 19 okti in Trouw/Kwartet gepubliceerd). mmVe

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8