Grootste haast met een totale reconstructie van Breestraat 'Bom bijzonder misselijke mop' Gaat het licht eenmaal branden, dan is Nard niet meer te houden 'Leids' puin toch naar Kagerzoom Oegstgeest niet centraal maar toch goed bediend College ziet af van voorlopige maatregelenplan kost miljoen Politie houdt oplichter aan Moeilijkheden in medische faculteit Leiden Zilveren O. N. voor J. Rietveld L.D.G. boekte eerste winstpunt Bestemmingsplan Hoogmade wordt aangepast Vals bomalarm in Sassenheim Trekker rijdt op woning in Noordwijker maakte 20.000 levenslopen NCRV brengt toneelstuk op scherm TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 REGIO L:i Hoofdinspecteur Verzijden: Achterdeur Een achterdeur is evenwel niet uitge sloten. Er is inmiddels een riolerings plan uitgstippeld, waarin voor wat de Breestraat betreft de hoogste prio riteit is gegeven. Op regeringsniveau wordt momenteel druk overlegd om zo spoedig mogelijk tot (gefaseerde) uitvoering van dit '60 miljoen-plan' te komen. Daarnaast is er het busbanen plan, dat nog wordt uitgewerkt. De Breestraat vormt een belangrijk on derdeel hiervan. Uit een gesprek met Drees jr. (toen nog minister van Verkeer en Waterstaat) is gebleken dat deze zeer positief ten opzichte van een subsidie in dezen stond. Binnen kort zal met de nieuwe minister een tweede gesprek hierover plaatsvinden. Allemaal gaatjes met mogelijkheden dus. Dit in overweging genomen ach ten B. en W. niet langer verantwoord om nu eerst nog over te gaan tot het treffen van voorlopige voorzieningen, maar willen meteen de totale recon structie uitvoeren. Daarna kan de Breestraat dan weer ingebruik wor den genomen. In verband met dit alles zal de raad binnenkort worden voorgesteld een eerder genomen be sluit (maatregelen per 25 november) in te trekken en ermee akkoord te gaan dat de voorgestelde maatregelen pas van kracht worden als de recon structie voltooid is. Over de rijrich ting van de Langebrug zal dan pas een beslissing genomen worden bij de behandeling van een binnenkort te verschijnen nota 'Bouwstenen voor het binnenstadsbeleid'. Onderzoek Ten aanzien van een brief van het Leidse City Centrum, waarin de be zorgdheid van het bedrijfsleven wordt uitgesproken over de bestaande en de komende verkeersregelingen, hebben B. en W. regelmatig contact gehad met de Kamer van Koophandel en het bestuur van het LCC. Genoemde in stellingen hebben aangedrongen op een onderzoek door het Economisch Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf naar de problematiek van de Leidse binnenstad. Hoewel het nut van een dergelijk onderzoek niet wordt ontkend, meent het college toch dat de gemeente Leiden daarin LEIDEN In tegenstelling tot een eerder ingenomen standpunt p- - gg willen B. en W. thans de grootste haast maken met een algehele l— j ?v r reconstructie van de Breestraat, die een bedrag van ruim een miljoen - -- gulden zal vergen. Voelde het college er eerder voor om alvast te beginnen met het verbreden van de trottoirs (zoals dat op de Bees tenmarkt en de Steenstraat is gebeurd), momenteel worden alle pogingen in het werk gezet om toch maar een totaal reconstructie plan voor de straat in uitvoering te nemen. Mede op grond van ervaringen, die zijn opgedaan bij de afsluiting van de Steenstraat, is nu het plan gerijpt om die reconstructie te doen ingaan op 25 novem ber, de dag waarop conform een raadsbesluit de afsluiting van de Breestraat voor doorgaand verkeer al een feit zou moeten zijn. B. en W. zien het reconstructieplan als volgt voor zich. Er zal een riole ring moeten worden aangelegd, ge volgd door asfaltering van een 6 me ter brede rijbaan. In de vorm van een aantrekkelijke sierbestrating zouden er brede trottoirs moeten komen, met bij de monumentale gebouwen een aangepaste bestrating. Er zou een nieuwe aantrekkelijke straatverlich ting moeten worden aangebracht, evenals groenvoorzieningen (bomen, bloembakken), zitjes en banken. Hier mee is een uitgave van ruim een miljoen gemoeid. Het college zit nu een beetje met de financiering van dit zoals het ge noemd wordt gedurfde plan. In het symbolische tijdsbestek van negen maanden zou de Breestraat in een aantrekkelijke winkel-wandelstraat (semi-promenade) kunnen worden omgevormd, als de pecunia er maar is. Er waren aanvankelijk gaatjes voor in de begroting vrijgemaakt, maar het ministerie van Binnenlandse Zaken liet weten dat het zulks niet accepteerde. Breestraat: eerst helemaal reconstrueren, dan pas verkeer eruit. LEIDEN De bom, die donder dagmorgen op de stoep van het belastingkantoor in Leiden gevon den werd, was geen bom. Na on derzoek van de resten van het ding in het gerechtelijk laborato rium stond wel vast dat het 'ge zien de samenstelling van de inhoud nooit zou hebben kunnen ontploffen'. Hoewel de deskundigen van de Explo sieven Opruimings Dienst aanvanke lijk gelijkenis meenden te zien met bommen, die voorgaande dagen waren gevonden, bleek die gelijknis bij na der inzien ook weer niet zó groot. Het onderzoek heeft geen enkele relatie aan het licht gebracht met bommen, die elders in het land werden gevon den. Hoofdinspecteur D. J. Verzijden, die donderdag de leiding had van de LEIDEN De politie heeft deze week een 27-jarige koopman zonder woon- of verblijfplaats aangehouden. Hij wordt ervan verdacht in de afge lopen jaren 5 schilderijen, een huur auto en een personenauto te hebben verduisterd. Eveneens deze week heeft de politie een 19-jarige Leidenaar aangehouden. Hem wordt diefstal van slaapzakken en dekens uit auto's ten laste gelegd. Uit de Antülenstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een rode Ford Cortina ontvreemd. Het kente- opruimingscampagne: 'Het is van één kant jammer dat alle moeite voor niets was. Maar je mag geen enkel risico nemen gezien de doelstellingen van de groep, die de verantwoorde lijkheid neemt. Het hoefde geen prac tical joke te zijn. Dat is het nu wel. Bijzonder misselijke mop. Je hoeft nog niet eens aan de materiële schade te denken; het immateriële nadeel van ontwricht verkeer enzo, hoe groot zou dat geweest zijn? Maar dat is waarschijnlijk net waar ze op uit waren. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er zijn meningsver schillen gerezen over de ontwik kelingen van de psychiatrie in de medische faculteit van de Leidse universiteit. Dit heeft het college van bestuur van de universiteit gisteren meegedeeld. Aan het college van bestuur is het ver in de problemen te verdiepen en in zoek gericht zich met alle betrokkenen overleg te treden teneinde te komen tot een gemeenschappelijke basis voor het verwerkelijken van de doelstellin gen van de faculteit ten aanzien van de psychiatrie. De behandeling van de (universitaire) Jelgersmakliniek is onder de huidige omstandigheden overigens gewaarborgd als voorheen, aldus de verklaring van het college van bestuur. niet moet deelnemen vanwege de arm lastige situatie van de stad. Ook is gesteld dat noodzakelijke maatregelen inzake het binnenstadsverkeer niet kunnen worden uitgesteld tot de re sultaten van zo'n onderzoek bekend zijn. Uit dit overleg is ook naar voren gekomen, dat zowel het LCC en de KvK als het college er weinig voor voelen om alvast een deel van de Breestraat (Koornbrugsteeg tot het Gangetje) af te sluiten voor door gaand verkeer. Tegen de achtergrond van dit alles hebben B. en W. ge meend binnenkort met een nota 'Bouwstenen voor het binnenstadsbe leid' op de proppen te komen, waarin adviezen van de Kamer van Koophan del kunnen worden ingepast. In de nota wordt ook ingegaan op de vraag of de marktroute in het wandelgebied moet worden opgenomen. Daarna volgt dan nog een z.g. slotnota betref fende het wandelgebied, waarin weer rekening zal worden gehouden met de wensen van het Leids City Centrum. Ook zal de functie van de Pieterswijk daarin onder de loep worden geno men. Het openbaar vervoer op korte termijn LEIDERDORP Loco-burgemeester C. Meerburg van Leiderdorp heeft gistermiddag de zilveren ere-medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, toegekend aan de heer J. Rietveld, die veertig jaar werkzaam is bij de potterie Zaalberg aan de Hoge Rijndijk. Hij heeft daar de leiding over de verkoopafdeling. Nog een jubilaris werd gistermiddag door dit bedrijf gehuldigd. De heer I. Vijlbrief uit Leiden werkt een kwart eeuw bij Zaalberg, als ovenist en hand vormer. LEIDEN Wat Oegstgeest be treft, acht de nota 'Het openbaar vervoer op korte termijn' voor het doorvoeren van de interlokale buslijnen een viertal routes ge schikt, namelijk de zuidelijke (Rijnzichtweg, Geversstraat, Leid- sestraatweg)de westelijke (Iris laan, Rhijngeesterstraatweg)de noordelijke (Langevoort) en de oostelijke (Abtspoelweg, Laan van Oud Poelgeest, Warmonder- weg). Ondanks het feit dat meer centraal gelegen routes niet voorhanden zijn. kan Oegstgeest toch in zijn geheel bediend worden met deze lijnvoering. Met name de frequentie van de bus sen op de zuidelijke route (lijnen 31, 40 en 41 met tien bussen per uur) maakt een uitstekende bediening mo gelijk. De frequentie op de oostelijke route (lijn 50 en 55 met vijf bussen per uur) maakt, zo stelt het rapport, 'nog een extra injectie voor verhoging van de frequentie wenselijk'. In het noordelijke gedeelte van Oegstgeest is een 10 minuten-frequentie mogelijk door het invoeren van een lokale lijn (14) om het half uur. Lijn 60 heeft als belangrijkste taak de bereikbaar heid van de middelbare scholen aan de Rijnzichtweg en zal de westelijke en zuidelijke route moeten rijden. De lijnen 42 en 14 zullen op de oostelijke route samen met lijn 50 en 55 de frequentie van 9 bussen per uur moe ten geven. Den Haag Voor een verbinding met Den Haag is lijn 89 door Oegstgeest getrokken, toegevoegd met twee haltes. Voor een goede doorstroming van het openbaar vervoer zijn voorts een aantal maatre gelen noodzakelijk, die betrekking hebben op de RijnzichtwegGevers straat; de kruising Warmonderweg Rijnsburgerweg; en tenslotte spoedige uitvoering IrislaanHaarlemmer straatweg. De interne vervoersstromen aldus het rapport zullen ra het algemeen niet moeten neerkomen op het openbaar vervoer. Mocht daar toch behoefte aan bestaan (bijvoor beeld bij bejaarden of winkelende huisvrouwen), dan kan daartoe een interne (mini) buslijn worden inge steld. ;hul laler uur zij ?rke sloc vei lik [•mes b 'eini uite gele rate erwi pa: ve: )f e fADVERTENTIE MIE VERZEKERINGEN PENSIOEN.ADVISEURS. Firma J. GRÜENEVELD JR. MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM - SEDERT 1931 ALLEEN EEN GOEDE AUTO-POLIS IS GOED GENOEG VOOR U. Autofinancicringen. Rotterdam-3 - Postbus 1857 Claes de Vrieselaan 177 Tel. 23.17.36 - 23.89.63 LEIDEN Het Leids Damgenoot- schaip veroverde het eerste winstpunt en nog wel op koploper Ons Genoe gen uit Utrecht. Overwinningen van Hasrat, Klein Jr en Van der Kwartel waren van zeer goed gehalte, doch ook gingen 3 partijen verloren. K.D.C. tegen Wagenangen was een van de langst durende wedstrijden. Na 72 uur spelen kon Wageningen eindelijk naar huis. Schoneveld Pzn. was daar de oorzaak van. Bij een stand van 9-9 wilde hij meer dan hij verdiende en verloor. De enige vrouwelijke deel neemster mej. Nieuwenhuizen hield wel lang stand tegen Van der Wiel maar een verkeerde taxatie bezorgde naar toch nog de nederlaag. Dertig-jarenplan van provincie: LEIDEN De provincie Zuid- Holland heeft een dertigjaren plan opgesteld voor het afvoeren en opbergen van puin, bouwafval, opgebroken wegverharding, grond en dergelijke. In een pas versche nen rapport opgemaakt door de Provinciale Waterstaat wor den twaalf gebieden in de provin cie aangewezen waar puin en der gelijke gestort zouden kunnen worden. Over de organisatie er van zwijgt het rapport, maar me degedeeld wordt, dat minimaal 5 en maximaal 15 meter 'hoog' ge stort zou kunnen worden. Na een 'grondige studie' (weinig al ternatieven, zoals storten in zee wor den genoemd) wijst de Provinciale Waterstaat voornamelijk de recreatie gebieden aan als stortplaatsen. Dit betekent, dat de gemeenten in de Haagse agglomeratie (Den Haag, Was senaar, Leidschendam Rijswijk, Voor burg, Zoetermeer en Nootdorp) hun puinmaterialen kwijt kunnen in Roe- lofarendsveeneen 'komend' bosgebied in de oostelijke hoek van Rijksweg 12 (Den HaagUtrecht) en Rijksweg 4 (noordelijk van Rijksweg 12). De Leidse agglomeratie alsmede het Bol- lengebied en Alkemade zouden hun puin moeten brengen in het Kager- zoomgebied. Dit in tegenstelling tot een afwijzend besluit hieromtrent van de Raad van de vuilverbranding on langs. Alphen en negen omliggende gemeen ten moeten met hun puin naar het recreatiegebied Alpher Zoom (bezui den Alphen). In totaal zullen tot het jaar 2000 circa 400 hectare benodigd zijn om in Zuid-Holland het puin te bergen. In de Leidse agglomeratie rekent men in die periode op bijna 3,5 miljoen m3 puin; voor Alphen op 1,5 miljoen. In geheel Zuid-Holland tot 2000 circa 40 miljoen m3 puin. WOUBRUGGE De raad besloot in november 1970 het bestemmingsplan Hoogmade te wijzigen en aan te pas sen aan de situatie rond het nieuwe scholencomplex. Hierbij komt nog het probleem of de Van Alcmaerlaan eventueel onderdeel wordt van de ge reconstrueerde provinciale weg 6. De raad wordt nu voorgesteld de wijzi ging van het bestemmingsplan voor te bereiden. SASSENHEIM Sassenheim heeft termiddag menig benauwd uurtje ge kend, nadat bij de politie de melding was binnengekomen, dat zich in een kelder van een flat aan de Parklaan een bom bevond, die tussen twee en gisteren menig benauwd uurtje ge bouw, dat grotendeels in gebruik is vier uur zou ontploffen. In het ge werd inderdaad een bruin pakketje aangetroffen. Nadat politiemannen, de brandweer en vele nieuwsgierigen ter plaatse waren samengestroomd, arri veerde omstreeks acht uur gistera vond een expert uit Culemborg, die later op de avond kon constateren, dat het hier alweer een nep-bom be trof. WARMOND Doordat de stuurin richting weigerde, raakte gistermid dag om kwart voor vijf een trekker met oplegger in de Sweilandstraat in Warmond uit de bocht en kwam tot stilstand tegen de voorgevel van een vrijwel splinternieuwe woning. De trekker had eerst nog een auto, enke le boompjes en een muurtje geramd. De schade aan de woning was het grootst. Van de voorgevel was weinig meer heel. De vier kinderen, die in de voorkamer zaten, kwamen wonder wel met de schrik vrij. De trekker was total-loss. De bestuurder, een 26- jarige man uit Nijmegen, moest met ernstige bloedingen aan het rechter been in het Elisabethsziekenhuis wor den opgenomen. De 37-jarige bijrijder had eveneens zware verwondingen. NOORDWIJK Het is half tien. De gebakken aardappels met dop« erwten en Wiener Schnitzels zijn zojuist door de bruiloftsgasten ge nuttigd. De volgende gang op het menu is ijs met slagroom en ananas. Maar dan staat de ceremoniemeester op, knoopt zijn jas dicht en roept op tot de grootst mogelijke stilte. 'Voordat we zo dadelijk aan het borrellied op bladzijde zes van de feestgids beginnen, wil ik nog even aandacht vragen voor Sjaak. Hij gaat een levensloop voorlezen voor bruid en bruidegom. Applaus voor Sjaak. Een kwartier duurt zijn op treden. Het gaat over de bruid, die toen ze klein was altijd zo leuk uit de hoek kon komen en dikwijls moeder met de afwas hielp; en over de bruidegom die op zijn zevende al met brommers scheurde en op zijn vijftiende zijn eerste blauwtje liep. De levensloop is doorspekt met brok- in-de-keel-passager maar er wordt ook onbedaarlijk gelachen. Vooral door de bruid en bruidegom. 'Hoe komen ze eraan hé?' zeggen ze la chend tegen elkaar, 'hardstikke goed'. De man achter de levensloop is Nard Augustinus uit Noordwijk. De ze joviale dorpsdichter heeft in de afgelopen veertig jaar ongeveer 20.000 levenslopen in elkaar gezet. En nog wekelijks rollen er tien uit zijn schrijfmachine. De gegevens over de gouden, zilveren, bronzen en groene echtparen warden hem per post toegestuurd en dan zorgt Nard er wel voor dat het spul op rijm wordt gezet of dat er een aardige melodie op wordt gebakken. Nard heeft het er knap druk mee. Maar ja, per slot van rekening is het zijn beroep. Schrijven is zijn lust en zijn leven, al meer dan veertig jaar. Op negentienjarige leeftijd schoof de pen van Nard al behendig over het papier met als resultaat een revue die klonk als een klok. Nard schreef er zeventien in totaal. Een van zijn bekendste werken is wel 'Jong Nederland voor uit', een revue waarmee hij in de eerste maanden na de bezetting op de planken kwam om feestvierend Nederland van Jolijt te dienen. Toneelstuk Als het even meezit, kan Nederland over enkele maanden weer genieten van de pennevruchten van Nard Au gustinus. De NCRV is van plan om het door hem geschreven toneelstuk 'Kamers Verhuren' op het beeld scherm te brengen. Het twee bedrijven tellende stuk is door Nard in anderhalve dag ge schreven. 'Kijk', zegt hij, 'een revue schrijven, daar is geen bal aan. Zit ik eenmaal, dan gaat het vanzelf. Moeilijker is het om op het idee te komen. Dat kost me soms wel een paar weken. Maar gaat het lichtje eenmaal branden, dan ben ik niet meer te houden'. Nard Augustinus (65) heeft in zijn Nard Augustinus: rijmen en een melodietje bakken. leven meer gedaan dan alleen maar rijmen en dichten voor bruidsparen en St. Nicolaas ('rond vijf december heb ik altijd een wachtkamer vol') en het samenstellen van avondvul lende revues. Hij is ook nog regis seur geweest van tien toneelvereni gingen. Laatst nog kwam er iemand van een toneelvereniging aan Nard vragen of hij zin had in de regie van een bepaald stuk. 'Mij niet ge zien', zei hij, maar stemde uiteinde lijk toch toe om op de generale repetitie te komen kijken. 'Ik heb me dood gelachen', zegt Nard. Er was een toneelspeler bij die had ook de cursief gedrukte letters uit zijn hoofd geleerd. Die kwam op en zei dan: 'De butler slaat de deur achter zich dicht en roept met luide stem. Humor Nard schatert het uit. Hij lacht graag. Bijna alles wat hij doet is doorspekt met humor. Een grapje links, een pikante opmerking rechts, zo kent men Nard Augustinus. Op bruiloften en partijen heeft hij ook nog jaren achtereen de grapjas uit gehangen als conferencier. Een blik in de zaal was voor Nard altijd volaoende om te weten welke la met moppen hij nu weer open moest trekken. En ging hij er eenmaal mee smijten, dan lag geheid de zaal bin nen het halve uur dubbel. Nard kon dan wel een potje breken. En voor helderziende spelen, dat heeft Nard ook jaren vol gehouden. Dan keek hij heel geconcentreerd een dame in de poppetjes van haar ogen en zei dan 'U heeft twee zoons en uw man werkt bij de Spoorwe gen'. 'Dat klopt', zei de vrouw ver rast, maar ze wist niet dat Nard bij zijn binnenkomst de dienstpet van pa in de gang had zien hangen en dat hij in de huiskamer de twee kinderen in een fotolijst had zien staan. 'Zo heb ik er heel wat bij de beer gehad', zegt Nard met een forse glimlach. Als conferencier treedt Nard Augus tinus niet meer op. Twee jaar gele den heeft hij resoluut een punt achter zijn carrière gezet. Het werd hem allemaal te veel. Die eerste maanden dat hij 's avonds thuis was had hij het zwaar, want moppen tappen of televisie kijken dat is een levensgroot verschil. Nard: 'ik liep thuis maar te draaien. Mijn vrouw stuurde me dan weg.' 'Ga maar een borrel halen', zei ze dan tegen me. 'Misschien knap je daarvan op'. Nu ben ik er overheen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3