BIJENKORFCONCERN MOET MIDDENSTAND HELPEN Sociale verzekeringen slokken in 2000 hele nationale inkomen op Philips staakt produktie tafelrekenmachines Geldontwaarding treft bezitters staatsfondsen Blijftu gerust nogmaar even zoeken naar de beste whisky. Vat 69 wacht wel... Muidens raadslid bezorgd over zelfbedieningswarenhuis: Ned. fondsen in New York Olielanden toch akkoord met maatschappijen Dit jaar beter voor Mees Bouw Amerikaanss goederenmarkten New York zeer vast "K3 TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 FINANCIEN en ECONOMIE T31/K31 Ut ITS LO) de door Nico Kussendrager MUIDEN - Muiden staat op de lijst voor een zelfbedieningswarenhuis. Bijenkorf Beheer (KBB) heeft plan nen om er zo'n mammoet te vestigen en liefst zo gauw mogelijk. ADVERTENTIE De ideeën gaan uit naar een vrij groot warenhuis (zo'n 8000 vierkante meter verkoopoppervlak) met 30.000 laaggeprijsde massa-artikelen waarbij de levensmiddelensector geen over heersende plaats inneemt. De prijzen zullen er 5 tot 10 procent lager liggen dan in andere winkels. Zelfbedie ningswarenhuizen, hypermarkten, su perstores. mammoetwarenhuizen (een goed Nederlands woord is nog niet gevonden) 'staan doorgaans op het platteland of op een industrieterrein, maar wel vlak bij grote bevolkings concentraties en er zijn uitgestrekte parkeerterreinen in de omgeving. De ze kruisingen tussen een gewoon wa renhuis en een supermarkt zijn ge- ncht op de automobiele klant die één of twee maal per week zijn inkopen doet, niet de gang naar het stadscen trum wil maken en de buurtwinkels te klein of te duur vindt. In het buitenland bestaan ze al-jaren en ook Nederland heeft er sinds kort enkele binnen haar grenzen. Albert Heijn bouwde in vier plaatsen haar Miro's en andere groot-grutters heb ben vergevorderde plannen. Men wil komen tot een stroomlijning van de distributie van massa-artikelen (w.o. levensmiddelen). Aanleiding zijn o.a. de snelle stijging van de koopkracht, de moeilijkheden bij de aanvoer van de produkten met name in de binnen steden en oude wijken en de stijgende arbeidskosten. Een oplossing is ge zocht in de zelfbedieningswarenhuizen (waarvan de zg. 'witte winkels' en 'discountzaken' de voorlopers zijn). Dan kan op personeelskosten bezui nigd worden, met veel grotere eenhe den worden gewerkt, dan hoeft voor de grond veel minder te worden be taald dan in een stadscentrum en is de bereikbaarheid veel beter. Legio voordelen en nu kan de eerste paal dus wel de grond in. 'Nee', zegt drs. A. M. Oostlander, ARP-raadslid in Muiden. 'Want zo'n zelfbedienings warenhuis heeft ook grote nadelen en lang die niet zijn weggenomen ga ik met de bouw in het vestingstadje niet akkoord. En ik heb de stellige overtuiging dat het merendeel van de raad er net zo over denkt.' Bezwaren Zijn bezwaren richten zich vooral op de consequenties voor de bestaande middenstand. Er wordt een aanzienlij ke hoeveelheid koopkracht weggezo- Het Bijenkorfconcern stelt het aandeel van het te bouwen zelfbedie ningswarenhuis op 4 tot 6 procent van de koopkracht van een kwart miljoen inwoners, in een straal van 10 it 15 kilometer rond Muiden. Daar bij is het gemiddelde dan nog bere ken dover diverse branches zodat be paalde sectoren nog sterker getroffen zullen worden. 'In Muiden zal de klap hard aanko men', zegt de heer Oostlander. Er zitten nogal wat marginale bedrijven in het stadje die niet helemaal met de eisen van de tijd zijn meegegaan. Ik denk dan met name aan assorti ment en aan service. Nu al vloeit tweederde van de koopkracht van de Muidense bevolking naar buiten af. Van iedere gulden wordt dus maar 33 cent in het stadje zelf uitgegeven en als dat zelfbedieningswarenhuis er komt wordt dat nog veel minder. Schade Volgens de directeur-generaal van het Bijenkorf-concern, drs. J. Bons jr., valt de schade nogal mee. Hij wijst erop dat alle prognoses enorme groei mogelijkheden aangeven voor de de tailhandel als geheel. De zelfbedie ningswarenhuizen zullen maar een zeer klein deel van die groei opslok ken. Volgens de prognose zal de tota le winkelomzet toenemen van 41,5 miljard in het afgelopen jaar tot 90 miljard in 1980. KBB verwacht dat de zelfbedieningswarenhuizen tegen 1980 een aandeel van 3 procent in die totale omzet zullen hebben verwor ven, overeenkomend met een geza menlijk verkoopbedrag van 2,7 mil jard. Voor de overige, bestaande de tailhandelsvormen, waaronder de zelf standige winkeliers een dominerende positie innemen, blijft er dan altijd nog een omzetgroei van zo'n 46 miljard te verdelen over. Drs. Bons: 'Het bestaande winkelappa raat zal echter alleen van de aanwezi ge enorme groeimogelijkheden kun nen profiteren als ze haar tijd ver staat en kans ziet de ontwikkelingen bij te houden. Dat betekent dat vol doende aandacht moet worden besteed aan stadsvernieuwing om het winkel- apparaat van de steden bereikbaar en attractief te houden bijvoorbeeld door de bouw van parkeergarages, winkelpassages en dergelijke ter wijl bovendien de ontwikkeling van nieuwe winkelcentra moet worden voortgezet. Als men op deze punten zou gaan aarzelen dan zou er een extra stimulans ontstaan voor de ves tiging van superstores.' Ook moet de bestaande middenstand zich richten op de z.g. fantasiemarkt (de betere overhemden, de betere schoenen). Zij moet een eigen plaats innemen naast de zelfbedieningswa renhuizen. Kortom: er zal een nog groter verschil groeien tussen inko pen doen (vlug, voordelig en gemak kelijk) en winkelen (gezellig, sfeer vol). Drs. Oostlander gelooft echter niet zo in dat aanpassen van de middenstand. 'De Muidense winkeliers hebben niet de kracht om om te schakelen, niet de kracht om de noodzakelijke inves- FOfldS teringen te doen. Er zit op het mo ment erg weinig perspectief in. Mui- den's middenstand is zwak'. De heer Oostlander verwacht niet, dat hetzelf- DRS. A. !>I. OOSTLANDER bedenkingen de verschijnsel zich zal voordoen als in Vlissingen. Van de vestiging van de Miro daar bleek de plaatselijke middenstand te profiteren. Kooplusti gen uit heel Walcheren en Zuid-Bevt- land die bij de Miro niet konden slagen trokken verder naar het cen trum van Vlissingen om daar hun inkopen te doen. De omzetten van de winkeliers gingen fors omhoog. 'Mui den bezit daarvoor echter nie t de mogelijkheden. Een soortgelijke ont wikkeling als in Vlissingen is uitge sloten. De vestiging van een zelfbedie ningswarenhuis betekent voor een aantal zaken zonder meer de genade klap', aldus drs. Oostlander. Hij heeft daarom een nogal opzienba rend idee uitgewerkt om een fonds te UTRECHT Als de explosieve groei van de sociale verzekeringen (het percentage verdubbelt zich bijna iedere tien jaar) doorgaat, zal omstreeks het jaar 2000 het complete nationale inkomen daardoor worden opgeslokt. Deze sombere voorspelling deed prof. dr. F. Har tog hoogleraar in de economische wetenschappen in Groningen, in een voordracht voor de ledenvergadering van de Bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten (Detam) in Utrecht. Prof. Hartog heeft een remedie gevon den door een systeem uit te denken dat hij aanduidt als 'versterkers en verzwakker in de sociale verzeke ring'. Hij is voorstander van een ziekenfondspremie in vaste bedragen plaats van percentages, liquidatie van achterhaalde voorzieningen zoals kraamgeld, invoering van steeds meer eigen risico en invoering van een. Percentage van het nationale inkomen waarboven de sociale verzekering niet ®eer mag stijgen. HULSTRA-NORM Het laatste denkbeeld van prof. Har tog (het meest vergaand) gaat uit van de veronderstelling, dat indien men nieuwe voorzieningen wil invoeren en bestaande uitbreiden, dit alleen maar mogelijk is als andere voorzieningen Worden ingekrompen. Aldus wordt dot pakket voortdurend uitgekamd. •Tof. Hartog noemt het een soort gistra-norm voor de sociale verzeke- Hog, maar wil vanwege overwegingen •dn bescheidenheid zijn naam aan deze norm pas geven als anderen dat "PHen. Op den duur kan deze norm Hart orden verlaaSd- vindt prof. J*rof. Hartog heeft becijferd, dat het Percentage van het nationale inkomen aan sociale verzekeringen wordt besteed van 4 pet. in 1948 via 9 pet. 'n 1958 is gestegen tot (naar schat- *mg) 20 pet. dit jaar. In zijn alge meenheid worden de toenemende las- JOfi op den duur niet ondraaglijk. w»nt het zijn overdrachtsuitgaven die 'oor het overgrote deel worden gefi nancierd uit de premies. "dt de internationale concurrentiepo sitie betreft is van belang, dat bij stijging van de premiepercentages minder ruimte is voor nominale loon stijging. Beide moeten namelijk uit dezelfde ruimte worden betaald. Wel ls de kans groter, dat de ruimte wordt overtrokken doordat men zijn aspiraties formuleert in termen van toeneming van het reële beschikbare inkomen. DUBBELE AFWENTELING Er vindt dan een dubbele afwenteling plaats, want de prijsstijging zelf wordt voorzover deze drukt op het ontvangen inkomen, afgewenteld door additionele looneisen waaruit de hoge re premie kan worden bekostigd. De inflatie wordt dus versterkt, met na me voor arbeidersverzekeringen. De betalingsbalans hoeft hierdoor niet in het ongerede te raken, omdat een inflatietempo dat hoger is dan in de concurrerende landen kan worden op gevangen door daling van de wissel koers. Als 'versterkers' in de sociale verzeke ring noemde prof. Hartog de veroude ring van de bevolking (en dus steeds hogere AOW-premies), een sterkere toeneming van de kosten van de ge zondheidszorg dan het nationale inko men, achteruitgang van het arbeidse thos (toenemend ziekteverzuim) en de ten dele herverdelend werkende as pecten van de sociale verzekering (voorzieningen die men zo langzamer hand zelf wel kan dragen worden vrijwel niet meer afgeschaft.) Of het zo moet doorgaan is een kwes tie van persoonlijk oordeel. Als men de bestaande tendenties zou willen ombuigen, zou men de sociale ver zekering, althans op enkele punten, kunnen beschouwen als een interim stadium tussen zeer lage en zeer hoge welvaart. Stijgt de welvaart, dan kan steeds meer aandacht worden besteed aan het dekken van materiële risico's, die samenhangen met de positie van de arbeiders of het bestaan in het algemeen. Gaat de welvaartsstijging verder, dan kan er, volgens prof. Hartog een punt komen waarop een zekere afbouw van de sociale verzekering mogelijk wordt, omdat men bepaalde risico's weer zelf kan dragen. Deze gedachte kan wor den geacht ten grondslag te liggen aan de huidige welstandsgrens. Bij voortgaande stijging van de welvaart komt er een moment, dat ieder de weistandsgrens heeft bereikt, althans als zij op hetzelfde reële peil wordt genandhaafd. Op grond van deze overwegingen for- muleeide prof. Hartog een reeks 'ver- zwakkers' in de sociale verzekering. Hij pleitte voor het uitziften van de herverdelingselementen door de over- heidsvidrage af te schaffen (profijt beginsel) en de premies en uitke ringsrechten op elkaar af te stemmen Dit betekent, ziekenfondspremie voort aan in vaste bedragen in plaats van percentages. Achterhaalde voorzienin gen kunnen pijnloos worden afgeschaft. Prof. Hartog noemde als 'verzwakkers' voorts het niet meer reëel verschui ven van de weistandsgrens door deze grens slechts te verhogen met de algemene prijsstijging. Voorts zijn 'verzwakkers': invoering van steeds meer eigen risico bijv. bij zieken fondsvoorzieningen, wachtdagen bij ziekengelduitkering en kinderbijslag. Dit kan dubbel werken omdat het ook verspillingen kan terugdringen. En tenslotte: invoering van een percenta ge van het nationale inkomen waarbo ven de sociale verzekering" niet meer mag stijgen. Tegen houden Waarschuwing Nü met het aandelen- giroplan Japanse concurrentie te sterk EINDHOVEN Philips zal de produktie van elektronische tafel rekenmachines staken. Deze apparaten worden nu nog vervaardigd in de Westduitse stad Bremen. Aan het eind van het eerste kwartaal 1973 zal de produktie worden beëindigd. stichten, gefinancierd door Kon. Bij enkorf Beheer, waardoor Muiden een centrumfunctie, met name voor de Muidenaren zelf. kan behouden. 'Zo als men op het ogenblik er naar streeft dat de vervuiler betaalt, zo zal ook de sociaal-economische vervuiler moeten betalen', aldus de heer Oost lander. Urt het fonds waarin zeker enkele miljoenen zouden moeten wor den gestort, kan de verbetering van het winkelapparaat van Muiden wor den betaald. In concreto denkt hij bijvoorbeeld aan 'modernisering van winkels, overdekking van een winkel straat. subsidie bij stadssanering, hulp aan middenstanders die ondanks alles hun activiteiten toch moeten beëindi gen'. Het ARP-raadslid voegt er aan toe: 'Wanneer het Bijenkorfconcern niet bereid is een behoorlijk fonds te stichten, dan hebben we ze niet no dig. Wanneer KBB de sociaal-econo mische kosten niet wil betalen, geloof ik dat de vestiging van een zelfbedie ningswarenhuis op het totaal gezien geen voordelen biedt en dan moet de bouw maar achterwege blijven.' Nota Het ARP-raadslid, dat over deze mate rie een nota heeft opgesteld die op de agenda voor de raadsvergadering van a.s. donderdag staat, heeft nog een aantal bedenkingen. 'De sociaal-zwak keren worden weer het kind van de rekening. Zij hebben geen auto om even naar het zelfbedieningswaren huis te rijden om inkopen te doen. Zij kunnen van de lage prijzen daar niet profiteren en worden nog meer het slachtoffer als de kwaliteit en de kwantiteit van het Muidense winkel bestand door de vestiging van het Bijenkorfconcern minder wordt.' De welstand in Muiden is momenteel relatief niet hoog en het percentage bejaarden ligt boven het gemiddelde. De extra verkeersstromen die een zelfbedieningswarenhuis oproept zijn een ander nadeel. Dit soort warenhui zen is gericht op de automobiele klant en het aantal extra autobewe gingen zal aanzienlijk zijn. Geschat wordt, dat Rijksweg 6 bij Muiden, die onlangs werd verbreed tot 2x3 rijstroken, er nog 2 rijstroken bij moet krijgen. 'In ieder geval', zegt de heer Oostlander. 'komt dat extra ver keer door Muiden. De voorzieningen die nodig zijn om het verkeer in goede banen te leiden, zoals de aanleg van een rotonde en aanvoerwegen zal KBB zelf moeten betalen. Ook hier weer: 'de vervuiler betaalt, de ge meenschap hoeft er niet voor op te draaien.' Waarom de Bijenkorf juist haar oog op Muiden heeft laten vallen is niet helemaal duidelijk. Wel was een groot bouwterrein beschikbaar, maar dat was ook elders te vinden geweest. Een vestiging in de Bijlmermeer, de wijk waarop het zelfbedieningswaren huis in Muiden voor een aanzienlijk deel is gericht, was voor KBB veel aantrekkelijker geweest. Ware het niet dat in Amsterdam een erfpacht stelsel geldt waardoor het concern een jaarlijkse aan te passen huurprijs voor de grond had moeten betalen, terwijl men in Muiden voor een vrij lage koopprijs per vierkante meter terecht kan (ca. 70). 'Daar komt nog bij', zegt de heer Oostlander. 'dat KBB in Amsterdam aan de leiband van een grote gemeente had gelopen, terwijl ze nu met een kleine te doen hebben.' Wat hij uit plaatselijk oog punt een belangrijk nadeel vindt om dat 'wij het apparaat niet hebben om adequaat te reageren.' Op het ogenblik wordt nog bestu deerd of de produktie van deze machi ne 3 elders in Europa zal kunnen plaatsvinden. Maar de produktiekos- ten van deze tafelrekenmachines wor den - tegen de achtergrond van de Japanse concurrentie - te hoog, aldus een woordvoerder van Philips. Deze zei verder nog, dat toch al besloten was met de produktie in Bremen te stoppen. Philips wil ech ter de mogelijkheid openhouden om eventueel later, wanneer de marktsi tuatie gunstiger zou zijn geworden, de fabricage van rekenmachines te hervat ten. Voor het personeel van de fabriek in Bremen zal dit besluit geen nadelige consequenties veroorzaken, omdat Philips van plan is produkten voor industriële toepassing in Bremen te gaan vervaardigen. Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROLINCO antwoordnr.1957, Rotterdam, tel. (010) 28 47 10. Er bestaat in Muiden nog steeds een reële mogelijkheid om de vestiging van een zelfbedieningswarenhuis te gen te houden. In het bestemmings plan wordt het terrein waarop KBB haar keus heeft laten vallen (vlak bij de PEN-centrale) genoemd als vesti gingsplaats voor 'nijverheid en han del'. Er is echter op een totaal ander punt (natuurbehoud) beroep aangete kend tegen het bestemmingsplan, zo dat het nog steeds niet definitief is. Deze beroepsprocedure opent voor de Muidense raad de mogelijkheid een aantal waarborgen in te bouwen die aan de vestiging van een zelfbedie ningswarenhuis beperkingen opleggen. Staatssecretaris Oostenbrink (econo mische zaken) heeft onlangs nog ge wezen op de taak van de gemeenten bij de ruimtelijke ordening, op de duidelijkheid die er moet zijn in de bestemmingsplannen èn op de nood zaak van onderzoek en overleg. Drs. Oostlander: 'Laten we dat goed in gedachten houden. Dit is geen autonome ontwikkeling die je niet kunt tegenhouden. Vestiging van der gelijke reusachtige warenhuizen is een belangrijke zaak met vele conse quenties, die we goed onder ogen moeten zien. Daarom is de gang van zaken in Muiden een waarschuwing voor andere gemeenten: let op wat U doet, denk om Uw bestemmingsplan nen en overweeg de nadelen van deze gigantische /.elfbedieningswarenhui- zen.' Kon. Olie noteerde op 20 oktober 137-'» 3«~i-37>4Philips $16%-% <l«%-%>. Uni lever 43%-% 142" i-~ien KLM $35',* <35%-381Opgave duPont. Glove, Forgan. RIADH De ministers van oliezaken van de olieproduktielanden aan de Perzische Golf hebben de onderhande lingsresultaten inzake deelneming van de produktielanden in de oliemaat schappijen die op hun grondgebied werkzaam zijn, niet afgewezen. Met deze mededeling heeft de Saoediarabi- sche minister van oliezaken, sjeik Achmed Zaki Jamani, die de onder handelingen uit naam van de produk tielanden met de ondernemingen heeft gevoerd, de berichten dienaan gaande tegengesproken. In de interna tionale pers waren berichten versche nen dat de ministersconferentie in Koeweit het niet eens wa met het resultaat dat sjeik Achmed had weten te bereiken. Hij zei, dat de overeenkomst tussen Saoedi-Arabië, Aboe Dhabi, Koeweit, Irak en Qatar enerzijds en de produk- tie-maatschappijen anderzijds nog deze maand of in het begin van november zal worden ondertekend. Krachtens de overeenkomst, waarmee de onderhan delaars op 5 oktober in New York akkoord gingen, zullen de landen aan de Perzische Golf hun belang in de oliemaatschappijen op hun grondge bied geleidelijk op 51 procent bren gen. De minister var. olie en industrie van Aboe Dhabi, Ma.ie Oteiba, heeft laten weten dat zijn land akkoord gaat met de overeenkomst. Hij zal op 24 okto ber naar Riyadh gaan voor de afslui tende ministersconferentie van de Golf-landen over de kwestie van deel neming. (ADVERTENTIEJ AMSTERDAM Uitgaande van de veronderstelling, dat het geld jaar lijks 5% minder waard wordt, is een staatsobligatie van 1.000 na vijf jaar nog 783,50 waard. Na tien jaar is de obligatie in feite nog te schatten op 613,87 na vijftien jaar op 480 96 en na twintig jaar op 376,81. Na vijf en twintig jaar. op het moment dat de lening afloopt, is hij nog maar ƒ295,22 waard. Deze berekeningen heeft het week blad Beleggers-Belangen gemaakt naar aanleiding van de aankondiging van een 6 3/4 staatslening met een loop tijd van 25 jaar. Met name particulie re beleggers ontraadt het blad op de lening in te schrijven. Want behalve de ontwaarding van de hoofdsom blijft ook van de rentebaten weinig over. Beleggersbelangen gaan er van uit, dat de eigenaar over de top van zijn inkomen 50% belasting betaalt, wat betekent, dat hij van de 67,50 rente .iu ƒ33,75 overhoudt. Na vijf jaar zijn de nettobaten al verminderd tot 26,44 en na 25 jaar is er nog maar ƒ9,97 over. Het wordt hoog tiju dat de Staat de realiteit van de inflatie ook aan de beleggingskant laat doorwerken, schrijft het blad, dat van harte de hoop uitspreekt dat de staatslening een grote mislukking wordt. Veel be ter zou zijn, meent men, als de le ningbedragen geïndexeerd worden zo dat de belegger niet de nadelen van de inflatie ondervindt. Na 25 jaar zou het stuk van 1.000 dan zijn aange groeid tot ƒ3.386,21. (Het op zich zelf interessante voorstel van Beleggersbelangen heeft vele con sequenties. Als alle schulden in ver band met de inflatie geïndexeerd zou den worden, moet ook degene, die de hypotheek op zijn huis afbetaalt, ie der jaar een hoger bedrag betalen. (Een moeilijk punt bij dc indexering van staatsleningen is. dat deze een forse aanslag zal doen op de over heidskas, red.) GRONINGEN Het resultaat van Mees Bouwmaterialen over het eerste halfjaar 1972 is, overeenkomstig de op de laatste jaarvergadering uitgespro ken verwachting, beter geweest dan over de vergelijkbare periode van het vorige jaar. Alle sectoren van het bedrijf, uitgezonderd de steenfabriek, droegen tot dit resultaat bij. Geconsolideerd wordt voor 1972, een duidelijk beter netto resultaat ver wacht dan over 1971. Voor het laatst werd dividend betaald over 1967 (6 pet). EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. AKZO 68.80 (68.70). Hoogovens (74.50), Kon. Olie 120.70-121.10 gl (120.30), Philips 53.10-53.30gl (52.80). Unilever 140.30-140.70 (140.80), KLM 117 (116.50). Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Bathurst Dom Tar Sc Chem Husky Nat Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada 16% 7.93L 53'. g - Gedaan; b - Bieden; L Laten; CHICAGO Tarwe dec. mrt. mei 19/10 219% 222% 219% 20/10 216% 219% 216% Mals dec. mrt. mei 133% 139% 142% 134% 140% 143% Haver dec. 85% 83 85 86% 85% 85V* Sojabonen now 337", Jan 339% mrt 344"'* 338"* 340% 345% Rogge okt. dec. WINNIPEG 122%b 124%L 129% 122%b 124 129"* Haver mei okt. dec. 86%b 86% I) 86% 86% 86%L 86%b Gcrst Tin okt. 123*b 124 Str. loco 177-184L 177%-185L dec. 1241. 1241, mcl 12'/ 127L Lood Str. loco Lijnzaad okt 361 361 ANTWERPEN 340b 341% Austr. wol sept. 175h NEW YORK okt. 175h nov. 175h dec 27.75-27.77 27.32-5 28.18-28.20 27.70-5 ROUBA1X Juli 28.85b-90L 28.50b-6L Woltops Cacao sept, okt. 19.50b Loco 37% 38% nov. 18-75-19.00 35% 35% dec 32.53 32.80 LONDEN mrt. 32.20 32 40 Metalen en per ton Woliopt loco 152.50n 154.50n Tin loco 157S-1576 1584-5 dec 152.50L 152.50g id. 3 mnd 1581-1582 1590-1 Suiker contr. 11 Koper loc 430%-431 432%-3 loco 7.65 7.60 id. 3 mnd 441-441% 442%-3 Jan 7.51n 7.58n met 7.83-80g 7.89-6g Lood loco 123%-123% 124%-% Id. 3 mnd 124-124" 124%-5 Kopcr sept 48.23 48.35 Zink loco 150U-150% 151%-d okt. 48.71) 48 80 puui c PI 154%-154% 155%-6 Belastingbetalingen hebben tot een verdere verkrapping van de geldmarkt geleid. Als gevolg hiervan is het tarief voor daggeld opnieuw verhoogd en wel van 2,75 tot 3,25 pet. Eergisteren was het percentage van 2 op 2,75 gebracht. In verband met de fusie tussen Hoog ovens en Hoesch en de oprichting van de gezamenlijke werkmaatschappij Estel Hoesch-Hoogovens is drs. P. L. Justman Jacob, voorzitter fan de raad van bestuur van zowel Hoogovens IJmuiden als Estel, benoemd tot lid van de raad van bestuur van Hoesch Werke, de Duitse werkmaatschappij van Estel. Dr. F. Harders, voorzitter van de raad van bestuur van Estel en van Hoesch Werke, is benoemd tot lid van de raad van bestuur van Hoog ovens IJmuiden, de Nederlandse werk maatschappij DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utll. Obi. Mods 18 okt. 932.34 215.80 112.22 74.16 444.1 19 okt. 932.12 213.48 112.70 74.28 443.4 20 okt. 942.81 212.24 113.15 74.3J 442.1 Aand. Obl. Tot. H. L. 18 okt. 17.290 1.747 835 510 19 okt. 13 850 14.320 1.745 594 754 20 okt. 13.850 21.750 1.757 913 491 NEW YORK AC F Industries Airco Allied Chemiaal Alum co of Am American Brands Am Can Ara Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt and Rei Am Tel and Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendlx Bethlehem Steel Boeing Burlington Ind Canadian Pacific Celanese Chase Manhattan Chesap and Ohio Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss-Wrlght Curtiss-Wright A Dart Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont El) 514 18", 26% 50% 43 29* 33% 27% 28"'* S»i 17% 48% 15% 15% 38% 36"* 56% 57% 45% 46 29% 30", 41% 41" 79"'j «1 15% 18% 28 '4 28"» 38 35% 31 31% 38b 36 41 49% 38% 39% 94 94% 167 169% Eastman Kodak 133?» 137% First Nat City 71 73% 63% 64% Olin Gen Electric Cen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel and Elec Getty Oil Gilette Cimbel Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insilco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper Int Tef and Tel Llng-Temco Vough Litton Industries Lockheed Alrcraf* Marcor Martin Marietta May Dep Stores Mcdonnel Douglas Mobil Oil Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind North Am Rockw 21% 27% 83% 53% 18% 43% 34% 55% 33% 16% 16"'* Admiral Corp Allegheny Pow s Akzona Am-Standard Amsted Ind Can Breweries Cerro Chadbourn Getb Chase Select Fd Colombia Gas Comlnco Cont Telephone 16% 16% 21% 21% 28 28% 10% 10% 41 40% Fluor Corp Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Paper ($4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star seinen Lehman Madison Fund 17% 17% 98%b 98'lb 77 77% 59b 59b 25.10 25 10 Pacific Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studebaker-Worthl Sun Oil Texaco Texas Gulf Texas Instrum Transamerlca Unilever Union Carbide Untroyal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westlnghouse EI Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr Standard Brands Tandy Corp Union Elect United Corps United Gas Western Bancorp 15% 15% 29% 29% 3'. 3% 81 81 38% 38% 96'* 98'; 35% 36% 99 99% 32% 33", 23% 25% 50% 52% 36% 37 30% 30% 105 107% 48% 48% 19% 19% 41'4 42 54 527, 43% 46% 70% 71% 77 78 83% 84' 50% 50% 43% 43% 35% 36% 166% 167'. 17% 18 43% 43% 43% 43% 15% 15', 41% 41% 11% 11% 27% 28 46% 457'» 42% 42% 35 35% 15% 15% 8% 8% 69% 68'. 33 33 13% 13% 23% 23"* 23% 23 '4 49% «8% 35% 36 17 17% 8'. 8% 18 17% 35% 35%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 31