Zou er op het Binnenhof nog een zaaltje over zijn? door kees de leeuw vandaag Beroepingswerk Kerktoren wordt opgeblazen in Bergen op Zoom TROUW KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 KERK T2/.K2 religieuze sultrulluur Nederland De jeugd breekt met de moraal, de ethiek, de religie en alle gevestigde tradities. Dat is onbetwistbaar zo, maar zij wil ook zien wat daarachter schuilt en dat geeft ons hoop. Wat de ouderen niet konden, doen de jongeren van nu. En zij nemen daarbij grote risico's, vooral als ze drugs gebruiken of proberen hun bewustzijn te verruimen. Het mag misschien dom of kinderachtig schijnen, maar het fascineert mij, als ik zie hoe jonge mensen proberen te weten te komen, wat zich achter hun bewustzijn bevindt en zelfs hun leven op het spel zetten. Aldus Vimala Thakar uit India, een filosofe, die zich nogal kritisch opstelt ten aanzien van de Oosterse invloeden op het Westen. Het bovenstaande is afkomstig uit de onlangs verschenen documentatiemap 'Religieuze subcultuur in Nederland', een uitgave van De Horstink, waarin informatie wordt gegeven over de jeugd-subcultuur en de daarmee verband houdende stromingen, die men gewoon is bij de term mystiek onder te brengen: drugervaringen. Oosterse mystiek, astrologie, magie, Jezusbeweging enz. Het woord 'religieus' werd hierbij gebruikt om de bewegingen samen te vatten en vanwege de actualiteit heeft men zich tot de Nederlandse situatie beperkt. De documentatiemap, die is samengesteld door Martin Heymans, redacteur van De Horstink en Nico Tydeman, staflid van het Amsterdamse meditatiecentrum De Kosmos, wil door het bijeenbrengen van materiaal, feiten en kritiek helpen de vernieuwende elementen in het maatschappelijk proces op het spoor te komen .In deze map zijn voornamelijk bestaande artikelen uit dag- en weekbladen, tijdschriften en maandbladen opgenomen, die alle betrekking hebben op die religieuze subcultuur in Nederland. Alleen daarom al is een bundeling op dit gebied zinvol en erg handig als naslagwerk, vooral ook door de uitgebreide bibliografie en adressenlijst, die achterin zijn opgenomen. WEDERGEBOORTE Martin Heymans, die een kort overzicht van het verloop der gebeurtenissen tot nu toe in Amerika schreef, want alleen vanuit deze achtergrond is te begrijpen wat zich in Nederland in de subcultuur afspeelt, beperkt zich tot de hippiebeweging en de drugcultuur, Oosterse invloeden en de Jezusbeweging. Hij komt tot dc conclusie, dat dit alles fundamenteel teruggaat op de menselijke ervaring van de dood. In die zin kan de psychedelische ervaring worden opgevat als een beleving van de wedergeboorte uit de dood. Men kan stellen, aldus Martin Heymans, dat men door het druggebruik zich in deze zin op de Tekening van Marian Stemmler uit 'Religieuze subcultuur in Nederland', stond een duidelijke nieuwe impuls lot modebewustzijn. Het bijschrift: Vanuit de subcultuur ont- Jesus-people op de Dam dood voorbereidt, op de verzoening met de dood door verwijzing naar een mogelijke terugkeer. Hetzelfde geldt in vele gevallen ook voor de andere extatische middelen en dc laatste tijd, voor de Jezusbeweging. De oorlog in Vietnam, het gewelddadige karakter van de Amerikaanse samenleving, met op de achtergrond de dreiging van de vernietiging van al het natuurlijk leven op aarde, vormen het kader, waarbinnen deze verschijnselen als laatste redmiddelen worden beschouwd, waardoor men de dood tracht te overleven. DE KOSMOS De andere speciaal voor deze documentatie geschreven bijdrage is afkomstig van Nico Tydeman en gaat over meditatiecentrum De Kosmos. Bij het overgaan van Fantasio in De Kosmos op 15 december 1969, werd aangekondigd: 'Fantasio of iets wat daar op lijkt, komt nooit meer terug. Het is uit met de pret, knip je haren maar af, trek mensenkleren aan, scheer je en gooi die rommel, die om je nek hangt maar weg. Het slaat nergens meer op. Die tijd is voorbij. De volgende fase zal gekenmerkt worden door soberheid en een zekere hardheid. Bezinning op je zelf en wat je aan het doen bent, zonder flauwekul, goeie siens en 'goed' voelen'. Wie echter vandaag, meer dan twee jaar na de opening, in De Kosmos rondkijkt, aldus Nico Tydeman, zal bemerken, dat neft ais de soep, ook de godsdienst nooit zo heet beoefend wordt als ze wordt aangekondigd. Het gebouw ziet er fleuriger uit dan ooit. De haren en baarden zijn dikker geworden, maar de tijd is ook niet stil blijven staan. De Kosmos is een plaats gaan innemen in die stroom van de subcultuur, die met name het religieuze heeft ontdekt als een antwoord op de huidige problemen van onze samenleving. Buiten de officiële instanties om (zoals de kerken) groeide er een nieuwe waardering voor de oude godsdiensten, voor mystiek, meditatie, en wordt er dankbaar gebruik gemaakt van de moderne psychologie, die hiervoor het nodige materiaal aandroeg. De drugs (hasj, LSD, mescaline) hebben onmiskenbaar mede tot deze ontdekking geleid. In dit zoeken naar wegen, die ons huidige bestaan transcenderen en daarin verandering teweegbrengen, is De Kosmos zijn plaats gaan vinden als centrum voor ontmoeting, meditatie, communicatie en creativiteit. DILEMMA Over die meditatie zegt Harry Haas, dat dc huidige zucht naar meditatie best een vlucht uit de maatschappij kan zijn. Je gaat mediteren, een 'mystiek' opbouwen en je laat de rest maar de rest. Dat is in ieder geval in strijd met wat zowel de christelijke als de hindoeïstische, de boeddhistische en de Zen-meesters ooit hebben gezegd. En even daarvoor schrijft Harry Haas, dat het zogenaamde dilemma, waar we altijd mee zitten: actie of contemplatie, maatschappijkritiek of meditatie, een vals dilemma is. En bij De Kosmos vindt men, dat 'na de mystieke ervaring het echte werk pas begint. Spiritualiteit heeft iets te zeggen over de manier, waarop wij dc aarde bewonen en ook over de wijze, waarop wij dat kunnen veranderen'. De vraag of de contemplatie ook een sociale functie heeft, bijvoorbeeld voor de wereldverandering, zoals Marx die wil, of voor maatschappijkritiek, beantwoordt J. M. van der Lans bevestigend. We staan als het ware aan de vooravond van een nieuwe dag, waarin het marxisme een onmisbaar element is van onze totale situatie. Het marxisme heeft een opdracht, die maar gedeeltelijk gerealiseerd is in de interpretatie, die door Marx zelf werd gegeven. Het humanisme van Marx. aldus Van der Lans, zie ik als een ontdekking van het menselijk lijden, als een titanische poging om via de filosofie, via de mobilisatie van de menselijke krachten, de werkelijkheid te veranderen, voorzover wij die kunnen veranderen. Die opdracht bestaat nu nog. En die opdracht is zelfs zeer actueel. De contemplatie laat zien, dat juist in de verwarring, die er bestaat (doordat et- zoveel interpretaties zijn van het marxisme en zoveel realisaties), dat deze religieuze dimensie, deze totaliteit, onmisbaar is voor de komende tijd, voor de éénwording van dat streven naar sociale verandering. CHRISTENDOM In deze map ook aandacht voor verschijnselen als de Jezusbeweging en de Hare Krishna Movement, maar hierover is reeds meermalen uitgebreid geschreven in Trouw'Kwartet, zodat we daar nu niet dieper op zullen ingaan. Wat men zich wel afvraagt bij het doorlezen van deze documentatie, waarin ook onderwerpen als occultisme en astrologie zijn opgenomen is of deze steeds sterker wordende mystieke stroming de religie van de toekomst is en of zij ook de toekomst is van het christendom, zoals A. Vergote het formuleert. Tussen de mystieke ervaringsreligie en de christelijke geloofshouding is geen directe aansluiting. In de opbloei van de mystieke stroming, aldus Vergote, zie ik niet per se een waarborg voor de toekomst van een christelijk geloof. Wel ben ik ervan overtuigd, dat de mystieke ervaring in de komende tijd de bron en bodem zal zijn van de religieuze mogelijkheden, en dat het christendom in een geseculariseerde beschaving alleen op die bodem leven kan en uit die bron zijn psychisohe energie putten moet als het vitaal wil blijven. De mogelijke weg van de mystieke religie naar een christelijk geloof zie ik verlopen langs de ethisch-richtinggevende idealen van het evangelie; voor de mystieke libido vertegenwoordigen zij het realiteitsprincipe, dat het nodig heeft om zich van een wereldvreemde illusie vrij te houden. In het hoofdstuk Nabeschouwingen schrijft Daniël de Lange over 'Dubieuze nieuwe religies', dat de behoefte aan omkering-door-projektie van het menselijk tekort in een goddelijke overvloed nu eenmaal één (tussen andere) gegeven is van de menselijke natuur. Onvervulde verlangens en dromen moeten toch ergens werkelijkheid worden. Zolang er pijn is, en die is er heden ten dage in overvloed, is er behoefte aan pijnstillend opium; zolang de utopie 'nergens is', blijft er vraag naar kunstmatige paradijzen; zolang de mens bevreesd is voor de wegen der vrijheid, zoekt hij de terugbinding naar de schoot, die religio in wezen is. Bij de gebleken en blijkende onwil (en dus: onmacht), zo schrijft De Lange, om de toekomst handelend vorm te geven ligt de uitwijk naar de religie voor de hand. De toekomst wordt aan de aarde ontnomen en in de hemel gelegd. AFKALVING De Lange vervolgt: Velen zijn bereid om de vrijheid in te ruilen voor een bord hemelpap. Waar Billy Graham met volle zalen voorgaat, volgt De Telegraaf en de showbiz. De afkalving van de huidige georganiseerde religie, en met, name van de christelijke confessies, wordt door deze ontwikkeling nauwelijks tegengehouden. Alles wijst naar nieuwe vormen van religie, mysterie- cultus. Voor degenen, die zich op het evangelie beroepen, betekent dit, dat zij nog meer dan tevoren zich rekenschap moeten geven of de evangelische beweging nog op enigerlei wijze valt in te passen in het religieuze projectieschema. Nog vóór de eeuw, die hem groot zag worden én sterven, krijgt Karl Barth die een leven lang tegen de religie heeft gevochten, nieuwe actualiteit, aldus Daniël de Lange. De documentatiemap 'Religieuze subcultuur in Nederland', ons inziens verplichte stof voor alle mensen, die zich met het heil bezig houden, is voor acht guldep verkrijgbaar bij De Horstink, Amersfoort, giro 1607458 t.n.v. Administratie DIC, Amersfoort, t.g.v. DIC-mappen. DE SCHEIDING Wanneer het waar is. wat sommige exegeten veronderstellen, nl. dat A- bram zijn neef Lot als broer heeft geadopteerd, wat zou kunnen blijken uit diens grote welvaart en het feit dat beiden tot nu toe samen optrek, ken dan hebben wij hier opnieuw een bijbels verhaal van twee broerc, Kain en Abel, Abram en Lot, Jakob en Ezau en veel verder: de twee zonen. Beiden zijn deze mannen geko zenen, geroepenen om in de omgang met God hun levensweg te gaan. On der een hoog licht en met een belofte die heel de horizon vervult. Bij Bel thel gaan de wegen uiteen. Abran blijft de gekozene, Lot wordt de mar. die zelf kiest. Abram blijft trouw aac de leiding die tot in Kanaan voert Lot kiest zich een gebied, daarbuiten, in de buurt van Sodom, 'de Streek' De gekozene laat de kiezer kiezen. D; gekozene weet zich geleid en aan di hand van de belofte van het doel v de reds verzekerd. De kiezer weet he nog zo net niet. De te gerimge wedde -gronden en die twist tussen beidi herders drijven hem uit tot het ne men van lot in eigen handen. Recht* of links, het lijkt Abram niet uit maken omdat hij vertrouwen heeft in God die het voor hem uit maakt. Nj het incident in Egypte en zijn va lopen list staat Abram weer anden voor ons. Ook de vader des geloofs niet altijd dezelfde. Ook zijn geloof een vaak van binnen uit door wan trouwen aangevochten zaak. Maar hiei staat hij weer vaster in zijn vertrou wen. Als Lot hem tot een broei geworden -is, blijft hij alleen adhtei met de onvruchtbare Sarai. De laatste kans dat zij via een zwagerhuwelijl nog eens kinderen ter wereld za brengen gaat in rook op. Een hare afscheid voor de aartsvader. In omgang met de grote beloften heefi hij nog alleen zijn God. Zijn ogen ontwijken Sarai. Zijn hart hangt ir vrees en beven aan Hem, die hem op weg stuurde. Altijd verder van huis. Zo lijkt het, verder weg van de ver vulling. Maar juist daar staat de HEEP weer voor hem, 'nadat Lot zich van hem gescheiden had'. Opnieuw wordt hem verzekerd land en volk, een nageslacht als het stof der aarde 'indien iemand het zou kunnen tel len'. In de verte gaat zijn broer Lot naar de stad en z'n boosheid. En hier staat hij. God geeft hem een hand eij schudt die krachtiger dan tevor< Het blijft zoals afgesproken. (Gene 13» NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwe Tonge, Wekeron en Blauwkapel-Groenekan: A. Beens kand. te Genemuiden; te Lunteren: A J. Timmer te Woudenberg; te Noordej loos: drs. C. A. v.d. Sluys, kand. t< Oude Tonge; te Roermond: W. G Schaap, kand. te Delft. Bedankt: voor Vlagtwedde (toez.): E. Kempenaar te Werkendam. Toegelaten: tot de evangeliebediening E. J. Bosch, Bosboom Toussaintstraai 16" te Amsterdam. Afscheid: van Nijmegen: A. Altena,' ber. te Tzummarum; van Steggerda: L. A. Nell, ber. te Bolsward; vai Nijmegen: K. Luyendijk, wegens eme ritaat. Intrede: te Ridderkerk: T. A. C. van Drunen uit Oostburg; te Gelselaar: \V. Kruidenier uit Surhuizum. Bevestiging: te Leeuwarden (dir prov. herv. centrum voor diac.- er soc. arbeid): IJ. Schaaf te Giekerk voorh. adj. alg. secr. NBG. GEREF. KERKEN Afscheid: van Hoornsterzwaag: H. Bl nard, oer. te Rozenburg; van Enkhui zen: IC. Dekker, wegens emeritaat. Intrede: te Venlo: L. Bouman, kam aldaar. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Kornhorn-Marum: J. Groeneveld, kand. te Utrecht. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Dordrecht-C.: R. val Beek te IJmuiden. door ds. H. J. Teutscher Enige tijd geleden had ik, geduren de een bezoek aan Stockholm, een bespreking met enige parlementsle den uit verschillende partij-fracties. Het ging over vraagstukken, ver band houdende met alcoholisme en drug-verslaving. Eén van de drie voorzitters van het parlement, de heer Torsten Bcngtsson, leidde me na dc bespreking uitgebreid rond door het prachtige moderne gebouw, dat momenteel door het parlement van dc gemeente Stockholm gehuurd wordt en dat qua opzet en inrich ting volledig Is ingesteld op een groot 'bedrijf' als het 350 leden tellende Zweedse parlement. Elk parlementslid heeft een eigen werkkamer, volledig voor hem of haar ingericht. Wie builen Stock holm woont, krijgt naast dc werkka mer ook nog een slaapkamer in het parlementsgebouw. En daarnaast: wat een faciliteiten voor fracties, voor werkgroepen, voor pers en pu bliek! Maar het meest ben ik getroffen door het bezoek aan één vertrek in dit immense gebouw: de kapel. Een eenvoudige ruimte, stijlvol in gericht, waar met een kleine groep een eredienst gevierd kaï worden. Orgel, bijbels en liederenbundels zijn aanwezig. Hier komen parle mentsleden uit alle fracties regelma tig eenmaal per week samen voor een korte gebedsdienst. De voorgan gers? Wel, geen dominee of priester van buiten het parlement! Nee, dc parlementsleden leiden zelf om beurten de dienst; nu ecus een lu theraan, dan een methodist, dan ie mand uit de pinksterbeweging. Tor sten Bengtsson vertelde me. dat het een speciale ervaring is, om als parlementsleden uit verschillende partijen zo bijeen te zijn rondom dc bijbel, zo samen te zingen en te bidden. Op mijn vraag, of hij het idee had. dat deze diensten ook de discussies in het parlement beïnvloedden, ant woordde hij: 'Maar natuurlijk, je kunt toch niet eerst samen bidden en een paar uur later elkaar uit schelden of verdacht maken!' We zitten momenteel midden in de polarisatie-processen. Binnen de po litieke partijen trekken dc 'vleugels' elk naar eigen kant en tussen de politieke partijen onderling is het een eindeloos gehakketak. Dc wijze waarop de laatste jaren in de ka mers gediscussieerd is, is bepaald geen bewijs van redelijke persoonlij ke verhoudingen. Men wrijft elkaar steeds meer verborgen bedoelingen aan, men stikt van onderling wan trouwen, zoekt van alles achter el- kaars woorden en probeert herhaal delijk elkaar belachelijk te maken. Wat de werkruimte betreft, is het de laatste jaren op het Binnenhof een bekrompen zaak. Je hoort er telkens over klagen, dat de mensen er een veel te gebrekkige accommo datie hebben. Er zal dus wel niet veel kans op zijn, dat er ergens nog een klein zaaltje gevonden zou kunnen wor den, om het eenvoudigjes in te rich ten als kapelletje. Tenzijtenzij men in de gaten gaai krijgen, dat dit etn zaak van hoge prioriteit is. Binnen de kring van de confessione le partijen heeft men daar blijkbaar iels van in de gaten gekregen. Heeft men een poosje geleden als roomsen en protestanten niet samen een dienst -gehouden en samen zitten zingen: 'Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw!' Het was zo bijzonder, dat de kranten er nadrukkelijk ge wag van maakten. Maar waarom zouden de christenen uit alle fracties niet samen de bijbel lezen, samen zingen en samen bidden; en dan vooral met elkaar en vóór elkaar bidden. Als je in het kapelletje voor elkaar hebt gebeden, kan je niet een dag later elkaar belachelijk maken of verdacht ma ken. Natuurlijk blijven dan de zake lijke verschillen; laten die vooral heel duidelijk aan het licht mogen komen! Dat komt het landsbelang alleen maar ten goede! Maar over die verschillen heen blijft er de verbondenheid met elkaar In de ene Heer; een verbondenheid, waaraan je als kamerlid telkens weer herin nerd wordt, als je eenmaal per week samenkomt in je kapelletje en de ene keer een AR-chrlsten, de andere keer een GPV-chrlsten, een volgend maal een PvdA-christen en weer la ter een PPR-christen de bijbel zou lezen, de meditatie zou houden en zou voorgaan in de gebeden. Zou er ergens op het Binnenhof nog een plekje zijn? Als het niet kan, welnu, dan heeft de Kloosterkerk, vlakbij het Binnenhof, een prachtige kapel. Misschien, dat ze daar eens een initiatief zouden kunnen nemen. Het zou de politiek, het zou ons land en het zou de Kerk tot een zegen kunnen worden Ds. H. J. Teutscher is hervormd predikant te Borssele. Van een verslaggever BERGEN OP ZOOM Om de sloo van de reeds grotendeels afgebroke St. Josephkerk in het centrum va Bergen op Zoom te versnellen is bt sloten het laatste obstakel, de no veertig meter hoge toren, met behuli van een springlading neer tc haler Dat zal donderdagmorgen (vijf uur gebeuren. De direct omwonenden zij vrijdag door midde' van een stenci van de directeur van gemeentewerke van het plan op de hoogte gesteld. De op 21 augustus begonnen sloo; van de kerk is de laatste tijd ve traagd door de onverwacht grote hid derpaal die de toren bleek te vormei Hoewel men aanneemt dat zich b het springen van de toren weini problemen zullen voordoen zijn uite aard de nodige voorzorgsmaatregel genomen. De politie zal de strate rond de kerk tijdig afzetten, tenvi de bewoners van de omliggende paf den is aangeraden de ramen in ve band met het te verwachten stof g sloter. te houden. (ADVERTENTIE) WAARHEID EN EENHEID Orgaan voor het gereformeerd leven. Uitk. KARSSEN BODEGRAVEN (Vraagt proefnummer) Abonnement 17,50 per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2