Afscheid van hobbyisten 'Nooit de Brundage van de KNVB willen worden' TROUW/KWARTET VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 SPORT T25/K25 VANMIDDAG IN UTRECHT leidt Jos Coler (64) voor de laatste een vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Coler, die 12 jaar lang als sectievoorzitter deel uitmaakte van het dagelijks bestuur van de bond, neemt vervolgens 11 november op de algemene bondsvergadering afscheid als bestuurder. Hij blijft ook daarna voorlopig nog enkele functies vervullen. Zo zal hij zijn plaats als vertegenwoordiger van de KNVB in het elite-wereldje van UEFA- bonsen pas afstaan als zijn zittingstermijn verstreken is. AIS OPVOLGER van Jos Coler is inmiddels gekozen mr. J. Hoge- tooning, die vorig jaar in het sectie-bestuur werd gekozen en door de clubs uit het betaalde voetbal als enige kandidaat naar voren is geschoven. Gestemd hoeft er dus niet meer te worden. HOGEWONING IS niet alleen qua leeftijd maar zeker ook wat be treft benadering van een andere generatie als Jos Coler. Hoge- woning benadert de problematiek van het Nederlandse voetbal be roepsmatig, trefzeker en zal zich naar buiten doen kenmerken als de harde onderhandelaar van de KNVB. Coler is meer de gematigde figuur, een praktijkmens, die voortdurend bereid is compromissen te sluiten. IIET VERTREK van Coler sluit een periode in het voetballen af, waarin het mogelijk was dat de bedrijfstak betaald voetbal gerund werd door hobbyisten. Onder Hogeivoning zal dat niet het geval zijn. De gezellige bond, die de KNVB ivas en waar altijd nieuws viel te putten, zal verzakelijken. De geïnteresseerden zullen binnen kort een veel duidelijker beleidslijn kunnen herkennen, maar soms toch ook wat heimwee voelen opborrelen naar dat andere tijdperk met die kleurrijke incidenten. door Hans Schmit en John Linse ZAKELIJKHEID ALS VOETBAL-MEDICIJN AMSTERDAM Jacques Hoge- woning, in het dagelijks leven directeur personeelszaken van het verzekeringsconcern Delta- Lloyd, neemt de leiding van de sectie betaald voetbal over op een moment dat deze bedrijfstak in zorgelijke omstandigheden ver keert. Hoewel het Nederlandse voetbal een periode van onge kende sportieve successen door maakt, staat, een enkele uitzon dering daargelaten, vrijwel iedere betaalde voetbal-organisatie voor grote financiële tekorten Mr. Hogeworomg, via de organisatie van de clubs (FBO) al eerder in het sectie-bestuur van de KNVB gekomen, is er echter van overtuigd dat door een zakelijke benadering en het ont wikkelen van een gelijkluidende visie binnen de voetbalbond (bij zowel de profs als de amateurs) de huidige zorgwekkende ontwikkeling ten goede te keren is. Met het nieuwe sectie- bestuur is de 'infiltratie van de nieu we zakelijkheid' voltooid. Naast mr. Hogewoning werken mensen als mr. Kernkamp, mr. Tripels en mr. Van Vloten, die ieder met een kleine groep deskundigen dat deel van de problematiek zullen aanpakken dat ook op hun vakgebied ligt. Het denken over en de benadering van het betaald voetbal heeft nu ook ln het sectie-bestuur een nieuwe in houd gekregen. Wat is het verschil tussen de oude en de nieuwe stijl? Hogewoninig: 'Ongenuanceerd en on volledig kun je zeggen dat het bestu ren van vroeger werd gekenmerkt door de sportieve kant van de voetbal lerij. Er werd veel over de sport zelf gesproken, maar langzaam maar zeker is het accent meer op de zakelijke kant gekomen. En, weer ongenuan ceerd, werd vroeger geprobeerd spor tief een goed produkt te maken, nu moet je het omdraaien. Nu moet je je zakelijk zo opstellen dat je in staat bent (een sportief goed produkt te maken. Een voorbeeld van deze veran dering: mijn vriend Schuurman van Willem II heeft dit aan den lijve ondervonden. Vroeger zat het stadion altijd stampvol als je nu naar de tribunes kijkt, zie je de verschillen duidelijk'. Het lijkt, gezien de positie van de clubs en het feit dat in Nederland al vanaf 1954 betaald voetbal wordt ge speeld, wat Iaat dat het voetbal pas sinds kort als een echte bedrijfstak wordt benaderd. De vrees kan bestaan dat de zwenking te laat is gekomen. Hogewoning: 'Wat is op tijd? De din gen komen die moeten. Zo is ook de FBO gekomen en van daaruit is de aanzet gegeven. Ik geloof dat dat, nog net, op tijd is gebeurd'. Cirkel Emoties, voortkomend uit club- en voetballiefde, hebben de helderheid lang vertroebeld. Er wordt nu over zakelijkheid gesproken. En, alweer za kelijk gezien, bevindt het profvoetbal zich in een situatie die ook op andere terreinen van de samenleving niet onbekend is: de rijken worden steeds rijker en de armen worden steeds armer. Die cirkel moet worden door broken. Hoe denkt u dat te realise ren? Hogewoning: 'Als we praten over een nieuwe aanpak, betekent dat inzicht, dat je kunt verkrijgen door markton derzoek. We zullen zo veel mogelijk elementen van het voetbal moeten onderzoeken en we zullen marktge richt moeten worden. Daarbii komen talloze aspecten naar voren. Zo zal je je moeten afvragen wanneer de vraag var. het publiek naar voetbal het grootst is, of de spel-systematiek en methodiek wel goed is. of er te verde digend of te aanvallend wordt ge speeld, of de discipline van de hele show betaald voetbal wel goed is. En daarbij denk ik dan ook aan oefenmeesters, scheidsrechters, grens rechters. Een enkel voorbeeld: wan neer een speler wordt gewisseld, grijpt een trainer die gelegenheid vaak aan nog even wat taktische tips te geven. In veel gevallen komt daar dan onmiddellijk de grensrechter op af dat begrijpt het publiek niet en zo'n optreden is in feite ook niet nodig. Verder kun je je afvragen of de dag waarop wordt gespeeld wel goed is. Daar is een fundamenteel onderzoek voor nodig. Is de indeling van de competitie, van augustus tot mei, wel goed? Er is altijd gezegd: zoveel clubs, dus de competitie duurt zo lang. Maar misschien moet je het wel omdraaien; het aantal clubs, en dus de lengte van de competitie, op de belangstelling afstemmen. De be langrijkste vraag van het moment is echter of het spanningselement wel groot genoeg is. Het antwoord is nee het krachtsverschil is daar te groot voor'. Jeugdopleiding Wat ziet het sectie-bestuur als de oplossing voor dit kernprobleem? Veel tijd is er niet meer. Hogewoning: 'Ik denk in de eerste plaats aan een gerichte jeugdoplei ding, zodat het aanbod van talenten groter wordt. In de bond zijn. ruw geschat, een 150.000 jongeren tussen de twaalf en zestien jaar. Je moet er in kunnen slagen daaruit zeventig, tachtig spelers te halen en het is nog niet te laat daarmee te beginnen. Een ander aspect bij het te grote verschil is de promotie- en degradatie. Die kan dan ook aantrekkelijker wor den. Bovendien, wanneer je zeventig spelers recruteert, komen die uit een groep van pakweg zo'n 700 spelers. Er vloeien dus meer dan 600 spelers terug naar het amateur-voetbal dat daar dan ook bij gebaat is. Het gevolg zal zijn dat de amateurs gaan dringen. dat de behoefte aan een klasse van onafhankelijken ontstaat en dan is de noodzakelijke aansluiting al gevon den. Dat lijkt een leuk verhaaltje, maar om het te realiseren zal eerst binnen de KNVB een gelijkluidende visie moeten ontstaan. Het amateur voetbal moet inzien dat het puur eigenbelang is mee te werken aan een zo goed mogelijke top. We zullen moeten proberen de problemen uit hun historische verhoudingen te ha len en ons aller belang vinden'. Er zijn nog meer oplossingen te vin den, zoals bijvoorbeeld de recette-de ling. Daarnaast hebben minder bij liet voetbal betrokken mensen ontwikke lingen en/of wegen geschetst, die eveneens het overdenken waard zijn. Zo wees drs. Da Silva op de mogelijk heid dat kunstmatige concurrentie ontstaat wanneer rijke clubs kleinere opkopen en daarin hun talenten voor bereiden. Een soort holding-maat schappij, hoewel dat de geloofwaardig heid niet ten goede komt. Hogewoning: 'Ik blijf de gerichte jeugdopleiding de beste oplossing vin den. De recette-deling is eigenlijk een lapmiddel, hoewel het in de over gangsfase wel van belang kan zijn. Ik ben geen principiële tegenstander van de recettedeling, maar het ligt alle maal zo emotioneel, dat je er nog niet aan kunt beginnen. Wat die kunstma- .tige concurrentie betreft, het idee is niet zo vreemd en het is economisch te realiseren. Ir. zekere zin gebeurt het momenteel ook al. Het transfersy steem igeeft er aanleiding toe je ziet steeds meer dat spelers worden uitgeleend en dat is een primitieve aanzet. Toch is dat geen fundamentele oplossing, het accent moet op het aanbod blijven liggen' Subsidie Het betaald voetbal vraagt subsidie. Maar de argumenten waarmee wor den op rationele grenden, onder andc- JACQUES HOGEWONING ren door drs. Van der Kar, aangeval len. Indien bijvoorbeeld door uitzen ding van wedstrijden voor de televisie anders clubs minder toeschouwers zouden trekken, zou de televisie dege ne moeten zijn die moet betalen en niet de overheid. Hogewoning: 'Een paar jaar terug hebben we met de NOS onderhandelt, maar de zaak is toen in een emotione le sfeer gekomen en wij zijn onder druk gezet, we kregen de openbare mening tegen. Weinigen zagen toen echter dat het contract op de lange duur nadelig zou zijn voor het voet bal. Maar als het publiek tv-voetbal wil en wij blijkelijk een publieke taak hebben, zeggen wij tegen de overheid: help ons uit de vicieuze cirkel'. Terug naar dc voetbalbond. In de sectie betaald voetbal bestaat een stre ven naar zelfstandigheid, maar hier voor is geen meerderheid gekregen. Wat ziet u als het ideale patroon? Hogewoning: 'We willen het liefst een rechtsvorm waarin de bedrijfstak be taald voetbal zelfstandig is. Om tot overeenstemmimig te komen, is het noodzakelijk dat er gelijkgericht wordt gedacht. De procedure-vorm komt dan pas op de tweede plaats. In de sectie- besturen zijn duidelijke veranderin gen geweest: in beide besturen zijn mensen gekomen die de problemen eigentijds willen benaderen. Er wor den momenteel informele gesprekken gevoerd en ik zeg: laten we eerst kijken hoever we kunnen komen. Wanneer we het morgen eens worden samen de jeugdopleidingen te organi seren, dan beginnen we daar overmor gen mee. We moeten pragmatisch ope reren, alle aktuele problemen aanpak ken'. Weinig democratisch Het nieuwe sectie-bestuur kan dat, want er staat een eindvisie vast. Onderdelen van die visie kunnen wor den gerealiseerd, zonder dat dat doel verloren raakt. Dit sectie-bestuur heeft daarmee een voorsprong op be sturen uit het verleden. Toch is er nog één onduidelijkheid. Het betaald voet bal bestaat uit diverse groeperingen belanghebbenden: de clubs, dc spelers, dc scheidsrechters. De sectie vertoont echter grote overeenkomst met de organisatie van de clubs. Wie een FBO-vergadering bezoekt, treft dezelf de mensen aan als op een vergadering van de sectie. De spelers en scheids rechters zijn op sectie-vergaderingen hooguit als waarnemers aanwezig. Een weinig democratische situatie. Hogewoning: 'We zouden graag zien dat hierin verandering kwam. Er is ook een poging ondernomen de spe lers in de sectie op te nemen, want wanneer het zogenaamde vierluik was aangenomen, zou de Vereniging van Contract Spelers in zowel het bestuur als de vergadering zijn vertegenwoor digd. En. als je de een binnenhaalt, komen ook de anderen. Nu het vier luik is afgewezen, laat dit nog op zich wachten. Het is jammer dat dergelijke zaken niet in een sportwetgeving zijn geregeld; nu moet alles worden ge toetst aan het burgerlijk wetboek en bij het opstellen daarvan is nooit gedacht aan de arbeidsverhoudingen in het betaald voetbal. Het zou plezie rig zijn als dat werd geregeld het feit dat het niet is geregeld, bewijst welke prioriteit sport in Nederland heeft'. (foto Wubbo de Jong) JOS COLER DEN HAAG 'Ik breng dat niet zo graag naar voren waarom ik dadelijk opstap. Toen ik mijn be sluit aankondigde heb ik als voor naamste reden genoemd de ge zondheid van mijn vrouw. Ver volgens werd er van allerlei kan ten naar de toestand van mijn vtouw geïnformeerd. De telefoon stond niet stil. En eerlijk gezegd, de gezondheid van mijn vrouw is niet zorgwekkend. Het zijn ge woon privé omstandigheden ge weest, die me tot deze beslissing hebben gedwongen. Voorzitter van het bestuur betaald voetbal zijn impliceert, dat je vrijwel dagelijks voor de bond op stap bent. Overdag werd mijn aan wezigheid opgeëist door mijn tinna en 's avonds door de KNVB. Al 12 jaar lang. Daar moet je eens een punt achter zet ten. Deze bezigheden maken het v'oor mijn vrouw niet gezelliger'. ffrtüurlijk hebben er ook andere mo lieven en rol gespeeld. Ik heb een *tftijd bereikt om mijn zetel af te tean. Ik ben nu bijna 65, als ik me «ad laten herkiezen was ik 68 pweest, voordat een ander zich had Kunnen presenteren. Je moet wel Wen beseffen, dat je tegenwoordig bij een leeftijd van 65 jaar al voor een "Me zak versleten wordt. Dat was n°o-t de bedoeling geweest. Ik heb j>00>t het verlangen gehad een Avery orundage van de KNVB te worden, "wlist niet'. tOLTlNE Als je zolan^ voorzitter van een be- •uur bent ga je op een gegeven r°ment op je routine breien. Je ®°pt njet meer 0p je tenen. De -Panning om voortdurend direct te «nen reageren rond ontwikkelingen ga je missen. Daar komt bij, dat de aanpak veel harder is geworden. Vin niger. Dat ligt me niet zo. Volgens mij is dat ook niet de juiste benade ring. In een grote bond als de KNVB met 900.000 leden moet je altijd com promissen sluiten. Er zijn zoveel ver schillende geledingen die zich betrok ken voelen met het beleid. En er ook werkelijk bij betrokken zijn. Het is toch logisch, dat beslissingen binnen de KNVB weerstand oproeper. De belangen van het amateurvoetbal zijn nu eenmaal anders dan die van het profvoetbal. En die van de zaterdaga mateurs kunnen weer verschillen met die van de zondagamateurs. Met die verschillende belangen heb je reke ning te houden en dan kom je altijd bij compromissen terecht. Ik heb de indruk dat een figuur als Hogewoning dat wel geleerd heeft in he': jaar. dat hij als sectie-bestuurder is opgetre den'. NIET SCHREEUWEN 'De KNVB blijft altijd een roerige organisatie. Dat kan niet anders in een- situatie met zoveel vogels van zo verschillende pluimage. Strubbelingen zul je altijd voorkomen. Maar ten slotte is er voor elk probleem een oplossing. De bond zal zich er hopend uit redden. Dat is 85 jaar lang ge beurd. Met zachte drang en dat zal mijn opvolger wel ervaren als hij hel al niet ervaren heeft bereik je meer dan door luidkeels te schreeu wen. Een voorbeeld. Het betaalde voetbal veronderstelde dat 11 novem ber eindelijk zelfstandigheid ko-n wor den afgedwongen. Ik heb daarvoor gewaarschuwd. Dat het onmogelijk was. Maar toch werd e.' constant op aangedrongen. En wat zien we nu? Die beslissing zou uitgesteld worden tot de volgende bondsvergadering. Je moet nu eenmaal de medewerking van de amateurs hebben. En die zou er niet zijn. De reglementswijziging zal '?t aanvaard worden. Een derge lijk voorstel moet bij de amateurs een veel langere weg bewandelen dan bij 'e profs. Afdelmgsvergaderingen. dis trictsvergaderingen en wa'. er niet meer aan moet worden besteed. Twee tot drie maanden voordat het doorge voerd kan worden. Of je nu wel of niet loopt te schreeuwen. Door die zgn. harde aanpak bereik jc vaak alleen maar dat de sfeer, waarin zulke voorstellen behandeld moeten worden, vertroebeld wordt'. AUTORITAIR 'Toen ik Toon Martens als voorzitter opvolgde was het nog mogelijk om je autoritair o. te stellen. Je kon veel kwesties doordrukker. Je persoonlijke inbreng was veel groter. Dat kan niet ïeer in dit inspr. aktijdperk. Soms was het wel prettig om autoritair op te treden, nu.ar het heeft me weinig moeite gekost om me aan te passen. Op zichzelf is het een normaal ver schijnsel. In gewone bedrijven heeft zich een identieke ontwikkeling vol trokken. Maar ik vind wel dat een bestuur de baas moet blijven. Dat er geregeerd kan worden. De gezagsver houdingen moeten gehandhaafd blij ven. Ik heb een hekel aan dreigemen ten, aan acties. Als bestuurder ten minste. Want persoonlijk raakt het me niet. Punt is dat het betaalde voetbal schade kan leiden. Ja. dat vind ik toch wel een bezwaar van deze tijd. Dat scherp stelling nemen. Conflicten worden niet meer uit gepraat, maar uitgevochten. Zoals die suggestie van een sportloos weekeinde als protest tegen de voorgenomen be perking van sportsubsidies. Sorry hoor, maar daar zie ik het nut niet van in. Daar versterk je de tegenstellin gen alleen mee'. STIMULEREN 'Nadat de VVCS zich had geïnstal leerd, is de FBO gekomen. Het is vrijwel onbekend, maar het toenmali ge sectie-bestuur heeft de komst van en werkgeversorganisatie gesti muleerd. Het was zelfs een suggestie van ons. Maar aanvankelijk heeft de FBO-groep zich op paden begeven die niet helemaal tot de competentie van die organisatie hoorden, ik denk aan de kritiek, die er werd uitgeoefend op het contract, dat de KNVB bij de NOS afsloot voor het verslaan van voetbalwedstrijden. Ik slaagde er toen in het principe van de \rije nieuwsga ring te doorbreken. Daar was ik ge weldig trots op. Nee, dat is werkelijk zo. Dat contract bracht toen 2V3 ton op. De FBO vond echter, dat de opbrengst 7>i ton had moeten bedra gen. En dat werd ook regelmatig verkondigd. Later is er bij die onder handelingen met de NOS ook de FBO ingeschakeld. Ik heb het altijd leuk gevonden dat ook met hun aanwezig heid geen betere contracten waren af te sluiten. Nou ja, het is logisch dat de overeenkomst voor 2 jaar nu opge trokken is tot ruim 8 ton. Maar. de ex- FBO'ers die nu zitting hebben in het bestuur hebben zelfs ervaren dat een dergelijke kwestie beter afgehandeld kan worden door een rustig gesprek. Dat zo'n zaak opgebouwd kan wor den'. KRITISCH BEGELEIDEN 'De huidige voorzitter van de FBO, Herman Choufoer zegt altijd dat een werknemersorganisatie een kritisch begeleider van het bestuur betaald voetbal moet zijn. Kijk, dat vind ik nou ook. Het is de taak van de FBO om attent te zijn. Dal ze bepaalde ontwikkelingen signaleert en de aandacht cr op vestigt. Maar het be stuur moet het beleid bepalen. Hop dan ook: ik geloof dat de FBO zich juist opstelt. Met Choufoer kan ik ook bijzonder goed opschieten. Hij ziet het wel goed'. VERGAARBAK 'Vroeger was een voorzitter een alge mene vergaarbak. Dc meest vreemde problemen werden hem voorgelegd. Op een vc-gadering van de sectie kwamen alle kwesties in één keer naar voren. Sentimenten laaiden hoog op. Toen kostte het leiden van een vergadering veel meer moeite dan in de laatste jaren. In '.c verschillende organisaties wordt voortdurend vooro verleg gepleegd. Dc aanpak is zakelij ker. In mijn zittingsperiode is het niveau van de clubbestuurders ook opgeschroefd. Er wordt meer gede legeerd naar terzake deskundigen per sonen. Dat heb ik ook gedaan. Als er in een vergadering nu een de finan ciën betreffende vraag wordt gesteld, geef ik het woord aan de op dat gebied gespecialiseerde bestuurder. Soms ben je gewoon, niet meer in staat op vragen als niet specialist antwoord t n. Daarom moet je al deze problemen afschuiven r. ur de. ^sbetre'fei j ojn'. NIET C RECT 'Die kwestie met Thijs Janse.. heeft me nooit lekker gezete.i. Als het be taalde voetbal van mening is. dat :n bepaalde bestuurder op nd van zijn kwaliteiten verva-gen moet wor den, geef die man dan de gelegenheid om zijn ontslag aan te kondigen. Ik heb het nooit correct gevonden, zoals Hogewoning destijds de plaats innam van Thijs Jansen. Maar ik heb de indruk dat men daar achteraf zelf ook een beetje spijt van heeft gehad. De samenwerking binnen het bestuur met de ex-FBO-ers was overigens niet slecht. Zeker niet. Trouwens ik ben zeer tevreden over mijn opvolger, Ho gewoning dus. Hij was ook mijn keus geweest. Al is er weer geen juiste procedure gevolgd. Binnen het be stuur is er nooit overleg over de nieuwe voorzitter gevoerd. Niet offi cieel althans. Er is hier en daar gepolst naar de meningen, maar ik vind het normaal als het voltallige bestuur zich akkoord verklaard over de voorzitter. Ik veet dat sommige mensen er zich gepikeerd door heb ben gevoeld. Dat ka.' mc levendig voorstellen. Lel wel: Er is te goeder trouw gehandeld. Oneerlijke bedoelin gen hebben er nooit achter gezeten'. VOLDOENING 'De meeste voldoening van mijn werk heb ik gevon 'en in de opzet van de opleidingen. liet KNVB-sportcentrum is gerealiseerd, er is een jeugdplan Nederland, er zijn hooggewaardeerde opleidingen voor trainers. We moeten oppassen, dat die zaken niet verwaar loosd worden. Dat is wol eens het geval geweest na het vertrek van Georg Kessler, die een formidabele organisator was. Maar, dut moet bena drukt worden, de aandacht voor die pro-' 'en noet ver: rpt worden'. POPULAIR 'Populair zijn is erg gcmahhelijk, ik heb daar nooit naar gestreefd. In zo'n grote bond moet je het algemeen belang kunnen zien. Dan kwets je uitera-rd soms andere standp .en. Maar het is eenvoudiger oppositie te voeren dan te besturen. Dat zal ieder een ervaren. Ik vindt de KNVB een prachtige instelling, een mooie bond. Erg goed georganiseerd. Ik ben er in de loop der ji.. van gaan houden. En de liefde ervoor zal niet -fzwak- ken, als ik op deze post verdwenen ben'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25