Wat zegt de EO over homofilie? 11 Postzegel- nieuws Boekenetalage Kinderboeken ■TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 BINNENLAND T23/K23 door ds. A. Klamer De leden van het televisieforum die donderdagavond op verzoek van de EO het rapport 'Over mensen die homofiel zijn' (be stemd voor de generale synode van de gereformeerde kerken) behandelden, waren het bij voorbaat roerend eens. Dat zal voor de leden en hun medestan ders een plezierig gevoel zijn geweest. Of de poging om infor matie te geven even oprecht was als goed bedoeld? Hoe dan ook, het gezelschap deed me denken aan een lerarenvergade ring waar de meerderheid van de leerlingen geen reden geeft tot be zorgdheid. Er zijn evenwel een paar zwakken onder hen, die op het paas- rapport duidelijk onvoldoende staan. Wanneer die nu maar hard werken en doen wat er door de leraren van hen wordt verwacht, maken ze nog een goede kans om te slagen. Als begrijpende, welwillende leraren toonden ook de forumleden geduld voor hun slachtoffers op voorwaarde dat deze hun onvoldoendes (ziekte, extra zonde) snel zouden wegwer ken. Homofiele mensen zijn zieke mensen. Dat staat wel vast, zeiden alle leden. Er werd vaak verwezen naar literatuur (waarom niet wat duidelijker?). De naam van profes sor RUmke werd misbruikt: deze hoogleraar heeft in zijn laatste pu- blikatie Psychiatrie (deel III, in 1967 verschenen) toch duidelijk ge zegd dat er van een verandering geen sprake kan zijn wanneer er duidelijk van een aanlegfactor kan worden gesproken. Een homofiel gedrag past niet bij de God van Israël, zei ds. Bonda. Ds. Hegger stelde dat homofiel gedrag ingaat tegen Gods scheppingsorde ning. Aanvaarding van de homofiele mens is niet de richting die God wijst, wist deze zelfde pastor te vertellen. Er werd zo nu en dan begrip ge toond, maar direct daarop werden de duimschroeven steviger aange draaid. De leden waren het erover eens: de mens die homofiel is en die ook als zodanig wil leven, betekent een miskenning van God. Zo'n man of vrouw geeft aan God voor zijn scheppingswerk een onvoldoende en zou als straf? merken dat hij daardoor zelf op een onvoldoende blijft staan. Homofielen liggen aan de ketting, zeiden de dames en heren. Zelf heb ik altijd gedacht dat ieder mens bevrijd moet worden, dus zowel de hetero als de homo. Ik denk blijk baar verkeerd, want homofiele men sen liggen volgens het EO-forum Ds. A. Klamer aan een extra ketting. Mevrouw Beerman: 'Jezus kan die ketting ver breken om als vrije (ze bedoelde als heterosexuele) mens in de wereld te staan. Ds. Van Dam die de extra ketting voor homofielen introduceer de, zei ook: 'Jezus kan de mens bevrijden van deze ketting.' Het is volgens het EO-forum duidelijk dat de homofiele mens meer gebonden is aan zijn homofiel-zijn dan de hetero-mens aan zijn heterofiel-zijn. Ik stop met mijn kanttekeningen bij een uitzending die m.i. beneden het peil bleef van wat we oprechte in formatie mogen noemen. Het is geen schande het moeilijk te hebben met vragen die lange, lange tijd in kerk en samenleving werden doodge zwegen. Het is zonder meer begrij pelijk dat velen moeite hebben met het aanvaarden van een wijze van liefhebben, die tot voor kort alleen in het geheim mogelijk was. In en buiten de kerken was men snel klaar met die gevaarlijke, griezelige, zieke, vieze en extra-zondige men sen. In de EO-uitzending hoorden we alleen vage opmerkingen over een kerk die een aantal van haar leden in eenzaamheid laat worstelen (prof. Lindeboom). "VVaarom niet openlijk gesproken van een kerk, die haar leden van het Heilig Avondmaal weerde (hervorm de, gereformeerde kerk enz.), de Absolutie weigerde (rooms-katholie- ke kerk), de doop weigerde (baptis ten), van de Soldatenrol schrapte (Leger de Heils). Waarom niet vol mondig erkend dat met goede bedoelingen pastorale adviezen werden gegeven om maar te trou wen: dan wordt u wel anders, d.w.z. zoals wij vinden dat u moet worden. Waarom niet gewezen op de wan hoopsdaden van duizenden homofie len, die onder de druk van de oordelende meerderheid de strijd hebben opgegeven, die zich zelf heb ben vernietigd als zinloze schepsels (een onvoldoende van God en zijn gelovigen). Waarom niet duidelijker gesproken over de bijbelse gegevens en gewezen op het boekje dat door de gereformeerde ds Jan van Veen uit Hoogeveen is geschreven 'Wat- zegt de bijbel over homofilie'. Ds. Van Veen wijst in de behandeling van Genesis 1 vers 26-28 op het gevaar dat we de Schrift dingen laten zeggen die wij er, vanuit onze eigen situatie eerst in hebben ge legd! De uitzending van de EO zal de medestanders van de gepropageerde opvattingen verstevigd hebben in hun afkeer en de voorstanders in hun gelijk. Onze zorg evenwel gaat uit naar de ónzekeren, naar hen, die hun homofiel-zijn ervaren als schuld, als zonde. Ik denk nu aan de telefoons die ik zelf direct na de uitzending kreeg van homofiele mensen die nog aarzelend hun weg zoeken en die het gevoel hebben teruggewezen te zijn naar de dode hoek van de hopelozen. Ik denk ook aan de ambtsdragers, die het nu helemaal niet meer we ten, aan ouders, die weinig kunnen beginnen met de nietszeggende op roep van mevrouw Beerman om be grip en liefde. Wat begint een ho mofiel met liefde die uitgaat van vooroordeel en die Jezus hanteert als een soort toverdrank? Zal overi gens die veel genoemde ketting ook de ketting kunnen zijn van het vooroordeel van veel heterosexue- len? Daarom: laten we liever het door God geschonken verstand ge bruiken en zelf het voortreffelijke rapport lezen: 'Over mensen die ho mofiel zijn'. U kunt het 1.40 verkrijgen bij Algemeen Kerkelijk Bureau, Wilhel- minapark 2, Utrecht. U kunt het bedrag overmaken op postgiro 513153 van dit bureau met duidelij ke vermelding rapport homofilie. Het boekje van ds. Van Veen 'Wat zegt de bijbel over homofilie' kost ƒ4,90 en is uitgegeven door druk kerij Dekker te Dordrecht. Tenslotte wijzen we op de Contactgroepen overal in het land waar honderden homofiele mannen en vrouwen el kaar vriendschap geven en samen hun eigen bijdrage willen leveren aan kerk en samenleving. Inlichtin gen: Meppelweg 117, Den Haag, tel. 070-668686 (na 18 uur). (Ds. A. Klamer is radiopastor van het IKOR) redactie behoudt zich het recht voor om opname In deze rubriek ontvangen me- Inssuitlngen verkort weer te geven. BIJ blikatie wordt met de naam van de nender ondertekend. Brieven kunnen wor- m gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. cretarls van de hoofdredactie van Trouw- ïartct. Postbus 859. Amsterdam. 'PR (2) heer Noordam laakte het dat de 'PR niet openlijk zegt dat christen- om opium voor het volk is, maar dat wel de christelijke partijen haat. heer Noordam acht 'christendom' ijkbaar synoniem met 'christelijke rtijen'. Ik kan de politiek van ARP, 1U en KVP echter niet zo christe- k vinden. Het woord 'evangelie' aat slechts in hun program, maar :t blijft bij woorden. De PPR ziet ristendom niet als opium voor het Hoe kan zij anders een trouw feformeerd kerkganger als de Gaay brtman als lijsttrekker benoemen? 7 mag dan haat zijn tegen de poli- ik van de christelijke partijen er is ker geen haat tegen het christen- Uit het slot van het stuk blijkt de heer Noordam ook doorwer- ng van de bijbelse boodschap in de ilitiek voorstaat. Dat is erg fijn. De Ug is echter of KVP. CHU en ARP t in praktijk willen brengen, itterdam G. K. Roukens PR (3) lgens de heer A. Noordam te Maas- d (ingez. Tr/Kw 18-10-jl.) vindt de de christenen (in AR-CHU-KVP) betrouwbaar en onbekwaam. Dat f ik me moeilijk voorstellen. Ik nk eerder, dat de PPR de confessio- 'e partijen niet zo betrouwbaar 'dt, als het gaat om een politieke "s. U v/eet wel: de ene keer lonken links, de andere keer rustig naar °kts. Kijk dat zit de PPR niet lek- Én terecht. Sterdam J. W. van der Weg PR (4) heer Noordam uit Maasland 'reef over de PPR: 'als partij zegt n'et openlijk dat christendom opi- 1 voor het volk is maar in allerlei bekken merk je hun haat tegen alle christelijke partijen'. Je moet zoiets maar neer durven schrijven. Als je niet met de christelijke partij en wilt praten ben je zo'n mening over het christendom toegedaan. Wij hebben echt geen zin om hier propa ganda te gaan maken voor welke partij dan ook. Maar het uiten van zulke ongemotiveerde onzinnige be schuldigingen klopt heel gewoon niet. Om zoiets over mede-christenen in de krant te zetten; mag je dat nog chris telijk noemen? Vlaardingen J. M. Zulthoff Sinaasappels (2) Onder het hoofd: 'sinaasappels', maak te dr. F. C. Dominicus zijn misnoegen kenbaar, over de boycot op de Out- spansinaasappelen uit Zuid-Afrika. Zo ik het al met hem eens ben, is dit om een heel andere reden als de zijne. Ik geloof nl. dat, als deze boycot resul taat zou hebben, de Bantoebevolking hier het eerst door wordt getroffen. Hiermee wordt nl. de zeer schaarse werkgelegenheid, die er nog is, in de buurt van de zgn. 'homelands' nog eens verminderd. Direct resultaat hiervan is, dat de te werk gestelde mannen hier, óók naar de stad zullen trekken, om werk, waar vandaan ze gewoonlijk maar eens per jaar (met kerst) naar huis komen. Wie durft ze het aanrekenen dat ze er een tweede gezin in de stad bij hebben? Maar het trieste gevolg is dat vrouw en kinde ren in het thuisland zelf maar moeten zien hoe ze rondkomen. En waar dr. Dominicus zo stellig ontkent ('een volstrekte leugen'), dat er in Zuid- Afrika honger zou heersen, zeg ik op mijn beurt: U bent er naast. Ik zelf heb nl. in een zendingsziekenhuis ge werkt temidden van de Bantoebevol king, en was in staat, dagelijks de ondervoede kinderen te zien, die hier lagen. Juist de ervaring, kinderen te zien omkomen van honger in een rijk land, maakte, dat ik anti-apartheid werd (wat ik voordien niet was), maar dat is niet hetzelfde als anti- Zuid-Afrikaans! Arnhem J. E. Braaksma NOS Hoe krijgt de NOS het in zijn hoofd om met een voorstel te komen de omroepbijdrage tot 140,per jaar te verhogen. Ook zal het bestuur van de NOS op de hoorzitting van de vaste Tweede Kamercommissie van CRM op 26 oktober a.s. pleiten voor invoering van een toeslag van ƒ100,per jaar voor de bezitters van een kleurentele visie. Is het de NOS niet bekend dat velen van die bezitters voor een be drag van ƒ2500,— tot ƒ3000,— vele jaren hebben gespaard of op afbeta ling hebben gekocht omdat kleurente levisie zo prachtig is. De NOS moet niet denken daarvan te kunnen profi teren. Ik vind een verhoging van de jaarlijkse bijdrage tot 108.al wel letjes. Iedereen moet met zijn inkom sten rond zien te komen hetgeen ook geldt voor de NOS. Rotterdam Y. Schuitcma Outspan-boycot Ongelooflijk, het ingezonden stuk van dr. F. C. Dominicus. (Trouw/Kwartet 16-10-72). Zo kritisch als de heer Do minicus zijn taak als taalpurist ver vult in een onderwijsvakblad, zo onge nuanceerd geeft hij hier zijn visie op de Outspan-boycot. Hij schrijft over de actieleden als ware het ondeugen de en onnadenkende knaapjes: ze doen daar warempel een poging de Outspan-sinaasappels uit te bannen. Maar waanschijnlijk zal liet hen (ge lukkig) niet lukken: de gebruikers hebben wel andere vragen aan het hoofd. En dat is dan het enige punt waarmee we kunnen instemmen. Met dit verschil, dat dit voor de heer Dominicus een conclusie is, voor het Outspan-comité (en andere dergelijke groeperingen) een droevig uitgangs punt. Utrecht Palestijnen Alles over sportduiken, ir. R. Rozen- daal. Uitg. Veen, Wageningen. 190 blz. met vele tekeningen en foto's. Prijs 28,50. Kritiek op het program van Gotha, door K. Marx, 2e verb, druk uitg. Pegasus, Amsterdam. 96 blz - 4,50. Schaaklessen (geprogrammeerde cur sus voor beginners en gevorderden) door B. Fischer met medewerking van Stuart Margulies en Donn Mosenfel- der. Uitg. Elsevier, Amsterdam 17 blz - ƒ12,50. Puzzelfanfarc door E. Willems-Holt- man (55 puzzels en oplossingen; 128 blz - 2,75) en Knutselboek voor de jeugd door D. en J. Kirsch (knutsel en kleurboek voor kinderen van 5 tot 10 jaar; 127 blz - 2,50) uitg. Spec trum, Utrecht. Paardrijden van A tot Z, door D. Johnson. Uitg. Stok Zuidhollandsche uitgeversmaatschappij, Den Haag. 148 blz. ƒ15,90. Adieu, Jean-Claude, door U. Danella. Uit. Stok, Zuidhollandsche Uitge versmaatschappij, Den Haag. Een boek uit de cultuurserie. Geauto riseerde vertaling van C. van Eijsden. 354 blz. 19.90. Wagt u voor de kinderen, door V. Anderson. Uitg. Stok, Zuidhollandsche Uitgeversmaatschappij. Ook dit boek is er een uit de cultuurserie eveneens vertaald door C. van Eijsden. 271 blz. 18.90. Vandenberg (toekomstroman over een door Rusland bezet Amerika) door O. Lange. Uitg. Stok, Zuidhollandsche Uitgeversmij. Een boek uit de cul tuurserie. Geautoriseerde vertaling van R. A. D. Anemaet. 354 blz. 21.90. Culturele antropologie, door Peter -r-w Kloos. Een inieiding. Paperback van öa uitg. Van Gorcum. Assen. 256 blz. 28.50. Zonder clan, door J. Geeraerts. Mar- nixpocket van uitgeverij Paris-Man- teau, Amsterdam-Brussel. 2e druk. 92 blz. 9.90. Een heer om port mee te drinken, door Mary Dorna. Salamanderpocket van uitgeverij Querido te Amsterdam. 4e druk. 159 blz. 3.50. Eveneens bij Querido als salamanderpocket ver schenen: Zee zonder genade, van A. van Kampen. 5e druk. 222 blz. 3.50 en De Spinoza van Warschau door I. Bashevis Singer. Eerder uitge komen bij de Arbeiderspers. 223. blz. 3.50; De nikkers. P. v. Aken, 3e druk 140 blz. 3.50. In de reeks Mare Nostrum van uitge verij Standaard te Antwerpen-Utrecht zijn verschenen geschreven door dr. G. H. Halsberghe: Schemering der vrijheid (Demosthenes' strijd voor de grootheid van Athene) 170 blz. 10.90 en Het rijk van de zonnegod (de eredienst van sol invictus) 172 blz. 10.90. Denken over wereldvrede, door F. A. M. Alting von Geusau. Deel 14 in de serie Polemologische studieën. Vredes onderzoek, vredespolitiek, vredes boodschap, vredeswil. Uitg. Van Gor cum, Assen. 162 blz. 12.50. Hoe word ik 1000 jaar? dr. H. Ie Compte. Het relaas van de Belgische geneesheer dr. H. Ie Compte, de man, die omwille van zijn controversiële theorieën en zijn rebellie tegen de orde van de geneesheren in de gevan genis belandde. Uitg. Moussault, Am sterdam. 126 blz. 12.90. Elfkroegentocht door Antwerpen. Uitg. Standaard-Moussault, Antwerpen- Amsterdam. 134 blz. 10,90. 3 maal 10 gulden aan prijzen Tonie Guiking Galiet Basjousef stelde in Tr/Kw van 2 okt. jl. de lezers van enige histori sche feiten in kennis doch dit ge schiedde niet zonder eenzijdigheid. Het heeft bijv. geen zin te vermelden dat de Volkenbond aan Engeland en Frankrijk mandaten toekende, waar door gesuggereerd wordt dat alles of ficieel in orde was. In feite was dit de bekroning van een door veel intri ges geslaagde belangenpolitiek tegen alle beloften in en tegen de wil van de niet geraadpleegde bevolking. Die zag hierdoor zijn zelfbeschikkings recht verijdeld. Kritiek op Abdallah die na toestemming van een Pales tijns congres een deel van Palesti na bij Jordanië trok is eenzijdig en heeft geen zin als de schrijver niet vermeldt dat Israël hetzelfde deed. en dan zonder een congres van de be trokkenen. Wat 'de' ontwikkeling van de verwaarloosde grond door de Jo den betreft, al hun bezit bedroeg in 1940 nog geen' 7% van Palestina. En dat daarna het overgrote deel van de Palestijnen pas naar dit land trok is een fabel en geen feit. De door de heer Basjousef gegeven cijfers van het Britse Mandaat heb ik vergeleken met de officiële. Dr. J. Davis. 5 jaar lang hoofd van de VN vluchtelingen organisatie. citeert in zijn The Eva sive Peace', het 'Survey of Palestine' van het Britse Gouvernement. Tegen over de cijfers van de heer Basjou sef voor 1918 van 300.000 Palestijnen geeft dit 604.000 en voor 1936 800.000 tegenover het Survey 916.000. Dat is bij het begin van het Mandaat ruim 2 maal zoveel Palestijnen als Basjousef vermeldt. Zijn cijfers van de aanwas worden derhalve ook ruim 300.000 minder. Dit wijst er op dat de bevol kingstoename in Palestina voorname lijk door natuurlijke groei is teweeg gebracht. De historische feiten zijn anders dan de heer Basjousef ze voor stelt. Amstelveen P. C. van der Valk Libfoie Block Deze stad heeft een dokter nodig. Uitgeverij De Fontein De Bilt Prijs: 19,75. Een jonge huisarts en z'n vrouw wor den snel opgenomen in het gemeen schapsleven van een stadje in New England, waar alles vriendelijk lijkt maar spanningen en intriges aanwezig zijn, die het leven van de idealistische arts sterk beïnvloeden. Bovendien blijkt, dat het uitoefenen van de ge neeskunst, zoals vaker gebeurt ook hier tot gevolg heeft dat de arts betrokken raakt in zaken, die met z'n beroep weinig te maken hebben. Het wordt echter duidelijk dat de kleine stad ook in moreel opzicht een dokter nodig heeft. De schrijfster heeft de ervaringen van dr. Joshua Glover en z'n vrouw Carla in het stadje-der- verrassingen met veel opmerkzaam heid geschreven. Zo nu en dan ont staan er sfeerbeelden, die gaan in de richting van het onsterfelijke? Peyton Place. Een boeiend boek voor een saaie t.v.-avond. Rfs KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. pottebakkersaarde, 5. modegek, 7. organische verbinding, 11. akelig, 12. papegaai, 14. bouwland, 16. mondwater, 18. vaartuig, 20. leef regel, 23. ik (Lat.), 24. titel (afk.), 25. doortochtgeld, 27. kippenloop, 28. chi nees in Ind. 30. voorvoegsel, 31. zilt vocht, 33. patroon, 34. rondhout, 36. ongevuld. 38. zeker kaartspel, 39. pers. voornaamw. 40. muzieknoot, 42. oor zaak, 44. opstootje, 45. heden, 46. putemmertje, 48. vogelpluim, 50. sap pig, 52. water doorlatend, 53: op dracht, 54. spinneweb, 55. aanleg plaats, 57. belegering, 59. wending, 61. lidwoord, 62. vreemde munt, 63. krijgsmacht, 66. Chinese lengtemaat, 67. pers. voornaamw. 68. ketting, 69. begrip, 71. stoomturbine (afk.), 73. zangstem, 75. lengtemaat, 76. bevel, 78. sterke drank, 79. dwaas, 81. gema len eikeschors, 82. afnemend getij, 83. schortje, 85. aardappel, 87. lied, 88. Myth, figuur, 90. zangstem, 91. geit, 93. streek op de grens van N.Br. en Limburg, 94. pookijzer, 95. loot, 96. gramschap. Verticaal: 1. genoeg gekookt, 2. ver nis, 3, bijwoord, 4. welaan, 5. eerlijk, 6. twijg, 7. maanstand, 8. meisjes naam, 9. plaats in Gelderland, 10. viskuit (Z.N.), 11. dichter, 13. Eer waarde Heer (afk. Lat.), 15. deel van de bijbel, 17. aanspreking van een papegaai, 19. soort hamer, 21. water in Utrecht, 22. bode aan een universi teit, 25. achting, 26. bereide dieren huid, 28. etui, 29. lof, 32. gewricht, 33. soort kers, 35. woonboot, 37. buiten muur, 39. vrijgevig, 41. plaats in Drente, 43. mist, 45. spijker, 46. zwemvogel, 47. buitenhaven, 49. wa pen, 50. tam, 51. plaaggeest, 53, knaag dier, 56. vaarwel, 57. bouwstof, 58. nestel, 60. vordering, 62. soepel, 64. kleefstof, 65. kerkgebruik, 67. tand vlees (gew.), 68. wig, 70. telwoord, 72. lijst, 74. knaagdier, 77. nakomeling, 79. Z. Amer. thee, 80. scheepslading, 82. lusthof, 84. meisjesnaam, 85. meer voud (afk. Lat.), 86. scheik. element, 87. grondsoort, 89. Algemeen Kies recht, 90. reeds, 92. afk. van karaat, 93. rivier in Italië. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar- ter. Postbus 859, Amsterdam Linksbo ven vermelden: weekendpuzzel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL: Horizontaal: 1. spar, 5. toren, 9. palm, 12. tras, 14. til, 15. sara, 17. mató, 19. olie, 21. es, 23. komkommer, 26. et, 27. dol, 28. ala, 29. sta. 30. el, 31. raad, 33. riet, 36 en 37. node, 39. deren, 41. aard, 43. egge, 44. eend, 45. prei, 47. lente, 50. taak, 53. ei, 54. egel, 56. Anne, 58. de, 59. kei, 60. aak, 62. dek, 63. e.k. 64. kwinücslag, 68. re, 69. Erik, 70. elim, 72. span, 73. ent, (ADVERTENTIE) Actuele uitgaven Dr. C. N. Impeta Kaart van kerkelijk Nederland 3e dr., geheel herz. door ds. P. Visser De 'nieuwe kaart' biedt een objectieve beschrijving van ontstaan, grond slag en organisatie van alle kerken in Nederland; actuele informatie over deze kerken; een kerkhistorische kaart; een lijst van in Nederland voor komende buitenkerkelijke religieuze groepen; een register van namen en zaken. Een uniek handboek! 320 blz., gebonden slechts 12,50! Dr. C. Rijnsdorp Wij zijn de vaders Kanttekeningen bij een overgangssituatie. In dit boek, dat als derde in een serie van drie zijn trilogie over de kerk, haar karakter, geschiedenis en toekomst afrondt, houdt Rijnsdorp zich bezig met de toekomst van dc kerk. Een boek dat overal sterk de aandacht trekt! Paperback 12,50. Prof. dr. G. Th. Rothuizen Afspraak met de dood Gedachten over ethiek en suicide. Een uitermate belangwekkend boek over de zelfmoord. In een tijd dat de wereld meer dan ooit rijp schijnt voor een gesprek over de grenzen van leven en dood, abortus en euthanasie, komt deze verre van 'koele' studie als geroepen. Paperback 10,75 Ds. M. P. van Dijk Afscheid van de polarisatie Vernieuwde aandacht voor de relatie God-wereld in de bijbel. Een wandeling door de nieuwe theologie. Een belangrijke bijdrage tot de zo noodzakelijke voortdurende bezinning op het probleem van de relatie God-wereld. Paperback 7,90. Prof. dr. Herman Ridderbos De komst van het Koninkrijk Jezus' prediking iwlgens de synoptische evangeliën. Een 2e onveranderde druk van dit unieke standaardwerk! Gebonden 37,50. Deze uitgaven zijn verkrijgbaar bij de boekhandel. IKfiül Kok Kampen D 11 10 16 2 4 12 19 22 23 75. deel, 77. kiem, 78. veter, 79. rial. Verticaal: 2. p.t 3. arm, 4. raak, 6. O.T. 7. riool, 8. el, 9. pair, 10. are, 11. la, 13. stoma, 15. slede, 16. reden, 18. Em, 19. om, 20. stand, 22. solo, 24. kade, 25. mare, 26. eter, 31. regie, 32. Adèle, 34. ineen, 35. tante, 38. Dee, 40. ren, 42. Ada, 45. pekel, 46. riek, 48. elan, 49. taks, 51. ader, 52. keker, 55. gewin, 57. naald, 61. akant, 64. kram, 65. ik, 66. Ie, 67. gier, 69. Epe, 71. Mei, 72 si, 73. Ee. 74 te, 76. la. PRIJSWINNAARS: mevr. J. Nienhuis-Posthuma, Werkman- singel 4. Leens; mevr. A. van Munster-Schuring, A. Diepenbrockstraat 17, Amersfoort; J. A. Böhre, Bors. v. Waverenstraat 37, Amstelveen. Het eiland Lapje Loem, van Wim Hofman is bestemd voor kinderen van 7-12 jaar, die over veel fantasie be schikken. Het gaat over bijzonder wonderlijke geschiedenissen op een sprookjesachtig eiland, waar het goed en het kwaad, ook geweld tegen list, het kernpunt vormen, met daarbij een tovenaar, een draak, geweldenaars met gekke namen en de onvermijde lijke oude koning op een kasteel. Er wordt wel veel gevergd van de ver beeldingskracht van de kinderen. Meer werkelijkheid en iets minder verbeelding treffen we aan in het door Alet Schouten geschreven ver haal 'In de greep van de Citroen- zucht' de schrijfster ontving vorig jaar de Jeugdboekenprijs. Het meisje Gartje en de jongen Thijs, buurkinde ren, stappen telkens even uit de wer kelijkheid en dat allemaal in een avontuurlijke sfeer, omdat ze nauw betrokken zijn bij een actueel thema: de milieuvervuiling. Het is een po ging van de auteur om dit probleem ingang te doen vinden bij jonge kin deren. 'De geheime nachten van Jochem' is een vertelling van Wil Huygen, met Jochem Rietveld als hoofdfiguur, die ook al beurtelings bij actuele zaken is betrokken (stadsuitbreiding en snel verkeer) en dan weer in een geheim zinnige fantasieland vertoeft. Waarom de 11 tot 14-jarigen een sex-opmer- kfinig over een schooljuffrouw wel iswaar terloops moeten lezen, is ons niet duidelijk. De verhalen zijn nieuwe delen van de Regenboogreeks, en zoals we gewend zijn bijzon der goed verzorgd uitgegeven door Van Holkema Warendorf Bus- sum. Per deeltje is de prijs ƒ7,90. Tot de boeken die kinderen graag nog eens lezen, behoren boeken van Mary Norton over de Bruikieners. De Bruiik- leaiers zijin piepkleine mensjes die in oude huizen onder de vloei of in allerlei hoekjes en gaatjes leven en van de 'gewone' menseu allerlei dingsigheidjes wegpikken. Zelf zeggen ze dat ze die spullen, zoals punaises, naalden, een vingerhoed, lénen, maar ze geven ze nooit terug, want ze lenen-om-te-gebruiken! Je kon met de Bruikieners voor 't eerst kennismaken in een boek, dat ook 'De Bruikieners' heette. Verleden jaar kwam 'De Bruik ieners op de vlucht' en nu, royaal op tijd voor sinterklaas, kwam bij uitge versmaatschappij Holland in Haarlem een derde deel uit: 'De Bruikieners op drift'. Paul Biegel vertaalde dit boek van Mary Norton, waarin we de verrukkelijke oorspronkelijke tekenin gen van Diana Stanley terugvinden. In Engeland is deze reeks (er komt hier nog een vierde deel, en elk deel kun je heel goed afzonderlijk lezen) bekroond en staat daar oovenaan de bestsellerlijsten, zo meldt het omslag. Bij mij thuis worden de boeken over de Bruikieners gelezen en herlezen en wat mij betreft, gebeurt dat in heel veel andere huizen ook, want het zijn kostelijke, heel originele verhalen. 'De Bruikieners op drift' kost 9,90. Van de nieuwe kinderboeken van Hol land-Haarlem kondigen we er nog twee aan. Een nieuwe bundel met (negentien) korte verhalen voor kin deren van zes tot tien jaar van Hans Andreus: 'Het vliegende tuintje', compleet met de geestige tekeningen van Babs van Wely (prijs 8.90). Voor wat oudere jongens lijkt me ideaal 'Kapers, Muiters, Kapiteins', van Kurt Llltgen (Nederlandse verta ling Han de Boer, 204 pag., prijs 14.90). Zij vinden hierin historische zeeverhalen, over de vijftiende-eeuwer Juan de la Saca tot en met over de strijd om de Flying Enterprise uit het oegin van de jaren vijftig. AJK Frankrijk geeft deze week een her denkingszegel uit ter ere van Jean- Frangois Champollion (1790-1832), waarover wel het een en ander te vertellen zou zijn. Ik volsta met te schrijven dat hij er in 1822 in slaagde het hieroglyfenschrift te ontcijferen dank zij een sensationale vondst in de Nijldelta bij het dorpje Rosette door een soldaat van het Franse expeditie- leger van Napoleon. Deze trof daar een zwarte basaltsteen aan vol tekens van hiëroglyfen, Syrisch en Grieks schrift. Het is aan de hand van deze 'steen van Rosette', die in 1802 door de Engelsen naar het Britse Museum in Londen is overgebracht, dat Cham pollion op 14 september 1822 het geheim van het schrift ontcijferde. Op de zegel Champollion en een deel van het schrift. Ook Egypte geeft tegelij kertijd ter ere van hem een zegel uit. Daarop is behalve het portret van Champollion ook de 'steen' afgebeeld. In de serie Franse kunst kwam weer een groot-formaatzegel uit ter ere van een onbekende Vlaamse meester, die in de 15e eeuw naar de residentie van de Bourbons in Moulins aan de Allier trok. Het afgebeelde schilderij ver toont hertog Peter van Bourbon en sint Pieter. In de DDR is deze week een heel interessante serie van zes zegels ver schenen, gewijd aan globen zowel van de aarde als van de sterrenhemel. Zij zijn reeds lang ondergebracht in een museum te Dresden. De afgebeelde exemplaren zijn alle meesterwerken uit de 13e tot 17e eeuw en daaronder is de befaamde Arabische astronomi sche globe uit 1279. Voor speciaalver- zamelaars een zeldzame aanwinst voor hun collectie. Gisteren zijn in West-Duitsland weer twee zegels in omloop gekomen, beho rende tot de bekende toeristische reeks, die in 1969 van start ging met 'Rothenburg'. Deze keer waren aan de beurt het rode rotseiland Helgoland (30 pf) en de universiteitsstad Heidel- berg (40 pf), waarop vele voor toeris ten bekende bouwwerken figureren. In West-Berlijn kwam ook gisteren een bijzondere zegel uit onder de titel 'dag van de postzegel' en tevens ter opluistering van de '5e nationale post zegeltentoonstelling voor de filatelisti sche jeugd' in Berlijn. Soortgelijke speciale exposities voor de jeugdige verzamelaars vinden sinds 1960 elke drie jaar op nationaal niveau plaats; ze werden gehouden in Hamburg, Ulm, Berlijn en Mainz. Als afbeelding heeft men een geweldige pers voor plaatdruk gekozen waaruit bedrukte vellen postzegels te voorschijn komen. De jaarlijkse vloed kerstzegels kon digt zich alweer aan. Ierland doet dit jaar voor de tweede keer mee. De afbeelding is een 'Madonna met kind', ontnomen aan het 'book of Kells', een 9e eeuws evangelieboek, bekend om zijn handschriften en prachtige illus traties. Het origineel bevindt zich in de bibliotheek van het Trinity-College van Dublin. Rhodesië meldt zich dit jaar voor het eerst. Op elk van de drie zegels zijn de 3 wijzen uit het oosten afgebeeld. Als bijzonderheid moge gelden dat twee van drie een donkere huidskleur hebben. Men zou zich kunnen inden ken dat Ian Smith drie olanke wijzen afgebeeld had willen zien Groot-Brittannië is al een vaste klant voor kerstpostzegels. Dit jaar komen drie zegels met musicerende engelen. Als je de gezichten van die 'hemelse' wezens goed bekijkt, denk je eerder aan een moderne 'beatband'. De ont werpster Sally Stiff, die ook de kerst zegels voor 1970 heeft gemaakt, is deze keer te rade gegaan bij oude Italiaanse schilderijen. Aan de hand daarvan heeft ze beeldjes gemaakt, die met allerlei materiaal en textiel bekleed en daarna gefotografeerd voor de zegels. De 'engeltjes' bespelen een trompet (2^p), een luit (3p) en een harp (7'/2P)- Er is voorts zoals steeds een speciaal luchtpostblad van 5p ver schenen van de hand van Laurence Scarfe. Dit is feestelijk verlucht met kerstboomdecoraties. Bij afname van grote aantallen van die bladen b.v. 1000 stuks, krijgt u een reductie van 2Ook gij, Londense Brutus! J. J. M. KIGGEN (ADVERTENTIE) Boeken tentoonstelling Associated hook publishers, Londen (linguisliek, wijsbegeerte, psy chologie. ekonomie, onderwijs en opvoeding, politiek, sociologie, geschiedenis, enz.) Urban Schwarzenberg, München (geneeskunde en natuurweten schappen). R. Oldenbourg Verlag, München (technische wetenschappen) exposeren een doorsnede van hun produktie in 'Arti et Amlcitiae', Rokin 112, AMSTERDAM vanaf maandag 23 oktober tot en met vrijdag 27 oktober dagelijks van 10 tot 17 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23