EEN KIND BLIJFT OOK IN HET VERKEER EEN KIND Zwolle lijkt op weg naar een stadhuisvrede Gebruikt glas niet in vuilnisbak maar weer naar fabriek - TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 BINNENLAND T21/K21 In Nederland worden méér kinderen in het verkeer gedood dan in enig ander Europees land: elk jaar vijfhonderd doden - en daarnaast nog eens bijna tienduizend gewonden. door Huib Goudriaan AMSTERDAM Onze kinderen rijn weerloos uitgeleverd aan het agressieve spel van vrije paarde- jrachten, vindt Vic Langenhoff. )eze redacteur van De Tijd gaf een maand geleden de stoot tot de oprichting van een 'Pressie groep Stop Kindermoord'. Hij jeerd daartoe min of meer ge ïnspireerd door mevrouw L. Rut- jers-Naaijkens te Eindhoven, raoeder van drie schoolgaande tinderen, die een geslaagde een- lersoons-actie voerde voor het in iet verkeer begeleiden van Eind- ïovens schoolkinderen. Üevrouw Rutgers: 'In 1970 werden dn iet verkeer 8614 kinderen tussen nul tn vijftien Jaar gewond - 3772 als voetganger en 2709 als fietser. Het wordt als een soort natuurramp door ie samenleving geaccepteerd - erger: natuurrampen nemen we niet, daarte- :en maken we een deltaplan', fa een interview met mevrouw Rut iers slikte Vic Langenhoff deze apa- hie niet meer. Hij riep zijn lezers op Ie dagelijkse kinderslachting in het lerkeer niet langer te aanvaarden en sen 'Pressiegroep Stop Kindermoord' e vormen. !r kwamen honderden instemmende elefoontjes en brieven. De initiatief- lemer vertelt dat in de meeste reac- ies werd ingegaan op de gevaarlijke ituatie thuis: 'Het leek wel of ik met sen oorlogspychose te maken kreeg - n de geest van: het is hier zo gevaar- ijk, dat we ons elke morgen opnieuw fvragen of we ons (schoolgaande) ind 's avonds terug zullen zien', n zijn hartekreet in de krant had (ie Langenhoff geschreven dat onze amenleving, vol Sterreclame voor achte babypoeder en gezonde groei- nargarine, haar kinderen van de weg aat rijden, omdat de prioriteiten ver eerd worden gelegd: 'Omdat er in dit and gekozen wordt voor één kilome- er autosnelweg boven honderd kilo- leter fietspad'. )e pressiegroep Stop Kindermoord, die al gauw na Langenhoffs oproep »erd gevormd, ziet in het eisen van maatregelen ter bescherming van kin- leren in het verkeer haar belangrijk- te taak. Langenihoff: 'We willen geen nstituut worden, maar slechts druk ïitoefenen op de bestaande verenigin- ;en (ANWB, Vereniging voor Veilig ferkeer enz.) omdat we vinden dat er e weinig gedaan wordt om de zwak- ;en in het verkeer te beschermen en urn de onbekwame en onverbeterlijke ijders van de weg af te halen, 'óórdat zij ongelukken veroorzaken. Sn het kind verdient bijzondere aan dacht, omdat het anders op verkeers situaties reageert dan de volwassenen. )ok al wordt een kind opgevoed voor iet verkeer dan nog blijft het kind; speelsheid van kinderen kan niet met Je dood worden afgestraft'. Dit gezicht krijgt men vanaf het Grote Kerkplein wanneer het ontwerp-Konijnenburg voor het Zwolse stadhuis wordt aanvaard. Het nieuwe gedeelte ligt tussen links het oude ge meentehuis en rechts het politiebureau. Enigszins vooruit springend het representatieve gedeelte; daarachter wat hoger de werkruimten. Links achter de bomen (hier onzicht baar) de kerk, rechts een wand van percelen met o.m. het Zwolse Balletjeshuis. Vooral op veel landelijke, bomenrijke wegen worden kinderen door het verkeer 'weggedrukt'. In Nederland is nog geen onderzoek verricht naar de houding van het kind in het verkeer. Prof. Sandel, hoofd van het Zweeds Instituut voor Kinderpsychologisch Onderzoek, heeft uit een onderzoek de conclusie getrok ken dat kinderen zeker voor hun achtste jaar niet in staat zijn ver keerssituaties te beoordelen. Verkeers tekens zijn voor het jonge kind vaak nietzeggend en ook hun zuiver licha melijke vermogens spelen een rol: zesjarigen kunnen geluiden nog niet duidelijk thuisbrengen en door de geringere afstand ooghoogte/grond kunnen zij bepaalde situaties niet overzien. Eisen In samenwerking met het SWOV (de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid) stelde de pressie groep een programma van eisen op dat woensdag 11 oktober aan de vaste Kamercommissie voor verkeer en wa terstaat werd aangeboden. Inmiddels vroeg het Tweede-Kamerlid ir. P.A.M. Cornelissen (KVP) minister Udink zijn mening te geven over de maatre gelen, die de pressiegroep verlangt. Deze maatregelen vallen uiteen in noodmaatregelen, maatregelen op korte termijn (voor 1 maart 1973) en maat regelen op iets 'langere termijn. De verlangde noodmaatregelen zijn: onmiddellijke politiebescherming voor overstekende schoolkinderen op alle kruispunten en gratis schoo'lvervoer voor alle kinderen, die hun scholen niet over veilige voet- en fietspaden kunnen bereiken. De maatregelen op korte termijn: strenge veiligheidsnormen met als uit gangspunt vóór alles bescherming van voetgangers en fietsers, instelling van een centrale inspectiedienst/oxnbuds- dienst voor het verkeer en instelling van een rijksveiligheidsfonds, waaruit alle door de inspectiedienst nodig ge achte voorzieningen kunnen worden De maatrgelen op langere termijn omvatten een sluitend net van veilige voet- en fietspaden, een doeltreffend openbaar vervoer en omvorming van wegenfondsen tot fondsen ter finan ciering van de voet- en fietspadennet- ten. Gepleit wordt tevens voor een herziening van de Nederlandse plano logie op basis van het voorkomen van onnodige verkeersbewegingen. De pressiegroep verlangt een beter toe zicht op automobilisten: strengere normen voor de afgifte van rijbewij zen, méér geheime politiecontroles en verwijdering uit het verkeer van be stuurders, die onverantwoordelijk rij den. Vic Langenhoff vertelt dat de pressie groep nog dit najaar een congres met als thema 'kind en verkeer' wil orga niseren. Delftse studenten, die de pressiegroep steunen hebben een werkgroep gevormd met als doel een congres over de verkeersveiligheid in het algemeen. Dit zal waarschijnlijk in het voorjaar worden gehouden. 'Druk' Op beide congressen zal ongetwijfeld de door de pressiegroep noodzakelijk geachte scheiding van verkeerssoorten druk worden besproken. Volgens het SWOV zal scheiding - aparte voet- en fietspaden en beveiligde, liefste vrije kruisingen - de meeste ongelukken voorkomen. Ver doorgevoerde schei ding van snel- en langzaam verkeer zou het aantal ongelukken met 60 procent verminderen. Het ziiet ernaar uit dat de door Vic Langenhoff zo gewraakte apathie ('do den in het verkeer worden geaccep teerd met als argument: er is toch niets tegen te doen') op de terug tocht zal worden gedwongen. door Jac Lelsz ZWOLLE Wordt na een 'tach tig-jarige oorlog', zoals de slepen de plannenmakerij rondom het bouwen van een nieuw stadhuis voor Overijssels hoofdstad gek scherend wel wordt genoemd, maandag eindelijk de vrede van Zwolle getekend? De verwachting is dat het plan, dat de in Frank rijk wonende Nederlandse archi tect J. J. Konijnenburg in laatste instantie maakte, maandag in de gemeenteraad voldoende steun zal ontvangen. Aan tachtig jaar plannen maken, waarbij de standpunten vaak diame traal tegenover elkaar stonden, zal dan een einde zijn gekomen. Als men goed geteld heeft (maar men durft er bij de gemeente de handen niet voor in het vuur te steken) dan is het laatste ontwerp van Konijnenburg Zwolle's 52ste stadhuisplan. De bezwaren tegen Konijnenburg's voorlaatste plan kwamen met name ook van de vereniging 'Vrienden van de Stadskern Zwolle'. Hoofdbezwaar was dat men het gebouw te fors vond ten opzichte van de kleinschaligheid van de oude binnenstad. De nogal geprononceerde contouren van het nieuwe bouwwerk zouden het subtiele lijnenspel op deze plek overwoekeren. Bezwaarlijk vond men ook dat de Wheeme, het deels historische ge- bouw, waarin de politie is gehuisvest, diende te worden afgebroken. Een belangrijk bezwaar was verder, en dat speelde met name ook bij de gemeen teraad, dat het ontwerp in strijd was met het bestemmingsplan, een moei lijkheid die wel te overwinnen zou zijn, maar niet dan waarschijnlijk met aanzienlijk tijdverlies. Konijnenburg is een jaar of acht met Zwolle's stadhuis bezig geweest. Hij ontmoette een situatie, die enigermate vergelijkbaar was met die in Arnhem. In Arnhem voegde hij een modern, strak gebouw samen met het histori sche Duivelshuis, waarin het repre sentatieve gedeelte van het gemeente lijk apparaat is ondergebracht. In Zwolle kreeg hij te maken met het oude gemeentehuis aan de Sassenstraat, met zijn schepenzaal uit 1448 en zijn empiregevel uit 1821, dat in het geheel zou moeten worden opgenomen. Niet vergelijkbaar was, dat de oorlog '40-'45 in Arnhem grote gater» geslagen had wat achteraf een plezierige speelruimte verschafte aan de bouwers, terwijl dat in Zwolle niet het geval was. In Arnhem verrees een reus van een gebouw, uitgevoerd in marmer. Aanvankelijk wilde de archi tect in Zwolle ook gaan werken met marmer op lange termijn niet duurder, meent hij maar Zwolle wees marmer als te pompeus af. IMPASSE Voorjaar '72 staakten in de Zwolse gemeenteraad de stemmen tot twee maal toen een noodzakelijk geworden wijziging van het bestemmingsplan aan de orde kwam. Daarmee was ook Konijnenburg's werkstuk getorpe deerd. Men raakte in een diepe impasse; niemand deed meer wat. B. en W. vonden dat de raad maar met initiatieven moest komen, want die had de zaak tenslotte op dood spoor gezet. De rfactievoorzitters ondernamen nog een poging om er uit te komen, maar de zaak zat muurvast. Toen kwam een groot deel van de ambenaren, die in het oude stadhuis en enkele belenden de winkelpanden in benarde omstan digheden hun werk doen, met een open brief. Deze brief eiiinidiLgde met: 'Wij protesteren er fel tegen dat het gemeentebestuur ophoudt met bestu ren als het laat publiceren dat het overleg is beëindigd'. De ambtenaren zeggen nu bescheiden- lijk niet te willen pretenderen, dat die brief het gedéén heeft. Maar feit is, zeggen zij, wel dat er daarna weer activiteit kwam. In het egmeenitelijke kamp en bij Konijnenburg. Konijnen burg boog zich nog eens over zijn tekeningen om te kijken of aan de bezwaren tegemoet kon worden geko men. Blijkbaar kon dat en een dezer dagen werd het resultaat gepubliceerd. In de nieuwe versie wordt het deels historische politiebureau gespaard. Dat wordt met name door de 'Vrien den van de Stadskern Zwolle' gewaar deerd. Wel betreuren zij het dat het Armen Fraterhuis, verscholen achter een school, wondt opgeofferd. Monu mentenzorg slaat de betekenig van dit pand niet hoog aan, maar de 'Vrien den denken daar anders over. Wel appreciëren zij het weer dat enkele straatjes worden ontzien. Ook zijn ze er goe over te spreken dat het ge bouw in z'n totaliteit minder allure krijgt, zodat het de omgeving minder domineert. De 'Vrienden' blijven ech ter van oordeel dat het een enorme opgave blijkt een dergelijk gefcouw in de bestaande oude stad in te passen. Konijnenbrug heeft de proporties van het stadhuis wat kunnen insnoeren onder meer door een nog wat doelma tiger gebruik van de werkruimten en door het representatieve gedeelte enigszins te versoberen. Het marmer werd geschrapt, waarschijnlijk al eer der trouwens, en daarvoor in de plaats komt nu baksteen of tufsteen. De kosten blijven, evenals bij het vorige ontwerp, draaien om twintig miljoen gulden. Hierbij speelt de kwestie van intussen al weer fors gestegen arbeads- en materiaalkosten. Men heeft in ieder geval bereikt dat de som niet nóg groter is geworden, al realiseert men zich dat het bij die twintig miljoen niet blijft. Het duurt tenslotte nog 2 jaar voordat het stadhuis er staat, aannemende dat er geen nieuwe staketsels opduiken. De nieuwbouw ligt straks ingeklemd, gezien vanaf het Grote Kerkplein, tussen (links) het te handhaven oude gemeentehuis en (rechts) het politie bureau. Links van het plein, achter een bomenrij, ligt de kerk en rechts een wand van percelen, waartoe onder meer het bekende Zwolse Balletjes huis behoort Tussen het oude ge meentehuis en het politiebureau ziet men het nieuwe stadhuis met vooruit springend het representatieve gedeel te. In het diaar aahter liggende, ver hoogde gedeelte bevinden zich de werkruimten. In Nederland, doch vooral ook in Duitsland, vindt men er voorbeelden van, dat in de architectuur oud en nieuw zich gelukkig laten samenvoe gen. Afgaande op de tekeningen lijkt Konijnenburg's conceptie een aan vaardbare oplossing voor dit karakte ristieke punt in Overijssels hoofdstad. Maar we onderschatten de moed niet, die opgebracht moet worden om een dergelijke, inderdaad nogal ingrijpen de verandering van een vertrouwd stadsbeeld, over zich heen te laten komen. door Kees de Leeuw LEERDAM 'Het is wel jam mer, dat sommige mensen er niet bij stilstaan, dat glas breekbaar en onzorgvuldig met glazen voorwerpen omspringen. Ze laten bijvoorbeeld gebruikte flessen in de natuur achter. Die flessen tonnen later breken en de scher en kunnen veel narigheid ver oorzaken. Niet voor niets word je soms op het strand door mid del van een bord gewaarschuwd voor glasscherven. Die zijn ach tergelaten door mensen, die niet hebben nagedacht. Gebruikt glas hoort natuurlijk in de vuilnis bak'. Bet bovenstaande proza, afkomstig uit informatieboekje over glas, dat in «Denwerking met de N.V. Verenigde '•^fabrieken te Leerdam dit jaar tot pOd is gekomen, is reeds achter naald; gebruikt glas hoort natuurlijk 'et in de vuilnisbak, maar moet j*wur naar de glasfabriek. Indien JOians het pioefprojec1. 'recycling 'I® (het opnieuw in de circulatie J*opn van glas), dat momenteel dt uitgevoerd in Nederland, enige üns van slagen wil hebben. december van dit jaar heeft de ■"enigde Glasfabrieken in eerste in stantie 6500 ton gebruikt verpak kingsglas nodig, bij voorkeur schoon en zonder sluitingen. De eerste lading alvalglas uit Nederlandse huishoudin gen is inmiddels in Leerdam gelost en de inzameling van gebruikt glas begint nu een beetje op gang te komen. De Verenigde Glasfabrieken heeft voor dit proefproject drie ton uitgetrokken en neemt vooral de tech nische kant voor haar rekening. De overheid, actiegroepen en grootwin kelbedrijven zetten zich in voor het verzamelen ervan. Minister Stuyt heeft alle Nederlandse gemeenten gevraagd aan de proefne- mingen door de industrie mee te werken en hij heeft de stichting ver wijdering afvalstoffen aangewezen als instantie voor de bestudering van het vraagstuk van hergebruik en regene ratie van afvalstoffen. Naast het proefproject op het gebied van glas, zijn ook voor papier, ijzer en blik dergelijke projecten in voorbereiding. Deze materialen zijn de meest voor bestudering in aanmerking komende delen uit de stedelijke afvalstoffen. TWEE JAAR GELEDEN Bij de Verenigde Glasfabrieken wijst nier erop, dat dit proefproject niet zomaar uit de lucht is komen vallen. Zo'n twee jaar geleden kreeg ook de directie van de Verenigde Glasfabrie ken (VG) in de gaten, dat de hele milieukwestie een maatschappelijke zaak zou worden en dat ook de Neder landse industrie daarmee te maken zou krijgen. Vanuit die achtergrond is men gaan uitzoeken of het zuiver technisch gezien mogelijk was ge bruikt verpakkingsglas als grondstof te gebruiken voor het vervaardigen van nieuw verpakkingsglas. Er moet bijgezegd worden, dat het geen zaak van idealisme of van goed koop aan grondstoffen-komen is ge weest. aldus een woordvoerder van de directie. De gedachte échter het proef project is, dat het beter is te weten, wat je als bedrijf kunt doen op het vlak van ecologische verlangens dan niks doen en wachten tot de bui op je afkomt. Het proefproject, waarvan men hoopt, dat volgend jaar zomer de 'harde' resultaten bekend zijn, is versneld op gang gebracht onder invloed van het rapport van de Club van Rome en allerlei actiegroepen, die Jch bezig houden met milieuhygiëne. Met name een actiegroep in Leilschendam, be staande uit huisvrouwen, studenten en scholieren, die op eigen initiatief glas had ingezameld, maar niet wist hoe het verder moest en om raad vroeg bij de VG. De groep werd uitgenodigd voor een onderhoud, er volgde over leg met de stichting verwijdering af valstoffen en om het project inzamel- technisch doelmatig te begeleiden werd een begeleidingscommissie ge vormd, waarin de VG, de glashandel- firma Maltha en de stichting verte genwoordigd zijn. Zo kwam de recy- cling-trein langzaam in beweging. SUPERMARKTEN Naast overheid, industrie en particu lieren doen ook grootwinkelbedrijven De eerste lading afvalglas is gestort in Leerdam. als De Spar en Albert Heijn, maar dan uit het oogpunt van service-verle ning, mee aan het proefproject. In samenwerking met de gemeente wor den containers bij supermarkten ge plaatst, waar de klanten die flessen, die ze niet tegen het in ontvangst nemen van statiegeld binnen kwijt kunnen, kunnen deponeren. Echter wel zonder resten mayonaise of mos terd en eveneens zonder plastic slui tingen. In eerste instantie zijn alle- (55) gemeenten benaderd met meer dan 35.000 inwoners en gelegen in een straal van ongeveer honderd 'o- meter rond het verzamelcentrum Leerdam. Uiteraard wordt de mede werking van de overige gemeenten eveneens op hoge prijs gesteld, maar de medewerking van tenminste de bewuste 55 gemeenten is noodzakelijk, wil het project kans van slagen heb ben. Deze gemeenten zijn namelijk geselecteerd, nadat onderzocht was hoeveel glas per gezin er gemiddeld in een week afvalt. Uit dit onderzoek bleek tevens, dat de bereidheid om mee te doen aan het proefproject in gemeenten met meer dan 35.000 inwo ners groter is dan in kleinere ge meenten. En 'al deze dingen zijn van belang, wil men althans enigszins ver zekerd zijn van een voortdurende aan- voer van gebruikt afvalglas. Bij de Verenigde Glasfabrieken is een 'recycling'-team van technici ingescha keld voor de uitvoering van het proef project .Uit de uitkomsten van dit project zal blijken in hoeverre het percentage scherfglas kan worden ver hoogd zonder dat de kwaliteit van de glasprodukten wordt aangetast. Belangrijk is dat het aangevoerde af valglas homogeen van samenstelling is. Voor glas uit West-Europa is dit niet zo'n probleem, omdat dat qua samenstelling niet veel verschilt. Voor glas uit landen van Oost-Europa is men bij de VG echter benauwd. Niet omdat dat minderwaardig glas zou zijn, maar omdat het een heel andere samenstelling heeft. Het zand, dat samen met kalk en soda wordt gebruikt om glas te maken, is name lijk uit andere vindplaatsen afkomstig. De Verenigde Glasfabrieken wil, als het proefproject bevredigende resulta ten oplevert, op haar manier een bijdrage leveren aan een verbetering van het leefmilieu. Glas als zodanig is wel geen schaars artikel en evenmin in die zin milieuverontreinigend, dat het vergiftigend of verstikkend werkt, maar wel is het gebruikte glas te kwalificeren als rommel: het belast het milieu en vergroot de nationale 'vuilberg'. Ook al bedraagt de hoeveel heid glas in deze vuilberg bij de huidige stand van zaken ongeveer vier procent in gewicht, het is en blijft een niet weg te cijferen hoeveelheid. STATIEGELD Een ander punt, dat bij dit alles nog een rol speelt, is de vraag, waarom niet op grote schaal weer statiegeld wordt ingevoerd, zoals dat vóór 1963 gebruikelijk was voor glasprodukten. Toen minister Stuyt echter in mei van dit jaar zei dat hij overwoog om over twee jaar statiegeld voor glazen potten en flessen weer verplicht te stellen, kreeg hij van de glasfabrieken de wind van voren. Van die kant werd aangevoerd, dat er duidelijk eco logische nadelen verbonden zijn aan het opnieuw invoeren van retourglas- verpakking, omdat het spoelen van retouremballage thermische en chemi sche waterverontreiniging met zich meebrengt. Voor de in Nederland in omloop zijnde statiegeldflessen is nu ongeveer 600 tot 700 miljoen liter spoelwater per jaar nodi^. Zou daar ook nog het eenmalige verpakkingsglas bij komen, dan zou dit spoelwatervolume stijgen tot 800 miljoen liter per jaar. Daarnaast wijst de VG er ook op dat het opnieuw invoeren van retourglas- emlballage waarschijnlijk zou beteko» nen. dat de >rpakkingsirjtrie, die grotendeels is ingesteld op eenmalige verpakkinge.i zou uitwijken naar an dere verpakkingsmaterialen (karton, plastic), die door hun aard slechts één keer kunnen worden gebruikt Het probleem zou hiermee niet wor den opgelost, maar verlegd. Het is niet ondenkbaar, dat dit middel erger zou zijn dan de kwaal, aldus een woordvoerder van de Verenigde Glas fabrieken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21