In SER: weg voor sociaal contract vrij X A Parijs en Den Haag botsen over toekomst van Europa I l I UW efficiency beurs krant Gekleurde stenen in onze hal 17 tm 25 oktober Dreigbrieven voor twintig Philips-mensen Geen vervolging na verkeersramp bij Prinsenbeek 'Bouw-cao's niet vertragen door sociaal overleg' In deze krant A «j Bedrijfsleven laat woord nu aan regering Protestantse leider in Noord-Ier land voorspelt bloedbad Meerderheid vindt loonsverhoging van 9 procent voldoende Loonkosten met elf, prijzen met 4,7 pet omhoog bon Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 250 Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur Nederlandse delegatie zette Pompidou voet dwars PARIJS (UPI, Reuter, AP, ANP) De tweede dag van de Europese topconferentie in Parijs is gisteren heel wat minder harmonieus ver lopen dan de eerste, doordat Nederland met betrekking tot de ver sterking van de Europese instellingen voet bij stuk hield. Daardoor kon tegen het eind van de namiddag geen slotcommuniqué worden uitgegeven en was er gisteravond laat nog steeds geen communiqué. De moeilijkheden kwamen er, kort gezegd, op neer, dat Nederland bij de eis bleef, eerder door minister Schmelzer en premier Biesheuvel ge formuleerd, dat een datum zou wor den genoemd voor de versterking van de Europese instellingen. Hierbij dacht Nederland meer aan de Euro pese Commissie en het parlement in Straatsburg, dan aan de Europese mi nisterraad. Frankrijk heeft een voor liefde voor deze ministerraad omdat in die raad elk land een vetorecht heefi. Eerder op de dag had de topconferen tie besloten, dat de ministers van bui tenlandse zaken van de negen landen AMSTERDAM In de hal van het gebouw van TROUW/KWAR TET, Nieuwezijds Voorburgwal 278-280, worden met ingang van dinsdag a.s. de fraai beschilder de stenen geëxposeerd, die door onze lezers ter gelegenheid van de intussen afgesloten wedstrijd zijn ingezonden. De expositie is te bezichtigen op werkdagen tus sen 8.30 en 5 uur. ADVERTENTIE geopend: dagelijks vanK) tot 17ur, maandag 23 en dinsdag 3» oktober ookvan19tot22uur. zondag gesioten.toegangf4.- amsterdam I Zogezegd Als de explosieve groei van de sociale verzekeringen doorgaat, zaljCmstreeks het jaar 2000 het complete nationale inkomen daar voor worden opgeslokt. Prof. dr. F. Hartog Onbestendig en koud Wisselend bewolkt met buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Matige, aan de kust krachtige tot harde, noor delijke wind, later iets afne mend. Maximum-temperaturen omstreeks acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: onbestendig en vrij koud. Morgen zon op: 07.17 onder: 17.31 maan op: 16.56 onder: 07.17 Zaagsel in slasaus wat sta je daar nou toch weer houterig van de Europese Gemeenschap, die de Raad van ministers vormen, voortaan niet twee, maar viermaal per jaar zullen vergaderen. De ministers moe ten bovendien midden volgend jaar een rapport klaar hebben, waarin aan gegeven moet worden, hoe de samen werking op het gebied van de buiten landse politiek verder kan worden verbeterd. BEGINSELEN Tijdens de morgenvergadering waren giseren geen duidelijke verschillen van inzicht aan het licht gekomen, zo verklaarde de Nederlandse delegatie. Er was dan ook alleen maar over algemene beginselen gesproken. Zoals verwacht werd, heeft geen der minis ters gesproken over de vorming van een politiek secretariaat, een kwestie die in het verleden tot moeilijkheden tussen Frankrijk en de andere landen van de Europese Gemeenschap heeft geieid. Frankrijk wilde dat zo'n secre tariaat in Parijs kwam, de anderen gaven de voorkeur aan Brussel. Minis ter Schmelzer heeft er wel op aange drongen, dat de Gemeenschap nauw betrokken wordt bij het politieke overleg, maar, zo zei hij op een Van onze correspondent EINDHOVEN Waarschijnlijk vijf tien tot twintig leidinggevende Phi- lips-functionarissen hebben een brief ontvangen, waarin zij worden aange maand 48.000 gulden te betalen. De politie heeft onmiddellijk een ver band gelegd tussen deze brief en de bom bij oud-Philips-directeur drs. Ba- vinck. In de niet-ondertekende brief staat dat een tribunaal besloten heeft de volgende fase van het actieprogramma te laten ingaan, daar de raad van bestuur van Philips niet op eerdere aanmaningen is ingegaan. De brief bedreigt niet alleen de Philips-functi- onarissen zelf, maar ook hun 'omge ving'. De opstellers van de brief schrijven. 'Wilt u op onze voorstellen ingaan, dan verwachten wij dat u op 26, 27 of 28 oktober ingesloten advertentie plaatst. De actiegroep weet d_n dat u op de voorstellen wilt ingaan en zal t.z.t. contact met u opnemen om de transactie met u af te handelen. Het tribunaal zal als tegenprestatie per soonlijke acties tegen u of uw omge ving afgelasten'. De geadresseerden wonen allen ut Eindhoven of directe omgeving. Het bedrag is in alle brieven gelijk. Al leen de advertenties en de kranten waarin deze geplaatst moeten worden, verschillen. De functionarissen die een brief hebben ontvangen staan per manent onder bewaking. Wel fouten, geen m isdadig gedrag Van een verslaggever BREDA De justitie in Breda heeft besloten géén strafrechtelijke vervol ging in te stellen in verband met de verkeersramp die op 25 augustus van dit jaar bij Prinsenbeek aan dertien mensen het leven kostt%. Dit besluit is genomen na een omvangrijk onder zoek door de rijkspolitie. Volgens de officier van justitie in Breda, mr. Korsten, is uit het onder zoek gebleken, dat menselijke fouten beslissend zijn geweest maar dat er geen sprake is geweest van misdadig gevaarlijk weggedrag. De grootste fouten die er die mistige ochtend van de 25e augustus zijn gemaakt, waren: onvoldoende afstand bewaren en onvoldoende aanpassing aan de weg- en weerssituatie. Volgens de officier van justitie is de ramp niet veroorzaakt door technische man kementen aan de personenauto's en vrachtwagens die bij de ramp betrok ken waren. 'Anticlimax' Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat niemand, die betrokken is geweest bij de ramp, vervolgd kan worden wegens het plegen van een verkeers- misdrijf. 'Het zal wel mogelijk zijn een aantal zaken voor de kantonrech ter te brengen op grond van verkeers overtredingen. Deze verkeersovertre dingen zouden, zo is nu wel te bekij ken, met geldboetes worden bestraft. Dat zou een anticlimax zijn', aldus de Bredase officier van justitie, die daar mee aangaf dat men ook heeft afge zien van vervolging door de kanton rechter. Actie: stop 'Kindermoord'' in verkeer 21 Gebruikt glas niet in vuilnisbak 21 Buitenland In Haiti is misdaad een daad van bestuur19 'Roem zij u, mannen van Zwarte September' 19 Kerk Religieuze subcultuur 2 Zaaltje over op bet Binnenhof?2 Kunst Levenswerk van Rob Nieuwenliuijs Jan van Munster: nu voor iedereen 17 17 Badlo en tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar Dichtbij en verder Maandbladen Fatnilleberl-.bten Puzzel Mco schrijft ons Bnekenrlalage Postzegels persconferentie, 'iedereen was ervan overtuigd, dat een gesprek over het instrjmentarium van de buitenlandse politieke- samenwerking, met andere woorden de oprichting van een poli tiek secretariaat, nu niet urgent was'. Over de betrekkingen met Amerika besloot de conferentie dat 'een per manente en constructieve dialoog' ge voerd moet worden tussen Europa en de Verenigde Staten. Bondskanselier Brandt heeft nog aangedrongen om voor die dialoog een permanent over legorgaan op te richten, maar daar voelde vooral Frankrijk niets voor. MOEILIJKHEDEN De moeilijkheden kwamen 's middags toen de positie van de Europese in stellingen aan de orde kwam. Pre mier Biesheuvel heeft de conferentie voorgesteld, dat de ministerraad van de EG voor het einde van volgend jaar een beslissing neemt over een voorstel van de Europese Commissie over de rechtstreekse verkiezing van de leden van het parlement in Straatsburg. Zou de conferentie zo'n Zie ook pagina 8, le kolom. Van onze sociaal economische redactie ARNHEM Het eventueel niet tot stand komen van een sociaal contract mag niet leiden tot ernstige vertra ging in de vernieuwing van de bouw- cao's per 1 januari a.s. Dit heeft de bendsraadsvergadering van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid uitgesproken. Besloten werd, in samenwerking met de bouw bonden van het NW en het NKV, op korte termijn voorstellen bij de werk gevers in te dienen. Als uiterste ter mijn voor de totstandkoming van een sociaal contract werd 'deze maand' genoemd. Binnenland Geen nieuwbouw rijksarchief 5 Premier Barend Biesheuvel Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het klimaat voor de afsluiting van een sociaal matigingscontract tussen de regering en liet bedrijfsleven is gisteren aanmerkelijk gezuiverd door een vrijwel unanieme overeenstemming in de Sociaal-Economische Raad over bet kader waarin liet beleid volgend jaar gevoerd zal kunnen worden. Alles hangt nu nog af van de mate, waarin de regering dinsdag bereid zal zijn alsnog aan een aantal wensen van de vakbeweging tegemoet te komen. Tijdens de langdurige discussie in de SER, die opvallend 'goedmoedig' ver liep, werden zowel aan werkgevers als aan werknemerszijde concessies ge daan. Een en andci resulteerde in de vol gende uitgangspunten: Lonen 1. Bepericing van de loonkostenstij ging in 1973 tot elf procent. 2. Geen verbetering van het netto besteedbare inkomen, behalve voor de laagstbetaalden. 3. Een overeenkomstige bijdrage aan de matigingsoperatie van de inko mens. die niet onder een CAO vallen. 4. Een relatief hogere bijdrage van de hogere inkomens, om mede daardoor ruimte te scheppen voor extra-tege- President George Pompidou LONDEN (AFP, Reuter) militanten van de Vanguard-b'ewe- ging zijn bereid te schieten en te doden om het Britse erfgoed in Noord-Ierland te bewaren', zo verklaarde in Londen William Craig, leider van de extremisti sche protestantenorganisatie. Craig zei dat Noord-Ierland door de regering in Londen was ver raden. Hij noemde het 'geen bluf', dat hij in nog geen dag 80.000 Noordierse man nen kon mobiliseren. 'Ik ben bereid om te doden en zij die mij volgen gehoorzamen mij', zei hij. Hij voor spelde dat in Ulster vóór kerstmis nog duizend doden zouden vallen, bij de 613 die het bloedvergieten in de provincie sinds het uitbreken van de burgeroorlog al gekost heeft. Craigs felle woorden hebben in gema tigde protestantse kring in Noord- Ierland kritiek opgeroepen. Roy Brad ford, een voormalige mede-minister van Craig in de Noordierse regering vóór de machtsoverneming door Lon den, verklaarde: 'Dit is de taal van de dwaasheid.' Van een verslaggever AMSTERDAM De meerderheid van de Nederlanders zou tevreden zijn met negen procent loonsverhoging volgend jaar. Dit blijkt uit een opi nieonderzoek van het NIPO. Het instituut legde een aantal mensen de volgende vraag voor: 'De regering rekent voor volgend jaar op prijsstij gingen met gemiddeld vijf procent en loonstijgingen van negen procent. Verschillende belastingen en sociale lasten worden echter ook hoger. Zoudt u persoonlijk tevreden zijn met een loon- of inkomensstijging van ne gen procent, zeer tevreden, wel tevre den, niet zo tevreden of ontevreden?' Acht procent zou er tevreden over zijn, 45 procent wel tevreden, 30 pro cent niet zo tevreden, 12 ontevreden en 5 procent had geen oordeel. Het minst tevreden is de groep tussen 1.000 en 1.500 maandinkomen: 37 procent. moetkomingen aan de laagstbetaalden. 5. Invoering van een loonsuppletie- regeling voor werklozen en speciale aandacht voor de (inkomens)positie var. delangdurig werklozen. 6. De extra-loonruimte, die eventueel zal ontstaan door een meevallende produktiviteitsstijging, dient aan de werknemers ten goede te komen in de vorm van ni et-besteedbaar loon (spaarloon of iets dergelijks). Tijdens het gesprek in de SER over Ionen en prijzen: links CNV- voorzitter Lanser en VNO-voorzitter drs. S. C. Bakkenist, rechts NW-voorzitter H. ter Heide en SER-voorzitter drs. J. W. de Pous. Prijzen 1. Beperking van de consumptieprijs stijging tct 4.7 procent, exclusief de effecten van eventuele verhoging van de btw 2. Dit dient niede bereikt te worden door in het algemeen de norm te hanteren, dat kostenstijgingen welis waar in de prijzen mogen worden doorberekend, maar dat de winst in guldens per eenheid produkt gelijk zal blijven. '2. -Eventuele invoering van een mel dingssysteem voor prijsverhogingen met controle door de overheid. (De SER sprak zich niet uit voor de noodzaak daarvan, maar de werkge versorganisaties lieten weten er in het kuiler van een sociaal contract geen bezwaar tegen te hebben). Algemeen 1. Unaniem werd uitgesproken dat het lage BTW-tanef (vier procent) niet dient te worden verhoogd. 2. Over de wens van de vakbeweging de voorgenomen verhoging van het hoge btw-tarief (van veertien tot zes tien procent) te beperken tot vijftien procent, stemde de raad verdeeld. De meerderheid (21 stemmen van werk gevers en kroonleden) tegen. De voor stemmende vakbeweging kreeg de steun van drie kroonleden en een werkgever (totaal 19 stemmen). 3. Een meer gericht beleid ter bestrij ding van de werkloosheid, met name op de knelpunten in regio's en be paalde beroepsgroepen. Bij dit alles sprak de raad zich una niem uit voor het léggen van een nog meer direct verband tussen het loon- en prijsbeleid enerzijds en het over heidsbeleid anderzijds. De raad meen dat de mogelijkheden voor het afslu- ten van -'en sociaal contract voor 197 mede worden bepaald 'door de uitein delijk door de regering en het parle ment te nemen beslissingen over eei aantal essentiële en rechtstreeks me het loon- en prijsbeleid samenhangen de voorwaarden en maatregelen.' Zie ook pagina 5, le kolom. (ADVERTENTIE) m SaïmÊöeit Kwairieïts- HANDSCHOENEH en-TASSEM Handzame prijzen. InUw omgeving voorHANDEN. (ADVERTENTIE) Deze week aankomst bij de Chinese muur. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in hot Shell wereldreisalbum. Economie 'Bijenkorf moet middenstand helpen' 31 RITA 'Als u het allemaal optelt, dan zal ik kijken hoeveel geld ik in mijn portemonnee heb.' noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1