Roem zij u, mannen van de Zwarte September TÜ| TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 BUITENLAND T19/K19 IN HAITI IS MISDAAD EEN DAAD VAN BESTUUR door Ferry Versteeg De luchthaven van de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince draagt nog steeds de naam van de voormalige gruweldictator Frangois Duvalier, alias Papa Doe. Ook de meeste burelen in deze droeve Caraïbische neger-republiek worden nog verlucht met portretten van de overleden 'president voor het leven', een mentaal kreupele ex-plattelandsarts, bij wie mensenlevens niet in tel waren en die Haiti van 1957 tot 1971 terroriseerde. De staatscourant heeft nog im- Toch is er op Haiti, sinds Frangois Duvalier vorig jaar april zijn laatste bedorven adem uitblies, zowaar een soort 'politieke lente' ingetreden, die Graham Greene en andere liefhebbers van het bizarre ongetwijfeld minder zal inspireren. Want onder het regime van Papa Does 21-jarige zoon en op volger Jean-Claude Duvalier, een tweehonderd-ponder, die Baby Doe wordt genoemd, is de terreur gematig der, althans introverter geworden. De geheime politie toont zich meer be scheiden en werkt discreter. De eens zo belangrijke controleposten voor hotels met buitenlanders worden niet meer bezet door onheilspellende functionarissen met blinkende colts en spiegelende zonnebrillen, maar door onschuldige kinderen, die de rijken van overzee een keur van goe deren en diensten aanbieden. Toeris ten en kapitaalbezitters hebben het verwaarloosde land weer gevonden en de kleine Haitiaanse middenstand pro fiteert van de toegenomen bedrijvig heid, al blijft de overgrote meerder heid van de meest boerenbevolking in een armoede en onwetendheid ge dompeld, die zelfs voor Latijns Ame rika uniek is. mer als ondertitel: 'De Haitiaan die niet van zijn president houdt, is een gevaarlijke vijand van het land'. En de omstreeks vijfduizend Tonton Macoutes (boemannen), die eens Papa Does privé-Gestapo vormden en zich met dezelfde kwalijke bijverdiensten in het leven hielden als de Mafiosi in het naburige Noord-Amerika, bestaan nog altijd. politiek tumult aan de vooravond van de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, de veelsoortige Amerikaanse be langen in dit gebied ten goede komen en het naburige Cuba gevangen hou den in een keten van onvriendelijke naties. Dus werd de Amerikaanse hulp, in 1962 stopgezet door een zich generen de John Kennedy, hervat. In de zo mer van 1971 startte Washington de militaire bijstand al discreet, via de particuliere firma Aerotrade uit Mia mi, die Haiti's nieuwste 'anti-commu- nisme en anti-subversie'-keurkorps, de 'Leopards', op poten mocht zetten. En de afgelopen zomer bezocht een officiële Amerikaanse militaire missie het land, wat in eersste instantie leidde tot een steun van ongeveer veertig miljoen gulden aan het gere gelde leger. De Haitiaanse presidentJean -Claude Duvalier (in burger) schept een luchtje, omringd door lijfwachten. Vooraan het hoofd van de presidentiële garde, Gracia Jacques, die een semi-automatisch machinegeweer en een automatische revol ver torst. Levensmoe Op de ministeries beginnen technocra ten door te dringen en hoge functio narissen nodigen buitenlanders zonder aarzeling uit voor de maaltijd, wat twee jaar geleden nog duidde op ver gaande levensmoeheid. De beruchte Tonton Macoutes met hun blauwe pakjes en hun uitdagende wapenge kletter mochten eind juli nog door de straten van Port-au-Prince paraderen en bij die gelegenheid van Baby Doe vernemen dat ze nog altijd de 'basis' van zijn regime en van het 'duvalie- risme' vormen, het blijft een feit, dat de Macoutes het stadsbeeld niet meer beheersen. De meest compromitteren de aanvoerders van deze bende zijn weggepromoveerd. Zoals die gevreesde juffrouw Rosalie Adolphe, die een jaar geleden verdween als comman dante van het beruchte Fort Diman- che, waar on/geteMe politieke gevan genen hun leven beëindigden en die onlangs burgemeester van Port-au- Prince werd. Voorts zijn een aantal politieke gevangenen vrijgelaten en kunnen bannelingen terugkeren, na dat ze zich schriftelijk hebben ver plicht tot politieke geheelonthouding en aanhankelijkheid jegens Baby Doe. Toch is de jeugdige Jean-Claude Du valier slechts in naam de sterke man van Haiti. Uitgaansleven en autoren nen liggen Veel centraler in zijn be langstellingssfeer dan regeringszaken. Zo pleegt de massieve jongeling evenals zijn vader 'president voor het leven' met regelmaat in zijn Rolls Royce, Jaguar of Italiaanse renwagen door de smalle straten van de hoofd stad te razen, wat reeds dodelijke consequenties zou hebben gehad voor diverse onderdanen. Maar zoiets ver mag het humeur van Baby Doe niet te beïnvloeden, want inn de Haitiaanse praktijk staat de president boven de wet. De lakens worden in Haiti in werke lijkheid uitgedeeld door een heersend college, dat ook al tijdens Papa Doe hoog te paard zat en waarin de minis ter van defensie en van binnenlandse zaken, de obscure Luckner Cambron ne (nog) de hoofdrol speelt. Dit club je wordt gecompleeterd door Jean- Claude Duvalier zelf, z'n geduchte moeder Simone, z'n ambitieuze zuster Marie-Denise en haar echtgenoot Max Dominique, legerleider generaal Clau de Raymond, diens broer Adrien, die minister van buitenlandse zaken is, de bekwame minister van coördinatie Fritz Raymond en kodonel Gracia Jac ques, het hoofd van de presidentiële garde. Al vrij snel na Papa Does dood ont stonden in de heersende club spannin gen, vooral tussen Luckner Cambron- ne een voormalige bankemployé, die bij de Tonton Macoutes snel car rière maakte en vertrouwensman van de oude Duvalier werd en het echtpaar Dominique, dat veel kosmo- politischer is ingesteld en de techno craten enige toegang tot het bestuur lijk apparaat wist te verschaffen. Au gustus vorig jaar zagen Marie-Denise en Max zich echter genoodzaakt hun land tijdelijk in Frankrijk te gaan vertegenwoordigen en versterkte Cam- bronne zijn positie. Diens regeerders capaciteiten worden door buitenlandse diplomaten in Port-au-Prince laag aangeslagen. En er wordt niet getwij feld aan de magere kwaliteit van zijn democratische idealen en aan zijn on verbloemde politiek van 'verrijk je zelf'. Maar iemand, die na een veertien jarig tijdperk van bloeddorstig duva- lierisme de langverwachte chaos bui ten de deur weet te houden en een redelijke stabiliteit weet te handha ven, zelfs een Cambronne, wordt al snel geaccepteerd. Ook door de Vere- maigde Staten, to Port-au-Prince verte genwoordigd door de energieke am bassadeur Clinton Knox, die Cam bronne alle steun toezegde en hem ervan wist te overtuigen, dat Haiti een nieuw imago nodig heeft om weer toegang te krijgen tot de internationa le gemeenschap. Dat zou, in de ge- dachtengang van Knox, de stabiliteit van het regime verder bevorderen, het Caraibische gebied vrijwaren van Economie Ook op economisch terrein weren de Amerikanen zich. De door Washing ton beheerste Inter-Amerikaanse Ont wikkelingsbank, die Chili uitsloot van krediet, verschafte Cambronne c.s. eerder dit jaar een lening, Buiten landse technici zijn aan het werk gegaan om de ontwikkeling van het achterlijke land weer op gang te hel pen. En buitenlandse meest Ameri kaanse investeerders staan weer te dringen, aangetrokken door een nieu we Haitiaanse wet, die nieuwe bedrij ven de eerste tien jaar vrijwaart van elke belasting en onbeperkte winst transfers garandeert. Daarnaast schijnt het extreem lage loonniveau inspirerend te werken. 'Wat ook be langrijk is, bij ons wordt niiet ge staakt', zo werd onlangs van officiële Haitiaanse zijde vernomen, 'de druk van de hongerlijders is te sterk'. Kortom Haiti wordt weer een ideaal oord voor buitenlandse kapitalisten en voor de horden speculanten, die het Caribische gebied al zolang teiste ren en het verschil tussen ondernemer schap en ordinaire roverij uit het oog hebben verloren. Zo zijn grote delen van de fraaie Haitiaanse kustlijn ver kocht aan lieden, die hebben beloofd er tezijnertijd hotels te bouwen en het Amerikaanse concern Dupont Ca- ribean heeft voor 99 jaar het Tortue- eiland voor de Noordhaitiaanse kust gepacht om er een groot tropisch gok- en prostitutie-paradijs van te maken. Een project, dat in de Latijnsameri- kaanse pers heftig is aangevallen. De Amerikaanse firma Wendell Phi lips kreeg een 35 jaar lopende olie concessie voor heel Haiti en omstre ken, een van de grootste olie-conces sies ter wereld en vermoedelijk de enige, waarbij één maatschappij de alleen-rechten voor een heel land krijgt. De Amerikaanse misdaadkoning Mi chael McLaney heeft het casino in Port-au-Prince overgenomen, terwijl aanverwant rapalje een goed belegde boterham verdient met de verkoop van Haitiaanse lijken aan Amerikaan se medische instituten. Bloedbank Een ander Amerikaans bedrijf figu reert in een van de laatste schanda len: de oprichting in de Haitiaanse hoofdstad van een lucratieve 'bloed bank', waar de merendeels ondervoede Haitianen voor een tientje een liter bloed kunnen afstaan, die in Amerika met grote winst wordt verkocht. De firma hoopt binnenkort een maand- produktie van zesduizend liter bloed- plasma te bereiken. Men hoeft no.g niet eens de lange rij uitgemergelde wach tenden te hebben gezien om het per verse karakter van deze ondememtog te begijpen. Zelfs in de cynische Hai- tiaiamse top ontstond deining, toen bleek, dat de sterke man Luckner Cambronne zelf bij deze zaak was betrokken. Zijn eigen maatschappij Air Haiti verzogde het vervoer van het plasma naar de VS. Nu iS het in Haiti een gangbare zaak, dat machthebbers zich vergaand ver rijken ten koste van een ongelukkige bevolking, die voor negentig procent analfabeet is, op medisch terrein houdster is van een aantal wereld diepterecords en wier nageslacht voor de helft ter wereld komt met kenmer ken van erfelijke hongerverschijnse- len. Zo verdween tijdens Papa Doe al meer dan de helft van het jaarlijkse overheidsbudget van 28 miljoen dollar in de zakken van de 'president voor het leven', zijn familie en zijn vrien den. Ook Cambronne valt op dit punt niet uit de toon. Hij benutte zijn politieke macht om zich een vooraanstaande positie te verwerven in de export van fruit en gedroogde vis, om het mono polie te verkrijgen op de export van oliën en om zich meester te maken van de al eerder vermelde Air Haiti, een taxi-onderneming en het reisbu- reu lbo Tours, dat binnen 48 uur voor buitenlanders echtscheidingen irganiseert. Maar Cambronne's aandeel in de zaak van het bloedplasma verontrustte zijn soortgenoten, die vreesden, dat zijn al te driftige geldjacht de hele comforta bele machtsstructuur, waarvan zij zelf ook deel uitmaken, zou ruïneren. De positie van Cambronne werd ook aan getast door zijn betrokkenheid bij de zaak André Labay, de Franse heroï- nesmokkelaar, diie eind vorig jaar in Parijs werd opgepakt. Labay en zijn vrienden vervoerden verdovende mid delen van Europa naar Amerika via Haiti, waarvoor zij Cambronne goed betaalden. Wankel Begin september leek de positie van Ludbner Camibronne te wankelen. Nog maar enkele maanden geleden verklaarde hij zelfverzekerd, dat Papa Does op macht/beluste diochter Marie- Denise en haar echtgenoot Max Domi nique nooit meer op Haitiaanse bo dem zouden worden toegelaten. Maar Cambronne heeft zich intussen zoveel vijanden gemaakt, dat Marie-Denise en Maxjop 3 september met goedkeu ring van de oude dame Simone Duva lier vanuit Parijs konden terugkeren. Hun terugkeer viel samen met de arrestatie van meer dan honderd per sonen en met de overplaatsing van talrijke ^aanhangers van Cambronne. Deze heeft momenteel op bevel van Simone Duvalier geen toegang meer tot het presidentiële paleis, maar ba zuint wel rond, dat hij weldra zal afrekenen met 'een grote communisti sche samenzwering'. Ook in Washington is, volgens diplo matieke bronnen, het inzicht doorge broken, dat Cambronne moet vertrek ken. Maar de Amerikanen zouden er de voorkeur aan geven de zaak nog even aain te houden om kort voor de presidentsverkiezingen geen complica ties te scheppen in het stragisdh zo belangrijke Caribisahe gebied. Waar nemers in Port-au-Prince zien intus sen de kans op een militaire staats greep groeien. Het leger is dankzij de Amerikanen nu beter uitgerust dan ten tijde van Papa Doe en de enige vraag is of zo'n coup zal worden ondernomen door de oude duvalieris- tische legerleiders of door jongere en meer progressieve elementen. Het valt op, dat Baby Doe nauwelijks in deze berekeningen voorkomt. Men verwacht, dat hij in de toekomst op z'n best zal mogen fungeren als vaan del van een nieuiw regime, dat zich met enige duvalieristische autoriteit wil versterken. Ook al maakte de jonge Duvalier onlangs zijn voorne men kenbaar om de 'onsterfelijke koers van mijn vader' voort te zetten en aan de macht te blijven gedurende 'het laatste derde deel van de twintig ste eeuw'. door Michael Stein teoem zij u mannen! Roem zij u, pannen van de Zwarte Septem ber! Voordat gij in München waart, kende men ons niet. Maar nu is de gouden medaille, die gij in München hebt gewonnen, voor de hele Palestijnse natie!' it deze bloemrijke zinnen opende de item van de Palestijnse Revolutie londerdag 7 september zijn radio- litzendiing. En opnieuw wenden de nannen, die twee dagen tevoren de anslag op de Olympische ploeg van sraël hadden gepleegd, om hun hel- lenmoed en martelaarschap geprezen, ierder had de Zwarte September van- it Cairo de redenen voor de aanslag litgelegd: 'Onze revolutionaire strijd machten hebben het Israëlische loofdkwartier in het Olympisch dorp n München bestormd om het Israëli sche militaire regime tot meer huma- iteit te dwingen tegenover het Pales- ijnse volk, of dat nu onder het sraëlische juk leeft of noodgedwon- en in ballingschap 'et is niet aan te nemen, dat de rganisatoren van die aanslag erop erekend hadden, dat de Israëlische Bgering op een ruil van de gegijzel- e sportlieden tegen 200 gevangen wnmando's zou ingaan. Sinds 1970 is et namelijk verklaarde Israëlische olitiek om niet op dit soort eisen in e gaan, aangezien men er in Jeruza- van overtuigd is, dat als men inmaal aan een dergelijke chantage egeeft, onmiddellijk een escalatie 'Igt van aanslagen, omdat de op die anier in vrijheid gekomen comman- 's van vandaag de aanvallers van «gen zullen zijn. ®n woordvoerder van Zwarte Sep- anber gaf een week later tegenover !t Libanese weekblad As-Sayyat een 'd andere reden voor de aanslag, e volgens hem in eerste stantie tot doel had 'een wig te tjven tussen de Arabische regerin- p en het Westen'. Met die 'Arabi- he regeringen' werd Egypte be- told, dat na de uitwijzing van de Ussische militaire adviseurs op een enadering tot West-Europa, en met West-Duitsland, hoopte om torna tot de een of andere regeling met Israël te komen. Bovendien was de aanslag volgens de woordvoerder bedoeld 'om de Arabische regeringen en volken direct bij het conflict met Israël te betrekken'. Al die verklaringen voor de aanslag zijn even zovele rationalisaties voor een doodgewone terroristische actie, één in een lange keten van geweld en contra-geweld, die sinds tientallen ja ren volgens hetzelfde patroon en op grond van dezelfde beweegredenen worden uitgevoerd. De aanslag in München vereiste alleen meer uitleg, omdat de wereld zo wreed gewekt werd uit haar droom van een 'Olym pische vrede'. Maar verder was er niets nieuws aan de hand, want vóór München was er de aanslag op het vliegveld van Lod, de beschieting van een schoolbus met Israëlische kinde ren vanaf een paar meter afstand met bazooka's, het opblazen van een passa giersvliegtuig van de Swiss Air dat op weg was naar Israël, de talloze pogin gen om Israëlische passagiersvliegtui gen op te blazen en de passagiers ervan neer te schieten, de tijdbom men in winkels, restaurants, autobus sen en bioscopen enz., enz. Voor de Sinai-oorlog van 1956 waren er dezelf de commando-aanslagen op burgers en voordat de staat Israël werd uitgeroe pen, was het opblazen van gebouwen en hotels een regelmatig terugkerend verschijnsel. En even normaal was het, dat van Joodse zijde keihard werd teruggeslagen, eerst in de vorm van contra-terreur, later door massale represaille-acties van het leger. ARGUMENTEN Het enige nieuwe van de aanslag in München was, dat hij tijdens een groot internationaal sportfestival werd gepleegd. Dat er in München een aanslag werd gepeegd, was weer niet zo nieuw, want op het vliegveld van die stad werden twee jaar gele den de passagiers van een El Al- vliegtuig met handgranaten bestookt. De Arabische argumenten om aansla gen goed te praten, zijn ook al sinds tientallen jaren dezelfde. Eerst stelde men, dat de Balfour-declaratie van 1917, waarbij Engeland aan de Joden een eigen nationaal tehuis in Palesti na beloofde, een daad van terreur tegen de Arabische bevolking was. Daarna ervoer men de massale Joodse immigratie en de stichting van de staat Israël helemaal als 'n tereurdaad, vanwege de stroom van Palestijnse vluchtelingen die de geboorte van de Joodse staat ten gevolge had. De af schuwelijke moord op de 250 inwo- ners van het dorp Deir Yassin door de Joodse terroristische organisaties Stern en Irgoen Zwai Leoemi in 1948 bewees volgens de Arabieren nog eens ten overvloede, dat de terreur van Joodse zijde begonnen was. Het ge weld dat men van Arabische kant hier tegenoverstelde, kon slechts zo argumenteerde men als wettige zelfverdediging en maximaal als te verontschuldigen contra-geweld wor den aangemerkt. Eén van de leiders van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft deze redenatie onlangs tijdens een perscon ferentie nog eens duidelijk toegelicht. Kamal Adwan, lid van het uitvoerend comité van de PLO stelde een paar weken na de aanslag door drie Japan ners op het vliegveld Lod vast, dat het bloedbad daar 'slechts één van de consequenties is van het Palestijns- Israëlische conflict en één geval te midden van zovele andere gevechten, die voortdurend tussen het Palestijnse volk en de zionistische strijdkrachten worden geleverd''. Toen één van de geschokte journalisten de spreker er op attent maakte, dat de aanslag zelfs door een aantal zeer goede vrienden van de Palestijnse zaak was veroor deeld, zei Adwan. 'Wij vragen onze vrienden om zich niet al te zeer bezig te houden met de vorm en de aard van onze operaties. Deze moeten be oordeeld worden in het licht van de legitimiteit van onze zaak. Wij zijn geen groepje toneelspelers, waarvoor men applaudisseert als de voorstelling bevalt en die men uitfluit als de voorstelling niet bevalt'. Adwan, die in januari 1971 namens het centrale comité van de PLO 'de avonturier Habbash' had veroordeeld, omdat deze 'met behulp van de mannen van Al Fatah het Jordaanse regime omver wilde werpen', sprak op die persconfe rentie van 13 juni opnieuw namens de PLO. De Zwarte September is niet ontstaan uit wanhoop, zoals zo vaak is be weerd, 'over het niets ontziende ge weld van de zionistische vijamid en zijn imperialistische helpers en het verraad van de zogenaamd progressie ve Arabische staten'. Bij de oprich ting van de organisatie stelde men zich de terroristische Joodse organisa ties Stern en Irgoen ten voorbeeld. De Arabieren hebben namelijk altijd geloofd, dat deze twee extremistische groeperingen het vuile werk opknap ten voor de officiële zionistische in stanties voor en tijdens de onafhanke lijkheidsoorlog van 1948, en dat de strijd tussen deze twee groepen en de Haganah alleen maar bedoeld was om de wereldopinie een rad voor de ogen te draaien. Zeker is, dat de Zwarte September door leden van Al Fatah werd opge richt na de bloedige strijd met het Jordaanse leger in september 1970. Aangezien Fatah zich altijd op het standpunt heeft gesteld, dat men zich niet moet binden aan de politieke ideologieën van de verschillende Ara bische regimes en aangezien men met bemiddeling van Saoudie-Arabië nu nog steeds tot een politieke regeling met nota bene koning Hoessein tracht te komen 'de beul van het Pales tijnse volk', 'de knecht' van het impe rialisme', 'de Nero van Amman', was een geheime organisatie, die sa botage- en terreurdaden kon verrich ten, zonder de moeder-organisatie te compromitteren, zeer noodzakelijk. Moeder Fatah heeft dan ook altijd betoogd, dat zij niets met de Zwarte September te maken heeft De door Fatah beheerste PLO zegt hetzelfde. Dat Zwarte September een volkomen eigen leven zou leiden, is hoogst on waarschijnlijk. Het zeer goed ingelich te Libanese blad Al Nahar berichtte nl. al vorig jaar november twee dagen na de moord in Cairo op de Jordaanse premier Wasfi Teil door de Zwarte September dat de organisa tie een integraal onderdeel vormde van Al Fatah, maar dat Fatah dat niet officieel wenste te erkennen. Vol gens David Hirst, de correspondent van de Guardian in Beiroet, die uit stekende contacten heeft met de guer- rilla-bwegtoig, is Zwarte September een losse verzameling van groepjes revolutionaire Palestijnen, die door Op een persconferentie in Beiroet liet een guerrilla-strijder van Al Fatah drie jaar geleden een wrakstuk zien aan de verzamelde journalisten. In die tijd trok Al Fatah nog de belangstelling van de gehele wereldpers. Het geshowde stuk metaal zou een raketten-drager zijn geweest onder een Israëlisch Super Mystère-vliegtuig, dat volgens Fatah was neergeschoten. een coördinatie-comité bijeen worden gehouden, dat door Fatah wordt gele verd. Volgens Israëlische berichten is Fatah de directe opdrachtgeefster van Zwarte September. Iedereen is het erover eens dat Zwarte September met fondsen werkt, die door Fatah worden verstrekt, terwijl het opgeval len is dat alle berichtgeving van Zwarte September tot de aanslag in München door Fatah werd verspreid. DERDE LANDEN Indien een guerrilla-organisatie de gu errilla niet meer voert in het land, dat zij wil bevrijden, maar de strijd verlegt naar het territorium van der de landen, die niet direct in het conflict betrokken zijn, dan geeft zo'n guerrilla-organisatie impliciet toe, dat zij in haar wezenlijke opzet heeft gefaald. Als men aanneemt dat Zwarte September nauwe banden onderhoudt met Fatah en als men zich herihnert, hoe fel Fatah in het verleden gea geerd heeft tegen het Volksfront ,roor de Bevrijding van Palestina, omdat die organisatie zich op terrorisme in het buitenland gespecialiseerd had, dan is de openlijke goedkeuring van de aanslagen in Lod en München een duidelijk teken voor de zwakte van de hele Palestijnse guerrilla-beweging. Inderdaad spelen de Palestijnse guer rilla-organisaties nauwelijks meer eni ge rol in de Arabisch-Israëlische con frontatie, nadat de laatste commando's vorig jaar juli uit Jordanië waren verdreven en bijna honderd van hen liever de vlucht naar Israël namen dan zich aan de troepen van Hoessein over te geven. De aanslag in München heeft zulke virulente Israëlische represaille-acties tegen Libanon ten gevolge gehad, die gepaard gingen met de zeer reële dreiging van een permanente Israëli sche bezetting van het zuiden van Libanon indien de commando-aanval len vanuit dat zogenaamde 'Fatah- land' niet zouden ophouden, dat het Libanese leger ingreep. De leiders van de PLO werden onder druk gezet en kregen te weinig steun van Egypte en Syrië, zodat zij noodgedwongen akkoord moesten gaan met de Libane se eis om het zuiden niet langer als aanvalsbasis tegen Israël te gebruiken. Syrië liet zich na de Israëlische bom bardementen van zijn traditionele zij de zien: terwijl in Damascus officieel werd meegedeeld dat de Palestijnse guerrilla-beweging van nu af aan alle handelingsvrijheid zou krijgen voor de strijd tegen Israël, worden de commando's nog even scherp gecon troleerd als voorheen en hebben zij de laatste weken praktisch geen toe stemming gekregen om vanuit Syrisch gebied aan te vallen. In de door Israël bezette gebieden waren de guerrilla-activiteiten al lang uiterst sporadisch geworden, omdat de plaatselijke bevolking aan de volksbe vrijdingsoorlog onvoldoende mee werkt. KEUS Wat kan de Palestijnse guerrilla-bewe ging onder deze omstandigheden doen? De druk. die Israël met zijn represailles op Libanon en Syrië uit oefent en het geringe enthousiasme van de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden om de commando's daadwerkelijk te helpen met alle risi co's van diien, dwingen de guerrilla groepen tot een keus. Ze kunnen zich inzetten voor een revolutie in één van de Arabische buurlanden van Israël, om vanaf het dan 'bevrijde' gebied opnieuw acties tegen Israël te ondernemen. Ze kun- nen een vergelijk zoeken met koning Hoessein; diens plan voor Palestijnse autonomie op de westelijke Jordaan- oever en Gaza onder zijn troon heeft zelfs bij Fatah aanhangers gekregen, aangezien de voorstanders liever van dat absolute minimum willen uitgaan om later verder te zien, dan nog tientallen jaren te wachten op de bevrijding van het hele land Palesti na. De derde mogelijkheid is de terro ristische acties tegen 'Israël, Israëls helpers en de Arabische verraders' in Europa en Amerika op te voeren, in de hoop dat die acties de vredespogin gen zullen blokkeren, de Palestijnse teleurgestelde massa's zullen re-active ren en de weifelende Palestijnse lei ders op bet rechte revolutionaire pad zullen terugbrengen. Deze drie mogelijkheden hebben de toch al versplinterde Palestijnse guer rilla-beweging nog verder uit elkaar gedreven, doordat iedere mogelijkheid zijn eigen aanhang heeft aangetrok ken. Vandaar, dat de Palestijnse com mando's steeds feller tegenover elkaar staan en de Palestijnse revolutie krachtelozer is dan ooit tevoren. Hoe krachteloos, bleek op de dag zelf van de aanslag in München. Op die och tend van de vijfde september werd in Israël bekend, dat in het kader van de zomer-bezoeken tot dat ogenblik 180.000 mensen uit de Arabische lan den de Jordaan waren overgestoken om hun familie in Israël en de beaet- te gebieden te bezoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19