Angst dat Veluwe onder de ontwerpen bezwijkt f55.- Agent niet vervolgd voor dodelijk schot 'Zet bij elke plaats een beroemdheid' Kasteel De Schaffelaar in Barneveld niét afgebroken Confessionelen willen minder ministeries 3 dagen Zuid-Limburg NS-Minitrips naar het buitenland Protesten tegen ruilverkaveling van 'De Poel' Pax Christi-voettocht trekt 3400 deelnemers Geen uitlevering van Duitser aan Zweedse justitie Rapport over migratie uit de West klaar Profijtbeginsel erm bedreigt werkgelegenheid Plannen rond voor industriebond CNV Personalia Probeer eens een man met een snor in 'Bommen-actie' gaat maar door Mies Bouwman: dit is het laatste jaar Vondeling en Roolvink in Kort Geding Filmportret van Beyers Naudé IL1( HOUW, KWARTET ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Zal de Veluwe bet uithouden tegen de planologische druk als het niet de status van nationaal landschapspark krijgt? Deze vraag werd gesteld op een gisteren in het provinciehuis te Arn hem gehouden symposium door d'e Gelderse Milieuraad, die al eerder een rapport over dit onderwerp liet verschijnen. BINNENLAND Til Kil Maatregelen op korte termijn nodig Uit de referaten bleek duidelijk dat men lang niet gerust is over de toekomst van de Veluwe, als niet op korte termijn maatregelen genomen worden. Onze nationale groene long, zoals dr. F. de Soet van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer de Veluwe noemde, is in gevaar. Het gevaar komt van ver schillende kanten. Leger, recreatie, en mogelijke waterinfiltratie. Maar als de meest ernstige aantasting zag hij de doorsnijding met dubbelbaans autowe gen plus de nodige aansluitingen daarop. Het is, zei hij, duidelijk dat men er niet verder mag binnendrin gen, willen we volgende generaties, wat de Veluwe betreft, niet een kopie nalaten van wat nu natuurreservaat Het Gooi heet. De studie naar de igische draagkracht van de Velu we, die echter op zijn minst drie jaar zal duren, zal de bouwstenen moeten leveren om er een nationaal land schapspark van te maken. Ir. P. N. Ruige van het Geldersch Landschap zei: 'Het roer moet om. We moeten de moed opbrengen een aantal verharde wegen weer op te breken. Er moet een nieuw ontslui tingspatroon voor de Veluwe komen. Volgens deze spreker is er ondermeer al grote schade door een teveel aan toeristen aangericht op de Hoge Velu we, de Ginkelse Heide, het Wekerom- se Zand, de Posbank en het Rosen- daalse Veld. Evenals anderen zei hij dat de middendelen van de natuurter reinen stilte-gebieden moeten blijven, waar men per auto niet mag binnen komen. Aan de randen kunnen recrea tieve voorzieningen worden getroffen. Een gelukkig ding vond hij het dat op de noord-oost Veluwe een initiatief is genomen voor het tot stand bren gen van een landschapspark, dat aan genoemde eisen zal voldoen. Negen grote boseigenaren hebben in principe toegezegd daartoe met elkaar om de tafel te gaan zitten; dat zou in andere delen van de Veluwe ook moeten gebeuren. Nieuw type weg In het kader van een rehabilitatie van de Veluwe pleitte de heer H. Peters van de Recreatiegemeenschap Veluwe voor snelheidsbeperking op niet door gaande wegen, selectief gebruik van een aantal zandwegen, hei scheppen van een nieuw type weg, de parkweg, waarbij het verkeersbelang op de tweede plaats staat, en het aanleggen van meer wandel-, rijwiel- en ruiter paden. 'De reacties zijn een beetje paniekerig', meende ir. J. G. Hame link van de provinciale waterstaat Gelderland. Hij had de neiging de zaken, die hij nogal emotioneel bena derd achtte, wat te relativeren. Hij vroeg zich af of de Zwanenburgers het, ter vermindering van in dit geval de geluidshinder, ook niet prettig zou den vinden wanneer de Veluwenaren niet meer naar Schiphol komen om het vliegtuig te nemen. Reactie uit de zaal: 'Of er met paard en wagen heen rijden in plaats van per auto.' Overi gens dacht deze spreker dat een ver dere versnippering van de Veluwe niet te verwachten is. Van de discus sie die volgde nadat ir. K. B. Kroon van de ANWB als laatste gesproken had ('we moeten de mens niet uit de natuur weren, maar de natuur wel voor de mens behouden') noteerden wij een beetje vrij weergegeven deze uitspraak: 'Ik heb wat gemist. De creatie van nieuwe natuurgebie den. Schep nieuwe natuurgebieden. De Veluwe in de huidige vorm is ook het werk van mensenhanden.' Vam een verslaggever MIDDELBURG De Stichting Zeeuiws CoördiinaMeorgaan voor natuur-, land schap en milieubescherming is tegen de ruilverkaveling van het gebied 'De Poel' in Zuid-Beveland. In een brief aan de minister van landbouw is voorgesteld van dit gebied een regio naal landschapsreservaat te maken. Het orgaan zegt ernstig bezorgd te zijn over de voortgang van de ruilver kaveling, waar ondanks alle protesten geen enkele wijziging in komt. Men is nu bezig met de volgende fase, aldus de stichting, waarmee het mooiste gedeelte van het gebied is gemoeid. ADVERTENTIE Van een verslaggever AMSTERDAM De twintigjarige Amsterdamse politie-agent die op 8 september in het Vondelpark een 23-jarige Surinamer, Paul Hees been, dood schoot heeft volgens officier van justitie mr. J. F. Hart suiker uit noodweer gehandeld. De agent zal daarom niet vervolgd worden. van elk station. In een toelichting wees mr. Hartsiii- ker erop dat die agent zich ernstig bedreigd voelde toen Paul met een steekwapen op hem kwam toelopen. De agent was toen volgens mr. Hart suiker gerechtigd om van zijn wapen gebruik te maken ter verdediging van zijn eigen leven. 'Dat het schot dode lijk is geweest is nimmer de bedoe ling van de agent geweest en daarom kan hij niet aansprakelijk gesteld worden. De agent heeft niet geschoten omdat H. verdacht werd van handel in verdovende middelen maar omdat hij van zeer dichtbij in dreigende houding met een steekwapen in de hand op een agent kwam toelopen', aldus de officier. Na de schietpartij heeft mr. Hartsui ker direct de rijksrecherche opdracht gegeven een diepgaand onderzoek in te stellen. Aan de moeder van het slachtoffer heeft mr. Hartsuiker be richt dat indien zij het niet eens is met zijn beslissing om geen vervol- gng in te stellen zij een bezwaar schrift kan indienen bij het gerechts hof in Amsterdam. Uit het onderzoek is gebleken dat op de bewuste avond twee agenten zagen dat Paul onder de Vondelparkbrug een andere jongeman aansprak. Zij gingen erheen en vroegen of er in ihasj gehandeld werd. Paul liep weg maar draaide zich even later om en kwam toen met het steekwapen in de richting van een van de agenten. Deze trok zijn pistool en gaf een beneden waarts gericht schot. Dit trof Paul niet in een van zijn benen maar in zijn rechterheup, met dodelijk gevolg. Buiten het vakantieseizoen geniet u in alle rust van het prachtige Zuidlimburgse heuvellandschap. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: Vertrek dagelijks tot en met 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op het station. voordelig uit met NS DEN BOSCH Rond 3400 eindexa menkandidaten van de middelbare scholen kwamen gisteren in Den Bosch aan voor de zestiende Pax Christi-voettocht. Met bussen werden de deelnemers daarop naar vijftien verschillende startplaatsen rondom de Brabantse hoofdstad gebracht. Van daag beginneji zij aan hun route, die mirgen weer in Den Bosch moet uitkomen. Elke route wordt door ongeveer 220 mensen gelopen. In groepen van ruim 22 mensen zal gediscussieerd en geme diteerd worden over het thema van de voettocht 'met opren handen'. Daar aan zal ook worden deelgenomen door acteurs, onder wie Hans Tiemeyer. Remedie tegen bombardementen: Van onze correspondent MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de uitleve ring van de 33-jarige Duitse koopman Carl Reinradt Paucksch aan Zweden afgewezen. Op verzoek van Zweden eiste de officier van justitie van de Maastrichtse rechtbank mr. R. Gonsal- ves vorige week Paucksch' uitleve ring. Volgens de Zweedse justitie is Paucksch, door zijn Zweedse vrienden bijgenaamd 'Kalle' de centrale figuur van de Europese sluikhandel in sti mulerende middelen. Paucksch, in Zweden narcoticamiljonair en keizer genaamd, zou in de jaren 1967 en 1969 grote hoeveelheden preludine Zweden nebben binnengesmokkeld. De Maastrichtse rechtbank verklaarde de uitlevering van Paucksch, die mo menteel een straf van vier maanden uitzit wegens het betreden van ons land als ongewenste vreemdeling, on toelaatbaar, omdat tijdens de door de Zweedse justitie genoemde jaren de «andel in stimulerende middelen in ons land viel onder dc geneesmidde lenwet waarop een maximale straf van zes maanden staat. Om een uitle vering toelaatbaar te kunnen verkla ren moei een verdachte een misdrijf hebben gepleegd waarop een gevange- msstraf van minstens een jaar staat. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Een vertegenwoordig ster van de Quakerbeweging in Ame rika heeft gisteren in Nijmegen het idee geopperd bij elke Noordvietna- mese plaats een beroemde Europeaan te stationeren. Een Nobel-prijswin- naar of bijv. een filmactrice. Misschien dat de bombardementen op Vietnam dan zouden ophouden. 'Opschudding ontstaat immers alleen nog, als de Franse ambassade in Hanoi gebombar deerd wordt. Fransen zijn blanken, de Vietnamees telt voor de Amerikaan niet. Hij kan er zich geen voorstelling van maken', aldus mevrouw Ruth Frank-Rosen- wald. die sprak op het congres ecoci de-Vietnam dat gedurende drie dagen in Nijmegen wordt gehouden. Ecocide is volgens prof. dr. C. Haa- nen, die voorzitter is van de Vrede Vietnam-beweging in Nijmegen, 'een geraffineerde, perfide vernieling *an het leefmilieu van de mens. Het doel is vernietiging van het biologisch evenwicht. De consequentie: een ui troeiing van de in het betrokken gebied levende bevolking.' Genocide is mensenmoord, ecocide is milieumoord. 'Nog nooit heeft een regering zoveel jaren en zo vals over vrede gesproken en tegelijk op zo'n schaal een mechanische, elektronische en onmenselijke vernieling van land en volk uitgevoerd', zei prof. Haanen. De plantenfisioloog drs. Han Pierot kwam tot de conclusie dat het herbi cide-programma (het strooien van be strijdingsmiddelen) vervangen is door het bulldozerprogramma. Met reusach tige machines worden duizenden hec taren volkomen kaal gemaakt. Op het congres in Nijmegen was ook prof. dr. Iyves Lacoste aanwezig die in Noord- Vietnam was als specialist van de internationale commissie voor onder zoek naar oorlogsmisdaden van de Verenigde Staten. Deze commissie publiceerde een rap port, waarin werd gemeld dat de verwoesting van de dijken in Noord- Vietnam een catastrofe kan veroorza ken. Miljoenen mannen, vrouwen en kinderen zouden kunnen verdrinken als het water van de Rode Rivier gaat stijgen. Bovendien zou de voedsel- oogst verloren gaan. De sociaal-geo- graaf Willem Moorman vergeleek de situatie in de Tonkin-delta met de laag gelegen gedeelten van Nederland. Het congres in Nijmegen duurt ook vandaag voort. Om drie uur zal van middag een demonstratie worden ge houden met na afloop een meeting op Werkverband huisvesti ngsnood: 'Inschakelen notaris bij huurkoop geen enkele garantie' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het landelijk werk verband huisvestingsnood meent dat de inschakeling van een notaris bij het afsluiten van een huurkoopcontract op zichzelf geen enkele garantie biedt dat er een redelijk contract tot stand komt. Het verband zegt dit in een reactie op een recente beslissing van minister Van Agt in de neuwe huurkooprege ling een notariële acte voor de huur koopovereenkomst verplicht te stellen. Een notaris heeft meestal geen eigen inbreng bij het totstandkomen van het contract. Soms komen in een overeenkomst voor de huurkoper nadelige bepalin gen, voor, waarvan deze verwacht had dat de notaris hem daartegen zou waarschuwen. Het werkverband, dat overigens de totstandkoming van de nieuwe huur koopregeling toejuicht, wil dat het broederschap van notarissen voor zijn leden een dwingende instructie uit vaardigt in te grijpen als het con tract duidelijk in het nadeel van de huurkoper is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ambtelijke com missie, die moest broeden op plannen tot regeling van de migratie tussen Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen heeft de regeringen van de drie landen verslag uitge bracht. Het verslag is geheim en dat zal het officieel althans nog wel even blijven, want nu moeten de drie regeringen zich er aan zetten en alle drie is er wat aan gelegen om in deze hachelijke en soms ook als pijnlijk ervaren zaak met één standpunt naar buiten te komen; een standpunt dat bovendien kan worden verkocht aan het eigen thuisfront (of dat nu in Paramaribo, Willemstad of Amster dam zit, doet er niet veel toe). In Paramaribo heeft de Surinaamse premier Sedney een tipje opgelicht van de moeilijkheden waarmee de commissie heeft moeten worstelen. Sedney wees er op dat er vooral een oplossing mot worden gezocht voor de voogdij van de minderjarige Suri- namers die naar Nederland gaan en daar dikwijls in een volstrekte een zaamheid, zonder enig gezaghebbend oriëntatiepunt hun weg maar moeten vinden. 'Het komt vaak voor dat er op Schiphol niemand aanwezig is om hen af te halen'. Naar de mening van de heer Sedney is de meest effectieve oplossing van het vraagstuk het gelijktrekken van het welzijnsniveau in Nederland en Suriname. Dat komt neer op een versnelling van het ontwikkelingstem po en het beschikbaarstellen door Ne derland van gelden om ook in Surina me zelf de meest elementaire sociale voorzieningen op te bouwen. 'De filosofie dat ontwikkelingsgelden niet voor sociale uitkeringen mogen worden aangewend, is achteraf on houdbaar gebleken. Nederland zit nu toch ook met de last der sociale uitkeringen aan de daar woonachtige Surinamers', aldus premier Sedney. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De consequente doorvoering van het profijtbegin sel en de voorgestelde bezuinigin gen op de begroting van erm bedreigen zowel het welzijnsbe leid als de rechtspositie van de werknemers in deze sector. De algemene bond van ambtenaren, waarin een groot aantal werknemers is georganiseerd die werkzaam zijn in het door het ministerie van CRM gesubsidieerde welzijnswerk zegt dit in het vandaag verschenen orgaan van de bond 'De Ambtenaar'. Dp ABVA vindt het onaanvaardbaar dat in de memorie van toelichting de opmerking wordt gemaakt dat de zeer snel stijgende arbeidskosten er een voudig toe dwingen dat de particulie re bijdragen aan dit werk omhoog moeten. Deze redenering houdt in dat het profijtbeginsel wordt afgeschoven cp de ruggen van het personeeL De welzijnswerkers hebben recht op een rechtvaardige honorering. Dat recht kan en mag niet worden gebruikt ter verdediging van het profijtbeginsel, aldus de ABVA. Doordat de overheid niet tegemoet komt aan de autonome kostenstijging en zij in een aantal gevallen zelfs de subsidies vermindert, wordt de werk gelegenheid in een aantal welzijnssec toren ernstig bedreigd. Veel aötivitei- ten moeten worden afgeremd wat di rect van invloed zal zijn op het perso neelsbestand. Het exterieur van het Kasteel de Schaffelaar. Van een onzer verslaggevers BARNEVELD Het imposante kas teel 'De Schaffelaar' zal niet worden gesloopt. Nadat er jarenlang onze kerheid heeft bestaan over de toe komst van het kasteel, dat jarenlang bewoond is door bekende Nederland se families, hebben B. en W. van Barneveld nu de knoop doorgehakt. Zij willen het kasteel laten restaure ren wat vele miljoenen zal kosten. B. en W. willen nu een restauratie plan opstellen, waarvoor een halve ton nodig is. Tijdens de begrotings debatten zal de gemeenteraad er over beslis-en. De raad kan moeilijk anders dan 'ja' zeggen want sloop van het kasteel zou Barneveld een bezienswaardigheid armer maken. Met een gerestaureerd kasteel zou den veel mogelijkheden zijn, Barne veld zou er het gemeentehuis in kunnen onderbrengen, zoals Drieber gen dat in het gerestaureerde 'Spar- rendaal' heeft gedaan en Zeist 'Het Slot' exploiteert voor tal van ge meentelijke activiteiten. Het kasteel 'De Schaffelaar' waar koningin Wil- helmina vroeger een graag geziene gaste was, is reeds eigendom van de gemeente. Langer uitstel van restau ratie zou onverstandig zijn: het in wendige van het kasteel begint spo ren van verwaarlozing te vertonen. Tilanus heeft al uitgesproken ideeën Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een speciaal daarvoor te benoemen staatssecretaris zal in de volgende regeringsperiode een plan moeten opstellen om tot een herindeling van de ministeries te komen. De drie confessio nele partijen zullen dit punt in hun nog te publiceren verkiezings program opnemen. ADVERTENTIE De fractievoorzitter van de CHU, drs. Tilanus, heeft over zo'n herindeling al uitgesproken ideeën. Zo zal het totale aantal ministeries van vijftien moeten worden teruggebracht tot vijf of zes 'kernministeries'. Deze zou den 'gerund' moeten worden door een aantal vakministers en staatssecreta rissen onder leiding van een supermi nister. Zo zou bijvoorbeeld het ministerie van buitenlandse zaken naast zijn hui dige taken ook zaken als de internati onale landbouwpolitiek en het inter nationaal defensiebeleid, waaronder de NATO moeten behandelen. Er zou ook gedacht kunnen worden aan een welzijnsministerie en een ministerie dat de gehele milieuproblematiek on der haar hoede neemt. Op het ogen- bik zijn veel taken over verschillende departementen versnipperd. 'We zitten op het ogenblik met een departementale indeling die eigenlijk nog stamt uit de vorige eeuw. Boven dien zitten we met problemen die zo zijn samengesteld uit verschillende onderdelen dat we de problemen van vandaag met de oude indeling eigen lijk niet meer te lijf kunnen' aldus Van onze sociaal economische redactie DRIEBERGEN De plannen voor de vorming van een industrie-bond CNV zijn nu helemaal rond, zo bleek in de bondsraadsvergadering van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond. Deze bond gaat op 1 januari fuseren met de christelijke bedrijfsgroepencentrale Unitas, indien de algemene ledenver gaderingen van beide organisaties daarmee op 18 december akkoord gaan. Voorzitter van de industriebond CNV zal worden de heer C. van Dijk, nu voorzitter van de CMB, vice-voorzitter wordt de heer L.R.A. Ester, thans secretaris van de CBU, algemeen se- kretaris de heer F. de Vries (CBU), penningmeester de heer D. de Jong (CMB) en tweede secretaris de heer J. de Graaf (CMB). drs. Tilanus. De CHU-voorzitter is ervan overtuigd dat het ongenoegen over veel zaken te wijten is aan de ondoorzichtigheid van de departemen ten. (ADVERTENTIE) Benoeming - Tot gewoon hoogleraar 'n de wiskunde aan de NEH in Rot terdam is benoemd dr M Hazewm- kel. en ook in nr. 3: Wees royaal met kleur bij Uw make-up Trouwen niet langer het grote ideaal? De versierde trui: de gekste motieven Net niet in je blootje met de nieuwste lingerie Profiteer van 10% korting bij meer dan 40 modeboetieks. Lees deze week en voortaan élke week VIVA, In Sassenheim en Leiden wast 'nep' Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM - SASSENHEIM - LEI DEN Ook gisteren zijn er weer op verschillende plaatsen in ons land bommen gemeld: een in Amsterdam en een in Sassenheim. Gisteravond werd bekenid, dat het in Sassenheim om ccn namaak-bom ging. In Amuterdam dacht men aanvanke lijk ook met een nepbom te doen te hebben maar later op de avond ver klaarde een expert, dat het toch niet zonder meer om een namaak-bom ging. De bom, die eergisteren in het Leids belastingkantoor is gevonden, blijkt achteraf ook een nep-bom te zijn geweest. Deze conclusie is afkomstig van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. De bom, die gisteravond in Amster dam in een portiek aan de Rozen gracht werd ontdekt na een anonieme tlefonkische melding aan het hoofdbu reau van politie, leek aanvankelijk een nep-bom te zijn, maar later op de avond verklaarde de politie iets voorzichtiger dat er volgens een te veel vakmanschap aan de bom teont- dekken was, om zonder meer van een namaak-bom te spreken. De politie in Amsterdam had na de melding dat er in een portiek aan verdacht uitziend pakket lag, de Ro zengracht een uurlang afgezet voor alle verkeer en de naastliggende hui zen ontruimd. Toen de verwachte ont ploffing na een uur uitbleef, waagde een expert zich in het portiek. Hij vond er een pakket met een witge schilderde pijp, waaraan een wekker was bevestigd. Of zich in de koker inderdaad explosief materiaal bevond, kon de politie vrijdagavond nog niet zeggen. In Sassenheim werd gistermiddag in een kantoorgebouw aan de Parklaan, waar de NV Schulte en Lestraden (in centrale verwarmingsartikelen) haar kantoor heeft, in de kelder een pak ket gevonden. Een expert van de explosievendienst uit Culemborg ver klaarde later, dat het hier om een lege huls met een klokje eraan ging. De in het geheim werkende 'bombri- gade' die zich met de recente aansla gen in ons Land bezighoudt gaat ervan uit dat dit 'politiek terrorisme' bedre ven wordt door een 'min of meer georganiseerde groep Nederlanders.' Dit is gisteren in een communiqué in Rotterdam meegedeeld. 2 dgn. Brussel v.a. f 57.- 3 dgn. Hamburg v.a. f 99.- 4 dgn. Gotenburg v.a. f110.- 4 dgn. Londen v.a. f 135.- 5 dgn. Parijs v.a. f139.- Alle informatie in de brochure,. Toeren met NS" op het station. voordelig uit met NS Prinses Margriet opent nieuw pand van Radio-Holland AMSTERDAM Prinses Margriet opent maandag 13 november het nieu we hoofdkantoor van Radio-Holland NV, in de Jan Rebelstraat, Osdorp. De opening heeft plaats om 10.30 uur. HILVERSUM Nog achtmaal 'Een van de acht' en dan doet Mies Bouw- man het niet meer. Dit heeft de presentatrice van VARA's warm en menselijk familieprogramma zeer re cent verklaard. Reden is, dat de 45-jarige Mies zich zelf langzamerhand te oud gaat vin den voor een dergelijk amusements programma en dat ze meent het niet meer op te kunnen brengen steeds weer nieuwe spelletjes te ver zinnen. Het ziet ernaar uit, dat Mies wel probeert na dit seizoen aan ernstiger TV-programma's te werken. HILVERSUM —De heer B. Roolvink. oud-minister van sociale zaken en lid van de AR-fraetie in de Tweede Ka mer zal de stelling verdedigen, dat 'de christen-democratische partijen ge wenst zijn in de Nederlandse politiek1 In de NOS-tv-rubriek 'Kort geding1 (zondag Ned. 2 21.35 uur). Pleiter contra is dr. Anne Vondeling van de PvdA. HILVERSUM Zondagmiddag om half zes zendt IKOR-televisie via Ne derland 1 een recent gemaakt filmpor- tret uit van dr. C. F. Beijers Naudé. De film is vervaardigd door de Cana dese televisie en laat zien hoe ingrij pend voor Beijers Naudc de gevolgen zijn van zijn stellingname tegen de apartheidspolitiek. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11