issinger zette hieu onder druk Grootheid van Amerika ligt in vrijheid om eerlijk te zijn •URISTOIMIV Russische leiders wellicht op korte termijn naar Cairo Machtsstrijd in Chili duurt onverminderd voort 'IRA heeft contact met militante protestanten' Russen lieten 19 joodse gezinnen gratis gaan V houdt van puzzelen? redenheid na ste dag van opese 'top' Amin stuurt nog meer Aziaten weg Salt-gesprek wordt in November hervat Britse trawler botst op IJslandse kanonneerboot Westduitse studenten in Athene veroordeeld Judith Todd voor Afrikanen naar VN JOUW/KWARTET VRUDAG 20 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K9 \ict Cong verhoogt activiteiten bij Saigon pON (UPI. Reuter, AP) Terwijl gisteren op zestien kin van Saigon verwoed slag werd gele- 1, confereerde Henry Kissinger in de ZüiclVietnamese hoofdstad vijf uur lang met president Tliieu, [verwoed tegenstander van elk vredesplan voor Vietnam, dat. onder meer de vorming van een coa- regering met de Viet Cong zal omvatten. u's afkeer van een coalitierege- werd gisteren nog eens bena- door een verklaring van het Vietnamese ministerie van vcor- Daarin stond onder meer: Republiek Vietnam zal geen drie- coalitieregering in Vietnam ac- r»ren, noch enige andere oplossing, niet met behulp van democrati- methoden door het volk van •Vietnam is aanvaard', verklaring baarde opzien, omdat >aans een gemeenschappelijk ïunique door Amerikanen en ietnamesen wordt uitgegeven, 11e overleg is voltooid. De Zuid- amese verklaring werd aan de uitgedeeld, toen Kissinger en nog aan het confereren waren, nger ontmoette de Zuidvietname- esident in de morgen drie-en-een uur en in de middag anderhalf Tijdens de eerste ontmoeting Kissinger vergezeld door de staf- van het Amerikaanse leger, gene- Creighton Abrams, en de Ameri- e ambassadeur in Saigon, Ells- Bunker, en tijdens het tweede ek alleen door Bunker. Thieu ook voor morgen al zijn afspra- met binnenlandse politici afge- ïs Zuidvietnamese bronnen Kissinger Thieu gisteren inge- over de recente besprekingen in ington en Parijs, maar heeft hij lidvietnamese president nog niet :ht een nieuw vredesvoorstel te leren. campagne, die al enkele weken en door president Thieu op gang ebracht om tegenstand te organi- tegen bepaalde nieuwe Ameri- e initiatieven inzake Vietnam, [te gisteren een hoogtepunt. In ■aken van Thieu's aanhangers, in len in de pro-Thieu pers en in rklaring van een officiële rege- coordvoerder werd gewaar- d tegen concessies, die de toe van de regering Thieu in ge- ullen brengen. Ook werd gesug- d dat Thieu algemene verkiezin- an uitschrijven in een poging ositie te versterken en bepaalde ivoorstellen - zoals die voor de ng van een coalitieregering met Cong - buiten de deur te hou- hreef het regeringsgezinde dag- Tin Song gisteren: 'De vredesbe- ngen zijn nu in een kritiek sta- ekomen, maar de oplossing van dvietnamese conflict is nog ver een, in het bijzonder de vraag politieke toekomst van Zuid- m is nog allerminst geregeld, ent Thieu zal hierover met het UW volk contact opnemen en het hier zelf over laten beslissen'. Eenheden van de Viet Cong hebben gisteren op zestien km. afstand van Saigon het dorp Than Hoa veroverd. Met de verovering van dit plaatsje heeft de Viet Cong de diepste pene tratie verricht. In radio-uitzendingen van de Viet Cong worden de eenhe den aangespoord de ring rondom Sai gon samen te trekken en 'grote over winningen' te behalen. De verliezen van Noordvietnamezen en Viet Congstrijders zijn volgens een Zuidvietnamese militaire woordvoer der. in de week van 7 tot 14 oktober in het centrale bergland gedaald, ter wijl die van de Zuidvietnamezen in dezelfde streek sterk zijn gestegen In het noordelijk deel van Zuid-Viet- nam moesten drie stellingen van rege ringstroepen in de omgeving van de oude keizerlijke hoofdstad Hoee giste ren duizend raketten en granaten in casseren. De Amerikaanse arts George Roth heeft gisteren in San Francisco na een tiendaags bezoek aan Noord-Viet- nam verklaard, dat hij heeft kunnen vaststellen, dat de medische verzor ging van de Amerikaanse krijgsgevan genen uitstekend is. Hij had niet kunnen constateren, dat de krijgsge vangenen gemarteld zijn (ADVERTENTIE) En u heeft de speciale Puzzelmee-krant van TROUW/KWARTET gemist? Vraag er dan snel een aan. De grote puzzelwedstrijd Puzzelmee is nog maar net begonnen. Twintig weken lang zijn er voortdurend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 40.000 gulden. Win een van de tien draagbare t.v.'s voor buiten en binnen, voor boot, caravan of tuin, maar ook als tweede toestel in huis. Voor akku en lichtnet. van pagina 1 et gelijktijdig stappen worden en ook de politieke eenheid rbij te brengen, dreigde de Ne- dse premier. itegen verklaarde president dou van Frankrijk dat de poli- macht binnen de EEG bij de ale regeringen moest blijven, parlementaire controle moest national eparlementen blijven, ondskanselier Brandt van West and en premier Andreotti van spraken zich uit voor recht se verkiezingen van het Europe- lement, maar de Italiaan vond drie nieuwe leden van de EEG land, Ierland en Denemarken) wel xe tijd moesten krijgen te n aan hun lidmaatschap, ndere tegenstelling die op de dag van de Europese topconfe- naar voren kwam was de vér- ig tussen de EEG en Amerika, er Heath van Engeland en kanselier Brandt legden de na- op het handhaven van nauwe e, militaire en economische be- igen met de Verenigde Staten, dou stelde zich wat dit punt niet lijnrecht tegenover de EEG-partners op. Hij verklaar de VS de grootste politieke en ire macht tr wereld is en dat •G zich niet kon veroorloven !genover. Amerika op te stellen, ie samenwerking tussen de twee een zijn van gelijkwaardige rs. Daarom moest Europa mili- n economisch zo onafhankelijk jk zijn. de sterkte van de betrekkingen de EEG en Amerika vereist iropa ten aanzien van Amerika persoonlijkheid toont', aldus dou. Premier Heath drong ook 'een rechtvaardige en stabiele uding van Europa met Japan' Wemier Heath waarschuwde er- dat de EEG niet alleen een jnische gemeenschap moest wor- De gemeenschap is niet slechts andelsovereenkomst bedoeld om •eden voordcel te bezorgen en dit ook niet zijn. De EEG is een r om de ervaring en onderne- ■ust van onze landen te bunde- t een eenheid die een plaats in 'feld kan innemen die met ons d in overeenstemming is'. Hij ook aan op hulp voor de ont- ingslanden. Dal zou ondermeer door die landen geld te lenen rente te vragen, aldus Heath, oeg ook aandacht voor de ach- leven gebieden in Europa zelf. oop van de eerste dag waren de ngsleiders het er over eens, dat rete dag goed was verlopen. Zij Uwden er op dat vandaag ook de politieke problemen oplossin- vonden konden worden. De derde ronde begint zaterdag 21 oktober a.s. Vraag naar de gratis Puzzelmee-krant. TROUW/KWARTET, Postbus 859, Amsterdam. Talloze militairen patrouilleren door het centrum van de roerige Chileense hoofdstad Santiago. Chili wordt al een week lang geplaagd door een reeks stakingen en ordeverstoringen, op touw gezet door tegenstanders van de Cnidad Popular-coalitie van Salvador Allende. Deze heeft de afgelopen dagen herhaaldelijk gewaarschuwd voor het uitbreken van een burgeroorlog. SANTIAGO (Reuter, UPI) Chileense zakenlieden en winkeliers trotseerden gisteren opnieuw de linkse regering van Salvador Allende en hielden voor het merendeel hun zaken gesloten, zodat de golf van stakingen en protesten, die op gang werd gebracht door de expedi teurs, zijn tweede week inging. Ongeveer negentig procent van de zaken in Santiago bleef gisteren geslo- :a en de lin'je pers sprak van 'een "aking va de bourgeoisie i gen het volk'. Alleen levensmiddelei.zaken wa ren pemd, waarvoor zich lange rij en vt 'mde" Gewap:nde litairen bewaakten de staatsbanken, die open bleven, evenals het congresgebouw, waar linkse en rechtse parlementa riërs elkaar gisteren met asbakken bekogelden.De Chileense reg r'ng heef: 'nmiddels de inbeslagneming ge last van het bouwbedrijf Desco, een van de grootste in het land, omdat het uit sympathie met de s' -kende expediteurs het werk had stilgelegd. Minister v: n arbeid, Mireya Baltra zei, dat alle stakende ondernemingen n I i - Jaime Gazmuri, de leider van de Volkspartij, een van de zes coalitie- par - rs A'Jende's Unidad 1- 'pular, heeft gisteren op Cuba verklaard, dat Amerika de contra-revolutie in zijn land rechtstreeks steunt. 'Er bestaat thans een bepaalde stroming, die niet wil wachten tot de presidentsverkie zingen van 1976 om zich van de macht meester te maken', aldus de Chileense politicus. In de Chileense havenstad Valparaiso is woensdag in de uren van het uitgaansverbod een burger door een patrouille van de marine doodgescho ten. Het slachtoffer zat in een auto. die weigerde te stoppen. BELFAST (UPI) Het Britse leger heeft meegedeeld over bewijzen te beschikken die duiden op een of an dere vorm van samenwerking tussen de militante provisionele vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) en de militante protestantse Ulster Defense bond (UDA). Van een van de IRA-mannen die zich nog in een in terneringskamp in Long Kesj bevin den, werden een brief en een foto gevonden van een groep UDA-leden, van wie een 'n IRA-wapen droeg. De brief was afkomstig van twee LONDEN Het aantal werklozen in Engeland is in de lopende maand gedaald tot 844.640. Een teruggang met 76.954 man ten opzichte van sep tember j.l. Het cijfer van oktober was het laagste sedert juni. Welk volk brengt zo ongegeneerd de vuile was op straat? Een van de kenmerken van de onzekerheid en crisis waarin het huidige Amerika zich lijkt te be vinden, is de plotselinge schuld bewuste aandacht voor het pro bleem van de Indianen. Terwijl er tien jaar geleden nog geen mensen over praatten, liggen nu plotseling de boekwinkels vol met nieuwe aanklachten, die breeduit duidelijk maken hoeveel kwaad de blanken hebben gedaan. De verheerlijking van hun slachtof fers gaat daarmee gepaard, er is een evidente renaissance van de edele wil de aan de gang. Het boek van Dee Brown, 'Bury My Heart At Wounded Knee' is wel het beroemdste voor beeld van deze literatuur, maar lang niet het enige. Het is wonderlijk om te zien met wat voor een wellustig masochisme men zich in dit land op de borst slaat en zijn schuld belijdt. Daar is ongetwijfeld iets goeds in, men zou bijna zeggen iets groots. Waar is een volk dat zo constant bezig is de hand in eigen boezem te steken, dat zo ongegeneerd de vuile was op straat brengt? Geen buiten staander is in staat zo'n radicale kri tiek op Amerika te leveren, zo rond uit en onbewimpeld. Wat wij weten over de wantoestanden in dit land, wordt ons altijd door Amerikanen zelf geopenbaard en men kan wel zeggen, ik zeg het tenminste met klem, dat in die vrijheid om eerlijk te zijn de hoop en de grootheid van dit volk ligt. Maar er is ook een maar bij. Men krijgt soms de indruk dat het alle maal te vlug gaat, te snel in het andeie uiterste omslaat en dat wel op een haast modieuze wijze. Er is hier het verschijnsel van de 'radical chic' geconstateerd, het is in de mode in bepaalde kringen om zo te doen, maar is het allemaal veel meer dan een strovuur, een bevlieging? Vergeet men niet de ene zaak voor de andere, "naast men zich niet teveel van het ene onrecht naar het andere? En wordt niet alles ingebed^ in de eeuwi ge commercialisering? De uitgevers zien er brood in, daarom verschijnen aan de lopende band al die boeken over negers en Indianen. Een nieuwe geschiedschrijving is even dwaas eenzijdig als de oude, doet 19e- eeuws aan in haar verdeling van de mensheid in goede (gekleurde) en slechte (blanke, bij voorkeur Ameri kaanse) mensen. Met al te veel harts tocht wordt er afgebroken en Opge bouwd, wordt er een nieuwe mythe gemaakt met helden en schurken. Misschien kan dat niet anders, ten minste niet in dit land van uitersten. En misschien zijn al die wisselingen in het bewustzijn Hegeliaanse stadia op een weg naar een betere samenle ving. Het is toch een heel ding dat de problemen zo zichtbaar worden, dat de mensen zo zichtbaar worden, zelfs al lijkt het dan vaak maar bij een beeld te blijven, een glinstering aan de oppervlakte. Dat geloof ik eigen lijk, dat al die uitersten weer toe vloeien naar het midden, dat ze met al hun modieuze extremisme toch meewerken, nee, niet aan de vervol- prof.dr.j.w.schulte nordholf making van de Amerikaanse droom, maar wel aan een ontwikkeling, waar in er meer menselijkheid, meer be grip voor elkaar ontstaat, langzamer hand, met vallen en opstaan. Zodat het experiment dat dit land eigenlijk SAIRO (Reuter, UPI) Hoewel geruchten blijven aanhouden, dat de drie Russische leiders mogelijk volgende week al naar Cairo zullen gaan, geloven diplomatieke waarnemers in Egypte en Moskou dat een bezoek op zo'n korte termijn erg onwaarschijnlijk is. In het slotcommuniqué, dat is open baar gemaakt na afloop van de be sprekingen die de Egyptische premier Sidky in het Kremlin heeft gevoerd, stond dat Breznjew. Kosygin en Pod- gorni een uitnodiging van president Sadat van Egypte hadden aanvaard naar Cairo te komen, maar dat nog geen datum was afgesproken. Hoewel de Egyptische kranten schrij ven dat het bezoek van Sidky aan Moskou een volledig succes is ge weest, wijst de formulering in het communiqué, dat de besprekingen 'o- penhartig' waren, op harde onderhan delingen. Dat niets is bekend gemaakt over economische en militaire hulp zou er op kunnen wijzen, dat Sidky ook deze keer, net als in juli van dit jaar, er niet in is geslaagd de moder ne wapens te krijgen die Egypte wil hebben. Toen Rusland die in juli niet wilde geven, stuurde Sadat 20.000 Russische adviseurs naar huis. In het communiqué staat wel dat het vriendschapsverdrag dat Rusland en Egypte in mei 1971 sloten, de basis blijft voor de versterking en de ver dieping van de vriendschap tussen de twee landen. Artikel 8 van dit ver drag verplicht Rusland Egypte van wapens te voorzien 'om de gevolgen van de Israëlische agressie' ongedaan te maken. In juli schreven de Egypti sche kranten, dat Moskou die plicht niet nakwam door Cairo moderne aan valswapens te weigeren. Israël heeft de Veiligheidsraad schrif telijk laten weten dat het 'niet ver plicht is op nieuwe aanslagen te wachten alvorens guerrillabases aan te vallen.' Deze brief is het Israëlische antwoord op kritiek die in de V-raad was geleverd op de recente luchtaan vallen op bases in Syrië en Libanon. Een crisis binnen de Palestijnse ver zetsbeweging Al Fatach is opgelost. Bij gevechten in Oost-Libanon kwa- geïnterneerden, Sean O'Hara en Cyril Canning, en had uit de gevangenis moeten worden gesmokkeld. Deze ein digde met het naschrift: 'Men deelde mij, nadat ik mijn artikel had ge schreven, mee, dat ik geen kritiek op de UDA moest leveren, daar de jon gens buiten dat niet willen. Wil in mijn artikel daarom UDA wijzigen in protestantse extremisten. Ik weet niet waarom dit zo is. Misschien weet u er meer van dan ik, maar ik kreeg hierover een mededeling uit Belfast.' De woordvoerder zei, dat uit de brief en de foto viel op te maken dat er tussen beide organisaties, ofschoon zij wat hun politieke doeleinden betreft, tegenover elkaar staan, op een of andere wijze met elkaar in verbinding staan. Er kon nog geen commentaar van UDA-leiders worden verkregen. KAMPALA (Reuter. UPI) Presi dent Amin van Oeganda heeft giste ren bevolen dat alle Aziaten in zijn land met een Tanzaniaans, Keniaans of Zambiaans paspoort ook Oeganda moeten verlaten. Eerder heeft hij al ongeveer 30.000 Aziaten met een Brits paspoort of Indiaas staatsburgerschap tot 8 november de tijd gegeven Oe ganda te verlaten. Voor de nieuwe groep Aziaten geldt dezelfde termijn. Het is niet bekend hoeveel Aziaten door de nieuwe maatregel van de militaire dictator worden getroffen, maar het zijn er in ieder geval niet erg veel. Schattingen lopen uiteen van honderd tot meer dan duizend. Eerder deze week heeft Amin een decreet uitgevaardigd waarbij het le ger de bevoegdheid kreeg zonder ar restatiebevel mensen te arresteren en huiszoekingen te verrichten. Wel moet iedereen die op grond van dit decreet wordt gearresteerd binnen 24 uur naar een politiebureau worden gebracht. men deze week drie guerrillastrijders om. De schietpartijen braken uit toen de officiële leiding van Al Fatach een eind wilde maken aan het eigenmach tige optreden van een plaatselijke Fa- tach-commandant. die het gezag van Jasser Arafat niet erkende. Hij verzet te zich tegen het akkoord dat Al Fatach met de Libanese regering had gesloten na de aanval van de Israëli's op Palestijnse nederzettingen. Door bemiddeling van de Algerijnse ambassadeur in Libanon krijgt deze opstandige commandant nu een vrij geleide naar Algerije. WASHINGTON (Reuter, UPI) A- merika en Rusland zullen op 21 no vember in Genève de besprekingen over een beperking van de strategi sche kernbewapening hervatten. Dit is gisteren in Washington bekend ge maakt. Deze zogenaamde SALT-onderhande- lingen die al geruime tijd lopen zijn eerder in Helsinki en Wenen gehou den en hebben al geleid tot een verdrag over de vermindering van defensieve raketsystemen. Uiteindelij ke overeenstemming over dat akkoord werd bereikt op de topconferentie van president Nixon en de Russische lei ders in het Kremlin. REYKJAVIK (Reuter, AP) Vol gens IJslandse bronnen heeft gisteren een Britse trawler een IJslandse ka nonneerboot geramd, nadat deze de lijn van de netten was doorgesneden. Maar een Britse woordvoerder in Lon den liet weten, dat de Britse vissers boot door de kanonneerboot was aan gevaren toen deze de lijnen van de vissersboot wilde kappen. De schade schijnt nog al mee te vallen. Volgens IJsland voer de boot in de territoriale wateren, die door Reykjavik op vijftig mijl zijn gesteld. ATHENE (Reuter) Vier Westduit se studenten zijn gisteren in alle vroegte in Athene veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes tot achttien maanden wegens een po ging om een door de politie gezochte vrouw uit Griekenland te smokkelen. De beklaagden, drie jongens en een meisje, hadden ontkend dat ze de 30- jarige mevrouw Edith Economoe een Westduitse die met een Griek is gehuwd clandestien mee naar de Bondsrepubliek hadden willen nemen. Mevrouw Economoe werd gezocht we gens agitatie tegen het huidige be wind in Athene. SALISBUR Y (UPI) De Afri kaanse Nationale Raad, een over koepelende nationalistische organi satie in Rhodcsië (Zimbabwe) heeft de 28-jarige Judith Todd be noemd tot permanente vertegen woordigster bij de Verenigde Na ties. Judith Todd is de dochter van Garfield Todd, die premier van Rhodesië is geweest. ZIJ en haar vader werden door het regime van Ian Smith gearresteerd, toen zij zich ongeveer een Jaar geleden ver zetten tegen het akkoord, dat Smith met Engeland had gesloten. De Afrikanen hebben in het begin van dit jaar dit akkoord in grote meerderheid afgewezen. Na enkele maanden huisarrest kreeg Judith Todd toestemming Rhodesië te ver laten. Zij woont momenteel in En geland waar zij dezer dagen een boek heeft geschreven over de Jongste gebeurtenissen in Rhode sië. is, experiment blijft en niet verstart tot stilstand. Amerika is een land met een geschie denis die in golven verloopt, zelfver zekerdheid wisselt met onvrede en twijfel, rust met onzekerheid. De ja ren zestig hebben de schone droom van de eenheid, de integratie van alle verschillende bevolkingsgroepen tot een nieuwe synthese, radicaal ver scheurd. Nu is er een bewustzijn van verschil en eigenheid ontwaakt, en de kans op verdeeldheid, op strijd, was daarin begrepen. Maar de middelpunt vliedende krachten worden weer opge vangen door de middelpuntzoekende. Het is mogelijk dat er een nieuwe verdraagzaamheid uit ontstaat, een naast elkaar voortbestaan, voorlopig echter in een soort vijandelijke broe derschap, een strijd van allen tegen allen waarbij allen zijn verenigd in dezelfde idealen, in een hunnering naar een vrede, die hoe onbereikbaar ook, het eeuwige doel blijft. Dat be doelden de vaderen, zei Abraham Lin coln, toen ze proclameerden dat het ging om een natie waarin alle mensen gelijk waren geschapen en gelijkelijk begiftigd met dezelfde rechten van leven, vrijheid en het nastreven van geluk. Zij bedoelden niet te zeggen dat alle mensen gelijk zijn, maar zij hielden dat ideaal aan hun volk voor als een doel, dat nooit volledig be reikt zou worden, maar ook nooit uit het oog verloren. (Dit is het tweede artikel van een serie van drie over het Amerikaanse continent. Het eerste verscheen In Trouw/Kwartet van gisteren. MOSKOU (UPI) De Russische regering heeft 19 Joodse gezinnen, die naar Israël wilden emigreren, ontheffing verleend van de ver plichting 'opleidingsbelasting' te betalen als een 'cadeautje' aan president Nixon. Dit hebben Joodse kringen in Moskou gisteren meegedeeld. uteuu.^1 iM Twee generaals hebben de gezins hoofden van deze families duidelijk gemaakt, dat de regering alleen voor deze ene keer een uitzondering heeft gemaakt op de verplichting voor alle aspirant-emigranten om hun oplei- dingskosten aan de staat terug te betalen. In dit geval ging het om een totaal-bedrag van 960.000 gulden. Men neemt aan, dat de beslissing die woensdag bekend werd gemaakt, be doeld is om president Nixon te hel pen bij diens verdediging tegenover het Amerikaanse Congres van het woensdag gesloten Amerikaans-Russi sche handelsakkoord. Een groot aantal leden van dt Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben van de rege ring geëist om de Sowjet-Unie geen speciale handelsvoorrechten toe te staan, zolang de opleidingsbelasting aan emigranten van kracht blijft. Westelijke waarnemers in Moskou zijn eveneens van oordeel, dat er een direct-verband bestaat tussen de af sluiting van het handelsakkoord en de belasting-ontheffing. De opleidingsbe lasting heeft in de VS zeer veel kritiek gekregen. HOPELOOS Woensdagochtend had een groep Joodse academici een persconferentie in Moskou belegd voor westerse jour nalisten, waarbij werd meegedeeld dat een groot aantal aspirant-emigranten radeloos zijn, omdat ze niet de geëiste belasting kunnen opbrengen. 'Ze trachtten Israël op te bellen en daar leningen te sluiten', zo werd gezegd. 'Hun situatie in hopeloos. Ze weten niet wat ze moeten doen'. Als iemand emigratie naar Israël aanvraagt, wordt hij al bijna altijd onmiddellijk ontsla gen. Verder werd op de persconferentie meegedeeld, dat het aantal hoog ge kwalificeerde specialisten, dat naar Is raël mag vertrekken, zeer klein is. In praktisch alle gevallen worden hun aanvragen afgewezen met de opmer king: 'U bent een hoog gekwalificeer de werknemer', of 'Het zijn slechts verre verwanten, die U in Israël hebt'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9