Enige werkbare regeling: gastarbeider korter hier dichtbij fewnrfa Erepromotie 3 nmo last-probleem (1) Rotterdamse wethouder: in twee jaar kunnen ze net een vak leren Loterij deelt 'dubbel'uit [ast-probleem (2) Goede vorm van hulpverlening op de plaat-pop op de plaat-pop op dep Wat bezielt de Grunt- directie? vampier bont K6 ROUW/KWARTET VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 Commentaar Vandaag krijgt ds. C. F. Beyers Naudé, Ie directeur van het christelijk instituut oor zuidelijk Afrika, het eredoctoraat de godgeleerdheid van de Vrije Jniversiteit te Amsterdam. de toelichting op het desbetreffend eoaatsbesluit wordt iets gezegd over en manier van theologiseren, die aan- ituurt op en ook tot stand brengt een onfrontatie van de samenleving met e christelijke boodschap, lisschien zijn er mensen die in deze repromotie de zoveelste aanval op het eleid van de Zuidafrikaanse regering Iet zou onzin zijn, te beweren dat op e achtergrond van de academische lechtigheid van vanmiddag sympathie oor de apartheidspolitiek meespeelt, fiaar als we goed zien heeft de senaat an de Vrije Universiteit ds. Beyers laudé vooral hierom willen eren, dat ij zo bij uitstek in zijn leven duidelijk laakt dat theologie bedrijven niet iets wat je vrijblijvend in de studeerka- ier doet. n al heeft de stichter van de Vrije niversiteit heel anders over de Ban- les gesproken dan zijn geestelijke na- zijn iten vandaag op hun lippen zouden ook urven nemen, de overtuiging dat theo- igiseren op het concrete leven gericht ient te zijn, is door hém gevoed en naar as een van de motieven die leidden tU it het stichten van de universiteit, die van ds. Bevers. Naudé doctor tyers Naudé maakt. et gaat niet aan direct ach-en-wee te oj iepen over de voorstellen, die B. en van Rotterdam aan de gemeente- ad hebben gestuurd met betrekking de buitenlandse werknemers ook verdienen de voorstellen op zichzelf d wa loit in een regeling te worden omge- t va} t n ach-en-wee, omdat B. en W. van gu itterdam duidelijk maken dat er hier toon n probleem ligt en dat zij de oplos- ziji ig daarvan met recht en rede niet ie a[j n het spel van wat voor vrije krach- heej 1 dan ook willen overlaten. Ook is D{ i bij t Ge stri l Tei tege tele leefi on vri 0 NW iten ippel ld Dc :ep. weerl Doss Uk". Wat is er in twee, drie jaar te eucen en is de industrie van het nmondgebied specifiek geschikt q prol >r een scholing waarmee straks dc ht. i9 inlanders in hun eigen ontwikkc- he 'm> panden uit de voeten kunnen? ;?JTd,S is niet een gemeentelijke rege- ög, maar tweezijdig overleg tussen de Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Ik geloof dat dit de enige werkbare regeling is in het belang van betrokkenen', zegt wethouder G. Z. de Vos van so- sooiale zaken van Rotterdam. Hij doelt op zijn omstreden 'no-ta inzake de problematiek rond de vestiging van buitenlandse werknemers in Rotterdam'. 'Deze nota, waarin wordt aanbevolen het verblijf van de gastarbeiders in ons land te beperken tot twee k drie jaar heeft deze week scherp kritiek uitgelokt van het actiecomité 'Pro Gastarbei ders': 'Een slavenwet, onmenselijk voor de betrokkenen'. Wethouder De Vos, die veronderstelt dat zijn dertig bladzijden tellende no ta maar vluchtig is gelezen en dat de tekst daardoor uit het verband is gerukt, geeft alvorens op de kritiek in te gaan een 'kort begrip' van de nota. 'In de landen rendom de Middelland se Zee moet het industrialisatieproces op gang worden gebracht en daarvoor zijn kapitaal en vaklieden nodig. In Nederland hebben we werknemers no dig. Het ligt voor de hand daze bui tenlandse werknemers hier in twee lx drie jaar een vak te laten leren en dit dan in eigen land te laten uitoefe nen'. 'Mocht deze termijn van twee dat een wezenlijk deel van het '"obleem wordt gevormd door het feit t zich onder de buitenlandse werkne- :rs een hele groep 'blijvers' begint af tekenen. Terecht vraagt deze groep definitievere voorzieningen op het bied van huisvesting en het laten erkomen van vrouw en kinderen voorbeeld. moet ook geen ach-en-wee over een l meentebestuur worden afgeroepen, dat in dit geval de lagere over- in de dagelijkse ervaring wordt |s :onfronteerd met allerlei praktische volgen van een beleid, dat in feite er haar hoofd heen wordt gevoerd; het bedrijfsleven in de eersete n° Ha!1315 maar ook door de centrale over- vrijdj d die het op dit punt lelijk laat Weer veten althans niet verder komt n het slaken van vrome wensen en omemens. votJat komt er bijvoorbeeld terecht van Jt door dc regering aangekondigde n om het bedrijfsleven een heffing tc leggen? Dat is weliswaar niet het Eu^tste woord, maar toch zeker een te 0RaPd°i ardercn °Pzet- Door d>e heffing iden niet alleen fondsen beschikbaar men voor begeleiding van de buiten- ldse werknemers, maar ook zou het plate drijfsleven door die verhoogde kos- wat afgeremd worden in het ont- Ücen van steeds nieuwe kusten, waar 3 inte eds nieuwe en goedkope arbeids- n"!nd lchten kunnen worden gehaald. goed heffingsstelsel zou ook voor ondernemer de vraag interessant imcn maken of hij het niet beter kan iken in ook op de lange duur voor- ïi. iger diepte-investeringen, waardoor te*'mu 'i wat ongeschoold en laaggewaar- Pze\Herd werk ('mmers daarvoor vooral sciem irden dc buitenlanders aangetrokken) InnmD erbodig wordt. 'n beleid moet echter in dc eerste ats door de centrale overheid wor- _.mj "gevoerd. Als het aan de gemeenten ..uird over elaten, zou het kunnen er u Drkomen dat een bedrijf aan deze Karav ■t^nt van dc gemeentegrens in een SPbstiger positie kwam dan een be de buurgemeente, die geen ïleiding zag voor zo'n hcffingsbe- d iar bovenal toch moet gehoopt wor- eroem li dat de Rotterdamse voorstellen tot 22 'erking van de duur van het verblijf 45 cyi n dg buitenlandse werknemers niet in' regeling worden omgezet omdat regeling terecht kan en zal worden hFiii associcerd met het oude en verfoeilij- systecm van de contractkoelies, erscho 'dig is een regeling die het verblijf deze mensen in ons land mede itbaar maakt aan scholing cn vor- 'ur w! d'C 00k e'ders te gebruiken zijn. ,ur t en W. van Rotterdam wijzen wel op mogelijkheid. In dit pakket voor- studjjÜen moet dit punt toch wel met een - Tekje zout worden genomen. Het Brncnt maakt een te incidentele i drie jaar tot de onmogelijkheden be horen of mocht een buitenlandse werk nemer niet naar zijn land willen te rugkeren, dan moet hij zich definitief hier vestigen, zijn gezin laten overko men en moeten wij ervoor zorgen dat er goede huisvesting is'. In de nota wordt geconcludeerd dat huisvestingssituatie en leefmilieu met name in Rotterdam een verde re groei van het aantal buitenlandse werknemers niet toelaten. Betoogd wordt dat het tekort aan arbeids krachten in Nederland van structurele aard is, waarin kan worden voorzien door betere honorering van door Ne derlanders minder gewaardeerde func tie (het 'vuile werk' in onze samenle ving) automatisering, aantrekken van gehuwde vrouwen of gepensioneerden enz. Tijdelijke tewerkstelling van buiten landse werknemers wordt voordelig genoemd voor het land van herkomst. In Turkije stijgt bijvoorbeeld de vraag naar industrie-arbeiders. Ver trek van werkloze werknemers uit de landbouw naar West-Europa en terug keer van dezelfde werknemers, na de door de wethouder geadviseerde twee drie jaar, als geoefende industrie arbeiders werkt 'dus naar twee zijden stimulerend op de economie'. De nota: 'Op deze wijze zou ons land een stuk ontwikkelingshulp verlenen van zeer wezenlijk belang, zonder dat het onze financiële mogelijkheden te boven gaat'. Het actiecomité Pro Gastarbeiders meent echter dat de bedoeling van de maatregel alleen is arbeidskracht te kopen en gezinnen te ^veren. 'Vereni gingsleven en andere vormen van or ganisatieleven worden door het vlot tende bestand onmogelijk Wethouder A. Vos noemt dit 'onzin'. 'Deze toestanden worden voorkomen als landelijk zowel als plaatselijk een goed beleid wordt gevoerd en men is daarmee landelijk nu ook bezig'. Met andere woorden: de gemeenten moeten ook tot een doeltreffend be leid in staat worden gesteld? 'Ja, als tevoren met de gemeenten overleg wordt gepleegd hoeveel bui tenlandse werknemers en over welke periode er kunnen worcfen onderge bracht. Het aantal buitenlandse werk nemers is landelijk één procent, maar Wethouder G. Z. de Vos: twee jaar is in heel Europa een aan vaarde periode in Rotterdam drie procent en dat in een gemeente waar grote woningnood heerst. Dit betekent dat we die men sen niet aan een behoorlijk onderko men kunnen helpen. Iedereen, of hij uit Groningen komt of Istanboel, mag onze stad binnenkomen principieel bestaat daartegen geen enkel bezwaar maar het kunnen er niet teveel tegelijk zijn. We hebben een periode achter ons drie tot vier maande:, geleden dat er maandelijks ongeveer 300 gastarbeiders bijkwamen'. 'Natuurlijk is dit een sociaal onge wenste ontwikkeling, maar als er in een bepaald land, bijvoorbeeld Turkije, een miljoen werknemers op wacht lijsten staan die in het buitenland wil len gaan werken in Turkije wordt dat kennelijk toch nog als de beste 1 door willem-jan martin Grunt knorren, grommen) is de zeker wel olijke naam van het privé- label van Jefferson Airplane. Wel meer mensen doen en deden da|t: een eigen platenmerk(je) in het lei/en roepen om zo een optimale greep te hebben op de lange weg (met alle mogelijkheden van dien, dat er iets wordt ingestopt, wat jij nooit hebt bedoeld), die hun artistiek prqdukt van studio naar platenwinkel hfceeft af te leggen. Alleen voor de verspreiding wordt nog gebruik gemaakt va:p de grote gevestigde firma's, tegen wier minstens zo gevestigde distributiekanalen natuurlijk nooit, of althans niet zonder gigantische investeringen, valt op te boksen. Een voordeel van zo'n eigen platenbedrijfje is ook, dat je allerhande vrienden en kennissen platen kunt laten maken, omdat jij en zij dat aardig vinden en/of omdat anderen er niet zo veel in zien. Zo kwam de firma Grunt al eens leuk uit de hoek door violist Papa John Creach (een oude vriend, die eerder hier en daar assisteerde op Airplane- en Hot Tuna-langspelers) een eigen schijf te gunnen. Wat je noemt een vriendendienst, omdat de vertoornde onzinmuziek (vage bluespogingan en bijna genante evergreen interpretaties) normaliter uit tzo goed als elke studio geweerd zou zftn geworden. Al blijft in eerste instantie het' feit. dat Peter Kaukonen een broer js van Airplane-gitarist Jorma: in zijn geval lijkt toch iets meer dan in dat van de oude Creache sprake van artistieke overwegingen bij het besluit Hem de Grunt-faciliteiten ter beschikking te stellen. Kaukonen's elpee Bladk Kangaroo (Grunt FTR-1006) gejtuigt met name in zijn akoestische momenten van een redelijk musiceertalent en het vermogen tot een min of meer oorspronkelijk stuk muziek. Dat zijn dan de nummers Barking Dog Blues, dat af en toe aan die andere Kaukonen doet denfleen, That's A Good Question en niet wat effectjes versierd Billy's Tune. Maar voor het overige is het hier toch ook wel flink knudde, gaat de heer P. Kaukonen althans ferm op de imitatie-toer: de gitaarloopjes zijn regelrecht van Jimi Hendrix gejat- en alsof dat nog niet opvallend genoeg Bluesgitarist B. B. King regeringen van de betrokken landen, kredietmogelijkheden voor de arbeiders uit arme landen om straks thuis zelf iets te kunnen ondernemen en verder een ontwikkelingspolitiek, die eerder op toeneming van de werkgelegenheid dan op de economische groei in die landen is gericht. y Dat grote patroon moet de centrale overheid scheppen om daar binnen de provincies en gemeenten de gelegen heid tc geven desnoods wat eigensoor tige variaties aan te brengen. was, werd voor de gelegenheid ook het stemgeluid even aangepast. En met al ga je je ondertussen natuurlijk wel iets afvragen omtrent de opname- poUtiek van de Grunt-directle. Wie in die grote gezellige Airplanefamilie zou volgende keer een plaatje mogen maken? Zou het dan misschien zo langzamerhand niet eens tijd worden voor de doorbraak van de twee zingende hamsters van de familie? Verder met de elpee Foxy Lady (MCA MAPS 6135) door Cher, een zangeres die zeker de wat ouderen onder u zich ongetwijfeld zullen herinneren van de serie uitstekende hits, die in de periode '65-'67 met assistentie van echtgenoot Sonny (Bono) werd gescoord: I Got You Babe (met dat rare hobootje), All I Really Want To Do, But You're Mine, Little Man en The Beat Goes On. Een mooie tijd, waartegen het hier gepresenteerde maar zeer schril afsteekt. De repertoire-keus en de producers-activiteiten van Sonny Bono, die nog steeds alles voor zijn ega regelt, zijn de voornaamste boosdoeners. Cher komt hier door een en ander naar voren als een zonder al te veel overtuiging voor zich uit galmende tante van het type Vera Lynn, Jo Stafford, of noem maar op. in ieder geval geen schim van haar vroegere presentatie. Wel wordt zo natuurlijk een breder publiek bereikt, en dat kan nooit ongunstig zijn voor de kas van de familie. Dan Tim Buckley. Weer enigszins met beide benen op de grond na zulke onpeilbare uitstapjes als bijvoorbeeld de elpee Lorca. Te oordelen althans naar zijn jongste werkstuk Greetings From L.A. (Warner Bros BS 2631), dat verpakt in een niet mis te verstane aanklacht tegen de milieutechnische gang van zaken in Los Angeles op Trouw/Kwartet zijn recensie-desk belandde. Buckley's intrigerende, vaak zeer beeldende teksten gaan dit keer namelijk vergezeld van muziek, waarin weer eens een beetje lijn en richting te onderscheiden valt, niet meer zo dat wazige en minder-toegankelijke gedoe van weleer. Ik heb het al eens meer gezegd: als dichters verkiezen hun dingen op muziek te zetten, dan moeten ze ook zorgen dat die muziek er mee door kan, anders kunnen ze hun gedichten net zo goed zó voordragen. Buckley heeft dat hier heel aardig begrepen. Voorts mochten we ontvangen de elpee New Magic In A Dusty World (Elektra Records K 22002), waarop een keur van Elektra-artiesten laat horen hoe de zaken er wat dit •alternatieve' bedrijf betreft momenteel voor staan. Wat achtergebleven, zou ik zeggen, nog een beetje teveel blijven hangen in de (underground-)tijd waarin het Elektra-label écht groot was. Dat en weinig anders lij let me de voornaamste boodschap, die uit het beschaafde geluid van Harry Chapin, Veronique Sanson, Bread, Carly Simon, Judy Collings, Mickey Newbury en nog zowat, kan worden gedestilleerd. Tot slot wil ik dan vriend en vijand nog attenderen op het verschijnen van de elpee Guess Who (Probe 1C062-93 668) van de min of meer legendarische bluesgitarist BB. King hoewel mij van het blueswezen in het algemeen en de ontwikkeling van King in het bijzonder in feite te weinig bekend is om over deze plaat iets zinnigs te zeggen. Misschien kan de jazz-man van deze krant enig soelaas bieden?! oplossing gezien dan moeten wij, naar mijn mening, een keuze maken. De keuze tussen een tijdelijk en een definitief verblijf. In het geval van een tijdelijk verblijf kunnen ze hier een vak leren en terug naar hun land. En in twee of drie jaar kan iemand de grondbeginselen van een vak leren'. U wijst immigratie niet af? 'Ik niet, maar de landelijke overheid doet dat wel. Kiest de landelijke over heid voor een tijdelijk verblijf dan meen ik dat wel vooraf de huisvesting moet worden geregeld'. Vindt u het niet wat huichelachtig om voortdurend tc schermen met de mogelijkheid van een 'vak Ieren', ter wijl de werkelijkheid zo is dat onze samenleving met name de indus trie de gastarbeiders nodig heeft, veelal voor ongeschoold en vuil werk, dat de Nederlanders niet lusten? 'Het gaat hier om een combinatie van wat zij nodig hebben en van wat wij nodig hebben. Ik vind het een onge wenste ontwikkeling dat gastarbeiders in toenemende mate het vuile werk opknappen, maar dit probleem moe ten we door mechanisatie etc., kortom structureel aanpakken. Nu weet ik ook wel dat dit in een aantal gevallen niet mogelijk is, maar dan moet de keus worden gemaakt voor blijvende vestiging. In zo'n geval moet het gezin overkomen en moeten wij voor een goede woning zorgen'. U vindt dat de rijksoverheid eerder had moeten ingrijpen? 'Ze had in ieder geval een slagvaardi ger beleid moeten voeren in de achter ons liggende periode. Maar ik kan niet zeggen, dat dit thans niet ge beurt. Den Haag is er nu actief mee bezig'. Het argument gastarbeiders aan te trekken om ze een vak te laten leren doet toch merkwaardig aan, wanneer we bedenken dat de mensen naar West-Europa komen omdat daar geen werkgelegenheid is. Als ze terugkeren zijn er na twee jaar toch ook geen arbeidsplaatsen? 'Ik vind dat de nationale regeringen en de Europese gemeenschap die werkgelegenheid op gang moeten brengen'. Hebt u niet gedacht aan een kortere periode, bijvoorbeeld één jaar? 'Twee jaar is in heel Europa een aanvaarde periode en valt nog net binnen de grens van niet-verantwoord zijn. Als iemand slechts één jaar zou komen, was dit wellicht beter, maar ik geloof niet dat dit mogelijk is'. Waarom niet? 'Een jaar lijkt me voor de onderne mers te moeilijk en te kostbaar en voor de betrokkenen te kort om een vak te leren'. Hoe stelt u zich de huisvesting in die twee Jaar voor? 'De ondernemers moeten voor goede pensions zorgen en voor zover dat onmogelijk is, moeten particuliere stichtingen voor woongebouwen zor gen. De gemeenten dienen hieraan zoveel mogelijk mee te werken. Wij zouden graag zien dat de werkgevers een objectieve stichting voor huisves ting medefinancieren en dat die stich ting de woongebouwen en pensions beheert. Betrokkenen kunnen dan kiezen waar zij willen wonen'. Zou de huisvesting niet beter in han den van de gemeente kunnen komen? 'Ik zie niet hoe dat zou moeten wor den geregeld, om dit ambtelijk te laten doen ik zie dat niet. Afgezien daarvan is er in Rotterdam een groep particulieren (de Stichting Huisves ting Migranten) die dit wil doen en deze stichting doet geen stap zonder overleg met ons'. De kans bestaat dat buitenlandse werknemers na de voorgestelde ter mijn van twee jaar even terugkeren en opnieuw twee jaar komen. Wat dan? 'Dat is dan hun eigen wil en dat kan het land van herkomst verbieden, dat hoeven wij niet te doen'. De heer De Vos zegt dat hij zich voor kan stellen dat, zoals Nederland men sen liet gaan door gebrek aan ruimte, andere landen mensen laten gaan door gebrek aan werkgelegenheid. Daarom zou hij zoals Nederland een emigratiedienst kende, in de huidige situatie een Nederlandse immigratie dienst nuttig achten. Hij verzucht dat de reacties op het overheidsbeleid vaak negatief zijn en er zo weinig positieve ideeën worden ingebracht. Het aktiecomité 'Pro Gastarbeiders' heeft toch ideeën gelanceerd? 'Ja, en enkele ideeën hebben we ook uitgevoerd. Mevrouw Soetens (aktie- leidster van het actiecomité, red.) neemt aan dat ik een hekel aan haar heb, maar dat heb ik bepaald niet. Ik heb langdurig bemiddeld bij CRM om subsidie voor het actiecomité te ver krijgen en ik hoop dat het die krijgt want het heeft recht op subsidie'. Weekblad Accent Ten onrechte schreven we gisteren in onze weekbla denrubriek dat 'Accent' niet zo actu eel was. Dat oordeel blijkt gebaseerd te zijn op kennisneming van de in houd van dit weekblad van vorige week. In Accent van deze week staat een gesprek met GPV-lijsttrekker P. Jongeling, die van mening is, dat de confessionele partijen naar links af wijken en waaraan hij niet wil mee doen, een verhaal over de Nederland se profschaatsers, die nu weieens geld willen zien en een interview met regisseur Frans Weisz, wiens film 'De inbreker' overal in het land volle zalen trekt. 'Ha, ik heb wat', hebben de mensen natuurlijk gezegd die deze week op de beeldbuis zagen dat op alle nummers van de staatsloterij die op 70 eindig den, vijftig gulden was gevallen als ze zelf zo'n lot in handen hadden tenminste. Misschien ben je daarna wel geneigd niet meer zo goed op te letten, want tenslotte heb je al een leuk winstje binnen. Misschien heb ben de mensen die met nummer 035470 op schoot zaten, maar met een half oor verder geluisterd naar de NOS-omroepster, die even later vertel de dat er op dat nummer behalve vijftig gulden ook nog een prijs van 25.000 gevallen was. Geen zinnig mens onder deze gelukkigen zal tegen z'n vrouw gezegd hebben: 'Vrouw, er zit vast nog wel wat in het vat.' Ten eerste sprong die vrouw al een gat in de lucht (en de man zelf ook, mogen we aannemen) en ten tweede komt zoiets gewoon niet voor. Behalve de afgelopen woensdagavond dan. De man of vrouw die het lot met dat nummer bezat in de serie R, kan het onmogelijk geloofd hebben, toen hij of zij hoorde zeggen dat de extra prijs van een half miljoen ook al voor de eigenaar van dit lot bestemd was. De trekking was trouwens helemaal nogal verwarrend. Voor de troostprijs- winnaars met dezelfde nummers in alle andere series klopte er ook al niets meer van. De omroepster die in zo'n geval zegt: 'Dit getal is met een sterretje gemerkt omdat er ook een van de lagere prijzen op gevallen is' had ditmaal gewoon ongelijk. De met vijfduizend, gulden getroosten kregen er geen lagere uitkering bij, maar een hogere: die van 25.000 plus nog eens 50, een aardig troostprijsje dus van 30.050. En de hoofdprijswin naar kreeg meer dan het maximumbe drag van een half miljoen, omdat er voor hem nog eens 25.050 aan zat. Maar al die mensen die hun eigen oren niet geloofden en gisterochtend driftig alle kranten met de uitslag nog eens en nog eens doorbladerden, krijgen toch hun prijs, want het is allemaal goed. Voor het eerst in de geschiedenis van de staatsloterij is zoiets uitzonderlijks voorgekomen Kan de 'eerlijkste loterijmachine in West-Europa zoals prof. dr. ir. R. M. M. Oberman van de TH-Delft het daar ontwikkelde electronische trek kingsapparaat bij de installatie in 1970 noemde een fout gemaakt hebben door twee keer hetzelfde getal te trekken? 'Nee', zegt voorlichter Gordijn van het ministerie van finan ciën zeer beslist. 'Ik heb er naar geïnformeerd, maar een vergissing is uitgesloten. De TH zelf controleert het apparaat geregeld, er wordt altijd eerst proefgedraaid en er mankeert absoluut niets aan. Het is puur toeval geweest. Zoiets kan voorkomen, maar de kans is miniem. Om een prijs van f 25.000 te winnen, heeft elk lot een kans van één op de honderdduizend. Om de 'vijfhonderdduizend schoon' in handen te krijgen, heb je een kans van één op de achttienhonderddui zend. Welke kans je maakt om die twee prijzen samen te laten vallen, is voor een geiooon mens niet meer zo even uit het blote hoofd te bereke nen. Daar moet een wiskundige aan te pas komen. Het is een merkwaardig toeval geweest, dat misschien in tien tallen jaren niet meer voorkomt.' Het systeem van de trekkingsmachine berust op rotatie, zoals dat in gewone gokautomaten met draaiende schijven gaat. Maar in deze loterijmachine ver springen de cijfers met een vaartje van honderdduizend per seconde, niet meer bij te benen, en de vijf schake lingen voor elk van de vijf cijfers van de te trekken getallen kunnen niet tegelijk stopgezet worden. Het appa raat heeft een ingebouwd alarm dat ivaarschuwt als een van de schakelin gen rijn honderdduizend impulsen niet haalt of als er aan gemorreld wordt. Een waterdicht systeem, waar niet alleen niemand tussen hoeft te komen, maar ook niet kan, omdat het toestel dat onmiddellijk verraadt. Zo als de heer Gordijn zegt: 'Als het de volgende keer weer zo zou gebeuren, zou ik aan de machine gaan twijfelen, maar in principe is het wel mogelijk.' Nog mooi op tijd om de 35ste verjaardag van Dierenpark Wassenaar dit jaar mee te vieren, is kort geleden in dat park een Przewalski-paard geboren, een dochter voor moeder Przewalski, die haar baby al groot genoeg vindt om er af en toe een ommetje mee te maken. Er zijn vermoedelijk nog maar een paar exemplaren van dit in de steppen van Buiten-Mongolië levende paardenras over. In de dierentuinen zitten er waar schijnlijk veel meer, maar ook dat zijn er maar 182, die nauwkeurig worden geregistreerd: 82 hengsten en 100 merries. Het Wassenaarse Przewalskimeisje is de 101ste dame in het wereldstamboek. Nog wel altijd een anonieme dame, want een naam heeft ze nog niet. Het dierenpark wil graag horen, wie een geschikte naam voor het kleintje weet. Een naam die wegens de geboorteplaats In elk geval met een W moet beginnen. Toen de Londense bankier Harold West op negentigjarige leeftijd over leed. nam zijn huisdokter Eric Kerr zonder dralen een pin en sloeg die met een forse klap van een hamer dwars door het hart En toen de man begraven werd, nagelde men de kist niet dicht, maar liet 'mopen. De bejaarde bankdirecteur was zeer beslist geen vampier en al deze eigen aardigheden gebeurden niet omdat de overlevenden er zeker van wilden zijn dat hij echt dood was. De dode zelf had er bij zijn leven om gevraagd. In zijn testament had de oude ondei andere het volgende laten zetter: 'Mijn kist mag niet dichtge schroefd worden en mijn hart moet doorboord worden met een stalen in strument of iets van een ander stevig materiaal, als het dan ook maar zeker is dat de dood is ingetreden.' En omdat een laatste wil geëerbiedigd hoort te worden, gebeurde het zo. De arts, die zo'n geval nooit eerder bij de hand gehad had, verklaarde deze won derlijke wens als angst van de overle dene. 'Veel mensen zijn bezeten van die angst. Deze man wilde er absoluut zeker van zijn dat hij dood was als hij eenmaal ten grave gedragen werd, maar voor het geval hij schijndood zou zijn, wilde hij alsnog een moge lijkheid tot ontsnapping, vandaar de niet-gesloten kist.' De bankier, wiens neef Maurice vrij wel alles (een dikke kwart miljoen gulden) erft, liet ook de dominee van zijn wijkkerk in Londen-zuid vierdui zend gulden na. Diens vrouw be schrijft West als een eenzame oude man, die voor veel dingen echt bang was, 'maar hij bezat een groot geloof en verlangde er naar om naar de hemel te gaan.' En ze voegde er aan toe, dat zij en haar man van het geërfde geld gauw een nieuwe auto gingen kopen. Opnieuw heeft het Wereldnatuurfonds de bonthandel gevraagd op te houden met de in- en verkoop van hulden van wilde dieren die met uitsterven be dreigd worden. Het hoofdkwartier in Zwitserland zegt er bij diep teleurge steld te zijn in de houding van da bonthandelaren, die vorig jaar al be loofden voorlopig van tijgers, twee soorten luipaarden, twee otterrassen en van cheeta's af te blijven. Er was zelfs een officiële overeenkomst geslo ten met de internationale federatie van bonthandelaren, maar desondanks hebben veel van die handelaars de vellen van bedreigde diersoorten in hun nieuwste collecties verwerkt. 'Als ik Je een mooi getuigschrift geef, wil je dan bij mijn concurrenten gaan werken?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7