Schijngebaar wakkert conflict regering - ambtenarenbonden aan het gezicht van je benen Onze hulp aan Chili gaat gewoon door ElO DUET Rijnwater speciaal cassis het sezicht van duet Monteur ontkent opzet tot doden van vriendinnen Kandidatenlijst door overledenen 'getekend' in Klacht tegen Readers Digest voor de slanke tijdelijk van 137 voor KLM schaft eerste klas in Europa af NAJAARSPUZZEL 1972 Aantjes mist zorg voor kwetsbaren in VVD-program Garage ontslaat zeventien mensen Boertien enthousiast over samenwerking met Joegoslaven Het weer ude londer hard' zal opstellen. Voorzitter van de Duitse delegatie zal vermoede lijk minister van binnenlandse zaken dr. Genscher zijn. Ook op dit ministe rie werd het Duitse standpunt nog eens onderstreept. Verwarming van het Rijnwater zal de levensgemeen schappen nadelig veranderen, het zelf reinigend vermogen van de Rijn doen verminderen en de waterlei- i'gjj dingsbedri jven ernstig belemmeren. De kerncentrale bij Fessenheim zal deze nadelige invloeden op een groot gedeelte van het stroomgebied van de Rijn zeker stimuleren. a*« oo: •1O.0 sp] grot ol 7 Est! I eep 12-66. Ie rt van mee dan rede ildu- TROUW/KWARTET VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 BINNENLAND T:i K5 Geen perspectief voor open overleg Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Nelissen (financiën) heeft het conflict tussen de regering en de vijf centrales van overheidspersoneel over de pensioenvoorziening van ambtenaren aangewakkerd met een vage uitnodiging om opnieuw over deze kwestie te praten. De centrales menen dat het hier om een 'schijngebaar' gaat en er in wer kelijkheid geen enkel perspectief wordt geboden voor een open overleg. Dit betekent dan, zo blijkt uit hun commentaar van gisteren, dat er niet getornd kan worden aan de regerings- Vervolg van pagina 1. (ADVERTENTIE) voorstellen, namelijk de optrekking van de pensioenpremies en het aan brengen van enkele andere wijzigin gen tot een totaal van 100 miljoen gulden ten nadele van de ambtenaren. In hun commentaar herinneren de amibtenarencentrailes aatn de motie, dlie de KVP-fractievoorzitter Andriessen vorige week tijdens de algemene be schouwingen indiende. De fractievoor zitter vroeg daarin om een open over leg over deze kwestie, wat volgens hem betekende dat er wel degelijk aan het regeringsvoorstel gesleuteld moet kunnen worden. Premier Bies heuvel ontweek toen een duidelijk antwoord en wist op het nippertje te bewerkstelligen dat de motie werd aangehouden tot de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken volgende week. Onjuist Een markant punt in de Duitse op- stelling is dat Nederland kerncentra- les zonder koeltoren zal mogen bou wen, omdat ons land vlak bij zee ligt. Wel zal vast moeten staan dat de kustwateren niet in temperatuur stij gen. In ons land geldt nog geen verbod om het Rijnwater als koeling voor centrales te gebruiken. Verwacht sisj wordt dat Frankrijk geen gehoor zal geven aan de Duitse eis, waarmee de conferentie althans op dit punt dreigt te mislukken. Op de conferentie zal ook getracht worden definitieve af spraken te maken over de zoutbelas- ting van de Rijn. In principe bestond hierover al overeenstemming omdat Frankrijk zich bereid getoond had het Jlafvalzout van de kalimiinen °P te slaan. Dit land heeft de kwestie ech ter weer grotendeels teruggedraaid. Tenslotte zal op de conferentie veel aandacht worden besteed aan de func- akre tionering van de internationale Rijn- kab commissie, het ambtelijk overlegor gaan van de Rijnoeverstaten. Voorge steld is dit orgaan meer reliëf te geven door ministersconferenties peri odiek te herhalen In hun commentaar handhaven de vijf centrales hun bezwaren tegen de regeringsvoorstellen: het gaat niet aan om van overheids- en onderwijzend personeel, de militairen en spoorweg personeel extra offers te vragen boven hetgeen in het kader van een bezuini ging gevraagd wordt van alle Neder landers. - ook niet als neveneffect. Zij achten het volstrekt onjuist en niet ter zake doende het gehalte vam de ambtelijke pensioenen in het kader van de voorgenomen bezuinigingen in de discussie te betrekken. De begroting van binnenlandse zaken wordt volgende week door de Kamer SCHIPHOL De KLM zal het komende winterseizoen geleide lijk alle eerste klasse accommo datie in de DC-9 machines laten verdwijnen. Deze toestellen vliegen op de routes binnen Europa. Er blijft daarna in de DC-9 uitsluitend een economy- klasse over. Het gevolg is dat in ieder van deze vliegtuigen vijftien extra stoelen kunnen worden ge plaatst, waardoor de gewone DC-9 over 80 en de verlengde versie over 102 zitplaatsen zal beschikken. Een afnemende belangstelling voor eerste klas accommodatie op de relatief korte trajecten binnen Europa, waar tijdgebrek een echte 'royal class service' steeds minder tot zijn recht deed komen, en de behoefte aan een betere en efficiëntere be nutting van de ruimte, hebben tot deze beslissing geleid, aldus de KLM. ADVERTENTIE Minister Nelissen uitnodiging behandeld. Fractievoorzitter Andries sen zal naar verwacht wordt zeker niet aarzelen de motie im stemming te brengen, wanneer het antwoord van de regering onbevredigend mocht zijn. Het conflict met de ambtenaren bonden zal dan uitgroeien tot een conflict tussen regering en parlement. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid drs. P. A. de Ruiter (PvdA) heeft een klacht ingediend bij de commissie tot "handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen te Amsterdam over de meest recente reclamecampag ne van de uitgeversmaatschappij The Readers Digest in Amsterdam. De reclamecampagne die bestond uit het sturen van een 'prijstelegram', later gevolgd door een kleurenfolder s4 waarin de prijsvraag van Het Beste wordt aanbevolen, is niet in overeen stemming met de waarheid en met de eisen van goede smaak en fatsoen, aldus het Kamerlid. De waarheid wordt ernstig geweld aangedaan omdat het prijstelegram onder een grote groep Nederlanders, m i die zelden of nooit een PTT-telegram iTani ontvangen, op z'n minst verwarring zaait over de vraag of hier al dan niet sprake is van een echt telegram. Bovendien worden hooggestemde ver- okjoJwachtingen gewekt, die op een grote teleurstelling kunnen uitlopen: dege ne die het gehele pakket in de bijge voegde retourenveloppe stopt en het naar de afzender terugstuurt, heeft zich zonder het te weten op 'Het Beste' geabonneerd. Een handteke ning is niet nodig, althans volgens de regels van Readers Digest aldus drs. psiff De Ruiter. Op 23 september ls onze grote Najaarspuzzel gestart die duurt t.m. 27 januari 1973. 40.000,aan prijzen, waaronder Inventum automatische koffie filters, geschikt voor 8 koppen koffie, t.w.v. 119, (zie afbeelding) INVENTUM AUTOMATISCHE BROODROOSTERS t.w.v. 59,50 INVENTUM HAARDROOGKAPPEN t.w.v. 74,50 INVENTUM HANDMIXERS t.w.v. 59,95 INVENTUM KOFFIEMOLENS t.w.v. 28,50 INVENTUM THEELICHTEN t.w.v. ƒ24, INVENTUM WATERKOKERS t.w.v. 45, INVENTUM MINI GRILL Type HG 1 t.w.v. 59,50 Doe mee en win een van de prachtige prijzen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In het onlangs gepu bliceerde verkiezingsprogram van de WD ontbreekt het accent van de bijzondere zorg en aandacht voor het kwetsbare in de samenleving. De frac tievoorzitter van de ARP, mr. Aantjes schrijft dit in het ARP-partijblad Ne derlandse Gedachten. Het program bevat een pleidooi voor het zoveel mogelijk over het eigen inkomen kunnen beschikken, klachten over te hoge belastingdruk, veel ver- wachting van de lust tot ondernemen, de klemtoon op de dringende nood zaak van economische groei, bestrij ding van misbruik van sociale voorzie ningen. Geen woord echter over ge handicapten, bejaarden en buitenland se werknemers. Onze roeping ten op zichte van de werde wereld wordt afgedaan met de uitspraak 'de wel vaart in de ontwikkelingslanden dient te worden vergroot via het aanwakke ren van de eigen ontplooiing van deze landen, aldus mr. Aantjes. De fractievoorzitter levert kritiek op het WD-verkiezingsprogram om zijn scherpe stellingname in de Tweede Kamer tegen het betoog van de WD- fractievoorzitter meer reliëf te geven en om antwoord te geven op de vraag: 'Was Wiegels rede een uitglijden in jeugdige overmoed of toch representa tief voor de partij, waarvan hij poli tieke leider is', zoals de heer Aantjes het formuleert. ARNHEM De directie van het garagebedrijf Van Eeuwen in Arnhem (Fiat dealer voor Arnhem en omge ving) heeft zeventien van de 59 werk nemers ontslag aangezegd. Een leeg loop van de twee werkplaatsen als gevolg van het sterk verminderde aan tal reparaties, wordt de oorzaak ge noemd. Het is je zelfbewuste smaak die het t| gezicht van je benen bepaalt. Weten wat je zoekt. En zorgen dat je 't krijgt ook. Als 1 je kiest uit de panty kollektie van Duet is dat niet moeilijk. Duet panties zijn er in 11 soorten, in 18 nieuwe modekleuren. En de pasvorm is altijd perfekt. Let dus maar 's op die (gouden) f verpakking. Want 't is belangrijk om goeie panties te kiezen nu de benen weer 1 gezien mogen wórden. panty nylons in 11 soorten, 18 kleuren, al vanaf f. 2,95. Van een verslaggever DEN BOSCH De 37-jarige monteur J.R. uit Den Bosch, die giste ren terechtstond op de verdenking in het voorjaar van 1959 de 20-jarige Willy Maas door vergiftiging met muizegif om het leven te hebben gebracht en in 1971 heeft getracht de 27-jarige Annette Voormans met hetzelfde vergif van het leven te beroven, heeft gisteren voor de rechtbank in Den Bosch iedere opzet tot doden ontkend. Verdachte, die in 1964 trouwde en in 1969 weer scheidde, had daarvoor ver kering met Willy. Het meisje werd in 1959 ziek en overleed in juli van dat jaar. R. werd in verband daarmee destijds gehoord, maar dat leverde toen geen strafvervolging op. In okto ber vorig jaar, toen verdachte werd gehoord over de ernstige ziekte van Annette, met wie hij op haar flat was gaan wonen, kwam ook het overlijden van Willy weer aan de orde. Het bleek dat Willy werkte in Oss, waar zij een amicale omgang had met collega's. Uit jalouzie kocht verdachte toen vloeibaar muizengif, waarvan hij op een avond een hoeveelheid in haar thee deed Hij hoopte op die manier te bereiken dat zijn meisje het wer- Partijvoorzitter aan ge honden Van een verslaggever DORDRECHT De voorzitter van de Bejaarden-associaticpartij, de 51-jarige W. G. S. uit Breda, is aangehouden nadat de voorzitter van het hoofd stembureau in de kieskring Dordrecht onregelmatigheden ontdekt heeft in de door deze partij ingediende kandi datenlijst. De voorzitter van het hoofdstembu reau heeft ontdekt dat enkele van de 31 kiezers die de kandidatenlijst on dertekend hadden (volgens de kieswet moet de lijst getekend zijn door ten minste 25 in een kieskring wonende kiezers) niet meer in leven zijn. Ook kwam aan het licht dat een aantal mensen wier 'handtekening' op de lijst stond in werkelijkheid niet gete kend heeft. De aangehouden partijvoorzitter stond op de lijst in Dordrecht op de tweede plaats. De partij was van plan in alle achttien kieskringen mee te doen. Door tijdgebrek is zij er slechts in negen kieskringen in geslaagd lijsten in te dienen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Juist nu Chili's moeilijkheden zich toespitsen zowel intern als extern is in Den Haag een nieuwe hulpovereenkomst met dit land getekend. De gerechtelijke strijd om een lading Chitéëns koper als gevolg van de claims van een particuliere Amerikaanse maatschappij is van geen enkele invloed op liet Neder landse hulpverleningsbeleid, dat gewoon zal worden voortgezet. De lening van acht tien miljoen gulden tegen zachte voorwaarden die minister Boertien tijdens Unctad III in Santiago aan president \llende aanbood is inmiddels aanvaard en zojuist in een contract vastgelegd. Dit zei minister Boertien. in een toelichting op zijn begro ting. Over een blokkade van Chili door handelsbanken zei de minister nog geen afgerond beeld te hebben, daarover zal hij trouwens eerst de Tweede Kamer moeten antwoorden, want daar zijn er vragen over gesteld. En wat betreft de ge dingen rondom het Chileense koper verklaarde hij het jam mer te vinden dat ons land in deze zaak betrokken is ge raakt, al is het dan via de rechter. Desgevraagd gaf hij toe dat Nederland weinig succes heeft gehad bij andere Westerse landen om zoals hij gehoopt had Chili tot een 'concentra- tieland' te maken (een land, waaraan een aantal landen te gelijk onderling gecoördineer de hulp verlenen, zodat dat ook bijvoorbeeld ten aanzien van Indonesië gebeurt - red.) Alleen België en Zweden ver lenen verder nog hulp aan Chili, maar daar houdt het wat het westen aangaat zo on geveer mee op, zei de minis ter. Joegoslavië Minister Boertien was hoogge stemd over de samenwerking met Joegoslavië in ontwikke lingsprojecten. Hij maakte ook het land bekend ten aanzien waarvan het eerste gemeen schappelijke Joegoslavische- Nederlandse experiment zal plaats vinden: Tanzania. Met dit land is inmiddels een over eenkomst gesloten voor de op zet van een cursus landbouw- administratie en voor een technisch symposium betref fende een aantal vraagstukken waarvoor Tanzania staat. Het is nog maar het begin, maar de samenwerking tussen landen met verschillende maatschappijstelsels in de ont wikkelingsbijstand kan nog verder beproefd worden. Ne derland en Joegoslavië vullen elkaar hier prachtig aan, zei de bewindsman. Joegoslavië heeft ervaring met een andere bedrijfsstructuur, Nederland met coöperaties. Joegoslavië heeft grote technische erva ring in de tunnelbouw en Ne derland in waterbouwkunde, enzovoort. Het voornemen om voor bepaalde projecten de handen ineen te slaan, zoals bij het koninklijk bezoek aan Belgrado aangekondigd is, kan volgens de minister tot goede dingen leiden. De minister haalde uit zijn eerder verschenen toelichting Minister Boertien: jammer dat ons land in deze strijd betrokken is geraakt op de begroting nog enige za ken op waarover destijds is bericht: breder sociaal door werken van de hulpverlening, de aantrekkelijkheid van het Chinese model voor vele ont wikkelingslanden, de noodzaak van een grondiger studie van het effect van het optreden van grote internationale con cerns, en een meer modiale in plaats van regionale openstel ling van de Euromarkt. 1 Hulpplafond Kritische vragen kreeg de mi nister over de verhoging van het 'plafond' van de ontwikke- hngsbegroting, dat weliswaar met honderdmiljoen gulden is gestegen, maar waaronder pos ten zijn ondergebracht die niet als officiële overheids hulp kunnen worden be schouwd, zoals de salarissen van twintig procent van de ambtenaren in de buitenland se dienst, die voorheen op de begroting van buitenlandse za ken stonden en een bedrag van vijftien miljoen voor de Europese investeringsbank dat eigenlijk thuishoorde bij financiën. Telt men deze be dragen op bij het 'stuwmeer' (dat is toegewezen, maar nog niet besteed geld;, dat even min onder het officiële hulp percentage kan worden gere kend, dan komt men op aan zienlijk méér dan honderd miljoen gulden zodat vol gens de kritiek het hulp plafond in feite niet met hon- ken in Oss zou moeten opgeven. Een paar dagen later werd het meisje ziek en werd naar het ziekenhuis in Til burg overgebracht. Bij Annette, die eveneens veel kennis sen had, had de monteur vorig jaar al eens een overval in scène gezet. Kort daarna deed hij een hoeveelheid kwik in een pol pindakaas, waarvan het meisje regelmatig at. Hij wilde haar daarmee in zoverre ziek krijgen dat ze met zijn vakantie niet zou hoeven werken. Het meisje werd echter niet ziek, waarop hij de laatste dag voor zijn vakantie een hoeveelheid muizen- tarwe op haar brood strooide welk vergif hij uit 't bedrijf waar hij werkte had meegenomen. Annette werd toen wel ziek en werd naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht overge bracht. Daar bezocht hij haar regel matig tot haar dood. Overigens bleek hij aanvankelijk iedere dag naar het graf van Willy te zijn gegaan. Dat hield hij anderhalf jaar vol en zelfs toen hij getrouwd was zocht hij het graf nog regelmatig op. De officier van justitie mr. Duyx eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering wegens twee pogingen tot moord. De verdediger van R., mr. Mol, zei dat de monteur nooit de bedoeling heeft gehad wie dan ook te doden. Hij beoogde alleen maar vrou wen ziek te maken. Er is geen opzet tot doden geweest. Hij was daarom van mening dat ten aanzien van de pogingen tot moord vrijspraak moet volgen. Hij verwachtte een veroorde ling wegens zware mishandeling. Hij was hel eens met de geëiste onvoor waardelijke tbr. De uitspraak is 2 november. A oorden wind heerst Wij borduren nog even door op het thema van gisteren: de winter. De terugkeer van het hogedrukgebied in december op zijn Schotse troon na een show van diepe november-depres- sies, zou kunnen leiden tot pittige winterkou, misschien wel van langere duur schreven Wij gisteren. Maar. dit behoeft nog geen specifieke schaatswinter in te houden. Een winter met aanhoudende circula tie uit noordwest tot noordoost ken merkt zich namelijk door sterke wis selvalligheid met herhaaldelijk sneeuwbuien van de Noordzee en voornamelijk matige of strenge vorst tijdens sterke nachtelijke uitstraling onder een rug van hogedruk. De lan ge, ongemakkelijke winter van 1969- '70 is een mooi voorbeeld, van zo'n onstabiele winter. (Lauwerszee dicht en tot in april sneeuw). In Finland, Zweden en Midden-Euro pa ondergaat de kou dan vaak wel zo veel continentale invloeden, dat in de regel de winter daar wel streng wordt. (1969-'70: een sterke verijzing van de Oostzee). Wil het bij ons zo worden, dan dient Rusland zich ook in het spel te mengen: de uitbreiding van een Rusische hogedrukgebied van 1050 millibar of sterker over Sandina- vië, introduceert een stelsel van conti nentale noordoost tot oostenwinden over Europa met alle koude gevolgen van dien. Op dit ogenblik hebben wij te maken met een stormdepressie van 992 milli bar, die in zuidoostelijke richting over Z-Scandinavië trekt. Tussen dit lagedrukgebied, dat donderdagmiddag op het Noorse bergstation Vanarake bij een temperatuur van minus 7 graad celcius een west-noord-wester storm van 9 Beaufort veroorzaakte en bovendien mist (waarneming op circa 2.000 meter hoogte) en het standvastige hogedrukgebied van bij na 1050 millibar ten zuidwesten van IJsland dringt een krachtige noorde lijke stroming uit de IJszee tot onze omgeving door. Deze geeft naast op klaringen ook enkele buien waarbij hagel vooral in het noordoosten niet uitgesloiéti is. In Denemarken komt het plaatselijk tot natte sneeuw'. Maartse buien in oktober dus en de omgekeerde wereld. Dat is wel iets Heel anders dan een zonnig en mild nazomertje. derd miljoen gestegen is maar met enige tientallen miljoe nen gedaald. Minister Boertien beklemtoon de dat de criteria van de OE SO waarin de westerse in dustrielanden en Japan zijn verenigd op dit punt wel enige moeilijkheden geven. Het is zijns inziens geheel re delijk dat ambtenaren van de buitenlandse dienst die in de meeste ontwikkelingslanden volop bij de ontwikkelingssa menwerking zijn betrokken gedeeltelijk ook via de ontwik kelingsbegroting worden gefi nancierd. Er zijn apparaatskos ten die wel onder deze crite ria vallen en soortgelijke ap paraatskosten voor de Nationa le Commissie Ontwikkelings strategie, waarvan prins Claus voorzitter is, vallen er niet on der, terwijl ze toch volkomen op deze begroting thuishoren, aldus dr. Boertien. Wat betreft de toekomst van deze commis sie merkte hij op dat na het einde van haar mandaat in 1973 bepaalde taken niet ab rupt zullen worden stopgezet en dat de commissie zelf nog doende is een voorstel uit te werken voor een of andere vorm van voortzetting van haar werk: het mobiliseren van 'de publieke opinie voor het ontwikkelingsvraagstuk. K BEWOLKING WINDRICHTING gisteravond 7 uur: maxi- van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam zwaar bew. 9. 0: De Bilt zwaar bew. 10. 0: Deelen geheel bew. 2. 0 Eelde zwaar bew. 11. 0: Eindhoven zwaar bew. 10. 0: Den Helder regenbui, 11 0: Luchth R dam geheel bew. 12. 0; Vlissingen zwaar bew. 10. 0: Zd.-Limburg onbew.. 8. 0: Aberdeen regenbui. 11. 0.1: Barcelona half bew. 19, 0: Berlijn zwaar bew. S, 0: Bordeaux half bew. 16. 0: Brussel onbew. 9. 0: Frankfort onbew, 10, 0; Genèvc wzaar bew. 10, 0; Helsinki motsneeuw, 4, 0.1; Innsbruck onbew, 10. 0: Kopenhagen licht bew. 9. 1; Lissabon regenbui, 20, 3, Locarno geh bew. 12. 0.2: Londen zwaar bew. 13. 0; Luxemburg onbew. 10. 0; Madrid regen. 12. 16: Malaga regen. 20. 6: Mallorca gch bew 21. 0: MÜnchen onbew. S, 0; Nice licht bew, IS, 0: Oslo zwaar bew, 11, 0; Parijs onbew. 12. 0; Rome licht bew, 19, 0; Stockholm regen, 5. o.ti; Wenen onbew, 8. 0; Zilrich onbew, 11, 0; Casablanca half bew, 22, 3; Las Palmas motregen. 24, 0: Tel Avlv zwaar bew, 26, 0; Tunis zwaar bew. 2d, 0. HOOG WATER 21 oktober: Vlissingen: 0.37- 12.50: Haringvliet aan de Zeezijde: 2.07-14.29: Rotterdam 3.21-15.23: Schcvcningen: 1.39- 14.01: IJmu.den: 2.12-14.34; Den Helder: 6.41- 1S.4S: Harllngen: 8.47-21.08; Delfzijl: 10.32- 23.13. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5