O Bezoek aan Christelijk Instituut - 'n verfrissend bad Kuitert en Bomans hebben dat glas wijn nooit gedronken Gesprekken met Beyers Naudé's team Trouw K wartel vandaag Bij oversteken gedood TROUW/KWARTET VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 KERK T2/K2 door A. J. Klei 'Gesprekken met bekende Neder landers' is de titel van de laatste Bomans die Elsevier op de markt brengt. Met veel kleinere letters staat er op het omslag: redaktie Wouter van Dieren. Toch zou ik onder dat laatste een dikke streep willen zetten, want dank zij Wouter van Dieren biedt dit boek van 160 pagina's (prijs 8,90) heel wat meer dan de tekst van de gesprekken die Godfried Bomans voor de NCRV- televisie had met pater J. van Kilsdonk s.j., prof. dr. H. M. Kuitert, prof. dr. C. W. Mönnich, dr. A. J. H. Thiadens s.j. en Johnny Kraaykamp. Misschien vliegen de meeste lezers voor dat 'meer' meteen naar pagii» 144, waar het 'Nooit uitgesproken gesprek met zichzelf begint, dat op nteuwsjaarsdag 1972 uitgezonden zou worden. Best, maar voor mij liggen de waarde en de betekenis van dit boek in alles wat Wouter van Dieren doorgeeft over het tot stand komen van de (uitgezonden) gesprekken. Indertijd heb ik me enigszins opgewonden over de sterke wierookgeur die opsteeg uit de ■Herinneringen aan Godfried Bomans' Wouter van Dieren bewondert Bomans ook en hij steekt dat waarempel niet onder stoelen of banken, maar dit heeft bij hem gelukkig niet tot gevolg dat hij de kwasterigheden (wie weet een beter woord?) van Bomans styleert of met een cultureel waas je overdekt, zoals in de 'Herinneringen' zo vaak gebeurt: Wouter van Dieren verhaalt zonder omwegen èn zonder nadrukkelijkheid (hij is niet op ontluisteren uit) van de, laat ik nu X men schrijft ons m De redactie behoudt zich het recht voor om ter epname le deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pnbllkatie vrerdt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de hoer Job. C. Francken. •ecretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Poatbua ast. Amsterdam. PPR De heer De Gaay Portman (lijsttrek ker voor de PPR) het meest linkse wiel aan de rode wagen van de heer Den Uyl c.s., heeft aan de NOS het verzoek gericht om bij de berichtge ving niet te spreken over de linkse drie (PvdA, D'66 en PPR) maar van 'progressieve' drie, alsof zij van dit De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag: dr. E-Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam: J. Lanser, Utrecht: drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmul- den; Th. Brouwer, Assen; nr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenln- gen; ds. O. I. Hylkema, Bllt- hoven; Jac. Huljsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. Q. N. Lammens. Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. van Nlftrlk, Amsterdam; H. Otte- vanger. 8ultenpost; mr. dr. J. Ozlnga, Lunteren; dr. A. Veer man, Rijswijk (Z.-H H. H. Wemmers, Den Haag: drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredacties J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.2. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. maar zeggen, eigen-aardigheden van Bomans. Wouter van Dieren weet immers best dat (de nagedachtenis van) Bomans tegen deze 'stootjes' kan niet alleen, maar daardoor ook helderder omtrekken krijgt. Op gevaar van eenzijdig te citeren geef ik een paar voorbeelden; fragmenten uit wat Wouter van Dieren meedeelt over wat voorafging aan de gesprekken met Kuitert. Mönnich en Jongeling. Kuitert Eerst wat Wouter van Dieren vertelt over wat voorafging aan het gesprek tussen prof. Kuitert en Godfried Bomans: .Kuitert zou de gelegenheid moeten worden geboden om zichzelf te verduidelijken. Een beter podium dan naast Bomans leek daarvoor nauwelijks beschikbaar, en gelooft u dat dit nuttig kan zijn, professor? 'Jawel, maar ik geloof niet in Godfried', zei de heer Kuitert door de telefoon, desgevraagd. Dat gaf ik weer door aan Bomans en dat was de blunder van de maand, want als er iets was dat deze niet verdroeg was het kritiek, een aanval op zijn bastion, dat vaak met lappen en planken bij elkaar werd gehouden. Want Godfried deed nooit zijn huiswerk, las de benodigde stukken en brieven niet, pretendeerde een grote belezenheid door midden in een boek een citaat open te slaan, terwijl dat de enige alinea was die hem uit het hele boek bekend was en kwam vaak totaal onvoorbereid of op het verkeerde uur op de plaats waar een prestatie werd verlangd. De manier waarop hij geregeld door zijn omgeving door een zoveelste gang naar Canossa werd geloodst tart iedere beschrijving, en ook in de studio liep hij veelal op de krukken die wij, regie-, produktie- en redactieknechten, voor hem moesten zijn. Hoe taak stopten wij een opname op zijn verzoek, om pas weer verder te gaan als we hem een nieuwe draad in handen hadden gegeven? Ik deel dit mee met een grinnikende herinnering en zonder het meer voor de hand liggende leedvermaak. Je wende eraan en het enige wat je hem ooit kwalijk kon nemen was zijn gespeelde nonchalance over een televisie-optreden: 'We bespreken het van tevoren één keer', zei hij tegen een journalist, nadat we tenminste ver weken lang tivee keer per week het onderwerp hadden doorgekauicd. Zoals in het geval van professor Kuitert' toen ik het hele gereformeerde prentenboek voor hem openvouwde en doornam, niet met de hoop dat hij veel letterlijks zou leren, maar in de zekerheid dat op die manier enig inzicht in die voor hem volstrekt onbekende wereld zou rijpen. Professor Kuitert doorzag die pretentie en de dunne vloer waarop hij rustte en zei dat zonder omwegen. Godfried hoorde ervan en een ijzige wind was het gevolg. Die bleef tol na de opname waaien en het glas wijn waarover beiden spraken, werd nooit gedronken. Het was een warme zaterdagmiddag. Kuitert vertrok onmiddellijk uit de Amsterdamse studio Bellevue, Godfried naar een volgende afspraak, en zij hebben elkaar niet weergezien Mönnich Uit Wouter van Dieren's inleiding tot het gesprek van Bomans met prof. Mönnich: Zeker is dat pater Van Kilsdonk hem een uitzicht op die extra dimensie, schonk, maar even zeker is het dat Kuitert en Mönnich hem kaler achterlieten dan een door de wind van zijn pluisjes ontdane paardebloem. Zij boden hem een maaltijd die alleen voor gelijkgestemden aantrekkelijk was en ivaarop zijn smaak niet was Prof. Kuitert ingesteld. Dit is typerend voor Boman's benadering: haakte de ander niet meteen in, dan viel hij af, niet Godfried. Diens wagen bolderde voort en in zijn opvatting bleven altijd anderen in de berm achter, verbitterd, verbijsterd en ontmaskerd. Godfried Bomans Jongeling Op z'n minst curieus is wat Wouter van Dieren meedeelt alvorens het gesprek Bomans- Jongeling door te geven (en: wat bedoelt Van Dieren precies met 'het Amsterdamse wereldje?'): Bomans heeft bij de verkiezingen van 1971 op de lijsttrekker van het GPV gestemd. Ik heb een reden om dit geheim te ontsluieren: in het hier volgende gesprek heeft hij het zelf meegedeeld, op mijn verzoek, maar op de dag vóór de uitzending, onder druk van het Amsterdamse wereldje, eruit laten knippen. Naar veler overtuiging zou het GPV een aantal zetels rijker geworden zijn als Bomans zijn voorkeur publiekelijk vóór de verkiezingen had geuit, maar om er zeker van te zijn dat die kans er niet een volgende keer in zou zitten, preste men hem deze verkondiging in te trekken. Bovendien en dit woog zwaarder vond men dat hij zich belachelijk zou maken. Dit is typerend voor Bomans: zijn regelmatige knievallen voor een willekeurige groep, wier goedgunstigheid hij niet wilde verliezen. artikel de alleenverkoop hadden. De bedoeling schijnt wel duidelijk. Pro gressief is een netter woord dan 'links'. De heer De Gaay Fortman die voorheen AR was, vreest dat kiezers van confessionele richting kopschuw worden als het stempel 'links' almaar opgedrukt wordt. De voorzitter van de PPR de heer Coppes was heel duide lijk op het laatste congres toen hij zei: Wij zijn socialistischer (dus link ser) dan de PvdA. Deze taal is duide lijk, concreet en radicaal, woorden die de woordvoerders van de PPR voor in de mond liggen. Inderdaad de PPR is dermate links, dat er al vriendelijk geknikt wordt naar de PSP inzake een regeerakkoord. In november 1918 moest een geestverwant van genoemde linkse drie n.l. P. J. Troelstra, toen hij een greep deed naar de macht en misgreep, tot de uitspraak komen: ik heb mij vergist in de machtsverhou ding. Het is voor de toekomst van ons land te hopen, dat na 29 november de linkse drie en hun geestverwanten gedwongen zijn deze uitspraak te her halen. KRASSE TAAL tn In het pers-verslag van de 'One way day' (tegen anti-christen verval) on- nr langs onder leiding van Ben Hoeken- 0D dijk gehouden te Utrecht, lees ik hier en daar krasse dingen. Volgens het de verslag in ónze krant had de heer Hoekendijk een goede preek gehou den. Ik neem dat graag aan. Hij had ook een geweldig woord gekozen, nL ze, 'omdat er geen andere God is, die zo verlossen kan' (Daniel 3, 29). Ik ga er id< ook van uit dat hij daar vele goedt dingen van gezegd heeft. Zelfs beten dan in het officiële persverslag dat laI mij door zijn 'Information Servicf De (waarom al die Amerikaanse termen, de zodat het persverslag zelfs niet van gisi evangelist maar van evengelist Hofnet kendijk spreekt?) toegezonden werd tier Want waarom nemen zulke menseizaa uit zo'n preek dan juist datgene wa pol' opwekkingspredikers nu al honden laa jaar lang zeggen, nl. dat ons d grootste opwekking van alle eeuweiom wacht. Of am het persverslag te ofode ren: 'Ik verwacht een uitstorting vaiiur de Heilige Geest, zoals Nederland no ?eb nooit eerder heeft beleefd'. Zulk stro uitspraken verzwakken m.i. wat ma |en zo graag zou willen zien. Ze doen m tra: denken aan de Jehova-getuigen die i opsi zo vaak de komst van de Heer mi <J°k datum en al hebben voorspeld e tul] telkens moeten ze weer verblaren dsM j het toch een later tijdstip wordt. O11011; dat Hij nu verborgen aanwezig i lrot Maar nog meer werd ik geschokt doe Jf5ti de opname van een verklaring vaieel een jongeman: 'Een van hen riep uil'nm Ik wil elke dominee en elke weta m schapsman die beweert dat homofili geen zonde is, uitdagen me mé /->* geluk te geven dan ik nu heb do W Jezus Christus'. Alweer, ik nee graag aan dat deze jonge man zie gelukkig voelt in zijn geloof, ma I het is natuurlijk de grote vraag of h! Y werkelijk homofiel was en of alles af blijft als het vandaag is. Hebben niet heel veel reden om onze kras taal voor ons te houden en in door te werken aan de hulp die anderen menen te kunnen biedeij Een ander voorbeeld diep dk op i de aankondiging van een boek, was de auteur de gerefonneerde ge; terug roept tot de Schriftuurli; reformatorische beginselen uit de z en tiende eeuw (ook Luthers Schriftl cho: ginsel?). In die aankondiging lees 'r t ten aanzien van de polemische treialf van zijn werk: 'Zijn kritiek ontzieeni niemand en r.iets'. Dat klinkt natui unn lijk wel flink, maar weet zo'n schinidc' ver dan alles en voor alle eeuwen? Oldebroek II. Boeve Geen verschil De pogingen van r.k. zijde om de kiesdrempel te verhogen illustreren de angst die in KVP-kringen leeft voor het verlies van lucratieve Ka merzetels. Blijkbaar beseffen de KVP- ers dr. Th. de Schalk c.s. niet dat het telkens ontstaan van nieuwe partijen voortvloeit uit het onloochenbare feit dat de ln het parlement vertegen woordigde politieke kongsi's tegeno ver de kiezers in ernstige mate tekort schieten. Wanneer de ex-gereformeer de socialist drs. Joop den Uyl ook maar een greintje democratisch besef zou bezitten, dan was reeds lang door hem en zijn politieke vrienden op afschaffing van het stelsel der waarborgsommen aangedrongen, opdat aan alle Nederlanders hetzij individu eel dan wel collectief de mogelijkheid geboden wordt ongeacht de finan ciële status op waarlijk democrati sche wijze van het passieve kiesrecht gebruik te maken. Zolang deze eis niet is ingewilligd bestaat er tussen het 18de eeuwse Nederland met zijn regentenheerschappij en de huidige schljndemocratie geen principieel ver schil. Rotterdam A. Smit Stemvee Is elke zelfstandige ondernemer een diep te beklagen martelaar? Omdat over de vele faciliteiten die de zelf standige ondernemer tot zijn beschik king heeft nimmer wordt gerept lijkt het wenselijk deze eens op te som men. Op het fiscale vlak geniet hij: zelfstandigenaftrek, investeringsaftrek, het recht vervroegd af te schrijven, het recht bepaalde belastingvrije re serves te vormen. Hij mag goederen voor privégebruik tegen inkoopprijs uit eigen voorraad gebruiken (waarvoor hij dus ook minder b.t.w. betaalt); hij mag de tot zijn bedrijfs vermogen behorende personenauto on beperkt privé gebruiken en 85% van alle kosten en afschrijving voor de belasting aftrekken (zelfs de bekeu ringen wegens te snel rijden!). Als kleine ondernemer krijgt hij een be langrijk deel van de b.t.w. terug of gerestitueerd: bij overdracht of liqui datie van het bedrijf geniet hij een vrijstelling van 10.000, terwijl de meerdere winst tegen een lager be drag wordt belast of in het geheel niet wordt belast. Bovendien zal hij zeer waarschijnlijk per 1973 een belas tingvrije oudedagsreserve mogen vor men en deze n.b. in het eigen bedrijf mogen beleggen. Niet alleen de staat, ook de lagere overheden sloven zich uit het hem naar de zin te maken. Is hij na dit alles nog niet in staat een welvarend bedrijf op te bouwen, dan kan hij zich laten saneren tegen een behoor lijke vergoeding. Zelfs het bezit van enig vermogen is niet van invloed op deze vergoeding. Zeker ten aanzien van deze groep ingebeelde martelaren geldt: Klagers hebben geen nood! Meppol H. Schippers Vandaag wordt aan ds. C. F. Beyers Naudé, (foto) oprichter en di recteur van liet Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika, een ere doctoraat uitgereikt aan de Vrije Universiteit. Een nadere kennisma king met de promovendus is in dit blad niet meer nodig, zo inten sief hebben we hem in zijn strijd in de afgelopen jaren gevolgd. In- Beroepingswerl plaats daarvan hierbij een verse indruk van een bezoek aan het Christelijk Instituut. Dr. Jan Schipper, die enige jaren geschiedenis doceerde in Zaire (het vroegere Kongo), sloot zijn 'Afrikaanse ja ren' af met een vakantiebezoek aan Zuid-Afrika, waarbij hij ook even aanging bij het Christelijk Instituut. Terug in Nederland stuur de hij ons de volgende impressie. ae b foor door dr. J. Schipper Een bezoek aan het Christelijk Insti tuut in Johannesburg werkt als een verfrissend bad. De vertoonde combi natie van glasheldere zin voor de realiteit met een diep doorleefde overtuiging kan niet anders dan impo neren. Termen als 'God', 'Evangelie', en 'Liefde' worden niet met hinderlij ke nadruk op je afgevuurd, maar ook wiet geschuwd in de gesprekken en een simpel, direct en concreet geloof vormt het kader van alle bezigheden. Tegenover de verontrustende ontwik keling van Zuid Afrika's officiële poli tiek voel je dat het Christelijk Insti tuut een onderneming met lange adem is, met name omdat mensen als Beyers Naudé het lijden bewust be schouwen als een mogelijk bestand deel van hel leven van christenen en kerken. Met studiesecretaris ds. Lediga gaat het gesprek onmiddellijk over het net verboden boek 'Essays on black theo logy'. We zijn de censuur van harte dankbaar onze aandacht gevestigd te hebben op dit boekje, dat anders misschien onopgemerkt zou zijn geble ven en nemen aan, dat Lediga er net zo over denkt. Hij ziet de reden van het verbod in de (onvermijdelijke) politieke oriëntatie van zwarte theolo gen in dit door blanken gedomineerde land. De werkelijk niet zo linkse prof. Bosch, theoloog uit Pretoria, zag zijn bespreking van de 'Essays' verschij nen met talrijke witte plekken (uit een verboden boek mag niets geci teerd worden) en onder de titel 'Struisvogelpolitiek' noemde de Rand Daily Mail (14 aug. )deze pogingen te willen uitmaken wat het publiek wel of niet mag lezen een 'vorm van inticnale krankzinnigheid'. Geweld en geweld Geen v de medewerkers van het L'hr. Instituut ontsnapt natuurlijk aan onze vraag, wat zij wel denken van de discussies (en later de besluiten) van de Wereldraad van Kerken, in Utrecht bijeen, om de steun aan de bevrijdngrbewegingen in Zuidelijk Air... te verdubbelen de kranten rtaan vol verontwaardigde artlk en. Vrijwel zonder uitzondering zijn de reav-.es van de Instituutsledcn afwij zend: geweld levert nooit werkelijke oploscingen p, zegt ds. Beyers Naudé (d.:::'.:u.), al erkent h'j volledig de vrijhei 1 van de WR te beslissen zoals het de leden goed lijkt. Geen oplos sing, zegt ook Trian Brown, adviseur van de Afrl; .i Indcpender* Churches Association (AICA), die tijdens zijn theologie-studiie tot de overtuiging kwam, dat Christus geen apart' :d kan verdragen. Mensen aanzetten tot gewapend verzet tegen Zuid-Afnka op dit moment komt neer op een uitno diging tot zelfmoord. Het Zuid-Afri kaanse leger alléén is sterker dan alle andere Afrikaanse legers samen en zal alle middelen toepassen de 'terroris ten' de baas te blijven. Toch komen uit onze gesprekken, in en buiten het Chr. Instituut gevoerd, ook andere aspecten naar voren. Nu de WR har dere taal begint te spreken, worden ook de Afrikaander kerken, als door een schokeffect, sterker bepaald bij het geweld dat in de eigen structuren van de Zuid-Afrikaanse samenleving (en ook van de kerken!) is inge bouwd. Laten niet blanke dominees hun zonen opleiden om op zwarten te leren schieten, in militaire dienst, terwijl de zwarten wordt voorgehou den hoe onchristelijk het is de wa pens op te nemen. Men moet wel e nstateren dat de radicale besluiten van de WR een politiek versnellende factor zijn geweest in het .Inds onge veer een jaar snel veranderende kli maat in Zuid-Afrika. Het lijdt ook geen twijfel, dat de zwarte meerder heid, voorzover zij de mond durft opendoen, de houding van de WR ervaart als een daad van 'iristelijke solidariteit. Niet gewaardeerd Het politieke bewustzijn van de zwar te bevolkingsgroep radicaliseert mo menteel zeer sterk en veel blanken worden nu pas voor het eerst goed ongerust. Tot binnen het Chr. Insti tuut is deze veranderende situatie merkbaar en niet altijd makkelijk te gewaardeerd. Zwart moet zijn eigen verwerken: de zwarte kerken, vroeger blij met alle hulp die blanken konden en wilden bieden, beginnen nu af stand te nemen blanke raad en hulp worden niet meer automatisch Aan ds. Beyers Naudé Vast staat, dat door uw Vader eens tot U gezegd is; 'Laat alles in Gods hand en doe wat recht is'. Een eenzaam strijder, door uw eigen volk gesmaad. Weet, dat ons volk aan U gehecht is. J. J. Buskes Vandaag ontvangt ds. Beyers Naudé van de senaat van de Vrije Universiteit een eredoc toraat in de theologie. boontjes gaan doppen en welwillende blanke/i moeten zich maar richten op hun minder verlichte rasgenoten: aan de echte zwarte problemen kunnen zij ♦och niets doen. Zonder duidelijk te weten waar het heen gaat met Zuid-Afrika, blijft men in het Instituut geloven in de kracht van geweldloos verzet Laconiek ver telt Beyers Naudé dat het Instituut nu wordt 'doorgelicht' door de veilig heidsdiensten. De regering houdt niet van de kritische geluiden die uit het Chr. Instituut voortkomen. Een week voor ons bezoek aan Johannesburg verliet ds. Basil Moore van de Univer sity Christian Movement, een actieve oppositionele groep, het land na een voor hem en zijn gezin ondragelijk geworden periode van 'verbanning'. Wie het regime niet welgevallig is, kan maatschappelijk in de ban gedaan werden. Hij krijgt geen werk meer, mag geen vergaderingen bezoeken, enz. In het geval van Moore kreeg bovendien zijn gezin allerlei pesterij en tc verduren: de kinderen bedreigd, de lievelingskat vermoord en gevild op de stoep, e.d. Laatste (en gangba re) 'grap' van de autoriteiten: zijn uitreisvisum kreeg Moore pas enkele uren voor zijn vertrek van zijn vlieg tuig. Ook ds. Kotz (Kaapstad) werd al meermalen bedreigd en gebouwen, waar het Instituut bijeenkomsten be legden, gingen in vlammen op. Ver ontwaardigd vroeg ds. Naudé in de pers hoe het komt, dat de politie tegenstanders van het bewind (bijv. studenten) altijd zo gauw te pakken krijgi, maar nooit de hand weet te leggen op wie aanslagen pleegt tegen het Chr. Instituut Alternatief Origineel en van groot belang, on danks de vrij geringe middelen waar mee gewerkt wordt, zijn opzet en resulltaten van het 'Study Project on Christianity in Apartheid Society' SPROCAS*). Hier werkt een jonge staf, wel eens ongeduldig over de voorzichtige politiek van de leiding van het Instituut, een blauwdruk uit voor een geïntegreerde samenleving van de toekomst, zonder apartheid, daarbij met name lettend op de rol van de christenen in dat proces. Zo trachten zij antwoord te geven op het verwijt van apartheidsadvocaten: jul lie kritiseren wel, maar hoe moet het dan anders? Boekjes over de houding van de kerken, over de sociaal-econo mische verhoudingen, projecten om de zwarte gemeenschap mondiger en bewuster temaken (Black Community Programs) geven reële, menselijke antwoorden op een onmenselijke rea liteit. De uitgaven van SPROCAS zijn verkrijgbaar bij dc Stichting Oecume nische Hulp ln Utrecht. Van een verslaggever HEERDE De 47-jarige J. van der Belt is toen hij met zijn fiets de weg overstak door een bestelauto aangere den en gedood. 'EN' NED. HERV. KERK Beroepen: te IJsselmuiden: J. Wieniemb te Alblasserdam; te Willige-Langer lem G. K. Korporaal, kand. te Gorinchjiur. te Goedereede, Goudswaard en terswoude: A. Beens, kand. te GeP muiden; te Heerde: A. P. Nauta Vlaardingen; te Alblasserdam: dr.f van Roon te Pijnacker. Aangenomen: naar Genderingen4 chelen: L. Flier, voorh. zend. predf Bandoeng, met verl. te Oestgeest. J Beroepbaar: M. de Groot, kand., T denburcht 242, Den Haag; A. Be( kand., Blokhuisweg 7, Genemuiden] GEREF. KERKEN Beroepbaar: kand. P. M. J. HoogsJ te, Kerkweg 41, Santpoort CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Mijdrecht: G. Bilked I Westzaan. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijerland: J. 'an Haren te Amersfoort; te Slikkervi A. F. Hongkoop te Moerkapelle: Leerdam: J. Mol te Hardinxveld-G jEIE sendam. a r. Bedankt: voor Zaandam: R. Boog; n LI te Leiden; voor Norwich en Roti |e|_ dam-IJsselmonde: D. Hakkenberg Dordrecht. nissi oot Wij ontvingen^ jedie Literatuuronderzoek en schriftjL. rapporteren door D.J. Maltha. UjVan geven door het Centrum voor li i bouwpublikaties en Landbouwdt mentatie in Wageningen. 224 b ket|1( 17.50. Een praktisch boek wa drie onderwerpen aan de orde koi ivere het opsporen van de liten over een gegeven onderwerp en '3n c samenstellen van een literatuui port of scriptie, het verwerken va resultaten van een onderzoek tot en.]\ verslag van onderzoek; en het sc ven van een artikel over onderzo >inne sultaten voor voorlichting. Helden en schurken, door A. C4"o ge Uitg. Meulenhof, Amsterdam 289 - ƒ13.50. Er is weer een wereldi uuz uitgevochten, met de modernste pens. In het bizarre werk van d lam 1 haar land hoog genoteerde En nerkei schrijfster krijgt men geen hogeet wo van de restanten mensheid. lom is De man onder de grond, Rose Mi tichtir nald. Bruna Specials. 283 blz. lij boi Een doordouwende detective iggen diep door om een misdaad o lossen. Zijn scherpzinnige vragen zoveel mensen met ongelukkige I lijken, vragen op hun beurt de aandacht van de lezers. De volho onder hen houden er een spai verhaal aan over. Topclub Ajax (Ajax in het jaai de triple) door F. Barend. Jaanii nr 3 van uitg. Born, Assen. 16< met ruim 10C foto's - ƒ11,90. Fleur op met bloemen door 1 Meyering op verzoek van Fle Interflora, Den Haag. Druk: de van Leer, Deventer; bindwerk: en Brandt, Amsterdam; prod Meulenhoff Internationaal, Ai dam. In 123 bladzijde.: wordt alles over bloemen verteld, zo» kopen van bloemen, wat met dt men gedaan kan worden, bloes Haai quette enz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2