EEG-landen gaan samen iets aan inflatie doen Terreur noopt regering* tot versterking politie Bikkelhard Duits standpunt over gebruik Rijnwater I I I efficiency beurs Belastingkantoor in Leiden doelwit van bommenmaniak krant Het Kwartet Bewolkt 17 tm 25 oktober In deze krant Na zestien schoten onschadelijk Lit Nieuwe Leidse Goniant VRIJDAG 20 oktober 1972 60ste jaargang no. 249 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand- per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur In Parijs vergaderen de presidenten, premiers en ministers van buitenlandse zaken van negen Europese landen over de toekomst van de vergrote Europese Economische Gemeenschap. Politieke tegenstellingen tussen Pompidou en Biesheuvel VARIJS (Reuter, UPI, AP, AFP) Op de eerste dag van de Europese topconferentie in Parijs lieb- ben de leiders van de negen landen van de uitgebreide Europese .Economische Gemeenschap een aan tal belangrijke financiële besluiten genomen, maar kwamen de politieke geschillen onmiddellijk ook tan liet licht. )e negen presidenten en premiers lesloten, dat de negen landen (Frank- dijk, West-Duitslaand, Engeland, Ita- ië, België, Nederland. Luxemburg, erland en Denemarken) samen iets ;aan doen aan de bestrijding van de nflatie. De ministers van financiën 'an de Negen komen eind deze maand n Luxemburg bijeen en zij moeten lan een gezamenlijke strategie ont werpen voor de bestrijding van de nflatie binnen de EEG. )e regeringsleiders besloten verder, Jat er een Europees fonds zal komen, iat 1 april volgend jaar beschikbaar noet komen. Het fonds zal voorlopig ïog geen eigen middelen krijgen en ilechts als een soort centrale bankin stelling functioneren, maar de basis is gelegd voor bijdragen van de -afzon- a derlijke landen aan het fonds. De Europese top heeft verder beslo ten te gaan werken aan één Europese munteenheid. Premier Biesheuvel verklaarde gister- drongen op meer bevoegheden eerste dag 'positief' vèrlopen is, maar bij de nationale parlementen blijven, belangrijke kwesties moet vandaag nog heel wat gesproken worden. Dat zijn de politieke samenwerking en de ontwikkeling van de Europese instel lingen als de Europese Commissie en Het Europese parlement. Toen premier Biesheuvel en president Zogezegd Wat een compositie zou kunnen lorden blijft als een 'unvollende- :e' liggen. Minister Van Agt in zijn (wel licht) laatste rede als minister i n de Tweede Kamer. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Maximum temperaturen rond 10 graden. Tot matig tot krachtig toene mende wind uit noordwest tot noord. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij koud met kans op nacht vorst. Vooral aanvankelijk enke le buien. Morgen zon op: 07.15 onder: 17.33 maan op: 16.34 onder: 05.47 fADVERTENTIE koffie duurder een kleine troost geopend: dagelijks van 10tot 17 uur. maandag 23 en dinsdag 24 oktober ook van 19 tot 22 uur. zortfag gesloten.toegangf4- amsterdam Grote zorgen om bomaanslagen en overvallen Vuil onze parlementsredactie DEN HAAG De regering zal in november de Tweede Kamer een aantal maatregelen voorleggen om de Nederlandse politie-organisatie beter geschikt te maken voor terreurbestrijding. Deze maatregelen betreffen een betere samenwerking tussen politiekorpsen en een centrale besluitvorming. Bovendien zal meer personeel worden aangetrokken en zal nieuw materieel worden aangeschaft. Minister Van Agt (justitie), maakte dit gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer bekend. 'De recente terreuracties (bomaanslagen) vervullen de regering met zorg. De vraag rees f onze politie organisatie doelmatig genoeg is om deze acties tegen te gaan. De terreur eist een meer centrale aanpak, j die zeer snel moet worden opgezet. Daarom is naar oplossingen binnen de huidige organisatiestructuur gezocht. Centralisatie >an de bevelsvoering, zo als door het VVD Kamerlid Geurtsen was voorgesteld, is niet mogelijk.' ver klaarde minister Van Agt. 'Het optreden van de politie zal in de meeste gevallen slechts achteraf kun nen zijn. De overheid dient er echter voor alles voor te zorgen dat het leven van de burgers wordt be schermd. Een onderzoek naar achter gronden waaruit de terreur ontstaat is zeer noodzakelijk, maar daarop kan niet worden gewacht, met het treffen van maatregelen,' aldus de bewinds man. Overvallen Minister Van Agt sprak ook over het grote aantal overvallen op banken en postkantoren. Hij meende echter dat het overbodig is voor beveiliging van geldinstellingen wettelijke voorschrif- Pompidou van Frankrijk het woord hadden gevoerd, was duidelijk dat de standpunten van Parijs en Den Haag wat deze punten betreft nog ver uit elkaar liggen. Nederland heeft aange drongen op eeri meer bevoegdheden voor de Europese Commissie en op uitbreiding van de controlemacht van het Europese parlement. De Neder landse premier sprak zich uit voor rechtstreekse verkiezingen van het Europese parlement. Nederland was niet bereid mee te werken aan de uitbouw van de economische eenheid Zie verder pag. 9, le kolom Bom onder ministersconferentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG, BONN, WIESBADEN Duitsland heeft een bom ge legd onder de volgende week in Den Haag te houden ministerscon ferentie over de toestand van de Rijn door zich nu al op het stand punt te stellen dat de in aanbouw zijnde Franse kernenergiecentrale (2 x 900 megawatt) bij Fessenheim aan de Riin alsnog met koel torens moet worden uitgerust. Duitsland vindt het ontoelaatbaar en onverantwoordelijk dat kernenergie- centrales het Rijnwater zullen verwar men door dit water te gebruiken voor koeling. In Duitsland zullen daarom reeds in aanbouw zijnde kerncentrales alsnog met koeltorens worden uitge rust. Zwitserland heeft dit voorlecld eveneens gevolgd, maar Frankrijk is niet van plan de kerncentrale bij Fessenheim met koeltorens uit te rus ten, omdat daarmee een investering is gemoeid van 200 miljoen francs. In het diplomatieke verkeer dat aan de conferentie vooraf is gegaan is het Duitse standpunt hard aangekomen, omdat het verder gaat dan het com promis waarover de internationale Rijncommissie het onlangs eens werd. n.l. dat de Franse kerncentrale het Rijnwater met niet meer dan 1 graad celcius zou mogen verwarmen. Bij kritieke waterstanden zal de verwar ming van de Rijn meer dan tw/e graden bedragen. Frankrijk zou dan om aan zijn afspraak te voldoen de produktie van elektriciteit moeten verminderen of zelfs helemaal moeten staken. In de praktijk zal dat echter een onmogelijke opgave blijken te zijn, zo meent Duitsland. De woordvoerder van dr. Werner Best, minister van de Duitse deelstaat Hessen en voorzitter van de Duitse Rijncommissie die de conferentie in Den Haag zal bijwonen zei dat de Duit se delegatie zich in deze kwestie 'bij- Voor vervolg zie pag. 5, kolom 1 RITA 'We hebben besloten om met roken op te houden benzinestations, die daarvoor de nodi ge maatregelen zullen moeten nemen.' zei minister van Agt. De minister van justitie 1. ndigde aan dat hij. ook na de verkiezingen op 29 november, geen beslissing meer zal bevorderen over de gratieverzoeken van de drie Duitse oorlogsmisdadi gers. 'tenzij zich ten aanzien van deze gedetineerden nog bijzonder omstan digheden zullen voordoen De groep van deskundigen die over ue eventue le gratiëring van de drie moet advise ren is nog niet geformeerd. Het me disch onderzoek van Aus der Fünten en Fischer in de psychiatrische obser vatiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht is afgesloten. Kotalla zit daar op dit moment. Binnenkort zal, aldus de heer Van Agt, worden beslo ten waar de drie worden opgesloten als de strafgevangenis van Breda zijn nieuwe bestemming voor kortgestraf ten krijgt. tus volstrekt verwerpen,' aldus de heer Van Agt. Minister Van Agt wees het voorstel van de KVP-justitiedeskundige mr. Van Sehaik van de hand om te gaan experimenteren met het niet ten uit voer brengen van gevangenisstraffen van minder dan een maand. Binnenland Conflict regering-ambtenaren 5 Wethouder De Vos: Gastarbeiders eerder weg 7 Buitenland Kissinger zette Thieu onder druk 9 Woningkraak Minister Van Agt tijdens de behande ling van de begroting van Justitie gis termiddag in de Tweede Kamer. Op de achtergrond luistert staatssecretaris Grosheide toe. ten te maken. 'De geldinstellingen zijn druk bezig maatregelen te nemen. De indruk bestaat dat het aantal over vallen op deze instellingen zal dalen. In 1971 was er een groei van het aantal overvallen van 46 tot 116, maar deze groei heeft zich in 1972 niet in deze mate voortgezet. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werden 82 overvallen gepleegd. 'Wij hebben de indruk dat het accent meer gaat lig gen op jofovervallen op winkels en Minister Van Agt kondigde voorts aan dat binnen afzienbare tijd bij de Tweede Kamer het wetsontwerp over het kraken van leegstaand huizen zal worden ingediend. In dit wetsontwerp zal het kraken als overtreding straf baar worden gesteld. Deze strafbaar stelling zal echter samengaan met maatregelen om het nodeloos lang leeg staan van woningen tegen te gaan. Over het door de regering ingediende abortus-wetsontwerp zei minister Van Agt het niet eens te zijn met de stelling dat met dit wetsvoorstel de klok wordt teruggezet. De wetgever moet niet alleen rekening houden met mensen die abortus gelegaliseerd wil len zien maar ook met hen die abor- Kerk Kuitert en Bomans2 Sport Twijfels over transfer Jan Groenendijk17 Economie Werkgevers naar eenheidsorganisatie Men schrijft ons Uw probleem Ontvangen boeken Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel 21 Aulo Films Dichtbij en verder Poprubriek Böll krijgt Nobelprijs STOCKHOLM (DPA, Reuter, UPI) De Zweedse Academie heeft gisteren de Westduitse schrijver en voorzitter van het Internationale PEN-centrum, Heinrich Böll (54), de Nobelprijs 1972 voor literatuur toegekend. De aan de onderscheiding verbonden geldprijs bedraagt ruim 300.000 gul den. De prijs is hem, volgens de Zweedse Academie, toegekend 'voor zijn schrijven, dat door een combinatie van brede perspectieven van zijn tijd en een gevoelige bedrevenheid tot karakteriseren, heeft bijgedragen tot een vernieuwing van de Westduitse letterkunde'. Böhl, een katholiek, die in Hitiers Wehrmacht diende en daar opviel door een groot gebrek aan vechtlust, is de eerste Duitse schrijver, die de Nobel prijs krijgt, sinds Thomas Mann de prijs in 1929 ontving. Böhl, die niet alleen in eigen land, maar ook in Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie een veelgelezen schrijver is, werd al enke le jaren beschouwd als een kansheb ber op de prijs. Sinds zijn debuut in 1949 schreef hij meer dan veertig romans, korte verhalen, toneelstukken en essays. Kanselier Brandt, die vorig jaar de Nobelprijs voor de vrede kreeg, heeft Böhl vanuit Parijs gefelicteerd. Brandt: 'U heeft nieuwe dimensies ge opend voor de macht van het poëtische woord en u hebt veel bijgedragen tot het scherpen van het geheugen van uw medemensen' Zie ook pagina 15. LEIDEN Leiden is gisterochtend als vierde stad betrokken ge raakt bij de reeks bomaanslagen, die zich de afgelopen week heeft voorgedaan. De portier van liet belastingkantoor in Leiden trof gis terochtend om tien voor zeven bij het binnengaan van het gebouw een in geel folie gewikkeld pakketje aan op de geveltrap onder de brievenbus. Na er even in geknepen te hebben zette hij het meteen weer neer. 3EW Afgaande op kranteberichten van de laatste dagen zo zei hij ons later kreeg hij direct het vermoeden dat het hier de zoveelste bom betrof. De politie was binnen enkele minuten ter plaatse, gevolgd door eerste hulp en brandweerwagens, die zich onder een viadukt verschansten. Binnen korte tijd stroomde een mensenmassa op het plein voor het gebouw bijeen, waardoor het noodzakelijk werd een groot aantal dranghekken te plaatsen. Ook het treinverkeer met Alphen a.d. Rijn en Den Haag is enige tijd sti ge- legd omdat het gebouw in de onmid dellijke nabijheid van het station en vrijwel naast de spoordijk ligt. Omstreeks tien uur arriveerden vier leden van de binnenlandse hulpverle ningsdienst. Deze constateerden dat het om een bom ging van hetzelfde type als de bommen van Utrecht. Eindhoven en Rotterdam. Ook hier was het een poisdikke koker van on geveer een halve meter lang met daaraan een tijdmechanisme. De ko ker was van hard. grijs plastic. Poli tieagent W. van Eek. die tot de scherpschutters van het Leidse Korps wordt gerekend, maakte de tijdklok met 16 schoten onklaar, zonder de bom te beschadigen. Hij deed dit van achter strobalen, die waren opge steld in een grasveldje midden in de Dc bom, keurig verpakt, zoals die gis termorgen werd aangetroffen tegen de gevel van het belastingkantoor in Leiden. rotonde voor het gebouw. Met behulp van touwen werd het projectiel daar na in een kistje, dat onder de trap was neergezet, gedeponeerd en vervol gend afgevoerd. Na eerste onderzoe kingen op het Leidse politiebureau is het pakket vervoerd naar het gerech telijk laboratorium in Den Haag. Zie ook pagina 3. ■uw bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1