autobiografie Dinitrol anti-roest door en door betrouwbaar Peek &Cloppenburg Autokeus Engelse autoproduktk vestigt dit jaar recori Morris Marina TROUW/KWARTET VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 ADVERTENTIE Een behandeling van uw wagen tegen roest kunt u niet controleren. U hebt er de apparatuur niet voor. Alles wat u hebt is een grote dosis vertrouwen. Ver trouwen in een kwaliteitsprodukt en vakmanschap. Dinitrolisuwvertrouwenwaard.Dinitrol,een Zweeds anti-roestmiddel,voorkomt roest waar anderen te kort schieten, Met drie jaar schriftelijke garantie.En jaar lijkse controlebeurten. Door het grootste net ter we reld van specialisten die getrained zijn op alle in Nederland gangbare automodellen. Alleen Dinitrol kan dit waarmaken.Ook op üwnieuwe wagen. Let daarom op de naam Dinitrol. Wat u zelf niet kunt controleren garandeert u de Dinitrol garan- tiekaarL Zwart op wit Verlang het zekere voor het onzekere. Bespreek het eens niet uw garagehouder of vraag documentatie met bewijsmateriaal. door Sicco de Jong Toen de Morris Marina vorig jaar in Engeland geïntroduceerd werd, kon digde British Leyland de auto aan als een 'bread-and-butter-car'. Brood en boter: alles wat de wagen hebben moet heeft-ie. maar veel méér ook de niet. De fabriek mikt er duidelijk mee op de prijs, waarvoor men dan ook inderdaad een ruime, prettig te rijden auto met een aantrekkelijke vormigeviinig krijgt. In vergelijking met de Austins, die al ruim tien jaar uitmunten in hun voorwielaandrijving en vloeistofveersysteem, is de Morris Marina conventioneel ten - oeten uit. Het meest blijkt dat wel uit de ve ring. De Marina heeft een simpele starre achteras en wie bijvoorbeeld een Austin of een Mini gewend is, zal de bonkigheid van de Marina als een minpunt ervaren. Maar, dat heeft men in Engeland eveneens vooropgesteld, de Marina en de gehele toekomstige Morrislijn is niet bestemd voor de traditionele kopers van British Ley- land-produkten. Men mikt in Enge land met name op de concurrentie met een Vauxhall Viva, Ford Cortina en Sunbeam 1250. Ook meer auto's van alledag. De Morris Marina wordt naar keuze geleverd met een 1300 cc- of een 1800 cc-motor. Die 1300 cc levert 60 REM- pk vermogen, waarbij een REM-pk vrijwel overeenkomt met de Duitse DIN-pk. De 1800 cc heeft in normale uitvoering 82^2 REM-pk vermogen, als TC met dubbele carburateur 93 REM-pk. Wij reden de 1300 en gewo ne 1800 als Coupé er is ook keus tussen tweedeurs Coupé's en vier- deurs Saloons en constateerden dat beide motoren goed voldoen. De Mari na is geen fel accelererende wagen, maar komt op een gunstige topsnel heid van bijna 140 km per uur voor Het voornaamste nieuws op de Londense autotentoonstelling, c woensdag door de stichter van Jaguar Cars, William Lyons, geope werd, is geen nieuw automodel. Maar het is een feit, dat de Engel auto-industrie er dit jaar eindelijk in zal slagen een produMiereco te vestigen. Dat is al sinds 1964 niet meer gebeurd. De Morris Marina: als Coupé op z'n mooist. de 1300 en bijna 155 voor de 1800. De motor loopt aangenaam stil, heeft een gemiddeld benzineverbruik van rond de 1 op 9 voor de 1800 en de 1 op 9'/è voor de 1300 en een, zeker bij de 1800, flinke trekkracht in de lage toerentallen. Het schakelen gaat soe pel met een pook, die goed onder handbereik staat. Het uitzicht is naar wens. Op het dashboard zijn alle knoppen en meters overzichtelijk ge groepeerd, waarbij de 1800 een toe- renteller heeft Verder houdt de uit rusting niet over: we misten in de 1800 een achterruitverwarming, die tegenwoordig toch bij de topversies vrij algemeen geleverd wordt. Met zijn voorwielaandrijvers heeft het British Leyland-concern naam ge maakt wat de wegligging betreft. Nu zo'n conventionele achterwielaandrij ver gebouwd is met het doel te mik ken op een scherpe prijs, waren we benieuwd naar het weggedrag van dit zijn gemakkelijk te nemen en ook op de rechte weg is de Marina redelijk koersvast. Dit neemt niet weg, dat we bij hard remmen met de 1300 tot een kleine koerscorrectie moesten over gaan: in het algemeen dreigt de wa gen wat te gaan 'dribbelen'. Maar men mag en dat is ook tevoren juist aangekondigd geen al te buitensporige verwachtingen van de Marina koesteren. Het is een nor male auto, waarmee men bij normaal rijden weinig aanmerkingen kan ma ken. Comfortabele stoelen en een for se interieurruimte veraangenamen het rijden. Ventilatie, verwarming en ver lichting laten niets te wensen over. De vormgeving met name van de Coupé, is duidelijk één van de voor naamste pluspunten van de nieuwe Marina. Zelfs achterin de Coupé kun nen niet al te lange passagiers nog behoorlijk zitten. De bagageruimte in Saloon en Coupé is groot. Die ruimte als geheel, daarin munt de Morris Marina wèl uit. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin- De Britse personenautoproduktie nam in het begin van de jaren '60 sterk toe. In 1960 steeg de produktie met 15 pet tot 1.352.000. De volgende twee jaar bleven bij dat record achter, maar in 1963 werd de 1,6 miljoen overschreden en in 1964 kwam het record van 1.867.640 tot stand. Daarna scheen de groei geheel uit de Britse autoproduktie verdwenen. Nog één keer, in 1968, werd juist de 1,8 mil joen gepasseerd, maar vorig jaar kwa men de Britten ondanks een re cordverkoop in eigen land niet verder dan 1.742.000 personenauto's. De oorzaken van de malaise lagen ten dele in de stakingen, maar ook in het feit dat Engeland buiten de Euro- markt bleef en dat de economische groei in het land veel trager was dan in de EEG. Het was de Britten moei lijk auto's te verkopen, zowel op de exportmarkten als in de 'home mar ket'. GEVOELIG De Britse thuismarkt bleek bijzonder gevoelig voor de belastingen op au- vermogen circa: 60 of 82'/2 DIN-pk; per 100 kg: 6,9 of 8,8; benzinever bruik: circa 1 op 8V£ 1 op 10; inhoud benzinetank: 52 liter, remmen: trom- melremmen rondom voor de 1300, schijfremmen voor en t>-ommelrcm- men achter voor de 1800; gordels: driepuntsgordels met drukknopslui ting; leeg gewicht: 870 of 940 kg.; lengte: 4,14 meter (Coupé), 4,22 meter (Saloon), breedte: 1.64 meter; hoogte: 1,41 meter (Coupé), 1,43 meter (Sa loon); prijs incl. BTW: vanaf ƒ8.490,- voor de 1.3 Coupé de Luxe tot 11.640,- voor de 1,8 Saloon Super de to's. De records van 1963 en 1! waren in hoge mate te danken aan verlaging van de aankoopbelast van 45 pet naar 25 pet in noveml 1962. Vooral in 1968 voerde de Bri regering (Wilson) de autobelast weer op, tot 37,67 pet. Daarentq heeft de regering-Heath vorig een verlaging tot 30 pet doorgevof met mede als gevolg de recordverki in Engeland, en dit jaar is in ma de aankoopbelasting weer op 25 gesteld. Van de hausse in de Britse autovei pen profiteert de Britse auto-indus nu met een produktiestijging van pet, wat voor het hele jaar 1972 rond 1,9 miljoen personenauto's uitkomen. Maar intussen hebben den, die Engeland in de jaren '60 autoproducent voorbijgestreefd zoals Frankrijk en Japan, ook n greep op de Britse automarkt ge gen. De import bedroeg vorig jaar in! geland nog 10 pet van de autoi koop; dit jaar is het 23Y2 pet Japanse merken hebben vorig en jaar hun verkopen verviervoudigd) de eerste helft van 1972 klom V<j wagen met de kever al van b| 15.000 naar 16.000, maar Renault nu het meestverkochte buitenlai merk in Engeland kwam met R12 van nog geen 7.000 tot ij 11.700 en met de R16 vam 5.000 9.700 wagens. Citroën en Peugeot 1 ben dit jaar in Engeland hun vert meer dan verdubbeld. De Britse export is teruggelopen 395.000 naar 340.000 in het ee halfjaar en dat is de grote zorg het optimisme op de London M Show. Een tentoonstelling, waar d igens weinig nieuws te zien is: s oncars voor de Ford Consul en Gij da en voor de Morris Marina, verder detailwijzigingen aan bestl de modellen. De Monties.Bij P&C. Montycoat van wol, camel-kleur, stolpplooi achter, mt. 36 t/m 42. Montycoat van imitatie-mouton, in bruin en zwart, mt. 38 t/m 44. Montycoat van wol/melton, in zwart en navy, mt. 36 t/m 44. Montycoat van sott-suèdine, in bruin, mt. 36 t/m 44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14