Handelsovereenkomst ;ussen Rusland en Amerika nu definitief Amerika is allereerst een continent MV |Bjr$rv issinger aangekomen i gespannen Saigon Nieuwe uitbarsting van geweld in Noord-Ierland Situatie in Chili blijft gespannen Senaat verwerpt veto van Nixon Zuidkoreaanse grondwet tijdelijk opgeschort Zuidafrikaans hof spreekt betogers vrij Roemeense minister van buitenlandse zaken weg China en Rusland Betrokkenheid op de natuur is wezenlijk voor de mens in het wijde Westen let gezin inc/4merika I01W/K.WARTET DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K9 ASHINGTON (Reuter, AP) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben een definitief ak- oord bereikt over de uitbreiding van de onderlinge handel en over de regeling van een Russische Jndd aan de VS, die uit de tweede wereldoorlog dateert. Dit deelde het Witte Huis gisteren mee. ADVERTENTIE akkoorden zijn gisteravond gete- nd en nadere bijzonderheden zou- a worden vrijgegeven na een ont- jeting tussen president Nixon en de issische minister van buitenlandse adel, Nikolai Patolitsjew, die mo- mteel in Washington verblijft. Een ote uitbreiding van de Amerikaans- mische handel was een van de imaamste doelen van de recente (ontmoeting tussen Nixon en de ssische leiders in Moskou. Verenigde Staten en de Sowjet- ie zijn in het verdrag overeenge- aien, dat hun onderlinge handel in komende drie jaar drie maal zo om- agnjk zal worden en hebben over stemming bereikt over een regeling jr de leen- en pachtschuld van de rjet-Unie aan de Verenigde Staten de tweede wereldoorlog. De waarde 1 de goederenhandel tussen de twee den zal stijgen tot ten minste ander - f miljard dollar. De Sowjet-Unie zal I miljoen dollar betalen om haar iuld van 11 miljard dollar te delgen. Verenigde Staten en de Sowjet- imoi ontkent positieve ontwikkeling IGON (AFP, Reuter, UPI, AP) Nixons geheime onderhandelaar tnry Kissinger is gisteravond in Saigon aangekomen, waar een sissfeer heerst, die doet dénken aan eind 1968. Toen bereidde esident Johnson zich voor om de totale stopzetting van de bombar- menten op Noord-Vietnam aan te kondigen. Untie zullen eikaars exporteurs krediet verschaffen en de behandeling van meest-begunstiigde-natle toepassen op eikaars exportgoederen. President Ni xon heeft meegedeeld dat hij het con gres begin volgend jaar zal vragen akkoord te gaan met een voorkeurs behandeling van goederen uit de Sow jet-Unie. Over deze kwestie is het con gres het niet eens. Van de honderd le den van de Senaat hebben er 76 hun steun toegezegd aan een wetsvoorstel geen gunstige invoerrechten voor goe deren uit de Sowjet-Unie goed te keu ren zolang de Russische diplomabelas ting van kracht blijft, dat Is het be drag dat Russische joden moeten be talen als ze naar Israël willen emigre ren. De overeenkomst is ondertekend door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, en de Russische minister van buitenlandse handel, Nikolai Patolitsjew. Deze ver klaarde dat de betekenis van de over eenkomst moeilijk te hoog geschat kan worden. Minister Rogers verklaarde tfermorgen arriveerde reeds in Sai- i generaal Creighton Abrams, die amandant van de Amerikaanse ijdkrachten in Vietnam is geweest die onlangs benoemd is tot staf- f van het Amerikaanse leger. Hij ut officieel voor bestudering van militaire situatie en van de vorde- igen op het terrein van de Vietnami- ing. Kissinger legde bij zijn aan- ast geen enkele verklaring af, ar uiterlijke tekenen de dage- :se bijeenkomsten tussen Thieu en belangrijkste medewerkers, en de ikorast van belangrijke Zuidvietna- sp. en Amerikaanse diplomaten en litairen in Saigon hebben de arnemers er niet alleen van over- igd, dat de onderhandelingen een lissend stadium hebben bereikt, ar dat in Saigon moeilijkheden zijn staan, het toestel met zijn tweekoppige be manning gisteren boven Noord-Viet nam is neergestort, zoals Hanoi heeft meegedeeld, kon in Saigon niet wor den bevestigd. Hoogtepunt itkenning woordvoerder van de Noordvietna- e delegatie in Parijs, Thanh Le, gisteren weten, dat de geheime erhandelingen tussen Henry Ris er en ziin landgenoten niet voor doorbraak in de Vietnamese im- e hebben kunnen zorgen. 'Wij ten zeggen, dat de regering-Nixon gert haar agressie te beëindigen afstand te doen van de verrader «jen Van Thieu', aldus de Noord- namees, die daaraan toevoegde, de president 'zijn verkeerde be ten aanzien van Vietnam hand- ft r de speciale correspondent in ei van het Franse communistische ilad L'Humanité meldde gisteren lit de Noordvietnamese hoofdstad, de terugkeer aldaar van Kissin- i gesprekspartner Le Doec Tho, nemers doet neigen tot de ge- ite dat 'iets nieuws en positiefs is itgekomen' uit de recente geheime tnaaans-Noordvietnamese onder- delingen. Ji heeft gisteren zeer uitvoerig d'ig gemaakt van het neerschieten het (volgens de eigen statistie- vierduizendste Amerikaanse Buig boven Noord-Vietnam. Via *dio werden talrijke commentaren "1, evenals via de openbare ters, die normaal worden ge- «t om belangrijke gebeurtenissen Amerikaanse luchtaanvallen aan te digen. "euw is gisteren boven Noord- toam een nieuwe Amerikaanse F- jachtbommenwerper verdwenen. Amerikanen hebben met dit zeer ®afe toestel, dat is uitgerust met 'telbare vleugels, veel pech gehad. rf,e weken geleden verdween al '■Hl boven Noord-Vietnam. Of 'Het hoogtepunt van de communisti sche aanvallen bij Saigon is voorbij en er bestaat geen gevaar voor een aanval op de Zuidvietnamese hoofd stad', aldus hoge militairen in Saigon. Volgens dezelfde bronnen zijn van de 18 dorpen, die sinds 5 oktober bij Saigon door Noordvietnamezen en Viet Congstrijders werden bezet, er nu vijftien heroverd, terwijl om de overige drie hevig wordt gevochten. 'De strijd is moeilijk .omdat de vijand zijn taktiek geheel heeft gewijzigd. Hij opereert in groepjes van acht tot tien man, die dorpen en nederzettin gen binnendringen. Het is zowel een politieke als een militaire strijd,' aldus de militaire zegslieden. dat de regeling van de leen- en pacht schuld uit de tweede wereldoorlog betekent dat een ernstige belemmering van betere betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie is weggenomen. Niet alleen de politieke en economische betrekkeingen zullen er beter door worden maar ook de zaak van de wereldvrede is ermee ge diend, aldus Rogers President Nixon heeft de weg voor kre dieten van de Amerikaanse export-im port bank aan de Sowjet-Unie vrijge maakt door te bepalen dat deze lenin gen in het belang van het land zijn. Kredietverlening aan communistische landen is zonder zo'n presidentieel be sluit niet toegestaan. Op de vraag of hij dacht dat het Congres akkoord zal gaan met verlaging van Invoerrechten op Russische goederen zolang de emi gratie uit de Sowjet-Unie financieel wordt bemoeilijkt, antwoordde minister Rogers dat hij hierover met Joodse lei ders heeft gesproken en dat dezen met hem van mening zijn dat het vraagstuk via de diplomatieke kanalen moet WOP- den opgelost. Gisteren kwamen berichten uit Moskou, dat de emigratiebelasting voor joden wordt opgeheven SANTIAGO (AP) Tientallen verla te voetgangers en automobilisten zijn in de nacht van dinsdag op woensdag door politie-patrouilles in de Chileen se hoofdstad Santiago gearresteerd, nadat president Salvador Allende een avondklok had ingesteld. De meesten arrestanten kregen toe stemming om naar huis te gaan, toen zij hun papieren hadden laten zien of aannemelijk hadden gemaakt, dat zij niet op de hoogte waren van het uitgaansverbod. Het is niet bekend, hoeveel personenen de nacht in de gevangenis hebben doorgebracht. Hat uitgaansverbod, dat van midder nacht tot 's ochtends zes uur van kracht is, is de eerste belangrijke maatregel, die de regering heeft ge troffen, nadat zij vorige week donder dag in de meeste Chileense provincies de noodtoestand afkondigde. De algemene onrust in Chili is het gevolg van de staking bij het wegtrans port, die weer aanleiding was tot stakingen van zakenlieden, winkeliers, artsen, advocaten, scholieren en bank- employé's. President Allende heeft gewaar schuwd, dat de situatie het land 'op de rand van een burgeroorlog' heett gebracht. Tot dusverre heeft de rege ring haar dreigement om de winkels en firma's, die door de staking geslo ten zijn, te nationaliseren echter niet ten uitvoer gelegd. Protestanten vallen militairen aan BELFAST (Reuter, UPI) De kans op een vreedzame regeling van de moeilijkheden in Noord-Ierland lijkt verder weg dan ooit nu de militante protestanten de strijd hebben aangebonden tegen de Britse militairen. Bij schietpartijen tussen leden van de protestantse Ulster Defence Association (UDA) en Britse militairen zijn gisteren zeker twee mensen om het leven gekomen. Onder de ongeveer twintig ge wonden waren vijf militairen en zeven politieagenten. De UDA heeft afgelopen dinsdag aan gekondigd dat zij de Britse regering en het Britse leger voortaan als vijan den beschouwt, omdat de militairen een protestantse man hadden doodge reden en drie anderen hadden doodge schoten. De UDA liet het niet bij dreigende woorden, maar begon in de nacht van dinsdag op woensdag in het centrum van de hoofdstad Belfast Britse mili tairen onder vuur te nemen. Zoge naamde 'tartan-benden' trokken woensdagnacht door de straten van Belfast, staken auto's in brand, richt ten barricades op en vielen met zelf gemaakte brandbommen Britse pa trouilles aan. Vanaf de daken open den de sluipschutters het vuur op de militairen. Waarnemers zien nog een klein licht puntje in de bereidheid van de UDA de Britse autoriteiten te ontmoeten in een poging de crisis zo te bezweren, dat Ulster niet in een volledige chaos wordt gestort. De bijeenkomst is gis teren gehouden en na hevige discus sies waren beide partijen het er over eens geworden vandaag weer bij el kaar te komen. De grote vraag is echter of de leiding van de UDA de mensen in de straat nog wel in de hand heeft. Waarne mers geloven dat de extremisten nu het heft in handen hebben genomen. De diepere redenen voor de ontevre denheid van de protestanten is het besluit van minister William White- De leiding van de militante protes tantse organisatie UDA heeft gisteren de 'oorlog' tegen Engeland afgeiast. De vlce-voorzitter van de UDA, Tommy Herron, zei na een nacht vol geweld: 'Onze oorlog met het Britse leger is voorbij.' Dit resultaat werd bereikt tijdens besprekingen tussen de UDA-top en de Britse autoriteiten. law het aangekondigde referendum over de toekomst van Noord-Ierland tot volgend voorjaar uit te stellen. Deze volksraadpleging stelt de protes tanten in staat zich uit te spreken tegen hereniging met de Ierse Repu bliek. Omdat de protestanten in Noord-Ierland verreweg in de meer derheid zijn, is de uitslag van de volksstemming niet moeilijk te voor spellen. Op 6 december moeten er regionale verkiezingen gehouden wor den, waarbij voor de eerste keer het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging zal worden toegepast. Dan zullen de rooms-katholieken ook de plaatsen in de bestuurlijke colleges kunnen innemen, waar ze recht op hebben. Door een nieuwe golf van geweld te ontketenen zouden de protestanten deze /erkiezingen ook naar later sta dium willen verschuiven. De protestanten geloven dat de rege ring van minister Whitelaw er op uit is de volksstemming helemaal niet te laten doorgaan omdat een referendum een verzoening met de rooms-katholie- ke minderheid in de weg zou staan. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren het veto van president Nixon op een wets ontwerp tegen milieuvervuiling met 52 tegen 12 stemmen verworpen. In het wetsontwerp wordt 24.6 mil jard dollar uitgetrokken voor de zui vering van de Amerikaanse waterwe gen tegen 1985, en het legt de indus trieën meer beperkingen op dan presi dent Nixon had gevragd. Het Huis van Afgevaardigden moet nu nog stemmen over het wetsont werp. Het moet het veto van Nixon met tweederde meerderheid verwer pen om het wetsontwerp er toch door te drukken. Presidentskandidaat McGovern zei. dat uit het veto blijkt, dat het werk van de regering tot behoud van het milieu bestaat uit 'hypocritische gemeenplaatsen gepaard aan optreden zonder ruggegraat'. Nixon had gezegd, dat het uitgeven van 24.7 miljard dollar inflatie zou bevorderen. Onder het wetsontwerp wordt geld beschikbaar gesteld voor het bouwen van zuiveringsinstallaties voor afvalwater door staten en stads besturen. SEOEL (Reuter) President Park Sjoeng-Hei van Zuid-Korea heeft giste ren de grondwet gedeeltelijk opge schort, de Nationale Vergadering ont bonden en de activiteit van alle poli tieke partijen verboden. Deze maatregelen zijn gisteravond van kracht geworden, aldus het presidentië le bureau in Seoel. De stafchef van het leger, generaal Chai-Hyun Noh is benoemd tot leider tijdens de staat van beleg. De president zei in een radiotoe spraak, dat de maatregelen zijn geno men met het oog op een grondwets wijziging. die op 27 oktober zal wor den ingediend en die een maand daar na aan een referendum zal worden onderworpen. KAAPSTAD (Reuter) Het hooggerechtshof van de Zuid- afrikaanse Kaapprovincie heeft gisteren de vonnissen vernietigd, die een lagere rechtbank had op gelegd aan veertien mensen in verband met de betogingen van juni en de daaruit voortvloeiende botsingen tussen studenten en politie. De veertien waren tot boetes veroor deeld, omdat ze geen gehoor hadden gegeven aan een bevel tot beëindiging van een betoging op de trappen van de kathedraal van Kaapstad. Het hooggerechtshof oordeelde, dat er ten onrechte een verbod werd uitge vaardigd tegen de betoging. Vrijheid van vergadering behoort tot de demo cratische rechten van elke Zuidafri- kaansa staatsburger, aldus rechter van Zijl. Het verbod was pas enkele uren voor de demonstratie uitgevaardigd, op grond van de 'wet op oproerige bijeenkomsten'. 'Vrijheid van vergadering is een ui terst belangrijk recht, want de geor ganiseerde publieke opinie is een be langrijke factor, en het is erg moei lijk de publieke opinie te organiseren zonder het recht op openbare bijeen komsten', zo luidde de overweging van het hooggerechtshof. Slechts elf van de veertien veroordeel den waren tegen het vonnis van de lagere rechtbank in hoger beroep ge gaan, maar het hooggerechtshof maak te gebruik van zijn bevoegdheid ook de andere drie te ontslaan van rechts vervolging. Een van de veertien is dominee Theo Kotze van het Christe lijk Instituut. In Zuid Afrika loopt nog een reeks processen in verband met de demon straties van juni. Morgen wordt de uitspraak verwacht in een zaak tegen zestig mensen, die deel zouden heb ben genomen aan een illegale bijeen komst. WENEN (Reuter). De Roemeense minister van buitenlandse zaken, Cor- neliu Manescu, zal worden ontheven van zijn functie, zo meldde gisteren het Roemeense persbureau Agerpres vanuit Boekarest. De verassende aan kondiging volgde op de officiële me dedeling van vorige week, dat de Roemeense regering zal worden ge reorganiseerd om het landsbestuur te versterken. LONDEN (UPI) China en Rusland hebben in de Chinese hoofdstad Pe king hun onderhandelingen over het grensgeschil tussen de twee landen hervat. Met grote onderbrekingen du ren deze besprekingen nu al drie jaar. In die tijd zijn de betrekkingen tus sen de twee landen er niet beter op geworden. Vorige week klaagde het Russische partijdagblad Prawda nog, dat de Chinese leiders wel toenade ring tot het Westen zoeken, maar dat zij tegenover de Sowjet-Unie een vij andige politiek blijven volgen. ADVERTENTIE 'het gezin op de fles? 'erover in het nieuwe nummer Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. LES: UTS: PXfltKER: f^Mitsprijs 16.— er halfjaar; Per jaar. Abonnementen kun- 1 ogenblik ingaan. y in BLOKLETTERS - in ."P donder postzegel) verzenden J0rmd Nederland "^nummer 1776, Den Haag. Deze keer naderen wij Amerika niet uit het Oosten maar uit het Westen, niet uit het Europese moederland maar uit de Stille Oceaan. Tahiti is onze basis, daar zijn wij drie dagen in de ban geweest van de paradijselijke natuur en uit uit oerwereld springen wij, dank zij de moderne techniek over in de moderne tijd, in de lelijke metropolis die nota bene Los Angeles heet. In een vermaard essay heeft de Engel se schrijver D. H. Lawrence zich beelg gehouden met de hartstocht van de Amerikaanse auteur Herman Melville voor de wereld van de Stille Zuidzee. Melvill bewonderde en romantiseer de die grootse ruimte en schreef er zijn mooiste boeken over, waaronder het onsterfelijke verhaal van de Jacht op de witte walvis, Moby Dick. Maar hij kon of wilde er niet blijven. Toen hij de kans kreeg opgenomen te wór den in de onbekommerde maatschap pij der edele wilden, ontsnapte hij en keerde terug naar de verdorven Wes terse beschaving. Volgens Lawrence is in die spanning van Melville een typisch Amerikaanse ambivalentie be lichaamd. De Amerikaan zou de mens zijn d'ie in zijn confrontatie met de overmacht der natuur wel zijn eigen wetten stelt en, net als kapitein Ahab, de hoofdpersoon uit Moby Dick, de strijd aanbindt met de oer- machten, maar in zijn diepste wéZèft zou hij eigenlijk terugverlangen naar de zuiverheid en stilte, de volmaakt heid van het natuurlijke leven. Er is veel aantrekkelijks in een derge lijke hypothese, al klinkt ze wat ab stract. De onrust van de Amerikaanse maatschappij, haar bewegelijkheid en activisme afwisselend met zelfverwijt en masochisme, zou zo een zekere verklaring vinden. Maar het gevaar van een romantisch programma, een kosmisch moralisme, is er wel in begrepen. Wat Lawrence, eenzijdiger dan Melville, predikte, een terugkeer naar een heidense aardsheid, lijkt wel een al te simpele boodschap voor de problemen van het grote land, al wordt dat evangelie in diverse toon aarden ook tegenwoordig telkens weer aangeheven, met een gemakkelij ke beschuldigende wijsvinger tegen de techniek en alle andere boosheden van de tijd. Een natuur Maar het is goed te bedenken dat Amerika inderdaad en allereerst be- prof.dr.j.w.schulte nordholt halve problemen en verkiezingen, een continent is. een natuur, en dat de relatie tot die natuur dan altijd, ja nu meer dan ooit te voren, een kern probleem van de Amerikaanse samen leving is. In Amerika is de Westerse mens geconfronteerd met de macht van de aarde, en hij heeft zich als een heerser daar tegenover gedragen, want hij kwam uit de trotse wereld van de Europese Renaissance, stout moedig, vurig, losgeslagen, niets ont ziend. Maar hij is er ook tot bezin ning gekomen, hij heeft ontdekt, dat tensotte de schade groter was dan de winst en dat proces is nog altijd aan de gang. Tot zulke overdenkingen werdén Wij als vanzelf gebracht toen wij eenmaal de nieuwe wereld waren binnen ge drongen. Ontvlucht uit de grote ste den, het chaotische Los Angeles, het grootse en charmante San Francisco, deden wij wat wij in omgekeerde richting al eens eerder gedaan had den, wij gingen in een auto zitten en reden de natuur in, op weg van kust naar kust Ik schrijf dit stuk in een kamer van een oud hotel, in een klein stadje in de Black Hills, midden in Amerika, onderweg. Er is géén betere manier om dit land te leren kennen dan zo, als een Ame rikaan onder de Amerikanen, in een auto langs de eindeloze wegen, en 's avonds in de motels en eethuizen langs de weg volledig één der hun nen, bij een ferme 'steak' en een slaatje met een 'French dressing*. Er is geen andere manier om werkelijk te begrijpen wat Amerika is, en wat de ruimte van zijn natuur wezenlijk betekent. Als een slak Wij vreten ons door dit land heen, als een slak door een blad sla, met onze beste Bnelle auto dagen en we ken onderweg, almaar onderweg, door een natuur die sóms groots en eento nig is, soms verrassend in haar wisse lende schoonheid. Wij rijden door de pracht van het Yosemite-park met zijn magnifieke granieten bergen loodrecht oprijzend boven het liefe lijke groene dal, wij gaan uren en urén xoort door de kale barre heuvels van Nevada, wij worden veifclind, door de zoutwoestijn van Utah, wij zien met verwondering op tegen de scherpe bergen, die eens door Franse woudlopers in een overmaat van kos mische sensualiteit de Tetons zijn ge noemd, wij brengen een weekend door in de woeste natuur van het Yellowstonepark en worden daar, op 25 september, overvallen door zo'n zware sneeuw dat wij met de grootste moeite en na een hele reeks slippar tijen er weer uit kunnen geraken, wij kronkelen door de lieflijke dalen van Amerika's zwarte woud, de Black Hills in Zuid-Dakota, en nu zijn we dan in de prairies aangeland, die immense vlakte waar onze lieve va derland wel honderd keer in kan. Stinkende kastjes Dit is het aftdere Amerika, groots, verlaten, provinciaal, wisselvallig, nieuw en tegelijk oeroud. Maar laten wij niet al te veel romantiseren, wij vinden die stilte natuurlijk ook, om dat wij in het naseizoen komen, de toeristen zijn grotendeels verdwenen, het landschap herneemt zijn rechten. In de zomer zijn dezelfde verlatenhe- deh, vooral de parken zo vol met mensen, natuurlijk allemaal net als wij in hun stinkende blikken kastjes, comfortabel en onnatuurlijk, dat de uitlaatgassen uitgerekend in deze tem pels der natuur een dichte walm ver spreiden, een wierook des duivels. Dc Amerikaanse voortreffelijke Natio nal Park Service beraamt middelen om het gevaar te bezweren en heeft in een recent rapport (uitgebracht ter De bergen die eens door Franse woudlopers in een overmaat van kos mische sensualiteit de Tetons zijn genoemd. (foto J. W. Schulte Nordholt). gelegenheid van het honderdjarig be staan van de parken) aanbevolen de auto's te weren. Waarschijnlijk zal een dergelijke maatregel, min of meer stringent, binnenkort wel genomen worden, dan kan men die prachtige natuur alleen met openbaar vervoer en weer rein en rustig aanschouwen. Maar ons, reizigers in de herfst, gaat het niet speciaal om de parken, al genieten wij van hun overdadige schoonheid. Wij beleven langs de we gen en in de barre eenzaamheden iets van wat wezenlijk is voor dit land, een betrokkenheid op een natuur die liefelijk en verschrikkelijk kan zijn, die altijd extreem is, vol verrassingen, die het leven bepaalt, ondanks alle techniek. De mensen die hier wonen zijn er langzamerhand b'ij gaan horen, houden ervan. Het dienstertje in een restaurant langs de weg vertelt ons dat ze al eens een verre reis heeft gemaakt, de geijkte toeristische tocht naar Hawaii. Maar het heeft haar niet veel gedaan, het was wel mooi, zegt ze, maar de 'wide open spaces' van Wyoming heeft ze toch liever en ze wil nooit meer weg. Modus vivendi Er is een Amerika dat zo langzamer hand een modus vivendi met de na tuur heeft gevonden, en in het Wes ten kan men het aantreffen. De pro blemen van de grote wereld dringen in dat vriendelijke provinciale landschap maar half door, de onrust waarover Lawrence schreef ligt de gewone men sen al te ver, zij zijn oprechte bur gers, hartelijk, buitengewoon behulp zaam en waarschijnlijk vooral be vreesd voor alles wat te vreemd en extreem is. Mensen van het midden, wier trouwhartigheid de vreemdeling hoffelijk ontvangt (wij merken het dagelijks), maar wier wantrouwen te gen alles wat de orde verstoort groot is. Zij zijn niet zonder gevoel van onbe hagen over de ontwikkelingen van de laatste tijd, maar zij blijven geloven dat in wezen hun vaderland het beste land van de wereld is, God's own country. Zij lezen wel een en ander over de problemen der samenleving, die de grote steden benauwen, maar zij leven daar zo ver vandaan, zij horen bij een andere wereld, bij de aarde. Stil en beperkt In een gedicht heeft Henriëtte Roland Holst er zich eens over verwonderd dat onder de wijde hemel van Hol land de mensen zo klein ee bekrom pen konden zijn, maar eigenlijk is dat niet 20 vreemd. Hier in Amerika treft men hetzelfde, het leven op het land, onder de hemel, is stil en beperkt Het kent een vrede en vriendelijkheid die veel weg heeft van stilstand. Stadslucht maakt vrij, maakt geschie denis, maar ook romantiek en span ning. Lawrence kwam uit Londen en Melville uit New York, en ook wij zijn hier maar vreemdelingen uit een stedelijke wereld, vluchtige verschij ningen in een onveranderlijk land schap waar de boeren hard werken en in meerderheid op Nixon stemmen. (Dit Is het eerste van een serie van drie artikelen over het Amerikaanse continent).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9