Nieuwe Leidse Courant 1 Amerikanen isen beslag hileens koper Bomaanslag Rotterdam voorkomen UW +4# efficiency beurs Zware bom ontplofte A Citroën Nixon: Vietnamberaad 'intensief' voortgezet getikt?.. krant Droog 17 tm 25 oktober In deze krant Bestemming nog onduidelijk Van Agt wil huurkopers beschermen NVV: Geen stemadvies Noorwegen heeft nieuwe regering I I I I I I I I I I I I I I DTNSDAG 17 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 246 christelijk dagbud voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghableven mijn hart in taghenspoetl" LEIOEN. Zoelerwondseweg 23. tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk Boumanweg 186. tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylen van Nijeveltstr. 372. (el. 1441. eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25.90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur Via Rotterdams advocatenkantoor: i en onzer verslaggeefsters (OTTERDAM Het Rotterdamse advocatenkantoor Fruin heeft isteravond namens de Amerikaanse maatschappij Braden Kenne- ott aan de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. J. leuder verzocht beslag te laten leggen op de partij Chileens koper, ie in het Duitse vrachtschip de Birte Oldendorff in de Rotterdam* e haven ligt. ot nu toe hebben zowel Franse als [ederlandse havenarbeiders gewei- erd de lading van dit schip te lossen, lit solidariteit met Chili, dat in een ;operoorlog' is gewikkeld met Kenne- ott. Zoals bekend heeft Chili de estiging van Kennecott in dit land enationaliseerd, zonder schadevergoe- uit te keren, wegens 'buitenspo- winsten'. Kennecott meent echter og recht te hebben op een schade- Dosstelling van ruim 400 miljoen dol* jr en tracht nu Chileense koperzen* ingen. waar ook ter wereld, in be- lag te laten nemen, let Rotterdamse cargadoorsbedrijf )eka Hanno heeft tot nu toe gewei* erd de lading te lossen onder druk an de gezamenlijke vervoersbonden. len wilde wel de 750 ton koper die oor Nederland bestemd waren, lossen maar niet de 1250 ton, die voor Le lavre bestemd waren, ir was toen besloten dat het schip woensdag naar Hamburg zou varen. )it gaat niet door, nu het koper in lotterdam in beslag genomen zal wor- en. De vervoersbonden, waarbij de avenarbeiders ook zijn aangesloten, in gisteravond nog niet hoe hun mg in de veranderde situatie zou Er werd gisteravond druk ovtr- tussen de drie vervoersbonden. probeert in ieder geval een op- g te vinden, waarbij men zoveel lijk de internationale moeilijkhe- tracht te omzeilen. Mr.'Beuder, die het verzoek voor de Aw/aglegging gekregen heeft, ver wilt dat deze civiele procedure een angdurige zaak gaat worden. 'Binnen icht dagen moet er een begin ge naakt worden met de procedure. Dat oudt in, dat degene, bij wie de oper op dit moment wordt aangetrof- en gedagvaard wordt, alsmede de ko er van de partij. Omdat bij deze zaak üerlei politieke en volkenrechtelijke specten een rol spelen kan het een aak van jaren worden. Aan de ande- e kant kan het ook snel afgelopen ijn, wanneer het overduidelijk is wie e huidige eigenaar van de partij »per is. Misschien is dat die Franse irma wel. ik weet het niet. Maar vanneer dat zeer duidelijk zou zijn, vat ik overigens niet verwacht, zou We zijn een open vereniging, die werk doet, dat natuurlijk ook vak- •ondsaspecten kent, maar wij lebben geen politieke ideologie'. J. van Raalte, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. het beslag weer opgeheven kunnen worden.' Ook in Zweden bevinden zich op het ogenblik twee partijen Chileens ko per, waarop Kennecott waarschijnlijk beslag zal laten leggen. Dit koper wordt vervoerd door twee Russische schepen. Zij vervoeren 1500 ton ko per. ter waarde van ruim vier miljoen gulden. De lading is bestemd voor 'Graenges Essem'. De directeur van dit bedrijf heeft verklaard, dat zijn maatschappij strikt neutraal is in dit geschil en aan de rechtbank overlaat te beslissen of de betaling moet ge schieden aan de Chileense staat of aan 'Kennecott'. Chili heeft gisteren gepleit voor het spoedig houden van een bijeenkomst van de ministers van mijnindustrie vaii 's werelds vier belangrijkste ko- perproducerende landen, teneinde de actie te bespreken van Kennecott na de nationalisatie van haar belangen in Chili. De Conféderation Mondiale du Tra vail in Brussel heeft gisteren in een communiqué, solidariteit met Chili uitgesproken. Wat de inbeslagneming van Chileens koper bij aankomst in Frankrijk aangaat, is er volgens de CMT sprake van 'optreden van de monopolies en de Amerikaanse rege ring om de Chileense economie te treffen.' ADVERTENTIE Zogezegd Droog weer met veel bewolking, maar tijdelijk ook opklaringen. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Maximum temperatu ren: ongeveer 13 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: op de meeste plaatsen droog en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 07.10 onder: 17.40 Maan op: 15.43 onder: 01.38 Blikafval kan weer verwerkt worden geopend: dagelijks van 10 tot Vuur. maandag 23 en dinsdag 24 oktober ookvan19tot22uur. zondag gestoten.toegangf4- amsterdam B Boekenetalage Lezers schrijven Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Kumeragcnda Dichtbij en verder Familieberichten Beurs Binnenland Wets- en rechtswinkels wellicht voorlopers juridische polikliniek3 Schoolgeldwet is vooral psychologisch gevaarlijk7 Buitenland Koperoorlog tussen Chili en VS9 Kerk Van Niftrik contra Berkhof 2 Een drama in het klein 2 Sport Cambuur speelt liever op vrijdagavond 11 Economie Gat van Nelissen met gas gevuld 17 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De inwoners van het centrum van Rotterdam (en vele honderden nieuwsgierigen) hebben gisteren tussen half twaalf en half vier in spanning gezeten over een zware luchtdrukbom die tegen de pui van de Bank of America was gevonden. Toen werd het projectiel door een deskundige van de binnenlandse hulpverlenings dienst tot ontploffing gebracht. BÜW Nadat met behulp van zandhopen en balen stro voorzorgsmaatrege len waren genomen om eventuele schade tot een minimum te beper ken werd de zware bom die gis teren door twee tot nu toe on bekende mannen op de Rotter damse Maasboulevard werd neer gelegd, tot ontploffing gebracht (foto boven). Voor het echter zo ver was geeft een van de aanwe zige boniexperts aanwijzingen bij het 'inpakken' van de bom (foto links). WASHINGTON (AFP, Reuter, UPI) President Nixon heeft giste ren verklaard, dat de 'zeer intensieve onderhandelingen' om te ko men tot een 'eervolle vrede' in Vietnam worden voortgezet. Hij ver zekerde, dat zijn regering echter nooit de Amerikaanse krijgsgevan genen en vermisten in Noord-Vietnam zal opgeven, of met een rege ling akkoord zal gaan, waarbij het Zuidvietnamese volk een commu nistisch bewind krijgt opgelegd. (ADVERTENTIE) 0^d?w we*TJ~a™nvert>< ^wanschap. °oo'r onverbeterd ^atsgebakken Sü o^beter//,* De president zei dit op een bijeen komst in Washington van enkele hon derden familieleden van Amerikaanse krijgsgevangenen. Hij liet weten, dat hij niets kon zeggen over de gang van zaken bij het overleg met Noord- Vietnam. omdat hij geen valse hoop wilde wekken en omdat elk commen taar het gevaar inhield, dat de kans op succes bij de onderhandelingen zou worden verkleind. De komst van Nixon was een verrassing voor de deelnemers, die een toespraak ver wachtten van Henry Kissinger. Nixons topadviseur, die verantwoordelijk is voor de geheime onderhandelingen m- .zake Vietnam. Nixon wees fel de oproepen van de hand om aan deserteurs en hen die zich aan hun dienstplicht onttrekken amnestie te verlenen. Volgens de pre sident zou dat uiterst immoreel zijn. terwijl zoveel Amerikanen hun land met risico voor eigen leven dienen of in krijgsgevangenschap zijn Nixon zei ook, dat zijn bevel om de bombardementen op Noord-Vietnam volledig te hervatten en mijnen te leggen voor de havens van dat land, de zwaarste beslissing was geweest, die hij sinds zijn komst in het Witte Huis in 1969 had genomen. Hij meen de. dat deze maatregel vrucht heeft afgeworpen omdat het offensief van Hanof en de Vict Cong in Zuid- Vietnam er door is verlamd. AANVALLEN Amerikaanse straaljagers hebben gis teren weer op grote schaal aanvallen uitgevoerd op Noordvietnamesc doe len. Een Mig-21 werd vernield. De troepen van Noord-Vietnam en van de RITA 'Dag tante, biedt u me een ijsje aan, of moet ik op een andere manier verfrissen?' Viet Cong blijven aanvallen uitvoeren in het gebied ten noorden van Saigon en openden het vuur op arbeiders, die probeerden opgeblazen bruggen en an- deze verbindingen weer te herstellen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) wil bij huurkoopover eenkomsten een door de notaris opgemaakte akte verplicht stellen. De minister stelt dit voor als on derdeel van zijn wetsontwerp om het misbruik van huurkoop tegen te gaan. Huurkoop houdt in dat men door maandelijks gedeeltelijk huur en ge deeltelijk een koopsom te betalen na verloop van een groot aantal jaren eigenaar wordt v?*j het huis. Het nadeel van deze regeling is dat. anders dan bij de hypotheek, de huurkoper al die tijd geen eigenaar van het huis is en daardoor juridisch zeer zwak staat als de verkoper-eigenaar kwaad wil. Is bij een huurkoopovereenkomst geen notariële akte opgenlaakt, dan kan de huurkoper de rechter vragen de overeenkomst vast te leggen De rechter zou er dan op toezien dat er in die overeenkomst geen juridische grapjes ten gunste van de verkoper staan en in het algemeen zal hij er voor zorgen dat een redelijke verhou ding bestaat tussen rechten en plich ten van de huurkoper. Minister Van Agt wil tevens de gang van /aken in geval van Onteigen mg door de overheid van het huis vastleg gen. Voorheen was het zo dat in ieder geval van onteigening de eigenaal de gehele vergoeding kreeg, terwijl de huurkoper geen enkel recht kon laten gelden. De nieuwe regeling voor/iot in een redelijke verdeling van de onteigeningsvergoeding tussen huur koper en verkoper. Een speciale com missie van het ministerie van justitie is momenteel bezig de nieuwe huur koop: egeling in zijn definitieve vorm te gieten. DEN HAAG Nu het verbondsbe- stuur van het NVV gisteren heeft be sloten geen stemadvies uit te brengen, is, naar ons van de kant van de In dustriebond NVV is meegedeeld, te verwachten dat deze vakbond wel een stemadvies zal gaan uitbrengen. Nader beraad daarover zal nog volgen. Rond half elf gistermorgen waar schuwden voorbijgangers de portier van het acht verdiepingen tellende kantoorpand aan de Maasboulevard, waarin ongeveer vijfhonderd mensen werkten, dat er een 'vreemdsoortig pakje' lag achter een betonnen pilaar voor de pui van de Bank of America. (In het pand zijn overigens ook on dermeer de ambassade van Pakistan, het kantoor van de Suiker Unie en het Passagebureau Dammers en Van der Heide gevestigd De portier waarschuwde onmiddellijk de politie, die binnen enkele minuten ter plaatse was. Verder werden de brandweer en de bomdeskundige van de hulpverleningsdienst te hulp ge roepen. Onwetend Nog onwetend van het feit dat de bom van 20 bij 20 centimeter bijzon der gevaarlijk was haalde een jonge rechercheur van politie de bom weg van de pui. 'Als die daar was blijven liggen en tot ontploffing was geko men. dan was er zeker een groot gedeelte van de flat weggeslagen, en waren er mensen gewond geraakt', aldus de politie. De bom werd via touwen naar het midden van de metersbrede weg ge trokken nadat de kantoorflat was ont ruimd. Perder werden het wegverkeer over de Maasboulevard en het scheep vaartverkeer op de Maas stilgelegd. Omstreeks twee uur arriveerde de bomdeskundige van het ministerie van binnenlandse zaken, die de bom kwalificeerde als 'amateurwerk. maar bijzonder gevaarlijk.' Hij zag een gro te verwantschap tussen deze bom en die. die ongeveer twee weken geleden ontplofte bij de Holiday Inn in Utrecht. Het projectiel was inmiddels afge schermd met balen stro en zakken zand. Het publiek werd op meer dan tweehonderd meter afstand gehouden. Tegen half drie arriveerde een scherp schutter van de Rotterdamse gemeen tepolitie. die zou trachten vanaf de flat de bom onschadelijk te maken. Dat plan kon echter niet worden uitgevoerd, omdat het projectiel door alle zand en stro onzichtbaar was geworden. Daarom legde de bomdes kundige een lading van een kwart ons springgclatine aan, die omstreeks half vier explodeerde. Even later konden de kantoren weer worden opengesteld. Nog voor het spitsuur op gang kwam waren ook de Maasbruggen weer open gesteld. Onbekend Wat de herkomst van de bom betreft tast de politie nog volledig in het duister. Men ziet wel enige verwant schap in het feit dat een bom van dezelfde makelij bij de Holiday Inn in Utrecht (een Amerikaanse onderne ming explodeerde en de plaatsing van dit projectiel bij de Bank of America. Anderen echter menen dat een bezoek van drie direkteuren van een Israëlische rederij bij het passage bureau Dammers en Van der Heide aanleiding geweest zou kunnen zijn tot het plaatsen van de bom. Het tijdmeehanisme uit de tot ontploffing gebrachte bom. OSLO (AP) In Noorwegen is giste ren een einde gekomen aan de drie weken durende regeringskrisis dooi de vorming van een nieuw minder heidskabinet bestaande uit de drie centrumpartijen door formateur Lars Korvald. De 56-jarige Korvald, de nieuwe pre mier. is voorzitter van de christelijke volkspartij. Het kabinet van Korvald bestaat verder uit leden van zijn ei gen partij, van de anti-EEG fraktie van de Verdeelde liberale partij en de anti-Euromarkt centrum partij. De liberale partij kreeg vijf ministers, de centrum partij zes departementen plus een minister zonder portefeuille. De partij van Korvald heeft naast het premierschap genoegen genomen met drie minder belangrijke ministerspos ten. De socialistische regering van de vroegere premier Trygvc Bratteli trail af, nadat op 25 september het Noorse volk in een referendum besloot niet toe te treden tot de EEG. ZIE VOOR EXCLUSIEF INTERVIEW VAN TROUW/KWARTET MET DE NIEUWE NOORSE PREMIER PAGI NA 9. lADVERTENTIE N.V. INSTITUUT VOOR AUTOMATISERING IVA ADVIES, SERVICE en VERKOOPBURO VOOR DE ADMINISTRATIEVE AUTOMATISERING. EFFICIENCY BEURS STAND Nr. 245. Hoofdkantoor: Scheepsmakershaven 29 Rotterdam, tel. 010-14 70 66'. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per. Naam: Adres: Plaats: p maand D kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1