Israël valt weer guerrillabases aan eoeo Geruchten over bestand in Indo-China nemen toe Idi Amin haalt zijn hoge commissaris uit Londen Heath ziet Engeland in EEG grote dingen doen KIEZEN EN DELEN Doelen in Libanon en Syrië bestookt Verscheurd Latijns Amerika Handelsakkoord Rusland-VS Meer interesse voor Cuba Zware explosie treft warenhuis in Hongkong Belgisch Akzo-bedrijf staakt VS willen besluit Europa over coöperatie in ruimte Russen reageren positief op Westduits verzoek Antilliaanse premiers wisselen stuivertje Senegal klaagt bij VN over Portugese actie TimeNixons advocaat financierde sabotage TROUW/KWARTET MAANDAG 16 OKTOBER 1972 BUITENLAND T5/K7 door p. L van enk DS'70: tussen links en rechts Hoe netelig het ds, links en rechts te onderscheiden in de politiek, wordt ons dagelijks gedemonstreerd in het /wonderlijke allegaartje dat schuilgaat onder naam 'Democratisch Socialis ten '70'. De ministers van deze club jeggen, uit het kabinet te zijn gestapt omdat het niet in lonen en prijzen wilde ingrijpen, een standpunt dat wel links moet wezen, al was het alleen maar omdat bv. de regimes van de Sowjet-Unie en Cuba er ook onge- Ad veer zo over denken. Maar de als Dj progressief bekend staande minister Boersma hield het tegen omdat hij denkt dat de arbeiders een loonmaat- Fel regel niet zullen pikken. Is Boersma daarom even rechts? Of juist links, nu hij de arbeiders niet voor het "hbl l»ofd wil stoten? 1 Hier geldt een verwarrende menge- f hng van begrippen die je ook tegen komt in het verleden van DS'70. De partij ontstond toen oude, ervaren PvdA-bestuurders de radicalisering van hun oude part'.j niet meer kon den meemaken (velen werden door jongeren uit hun posities gewipt) en zich schaarden achter Frans Goedhart in zijn strijd tegen gezagsscihemering en uitholling van de weerbaarheid tegen het Warschau Pact. Een nogal rechtse thematiek, maar die werd dankzij de komst van Drees jr. op slag uitgebreid met een filosofie, on der meer over ruimtelijke ordening, die je bijna alleen nog tegenkomt in p. het beste deel van de PvdA. Drees heeft zijn inzichten op het oongres van DS'70 in Zeist nog eens uiteengezet op een manier die elk links gemoed moet aanspreken, bij voorbeeld in zijn tirade tegen net Haagse gemeentebestuur dat maar doorgaat met het aanzuigen van kan- gaf toren naar de binnenstad. Het gevolg is dat zich dagelijks, lawaai en stank verspreidende, verkeersstromen een weg heen en weer zoeken door dicht bevolkte woonwijken. Welgestelden uit die wijken krijgen daar gauw genoeg van en vestigen zich in Wasse naar en Voorschoten, van waaruit zij de verkeersstromen nog eens helpen verdubbelen. Slechtgestelden krijgen even gauw genoeg van lawaai en stank, maar zijn door een ongelukkig toeval niet in staat zich op een rustig plekje te vestigen. Wel worden zij door de gemeente zo nu en dan in «n (te dure) flat gehesen om plaats tomaken voor de asfaltbanen die de aensen uit Wassenaar zo gaarne wil len hebben. M is nu sociaal-gericht beleid? Na if fourlijk de kantoren uit Den Haag verder weren om de stad ook voor de on BEIROET. TEL AVIY (Reuter. AFP. UFI. AP) Israëlische vliegtuigen hebben gisteren vier Pa lestijnse guerrillabasis in Libanon en één in Syrië bestookt. Volgens bet Libanese ministerie tan voor lichting zijn bierbij twee mensen om bet leven gekomen en zes gewond geraakt; Itvee anderen werden vermist. 'Honderden foto's uit Latijns Ame rika' is een kijk-leesboek van de journalist Jan Gilssenaar en de fotograaf Peter Pennarts. Op 375 foto's worden de misère, de honger en de schreeuwende tegenstellin gen van dit immense continent ge toond, maar ook de alledaagse sleur en de meer zeldzame leut. De onderschrifte zijn gortdroog, maar zeer menselijk en geënga geerd en daardoor indringend. Iedereen zal in dit uiterst mense lijke boek een reëel en evenwich tig beeld vinden van een werke lijkheid, ivaarin enkele honderden miljoenen medemensen leven of vegeteren. Het eenvoudig uitge voerde fotoboek kan dan ook een uitnemende brug zijn tussen wel willende mensen hier en de bewo ners van een arm en vaak uitge buit en geëxploiteerd continent Door de medewerking van veel vrijwilligers is dit boek beschik baar voor de weggeef-prijs van vier gulden. Wie het per post wil ontvangen betaalt 2,75 meer. Het boek is onder meer verkrijgbaar bij wereldwinkels, maar kan ook per briefkaart worden besteld bij de twee auteurs, postbus twintig te Montfoort. De voornaamste aanval in Libanon was gericht tegen de zogenaamde Si- don-garage, een depot-annex-werk- plaats waar guerrilla's jeeps, ambulan ces en andere voertuigen hadden staan De aangevallen guerrillabases in Libanon hadden verlaten moeten zijn krachtens een recente afspraak tussen het Libanese leger en de guer rilla's, maar ze werden nog steeds gebruikt door dissidenten van de Al- Fatach-beweging. De Israëlische vliegtuigen die Syrië aanvielen, werden, volgens een woord voerder in Damascus, door de Syri sche luchtmacht verjaagd, voordat ze hun bommenlast te bestemder plaatse hadden kunnen bezorgen. Maar vol gens militaire kringen in Tel Aviv hebben de Israëlische piloten voltref fers op hun doelen gemeld. Zaterdag zijn twee Palestijnse guerril lagroepen in Libanon onderling slaags geraakt; daarbij vielen ten minste twee doden. De strijd zou zijn veroor zaakt door muiterij van een ontevre den officier van Al Fatach, die we gens 'onregelmatigheden' uit de orga nisatie was gezet. Gaza-strook De Israëlische regering heeft steden en dorpen in de bezette Gaza-strook (een gebied van 9 bij 38 kilometer wakkeren een beetje leefbaar te hou den. De voor rechts uitgefloten Udink heeft dat voorgesteld en de socialisti sche wethouders van Den Haag roe pen moord en brand. Trouwens: de hele randstad loopt barstensvol en het wordt tijd dat de investeringen in dat gebied worden afgeremd. Langman, n.b. van de WD, heeft een dergelijke maatregel uitgedacht met grote in stemming van de socialist Van den Doel, maar diens geestverwanten Tho massen (Rotterdam) en Lammers (Amsterdam) protesteren. Zij menen blijkbaar dat er nog wel wat bij kan in de randstad, dat de zwakkeren nog maar wat meer moeten verdragen Het zijn altijd de arbeiderswijken die de ellende moeten verduren, zei Drees. Hij hield zijn verhaal voor snij mensen die het socialisme van de jaren '50 prachtig moeten hebben ge vonden. de tijd toen de leiders de Partij nog in de hand hadden en een dubbeltje een dubbeltje was. Het zijn mensen met een sober bestaan, vol wlftucht en noeste ijver helemaal de stijl van twintig jaar. geleden toen de werkgelegenheid de eerste en enige zorg was. Als zij discussiëren, spreken zij krachtige taal, van hun leiders verwachten zij niets anders. Berger gebruikt de microfoon om er in te brullen en wekt zo grote geest drift. Toch zit de vergadering ook de urendurende verhalen van Drees ge duldig en aandachtig uit. Drees doet dus nuttig bekeringswerk, maar wie bekeert Drees? Hij r-im ruim de tijd om over de ordening van ons land te spreken, maar over de ordening van de wereld was hij gauw Waar: zonder de NAVO zijn alle in spanningen om de samenleving leef baar te. maken, vergeefs punt uit. wn simpele gedachte die geen twee jjjjnuten nadenken vergt. Dat behalve door de boze Rus het westen ook door eigen wapens en eigen onbegrip van de wereldverhoudingen kan worden oedreigd, is niet tot hem doorgedron- rtw6* begriP ontspanning moet in oe kring van deze socialisten nog worden uitgevonden. Prees' politieke gezelschao kan ook ™et erg bekoren. De Irauw is heel fjiaD. dat staat vast. maar hij vertoont je duideliik de trekken van een tech- ocraat. Hij heeft het er verontrus tend vaak over dat het bestuur 'niet emcient' en 'te slan' is Efficiënt en jfKer met slap was een bestuurder als oe Gaulle om maar een bescheiden bJJl te ?ne.men die had de Horizontaal. 2. organisch verbinding, 7. hoofddeksel, 8 zangvogel. 9. verf stof. 10. achting. 12. plaats in Gelder land. 13 soort bier. 15. lang recht en enigszins smal, 17. interest. 19. radio omroep. 20. maanstand. 21. roofvogel. 24. afbeelding, 26. kippenloop, 27. tijd rekening. 29. watering. 30. muggelar- ve, 32 spelleiding. 33. hoekbalkon. 34. eiland van Griekenland. Verticaal: 1. zuidvrucht. 2. water in Utrecht. 3. hoofddeksel. 4. titel van Turkse landvoogden, 5. buitenhaven. 6. soort appel. 10. vroegere heerser over Rusland. 11. plaats in N.H.. 13. onbep. telwoord, 14. een der jaargetij den. 16. knopje op een .priktol, 18. alvoreps. 22. oorzaak, 23. water in België. 24. verfbordje van de kunst schilder, 25. mist. 28. muzieknoot. 30. boom. 31. baan voor balspel. Oplossing vorige puzzel 1. pruim, 2. elite. 3. notie, 4. nijdas. 5. inept. 6. nurse. 7 gloor. PENNING MEESTER. Amin beschuldigde de Britse hoge commissaris Slater er van, dat hij in Oeganda werkende Britten had aange spoord Oeganda te verlaten om op deze wijze de economie van het land schade te berokkenen. De Oegandese president herhaalde, dat hij niet van plan is de datum te veranderen, waar op alle Aziaten zonder Oegandees pas poort het land moeten verlaten. (8 november) Amin heeft ook geëist, dat Milton Obote. die hij 21 maanden geleden als Oegandees staatshoofd afzette, naar Oeganda terugkeert om wegens moord terecht te staan. Obote verblijft als banneling in het naburige Tanzania. Amin verklaarde, dat bij de gevechten aan de grens met Tanzania vorige maand veel onschuldigen-zijn gesneu veld. Hij gaf Obote de schuld van deze gevechten en zei, dat ze als moord kunnen worden beschouwd. De Oegandese president zei niets over een opstand in het legerkamp in Kija- ru. waar 35 mensen zijn doodgescho ten. In het kamp worden guerrilla strijders vastgehouden, die vorige maand uit Tanzania de aanval hadden ondernomen. Een Oegandese woord voerder zei niet, wanneer die opstand zich had voorgedaan. Wel zei hij, dat zeven gevangenen, onder wie de.voor malige minister van voorlichting on der Obote, Alex Ojera, zijn ontsnapt. Amin heeft rechter Wamboezi tot op perrechter benoema in plaats van Ki- wanoeka, die sinds een maand spoor loos is verdwenen, nadat hij volgens vast in de hand en ook in het L j ue nana en Ion 'eY.en kan de lading bedisse- tio ,Tat U-* wil Maar een democra- Kan het bestuur nu eenmaal niet mgrijpeng zijn en daarom is het eens slap en inefficiënt. Zolang ahLiee1 democratie blijft valt daar gsoluut niet om te treuren Darfü ls,er. in dat gezelschap, ook dJ &rzitter Poiak' destijds door hii h7 Ult de senaat gezet omdat Jdaar geen steek uitvoerde, en met hii *itgant gebaar teruggewezen toen als v 7Ü°r de verkiezingen van '71 kandidaat bij de WD meldde. Pv<iA SriJPt hij zijn kans om de Parth ®ores, te 'eren. Zijn vroegere marvict, 3u extreem geradicaliseerd. Snïsch' _naar het communisme wo<K' l onbe,trouwbaar. onverant- Cpu Jk' afglijdend naar PSP en ®<*r van deugde- kortoni. niets Drees iS een aanwinst voor de poli- voo- ,™aar er ZX)U een andere partij nem gevonden moeten worden. Zaterdag kwam de Zuidvietnamese ambassadeur in Washington. Kim Phoeong, reeds in Saigon aan, wat ook al voedsel gaf aan de speculaties als zou er bij de Parijse besprekingen tussen Kissinger en Le Doec Tho van vorige week een doorbraak zijn be reikt. Thieu ontving zaterdagmorgen reeds de Amerikaanse ambassadeur Bunker, die hem verslag uitbracht over het overleg, dat vrijdag op het Witte Huis werd gevoerd tussen de uit Parijs teruggekeerde Kissinger, president Nixon, minister van buiten landse zaken Rogers en generaal Haig. Volgens de eerder genoemde geruch ten zou er tijdens het vierdaagse overleg tussen Kissinger en Tho over eenstemming zijn bereikt over een onder internationaal toezicht staand staakt-het-vuren, waarbij China, Rus land en Frankrijk de toezichthouden de mogendheden zouden zijn. Even eens zou een akkoord zijn bereikt over de vorming in Saigon van een regering, die zou bestaan uit verte genwoordigers van het regime-Thieu, Zzuidvietnamese neutralisten en leden van de Viet Cong. Deze coalitie zou de verkiezingen moeten voorbereiden, die beslissend zijn voor de toekomsti ge regeringsvorm van Zuid-Vietnam. Óndanks het feit, dat deze geruchten in Saigon worden ontkend en ondanks een verklaring van het Witte Huis, waarin indirect wordt bevestigd, dat er nog vele hinderpalen zijn op de weg naar een regeling voor Vietnam, De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. William Rogers, heeft gisteravond In een tv-uitzending ge zegd, dat het geheime overleg over Vietnam 'in een zeer ernstig stadium' verkeert, en gaf toe. dat er nog ver schillen van mening zijn, die een rege ling in de weg staan. schijnt er in ieder geval een groot scheepse poging te worde n onderno men om drie weken voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen de Vietnamese impasse te doorbreken. Le Doec Tho, het Noordvietnamese Politbureau-lid, dat met Nixons advi seur Kissinger heeft onderhandeld, heeft gisteren op weg van Parijs naar Hanoi in Moskou overleg geploegd met de Russische leiders. Amerikaanse vliegtuigen hebben za terdag meer dan 350 bombardements- vluehten naar Noord-Vietnam ge maakt. Het was de zwaarste Ameri kaanse aanval sinds half augustus, liet Amerikaanse opperbevel meldde de vernietiging van 13 bruggen, 45 opslagplaatsen en vijf stukken afweer geschut. Amerikaanse B-52 bommen werpers hebben het afgelopen week einde zware bombardementen uitge voerd op Noordvietnamese stellingen op slechts twintig km ten noorden van Saigon. Volgens een woordvoer der in Saigon werd het doel van de aanval, heropening van de belangrijke hoofdweg-een. niet bereikt. Wel maak- dat in 1967 door Israël op Egypte werd veroverd) opdracht gegeven, hun jurisdictie uit te breiden tot de Palestijnse guerrillakampen in de strook. Verondersteld wordt, dat deze maatregel past in het Israëlische stre ven om de 210.000 inwoners van de kampen allengs in de maatschappij op te nemen en zo het vluchtelingenpro bleem althans in dit gebied op te lossen. Vandaag vertrekt de premier van Egypte. Aziz Sidky. naar Moskou om daar besprekingen te voeren, waarvan een verbetering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Egypte wordt verwacht. Dit wordt het eerste top-overleg tussen de twee landen sinds president Sadat in juli de Russi sche militaire adviseurs huiswaarts zond. Bij wijze van vergelding voor de be perkingen die Bonn heeft opgelegd aan in West-Duitsland arriverende of verblijvende Arabieren, heeft Egypte zaterdag acht Westduitsers de toegang tot het land ontzegd. Bombrief In een Newyorks postkantoor is zater dag een in Maleisië geposte 'bombrief ontploft, die van hetzelfde soort was als de bombrieven die de laatste tijd door Arabische terroristen aan Israëli sche diplomaten en andere joden zijn verzonden. Dat laatste is overigens dit weekeinde door het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram ont kend. Deze krant beweerde, na een uitvoerig onderzoek tot de slotsom te zijn gekomen, dat de bombrieven van de laatste weken verstuurd waren door de Israëlische inlichtingendienst. KAMPALA (Reuter, UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft zaterdag besloten de hoge commissaris van Oeganda in Londen, overste Samuel Loekakamwa, terug te roepen. Enkele dagen geleden verzocht Amin de Britse hoge commissaris in Kampala te vertrekken, zodra de uitwijzing van Aziaten met een Brits paspoort zal zijn voltooid. Vietnam-veteranen trainen Noordieren BLACKPOOL/BELFAST (UPI, Reuter, AP) Nu het toetreedt tot de EEG, gaat Engeland 'de plaats weer innemen, die de geschiedenis voor dit land heeft gereserveerd' en gaat het 'weer spreken met een stem die te lang heeft gezwegen'. ooggetuigen, door de militaire politie geboeid v/as weggevoerd. WASHINGTON (Reuter). Ameri kaanse en Russische ministers hebben zaterdag in Washington een schep- vaartakkoord ondertekend, dat door de Amerikaanse regering is verwel komd als 'de eerste stap naar een nieuw tijdperk van uitgebreide han del.' Het akkoord houdt o.m. in, dat beide landen veertig havens voor el- kaars schepen openstellen en dat de meldingsperiode voor Russische sche pen die een Amerikaanse haven wil len aandoen, teruggebracht wordt van veertien tot vier dagen. TRINIDAD (Reuter) De vier onaf hankelijke leden van het Gemenebest in het Caraibische gebied Jamaica. Barbados. Guyana en Trinidad en To bago zullen betrekkingen met Cu ba aanknopen. Dat heeft de premier van Guyana bekendgemaakt; hij liet overigens in het midden, of de be trekkingen van economische, diploma tieke of gecombineerde aard zullen zijn. Thieu roept vertegenwoordigers in VS en Parij s naar huis SAIGON (Reuter, UPI. AP) Temidden van geruchten, dat een staakt-liet-vuren in ietnam ophan den is, arriveerde gisteren in Saigon de Zuidvietnamese delegatieleider hij liet Parijse overleg, Pham Dang Lam, om president Thieu in te lichten over de intensieve vredesbesprekingen van de afgelopen dagen. te het Zuidvietnamese opperbevel be kend. dat nu alle acht dorpen ten noorden van Saigon, die een week geleden door Noordvietnamezen en Viet Congstrijders werden bezet, weer zijn heroverd. Het enige Engels-talige dagblad van Saigon, de Saigon Post, is zaterdag in beslag genomen op grond van de nieuwe perswet. Het blad bevatte een bericht van een buitenlands persbu reau, waarin stond, dat in Parijs over eenstemming is bereikt over de 'neu traliteit' van Zuid-Vietnam. Cambodja heeft een nieuwe regering, de derde sinds de uitroeping van de republiek. Bij de vorige maand gehou den verkiezingen veroverde de sociaal- republikeinse partij nagenoeg alle ze tels in het parlement. De partij wordt geleid door Lon No, een jongere broer van president Lon Nol. De pre mier van de nieuwe regering, Thoen Hak, is secretaris-generaal van de so ciaal-republikeinse partij. Amerika heeft bij Denemarken zijn ontstemming uitgesproken over het feit, dat de voorzitter van het Deense parlement een zaal op slot Christians- borg de zetel van het parlement ter beschikking heeft gesteld van de 'Internationale commissie van onder zoek naar Amerikaanse oorlogsmisda den in Indo-China.' Eveneens heeft Washington er tegen geprotesteerd, dat de nieuwe Deense premier Anker Joergensen bij die gelegenheid een begroetingstoespraak heeft gehouden. Met een speech waarin deze uitspra ken voorkwamen heeft premier Heath zaterdag de ruim 3.000 afgevaar digden naar het conservatieve partij congres geïnspireerd tot een staande ovatie van twee minuten. Heath's toespraak aan het slot van het congres bevatte weinig dat de premier niet al eerder had gezegd, maar hij wist er de partij mee tot een demon stratie van eenheid te bewegen en zich/elf te bevestigen als onomstreden leider van de Tory's. In de EEG, zei Heath, 'hebben we een kans om als een groot volk, een geweldige natie, alc vormgever van de moderne wereld weer in actie te komen'. In de Noordierse hoofdstad Belfast heeft de protestantse para-militaire organisatie UDA gisteren toegegeven. HONGKONG (UPI) In een waren huis in Hongkong heeft zich zaterdag een enorme gasexplosie voorgedaan. Meldingen over het aantal slachtoffers lopen uiteen, doch men spreekt van een dode en 150 tot 600 gewonden, van wie er verscheidenen ernstig aan toe zijn. De schade aan het uit enkele verdiepingen bestaande gebouw is zeer groot. De ontploffing vond plaats omstreeks 2 uur in de middag, toen het erg druk was in dit grootste warenhuis van Hongkong. De explosie schijnt veroorzaakt te zijn door gas. dat uit een lekke buis het gebouw binnenstroomde. Men dacht aanvanke lijk aan sabotage. Men vreest, dat onder het puin nog meer slachtoffers liggen. Velen wer den gewond toen er paniek uitbrak. BRUSSEL (ANP) De beambten van Fabelta in Zwijnaarde, het tot de AKZO-groep behorende kunstvezelbe- drijf in België, houden vandaag een 24-uursstaking, uit protest tegen de ontslagaanzegging aan 25 van hun col lega's. Bij Fabelta zijn 28 beambten en 42 arbeiders teveel. De vakbonden staan achter de stakers. Ze vinden dat AKZO eerst voor vervangende werkge legenheid moet zorgen. WENEN (AFP, DPA) - Wij hebben de Europeanen gevraagd, voor het eind van deze maand te beslissen of ze al dan niet willen meedoen aan de Amerikaanse ruimtevaartprojecten, die na het Apollo-programma komen. Dit verklaarde op het 23ste internatio nale lucht- en ruimtevaartcongres in Wenen adjunct-directeur Dale Myers van de NASA. Myers herinnerde eraan dat Europa was uitgenodigd het ruimtelaboratori um te bouwen, dat door de in Ameri ka te ontwerpen ruimteveerboot in een baan om de aarde kan worden gebracht en later weer opgehaald voor een zachte landing. De kosten van het Europese aandeel worden begroot op 800 miljoen gulden. Sommige van de problemen die het Amerikaanse voorstel in Europa heeft opgeroepen bestaan riog, andere zijn de afgelopen dagen aanzienlijk in be tekenis afgenomen. Gebleven is het bezwaar dat Amerika het technisch minst interessante deel van het pro ject wil uitbesteden (er is wel gering schattend over 'eenvoudig plaatwerk' gesproken), en de lekkere hapjes in eigen hand houdt. Daarmee zou ook de nieuwe technische kennis die men van de ruimtevaartontwikkeling ver wacht, Europa voorbijgaan. Maar de financiële onzekerheden die het Europese antwoord mede hebben vertraagd, zijn wel ongeveer verdwe nen nu de ontwikkeling van eigen Eu ropese raketten ten dode opgeschre ven lijkt. dat een (onbekend) aantal Ameri kaanse Vietnam-veteranen zich bij de UDA hi-bbe n gevoegd, vermoedelijk om NnoMlierse protestanten te trainen in guerrilla-technieken en wapenge- bruik. Inmiddels heeft de terreur in Ulster weer verscheidene slachtoffers geëist. Twee van hen kwamen om het leven teen zaterdagnacht twee onbekende schutters de zaak van een katholieke wijnhandelaar in Belfast binnendron gen. In augustus was een zoon van de wijnhandelaar al ernstig gewond ge raakt bij een soortgelijke aanslag. PEKING, BONN (Reuter. AP) Een verzoek van de Westduitse regering om een verklaring van de vier grote mogendheden over hun verantwoorde lijkheden ten aanzien van Duitsh->d, is door de Sowjet-Unie positief ont vangen. zo heeft Willy Brandts specia le afgevaardigde. Egon Bahr, zaterdag verklaard. Bahr heeft begin vorige week met de leiders in het Kremlin gesproken over het normaliseringsver drag tussen Bonn en de DDR. Bonn wil. dat de Grote Vier, Rusland. En geland. Amerika en Rusland, hun rechten in het verdeelde Duitsland definiëren alvorens er een verdrag met de Oostduitsers wordt gesloten. De Westduitse minister van buiten landse zaken. Walter Scheel, heeft zaterdag zijn bezoek aan China beëin digd en is naar Bonn teruggekeerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Antilliaanse pre mier Beaujon wil op 15 november aftreden. Naar in Willemstad-Curacao verluid zal hij worden opgevolgd door de oud-premier R. J. Isa. De tegenwoordige Antilliaanse rege ring werd in januari 1971 gevormd door Isa. die toen ook het premier- schar- op zich nam. In mei 1971 trek hij zich echter uit de politiek terug en nam de toenmalige minister van onderwijs Beaujon het premierschap op zich. Nu wordt er opnieuw stuiver tje gewisseld: Beaujon trekt zich te rug en Isa komt weer naar voren. In een communiqué van de Democra tische partij wordt gezegd dat Beau jon reeds bij zijn ambtsaanvaarding als premier had gezegd niet al te lang in functie te willen blijven. De heer Isa is op het ogenblik voor zitter van de Antilliaanse sectie van de Koninkrijkscommissie. Wie hem in deze functie zal opvolgen, is nog niet bekend. Shirley Maclaine pleit voor McGovern Tot de befaamde Amerikanen die zich voor de kandidatuur van senator McGovern inzetten, behoort ook de actrice Shirley Maclaine. Zaterdag voerde zij in New York het woord op een bijeenkomst, belegd door het co mité 'Alweer een vrouw voor McGo vern'. PARIJS (Reuter) President Leo pold Sedar Senghor van Senegal heeft zaterdag in Parijs verklaard, dat zijn land bij de Veiligheidsraad van de ^N zal protesteren tegen een Portuge se aanval met tanks op een gewapen de Senegalese militaire post. Volgens Senghor drongen de Portugezen drie km door op Senegalees grondgebied en doodden zij een Senegalese offi cier. In Lissabon is bekendgemaakt, dat de Portugese militaire bevelheb ber in het aan Senegal grenzende Portugees Guinee zijn excuses voor de actie heeft aangeboden. In Lissabon hebben zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag studen ten gevechten geleverd met de politie. Aanleiding voor de laatste gevechten was de begrafenis van een student, die vorige week donderdag bij een betoging door de politie werd doodge schoten. De studentenonrust in Lissa bon ontstond, r.adat de politie vorige week op hardhandige wijze een einde maakte aan een studentenbijeenkomst in Lissabon. De Rhodesische premier Ian Smith heeft vrijdag een onderhoud van een uur gehad met zijn Portugese collega Caetano. Smith, die intussen weer naar huis is vertrokken, was in Portu gal met vakantie. NEW YORK (AFP, Reuter) Twee naaste medewerkers van pre sident Nixon, Dwight Chapin en Gordon Stracher, hebben vanaf september 1971 een saboteur voor zich laten werken om de verkie zingscampagnes van de Democrati sche kandidaten tc ontwrichten. Dit staat in het jongste nummer van het Amerikaanse weekblad 'Tt- Voigcns "Time' is ook de persoon lijke advocaat van Nixon, Herbert Kalmach, bij dit zaakje betrokken geweest: hij zou de saboteur 35.000 dollar hebben doen toekomen. Dal bedrag zou afkomstig zijn geweest uit fondsen waarover de campagne leider van de Republikeinse partij, Maurice, Stands, beschikte. I)e saboteur in kwestie is volgens 'Time' Donald Segretti, een advo caat uit Los Angles, lid van de Democratische partij en oud-mede werker van het ministerie van fi nanciën. Hij onderhield contacten met Howard Hunt, een van de voornaamste verdachten in de Wa tergate-affaire (de inbraak door sympathisanten van de Republi keinse partij in het Democratische hoofdkwartier in Washington). Se gretti zou hebben toegegeven, dat hij voornamelijk in Califomië heeft geprobeerd, de campagnes van de diverse Democratische kandidaten in de soep te laten lopen. Deze kant boven

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7