erger: PvdA mist echt leiding van 't land op te eisen Boersma: DS'70 hindernis voor sociaal contract Protestantse christenen kieskeurig met hun stem Organisatoren 'Aktie 18' overwegen geding Moeder optimistischer na bezoek aan zoon in Turkse gevangenis )S'70 mikt erop vierde partij te worden Verlaging aantal kamerleden nog niet in program Personeel van ul drukkerij dreigt 2 met harde actie Blijetijds Gereedschap Vrouw doodt echtgenoot Weer eens een aardig initiatief de grond ingeboord' Ij hsterd.am De organisatoren van de door liet ministerie van cultuur, recrea- en maatschappelijk werk getorpedeerde 'Aktie 18+' zullen vandaag beslissen of een kort geding tegen de staat zullen aanspannen. Een vrijdag naar het ministe- afgevaardigde delegatie, onder voorzitterschap van drs. W. Langeveld, directeur 1 liet Nederlands centrum voor democratische burgerschapsvorming (ncdb), dat el initiatief tot de actie heeft genomen, heeft vrijdag van staatsscretaris h. j. L. Daders bankoverval Culemborg gepakt Z,-Afrika remt onderzoek Pastoors wilden geen politiek op kerkpleinen Majoor schreef boekje: standje van de generaal Bij brand 27 varkens dood Het weer flOW/KWARTET MAANDAG 16 OKTOBER 1972 BINNENLAND t3/k5 inonze parlementsredactie yS'f De PvdA is niet eens in staat, ziclizelf tegeren, laat staan het land. Zij mist het recht, de lei- njvan liet land voor zich op te eisen. Niet de mensen uit de partij zijn onberekenbaar maar de art irtij zelf is dat, zij is onderling verdeeld. De fractieleider van DS '70 in de Tweede Kamer, de lieer J. A. Berger heeft dit zaterdag gezegd op het congres van zijn partij in Zeist. de confessionele partijen zei Ber- r dat hun taken vervuld zijn: 'De lancipatie van de protestantse klei- luyden en de geleijkberechtigdheid n de katholieken dit proces is tooid', aldus Berger. Van het neo- leralisme in de VVD vond hij het niet meer zo extreem als wger tegen overheidsingrijpen is, iar het blijft defensief en onaan- tenlijk'. iar van DS'70 zei Berger: 'Wij zeg- n hardop en duidelijk dat het pure PrOQTaiTlITia [o({ pitalisme niet meer bestaat, dat erheidsingrijpen en planning alge- ken aanvaarde middelen zijn gewor- J']ln en behoren te zijn, dat deze k latschappij meer het verdedigen eej lard is dan die van 1939 en dat er 1 salniettemin veel onrecht is'. de verkiezingen als vierde partij uit de bus zal komen. DS'70 nu buiten het kabinet staat :T jmt volgens Berger 'niet omdat wij 1x>r de problemen wilden weglopen iaar omdat anderen de problemen eckitliepen'. 'Armoede is geen schande "flfrpar inflatie wel. Zij is het loon van angst van een regering die niet .ft in te grijpen', zei Berger, die Bl; (eenc'e dat alleen DS'70 zittend op de Wiip, 'anderen zal kunnen bewegen ederland eindelijk te leiden op de mP' ieuwe weg naar 1980'. De campagne- ider van de partij, jhr. mr. M. de 'ffrauw, zei dat DS'70 is ontgroeid n de status van splinter en nu op el s eg is naar een volwassen partij die I* e doorbraak 'uit de verziekte politie- dijk everhoudingen' kan bewerkstelligen. Iiw Bij zei erop te mikken dat DS'70 bij da )w Tevoren had het congres het verkie zingsprogramma vastgesteld, Er was aanvankelijk kritiek op het ontwerp van de commissie, die het programma had voorbereid. Een afgevaardigde voerde aan dat het programma geen visie toont op de sociaal-economische structuren en dat er te weinig sociale bewogenheid in doorklinkt. De voor zitter van de commissie, oud-staatsse cretaris Stuyvenfcerg, voerde aan dat notities hierover zullen worden opge nomen in het beginsel-programma dat mogelijk nog voor de verkiezingen zal verschijnen. Het congres besliste vervolgens in meerderheid onder meer dat de abor tus moet worden gelegaliseerd en dat de vrouw daarover alleen, zij het na overleg met een arts mag beslissen. Dr. W .Drees jr. verdedigde een voor stel, het aantal tweede kamerleden weer terug te brengen op honderd, al moet de outillage voor de leden daar bij aanzienlijk worden uitgebreid. Drees meende dat onder die omstan digheden de kamerleden zich meer met de hoofdlijnen van het beleid zullen kunnen bezighouden en dat de cohesie in de fracties zal worden versterkt. Het congres nam dit punt evenwel niet in het programma op maar besliste met kleine meerderheid dat een studie-commissie het nog eens moet bekijken. Ook de mogelijkheden voor de invoe ring van een nationale omroep zullen nog eens door een studiecommissie worden bezien, waarna uiterlijk 1973 een partijconferentie over dit pro bleem zal worden gehouden. Het hoofdbestuur zal zich tenslotte nog eens buigen over de vraag of al dan niet een eigen risico in de zieken fondsverzekering moet worden inge voerd. Er rezen op het congres hierte gen zoveel bezwaren dat de heer Ber ger voorstelde het probleem nog eens te bestuderen. 'Veel wantrouwen gezaaid' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Boersma is bang, dat het sociaal contract niet tot stand komt, omdat de kans bestaat dat DS'70 na de verkie zingen weer aan de regering deelneemt. Door het optreden van DS'70 is namelijk een grote mate van wantrouwen bij de vakbeweging gezaaid. Het is eigenlijk een stuk tragiek, zei drs. Boersma zaterdag avond, dat de inflatie-bestrijding niet tot stand komt door het op treden van de club (DS'70) die beweert kampioen te zijn van de inflatiebestrijding. \erhuisd na brand n% «n verslaggever ^ÏAARLEM Tweehonderdvijftig ge- ÏAARLEM 250 georganiseerde per- van de drukkerij 'Hen- VHollarad' uit Haarlem hebben erdagmorgen in een door de drie Na fische bonden uitgeschreven verga- ,s^ ring besloten een telegram en een tuit ief te sturen aan de directies van lakn nkes-Holland en de Nederlandse igbladunie. Zij stellen daarin de .eis, - morgen het gesprek over de socia- ivoorzieningen van het personeel, verplicht wordt naar Purmerend reizen, wordt hervat. Mocht dit en resultaat opleveren dan zullen scherpste maatregelen' worden gepast, zo is besloten, de brand in juli moesten leden uJji m het personeel naar Amsterdam, i. li in Haag en Rotterdam reizen om te ion e^en' Ómdat het een noodsituatie et Ti lrof werd aan verzoek van de di reeties meegewerkt. Inmiddels is be- oten het Haarlemse bedrijf naar Brmerend over te brengen en samen 1.35 laan werken met Senefelder. vakbonden hadden de directies n Henkes en de Nederlandse Dag- adunie op korte termijn gevraagd "i duidelijk beeld te geven van de 'sequenties voor het personeel, dat lr Purmerend moet. Het overleg '°°Pt echter traag. Volgens de vak- nden gaat het over de onzekerheid vijfcr11 verhuizen naar Purmerend en het entueel blijven wonen in Haarlem, j 1S' volSens de bonden, te weinig 5'_ terheid geboden over wat er zal i tt» ton gebeuren in de toekomst, irf lacU 33-45 (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1IJlst. ROTTERDAM Een echtelijke twist in zijn woning in de Bloemfontein straat leidde er' toe, dat de 36-jarige metaalbewerker F. J. N. P. door zijn even oude echtgenote met een vlees mes zodanig werd gewond, dat hij tijdens het transport naar het Zuider ziekenhuis is overleden. De man kwam dronken thuis en kreeg in de keuken onenigheid met zijn vrouw, die vlees aan het snijden was. Tijdens de worsteling die daarop volgde kreeg de man het mes in zijn rechterzijde. De vrouw is in bewaring gesteld. Een onderonsje op het congres van DS'70: van links naar rechts fractieleider mr. J. J. A. Berger, campagneleider jhr.-mr. M. L. de Brauw, lijsttrekker mr. W. Drees en ex-staatssecretaris mevrouw S. van Veenendaal. Van een verslaggever SCHIPHOL 'Ik ben nu veel optimistischer dan een week geleden bij mijn vertrek naar Istanboel. Ik had namelijk ten onrechte de in** druk gekregen dat de Duitse regering niets voor mijn zoon deed', al dus mevrouw Van der Aar, moeder van de 24-jarige Hans van der Aar, die wegens het bezit van hasjiesj al viereneenhalf jaar in een gevangenis in Turkije zit. Mevrouw Van der Aar kwam gistera vond uit Istanboel aan, waar zij het proces bijwoonde, waarin haar zoon afgelopen woensdag terechtstond om dat hij in de gevangenis hasjsigaret- ten zou hebben uitgedeeld. 'In juni, na het bekend worden van die zaak, was Hans de eerste verdach te. Uit de verklaringen van d edrie getuigen is woensdag komen vast te staan dat Hans, die geen cent bezat en dus de sigaretten niet gekocht kon hebben, in elk geval niet de man is geweest die ze heeft uitgedeeld', ver telde mevrouw Van der Aar op Schip hol. De gezondheidstoestand van Hans. die in een gevangenishospitaal verblijft, is niet best. 'Hans is tijde lijk opgenomen, dn een zenuwkliniek. Daar hebben de Nederlandse en de Duitse ambassade voor gezorgd. Maar Werkgemeenschap in Amersfoort bijeen AMERSFOORT De Politieke Werkgemeenschap van Protestantse Christenen die lid zijn van allerlei partijen (PCWG) heeft zaterdag in Amersfoort besloten geen stemadvies uit te brengen met het oog op de komende verkiezingen: een dergelijk advies zou paternalistisch zijn. Wel zullen de leden van de groep hun overwegingen kenbaar maken waarop zij hun stem kieskeurig op een bepaalde partij uit brengen. Er zal bleek uit de discussie, een voorkeur zijn voor de progressieve partijen. Maar dat neemt niet weg, dat ook leden van de traditionele confessionele partijen aan het werk van de werkgemeenschap kunnen deelnemen en hun overwegingen naar voren kunnen brengen. Het is de bedoeling eerst regionaal te werk te gaan. Op grond van de stemo- verwegingen uit de regio's van het secretariaat zal de groep een wat genoemd wordt centrale overweging opstellen. De werkgemeenschap kwam zaterdag onder leiding van drs. H. Jongedijk uit Amersfoort bijeen om Het Evangelisch Politiek Appèl ge schreven door ds. E. Pijlman te be spreken. Dr. H. Wiersinga, inleider op deze bijeenkomst, noemde het stuk mager wat betreft de sociale en politieke consequenties. Hij vroeg zich af hoe mensen die met hetzelfde evangelie leven in de toepassing van het evan gelie zo totaal verschillende wegen kunnen gaan. Polarisatie moet vol gens dr. Wiersinga als ideologie wor den afgewezen maar kan in noodsitua ties noodzakelijk zijn. De confessionele partijen hebben te recht geleerd dat het evangelie niet neutraal is, maar deze partijen dachten te vaak dat het evangelie eerder een stabiliserende factor is. terwijl het meer een transformerende kracht moet zijn. Dr. Wiersinga bespeurde in het appèl een spanning naar de kant van de kerk (kan de kerk wel partij kiezen?) en naar de kant van de politieke partijen. Er worden altijd vuile han den gemaakt. Dr. Wiersinga miste in het appèl de verbinding van de verzoening met de verwachting. De verzoening moet con creter worden gemaakt. Dat komt vooral neer op het recht doen aan een ander. In de praktijk betekent de verzoening meestal een poging om tegenstellingen te versluieren. Verzoe nen is geen lijmen, maar werkelijk veranderen. een onzer verslaggevers °nlioff te horen gekregen dat op het besluit de mondeling toegezegde subsidie in 'rekken, niet zal worden teruggekomen. -«? Een c. tg, kinderachtig besluit', politicoloog Henk Berg- die zich in dienst van ooip I NCBD met de voorbere- ndjjs ^'an de actie heeft bezig- :n. i k?,ud.en 'De overheid zegt ïs. j «Ja dat er iets aan politieke T^mg moet worden gedaan dan doe je iets dat in hun rie Past en dan laten ze n "weten. Er is weer eens ngeboQfd^ ln't'at'e^ de grond -en~ f,gIÜan gelooft overigens -l dat het tot een kort ge- za' k°men. De organisa tie n,,! vlan een v°rig jaar in rlerdam gehouden dekolo- i.45 J l ^ngres gingen wel naar rechter, toen de regering ■sertie een toegezegde subsi van 10.000 gulden toe te kennen: zij werden in het ge lijk gesteld en ontvingen als nog het beloofde bedrag. Het NCBD is van mening dat het besluit de 'Aktie 18+' niet te steunen, in het verlengde ligt van de weigering de dekoloni- satoren te subsidiëren. De 'Aktie 18+' had als doel de jonge kiezers, in de leeftijd van 18 tot 23 jaar, op 29 november naar de stembus te krijgen. De actie werd gevoerd door de NCBD, de Nederland se politieke jongeren-contact- raad. de Moderne jeugdraad en de confessionele jeugdra den. Zij werden bijgestaan door een aantal jonge reclame mensen. Het ministerie van CRM had een subsidie van 50.000 gulden beloofd. De subsidieverlening is afge sprongen op de leuze die bij de actie zou worden gevoerd. Een door het Amsterdamse marktonderzoekbureau Makro- test uitgevoerde peiling had geleerd, dat de leuze 'stem jong, anders blijven ze altijd de baas' de doelgroep het meeste zou aanspreken. Bij de heer Vonhoff schoot dat motto in het verkeerde keelgat. Hij meende dat er sprake was van een politieke leuze, gericht tegen het zitten de kabinet. Ruim een week geleden liet hij de organisato ren van de actie weten op grond daarvan geen subsidie te zullen toekennen. De vrij dagmorgen ondernomen laat ste poging hem tot andere Staatssecretaris Vonhoff, die mededeling deed van een 'kinderachtig besluit'. gedachten te brengen, was vruchteloos. De heer Vonhoff wilde alleen in de buidel tas ten, als de activisten met een andere 'kreet' op de proppen zouden komen. Bij de subsidie-aanvrage was het ministerie meegedeeld dat de actie zou worden gevoerd onder het motto 'stem jong, anders krijgen die anderen hun zin', maar er was uitdruk kelijk aan toegevoegd dat deze slagzin veranderd zou kunnen worden. De reclameman Ge rard de Groot stelde als leuze voor: 'Stem, want als je 't niet doet krijgt je vader z'n zin'. De Katholieke werkende jon geren (KWJ) maakte daar be zwaar tegen en stapte uit de boot: de organisatie meende dat met dat motto een genera tieconflict werd geschapen, waaraan zij niet wilde mee werken. Bergman zegt dat hij aanvan kelijk de door Vonhoff ge wraakte slagzin wel had willen vervangen door 'Stem jong, anders blijven die ouderen al tijd de baas', maar later toch ook het standpunt van de meerderheid van de organisa toren deelde, dat het hier om een principiële zaak gaat: een ontoelaatbare betutteling door de overheid. 'Dit was', zegt Bergman, 'een inbreuk op on ze autonomie'. Het weerwoord van ex-minister De Braauw van DS'70, vroeger in het kabinet de grote tegenstander van de minister van sociale zaken, met wie drs. Boersma zaterdagavond voor de KRO-televisie discussieerde, was al leen, dat het fataal voor het land zou zijn, wanneer er voor de verkiezingen geen sociaal akkoord zou worden be reikt. Minister Boersma sloot de mo gelijkheid niet uit, dat DS'70 terug keert in de regering. 'Deze partij wil mij niet en dan moet ik een ander baantje zoeken', ze hij. Uitgangspunt voor het sluiten van een sociaal contract moet zijn dat er in ieder geval afspraken worden ge maakt over maatregelen die verhinde ren dat het jaar 1973 verloren gaat voor een krachtige bestrijding van de heilloze en a-sociale inflatie. Het is namelijk de vraag of vóór de verkie zingen een allesomvattend contract mogelijk is. Het akkoord moet vol gens minister Boersma niet alleen de prijzen en de CAO-lonen omvatten, het gaat ook om de inkomens van degenen die veel meer verdienen en niet onder een CAO vallen. - De sterke stijging van de prijzen de laatste tijd noemde minister Boersma vooral een punt voor de werkgevers in deze kliniek is er bij wijze van spreken plaats voor 24 mensen en liggen er 500. Ze ligge ngewoon naakt op de grond en daar hebben ze hem bijgestopt. Hij si gaan schelden dat hij daar niet wilde blijven. Na een week is hij naar zijn gevangenis te ruggebracht', aldus de moeder van Hans, die vertelde dat hij geestelijk is afgeknapt. Hans van der Aar is veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. Tijdens de viereneenhalfjaar, die hij nu heeft uitgezeten, hebben zijn Duitse moeder en Nederlandse stiefvader alles in het werk gesteld om Hans, die de Duitse nationaliteit heeft, vrij te krijgen. Ze trachtten daarvoor de medewerking te krijgen van de Nederlandse en Duitse regering. Mevrouw Van der Aar is vol lof over de steun van het Duitse en Nederlandse consulaat in Istanboel. CULEMBORG Na de aanhouding van de twee daders van de gewapende bankoverval op de Algemene Bank Nederland donderdag j.l. te Culem borg die het afgelopen weekeinde res pectievelijk te Utrecht en Lobith kon den worden gearresteerd, is ook het grootste deel van de buit, 22.000 van de 23.000 die waren meegeno men, zondag in Antwerpen achter haald. De daders zijn de 23-jarige glazenwasser P. O. uit Dordrecht en de 25-jarige matroos F. J. van Z. Op het schip werden nog enkele wapens aangetroffen. Beiden zijn thans voor een verder onderzoek op het politie bureau in Culemborg ingesloten. JOHANNESBURG (Reuter) Er is al voldoende onderzoek verricht naar de werkgelegenheidspolitiek voor niet- blanken in Zuid-Afrika, vindt minis ter van binnenlandse zaken Connie Mulder, en daarom zullen buitenlan ders die zich nader in deze politiek willen verdiepen, geen visum meer krijgen. Van een verslaggever HAARLEM Propagandisten van de afdeling Haarlem en omstreken van de Roomskatho- lieke Partij Nederland, die voor het eerst aan de verkiezingen zal deelnemen, hebben gisteren moeilijkheden ondervonden bij Imn pogingen om folders aan kerkgangers uit te reiken. Het bestuur had aan de deken van Haalem medewerking gevraagd maar deze had in overleg met de pastoors van Haarlem, Bloe- mendaal en Heemstede besloten de propagandisten niet op de kerkpleinen toe te laten. Ook vroeg hij de folders niet in de omgeving van de kerken uit de delen. 'De kerk mag niet mts- bruikt worden voor politieke acties' zei de deken. De propagandisten stonden nu niet op de pleinen voor de keken maar wel op de trottoirs in de buurt. Hier en daar heb ben pastoors nog getracht dat te voorkomen en de propagandis ten gevraagd zich te verwijde ren, maar daaraan is geen ge volg gegeven. In één van de kerken zei de pastoor dat 'een of andere politieke partij' fol ders uit zou reiken maar dat dit buiten verantwoordelijkheid van de kerk zou gebeuren. Ondanks de intrekking van de subsidie zal het NCBD het nieuwe kiezerscorps, zij het op kleinere schaal, blijven 'be werken'. In het kader van de actie was er al wat voorlich tingsmateriaal vervaardigd en iedereen die daarvoor belang stelling heeft, kan het krijgen. Er komen, zegt Bergman, nog steeds aanvragen binnen, van scholen, vormingscentra, en zelfs van voetbalclubs. Alleen de radio- en tv-spots zullen niet vervaardigd kun nen worden en ook de plakac- tie moet vervallen. Er zou een hlaf miljoen stickers worden gemaakt en de persen draai den al, toen het teleurstellen de nieuws uit Den Haag kwam. Het ministerie van CRM heeft zich wel bereid verklaard de al gemaakte kosten^ (een klei ne duizend gulden)'te vergoe den. Het NCBD moet het ver der op eigen houtje doen. Maar de oproepen te gaan stemmen, kunnen wel verge zeld blijven gaan van het motto 'Stem jong, anders blij ven ze altijd de baas'. in het gesprek met het bedrijfsleven over het sociaal contract. De regering gaat er van uit dat de nullijn blijft gehandhaafd (geen reë le loonsverbetering) maar het gevolg van het standpunt van de heer De Braauw is dat de werkgevers erop achteruitgaan, aldus drs. Boersma, terwijl de stijging van de produktdvi- teit is meegevallen. Drijfzand UTRECHT Landmachtmajoor C. Hakkert uit Ede, die eind vorig jaar in het nieuws kwam toen hij op verzoek van uitgeverij Sijthoff het boek 'Een boekje open over officie ren' schreef, heeft hiervoor van zijn chef, generaal Kranenburg, een schrif telijke berisping gekregen. De heer Hakkert deelde dit zaterdag middag mee in het VARA-programma 'Dit is het begin'. Het werd de heer Hakkert kwalijk genomen, dat hij 'in strijd met de afgelegde eed als hoofd officier een boek heeft geschreven, waardoor hij op onzorgvuldige wijze voorbijgaand aan de eisen van loyali teit en saamhorigheid, de goede ver houdingen in de krijgsmacht heeft verstoord'. Volgens generaal Kranenburg heeft majoor Hakkert op 'heftige, nodeloze en kwetsende wijze afbreuk gedaan aan het aanzien van de militaire auto riteiten en de officieren in het alge meen'. De heer Hakkert zei, dat hij na het verschijnen van het boek, in de offi ciersmess is doodgezwegen. Door al lerlei militaire onderzoeken raakte hij overspannen en kreeg een lichte hart infarct. Hij kondigde verder aan, dat hij samen met een andere officier, een nieuw boek heeft geschreven, dat misschien nog dit jaar verschijnt. Het Tweede kamerlid B. Stemerdink (PvdA) veroordeelde de berisping. Het gaat er naar zijn mening niet om of een boek goed of slecht is, maar of een officier- een ambtenaar- zijn me ning op papier mag zetten, zonder daarvoor gestraft te worden. Van een correspondent DRIEBERGEN Bij een brand in een schuur achter de boerderij Zel- denrust zijn 27 varkens omgekomen. Acht andere moesten worden afge maakt. De schade bedraagt 75.000 gul- -den. De brand moet ontstaan zijn bij schilderswerkzaamheden. Ex-minister De Braauw zei dat de rijksbegroting is gebaseerd op drijf zand, omdat er geen zekerheid bestaat over de loon- en prijsontwikkeling. Minister Boersma vond deze bewering maar sterk overdreven. Een loonstij ging van elf in plaats van negen procent scheelt op de begroting hon derd miljoen gulden. Dat is gezien het totaal van de begroting, niet veeL De bewindsman zei zeer huiverig te zijn voor maatregelen die niet meer effectief zijn. DS'70 onderkent niet het gevaar van het ingrijpen van bovenaf. De situatie is nu zo (kijk naar Vuyck in Kapelle en naar de NK) dat je met elkaar moet proberen eruit te komen. Als alle middelen zijn uitgeput dan kan de regering pas ingrijpen. Zelfde weertype Van onze weerkundige medewerker De barometers zijn het afgelopen week einde doorgegaan met stijgen. De luchtdruk kivam boven 1030 millibar uit. Om één uur gistermiddag rappor teerde Schiphol 1030.4 millibar en in Schotland was de barometer toen al op een stand van ruim 1035 millibar, gisteravond 1036 millibar. Tot veler verwondering bleef het niet helemaal droog. Ondanks het zo florissant staande weerglas begon het te rege nen. De eerste meldingen kwamen uit Groningen en Noord-Drente, waar de straten rond het middaguur flink nat waren na één millimeter neerslag. Later vielen ook elders in het noor den echte regenbuitjes, afgewisseld door motregen-vlagen. Vooral voor wie de weerkaarten van het weekein de onder ogen had gehad zaterdag was er een maximum op twaalfdui zend meter hoogte heel dicht bij Ne derland kwam deze nattigheid on verwacht. Ze werd dan ook niet op ettelijke kilometers hoogte geprodu ceerd maar in de onderste twee tot 2'/2 kilometer. Westelijke tot noord westelijke winden voerden vochtige lucht van over de relatief warme Noordzee aan. Er ontwikkelden zich buitjes Den Helder meldde om één uur 's middags een cumulonimbus) die de bovenbeschreven regen afleverden. Het zijn slechts zwakke storingen die van de Noordzee ons land binnendrin gen en in groter verband bezien blijft het droge en vrij koude weer met tamelijk veel bewolking aanhouden. De barometers liepen gisteravond overal in den lande nog verder op. In het Middellandse Zee-gebied (Zuid-lta- lië en Griekenland) handhaafd zich een regenachtig en onweersachtig weertype maar in Zuid-Frankrijk is de neerslag-activiteit zaterdag gestopt. In Toulon werd gistermiddag nog 23 graden gemeten, in Sevilla 24. De gemiddelde etmaaltemperatuur te De Bilt is de eerste twaalf dagen van oktober 8.8 graad Celsius geweest, dat is ruim één graad lager dan het 'normale' gemiddelde van de gehele maand. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag 7 tol 19 uur: Amsterdam zwaar bew. 14 0: De Bilt regen 13 0.1: Deelen motregen 13 zwaar bew. 12 0; Den Helder, geheel bew. 0.1; Eelde geheel bew. 13 0.2; Eindhoven 13 0; Luchth. R'dam zwaar bew. 13 0; Twen te geheel bew. 11 0; Vlissingen onbewolkt 13 0; Zd.-Limburg half bewolkt 9 0: Aber deen onbewolkt 14 0; Athene licht bewolkt 25 0; Barcelona half bew 21 0: Berlijn zwaar bew. 11 0: Bordeaux licht bewolkt 18 0: Brussel onbewolkt 8 0; Frankfort onbewolkt 12 0; Genève onbewolkt 13 0: Helsinki ge heel bew. 8 0; Kopenhagen onbewolkt 14 0; Lissabon licht bewolkt 23 0: Locarno on bewolkt 18 0: Londen half bewolkt 15 0: Lu xemburg onbewolkt 13 0: Madrid onbewolkt 19 0; Malaga half bewolkt 23 0; MaUorca half bewolkt 21 0: MQnchen onbewolkt 10 0; Nice zwaar bew. 21 0: Oslo onbewolkt 15 0: Rome onbewolkt 21 0; Spilt onbewolkt 21 0; Stockholm onbewolkt 14 0; Wenen geheel bew. 12 0: Zürich onbewolkt 12 0; Casa Blanca half bewolkt 22 0:: Istanboel onweer 18 15: Las Palmas zwaar bew. 19 2; Tel-Aviv half bewolkt 27 0; Tunis half bewolkt 24 0. Hoog water 17 oktober: Vlisslngeni 8.52 - 10.07 - 22.44; IJmuiden: 10.51 - 23.28; Den Helder: 1.10 - 13.30: Harlingen: 3.35 - 16.10; Delfzijl: 5.47 18.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5