Zending vaak gezien als stuiptrekking van 't kolonialisme Vierduizend mensen bij manifestatie voor de 'éne weg' Bernsteins Trouble in Tahiti' in de Rotterdamse Doelen Progressieve rabbijnen behalen overwinning Trouw K wartet David Oistrach nog altijd een meester uw probleem ook het onze Kerkelijke werkdag over versobering Nederland heeft grootste caravan- gebruik in W.-Europa Personalia Ilockendalage Haydns 'De beloonde trouw' werd aardig uitgevoerd vandaag Vaticaan: cursus moet direct weg TROUW/KWARTET MAANDAG 16 OKTORER 1972 KUNST/KERK T2/1 door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Twee dirigenten stonden zaterdagavond tijdens het in de Doelen gegeven Promenadeconcert voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Edo de Waart leidde voor de pauze een klassiek-romantisch programma met Hummels Grand Concerto in a (solist Stanley Hoogland) en de Ou verture-fantasie Romeo en Julia van Tschaikowski. Tijdens het tweede deel van de avond dirigeerde Jochum Slothouwer een opera in zeven tafere len van Leonard Bernstein, getiteld 'Trouble in Tahiti'. Het gaat hier om een half komisch verhaal met een wat wrange ondertoon. Een Amerikaans doorsnee-echtpaar uit de middelklasse, dat het materieel aan niets ontbreekt, schijnt aanvankelijk, voor het uiterlijk althans, in alle vi ede en harmonie en zonder enige problematiek te verkeren. Maar in de praktijk lijken de echtgenoten finaal langs elkaar heen te leven. Zonder de weg tot elkaar terug te vinden zoeken zij als beste oplossing naar 'gezellig' samen uit te gaan. Voor de sfeertekening van de zeven scènes gebruikt Bernstein voor de rollen van de echtgenoten twee voca listen (deze avond waren dat Inge Fiölich en Nardy Graus) en een klei ne vocale groep (Anne Haenen, Jan Blinkhof en Willem Laakman) die een vriendelijk optimisme en volle tevredenheid met de wereld moet uit beelden. Eigenlijk leent de Doelen zich niet voor zulk een opvoering. Nog afgedacht van de wel zeer primi tieve zetstukken bleek aanvankelijk een te diepe opstelling op het podium niet bevorderlijk voor het goed over komen der stemmen. Staatsprijs voor Louis Paul Boon BRUSSEL (ANP) De jury voor de teokenning van de driejaarlijkse staats prijs voor verhalend proza in België, heeft voorgesteld die prijs toe te kennen (voor 1969-1971) aan Louis Paul Boon. Hij krijgt de prijs Voor zijn werk 'Pieter Daens'. Louis Paul Boon werd op 15 maart 1912 in Aalst geboren. Als jongen gaf hij al snel de studie op en hij kwam aan de kost als huis- en dekoratie- schilder. Later werd hij journalist bij het Belgische blad Vooruit. In 1942 werd het manuscript van zijn eerste roman, 'De voorstad groeit', bekroond met de Leo Kryn-prijs. La ter kreeg hij er ook de H. Roland Holst-prijs voor. Boon werd vooral bekend door zijn boeken de 'Kapellekensbaan' en 'Een zomer te Termuren'. Boon ('Boontje' voor zijn lezers) heeft een eenmans tijdschrift uitgegeven 'Boontjes re servaat' geheten, waarin hij gedachten en invallen publiceerde. Hij heeft een groot aantal romans en korte verha len op zijn naam. In het afgelopen jaar was hij zeer produktief en bracht hij drie nieuwe boeken op de markt, namelijk de documentaire 'Pieter Daens', de ro man 'Als het onkruid bloeit' en het pornoverhaaltje 'Mieke Maaike's obsce- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B Bol. Den Haag: dr. EL Bleumlnk, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Fibbe. Rot terdam; J. Lanser. Utrecht; dra. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H A de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; nr. dr J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr K. van Houten, Wagenin- gen; ds. O. I. Hyikema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen. Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; prot. dr. G. C. van Nlftrlk, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozlnga, Lunteren, dr. A. Veer man, Rijswijk (Z.-H.); H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra, Oosterland (Zld.). Het ontbreken van de tekst in het programma maakte het geheel er ook al niet duidelijker op. In het verloop van het stuk kwam de zang der hoofdpersonen wel beter tot zijn recht Het kleine orkest bestaande uit blazers, enkele strijkers, slagwerk en harp. was aan de rechterzijde van het podium opgesteld, wat in akoestisch opzicht natuurlijk weer niet profijte lijk was voor het gedeelte van het publiek dat rechts op de ring zat. De muziek van dit uit 1953 daterende stuk klinkt vlot, zoals zoveel dat Bernstein schreef, maar komt zelden boven het oppervlakkige uit. Het klei ne ensemble Opera Studio van de Ned. Operastichting zou het naar het ons voorkomt in de Schouwburg met het orkest in de bak beter hebben gedaan. Na een kleurrijke, maar hier en daar wat rafelige uitvoering van Tschai- kowski's Romeo heeft een overtuigen de en briljante vertolking van Hum mels a moll klavierconcert stellig bij gedragen tot een hogere waardering van deze nevenfiguur uit de overgangs tijd tussen de Weense klassieken en de romantiek. Het klavierspel van Stanley Hoogland klonk bij alle virtu ositeit gaaf en afgewerkt De volgza me orkestbegeleiding was mede bepa lend voor het hoge uitvoeringspeil. (door Adr. Hager) DEN HAAG Een bezoek van de Russische violist David Oistrach aan Nederland gaat gepaard met in korte tijd een groot aantal concerten in diverse plaatsen met verschillende composities. Geen sinecure, doch van een musicus op zijn niveau met een 45-jarige podiumervaring kan men verwachten, dat hij deze, vooral gees telijke, inspanning opbrengt. Oistrach heeft een uitgebreid reper toire, doch met name in het vioolcon cert van Brahms is hij een uitblinker. Niet alleen op de plaat, doch ook op de Nederlandse podia bracht hij het werk meerdere malen. Een lyrisch bewogen, wondermooi klinkende, in alle kracht tinkelende weergave, met een cadans als bewijs van zijn onaan tastbaar meesterschap. Oistrach is nu 64 jaar, gelukkig bestaat voor derge lijke musici niet de pensioengerech tigde leeftijd van 65 jaar. Uit de ovaties immers bleek dat men hem gaarne nog vele malen wilde terug zien. Hiroyuki Iwaki en het Residentieor kest hebben zich volledig gericht op de wensen van Oistrach. Een over het algemeen goed sluitende begeleiding, al zal de solist weieens door meer welluidende blaasinstrumenten omge ven zijn geweest. De 27-jarige Mahler voltooide In 1888 zijn eerste symphonie, de opmaat van een gigantisch symphonisch oeuvre tot en met de onvoltooide tiende. Zijn eersteling, ook wel Titan-symphonie genoemd is een muzikale wandeling door de natuur, zij het dat zulks bij Mahler niet uitsluitend ontspanning betekent Voor Iwaki zeer zeker: Mah ler kostte hen enorme inspanning. Dankzij de inzet van het orkest kwam er echter een goed klinkend geheel tot stand. Het Residentieorkest heeft geen uitgesproken Mahler-traditie en dan is het voor een gastdirigent geen eenvoudige zaak een volledige greep op het orkest te krijgen. Maar het publiek kwam toch primair voor Oistrach. mi Brleren die niet zijn voorzien van naam en adrci kannen niet In behandeling woeden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 141, Botterdam. Vraag: Hoeveel kost een begrafenis vanuit mijn woonplaats naar een kerkhof in een andere gemeente op ongeveer 25 kilometer afstand, waar ik een eigen graf heb. De grafrechten zijn voor 40 jaar betaald. Het betreft een eenvoudige begrafenis met één volgauto. Mijn verzekering is slechts 175. Mijn inkomsten zijn klein en het valt moeilijk geld opzij te leggen, terwijl de kosten elk jaar toenemen. Antwoord: De eenvoudigste begrafenis kost tegenwoordig een groot bedrag. U moet rekenen op minstens 1200 (nu). U kunt zich wenden tot de dienst sociale zaken in uw gemeente huis. De bijstandswet springt in uw geval zeker bij. Het is het recht van elke Nederlander op een gegeven ogenblik daarvan gebruik te maken. De familie is er mee geholpen als deze zaken van tevoren geregeld zijn. Renato Capecchi in 'De beloonde trouw'. UTRECHT Zaterdag 18 november zal in Rotterdam de tweede landelijke werkdag voor ontwikkelingssamenwer king van de gereformeerde kerken worden gehouden. Het thema voor deze dag wordt 'Versobering, ja! Maar hoe?'. Aan de hand van korte inleidingen zal hierop worden ingegaan door drs. G. J. van Apeldoorn, ontwikkelings- econoom, prof. dr. T. P. van der Kooy, oud-hoogleraar in de economie, dr. J. M. van Minnen, studentenpredikant en drs. D. Schut, politicoloog. Vervol gens zullen de deelnemers in drie groepen (kerk, maatschappij en per soonlijk leven) nader over het onder werp van gedachten wisselen. De dag wordt gehouden in de Verrij zeniskerk, Springerstraat 340, Rotter- dam-Alexanderstad. De kosten van deelname bedragen 3,50 per persoon. Hierbij zijn lunch en koffie inbegre pen. De eerste werkdag werd 22 april in Zwolle gehouden over 'De macht der machtelozen'. DEN HAAG Nederland heeft het grootste caravangebruik van West-Eu ropa. Met een verhoudingscijfer van 54 caravans op duizend personenauto's staat ons land aan de top, gevolgd door België met 49 en Engeland met 46. Het caravangebruik in landen als Frankrijk met 29 en West-Duitsland met 19 ligt nog achter, zodat daar van een relatief snelle groei sprake is. Haydn componeerde La fidelta premi- ata (De beloonde trouw) voor de opening van het nieuwe theater van zijn broodheer Vorst Nicolaus Ester- hazy omstreeks 1780. Het gebeurde in haast en er werd later nog veel aan veranderd, maar het stuk had uitbun dig succes. Hoewel het uit de recon structie door Landon Robbins niet helemaal gaaf tevoorschijn zal zijn gekomen, kan toch wel geconstateerd worden dat met La fedelta premiata geen meesterwerk aan de vergetelheid werd ontrukt. Het uitermate naïeve libretto waarin een aantal pastorale liefdesparen elkaar drie bedrijven lang voor de voeten lopen totdat de godin Diana aan het slot orde op zaken stelt, werd door Haydn voorzien Afscheid: Aan de Vrije Universiteit heeft dr. A. C. Drogendijk gisteren afscheid genomen als hoogleraar in de sociale geneeskunde. Prof. Drogendijk was sinds 1954 aan de VU verbonden. Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen R. Hamerslag en H. Nieswaag (T.H. Delft) en W.A. Corstanje (T.H. Eind hoven) tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen: F. van Herp (Nijmegen) en J. A. Schulp (Vrije Universiteit); tot doctor in de land bouwwetenschappen: L. J. G. van der Maesem en M. B. Ponsen (Wagenin- gen); tot doctor in de sociale weten schappen: R. Kats (Groningen), tot doctor in de geneeskunde: H. Letzel (Nijmegen). Onderscheiding - Dr. E. G. Woodrofe voorzitter van de raad van bestuur van Unilever limited, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Benoeming - De heer J. van der Gijp is pei 1 november benoemd tot hoofd inspecteur-directeur voor de arbeids voorziening in Zeeland. Hij volgt mr. J. S. Rietema op, die in dezelfde fune» tie in Groningen benoemd is. De heer Van der Gijp is sinds 1968 directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag. Burgemeester De heer F. Hoekstra te Apeldoorn is per 1 november be noemd tot burgemeester van Hoevela ken. De heer Hoekstra (46) is her vormd predikant in Rotterdam ge weest en lid van de Apeldoornse PvdA-fractie. Onderscheiding Mr. P. Knapen uit het Belgische Sint Truiden is bij zijn afscheid als voorzitter van het be stuur van het Groot Limburgs Toneel benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Minister Engels heeft hem in de Maastrichtse stadsschouw burg de onderscheiding uitgereikt. Derde regionale zendingsdag Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Een paar jaar geleden dacht ik nog: het wordt gemak kelijker. We staan niet meer als overheersers tegenover overheersten maar als gelijken tegenover elkaar, van mens tot mens. Dat was te optimistisch. Dat oude zeer schijnt nog lang door te werken. In vele jonge staten wordt de zending toch nog gezien als een laatste stuip trekking van het kolonialisme'. Dat zei prof. dr. D. C. Mulder zaterdag op de derde regionale zendingsdag, belegd door de Nederlandse Zendingsraad. door R. N. Degens AMSTERDAM Twee jaar geleden gaf de Nederlandse Opera Stich ting tijdens het Holland Festival de première van La fedelta premiata, een door H. C. Robbins Landon herontdekte opera van Haydn. Vrij dagavond werd in de Amsterdamse Stadsschouwburg met een nieuwe reeks voorstellingen van dit werk in dezelfde bezetting begonnen. van een muziek waarin doorlopend de ene teleurgestelde minnaar na de an dere met recitatief en aria opdraaft. Hij deed het handig en vakkundig en hoe kan het anders hier en daar met de verrassende oorspronkelijk heid van een grootmeester. Als muzikaal amusement is het voor onze tijd alleen nog te pruimen wan neer het met een parodiërend gebaar wordt gepresenteerd. Voorzover dat in de bedoeling van regisseur Jean-Pier re Ponnelle (die ook de decors en costuums ontwierp) heeft gelegen, is het alleen in de door Renato Capecchi meesterlijk vertolkte rol van de gekke rokkenjager Perrucchetto merkbaar geweest. Hij had in dit opzicht dan wel de dankbaarste rol, maar het eist enorm veel talent om daar op deze manier gebruik van te maken. Voor het overige was het best een aardige voorstelling, met opmerkelijk goede bijdragen van Ans Philippo en Nico Boer. met een spits spelend Neder lands Kamerorkest in de bak, en met Alberto Erede als muzikaal leider die voor een vlotte gang van zaken zorg de. Het zijn de 55-jarige rabbi Shlomo Goren en de 51-jarige rabbi Ovadia Josef. 'Zij vertegenwoordigen ons al ler hoop', zei Haim Haifeitz van het ministerie van religieuze zaken na afloop van de stemming, 'de oude garde is verdwenen'. Rabbi Goren, oud-hoofdlegerrabbijn, versloeg bij de stemming de zeer conservatieve 87-jarige rabbi Isser Un- terman, en neemt derhalve voor de komende vijf jaar diens functie van askenasisch opperrabbijn voor de westerse joden over. Ovadia Josef versloeg Yitshak Nissim (76). Hij bekleedt nu de functie van opperrabbijn voor de sefardische of oosterse joden. Eerder zijn er twee van deze dagen gehouden in Etten Leur en in Hooge- veen. Het patroon van die dagen is hetzelfde: 'n algemene inleiding waar in de nieuwe zendingssituatie in gro te lijnen wordt weergegeven, een keu zeprogramma uit verschillende aspec ten van het zendingswerk (de verhou ding met werelddiakonaat en ontwik kelingssamenwerking, het anti-racisme- programma, de kerk in Oost-Europa enz.), dit alles omlijst door 'zang en snaren'. De opening in de Utrechtse Jaarbeurscongreshal door de zang en combogroep van het Militair Hospi taal in Utrecht had niets meer van dat plechtig-obligate, maar was uit bundig en sprankelend. Overigens trof de 'Multi-dia-show In donesia '72' van Hans Samson alweer hetzelfde lot dat haar ook (lin Engelse versie) in de zitting van het Centraal Comité van de Wereldraad had getroffen: gereserveerd te worden voor diegenen, die verder niets zin nigs te doen hadden. Twee vertonin gen voor de wereldraad werden heel pover bezocht omdat zij na de dagslui ting werden gehouden en nu was aangekondigd dat 'wie niet aan een discussiegroep wil deelnemen' er naar kon gaan kijken. De achterstelling van het visuele bij het verbale in de kerk is opmerkelijk, maar degenen die dit gezien hebben konden zich wel eens meer aangesproken hebben gevoeld dan door alles wat er verder geboden werd. Deze indringen de voorstelling, dynamischer nog dan film, zou eindelijk eens deel van een programma moeten worden. Vragen 'Moeten we spreken' en 'Moeten wij spreken' waren de twee vragen waar prof. Mulder op in ging. De vragen komen niet voort uit twij fel of we wel iets te zeggen hebben. Natuurlijk wordt ons vaak voorgehou den dat we geen boodschap hebben die antwoord geeft op de vragen van vandaag maar op die van gisteren. 'Waarom zouden we aanhangers van andere religies en culturen uit hun zekerheden stoten en daar onze eigen onzekerheid voor in de plaats stellen? Neen, wij hebben wat gehoord dat de moeite waard gebleven is, en dat doorverteld moet worden', aldus prof. Mulder. De vraag op we wel moeten spreken komt ook vaak voort uit inzicht in het kwaad dat er in het verleden allemaal onder of achter de kruisba nier geschied is. Of, zoals een Afri kaan het eens onder woorden bracht:: 'uw daden spreken zo luid, dat we uw woorden niet horen kunnen'. Te snel Roger Caras -Poema. Uitgeverij: De Boer, Bussum. Prijs 17,90. De Amerikaanse auteur Caras, die met zijn boeken over dieren, telkens een pleidooi levert voor het behoud van het natuurleven, beschrijft in dit boek het leven van een poema (pan ter) in het woeste jgebied, de Evergla des, in Florida. Hij is een meesterlij ke verteller van de strijd van dieren in de jungle. Het thema is, dat een volwassen poema ieder dier kan do den dat zijn weg kruist. We maken kennis met strijdtonelen, waarbij Ca ras verbluffende details aangeeft. De realistische romantiek, die liefhebbers van natuur en dier volledig aan spreekt, bereikt fascinerende hoogte punten. Zoals het gevecht van de poema met een reus van een zwarte beer en zijn strijd tegen de mens, in dit geval een geslepen, stokoude poe majager. We volgen de poema op z'n levenspad door het oerwoud, door het drassige binnenland, dat mede be hoor tot de luxueuze schijnwereld van Florida. Roger Caras weet sympa thie te wekken voor de meedogenloze doder, die de poema is. Het is een boek. dat op grandioze wijze infor meert over dierenleven, dat we in de regel alleen maar van de dierentuinen kennen. Rien Poortvliet maakt een groot aan tal tekeningen, die deze uitgave tot een waardevol bezit maken. Rfs Opluchting na stemmi ng in Jeruzalem JERUZALEM (UPI, ANP) Twee rabbijnen die bekend staan om hun liberale opvattingen op het gebied van de joodse wetten, zijn gisteren door een college van 150 rabijnen uitverkoren om geza menlijk leiding te geven aan de rabbinale raad, die de joodse wetten interpreteert. Prof. dr. D. C. Mulder allemaal wat langzamer gaan, maar kómen zullen we er ook. Juist nu er in verschillende landen deuren dichtgaan komt de volle last va het getuigenis te rusten op de kerk daarginds. Als voorbeelden noemde prof. Mulder Pakjstan, Cey lon, Birma en ook India. Samen getuigen Daarom is er dringend behoefte aan nieuwe samenwerkingsvormen, waarin de westerse kerken kunnen laten zien dat het haar er nooit om gegaan is om de baas te spelen, om alles zelf te willen doen uit vrees dat het anders niet goed gedaan zou worden, of om de royale gever te willen spelen. 'We moeten laten zien dat het ons altijd gegaan is om het sainen getuigen, het samen proberen de wereld van van daag te dienen. Want de wereld van vandaag heeft het getuigenis nodig van de barmhartigheid van God, ver werkelijkt in Jezus Christu, het getui genis van de verzoening en het getui genis van het Koninkrijk', aldus prof. Mulder. verborgen hand De Stem heeft Abraham geroepen van hem een reiziger gemaakt |1 steeds gaat het om 'het land dat i wijzen zal'. De reis is niet in i opzichten voorspoedig. Dat is ook q te verwachten. Vroeger hingen wandspreuken in veel huiskamers i deze 'waarheid', dat God wel i goede aankomst maar geen zoni reis beloofd heeft. En dat is w< Reizen, op weg zijn met deze heeft ook z'n donkere kanten, leed wordt ons niet bespaard, zegt huwelijksformulier, waarmee in.hu niet gezegd wil zijn dat het leed* God komt. In het eerste gedeelte i Genesis 12 lezen we al: de Kanaai ten waren toen in dat land'. Het li dat Abraham binnentrekt is i 'maagdelijk', maar bewoond. Er st geen erepoort met 'welkom' in kn rige letters. Nu gaat het verhaal i der. Er breekt hongersnood uit in land dat Abram juist bezig is altaren voor de HERE te voorz Hongersnood is niet altijd een nah ramp. Met de moderne middelen i vervoer is iedere hongersnood in d tijd zelfs een aanwijsbare distribo fout. In ieder geval krijgt Abram te maken met de gewone gebeuri heden. God spreekt niet meer hem. Hij staat voor zulke dingei moet beslissen. Hij gaat naar Egp Dat heeft bezwaren vanwege een p game Farao en ook daartegen cé de aartsvader zijn maatregelen. Si moet zeggen dat ze zijn zuster is. 1 de vrouw wordt minder gedacht braham is daardoor veilig. Sarai is knappe verschijning en wordt dan prompt, op het eerste gerucht haar schoonheid, aan het hof haald'. God spreekt niet, maar verteller ziet God wel handelen HEER slaat Farao en op de andere manier komt hij achter geheim. Het loopt nog goed af. Alt wordt met heel zijn hebben en! den het land uitgezet. Dat sche weinig. Wij moeten op aarde bi singen nemen ten aanzien va: gebeutenissen. Die beslissingen den hier niet gelaakt. Wel blijkt zijn woorden niet vergeten te z\ is een verborgen hand die hem J De HEER sloeg Farao. W&t we( ten doen en hoe we moeten haul is een kwestie van luisteren enj wegen van de woorden Gods. ons daartoe bekend gemaakt God mijn leven' kan een vrat den: Laat ik mij leiden?, nl. u bekend gemaakt is'. De vei hand is Gods zaak, waarvoor jeJ maar achteraf dankbaar kunt zijl. niet zelden handelt die hand 1 men. (genesis 2,10 -20). We hebben volgens prof. Mulders wel eens te snel gesproken 'er te gemakkelijk van uitgaande dat mensen van zulke andere culturele achtergronden op dezelfde manier christenen behoorden te worden als wij en dezelfde ervaringen zouden moeten hebben'. In Ethiopië maakte hij een Ameri kaanse zendeling mee die onder de leden van de Ethiopische orthodoxe kerk zending dreef omdat die mensen volgens hem onbekeerd bleven zolang ze geen persoonlijke ervaring met Christus hadden. Paulus zegt: voor het evangelie moet er een deuT open gaan. Maar je kunt door een deur naar binnen en naar buiten gaan. En nu is in de zending wel eens te vaak geprobeerd en dat gebeurt nóg wel wel naar binnen te gaan in die andere cultuur, maar niet naar buiten te gaan uit de eigen cultuur. En dan spreekt men te snel, aldus prof. Mul der De vraag of wij het zijn die moeten spreken is ook een goede bezinning. In het Nieuwe Testament is zending in de eerste plaats het gezonden zijn van Jezus door de Vader. En dan is het Jezus die de discipelen uitzendt tot èlle volken. Het beeld is wat verschraald omdat het historisch voor veler bewustzijn is geworden: een spe ciale activiteit van het Westen in de rest van de wereld. Bisschop Inayat Massey van de Verenigde Kerk van Pakistan zei vorig jaar op de vraag van een delegatie van de gereformeer de zending uit Nederland waarmee deze hem kon helpen: laat ons alleen. Vaak luidt de klacht: tot nu toe hebben jullie altijd de plannen ge maakt voor wat er bij ons moest gebeuren en omdat jullie er ook de mensen en het geld voor hadden en wij niet; hebben wij ze aanvaard. Maar laat ons nu zelf onze plannen maken en wacht of we jullie kunnen gebruiken. Als je dan daarin mee wilt werken, graag, wil je niet dan zal het Van een medewerker UTRECHT 'One Way: JesusEen paar duizend jongeren lieten met ten hemel geheven wijsvingers die 'yell' zaterdag herhi delijk klinken in de Utrechtse Margriethei, waar Ben Hoekeni zijn 'One Way Day' hield. De demonstratieve manifestatie, die de afsluiting was van een in de afgelopen maanden gehouden anti drug-actie, trok in totaal ongeveer vierduizend bezoekers en bleek hele maal in overeenstemming met de hui dige J?zus-rage. Spreekkoren ('geef me een J, geen me een E, geëf me een Z' enz) waren cr net zo typerend als Jesus-stickers, Jesus-shirts en an dere uiterlijke tekenen van de Jezus- revolutie. Hetgeen niet wegneemt dat er ook heel degelijk werd gepreekt. Met na me door Ben Hoekendijk zelf. In aansluiting op een zangspel met licht effecten, gepresenteerd door de Zwol se gospelgroep The Burning Candles, riep de evangelist de jeugd op niet te buigen voor moderne afgoden. 'Het laatste eindtijddrama gaat beginnen', zei hij. 'Ik verwacht een uitstorting van de Heilige Geest, zoals ons land nog nooit heeft gekend in hét verle den. Een opwekking, die dwars door alle kerken heen gaat. Maar ook het werk van de satan zal steeds meer openbaar worden'. Ben Hoekendijk, sprekend naar aan leiding van Daniël 3:29 ('omdat er geen andere God is die zo verlossen kan') adviseerde de jongeren zich niet te schamen voor het evangelie. 'Ik vraag je in het openbaar voor Jezus te durven uitkomen. Ons land is ziek en schreeuwt om een opwekking en om mannen als Daniël en zijn vrien den, die niet buigen voor BaSl. Als iedereen knielt voor de anti-christ en zijn immoraliteit, blijf dan staan'. Zowel Ben Hoekendijk als zendeling Kees Goedhart, die 's middags een van de getuigenisprogramma's leidde, no- Aan de stemming was een intensieve verkiezingscampagne voorafgegaan. Rabbi Goren, die gesteund werd door premier Meir, is in tegenstelling tot zijn voorganger van mening, dat de joodse religieuze wetgeving voldoende soepel geïnterpreteerd kan worden om zekere religieuze problemen bevredi gend op te lossen. Hierbij speelt voor al de kwestie van de 'mamzers' een rol. Dit zijn kinderen van overspelige gehuwde vrouwen die volgens de con servatieve interpretatie van de joodse wetten tot in het tiende geslacht geen kerkelijk huwelijk kunnen sluiten. Voor deze paria's hebben Mosje Dajan en premier Meir zich publiekelijk in gezet. ROME (KNP) Het Vaticaan staat bisschoppen Ernst en Bluyssen vorig erop, dat de OMO-katechese-cursus, jaar al gemaand werden, de cursus uit die op r.k. middelbare scholen in de roulatie te nemen. In plaats daar- Noord-Brabant wordt gebruikt, 'on- van besloten de bisschoppen, om sa- voorwaardelijk wordt teruggetrokken', men met de schrijvers van het boek Dit wordt gezegd in een verklaring in tot een herziening te komen. Op de Osservatore Romano onder de titel grond daarvan bereidden de beide 'Verduidelijking omtrent de interven tie van de Heilige Stoel inzake een experimentele katechismus in Neder land'. De OMO-cursus, die in de ver klaring steeds 'katechismus' genoemd wordt, vertoont volgens het Vaticaan 'op vele punten belangrijke gebreken'. In de verklaring wordt gezegd, dat de bisschoppen een ontwerp voor, dat echter op 7 augustus 1972 door de congregaties voor de geloofsleer en de clerus als 'ontoereikend' werd afge keurd. Tegelijk drong Rome er nog maals op aan, dat de katechismus 'nog voor het begin van het nieuwe school jaar* zou worden teruggetrokken. digde de aanwezigen uit Christu aanvaarden als hun Heer. In gingen ongeveer 150 bezoekers op invitaties in. Discussie was er in de Margriethii gehele dag door. Koffie, koek, ijl warme worst consumerend pra: de bezoekers urenlang met over Christus en christendom, stonden hier en daar spontane i groepen rond gitaarspelers en strekten allerlei organisaties info: tie en (tegen betaling) christd boeken op de met 'Oswald S« straat' aangeduide evangelische 1* De standhouders van de 0? Smithstraat varieerden van Youü Christ tot een verzekeringsmaata pij voor geheelonthouders. In de gebedskamer waren pa?- werkers vrijwel voortdurend t weer. Zij spraken en baden metk een die behoefte aan geestelijke bleek te hebben. Op het grote met bloemen vers podium getuigden 's middags tientallen jongeren van hun beb en geloof in Christus. Er ware gels van velerlei kerkelijke plu- bij. Sommigen vertelden verslaaf zijn geweest aan drugs en één meldde dat zij (om voortdurend te zijn) in het verleden een ga het hoofd had geboord. Gospelgroepen Tussen de getuigenissen door den moderne gospelgroepen vac derlandse bodem; The Lighten Velp e.n The Carpenter's Tool; Youth for Christ. 'All over the the Spirit is moving' ('overal wereld is de Geest aan het werk1) de steeds terugkerende tune vfl dag. En beweging was er tijde® hippe community-singing ook - zaal: handgeklap, diep voorover gen, naar de hemel wijzen. do* knieën zakken en (met name vW aanwezige Zuid Molukkers) rfc heup-draaien op de pittige melod* van geïmporteerde songs als 'TW of the Lord is my strength vreugde des Heren is mijn kr* Allemaal ter ondersteuning van centrale thema: er is maar éér die naar de redding van metf maatschappij leidt. 'Eén weg, jeugdleider Nico van Biljouw zette tijden in zijn microfoon, weg". En de menigte vulde met boven gerichte wijsvingers aan: zus!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2