Moskou weinig mededeelzaam over vliegramp 'Besmet' koper naar ons land •uw Weer incidenten op tribunes Utrecht 'Duur van verblijf van gastarbeiders beperken' krant I Winkelmeisje jekent valse jommeldingen weederde van de tapper sbedr ij ven n rode cijfers In deze krant Droog Sadat vriendelijk jegens Sowjet-Unie MET HET L.C.G.J. NAAR DE WINTERSPORT Wordt geschil Chili-VS in Nederland beslecht Gifschip nu in Amsterdamse haven Ruim miljoen schade bij brand in graanmaalderij Gezamenlijke aanpak inflatiebestrijding Afgedankte beelden en preekstoelen in nieuw museum Verkorting studieduur wellicht pas in 1974 Overvallers stelen 50.000 gulden I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidlse Courant „Stantvastich is gheblevan [IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in taghenspoetl" renstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 MAANDAG 16 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 245 Meer keus in passende .omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur [TRECHT De Utrechtse politie eeft in het afgelopen weekeinde een chttienjarig winkelmeisje, mejuf- Niw G. C. van O. in verzekerde ewaring gesteld, omdat het meisje ch de afgelopen tijd schuldig ge pakt heeft aan het doen van valse ommeldingen, onder meer bij de Ne- erlandse Spoorwegen, et meisje kwam vrijdag in contact et de politie, nadat ze bij het Holi- D-Inn hotel 2an het Jaarbeursplein u pakje had afgegeven. Ze vertelde it ze het pakje onder bedreiging van ibekenden in ontvangst had geno- en op de voetgangerstraverse van oog Catharijne. Ze moest het afge- in bij het hotel. et hotelpersoneel, ongerust gewor- :n na de recente bomaanslag, ver- öuwde het pakje niet en waarschuw- de politie. Het pakje bleek slechts en stapeltje kranten te bevatten. Ie politie, die het verhaal van het leisje niet vertrouwde, haalde haar njdagavond van huis voor een nader erhoor. Zij bekende toen het verhaal ter de onbekenden verzonnen te ebben en zelf het pakje gemaakt te ebben. Ook bekende ze enkele valse ommeldingen in Utrecht o.a. bij de worwegen. Zij zei dit gedaan te tbben, omdat ze het spannend vond. ij haar werkgever, eigenaar van een inkel in huishoudelijke artikelen, leek ze verder driehonderd gulden [stolen te hebben. JTRECHT 'Het verdient wellicht inbeveling. dat de stichting vakoplei- ïng kappersbedrijf het aantal op te eiden kappers en kapsters beperkt, n te voorkomen dat veel jongeren door werkloosheid teleurgesteld wor- den'. Deze opmerking maakte de voorzitter jfo de (veertigjarige) Katholieke Bond van werknemers in Kappers- en ^tówonheidsverzorgende ondernemin- gen, St. Cosmas, de heer Th. J. A. 1 Stotanboom, zondag in Utrecht op de badsvergadering. Van een echte sanering in het kap- pe/siedrijf is volgens hem tot nu toe een sprake geweest. Dc zwakke be- rijfjes die verdwijnen worden niet wangen door economische sterkere, aar opnieuw door kleine onderne- ingen, vaak van voormalige werkne- ers die omstreeks hun 25e jaar zelf- andig proberen te worden. Een on- Roek van het Economisch Instituut or midden- en kleinbedrijf over '0 en 1971 heeft uitgewezen dat eederde van de kappersbedrijven in rode cijfers zit. heer Sturkenboom stelde vast, dat oudere werknemers uit deze be- ijfstak gaan verdwijnen. In de leef- dscategorie van 30-60 jaar zijn er isschien in totaal nog 250. De kap ers prefereren jonge en dus goedko- ere arbeidskrachten. Van de in to- al 10.000 bij de vakbond gereti reerde werknemers zijn er ruim >00 in de leeftijd van 15-20 jaar en 100 21-25 jaar. MOSKOU (UPI, AP) Zeker 176 mensen zijn om het leven ge- t i komen, toen vrijdag een Russische Hjoesjin-62 bij het Moskouse Geruchten over bestand in vliegveld Sjeremetjewo neerstortte, zo is gisteren officieus in de Indo China nemen toe Russische hoofdstad vernomen. Binnenland DS *70 straks vierde? Organisatoren Aktie 18 overwegen geding Ir. Stam uit Castricum eenling bij verkiezingen Buitenland Een archieffoto van een Iljoesjin-62. Eogezegd nnoede is geen schande maar nflatie wel. J. J. A. Berger, fractieleider DS'70. Overwegend droog weer met veel bewolking maar in dc mid dag ook af en toe zon. Meest zwakke wind uit noordelijke richtingen. Maximumtemperatu ren rond 12 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: «P de meeste plaatsen droog en ongeveer normale temperaturen. Morgen: zon op: 7.08 onder 17.42 maan op 15.26 onder 0.20 ereniging Met Bach meer mans9 kd Fliiglen des Gesanges Van officiële zijde was gisteravond, twee dagen na de ramp, nog steeds niet de precieze toedracht onthuld van wat blijkbaar het ernstigste onge luk in de geschiedenis van de burger luchtvaart is geweest. Uit officieuze Russische bron is ver der vernomen, dat het toestel, dat een chartervlucht Parijs-Leningrad-Mos kou uitvoerde, bij het dorp Krasnaja Poljana, ongeveer vijf kilometer ten noorden van het Moskouse vliegveld, in een vijver is terechtgekomen. Al leen de t-vormige staart stak nog boven het water uit. Andere officieuze bronnen hebben melding gemaakt van een dodental van 172 (162 passagiers en tien be manningsleden) en hebben het dorp Tsjernaja Griaz, 12 kilometer ten noorden van het vliegveld, als plaats des onheils aangegeven. Beide dorpen liggen in gebieden die voor buitenlan ders gesloten zijn. Een passagierslijst hebben de '.ussi- sche autoriteiten niet verstrekt. Wel hebben ze via diplomatieke kanalen laten weten, dat 38 Chilenen, vijf Algerijnen, een Brit en een Fransman de dood hebben gevonden. De ernstig ste luchtramp tot vorige week vrijdag gebeurde in juli 1971 in Japan, toen een botsing tussen een straaljager en een Boeing-727 162 mensenlevens eis te. Het ongeluk bij Moskou gebeurde vrijdagavond om 10 voor 10 plaatselij ke tijd. In de kring van westelijke luchtvaartmaatschappijen is gezegd, CAIRO (UPI) Vriendelijk jegens Rusland en vijandig ten opzichte van Amerika was de toon van de redevoe ring waarmee president Sadat van Egypte gisteren het parlement heeft geopend. Sadat bepleitte een verbetering van de Russisch-Egyptische betrekkingen. Ameiika kreeg van hem te horen, dat het zal moeten 'betalen, en duur ook' voor zijn steun aan Israël. Tot de Palestijnen zei Sadat, dat ze tot meer eenheid zouden moeten ko men: tot West-Duitsland dat het 'nazi- methoden' gebruikt tegenover 'het Arabische volk'; Israël, dat het nooit op onderhandelingen met Egypte hoeft te rekenen; en tot de Egyptena- ren, dat ze moesten kiezen voor 'zweet e r.bloed' als ze een overwin ning op Israël wilden behalen. Zie ook pagina 7 dat de Iljoesjin driemaal boven het vliegveld had gecirkeld, voordat het toestel neerstortte. Pas zeventien en een half uur later maakte het Russi sche persbureau Tass melding van de ramp. De Russische televisie zweeg erover ADVERTENTIE We kregen in de afgelopen weken al zoveel aanmel dingen dat één periode al vol is. Daarom hebben wij nog een periode besproken. Je kunt nu kiezen uit: 22 dec. t/m 6 jan. 2 febr. t/m 17 febr. Vraag snel het gratis inlich tingenblad „Wintersport" aan bij: Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk, afd. Kampwerk, Postbus 99, Driebergen. Telefoon 03438-6341. 'Even wachten, dan kunt u het laatste blad ook mee nemen.' Rotterdams gemeentebestuur stelt voor: ROTTERDAM Het gemeentebe stuur van Rotterdam zou graag zien, dat het verblijf van gastarbeiders in ons land wordt beperkt tot twee a drie jaar en dat de overkomst van gezinsleden wordt afgeremd. De Rotterdamse wethouder van socia le zaken, de heer G. Z. de Vos, schrijft dit in zijn nota over de problemen met betrekking tot de ves tiging van buitenlandse werknemers in Rotterdam. Hij schrijft verder, dat, volgens hem, Nederland beslist geen immigratieland is en dat de markt voor buitenlandse arbeiders al thans in Rotterdam oververzadigd is. 'Wellicht is er nog wel voldoende werk voor hen, maar de huisvestings situatie en het leefmilieu, met name in Rotterdam, laten een verdere groei van het aantal gastarbeiders niet toe', aldus wethouder De Vos. Op het ogenblik bevinden zich naar schatting 110.000 buitenlandse arbei ders in Nederland, van wie er onge veer 17.000 in de Rijnmond en rond 13.000 in Rotterdam verblijven. Tot de voordelen, verbonden aan een lijdelijke tewerkstelling in ons land, behoren volgens de heer De Vos: de arbeider wordt in ons land geschoold (een soort ontwikkelingshulp), er kunnen meer gegadigden aan bod ko men voor een tijdelijke overkomst naar Nederland, de arbeider ver vreemdt niet van zijn eigen omgeving en de druk top het Nederlandse wo ningbestand wordt niet groter. SANTIAGO (UPI, Reuter) Het Westduitse vrachtschip Birte Oldendorff, dat 1250 ton uit Chili afkomstige koper aan boord heeft, waarop het Amerikaanse Kennecott-concern beslag wil leggen, vaart niet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, naar het Franse Le Havre, maar naar Rotterdam. Het Zwitserse binnenschip Bettingen, met 2500 vaten uiterst giftige cyaniden aan boord, is gisteren in de Amsterdamse Vlothaven afgemeerd. Politieyaartuigen begeleidden de Bettingen uit het Westduitse plaatsje Gerthe in Noordrijn- land-Westfalen. De vaten werden vorig jaar gevonden op een vuilstortplaats in Bochum. Ze zullen deze week worden overgeslagen in het Westduitse zeeschip Neckertal, dat de lading zal dumpen in de Atlantische Oceaan ten noorden van de Azoren. De arbeidsinspectie was aanwezig bij de aankomst van de Bettingeu en zal ook de overslag nauwlet tend in het oog houden. Op de foto liet binnenschip op het Amsterdamse IJ. Het schip zou zijn lading aanvankelijk vanmorgen in de Franse havenstad hebben gelost, maar vrijdagavond had den de havenarbeiders van Le Havre verklaard, de Birte Oldendorff niet te zullen lossen. Zoals bekend beval een rechtbank in Parijs op 30 september beslag te leggen op het koper, op verzoek van Kennecott, dat juli vorig jaar zijn Chileense koperbelangen zag genationaliseerd. Het Amerikaanse concern meent daar om recht te hebben op een schadever goeding van ongeveer 700 miljoen dollar, terwijl de Chileense regering op haar beurt van Kennecott 400 miljoen dollar wil terugvorderen, van wege de excessieve winsten, die het bedrijf sinds het begin van deze eeuw in Chili heeft gemaakt. Als de Birte Oldendorff in Rotterdam het Chileen se koper zal lossen, is de kans zeer groot, dat Kennecott de Nederlandse rechter zal verzoeken beslag op het koper te leggen. Onlangs deelde het concern mee zonodig ook in andere landen stappen te ondernemen. NVV overlegt Kerk Vierduizend mensen bij manifestatie voor de 'ene' weg 2 Kunst Twee opera-uitvoeringen 2 Dag maandag Brieven van Igzers Boekenetalage Radio en televisie Strips, feuilleton Een woordvoerder van de bedrijfs groep havens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NVV) zei gisteravond desgevraagd de kans groot te achten dat ook de Rotterdam se havenarbeiders zullen weigeren het schip te lossen. Het bestuur van de be drijfsgroep moest zich hierover nog beraden. De Rotterdamse rechtbank had gisteren nog geen beslag op de lading laten leggen. De Birte Olden dorff wordt vanmorgen om twaalf uur voor Hoek van Holland verwacht. De voornaamste koperexporterende landen in de wereld Chili, Peru, Zambia en Zaïre beginnen vandaag in Parijs spoedoverleg naar aanleiding van de acties van Kennecott. De lan den zu'Jïen zich waarschijnlijk beraden over gemeenschappelijke actie tegen het Amerikaanse concern. De voornaamste Chileense steden za gen zich gisteren geconfronteerd met een groeiend tekort aan levensmidde len, brandstoffen en andere essentiële produkten, terwijl nog niets er op wijst, dal de staking van de Chileense vrachtwagenbezitters zal worden be ëindigd. De expediteurs begonnen vo rige week woensdag hun staking uit protest tegen het voornemen van de regerlr.g-Allende in zuidelijk Chili het wegvervoer te nationaliseren. Zaterdag bood Allende een aantal con cessies aan om de crisis in ae bevoor rading op te heffen. Hij zei de meer dan v;erhonderd gearresteerde expedi teurs vrij te laten en de 350 in beslag genomen vrachtwagens terug te ge ven, mits de vrachtrijders hun actie tegen de regering opgeven. De vracht wagen" zullen niet worden teruggege ven en alle 'opruiers' zullen worden gestraft, als ze niet aan het werk gaan. aldus president Allende. Hij zri voorts, dat hij desnoods de duizenden kleinhandelaren zal laten vervolgen, die vrijdag uit sympathie met de stakende vrachtrijders hun winkels sloten. Gisteren heropenden de lev«nsmiddelenzaken, maar er was vanwege de stagnerende bevoorrading niet voel te krijgen. De Chneense regering heeft inmiddels BERKEL-ENSCHOT Bij de brand die zaterdagochtend tegen twee uur in de graanmaalderij van de firma Van Riel in Berkel-Enschot heeft gewoed, is voor ruim een miljoen gulden scha de aangericht. Behalve de bedrijfs ruimte aan de Bossche Weg, de oude rijksweg Tilburg-Den Bosch, met een oppervlakte van ruim vierhonderd vierkante meter zijn tevens een aan tal auto's duizenden kilo's graan en kunstmest, alsmede tal van machines verbrand. Er hebben zich bij deze brand geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. DEN HAAG De ministerraad van de EEG zal in zijn vergadering van 30 en 31 oktober in Brussel een rapport behandelen over de mogelijkheden van gezamenlijke inflatiebestrijding dooi de zes partners. Het rapport zal worden uitgebracht door een stuur groep van hoge regeringsfunctionaris sen uit de zes landen, waarin voor Nederland drs. G. Brouwers, secreta ris-generaal van het ministerie van economische zaken zitting heeft. Van onze sportredactie AMSTERDAM De alom om zijn positieve voetbal gewaardeerde Eu ropese kampioen Ajax heeft voor een 'nieuwe' politiek gekozen. De ploeg heeft in overleg besloten meer behoudend te opereren, wat inhoudt dat risico's in de defensie worden beperkt en de taktiek niet puur op de aanval wordt afge stemd. Tegen de FC Utrecht bleek waar uie opvatting naar leidt. Ajax etaleerde beduidend minder opwin dend voetbal, scoorde een doelpunt en drong verder niet aan. De FC Utrecht was niet in staat zich daar tegen te wapenen. Het publiek evenmin. Wéér was het onrustig op de tribunes, wéér moest de politie (zie foto) in actie komen. Ajax' concurrentie liet zich niet verrassen. Feyenoord overspeelde stadgenoot Excelsior volkomen (7-0), terwijl andere ploegen uit de kopgroep (FC Twente, FC Den Haag en MVV) moeilijke uitwed strijden positief kondenbesluiten, Sparta leek bij NEC een nederlaag te lijden, maar griste vlak voor tijd toch nog een gelijkspel weg. het aantal provincies, dat onder mili tair gezag is geplaatst, uitgebreid tot zeventien. Allende hield eind vorige week een bewogen radiotoespraak, waarin hij de bevolking opriep tot bezinning op de ernst van de huidige situatie. Volgens Allende is het duide lijk, dat bepaalde groeperingen van de oppositie aansturen op een confronta tie tussen de Chilenen onderling. Hij drukte zijn aanhangers op het hart niets te doen, dat op provocatie zou kunner. lijken en dus bijvoorbeeld niet over tc gaan tot illegale bezetting van bedrijven of openbare gebouwen. Van een verslaggever HAARLEM De deken van het de kenaat Haarlem van de r.k. kerk, pastoor A. H. Bemer, heeft zaterdag morgen in het voormalige Grote Gast huis een museum geopend van reli gieuze goederen. Enige jaren geleden kocht een Haarlemmer een oude preekstoel en dit bracht hem en later ook anderen tot de gedachte religieu ze goederen te verzamelen. Opgericht werd de vereniging 'De preekstoel' die in alle delen van het land beel den, schilderijen enz. aangeboden kreeg of kocht, waardoor men thans over enkele honderden voorwerpen beschikt. Deze zijn nu in een museum onderge bracht. Er wordt al aan uitbreiding van de ruimte gedacht omdat er re- regelmatig aanbiedingen van goederen komen. DEN HAAG Minister Van Veen wil de verkorting van de universitaire studie uitstellen tot 1974. Het is vol gens hem niet mogelijk de studiepor- gramma's nog veel september volgend jaar te herzien. Aanvankelijk was het de bedoeling het programma van de doctoraal-stu- die per 1 september 1973 te verkorten tot vier jaar. Maar de academische raad, de onderwijsraad en de afzon derlijke universiteiten hadden daar ernstig bezwaar tegen, omdat de her- programmering meer tijd zou vergen. Het uitstel is mede veroorzaakt door het aftreden van DS'70-minsister M. L. de Brauw en door het overlijden van regeringscommissaris prof. dr. K. Porthumus op 14 september. Minister Van Veen hoopt dat de Staten-Genraal het wets-ontwerp in het voorjaar van 1973 kan afhandelen. Dan nog zal het een hele toer zijn om de herprogram mering op tijd af te krijgen. NIJMEGEN Twee gewapende over vallers zijn vrijdagavond binnenge drongen in het kantoor van aanne mer-koppelbaas De Wit in Beek-Ub- bergen bij Nijmegen. De aannemer en zijn twee aanwezige personeelsleden moesten op de grond gaan liggen, waarna het tweetal een geldkistje met ƒ50.000,weggritste. Zij verdwenen in een gestolen auto, die korte tijd later leeg werd teruggevonden. De daders zijn tot nu toe niet achter haald. noteer als nieuwe ab onnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: - Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1