S.E.R.: werknemer moet in beroep kunnen UW Prinses Irene krijgt tweeling efficiency beurs Leven weer fors duurder 'Aksie 18' van de baan krant Particuliere ziektepremie 27 pet. omhoog Bankroof in botterdam: buit 80 mille Droog Grote meerderheid (39 tegen 3) voor In deze krant Kostbare beeldjes uit museum ontvreemd 17 tm 25 oktober aitnhöefr h -VT'IITl Rassenrel op vliegdekschip bij Vietnam Beginsel-akkoord Hanoi-Washington zou zijn gesloten Grote drug-verslaving op scholen New York Nieuwe Leidlse Courant christelijk dagblad voor leiden en omgeving teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Utronr. 269274 t.n.v. N'.V. De Christelijke Pers, Arasterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal f 25.90 Aid Bezzorging vanaf 0.8.30 uur ZATERDAG 14 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 244 Meer keus in rpassende omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Van een verslaggever DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, samenge steld door het CBS, is van medio augustus tot medio september met ruim 0.8 procent gestegen. Het cijfer steeg van 120.4 tot 121.5. Er was een sterke prijsstijging van üeding en ook werden aardappelen, [roenten, fruit, niet-alcolholhoudende [ranken, vlees en briefport duurder. Uit een in september gehouden en- quete is gebleken, dat de huren sinds april/mei slechts in geringe mate zijn verhoogd. De prijzen zijn dit jaar lol midden ieptember gestegen met ruim 5.8 pro cent. Het indexcijfer voor midden de cember was 114.8. Dat van midden- ieptember 121 (basis 1969 is 100.). AMSTERDAM De particuliere iektekostenverzekeringen gaan vol lend jaar met gemiddeld 27 procent imhoog. Deze drastische stijging is volgens de ziektekostenverzekeraars :oodzakelijk door de stijging van de tosten van de geneeskundige verzor ging. Ook speelt de beslissing van de verzekeringskamer, dat de premiere serves moeten worden verhoogd een rol. Behalve de premies van de particulie re ziektekostenverzekeringen zullen ook de ziekenfondspremies worden verhoogd. Invoering van een beperkt eigen risico zou die stijging met bijna een half procent in het voordeel van de werknemer hebben vermin derd. Nu het eigen risico niet door- gast, althans niet per 1 januari, zal de ziekenfondspremie stijgen van 8,2 naar omstreeks 9 procent. Een beslis sing cvei deze stijging zal donderdag worden genomen. [OTTERDAM Gisteravond om half acht hebben drie mannen een gewa- lende oven-al gepleegd op een filiaal van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Schiekade in Rotterdam. Zij aamen met 80.000 de vlucht. De mannen kwamen de bank binnen en twee mannen sprongen over de balie en bevalen het personeel twee mannen en twee vrouwen op de grond te gaan liggen. De derde hield «en klant voor de balie in bedwang. Na een greep in de kas rende het drie tal naar buiten, \Vaar het in botsing kwam met een juist langskomend echt paar. De man zette daarop met zijn auto een achtervolging in van de over vallers die in een gestolen ivoor kleurige Fiat wegreden. In de Van Haarenstraat in de wijk Spangen stapten de drie mannen van de Fiat over in een Opel Commodore. Ook deze wagen verwisselden zij even later voor een andere. Sindsdien zijn tij spoorloos. De bank was open om dat het koopavond was. Droog weer met aanvankelijk nog veel bewolking maar van het noordoosten uit geleidelijk meer opklaringen. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 12 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en vrij koud. Morgen zon op: 07.05 onder: 17.46 maan op: 14.43 onder: 23.05 Tropische landbouw- De gelukkige vader toast op de geboorte van zijn zoon en dochter. Eerste kleindochter voor Koningin NIJMEGEN Zowel prinses Ire ne als haar tweeling, die gister middag in het Nijmeegse St. Rad- boudziekenhuis werd geboren, ma ken het uitstekend. Namens het medisch team heeft prof. dr. J. L. Mastboom meegedeeld zeer tevre den te zijn. Omdat de bevalling zes weken tc vroeg plaats had, moet de tweeling een jongetje en een meisje voorlopig nog in de couveuse blij ven. De kinderen kwamen wegens een voorliggende nageboorte langs ope ratieve weg ter wereld. Het eerste kind het meisje werd om 3 minuten over half drie geboren en woog toen 1740 gram, het jongetje (2160 gram) kwam een minuut later. Tijdens de bevalling waren konin gin Juliana en prins Carlos in het ziekenhuis aanwezig. Carlos, die al enkele weken in het St. Radboud- ziekenhuis ligt wegéns een bij het parachutespringen opgelopen rug letsel, maakte de geboorte zelf be kend. De jonge vader heeft deze week voor bet eerst een wandeling in de ziekenhuistuin mogen maken. Waarschijnlijk zal hij begin vol gende week zdver 'hersteld zij£ dat hij van de geboorte-aangifte kond kan doen. De gistermiddag geboren dochter en zoon van prinses Irene en prins Carlos zijn het tweede en derde kind van het echtpaar van Bourbon Panna. Op 27 januari 1970 werd eveneens in Nijmegen hun zoon prins Carlos Javier Ber nardo geboren. Evenmin als dit prinsje zullen de jongste kinderen aanspraak kun- i.«n maken op de Nederlandse troon, omdat prinses Irene bij haar huwelijk afstand heeft gedaan van ai'c rechten daarop. Met de geboorte van de tweeling is het aantal kinderen in het Oran jehuis tot negen gestegen. De doch ter va:? prinses Irene is het eerste meisje. Prinses Beatrix en prinses Margriet hebben beiden drie zoons. De namen van de twee: Marguarita Maria Beatrice en Jaime Bernardo, resp. naar een carlistische prinses en een carlistische koning. an onze sociaal economische redactie DE!\ HAAG De sociaal-economische raad heeft zich gisteren in grote meerderheid (39 tegen 3 stemmen) uitgesproken voor de invoering van een beroepsrecht van werknemers tegen besluiten of handelingen van hun werkgever. Waar bij de voorbehandeling van dit SER-advies (enige maanden geleden) alle centrale werkgeversbonden deze aanvulling op de reeds bestaande rechtsbescherming der werknemers als overbodig verwierpen, bleken thans alleen nog de drie organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf tegen te zijn. Een viertal andere SER-leden (het kroonlid prof. inr. E.N.H. van Esveld en drie verte genwoordigers van de industriële werkgevers) achtten de tijd voor de invoering van het beroepsrecht nog niet rijp en pleitten daarom voor uitstel. Collectief Het beoogde beroepsrecht geeft aan de collectiviteit van de werknemers in een onderneming (via de onderne mingsraad en in kleine bedrijven eventueel via een ander werknemers orgaan) de bevoegdheid tegen bepaal de beslissingen van de ondernemer, die de belangen van de gezamenlijke werknemers of groepen van werkne mers raken, in beroep te gaan bij een onafhankelijke instantie cn wel de ondernemingskamer van het gerechts hof te Amsterdam, die ook reeds belast \s mei de toepassing van het (aan het beroepsrecht enigszins ver wante) enquêterecht. Het beroep beoogt de bescherming ADVERTENTIEJ AMSTERDAM De zes bronzen Hin doe-Javaanse beeldjes die dinsdag uit een vitrine in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen werden ont vreemd, blijken een aanzienlijk hoge re waarde te vertegenwoordigen. Vol gens het instituut kan de waarde op tenminste ƒ100.000 worden gesteld. tADVERTENTIE geopend: dagelijks van 10 tot 17uur, maandag 23 en dinsdag 24 oktober ookvan19tot22uur. zondag gesloten, toegang f4.- amsterdam VERHUIST U oi heeft u ander transport nodig? Een vertrouwd adres HOLWERDA ZONEN DOKKUM: 05'90 2292 - 2850 LELYSTAD: 03200 - 21600 21400 i.§ni Kwalileits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorHANDEN. Gareus voor alle doeleinden! Wegens bedrijfssluiting kan VAN DOOREN DAMS' TEXTIELFABRIEKEN N.V. te Tilburg tegen zéér lage prijzen garens aanbieden voor alle doeleinden. Verkoop óók aan j -ticulieren. ADRES: Korvel plein 8, Tilburg Géén parkeerprobleem. Verkoop doorlopend vanaf maandag t/m vrijdag, telkens vanaf 9-12 uur en van 13-16 uur. Radio cn tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar Maandbladen Dichtbij cn verder Autorubrlck Puzzels Lezers schrijven Bloemen cn planten Bockcnetalage Beurs RITA 2, XV I T5=r i i ll 'En nu snel wegrijden, voor dat de boer komt Drs. J. W. de Pous: vergeefse bemiddelingspoging. van collectieve belangen van werkne mers en eins niet van de rechten en belangen vau individuele werknemers. De huidige Nederlandse wetgeving kent een dergelijk beroepsrecht niet. Het enige rechtsmiddel van een col lectief karakter is het enqueterecht, dat evenwel alleen ingesteld kan wor den tegen hc' ondernemingsbeleid in het algemeen en niet tegen bepaalde beslissingen. Drie bezwaren De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, mr. P. M. H. van Boven, zei dat het groot ste deel der werkgevers hun prinei- piëel verzet tegen het beroepsrecht hebben laten varen, maar dat er on overkomelijke bezwaren zijn blijven bestaan tegen drie onderdelen, nl. 1. De rechter de bevoegdheid te geven om aan een eventuele veroordeling ook sancties te verbinden zals een gebod om het besluit in te trekken of te wijzigen. 2. Het beroep niet alleen mogelijk te maken tegen besluiten over aangaan of beëindiging van samenwerking of fusie, over inkrimping, uitbreiding, verplaatsing of beëindiging van werk zaamheden en over de structuur van de onderneming, maar ook tegen be slissingen aangaande het personeelsbe leid (belonings- cn tariefsmaatregelen, opleiding beoordelingssystemen, het Mr. P. M. H. van Boven: werkge vers houden bezwaren aanstellings- of promotiebeleid en der gelijke). 3. de opvatting van de vakbeweging dat de proceskosten, ook indien de ondernemingsbeslissing niet wordt veroordeeld, voor rekening van de on derneming moeten komen. Niet eenstemmig Na een uitvoerige discussie en een vergeefse bemiddelingspoging van ser- voorzitter drs J.W. de Pous werd het eerstgenoemde bezwaar door de meer derheid onderschreven met 23 stem men (werkgevers en de meeste kroon- leden) tegen negentien stemmen (vak beweging en enkele andere kroonle- den). Het tweede bezwaar daarente gen werd verworpen met 27 stemmen (vakbeweging en kroonleden) tegen vijftien stemmen werkgevers). Het vraagstuk van de proceskosten bleek in de SER evenmin tot oplos sing te kunnen worden gebracht. Hierover werd echter niet gestemd. HONOLOELOE (AFPl^V- Bij, eoiV. vechtpartij tussen blahxe en zwarte matrozen op het Amerikaanse vlieg dekschip Kitty Hawk in de Golf van Tonkin zijn donderdag 33 gewonden gevallen, waarvan er drie ernstig aan toe zijn. Dit heeft de opperbevelheb ber van de Stille Oceaan-vloot gisteren meegedeeld. De Kitty Hawk is ingezet voor de strijd tegen Noord-Vietnam. Er wordt een onderzoek ingesteld naai de aanleiding van de gevechten. Het Amerikaanse opperbevel heeft geen verdere bijzonderheden verstrekt fADVERTENTIEt Deze week aankomst in Rangoon, waar de Shwe Dagon pagode staat. Haal de gratis 3-D foto op het Shell- station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. Binnenland riendschap in coalitie bekoeld 5 Nieuwe naam kost een krats 13 Buitenland Kremlin kiest voor Nixon 8 Geen crisis in Bonn 11 Kerk Christenen in de DDR 2 Van Gispen naar Robijn2 Kunst Kunst om niet naar le kijken 19 Filmkroniek 19 Economie Gasverbruik stijgt stormachtig 27 AMSTERDAM De 'Aksie 18'. die de jonge kiezers wilde opwek ken in november naar de stembus te gaan onder het motto 'stem jong. anders blijven ze je altijd de baas', is thans definitief van de baan. Eerder al maakte het ministerie van erm bezwaar tegen de leuze waaron der de actie zou worden gevoerd. In het onderhoud gisteren lussen een bestuursdelegatie van he, Nederlands Centrum voor Democratisch Burger schap (NCOB) en staatssecretaris Vonhoff (erm) bleek dal de staatsse cretaris de subsidie weigert omdat de aanvraag naar zijn mening tussentijds fundamenteel is gewijzigd op het punt van de leuze. Daarmee is er naar zijn mening sprake van een nieuwe aanvrage, waarvan het ministerie niet in kennis is gesteld. Het bestuur van het NCOB. dat gis termiddag deze mededelingen deed, meent dat hoe dan ook de slagzin geen zaak kan zijn waarin het minis terie enige zeggenschap kan hebben, behalve wanneer deze duidelijk in strijd zou kunnen wofden geacht met het algemeen belang, de goede zeden of de openbare orde Het bestuur /egl dat de staatssecretaris met zijn beslui) diep ingrijpt in het zelfstandige be leid van een door het ministerie ge subsidieerde instelling. STOCKHOLM (UPI) De correspon dent van de Zweedse radio-omroep in Parijs heeft inlichtingen gekregen over een 'beginsel-akkoord', dat deze week in het geheim overleg tussen president Nixons adviseur Kissinger en het Noordvietnamese Politburo-lid Le Due Tho gesloten zou zijn. Het akkoord zou de vorming inhouden van een coalitie-regering in Saigon, waaraan de Viet Cong, neutrale politici en leden van de huidige Zuidvietna- mese regering zouden deelnemen. Ook zou er overeenstemming zijn bereikt over het houden van vrije verkiezin gen in Zuid-Vietnam. Het akkoord zal aldus de inlichtin gen van de Zweedse correspondent volgende maand na de Amerikaanse presidentsverkiezingen gepubliceerd worden en door Frankrijk, Ohina cn de Sow jet-Unie gegarandeerd worden. Er zou een onderhandelingscommissie gevormd zijn om de details van het akkoord verder uit te werken. NEW YORK (AFP) Bijna 45 pro- cent van de leerlingen van middelbare en 20 procent van die van lagere scholen in New York zijn aan drugs verslaafd. Dit wordt onthuld in een donderdag gepubliceerd rapport van een commissie belast met een onder zoek naar problemen bij het onder wijs. De meeste kinderen gebruiken mid delen als marihuana of drugs, die la ger op de gevarenlijst staan dan he roine Om deze 'epidemie' de kop in te drukken beveelt de commissie aan reeds op kleuterscholen te beginnen de nadelen en de gevolgen van drugs onder de aandacht te brengen. bon noteer als nieuwe abonnee een wakkei- ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: 0 maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetterl Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1