niet waarschijnlijk J UW vanavond NCRV televisie [21 om 20.30 Herstel coalitie is iBOOT Geheim overleg in Parijs beëindigd Banken ontkennen klacht van Allende met liedje*» het Izaaoland in' krant Sjah van Perzië in 't nauw Personeel van Vuyk geeft 'voorschot' in overwerkuren 9 nieuwe soortenjAMIN Europa-bonbons Echtpaar gedood op onbewaakte overgang B I I fniversiteit >ost afval i riolering Dieven worden nu in Libye verminkt Aantjes zet zich af tegen Wiegel DEN HAAG Een terugkeer van de oude coalitie (de drie con fessionele partijen, WD en DS'70) na de, verkiezingen is niet de beste en tevens de minst waar schijnlijke oplossing van de hui dige politieke impasse. De fractievoorzitter van de KVP, rar, F. Andriessen, zei dit gisteren op de laatste dag van de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer. Hij wilde overigens niet zo ver gaan de mogelijkheid van zo'n coalitie geheel uit te sluiten. Mr. W. Aantjes, fractieleider van de ARP liet zich nog duidelijker uit. Hij zette zich af tegen VVD-fractieleider Wiegel, 'die een benadering heeft van de politieke problemen, die in het geheel niet de onze is'. Een coalitie met DS'70, vervolgde mr. Aantjes, is alleen maar mogelijk wanneer er een wonder gebeurt, waardoor de kiezers niet de indruk krijgen voor niets naar de stembus te gaan. Dringend De fractieleider van de ARP deed tot slot een dringend beroep op de PvdA nog voor de verkiezingen van 29 no vember met het oog op een parlemen tair meerderheidskabinet haar stand punt opnieuw te overwegen en een gesprek te beginnen. Mr. Aantjes zag evenwel in. dat herziening van het PvdA-standpunt niet meer mogelijk was en dat de enige oplossing na de verkiezingen slechts is een minder heidskabinet van een van de drie hoofdstromingen in Nederland: of van de confessionele partijen, of van de progressieve partijen of desnoods van de WD en DS'70. Voor hij dit beroep op de PvdA deed, erkende de he«r Aantjes, dat zijn partij in het verleden ook gepolari seerd heeft en zich schuldig heeft gemaakt aan verabsolutering en ver eenzelviging. De fractieleider van de WD, de heer Wiegel, kondigde aan, dat zijn partij er de voorkeur aan geeft zelfstandig de veildezingen in te gaan. Het voor stel van de EVP-fractieleider Andries sen om na de verkiezingen in de Tweede Kamer een debat te houden voor het aanwijzen van de kabinets formateur vond weinig weerklank. Hij vond alleen maar steun bij de WD voor zijn suggestie. Zie verder pagina 5. Minister-president Biesheuvel aan het woord. Kredieten aan Chili opgeschort? AMSTERDAM De Nederlandse Sjaloom-groep stelt vandaag een onderzoek in naar de juistheid van de beweringen van de Chileense president Allende, dat naast enkele Canadese ook een aantal Neder landse banken kredieten aan Chili zouden hebben opgeschort. Volgens Allende zouden de banken eerst willen afwachten hoe in Frank rijk de zaak van het door Kennecott Copper geëiste embargo op Chileens koper wordt geregeld. Het gaat hier om een voor Franse ondernemingen bestemde lading waar op een Parijse rechtbank beslag heeft laten leggen op verzoek van het Ame rikaanse bedrijf Kennecott Copper, dat van Chili schadevergoeding voor de genationaliseerde kopermijnen ver langt. 'Als deze bewering juist is, zullen we onmiddellijk actie onndernemen', aldus Piet Reckman van Sjaloom. 'Dit zou namelijk betekenen dat Plederlandse banken hun beleid richten op de belangen van een Amerikaanse onder neming. En dat is natuurlijk een vreemde zaak'. Hij ontkent dat het Amerikaanse be drijf niet schadeloos zou zijn gesteld. 'Er is wel degelijk een vergoeding gegeven. Men heeft daarbij alleen geen rekening willen houden met de uitzonderlijk hoge winsten van het bedrijf. In 1969 bedroegen deze zelfs (ADVERTENTIE) ORGELS-PIANO'S Grote keuze bijr 205 procent van het geïnvesteerde kapitaal'. Overigens zegt men bij de Nederland se Bankiersvereniging niets af te we ten van eventuele maatregelen van Nederlandse banken. 'We hebben geïnformeerd, maar bij geen enkele bank was er ook maar iets van be kend', aldus een woordvoerder. Bij de Algemene Bank Nederland spreekt men zelfs van een 'canard'. CAPELLE A/D 1JSSEL Zo lang het nodig is, wil het personeel van A. Vuyk en Zonen's scheepswerven te Capelle aan den IJssel een half uur per dag langer werken zonder hiervoor loon te vragen. Het bedrijf heeft, zoals gemeld, surséance van betaling aange vraagd, maar de personeelsleden we ten dat de onderneming in wezen ge zond is en dat onder andere door extra arbeidsprestatie aan de moeilijk heden het hoofd kan worden geboden. De directie heeft toegezegd om de extra gewerkte uren uit tc betalen bij de oplevering van schepen die in aan bouw zijn. De vakbonden zijn inge licht. BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28. BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE ADVERTENTIEI Nog even en de Perzen kopen hun Perzen hier. Bij Steiger 17 met 40% korting. Permanente verkoop van oosterse tapijten met garantiecertificaat. Zo van het schip in de loods. Economischer kan het niet. Steiger 17, Parallelweg 2B, Rijnhaven, Rotterdam. Geopend iedere donderdag en zaterdag van 10-18 uur, vrijdags tot 21 uur. (ADVERTENTIE) De Amerikaanse ambassadeur Arthur Watson begeleidt de uiterlijk zeer tevreden He'nry Kissinger, na afloop van de geheime besprekin gen in Parijs. PARIJS (UPI, Reuter, AP) Met een grote glimlach is Henry Kis singer gisteren uit Parijs vertrokken, na vier dagen geheime onder handelingen met de Noordvietnamezen. Volgens het Parijse dagblad Le Monde zijn het nu niet meer politieke, maar militaire problemen, die overeenstemming tussen de partijen in het Vietnamese conflict verhinderen. mand wilde commentaar geven waar om de wekelijkse opmerking van Ha noi ditmaal achterwege was gebleven. Le Monde specialiseerde zijn bron niet, maar schreef: 'Volgens enkele aanwijzingen zijn de meningsverschil len nu verlegd van politieke, naar militaire problemen. De Amerikanen zouden inderdaad hun bereidheid heb- ben getoond om Thieu op te offeren, ll| uQZlO JÜPSOIX hoewel Hanoi tegen hem minder vij andig is dan voorheen'. De weigering Mm—mi—m van Noord Vietnam zijn troepen te rug te trekken uit Zuid-Vietnam zou thans het grote struikelblok zijn. Dinn6ni3nCi Het Witte Huis liet weten, dat giste ren geen nieuwe geheime besprekingen zijn gevoerd, zondet verdere uitleg. Op de wekelijkse zitting van het vre desoverleg ontbrak namelijk één van Kissingers gesprekspartners, Xoean Thoei, de Noordvietnamese delegatie leider. Daarom werd verondersteld, dat er gisteren nog een laatste ge spreksronde met Kissinger gehouden werd, maar kennelijk was dat niet zo. Hoewel president Nixon op de hoogte is gehouden van het verloop van de besprekingen, zal Kissinger onmiddel lijk na zijri aankomst de president inlichten. De minister van buitenland se zaken William Rogers zal de vol gende morgen het relaas te horen krijgen. ZINSNEDE Tijdens het wekelijkse Vietnam-over- leg in Parijs heeft de afgevaardigde van Hanoi voor het eerst niet ver klaard dat de standpunten van de twee partijen nog steeds ver uit elkaar liggen. Desondanks werden de Ameri kaanse bombardementen fel gehekeld. 'Het wordt tijd dat de regering-Nixon zich rea'iseert, dat de intensivering van de oorbg slechts de huidige im passe op het overleg verlengt', ver klaarde Hanoi's woordvoerder. Nie- Stuyt laakt aanpak ziekenliuisproblematiek5 'Eigen risico' onzeker5 Buitenland Hoesak pakt Tsjeclioslowaakse vakbeweging aan9 Kerk Missers in kerkelijke kaart van Nederland 2 Caesar, Petrus en de knikkers' 2 Sport Sport in China in twee jaar veranderd Economie 'Keinakeur' voor huizen Lezers schrijven BockcnetalHge Badlo en tv Sirips. feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder P«p«tf)rlek Puzwn Problemen Bears RITA 'Ik praat met de hond. Ga jij naar binnen om een lot te verkopen.' Nieuwe leidse Courant „Stantvastich is ghebleven IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hért in teghenspoetl" astraal 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) Uironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: - Plaats: - maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. Erivuldebon in. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als "beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 60ste jaargang no.,243 AFd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur ADVERTENTIE 10NINGEN Het chemisch labora- ium van de rijksuniversiteit te oningen loost per jaar ruim 25.000 er bijzonder kwalijke en giftige ralstoffen op de persleiding voor ralwater van de gemeente Gronin- n, die uitmondt in de Eems. Onder stoffen, die overigens sterk worden rduncl, zijn aceton, ether, chloro- rm, zout, zwavelzuur, benzeen, me- nol en petroleum-ethers. it werd gisteren gezegd in een inlei- ag tijdens een lustrum congres van "Groningse vereniging 'chemische nding'. Naar aanleiding hiervan elde de inleider drs. J. van Roosma- n, fysisch chemicus aan de Gronin- >r universiteit dat van milieubeheer cor het chemisch laboratorium in roningen geen sprake is. Het feit at de afvalstoffen sterk worden ver tind doet daaraan niets af. Voor deze ■rdunning is overigens ruim een iljoen kubieke meter water nodig, at gelijk staat met het watergebruik m een stad met 20.000 inwoners. rs. Van Roosmalen vond dat uit lucatieve overwegingen het milieu eheer aan de universitaire laborato- ia een onderdeel van de chemische piciding zou moeten zijn. CAIRO (Reuter) Libye heeft deze week wrede straffen afgekondigd voor dieven en ro vers. Volgens het Egyptische persbureau MENA zal beroving met dodelijke afloop op de we gen voortaan met de dood wor den bestraft. Indien een overval beperkt blijft tot beroving, zul len de rechterhand en de lin kervoet van de dader(s) worden afgehakt. Wanneer de aanvaller zijn slachtoffer vrijlaat zonder hem te beroven, wacht hem een gevangenisstraf. Bij 'gewone dieven' van 18 jaar en ouder tal slechts één hand worden afgeslagen. Zogezegd Kan in een ziekenhuis niet een mogelijkheid ingebouwd worden voor de patiënt om een eigen om geving te scheppen, zonder de noodzaak om eerste klas te beta len of op sterven na dood te zijn? Prof. J. B. Bakema op het sym posium Ziekenhuisbouxoi 1972. Droog Droog weer en op de meeste plaatsen weinig bewolking. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Maximumtemperatu ren rond 12 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zonnig en tamelijk koud. Morgen zon op: 07.03 onder: 17.48 maan op: 14.13 onder: 21.54 Opleiding voor croupier •••ik docht meneer kan mie vast bruukn! Van een verslaggever OUD-GASTEL -— Twee mensen zijn gisteren op een spoorwegovergang in Oud-Gastel om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten, botste op de niet-beveiligde overweg op de trein Roosendaal-Dordrecht en werd daarna gegrepen door een uit de andere rich ting komende trein. Het uit Roosendaal afkomstige echt paar A. A. Konings (73) en J. P. Konings-Rockx (73) werd op slag ge dood. Een derde inzittende is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De NS is bij de overweg bezig een automatische knipperinstallatie aan te leggen. Deze zal begin november in gebruik worden genomen. Het trein verkeer had meer dan een uur vertra ging. De Sjah van Perzië, die momen teel een bezoek brengt aan de Sowjet-Unie, heeft gisteren het trainingscentrum van de Rus sische kosmonauten bezocht. Hij overtuigde zich persoonlijk ervan, hoe een ruimteschip er van bin nen uitziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1