Amsterdam wil nieuw stadhuis Apotheker moet zich (ook) richten op bewaking patiënt Kruiser De Ruyter gaat uit de vaart Gastarbeiders kunnen woongebouwen krijgen Nog zorgen genoeg bij buitengewoon onderwijs Eenbank,die er ookvoorwintervakanties is Gemengd verkleden Zware straffen voor bankroof Landelijke aanpak woonproblemen van kamerbewoners U spreekt met Uw Moordenaar: een spannend avondje toneel Zwartjes of De Nooyer? Rellentrappers Afrikaanderwijk voor rechter t ontwerp van de Weense architect Holzbauer een onzer verslaggevers STERDAM De gemeenteraad «ft gisteren met 27 stemmen vóór 16 tegen besloten t.z.t. over te tot de bouw van een nieuw dhuis op het daarvoor bestemde rein aan de Amstel, c'.e Zwanen- rgwal en het Waterlooplein. raad ging in meerderheid akkoord t het voorstelhvan b. en w. om een bouwkrediet van 125 miljoen gulden goed te keuren. De voorbereidingen tot de bouw, volgens het project van de Wzense architect W. Holzbauer, vergen anderhalf jaar. de bouwtijd wordt geraamd op zes jaar. Burgemeester Samkalden verklaarde, dat reeds volgend jaar besprekingen met de regering zullen beginnen over de financiële aspecten. Indien deze be sprekingen eind 1974 kunnen worden afgerond, kan omstreeks 1975 met de bouw worden begonnen. Momenteel is het project bestekklaar. Vóór het besluit om een nieuw stad huis te realiseren stemden de CPN, VVD, KVP, ARP, CHU en beide ver tegenwoordigers van de Bejaardenpar tijen. De PvdA stemde verdeeld, de wethouders Polak en Kuypers waren vóór, Han Lammers, wethouder stad sontwikkeling, stemde met zes van de aanwezige PvdAa-raadsleden tegen. I totaal vier leden van deze fractie stemden voor. Tot de tegenstemmers behoorden voorts D'66, de Kabouters, Peters, afgescheiden kabouter, en Rie thof (PSP). ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een wintervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achter staan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettig© wintervakantiel oorzitter KNMP: jvan onze redacteur wetenschappen ARNHEM De apotheker, die vanouds alleen maar aandacht be- «teedde aan de geneesmiddelen die hij leverde, zal zich veel meer noeten gaan richten op de gebruiker van die geneesmiddelen, de 'atiënt. Voorlichting en ook farmaceutische bewaking (bijhouden *at de patiënt allemaal gebruikt en of die verschillende genees- niddelen inderdaad met elkaar te rijmen zijn) worden steeds meer toodzakelijk. 'eze opmerkingen maakte gisteren dr. P- H. M. Winters in zijn jaarrede als oorzitter van de Koninklijke Neder- ondse maatschappij ter bevordering or phairnacie (KNMP), de organisa- 'o van Nederlandse apothekers, harmee klonk de discussie over de eranderende rol van de apotheker uidelijk in de hoogste regionen door. e laatste tijd is door een beperkte jtocp in het weekblad van de KNMP voerig over deze zaken geschreven, ■o ook het laatste congres van de ereniging van farmaceutische studen- was bijna helemaal aan noodzake- "JKe veranderingen gewijd. Automatisering r' Winters zei dat er plannen be- jaan om de gehele apothekersadmini- 1 ratie in ons land te centraliseren en DftifaUi°mati®eren' en in dat systeem 1 Patiëntenbewaking op te ne- diThf KNMP heeft een studieop- SSi u^2cgevcn wat concrete voor veren" v°or zo'n systeem moet ople- noodzaak van betere voorlich- 'op!- ?e.ft de een opinieonder- 'aten houden. Van de onder- Vnnro u?- meende 60 procent dat de dnoni lns over geneesmiddelen vol- nae is, 40 procent vond van niet. innri03" moeten we rekening mee fen - VOnd dr- Winters. Wij inu- die' fZei w*3"' hot §6V0el vak onmon- wiiinIcL z,1Jr1, van mecr inspraak te n hebben, ni ;ehien ook w°l zien DEN BRIEL De heer A. van Eendenburg heeft zijn bezorgd heid uitgesproken over het feit dat zaterdag het Brielse dames- voetbalelftal en een hercnelftal beiden gebruik hebben gemaakt van één kleedlokaal. De heer Van Eendenburg bracht de kwestie dinsdagavond in de ge meenteraad ter sprake. In zijn antwoord zei wethouder Lesuis dat de verantwoording voor dit soort zaken geheel bi] de betrokken verenigingen ligt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het is de bedoeling dat in Rijnmond werkende gastarbeiders worden gehuisvest in grote, reeds bestaande of nieuw te bouwen panden. Die gebouwen worden voorzien van gemeen schapsruimten env an noodzakelijke voorzieningen. De gebouwen worden gezocht in de omgeving van Rotterdam. als een modeverschijnsel. Maar ook dan is het even reëel aanwezig als de naaldhakken onder de damesschoenen enkele jaren geleden. De KNMP-voorzitter keerde zich tegen het plan van de regering, in de zie kenfondsverzekering een eigen risico in te voeren. Daarover mag volgens hem pas worden gesproken wanneer niet de te bereiken premieverlaging als uitgangspunt wordt genomen, maar <le gevolgen voor het individu ele gezin. En diie zullen zwaar zijn, aldus dr. Winters. Hij merkte op dat veel ziekenfondsen van plan zijn, als het eigen risico onverhoopt wordt ingevoerd, die direct in de aanvullen de verzekering onder te brengen. En dan is het effect niet dat de totale preunie omlaag gaat, maar alleen dat ex een extra papierwinkel ontstaat. 'Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat rijk. bestuur van Rijnmond en de bij deze hele zaak betrokken gemeen tebesturen gezamenlijk om de tafel moeten gaan zitten om drie punten te bezien: a. een spoedige bouw van behuizingen, b. zien of de bestaande regels voor financiering en subsidië ring voldoende zijn, en c. de stimule ring van aankoop van bestaande pan den om deze in te richten als woonge bouwen. 'Dit was het resultaat, dat minister Udink gistermorgen kon ver tellen na afloop van het 'breed over leg' in het Rotterdamse stadhuis. Voor dat breed overleg waren vijftig mensen uitgenodigd: vertegenwoordi gers van het Rotterdamse, Schiedam- se, Capelse, Krimpense, Maassluisse en Vlaardingse gemeentebestuur, van het Rijnmondbestuur en van allerlei organisaties op sociaal en economisch gebied, vakverenigingen en werkge versorganisaties. Minister Udink zei oun.:' Wij zijn in staat en bereid de woningbouw te financieren en te subsidiëren, waarbij medewerking nodig is van Rijnmond •>:i de Rijnmondgemeenten. Een moeilijk te verwerken vraagstuk bleek dat te zijn van de Surinamers en Antillianen. Minister drs. J. Boers- ma zei: 'Wij moeten afspraken maken met ae regeringen van Suriname en de Antillen tot het stoppen van de toevloed uit die landen'. Wethouder Jettinghoff: 'Het is hoogst noodzakelijk de toevloed van rijksge noten af te dammen. Er komen steeds meer gezinnen die tot buren-conflic- Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank te Amsterdam heeft de Italiaanse bank rovers Luciano M. (20 jaar) en Gasta- no B. veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek wegens diefstal met geweldpleging. De officier had tien jaar met aftrek geëist. Voor medeplichtigheid kreeg de 42-jarige Italiaanse tegelzetter Fer dinand G. vier jaar met aftrek. Tegen hem was vijf jaar geëist. Eveneens voor medeplichtigheid kreeg de 26- jarige chauffeur Umberto M. acht maanden met aftrek. De leider van de bende, de Italiaanse handelaar M. is door de Italiaanse politie aangehou den. Hij zou het brein achter de bende zijn. Een vijfde man die in Spanje een goed huis zou kopen, is nog niet achterhaald. De mensen tegen wie gisteren veroor delingen werden uitgesproken, waren betrokken bij gewapende overvallen op een bijkantoor van de Amrobank aan de Bildcrdijkstraat te Amster dam (buit (81.400 gulden) en op een kantoor van de ABN aan de Van Baerlestraat (buit 115.263). Als L. en G. in Nederland hun straf hebben uitgezeten, zullen ze worden uitgeleverd aan Italië, vanwege een overval op een bank in Gresmona. UTRECHT In Utrecht is opgericht het landelijk overleg bijzondere huis vesting, een overleggroep van instel lingen die zich wil gaan bezighouden met verbetering van huisvesting van alleenstaanden en bijzondere groepen, met name jongeren en kamerbewo ners. Het doel van het landelijk overleg is tweeledig: het uitwisselen van erva ringen en gegevens op financieel- en bouw/beheertechnisch gebied (ten be hoeve van een grotere efficiency in het werk en een betere dienstverle ning) en het bepleiten van de belan gen van deze bijzondere groepen als mede het aandringen op beleidsmaat regelen bij de overheid. ten aanleiding geven. Moeilijk is voor al de toevloed van jongeren zonder arbeidsverleden, die daardoor niet on der werkloosheidsregelingen kunnen vallen. Die jeugd loopt gevaar te vervallen tot misdaad en prostitutie. Ik heb voor dit probleem nog geen antwoord van de regering, maar hier ligt mijns inziens vooral een pro bleem voor de regeringen van Surina me en de Antillen.' Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Voor de tweede maal heeft in Rotterdam een groep 'rellentrappers' uit de Afri- kaanderwijk terecht gestaan. Be langrijk later dan de eerste zes tien die al op 28 augustus voor de politierechter verschenen. Oor zaak daarvan was het feit dat de voorlopige hechtenis was opgehe ven en het onderzoek daardoor langer duurde. Drie Turken verschenen gisteren voor de politierechter, mr. A. R. Jolles, en zes Rotterdammers. De raadsman van de Turken, mr. P. Smith-Van Gelder, zag het als een nalatigheid van de politie, dat in de geluidswagens die de opeenhopende menigte steeds waarschuwde, dat zij moesten verdwij nen, geen Turkse tolk was meegere den. Twee Turken kregen een gevangenis straf conform de eis van twee weken. In beide gevallen werd open lijke geweldpleging bewezen geacht. Van de derde achtte mr. Jolles het gooien met stenen niet bewezen. Deze werd vrijgesproken. De straffen voor de Rotterdammers varieerden van 18 dagen celstraf tot een maand. Slechts één man kwam er met een geldboete van ƒ70 af. Hij had slechts een ver- keefspaal en bord vernield. Een maand gevangenisstraf kregen een fa brieksarbeider die een agent met een snelbinder tegen het hoofd had gesla gen, en een matroos die met een zweep naar de paarden van de bere den politie had geslagen. Over het feit dat hij gewapend met een zweep en dolkmes over straat liep, zei hij dat hij veel geld, op zak had en herhaaldelijk lastig werd ge vallen. De lichtste celstraf, 18 dagen, kreeg een Rotterdammer, die aan de wapenstok van een politieman was gaan hangen. 'Ik dacht dat hij me wilde slaan en probeerde me op die manier te "erdedigen', zo verklaarde de man die niet zoals de overige verdachten met stenen had gegooid. Eén verdachte was niet ter zitting verschenen 'Hij zit gewoon thuis', zo vertelde zijn raadsman, mr. C. de Haas verontwaardigd en werd we gens opruïng tot openlijke geweldple ging bij verstek veroordeeld tlt een gevangenisstraf van drie weken. Yoka Beretty en Ton Lensink in 'U Spreekt met Uw Moordenaar' AMSTERDAM Het is dinsdagavond in het De la Mar-theater met U spreekt met Uw moordenaar weer een heerlijk spannend avondje toneel geworden. Dat komt, om te beginnen, doordat dit veel ge speelde (hier vroeger bij de Nederlandse Comedie) en ook al ver filmde stuk (Dial M for Murder) door Frederick Knott zo knap is geschreven en blijft intrigeren van het begin tot aan het einde. UTRECHT In een brief aan de staatssecretaris van verkeer en water staat heeft het bestuur van de federa tie van werknemersorganisaties in de zeevaart geprotesteert tegen de 'exhor- bitante' prijsverhogingen die het kust- station Scheveningen-Radio met in gang van 1 oktober heeft doorgevoerd. Unie viert zestigjarig bestaan Van onze onderwijsredactie UTRECHT De zestigjarige unie Christelijk Buitengewoon Onder wijs had gisteren zoveel te vieren dat de klachten over wat na zestig jaar nog altijd niet in orde is een beetje op de achtergrond raakten. Nederland kan goed voor de dag ko men met zijn buitengewoon onder wijs. Maar dat neemt niet weg dat er nog zorgen genoeg zijn. Nog altijd moet het onderwijs aan debielen en imbecielen het stellen met één leer kracht per zestien kinderen. Nog al tijd heeft tweederde van de leerkrach ten geen speciale orthopedagogische opleiding. De voorzitter van de Unie C.B.O., de heer O. J. Contant, zei gisteren op de jubileumvergadering in Utrecht dat er veel bereikt is sinds de oprichting van deze vereniging voor onderwijs aan 'achterlijke en zenuwzwakkc kin deren' in 1912. Toen waren er een paar instituten voor gehandicapte kin deren en verder slechts twee protes tantse dagscholen. De grote groei van het buitengewoon onderwijs kwam ei genlijk pas na de tweede wereldoor log. Vooral de sector van het lom- onderwijs kwam toen snel tot ontwik keling. De Unie telt nu 1200 leden en functioneert als aparte sectie binnen de protestants christelijke bond van onderwijzend personeel. Verwacht wordt dat er binnen enkele jaren een volledige fusie komt. Het buitenge woon onderwijs wordt dan een 'gewo ne' sectie binnen de grote bond. Actie Ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum heeft het christelijk buiten gewoon onderwijs een bedrag van driehonderdduizend gulden bij elkaar gebracht voor het onderwijs aan ge handicapten in Indonesië (zwakzinni gen), Jamaica (blinden) en Oeganda (doven). De heer Kabuzo van de Oe- gandese vereniging voor doven nam gisteren een symbolische gift in ont vangst. De actie is gevoerd onder het motto 'Geef ze de vijf' en is een onderdeel van de jaarlijkse urtie-col- lecte. Minister Boertien (ontwikkelings hulp) die de vergadering bijwoonde prees de unie om dit initiatief. 'De plannen van de minder ontwikkelde landen zijn nu eenmaal fn de eerste plaats gericht op de economische ont wikkeling en daarbij worden kleine minderheidsgroepen, zoals de gehandi capten makkelijk vergeten. Het is goed dat door het particulier initia tief in de meer ontwikkelde landen aanvullende hulp gegeven wordt voor groepen die in de knel raken'. op de gewone school niet kunnen handhaven. Ze maken daar een 'zieli ge, benedenmaatse' indruk. De onder wijzers nemen dan hun toevlucht tot he« afschuifsysteem. Er zijn immers speciale lom-scholen. Welnu elke vorm van hulpverlening schept zijn eigen cliënten. En zo worden deze kinderen weggetest naar de lom school. Om deze laatste groep in het basison derwijs te kunnen houden is verklei ning van de klassen noodzakelijk. Maar er is meer nodig: meer aandacht en begeleiding, meer menselijke peda gogie. Het buitengewoon onderwijs zelf moet dan natuurlijk de gedachte opgeven dat zij zich moeten handha ven door het aanzuigen van zoveel mogelijk kinderen. Het gaat er wiet eens om wie liet deed. Dat is al bekend als de moord volmaakt wordt voorbereid. Maar dan loopt het verrassend anders. De ver keerde wordt vermoord, de verkeerde krijgt de schuld. Wat werkelijk ge beurt lijkt onwaarschijnlijk, wat voor de hand ligt is niet gebeurd. En de zeer sluwe schurk krijgt bijna toch zijn zin. Wat wij v^n hem weten moet op het toneel nog allemaal bewezen worden. Dat wordt het dan toch, maar wel op het laatste nippertje. Een knap stuk. Niet stuk te krijgen. Het moet alleen goed geregisseerd en ge speeld worden. Guus Oster, die het zelf eens speelde, wist er als regisseur nog alles van. Alle geheimzinnigheden, dreigingen, dramatische en ironische effecten van de vreemde gebeurtenissen en ge sprekken op die Londense flat. in licht -tn donker met angstige stiltes, haalde hij er logisch uit. Het spel, dat intelligent berekend in elkaar zit, hield hij koel. Emoties mogen onder de oppervlakte wel woelen, maar niet uitbarsten. Daar zijn de vijf figuren, engels beheerst ook nog, geen mensen naar. Yoka Berretty is het vrouwtje waar het om gaat, vlot, charmant en met weifelende gevoelens, want zij weet eigenlijk niet wat haar allemaal over- 'sWerelds beste dansers vijf dagen naar de RAI AMSTERDAM Voor het eerst sinds tien jaar komt het beroemde Sowjet Russische staats-dansensemble Moise- jew weer naar Nederland. Deze groep van 130 dansers en danseressen (die ook wel 's werelds beste dansers wor den genoemd) komt met een eigen symfonie-orkest met een keuze uit het zeer uitgebreide repertoire dat meer dan 300 volksdansen uit de gehele wereld omvat. Voor dit optreden dat slechts 5 dagen (van 31 oktober t/m 4 november) in Amsterdam te zien zal zijn, wordt de Oosthal van het RAI- gebouw tot een theater omgebouwd dat plaats aan 4000 toeschouwers per voorstelling zal bieden. De voorstel lingen beginnen steeds om 20.15 uur. De groep is in 1937 opgericht door Igor Moisejew (66) die solo-danser van het Bolsjoi-ballet is geweest. Zijn grote belangstelling voor volksdansen en volksmuziek leidde tot een inten sieve bestudering daarvan, en tenslot te tot het oprichten van de dansgroep die vanaf het eerste optreden (ook in 1937) een niet aflatend succes over de gehele wereld oogstte. Groepen Het PCBO-blad heeft deze week een speciaal nummer aan het buitenge woon onderwijs gewijd. Dr. W. ter Horst, orthopedagoog te Zetten en buitengewoon hoogleraar te Leiden, maakt daarin een onderscheid tussen kinderen die absoluut niet buiten een aangepaste school kunnen (bijv. de bielen, blinden, doven) en kinderen die eigenlijk in een (verbeterd) ge woon basisonderwijs thuishoren. Die laatste groep komt in het buitenge woon onderwijs terecht omdat ze zich DEN HELDER De kruiser De Ruyter wordt vrijdag uit de vaart genomen. Dat gebeurt door de huidige commandant, kapitein ter zee W.J.H. Wevers. Volgens minister De Koster is de uitdienststelling verantwoord omdat de taken van De Ruyter zullen worden overgedragen aan een geleide wapen-fregat en een tweede bevoorradingsschip, die in 1974 en 1975 aan de vloot worden toegevoegd. De buiten dienststelling is ook een bijdra ge aan de bezuiniging: de ex ploitatiekosten van de kruiser waren zeer hoog. De kiel voor de De Ruyter is in 1939 gelegd maar het schip werd pas - volgens een nieuw ontwerp - na de bevrijding afge bouwd en werd in 1952 in dienst gesteld. Het heeft di kwijls dienst gedaan als vlagge- schip van verscheidene smalde len. Aanvankelijk zou de krui ser de naam 'De Zeven Provin ciën krijgen. Het was het achtste schip dat de naam De Ruyter heeft gevoerd. Het eer ste van de twee geleide wapen- fregratten zal ook weer de naam De Ruyter voeren. komt. Bob Goedhart is haar minnaar, eerst onzeker in zijn positie, later wat beslister. Jan Vreeken is de gebruikte bijfiguur met een slecht karakter en een overeenkomstig verleden. Wim van den Brink doet, heel echt, lako- mek, autoritair, de inspecteur, die met scherpe verhoren en slimme truc jes de ingewikkelde zaak langzamer hand doorkrijgt en ontrafelt. Ton Lensink is de man die alles bedacht en op gang bracht, prachtig liegend en comediespelend, uiterlijk beminne lijk en rustig, en innerlijk, af en toe fijntjes zichtbaar, vol haat en wrok, berekening en toenemende angst. Om zijn creatie draait tenslotte het hele stuk, dat indertijd goed werd vertaald door Gerard Rekers, en zich afspeelde in een passend decor van Ralph van der Eist. AMSTERDAM Tot de films van Frans Zwartjes, die vanavond in het Filmmuseum worden vertoond, en waarvan wij de drie nieuwste bespra ken bij de Filmpremières van 6 okto ber, rekenden wij ook Moving Stills. Maar de daarin tot beweging gebrach te foto's zijn van de Eindhovenaar Paul de Nooyer. Hij maakte de opna men, naar zijn eigen vrouw, hij expe rimenteerde met de negatieven, de afdrukken, de kleuren, dc rasters en alle kunstgrepen en technieken, die hij als 'creatief' fotograaf al drie jaren lang beproeft. Voor het verfil men van zijn foto's werkte hij van het begin, tot aan het einde, met Frans Zwartjes samen. Die was dus hoogop de filmregisseur. Nu worden films, als ze eenmaal daar zijn, gewoonlijk aan de regisseur toe geschreven, omdat hij de artistieke leiding had, en het moeilijk is vast te stellen welke, soms overwegende, in vloeden andere belangrijke medewer kers producent, scenarioschrijver, cameraman, cutter bijvoorbeeld hebben gehad. Zij worden dan ook altijd in de 'credits' en vaak in de besprekingen genoemd. Of Paul de Nooyer, met kleine letter tjes, in de zeer beperkte titels werd vemeld is ons, en vermoedelijk bijna iedereen, ontgaan. In de gegevens van het Filmmuseum staat Moving Stills als een film van Frans Zwartjes, die volgens een bijgaand artikeltje alles zelf doet opnemen, ontwikkelen, experimenteren, drukken alles. Maar In Moving Stills is bijna alles elk beeld en zelfs het model van Paul de Nooyer en dat mag bij deze 'film van Frans Zwartjes' wel eens vermeld worden. Nationale Ballet naar Rome AMSTERDAM Het Nationale Bal- let, met 71 deelnemers, vertrekt vrij dag naar Rome, waar in twee weken acht voorstellingen zullen worden ge geven in het Opera Theater. Daarna wordt eenmaal opgetreden in het Ste delijk Theater van Reggio Emilia en nog tweemaal in het Operatheater van Graz, in Oostenrijk. Het is de eerste buitenlandse toernee van dit seizoen. De laatste was in 1971, met De Scho ne Slaapster, in de Sowjet-Unle. Bioscoop van 1912 AMSTERDAM Amsterdams Nieu- wendijk wordt op 19 oktober alleen voor voetgangers en Cinema Parisien viert dat, op 19 en 20 oktober mee door weer eens bioscoop van 1912 te woeden met doorlopende voorstellin gen van een uur, beginnend om 11 uur dertig, voor drie stuivers en een kwartje entree, met oude films uit de nalatenschap van Jean Desmet, die deze bioscoop stichtte. De portier en de ouvreuses dragen op deze dagen weer de oude, nog bewaarde, unifor men. Oude filmfoto's en -affiches zul len de wanden sieren. En dan nog... Amstel Toneel geeft In de herfst vakantie, van 17 tot 22 oktober, elke dag om 14.00 uur in Amsterdams Kleine Komedie jeugdvoorstellingen van Ben Minoli's Land van Verbeel ding. Shaffy Theater. Amsterdam, ver wacht deze week de honderdduizend ste bezoeker en viert dat, komende vrijdag, zaterdag en zondag om een uur of 22, met feestelijkheden voor alle oude en nieuwe vrienden, waar< aan wel zo'n zestien groepen (muziek, dans, toneel, cabaret) zullen meewer ken. /KWARTFT DONDERDAG 12 OKTOBER 1972BINNENLAND T9/K9

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9