Kerk Merenwijk zondag naar de schoolaula Tegennota PAK over woningbouw Restauratie van de Schouwburg kost ...ruim miljoen meer Voorzieningen komen los in nieuwe wijk Binnenhof Ontdekhetook ...rook zèl mild VOGUE Beslissing plan Flokhuis laat op zich wachten Buurtcomité Marendorp Burgerlijke stand Plattelandsvrouwen van Leiden Nieuwkoop jubileren Acad examens T "KWARTET DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 •1 REGIO L3 LEIDEN De bewoners van de Druckerstraat. de Grevenstraat, de Marendorpsedwarsstraat. de Van der Werfstraat en de Oude Vest gaan een buurtcomité oprichten. Doel hiervan is de belangen van Marendorp behar tigen en door gezelligheid de eenheid van de buurt te stimuleren. Ten aan zien van het leefmilieu staat als eer ste stap op het programma het maken van een speelplaats op het parkeerter- reintje in de Van der Werfstraat (t.o. het voormalige badhuis). Wat het probleem van de auto-overlast betreft, zullen in de straten stencils worden verspreid met oplossingen hiervoor, zodat de bewoners zelf hieromtrent kunnen beslissen. Voorts wil men de buurt opfleuren met bloembakken en meer bomen. Een voorlopige laatste wens is een telefooncel. EIDEN De werkzaamheden aan de wallekant en de riolering langs de Stille Rijn zijn momenteel zo ver gevorderd dat het noodzakelijk is de Kippebrug voor ongeveer drie weken uit de circulatie te ne- uien. Gedurende de afsluiting van de Kippebrug blijft de Apothekersdijk uitsluitend toegankelijk voor kortparkerende personenauto's, fietsen en bromfietsen. Kortparkeerders kunnen de Apothekersdijk dan weer verlaten via de Prinsessekade. Voor het overige verkeer wordt de Apothekersdijk afgesloten. ïurl LISSE De heer E. Hollander (prot. chr.) vroeg gisteravond tijdens de raadsvergaderingen naar aanleiding van de officiële mededelingen over de begrotingswijziiiiging hoe de besprekin met Gedeputeerde Staten was verlo pen over het plan Blokhuis. Voorzit ter, loco-burgemeester A. J. Mesman zei. dat het gemeentebestuur er bij GS uitdrukkelijk op had gewezen, dat het plan van grote economische bete kenis is voor Lisse, gezien het groots opgezette winkelcentrum. GS deelden mee dat de eindbeslissing nog wel een half jaar op zich kon laten wachten, wat de gemeente niet alleen 50 dui zend gulden aan renteverlies oplevert, maar ook schade berokkent aan het economische belang, waarmee een aanzienlijk hoger bedrag zou zijn ge moeid. De gemeenteraad ging accoord met de verkoop van grond ten behoeve van een nieuwe christelijke mavoschool. Ook de eerste aanpak van plan-west, waarin begrepen de afbraak ban het postkantoor, reconstructie van de Sta tionsweg en de doortrekking van de Westerdreef tot de Achterweg, waar mee een bedrag van 86' duizend gul den is gemoeid, kreeg de goedkeuring van de raad. Dit bedrag komt gedeel telijk weer terug door de verkoop van gronden ten behoeve na honderdzestig bejaardenwoningen. Het tennispark in Lisse zal met twee banen worden uitgebreid. A'EI-rapport aanvechtbaar LEIDEN De Leidse PAK-fractie is het beslist oneens met het door B. er. W. gelanceerde rapport van het Ne derlands Economisch Instituut, dat in dicaties geeft voor de differentiatie van de toekomstige Leidse woning bouw. Door het PAK is nu een 'tegen- nota' uitgebracht, waarin de uitgangs punten van het NEI-rapport zeer aanvechtbaar worden genoemd 'als ge volg waarvan ook de conclusie in de lucht komt te hangen'. De enige conclusie die de PAK-fractie onderschrijft, is dat ernaar gestreefd moet worden om in de nieuwbouw- plannen een hoeveelheid van 80 pro cent eengezinswoningen te bereiken. legd. Dit besluit behelst een aantal nieuwe uitgangspunten, waaronder de mogelijkheid dat nieuwbouw in de Stevenshof direct voor woningbehoe- venden toegankelijk moet kunnen zijn en dat er derhalve voornamelijk ge subsidieerde woningen zullen moeten worden gebouwd. Het 'alternatief be sluit' doet ook nog een aantal moge lijkheden aan de hand om de exploita tie van Stevenshof zoveel mogelijk sluitend te maken (o.a. kantoorflats). Bovendien ligt het in het voornemen van de PAK-fractie om B. en W. te verzoeken een onderzoek te verrichten naar de te venvachten woningbehoef te in Leiden op middellange termijn. LEIDEN Geboren: Martyn t G Kerknian cn M Stouten; Jeroen M z v K Mu urine en K M de Bruljn; René C z v J Raats en VV R J van den Boogaard: Yvette d v A van Ettlnger en R van Amersfoort; Marco I' z v F Verbij en M M C van den Berg; José d v W H J :Meuzelaar en J M Sprangers; Willem J z vA P H van Gessel en C J M Mark; GJalt F z v J W Rameijer en J H Westerveld; Jellc A A z v A F A Rcgoor cn P J M Ouwerkerk. Gehuwd: S Kamerling en C i: P Stijger; T A M Vogelezang en H J J Lovink; J Muidei en I Lichtendahl; C L Capel en J M Mulder: H Korving cn A W M Hermans; A Sasburg en M Erades. Overleden: W Schaap 30 sep 190$ mail: M Kramer 31 mei 1916 echtgen van G W Jochem; F A Schojts 25 jun 1925 echtgen van T A Koelman; B Velthuijzen 9 okt 1933 man; J P R Meykamp 6 aug 1S92 man: A E de Haas 17 jun 1911 man: P Ouwerkerk 1 aug 1893 man: A J Mollinger 5 aug 1891 man: C' M van Stijn 25 jan 189S echtgen van N Geerlings; M I de Korte 9 jul 1892 vrouw: A van Tongeren 17 sep 1909 echtgen van H Filippo: C Oedit 15 apr 1948 man: J D Oedit 8 dec 1971 dochter. NIEUWKOOP Vijfentwintig jaar ge leden werd de afdeling Nieuwkoop van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen opgericht door mevrouw W. Bourguignon-de Vor, mevrouw M. Bo degraven-van Dam en mevrouw J. den Hertog-Vergeer. Op de eerste vergade ring waar 25 leden aanwezig waren, werd mevrouw W. Bourguignon als presidente gekozen. Een en ander is aanleiding om vrij dag het zilveren jubileum enigszins feestelijk te vieren. Daartoe zullen leden en genodigden in 'Plaszicht' bijeenkomen. On dc-e avond zullen zeven leden 'van het eerste uur' worden gehul digd. De afdeling heeft -,u een ledental van 70 dames. et eroi enke lat me* eig ede; Een geheel met gebouw K. en O. k i LEIDEN Hoe langer de restauratie en verbouwing van de Leidse Destj; Schouwburg op zich zullen laten wachten, hoe hoger de kosten zul- r Jen worden. Het in 1971 geraamde bedrag (6.3 miljoen) is inmid- ln e dels door stijging van de bouwkosten en B.T.W. opgelopen tot 7.6 miiljoen. Het schetsontwerp voor het restaura tieplan is thans gereed. Op 26 oktober zullen de gezamenlijke raadscommis sies zich hierover buigen, waarna wel licht opdracht kan worden gegeven tot het vervaardigen van een defini tief plan. Indien de raad zich daarmee kan verenigen vindt vervolgens aanbe steding plaats, waarna de voltooiing naar schatting nog tweeëneenhalf jaar op zich zal laten wachten. Ten aan zien van de in januari 1971 gemaakte kostenraming is inmiddels al goedkeu ring binnengekomen van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Za- ken. Een geheel Ffnra m. Wat oud-Iv en O-directeur Aad van der H. 1 Pompe zich al jaren geleden voorstel de gaat bewaarheid worden: in de toekomst zullen de gerestaureerde out Schouwburg en het daaraan grenzende cultureel centrum van K en O één geheel gaan vormen. In het restaura- :oer tieplan is hiermee rekening gehouden Ir. door zowel op de begane grond als op rk; de eerste verdieping vanuit de elo. Schouwburg doorgangen te creëren naar het cultureel centrum. Het ge bouw van K en O zal eveneens geres- paka taureerd moeten worden (kosten 1.2 miljoen), doch hieromtrent is nog geen enkele goedkeuring binnen. Bei- DE de directies streven niettemin nog !una altijd naar een gelijktijdige uitvoering van de werkzaamheden. g Een ingrijpend onderdeel van het Schouwburgplan vormt het creëren j van kelderruimten onder de begane Q j grond. Deze zullen worden benut voor J berging, kleedkamers en toiletruira- J 'en- Eveneens wordt hier de construc- I tie geplaatst van de verstelbare or- kestbak. die weer in oude glorie zal 4? worden hersteld. Pr: Ruimer De. hal op de begane grond zal aan zienlijk worden verruimd door het plaatsen van glazen deuren achter de entree. Dc bestaande bestuurskamer «ordt foyer en er komt een gardero be. K en O en de Schouwburg zullen op de begane grond een gezamenlijk buffet krijgen (op de scheidslijn). voorzien van schuifwand. Zoals op de begane grond de parterre en de baignoirs zullen worden opge knapt, komen op de eerste verdieping de balcons aan bod. Bij de omloop komen toiletten. De grote foyer blijft gehandhaafd, terwijl er een directie kamer bijkomt. Op de tweede verdie ping worden de zitruimten eveneens opgeknapt. Het comfort wordt sterk verbeterd. Er komen toi letten en een garderobe, alsmede een nieuwe foyer. In de gehele zaal komen nieuwe stoe len. Er zal ook ruimte worden gecreë erd voor een artiestenfoyer. Op de begane grond komen toiletten voor gehandicapten. LEIDEN 10 oktober: Geslaagd kand. ex. W 1 W. en N. de heer A. F. M. Bouwman Oegstgeest; kand. ex. W 3 W. en N. de heren J. H. de Geus Abbenbroek, C. C. v. d. Raadt Noord- wijkerhout, A. P. M. Ruijgt Voorscho ten, P. K. H. van Gersel Leiden, A. H. J. Kuipers Leiden, A. N. J. Thoen Leiden, R. L. Verhoeven Waddinx- veen, D. Husslage Leiden; kand. ex. B 1 W. en N. de heer A. F. C. Gerritsen Leiden, F. C. M. van Meel Leiden; doet. ex. natuurkunde de heer H. J. Martines Leiden; doet. ex. Geologie de heer C. D. van Panhuijs Leiden; doet. ex. Pre-historie de heer A. Peddemos Utrecht; kand. ex. geschiedenis mej. A. J. M. Vollering Rijswijk; kand. ex. geschiedenis de beer B. O. J. R. Glaubitz Rotterdam. Bruggebuurt viert feest NIEUWKOOP Deze week zal de 'Bruggebuurt' het traditionele buurt feest vieren. Donderdag 12 oktober 7 uur zal het aloude mastklimmen wor den gehouden. Vrijdag 13 oktober is er in de Roerdomp-kantine een kin dervoorstelling. Daarna zal een wed strijd worden gehouden tussen bewo ners van de huizenkant tegen bewo ners van de waterkant in 'Woepie- Wip'. PUNTSGEWIJS LEIDEN Op vrijdag 13 oktober zal Rudolf de Jong in het kader van het studium generale aan de Leidse Uni versiteit over 'De Spaanse burgeroor log en zijn gevolgen' spreken over 'Het anarchisme voor, tijdens en na de burgeroorlog'. De voor alle belang stellenden toegankelijke lezing begint om kwart over elf en wordt gehouden 'in het Academiegebouw, Rapenburg 73. VOORSCHOTEN In Voorschoten is de voetgangerstunnel bij het station van de N.S. in de week van 16 t.m. 21 oktober gesloten in verband met het aanbrengen van een wandschildering. VOORSCHOTEN In Voorschoten is in 1970 de discussienota Structuur plan uitgebracht. Dit plan is herhaal delijk onderwerp van discussie ge weest in openbare bijeenkomsten, ter wijl iedere burger de gelegenheid ge kregen heeft schriftelijke reacties in te dienen bij het college van B. en W. Het raadslid mr. F. Italianer vraagt het College van B. en W. de raadsle den eerst een samenvatting te ver strekken van de verschillende opvat tingen en ideeën die tijdens de dis cussieperiode uit de burgerij naar voren zijn gekomen alvorens deze Structuurnota bij de gemeenteraad in behandeling te geven. Tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering, deelde het college mee de structuurnota spoedig in de raad te zullen brengen. ZOETERWOUDE De aanloop van 'Babel' is een goede aanzet gebleken voor de komende maanden. Het pro gramma bevat drie onderwerpen, t.w. Informatie. Amusement en Kreativi- teit. Intussen is men ook begonnen met een cursus macramé, ook kan men een cursus volksdansen volgen en de liefhebbers van fotografie kun nen zich op maandagavond bekwamen. Bij voldoende belangstelling zal er een serie avonden komen waarop het pottenbakken kan worden beoefend. De kinderen krijgen om de twee we ken een postzegelruilbeurs. Inlichtin gen over de cursussen kan men krij gen als 'Babel' geopend is in het gebouw. AARLANDERVEEN De bazarcom- missie van de Geref. Kerk houdt vrij dagmiddag en -avond en zaterdagmid dag en -avond, ten bate van de Geref. Kerk haar grote bazar in het Dorps huis. Om acht uur zaterdagavond is de trekking van de verloting. WOUBRUGGE Op vrijdag 13 okto ber wordt in het wijkgebouw van het Groene Kruis gestart met een nieuwe kursus EHBO. AARLANDERVEEN Op de leden vergadering van de Chr. Nat. school, is in de vakature Mevr. E. Goedhart- Poot. tot secretaris gekozen de heer A. Wingelaar. Zaterdag wordt sauna-instituut geopend LEIDERDORP In de nieuwe wijk van Leiderdorp (ten noorden van de Engelendaal) die nu in aanbouw is, wordt zaterdag 14 oktober aan de Luykendreef het sauna-instituut van de sportschool Van Houdt geopend. De burgemeester van Leiderdorp, de neer M. A. van der Have zal door net in gebruik stellen van de sauna deze opening een officieel karakter geven. Het sauna-instituut, waarvoor op 13 Januari de eerste paal werd gesla gen, bestaat uit een saunacabine voor ongeveer 20 mensen, een dom pelbad met een watertemperatuur vam-ongeyeer 4 graden C., een dou- cnebatterij, een individuele massage ruimte cn een individuele trimruim- te met een toestelcircuit, n e ruimten liggen om een van alle zijden zichtbare patio, die te vens de mogelijkheid biedt om even naar 'buiten' te lopen. Rond de Patio staan speciale ruststoelen om j® jelaxen. Alleen voor leden van net sportinstituut is er een ontmoe tingsruimte met bar en gezellige zitjes. Met de opening is de eerste fase gerealiseerd van een complex dat naast de sauna in de nabije toe komst ook een sportzaal moet gaan omvatten. Het instituut met woon huis is ontworpen door de architect ir. J. Franso en is gebouwd door het Leiderdorpse bouwbedrijf Meerburg. De sauna zal dagelijks geopend zijn, met aparte tijder. voor dames en heren. Witte vuurtoren in Katwijk KATWIJK De TROS-tele visie bracht woensdagavond een programma over badplaatsen. Bezoekers van Sche- veningen en Zandvoort kwamen aan het woord. Over het algemeen was er nogal kritiek over de grauwe huizen. Ook Katwijk kwam op het scherm. De heer Slootweg, hoofd van de techni sche dienst van Katwijk wees op de fraaie witte vuurtoren aan de Boule vard. Volgens de heer Slootweg is hiet een nieuw procédé toegepast, dat door de fabriek in Montfoort voor tien jaar wordt gegarandeerd. Hij hoopte, dat particulieren het voor beeld zullen volgen en gebruik maken van deze mogelijkheid, zodat Katwijk niet zo'n grauw 'gezicht' meer heeft. In de andere badplaatsen wordt de schuld van de grauwe huizen gescho ven op de zee. LEIDEN Zoals men weet hebben de kerken van Leiden in de Meren- wijk gekozen voor één gezamenlijk optreden van de kerk van Jezus Christus voor één prediking van het evangelie. De Gemeenschap van Ker ken heeft twee pastores aangesteld: ds. H. Hortensius namens alle refor matorische kerken en J. A. A. van Well namens de rooms-katholicke kerk. Deze beide pastores zijn in sep tember 1971 begonnen met het hou den van wekelijkse avondmaals-/eu charistievieringen. Inmiddels is ook een oecumenische parochie-/kerkeraad: de Algemene Kerkelijke Merenwijkraad. opgericht waarin zitting hebben 3 hervormden. 2 gereformeerden. 2 rooms-katholie- ken en iemand die niet bij een kerk is aangesloten. Deze raad werkt samen met de pastores aan de verdere uit bouw van de oecumenische geloofsge meenschap; de raad wordt gesteund door 6 werkgroepen die ieder zijn belast met voorbereiding en uitvoe ring van een deel van het kerkelijk werk. Men is nu een jaar verder en ziet dat er veel goed is gebeurd. Er ontstond een verbondenheid in geloof tussen leden van verschillende kerken, tus sen mensen Mie geloven in het evan gelie. Lange tijd vervreemd van el kaar heeft men elkaar nu herkend, omdat er samen wordt geluisterd naar één Heer. omdat zijn tafel samen wordt gevierd. Met elkaar luisterend, biddend en sprekend werden zij zich ervan bewust dat het evangelie beter wordt verstaan en beleefd als wc olijven zoeken naar eenheid en eens gezindheid. Het is een grote steun dat de kerken van Leiden de groei van deze nieuwe gemeenschap met vertrouwen volgen. Zij laten daarmee zien dat ook zij eenheid en saamhorigheid wensen. Wel stellen zij voortdurend vragen die voor de gemeenschap een uitda ging zijn tot steeds nieuwe bezinning op wat zij doen. zeggen, bidden. 'In geloof willen wij verder gaan: en graa§ zouden wij allen, die nog hui verig "zijn omdat het met de oecume ne te maken heeft ervan willen over tuigen dat het goed is wat wij doen. Wij willen ieder uitnodigen met ons mee te doen', aldus de algemene ker kelijke Merenwijkraad. 'Een jaar geleden wisten we niet waaraan we begonnen, nu weten wc dat we niet anders dan zo willen verder gaan: allen rond de éne Heer. in het éne geloof in het éne evange lie. Wij geloven dat wij pas in een heid met elkaar onze samenleving en onze wereld werkelijk van dienst kun nen zijn. ook al omdat het evange lie geloofwaardiger en begrijpelijker wordt voor onze kinderen'. Op zondag 8 oktober is deze gemeente voor het laatst samengekomen in de kantine van N.V. Elementum. Zondag 15 oktober 10 uur is de eerste dienst in de aula van de lagere school. Thema: Geroepen tot gezamenlijk ge tuigen: voorganger: de beide pastores; medewerkers: C. Plug, organist. An ton v. d. Heijden gitaar, het 'prille' koor o.l.v. Th. v. d. Heijden; crèche voor kinderen tot 6 jaar; na de dienst koffie en frisdrank. Omdat het NEI geen duidelijke taak stelling bij de opdracht voor het rap port heeft gekregen, struikelt het PAK over een aantal uitgangspunten in de nota. Het NEI stelt bijvoorbeeld dat dc eenzijdige samenstelling van de Leidse woningvoorraad een vertrek- overschot van de hogere inkomens groepen, tot gevolg heeft gehad, waar door de inkomensontwikkeling ongun stig beïvloed is. Het huidige nieuw- bouwprogramma zo concludeert het PAK weer zal op zichzelf dus al een forse bijdrage moeten leveren tot het tot staan brengen van het vertrekoverschot. Op het uitgangs punt, dat de bestaande bouwplannen in Leiden onveranderd moeten wor den uitgevoerd, zegt het PAK dat zulks zeer de vraag is. gezien recente ontwikkelingen in de Merenwijk. Aan de nieuwe PAK-nota is een mo gelijk alternatief besluit verbonden, dat aan de Raad zal worden voorge- Voor het overige stelt de nota, dat over de precieze differentiatie van woningbouw in de Stevenshof (Lei- dens laatste bouwgebied) pas een uit spraak kan worden gedaan, als onder zocht is wat de woningbehoefte in Lei den op middellange termijn is. en als het doorstromingseffect van de Me renwijk bekend is geworden. Tevens wil men afwachten of er wellicht gezamenlijke voorzieningen in de Ste venshof en de Voorschotense wijk Noord-Hofland kunnen worden getrof fen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3