Hoogovens heeft thans volle orderportefeuille Eur. Commissie: nog voor twintig jaar aardolie &BN gaat deelnemen in inanciering van mcleaire energiebronnen ID! Sociale partners in EEG moeten beleid op elkaar afstemmen Scheepjeswol niet somber over verdere omzetgroei Simons Emballage leed verlies over 1971/72 10 )elta-Lloyd treedt oe tot Insurope Gezaagd naaldhout wordt duurder Ned. fondsen in New York Gulf Oil stoot activiteiten af Rolinco geeft aandelenbonus HOOFD VAN DE ADMINISTRATIE Delta Baksteen gaat 5714 aandelen uitgeven a ƒ150 Dividendhervatting Vihamij mogelijk DOW JONES INDEX KLM redt wellicht Duits charter bedrijf NEW YORK GEDRUKT Deense kroon weer in EEG-gareel [ROUW/KWARTET DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 EfNANCIëN/ECONOMIE T15/DRL17 Exploratie nieuive hulpbronnen hard nodig t. PEN HAAG Wanneer men rekening houdt met de te verwachten stijging van de behoeften, is er op de wereld nog voor twintig jaar aardolie. Aldus een prognose van de Europese Commissie. De aan- getoonde reserves aardolie in de wereld bedragen volgens de jongste ramingen 84 miljard ton. Dat zou bij een verbruik op het tegen woordige niveau voldoende zijn. Er moet dus hard gewerkt worden aan exploratie en exploitatie van nieuwe hulpbronnen, zo meent de f/). Europese Commissie. De hiervoor ver- tyv eiste investeringen zullen aanzienlijk yS hoger rijn dan de afgelopen jaren aangenomen wordt, dat de aardolie industrie tot 1980 meer dan 500 niljard nodig heeft voor de ontwikke ling van haar activiteiten, waarvan alleen al 350 miljard voor investe ringen. De aardoliebehoeften van de EEG in haar huidige omvang kunnen voor 1985 worden geraamd op 880 miljoen ton. Daar de behoeften in 1970 415 miljoen ton beliepen, betekentdit, dal zij in 15 jaar tijds meer dan tweemaal zo groot worden. De aardo- lie zal ook in 1985 65 procent blijven mvormen van het totale energieverbruik ■n de EEG. Er zullen vrijwel geen ervangingsprodukten beschikbaar ijn, dit als gevolg van het ontbreken ran alternatieve hulpbronnen en van unvoldoende flexibiliteit van de pro- duktie van andere energievormen. Wanneer evenwel tijdig wordt inge grepen, kan de mate van afhankelijk heid van de Gemeenschap van aardo lie enigszins worden verminderd door uitbreiding van de invoer van kolen en aardgas en door een versnelde ontwikkeling van de kernenergie. Op deze wijze zou in 1980 over een marge van 40 miljoen ton kunnen worden beschikt en in 1985 over een marge van 95 miljoen ton. Om dit te berei ken zouden de lid-staten echter een vaste politieke koers moeten uitstip pelen en zouden de andere nergiepro- ducerende industrieën een bijzondere inspanning moeten leveren. Algemeen wordt aangenomen, dat het wereldverbruik van aardolie in het lopende decennium zal verdubbelen, de wereldbehoeften, die in 1970 2,3 miljard ton bedroegen, zullen in 1985 5,5 miljard ton groot zijn. Het raadgevende comité van de EGKS heeft inmiddels in een resolutie de Europese Commissie verzocht er bij de lid-staten op aan te dringen via een gemeenschappelijk energiebeleid een zo omvangrijk mogelijke kolenproduk- tie in stand te houden. Dit om het politieke risico te verminderen, ver bonden met het feit, dat de EEG afhankelijk is van uit derde landen ingevoerde brandstoffen. De steenkolenproduktie van de 'zes' bedraagt nog ruim 150 miljoen ton per jaar en die van Engeland onge veer 140 miljoen ton. Dit totaal van bijna 300 miljoen ton per jaar legt nog steeds een belangrijk gewicht in de schaal bij de continuïteit van de energievoorziening. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland zal samen met nog acht andere grote banken overgaan tot de oprichting van een multinationale maatschappij voor de financiering van nucleaire ener giebronnen. De snelle ontwikkeling van de produktie en het verbruik van kernenergie zullen, volgens de ABN, in de komende jaren leiden tot zodanige financieringsproblemen, dat zij alleen op internationale schaal bevredigend kunnen worden opgelost. !8« Daartoe zal woiden opgericht de In- ;ernational Nucleair Credit Corp. [INCC), die een oprichtingskapitaal zal hebben van 4,5 min. De acht andere deelnemende banken zijn: Ban- que Nationale de Paris, Banca Com- merciale Italiana, Banca Nazionale del Lavoro, Bank of America. Banque de Bruxelles, Banque de 1'Union Euro- léenne, Barclays Bank en Dresdner lank. De INCC stelt zich ten doel voor de f bouwers van centrales voor kernener gie, de fabrikanten van splijtstoffen e.i de energie bedrijven, financië- ringsmiddelen te verzorgen. E.e.a. vol gens een formule, die aan de karakte- 'ristieke wijze van de bouw en de werking van kernenergiecentrales is aangepast. De INCC zal een gespecialiseerde fi- MSTERDAM Delta-Lloyd Levens- irzekering, één der werkmaatschap pijen van Delta-Lloyd Verzekerings groep, is toegetreden als deelnemer voor Nederland van Insurope. Insuro pe is een groep van collectieve levens verzekeraars uit verschillende Euro pese landen die ten behoeve van mul tinationale ondernemingen een samen werkingsverband hebben aangegaan. Insurope. gevestigd te Brussel, be schikt over de know-how van alle aangesloten verzekeraars en kan daar door aan belangstellenden snel offer tes en andere informale geven over collectieve pensioenregelingen in de verschillende Europese landen. De service van Insurope omvat tevens collectieve regelingen voor ziektekos ten- en ongevallenverzekeringen. Het is voor multinational" onderne mingen een voordeel om bij één ge sprekspartner zich volled'g te kunnen oriënteren over de sociale- en pensi oenwetgeving in de betrokken Euro pese landen en welke pensioenregelin gen de aangesloten levensverzekeraars kunnen bieden. Delta-Lloyd komt door haar samenwerking in Insurope-ver- band tegemoet aan de steeds toene mende vraag na"*- '"^■zc'-"r:nr",n. di» meer op internationale -dan op sneci- fiek Nederland" '"«et 7vip. Rotterdamse Verzekering-Sociëteiten (RVS), behorend tot het Amfas-eon- cern, zal haar lidmaatschap van twee netwerken van internationale verzeke raars, te weten het netwerk van John Hancock en Insurope, terugbrengen tot het lidmaatschap van één netwerk, {tl- John Hancock. De reden van deze beslissing is dat het international group program (IGP), dat John Han cock heeft ontwikkeld voor Ameri kaanse maatschappijen met vestigin gen in Europa en elders, nu is uitge lid tot een systeem dat ook door elke niet-Amerikaanse multinationale onderneming kan worden gebruikt. oancieringsmaatschappij zijn, die zich vooral zal toeleggen op de bestude- ingmvan de technische, juridische en fiscale aspecten van de kredietverle ning. De financieringsmiddelen zullen ofwel direct, ofwel door tussenkomst van de deelnemende banken op de internationale kapitaalmarkt worden opgenomen. AMSTERDAM De ontwikkeling van de prijzen op de markt in Noord europees gezaagd naaldhout wettigt de verwachting, dat op de binnenland se markt op korte termijn een aan zienlijke prijsstijging zal optreden. Al dus de Nederlandse Zachthoutbond. Bij de opening van de markt in Noordeuropees gezaagd naaldhout be stemd voor aanvoer in 1973. werd duidelijk dat met een sterke stijging van de vraagprijzen rekening zou moeten worden gehouden. De aanzien lijke vraag naar gezaagd naaldhout van de Westeuropese importlanden in 1972 die ook in Nederland groter is geweest dan bij de opening van het aankoopseizoen in oktober 1971 kon worden voorzien heeft een stimu lans gevormd voor een opwaartse ont wikkeling van de exportprijzen. Dezer dagen zijn een aantal omvang rijke transacties tot stand gekomen op een prijsniveau dat de vermoedens nog heeft overtroffen. Niet alleen de basisprijzen zijn fors verhoogd, maar ook in de zg. 'schaal' zijn wijzigingen aangebracht, welke voor vele maten een extra prijsverhoging inhouden. Deze prijsontwikkeling wordt nog ver der geaccentueerd door het feit, dat de zeevrachten momenteel tot een wat hoger niveau aantrekken. Kon. OUc noteerde op 11 oktober 37"s-3S>» <38-38!»): Philips $16%-16% (16%-17>; Uni lever S 43%-44% 44-44U) en KLM 135% <35%) Opgave duPont. Glore, Forgan. PITTSBURG Gulf Oil, een der grootste olieconcerns in de VS zal overgaan tot de verkoop van, of terug trekking uit bepaalde marginale of verliesgevende activiteiten, die vooral betrekking hebben op het gebied van de verkoop en de raffinage. De hier mee gemoeide extra afschrijving zou voor 1972 een bedrag van 250 mil joen omvatten, wat neerkomt op onge veer 2,5 pet van het vermogen. Het geschatte verlies over 1972 van de bovenbedoelde investeringen bedraagt 37 miljoen. De uitvoering van de maatregelen, die betrekking hebben op dochtermaatschappijen van Gulf Oil binnen als buiten de VS. is mo menteel al begonnen. In d eeerste 6 maanden van dit jaar behaalde het concern een 16,9 pet lager resultaat van 246 (296) min. Het kwartaaldividend is vastgesteld op 0,375 per aandeel. De resultaten over de eerste 9 maanden van dit jaar zullen half november worden bekend gemaakt. ROTTERDAM Aan houders van gewone aandelen Rolinco zal op 18 oktober ten laste van de agioreserve een bonus in aandelen worden uitge keerd in de verhouding van één op acht. De nieuwe aandelen zullen ten volle delen in de winst over 1971- 1972. Hiermee ontvangen aandeelhou ders van Rolinco voor de vijfde achter eenvolgende keer een bonus-uitkering. Voorts zal aan de op 29 november te houden jaarvergadering worden voor gesteld uit de jaarwinst 10 min. te reserveren en een dividend beschik baar te stellen van 2 per aandeel over het inmiddels door de uitgifte van bonusaandelen vergrote kapitaal. Over 1970-1971 deed Rolinco een uit kering in aandelen ten laste van de agioreserve aan houders van gewone aandelen in de verhouding van één op tien. Het dividend van 3 over dat jaar werd uitgekeerd over het door deze agiobonus vergrote kapitaal. Het jaarverslag zal op 10 november wor den gepubliceerd. Utilico zal aan de jaarvergadering op 29 november voorstellen over 1971- 1972 een dividend van 5,60 (4,60) uit te keren. Het jaarverslag wordt gepubliceerd jp 9 november. „LICHT EN KRACHT" en „PORT NATAL" Nederlands Hervormd Psychiatrisch Centrum ASSEN Bij ons psychiatrisch centrum, met een totale capaciteit van ca. 750 patiënten en een personeelsbestand van <580, kan worden geplaatst een Naast het opstellen van de begroting en de jaarlijkse exploita tie-overzichten zal zijn taak bestaan uit het geven van leiding aan een 20-tal medewerkers, die werkzaam zijn op het gebied van: de patiëntenadministratie de verpleeggeldenadministratie de financiële administratie de salarisadministratie de begrotingsbewaking de interne controle. Voorts zal hij bijzondere aandacht moeten besteden aan de pro blemen m.b.t. de automatische informatieverwerking. Voor deze funktie is een middelbare opleiding en voltooide S.P.D.-studie vereist, terwijl ervaring in soortgelijke leidinggeven de funkties tot aanbeveling strekt. Een psychologisch- onder zoek kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de econo misch adjunkt-direkteur drs. P. J. Veldhuizen (tel. 05920 - 11777, toestel 112). Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd van de afde ling personeelszaken, Dennenweg 9 te Assen. Tesoro Peroleum te San Antonio (Texas) heeft een nieuwe dochter maatschappij in Den Haag opgericht, Tesoro Europe Petroleum. Deze maat schappij zal als holdingmaatschappij optreden voor de Europese dochters van Tesoro. Anders maatregelen van bovenaf nodig STRAATSBURG 'Indien de sociale partners in de EEG-landen er niet in slagen hun optreden op elkaar af te stemmen, moet men vrezen dat maatregelen van bovenaf tegen prijs- en loonstijgingen noodzakelijk worden'. Dit heeft de vice-voorzitter van de Europese Commissie, Raymond Barre, in het Europese Parlement verklaard. Hoesch eind jaar wellicht uit rode cijfers lBJ il ippif LONDEN Het Nederlandse deel van Estel (Hoesch-Hoogovens) heeft momenteel een volle orderportefeuille en werkt op volle capaci teit. Verwacht wordt, dat de Nederlandse houdstermaatschappij, Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden, over 1972 ongeveer een gelijke nettowinst zal boeken als in 1971 117,3 min). Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, drs. P. L. Justman Jacob, verklaard in Londen, waar hij aanwezig was op de jaarlijkse vergadering van het Internationale IJzer- en Staal Instituut. De staalindustrie in Duitsland bevindt ontwikkelingsprogramma's vruchten gend verloopt. Zo hoopt men langza merhand de afhankelijkheid van staal als winstbron te verminderen. Thans ligt 70 tot 75 pet. van de activiteiten op het gebied van de staalproduktie. Dit jaar zal de prijsstijging in de EEG-lidstaten gemiddeld 6 pet bedra gen, hoewel zij volgens de richtlij nen van oktober 1971 de 3 a 3.5 pet niet had mogen overschrijden. In Nederland stegen de prijzen meer dan in enig ander land van de EEG, nl. met 7.3 pet in de periode augustus 1971-augustus 1972. Indien de tendens van de laatste maanden aanhoudt, zal de prijsstij ging volgend jaar gemiddeld 7 pet bedragen. Het is daarom, aldus Barre, niet voldoende te pogen de prijsstij ging op hetzelfde peil te houden, men moet proberen haar terug te dringen. In Nederland, maar ook in West- Duitsland en Italië, stuit de opstelling van de begroting op politieke moei lijkheden. Maar een te snelle stijging der overheidsuitgaven leidt onvermij delijk tot prijsverhoging. Het is bo vendien onjuist, aldus Barre, te me nen dat een bepaalde 'budgettaire los heid' kan worden gecompenseerd door een straf kredietbeleid. Een dergelijk beleid zou dermate krachtig en ingrijpend moeten wor den gevoerd dat de economische groei in gevaar zou kunnen komen en zou kunnen leiden tot sociale en politieke moeilijkheden. Begrotings- en krediet beleid moeten worden gecombineerd om de economische stabiliteit te her stellen. De vice-voorzitter van de Europese Commissie waarschuwde dat de infla tie van buitenaf vaak als voorwendsel wordt gebruikt om maatregelen tegen de binnenlandse inflatie achterwege te laten. Nationale maatregelen tegen inflatie zijn nog steeds doeltreffender dan communautaire. Volgens de resolutie die door het parlement aan het slot van het debat over de economische toestand van de Gemeenschap en het begrotingsbeleid werd aanvaard, wordt coördinatie van het begrotingsbeleid der lidstaten steeds meer noodzakelijk naarmate de economische en monetaire unie nader- i>ij komt. Koersen in Montreal Het uitgavenbeleid der regeringen, al dus de resolutie, dient te worden Asbestos corp. bepaald door de ruimte voor expansie canada Fund die door de groei van het nationale n!mT,?thrhitm produkt beschikbaar is, 'zonder dat Husky daarbij extra prijsimpulsen worden Nat. Gas ontketend'. Mass._ Ferguson AMSTERDAM Delta Baksteen Unie te Maastricht gaat over tot uit gifte van 5714 aandelen, in stukken van nom. 100 aan toonder en ge rechtigd tot het slotdividend over 1972, tot de prijs van 150. Inschrij ving staat open op 24 oktober a.s. en wel met recht van voorkeur voor de houders van de thans uitstaande aan delen in de verhouding van één nieuw aandeel op elke zes oude aan delen. De claimhandel zal aanvangen op 16 oktober. Storting op de toege wezen aandelen dient op 1 november te geschieden. De officiële notering ter beurze van de thans uit te geven en van de reeds uitstaande aandelen zal worden aangevraagd. Door het investeringsprogramma zijn de balansverhoudingen bij Delta Bak steen Unie gekomen beneden de nor men. welke het bestuur heeft gesteld. Nauw hiermee in verband staat de teruggang in de liquiditeit. Door de ruime cash flow van de vennootschap en de matiging, die is doorgevoerd met betrekking tot nieuwe investerin gen. zal de liquiditeit in de loop van dit boekjaar verbeteren, zo wordt op gemerkt in het prospectus. De beschikking over de ruime liquidi teit is in de branche noodzakelijk, omdat rekening gehouden moet wor den met een stagnatie in de afzet, die hetzij seizoenmatig hetzij konjunktu- reel kan zijn. Bovendien kan het investeringsprogramma voor 1973 en volgende jaren slechts worden gereali seerd. indien het eigen vermogen een aanmerkelijke versterking ondergaat. De verwachtingen voor 1972 en daar na zijn zodanig, dat mag worden aan genomen. dat het dividend tenminste op 10 pet. gehandhaafd kan worden. Teneinde de financiering op langere termijn te verzekeren, wordt het wen selijk geacht een grotere spreiding van het aandelenbezit te bevorderen en tevens de beleggerswereld meer te attenderen op het fonds. De introduk- tie ter beurze van Amsterdam is een eerste stap in deze richting. ARNHEM Het winstsaldo na aftrek van vennootschapsbelasting is in het eerste halfjaar van 1972 bij Vihamij- Buttinger (technische groothandel) met ongeveer 500.000 verbeterd ten opzichte van dezelfde periode 1971. Bijzondere omstandigheden voorbe houden mag worden verwacht dat de verbetering van het resultaat zich in het tweede halfjaar zal voortzetten. In dat geval mag op een bescheiden dividend worden gerekend. In het eerste halfjaar had een meer selectief beleid bij de orderverwer- ving bij een nagenoeg gelijkgebleven omzet een hogere brutowinst tot re sultaat. Door reeds eerder getroffen maatregelen kon het personeelsbe stand verder worden teruggebracht en waren ook de overige kosten lager. Vihamij behaalde in 1971 een beschei den winst van 195.000 en passeerde het dividend. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1970 (11 10/10 20 zich in een slechte positie. De vraag naar staal ontwikkelt zich traag. De kapitaalgoederenindustrie staat er slecht voor en werkt duidelijk met onderbezetting.' Bovendien is de mark tweemaal gerevalueerd, waardoor de industrie minder concurrerend is ge worden en met hogere kosten wordt geconfronteerd. 'Wij hopen tegen het eind van het jaar uit de rode cijfers te komen', aldus drs. Justman Jacob. De vraag wordt bestudeerd of Hoogo vens beursnotering zal aanvragen op de Londense beurs. Dit zal echter zeker niet op korte termijn gebeuren. Op de beurzen van Brussel en Frank fort wordt slechts weinig in Hoogo vens gehandeld. De echte actieve han del vindt plaats in Amsterdam. Estel ontwikkelt zich goed. In 1972 zal de jaarproduktie toenemen van 10,9 tot 11,5 min. kubieke ton. De stijging komt hoofdztkelijk voor reke ning van het bedrijf in IJmuiden, dat de produktie zal opvoeren van 4,6 min. tot 5,2 min. ton. In Dortmund zal de produktie gehandhaafd blijven op 6,3 min. ton. Voor 1973 wordt de produktie geschat op 12 min. ton, met een verdere stijging daarna tot on geveer 13 min. ton, als de gestarte zullen beginnen af te werpen. Grote investeringen, zoals in een ver- tinningsbaan in Dortmund, illustreren duidelijk de voordelen van de fusie. Zowel Hoesch als Hoogovens wilden een dergelijke fabriek bouwen, doch nu kan men toe met de ene in Dortmund zonder vrees, dat er overca paciteit zou kunnen ontstaan. Bedacht moet worden, dat juist in de staalindustrie de noodzaak van ratio nalisatie zeer zwaar drukt door de zeer grote kapitaalsinvesteringen. De heer Justman Jacob schat, dat de investeringen in Nederland dit jaar tussen de 400 en 500 min. zullen liggen en in Duitsland op circa 400 min. mark. Estel heeft besloten, onder invloed van de tegenwoordige overcapaciteit in de staalindustrie en de daarmee samenhangende lage rentabiliteit, te streven naar verdere diversificatie: staalverwerking in Duitsland en de exploratie en verwerking van minera len. Zo beweegt men zich thans met Shell op het gebied van de aluminium- industrie en onderzoekt men samen met US Steel Corp. de mogelijkheden voor de winning van nikkel op Nieuw Guinea, een onderzoek dat bemoedi- Investeringen in synth etische sector VEENENDAAL De Kon. Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zn. ziet de mogelijkheden voor een verdere omzetgroei niet somber in, ook al dwingt de kostenontwikke ling tot voortdurende waakzaamheid. Zo blijft de belangstelling voor creatieve handvaardigheid duidelijk toenemen. De naam, die Scheep jeswol zich hier heeft verworven, biedt een goede basis voor een verdere expansie. In het tweede kwartaal van 1972 is de intrinsieke waarde van de aandelen Leveraged Capital Holdings (beleg gingen) in vergelijking met de eerste drie maanden van dit jaar met 1.4 pet toegenomen. In het eerste halfjaar is de waarde met 11.7 pet gestegen, aldus het kwartaalbericht. Op 28 au gustus was de intrinsieke waarde $22.80 en op 4 oktober $22.97. Beleggingsmaatschappij Protector stelt voor over het boekjaar 1971-1972 het dividend per gewoon aandeel vast te stellen op 3.80 (3.60) in contanten. Nat. Resources Shell Canada Idem Warrants 13 13% 16% 8.20L 53% 31 Ub 14 15% 12'/, 16% 8.19L 54'4 31 >4 b Indust. Sporen Util. Obi. Mods 9 okt. 948.75 216.77 112.19 74.04 10 okt. 951.84 217.70 112.06 74.10 440.5 11 okt. 946.42 215.88 111.96 74.19 441.4 Aand. Obl. Tol. H. L. 9 okt 7.940 10.240 1.675 788 511 10 okt. 13.310 16.310 1.745 798 581 llokt. 11.900 13.880 1.723 520 857 'FRANKFORT De op één na groot ste chartermaatschappij van West- Ouitsland, Atlantis, heeft verklaard. flat haar financiële problemen zijn opgelost doordat de KLM voor een aanzienlijk' bedrag zal deelnemen in verdubbeling van het kapitaal tot n vt mib°en. Een woordvoerder van oe KLM heeft echter gezegd dat 'deze mededelingen geheel voor rekening van Atlantis zijn'. [Jet contact van de KLM met de uuitse luchtvaartmaatschappij is goed. AI jaren lang behartigt de KLM het onderhoud van de vliegtuigen van Atlantis. Overigens heeft de KLM wel o.elang bij het voortbestaan van Atlan- i»s, 'omdat Atlantis een goede klant Mededelingen over een deelne- 'te'n? in het kapitaal van de Duitse OOSTERHOUT Voor Simons' Emballagefabrieken" en Houthandel is het boekjaar 1971-'72 een moeilijk jaar geweest. Door een samen loop van omstandigheden werd het bedrijf geconfronteerd met een gevoelige omzetdaling (van 14 pet.). Hierdoor konden de grote kostenstijgingen niet worden opgevangen. Het boekjaar werd afgesloten met een verlies van 575.827 tegen een winst van 109.270 over 1970-'71, zo blijkt uit het jaarverslag. r' onderri' ring acht de KLM echter pre- Voorgesteld wordt geen dividend uit te keren (v.j. 5 pet) en, na overboe king van ƒ300.000 van het vernieu wingsfonds naar de algemene reserve, het verlies van deze reserve af te boeken. Niet alleen de omzetdaling en de loonkostenstijging waren oorzaak van het verlies. Ook het aanpassen van de houtvoorraden aan de verlaagde om zetten ging gepaard met het accepte ren van onderbezettinjgsverliezen in de rondhoutzagerij. In het lopende boekjaar liggen de omzetten op een hoger niveau dan in 1971-72. De directie heeft goede hoop, dat de genomen maatregelen om de ongunstige oituatie, waarin het bedrijf was komen te verkeren, het hoofd te bieden, een gunstig effect zullen sor teren. Dit mede dank zij de afsluiting van een zodanig rondhoutcontract dat daardoor het aanmerkelijke verlies in de zagerij opgeheven zal kunnen wor den. De resultaten over de eerste maanden wettigen de verwachting, dat het lo pende boekjaar zonder verliezen van betekenis kan worden afgesloten. Be langrijk hierbij is echter de vraag of de eerste tekenen van opleving, die men hier en daar bemerkt, zich zullen voortzetten. Maatregelen ter beperking van de na delige invloed van de kostenstijging gevolg van hogere wolprijzen en arbeidskosten op het rendement zijn genomen. Met name ook door investeringen welke een betere ver werking van synthetisch materiaal mogelijk maken. Verdere verbreding van het werkter rein blijft bovendien een doelstelling van de onderneming, aldus de directie In het jaarverslag over het per 30 april geëindigde boekjaar 1971/72. De bruto-omzet is in het verslagjaar ge stegen van 37.2 min tot 44,5 min. Het exploitatiesaldo nam toe van ƒ2,8 tot 3,5 min, terwijl het winstsaldo omhoog ging van ƒ970.000 tot bijna 1,2 min. Voorgesteld wordt het divi dend te bepalen op 20 pet, waarvan naar keuze 5 pet in aandelen. Over 1970-1971 werd 20 pet in contanten uitgekeerd. Schuppen venvacht, dat de toetreding van enkele landen tot de EEG voor haar gunstig zal zijn. Een geheel vrij handelsverkeer met Oostenrijk en Zwitserland zou toe te juichen zijn. De valuta-onrust heeft nadelige gevol gen gehad voor de export naar landen buiten de EEG. Zo heeft een samen werking met Joegoslavië zich aanvan kelijk spoedig ontwikkeld, maar in de tweede helft van het boekjaar daalden de leveranties scherp, terwijl ze nu tot stilstand zijn gekomen door de drastische wijziging van de wissel koers gulden-dinar, waardoor het pro dukt te duur werd. Van de geldomzet UTRECHT In een telegram aan minister Nelissen (financiën) heeft de Nationale Ziekenhuisraad zijn onge rustheid uitgesproken over berichten dat de minister van plan is. zieken huizen die nieuwbouw in uitvoering hebben een naheffing op te leggen voor de omzetbelasting. NEW VORK van Schuppen kwam 83 (80) pet voor rekening van de EEG. 7(7) pet voor rekening van de EFTA, terwijl het aandeel van de andere landen daalde acf industries van 13 naar 10 pet. Airco Allied Chemical Alum co of Am American Brands Am Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Melal Climax Am Motors Am Smelt and Rel Am Tel and Tel Ampex KOPENHAGEN De Deense kroon Anaconda zal weer worden opgenomen in het Armco steel systeem van de Europese Economi- Atlant Richf>eld sche Gemeenschap voor koersbewegin- Bendix gen van de valuta's van EEG-landen Bethlehem steel ten opzichte van elkaar. Dit heeft de »»j»« Ind Deense minister van begroting en eco nomische zaken, Per Kaekkerup, be- Canadian Pacific kendgemaakt. cM."'ïï.nh,t.„i Chcsap and Ohio Denemarken ging zich in mei jl. aan Chrysler het EEG-systeem houden, maar stapte cities service er in juni weer uit, toen het 'zweven' cSit iifdustries1*8 van het pond sterling twijfel zaaide commonw Edison over de kracht van de Deense geLd- cons Edison eenheid. De Kroon werd weer onder- ^an gebracht in het stelsel, dat voorziet in curtiss-wright koersschommelingen van 4,5 procent £urtls,s'?rri.8t?t A zonder interventie van de monetaire Deere andSco6S overheden en waartoe vorig jaar de- dow Chemical cember in Washington werd besloten, du Pont <ed Minister Haekkerup zei dat de Deen. E„,man K„aat se kroon weer in het EEG-gareel gaat lopen omdat de Denen door middel Flrst Nat city van een referendum vorige week hun goedkeuring hebben gegeven aan toe- AnShenyPow s treding van Denemarken tot de Ge- Akrona meenschap. In het EEG-stelsel mogen Am-standard de koersen zich zonder interventie Amsted Ind slechts binnen een ruimte van 2,25 procent rond de pariteit bewegen. Bayuk cigars Can Breweries Cerro Chadbourn Getb Door een verdere verkrapping van de chase Select Fd geldmarkt als gevolg van belastingbe- Columbia Gas talingen is het tarief voor daggeld Cominco woensdag verder verhoogd van 2.5 tot 3 pet. Fluor Corp 27% 22". 3IV» 1514 391. 64'., Cont Tolephono 40% S0-*» 1814 35 24% 32% 36% *4% 46 4 9 40% 93% 162% 138% 72% 7% 7% 13% 13'. j 2% 2'4 11.17 11.20 27% 27'4 29% 28% 23% 23'4 24% 23% 63% 25% 77% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel and Elec 28% 26% Getty OU 81 81% Gilette 52% 52% Gimbel Brothers 21% 22% Goodyear I and R 28% 28% Gulf Oil 23% 23% Illinois Centr Ind 291'. 20% Insllco 15% 13 Int Bustin Mach 394 390% Int Harvester 36% 361» Int Nickel of Can 34 33% Int Paper 35% 35 Int Tel and Tel 53% 53 Johns Manvlllo 29% 29 Jones and Laugh) 17% 17% Llng-Temco Vough 9% Litton Industries 12% Lockheed Alrcraf' 9% Marcor 23 Martin Marietta 191', May Dep Stores 42% Mcdonnel Douglas 34% Nabisco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gvpsum Nat Steel Nat Lead Ind North Am Rockw Int Bnk for Ree Int Flav Frag Int Paper (3 4) 18% 42% 34% 67% 58% 36% 16% Pacific Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fc Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studebaker-Worthi Sun Oil Texaco Texas Gulf Texas Instrum Transamerica 15% 15% 29% 29% 3% 3% 82% 82% 38% 39 101% 102% 36% 36% 99% 99% 33% 32% 25'/» 24% 55% 54 38% 37% 49'v 49% 19 18% 42% 42% 55% 55% 46% 45% 71% 71% 76% 76% 83% 82% 49 49 43% 43% 36% 35% 171% 170% 17% 17% Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 44% 26% 35% 20% Unilever Union Carbide Uniroyal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westinghouse El Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr 16 16% 42% 42% 11% 11% 35% 13% Standard Brands 48% Union Elect 17 16% United Corps 9% 9% United Gas 18 18 Western Bancorp 3g% 38%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17