-J abotage-tactiek jan Nixons partij Hoofdredacteur Volksdagblad zou Mao opvolgen Vaderlijk geloof liet McGovern niet los sterse hulpagent j z'n huis gedood Palestijnen kondigen represailles aan tegen W.-Duitsland Spaanse regering wil studentenonrust smoren Madagaskar krijgt militair bewind Palestijnen wilden de Gaulle met tijdbommen eren McGovern loopt punt in Roeping tot predikantschap bleek niet wezenlijk te zijn r- 'uw systeem ididatenstrijd inc>4merika /■KWARTET WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 BUITENLAND T7/K9 Afrikaanse recherche ontdekt volgens Washington Post: den INGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse federale recherche, FBI, heeft vastgesteld dat de gate-affaire' (het af luister-incident in het hoofdkantoor van de Democratische partij) onder- van een grootscheepse politieke spionage-campagne van het Witte Huis en de Republikeinse 1 dai Dit meldt de Washington Post. ari eblad zegt zijn inlichtingen te leil «InM Unt n~inir(A.iA .gekregen van het ministerie 8 litie en uit documenten van de 0011 eruit zou blijken dat de Repu- 10011 n hun toevlucht hebben geno- een sabotage-campagne, die art in omvang als in intensiteit tot naard is. 'De acties waren ge- alli gen alle belangrijke Democra- andidaten voor het president- n ze vormden sinds 1971 een k onderdeel van de strategie herverkiezing van president aldus de Washington Post. ipagne tegen de Democratische ten bestond uit het schaduwen n gezinnen, het vervalsen van die onder het briefhoofd van didaat werden verstuurd, het len van onjuiste of verzonnen t"11 en aan de pers, het in de war vat van campagne-programma's, r°fi en van vertrouwelijke campag- stei eens en het napluizen van de iop van tientallen medewer- de. Democratische verkie- ?enfl ontdekte deze duistere prak- ijdens haar onderzoek naar de ite affaire'. Op 17 juni trof de in het Watergate-gebouw in gton, waar het hoofdkwartier Democratische partij is geves- lannen aan die bezig waren met aleggen of wegnemen van af- ipparatuur. Zeven mannen wer- j10' irresteerd en al spoedig bleken !n 1 verbinding te staan met het Iur- Huis en/of het Comité tot Her- ing van de President. Hun pro- pas. plaats vinden na de presi- rkiezingen van november, angrijkste ontdekking van het Mergate-onderzoek' is wellicht rijke daden van politieke sabo- spionage allemaal te herleiden dit zogenaamde 'offensief pro: t na voor veiligheid', dat werd ild en werd geleid vanuit, het Huis en het Comité ter Herver- van de President', aldus de ^on Post De bedoeling was verwarrir achterdocht en ge- i te zaaien dat de Democraten i staat zouden zijn eensgezind de gekozen Democratische kan te gaan staan Edmund Muskie tot tranen bewogen brief fc geval van senator- Edmund zijn de Republikeinen, duide- ilaagd. Muskie werd tot aan het de voorverkiezingen in (van dit jaar algemeen gezien John Mitchell geheim fonds als de grote kanshebber op de Demo cratische partijkandidatuur. De Re- publikeinenstuurden een ingezonden brief aan het dagblad Manchester Union Leader, die tegen de senator was gericht De "brief werd gepubli- ^ST (UPI, Reuter, AP) Een Noordierse sluipschutter heeft ren een rooms-katholieke vader van acht kinderen doodgescho- mkele seconden nadat het slachtoffer was uitgewuifd door zijn De 50-jarige man was sergeant bij de Ulsterse hulppolitie. Hij neergeschoten op een speelterrein dichtbij zijn huis in Newry, de grens van de Ierse republiek. Hoddy was de 26ste hulpagent, erd gedood in Ulster. Hij was Ie hoek omgeslagen toen de simp ler, gekleed in een groen mili- asje, vanachter een struik te- chijn sprong en met een machi- sreer het vuur opende. Roddy's die hem vanuit de achterdeur itgezwaaid, hoorde de geweersal- har toen zij haar man had t was hij al dood. De sluip er ontkwam. was één van de betrekkelijk katholieken, die dienen bij de fegend protestantse hulppolitie, forps waartoe hij behoorde helpt p.000 Britse soldaten, die in Ul- ijn gestationeerd. De hulppolitie b van de belangrijkste doelen Jhet Ierse Republikeinse Leger, plieke hulpagenten zijn door de Verraders genoemd van het IRA- °m Ulster te verenigen met de republiek. katholieke wijk Andersontown Belfast is gisteren een stadsbus "kt met stenen en keien door joep jongelui. De chauffeur ver- de macht over het stuur en de botste tegen de gevel van een en sloeg over de kop. Een man verpletterd onder de autobus, delfde wijk werd maandag één 00 leiders van de 'provisional' 6e' van de IRA gevangen geno- 'Urnelius McHugh. Hij is de e leider van de provisionals die juli werden gevangen genomen, "tussen is gisteren bekend ge- 1 dat de Britse regering besloten heeft het referendum in Noord-Ier- land over de vraag of Ulster zich bij de Ierse republiek wil aansluiten, uit te stellen tot het komende jaar. Het referendum zou in het najaar worden gehouden, maar besloten is het uit te stellen tot na de gemeenteraadsverkie zingen, die op 6 december zullen plaatsvinden. ceerd in de hitte van de voorverkie zingsstrijd in New Hampshire. De brief beweerde dat Muskie het scheld woord 'Canucks' had gebruikt voor Amerikanen van Frans-Canadese af komst. De publikatie bracht Muskie ertoe voor het krantegebouw de beschuldi gingen te weerleggen. Daar verloor hij zijn zelfbeheersing en begon in het openbaar te huilen. Dit incident wordt alom gezien als het begin van de afgang van senator Muskie. De ingezonden brief was ondertekend met een gefingeerde naam. Volgens de Washington Post was de ware schrijver Kenneth Clawson, een mede werker van het Witte Huis. Clawson had dit onthuld tegen een verslagge ver van Washington Post, maar ont kende later iets van de brief te we- Geheim fonds Uit het FBI-onderzoek zou zijn geble ken, dat vrijwel al dit soort acties gefinancierd zijn uit een geheim ver kiezingsfonds van naar schatting 350.000 k 700.000 dollar, dat beheerd werd door de toenmalige minister van justitie, John Mitchell. Later toen Mitchell Nixons campagne-leider werd, deelde hij het beheer van het geheim fonds met andere functiona rissen. Zoals bekend is Mitchell kort na de Watergate-affaire afgetreden (op aandringen van zijn vrouw, zoals hij zei). Sindsdien wordt het geld beheerd door de oud-minister van handel, Maurice Stans, die nu dona ties voor Nixons herverkiezingscam pagne inzamelt. Nixons comité heeft de onthullingen van de Washington Post een 'verzameling absurditeiten' genoemd. TANANARIVE (DPA, ANP). Ruim negentig procent van de kiesge rechtigden op Madagascar hebben zon dag bij het referendun de politiek van generaal Ramanantsoa goedge keurd. Het militaire bewind van Ra- manansoa, die sedert de ongeregeld heden van eind mei aan de macht is, heeft een mandaat van vijf jaar ge kregen. Als gevolg van het verrassende blijk van vertrouwen voor de generaal gaf president Tsiranana gisteren al for meel zijn functie op. Tsiranana, die al bijna een half jaar praktisch geen macht meer had, poogde aan het hoofd van zijn socialistische partij vergeefs in de politieke arena terug te keren. Hij is 14 jaar president geweest. De nieuwe voorlopige grond wet van Madagascar voorziet niet meer in het ambt van staatspresident. Generaal Ramanantsoa kreeg in mei de volledige uitvoerende macht, nadat zih op grote schaal ongeregeldheden hadden voorgedaan. Zijn regering ver laagde de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar, waardoor de studenten die in het voorjaar tegen president Tsiranana ageerden, aan de volksstem ming konden meedoen. De generaal wil in vijf jaar tot een nationale ver nieuwing komen, gebaseerd op een 'stelsel van rechtstreekse democratie'. Hij wil de economie hervormen en een nieuwe grondwet opstellen. Het parlement zal in die tijd buiten wer king zijn gesteld. Wel wordt een raad ingesteld, die een instrument van per manente dialoog tussen bestuurders en bestuurden moet worden. Na de periode van vijf jaar zullen de Mala gasies zich over de nieuwe ontwerp- grondwet moeten uitspreken. PEKING, PARIJS, NEW YORK (Reuter, UPI, AFP) China's premier Tsjoe En-lai heeft in een interview van ruim drie uur met een groep Amerikaanse hoofdredacteuren over de noodzaak gespro ken, dat China nieuwe en jongere leiders voortbrengt, die hem en partijleider Mao Tsetoeng zullen opvolgen. In de loop van het gesprek liet hij meer dan eens de naam vallen van Jao Wen-yoean, de hoofd redacteur van het Volksdagblad in Peking. Leden van de Perzische Studentenunie in West-Duitsland hebben ge maskerd in Bonji een protestmars gehouden tegen de uitwijzing van Palestijnen uit de Bondsrepubliek na de aanslag van de Palestijnse commando-groep Zwarte September op de Israëlische sportploeg bij de Olympische Spelen in München. BEIROET, CAIRO, JERUZALEM (Reuter, UPI, AFP) De Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO), die de Palestijnse guerrilla-organi saties overkoepelt, heeft gisteren represailles aangekondigd 'en wel Vaandeldrager met alle middelen, die geschikt worden geacht' in verband met de behandeling van de Arabieren in West-Duitsland. Tsjoe scheen zich zeer voor deze kwestie te interesseren. Hij zei, dat le leiders van de staat en de partij een gemiddelde leeftijd van 70 jaar hebben en wees erop, dat er dringend behoefte bestaat aan jonge partijlei ders. Yao Wen-yoean, die 43 jaar is, heeft sinds 1965 een snelle carrière gemaakt in het Chinese regeringsapparaat Hij is de zoon van een schrijver en heeft zélf ook bijgedragen aan in Shanghai en Peking verschijnende tijdschriften. Voordat hij in 1965 vriendschap sloot met Mao Tse-toeng en diens vrouw Tsjang Tsjingf had hij zich al ingezet voor een zuiveringscampagne onder de schrijvers. Zijn artikel van 10 november 1965 in een in Sjanghai verschijnend blad, waarin een ander artikel werd aangevallen dat tegen Mao's politiek gerich t was, gaf de stoot tot de culturele revolutie. De PLO spreekt namens de zes belang rijkste commando-organisaties van de Palestijnen en is door de Arabische Liga erkend als de vertegenwoordig ster van het Palestijnse volk. Woord voerder Kamal Nasser zei, dat zijn organisatie 'de racistische en wille keurige maatregelen heeft gezien, die door de Westduitse regering tegen onschuldige en vredelievende Palestij nen zijn genomen, voornamelijk stu denten en arbeiders. De PLO hoopte dat de Westduitse regering deze nazi maatregelen tegen de zoons van ons Palestijnse volk zou beëindigen. maar het is nu duidelijk geworden, dat de Westduitse regering zo ver is gegaan, dat wachten niet langer moge lijk is, aangezien duizenden Palestij nen iedere minuut onder de West duitse nazi-vervolging lijden.De PLO legt de nadruk op de vriend schappelijke betrekkingen tussen de Westduitse en Arabische volkeren, maar verklaart dat het zijn histori sche verantwoordelijkheid is om voor de bescherming van zijn burgers in West-Duitsland te werken en op de recente maatregelen te reageren met alle middelen, die geschikt worden geacht'. De Westduitse regering heeft na het bloedbad in het Olympische dorp in München twee radicale Palestijnse or ganisaties in de Bondsrepubliek ver boden en een aantal Arabieren het land uitgezet. Een groot aantal Ara bieren werd niet door de douane in de Bondsrepubliek toegelaten. Khaled el-Hassan, leider van de poli tieke vleugel van Al Fatah heeft in Cairo tegenover een Britse journalist nieuwe aanslagen van de Zwarte Sep tember aangekondigd. Hij ontkende dat Zwarte September iets met de PLO te maken heeft, 'maar de PLO heeft de wereld-opinie gevraagd de redenen na te gaan. waarom Zwarte September noodzakelijk is.' VLIEGTUIG Radio-Cairo heeft gisteren meege deeld, dat de Egyptische luchtafweer een Israëlische formatie van vliegtui gen heeft onderschept, die het Egypti sche luchtruim trachtte te schenden,, en daarbij een Israëlisch vliegtuig had geraakt. Het toestel zou in de lucht ontploft zijn. Eerder had' een Israëlische militaire woordvoerder be-- kend gemaakt, dat Israëlische militai re vliegtuigen, die boven het Suezka- naal patrouilleerden, met raketten on der vuur waren genomen. Geen der onder vuur genomen toestellen werd getroffen en alle keerden behou den op hun bases terug, zo werd gezegd. In Tel Aviv werd het incident als 'een op zichzelf staand geval' om schreven, dat geen verdere consequen ties had. In de door Israël bezette gebieden hebben zich gisteren twee ontploffin gen voorgedaan, één in het Golan- gebied en één bij de stad Hebron. Er zijn geen gewonden gevallen. Öe scha de zou gering zijn geweest. MADRID (Reuter) De Spaanse regering stelt pogingen in het werk de sterk groeiende onrust onder de studenten aan de universi teiten te smoren. Ze heeft van de afgelopen vakantieperiode gebruik gemaakt om een nieuw systeem op le stellen, dat haar uiteindelijk bijna volledige zeggenschap geeft over de universiteiten. In de periode van 1965 tot 1968 treedt Yao Wen-yoean op als Mao's vaandel drager en wordt hij lid van het comité voor de culturele revolutie in het centrale comité van de communis tische partij. In 1968 bezet, hij de achtste plaats binnen dit orgaan, dat in de plaats van het politieke bureau en het partij secretariaat was gekomen. Hij maakte deel uit van de groep van tien, die belast was met het redigeren van de partij-statuten en kwam als zesde in rang te voorschijn uit het negende partijcongres. Volgens radio- Moskou is Yao Wen-yoean sinds maart 1969 een schoonzoon van partij leider Mao en voert hij een levendige campagne om militaire leiders in dis krediet te brengen. In Shanghai zijn politieke waarne mers ervan overtuigd, d^t premier Tsjoe En-lai zelf de macht van de nu 79-jarige Mao zal overnemen. Tsjoe is nu 74 jaar. Volgens hun redenering zouden Yao Wen-yoean en een tweede lid van het Politburo uit Shanghai, Tsjang-Tsjoen-tsjiao, de eventuele op volgers van Tsjoe, maar niet van Mao ziju. Tsjang is plaatsvervanger van Yao in het revolutionaire comité van Shanghai. Bovendien zijn westelijke waarnemers er nog steeds niet zeker van wat de Chinese leiding van plan is met de opvolging te doen, aangezien er ook vele malen gerept is over een collec tief leiderschap na de dood van Mao. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat Tsjoe na de dood van Mao weliswaar de feitelijke macht in handen krijgt, maar zich achter een collectief leider schap zou willen verschuilen. Aan het begin van het academische jaar dreigen nu echter grote proble men: veel academici ambiëren niet langer de funktie van hoogleraar, ter wijl het aanbod van studenten op nieuw, zoals gebruikelijk, veel groter is geworden. Op grond van het nieuwe systeem moeten kandidaten voor een funktie van hoogleraar kunnen aantonen, dat zij, afgezien van de normale academi sche bevoegdheden, een aanvaardbaar politiek getuigschrift bezitten. Tevens zijn er in de maand juli twee decre ten uitgekomen, die de hoogleraren bijna direct 'onder de duim' van de minister van onderwijs hebben ge plaatst. Het onmiddellijke resultaat van dit regeringsingrijpen was, dat vele hoog leraren, die in het verleden studen tenprotesten actief of passief steun den, hun ontslag indienden. Een even groot aantal gaf te kennen naar ander werk te zullen omzien eenvoudig uit afkeer van het nieuwe beleid. Scheel In Peking is gisteren de Westduitse minister van buitenlandse zaken Scheel gearriveerd voor een vijfdaag3 bezoek, tijdens welk er onderhandeld zal worden over een aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen bei de landen. Japan verwacht in de komende tien jaar een meer dan tienvoudige groei van de handel met China tot ongeveer 35 miljard gulden. In 1971 had de handel tussen Japan en China een waarde van ongeveer 2.8 miljard gul den. In 1973 zal dit naar verwachting al ongeveer zeven miljard gulden wor den en in 1977 ongeveer 16 miljard gulden. De Japanse uitvoer naar Chi na overtreft de invoer uit dat land en men verwacht dat deze trend voorlo pig zal aanhouden, omdat China grote fabrieksinstallaties uit Japan zal be trekken. Uit verbittering over de erkenning van China door Japan wil men in Tsjoe En-lai: Nieuwe leiders nodig Taiwan de invoer uit Japan, die nu ongeveer twee miljard gulden per jaar bedraagt, door invoer uit andere landen vervangen. Dit heeft het Brit se conservatieve Lagerhuislid Harold Soref verteld. Hij zei dat hij in zijn hotel in Taiwan als het ware belegerd werd door honderden Taiwanese za kenlieden, die hem wilden uitvragen over de mogelijkheden om in andere landen dan Japan te kopen. Op de dag dat Japan bekend maakte, dat het diplomatieke betrekkingen met China aanknoopte, werd Soref door honderd Taiwanese zakenlui bezocht. PARIJS (Reuter) Palestijnse com mando's hadden het plan opgevat om honderden Libanese ceders, die volgende maand rondom het giganti sche gedenkteken van generaal Charles de Gaulle in Colombey-les- deüx-Eglises geplant zouden worden, van tijdbommen te voorzien. De ceders zijn een geschenk van de Li banese regering aan het Franse volk. De bedoeling was, dat alle tijdbom men tegelijkertijd tijdens de herden kingsplechtigheden zouden ontploffen, teneinde de overlevende bezoekers aan het tragische lot van het Pales tijnse volk te herinneren. Maar de Egyptische veiligheidsdienst kreeg lucht van het plan en president Sadat persoonlijk zette zich in, opdat de geplande actie niet zou doorgaan. De Egyptenaren zouden zich grote zorgen hebben gemaakt over het effect van een dergelijke aanslag in Frankrijk, dat sinds lzcne ree 769 Frankrijk, dat sinds 1967 een zeer pro-Arabische politiek heeft gevolgd. NEW YORK (UPI) Blijkens een opinie-onderzoek door het- bureau Harris is de Amerikaanse presidents kandidaat George McGovern vergele ken bij half september één procent ingelopen cp zijn Republikeinse re genstander president Nixon. 60 pro cent was voor Nixon tegen 33 procent voor McGovern. De vader van George McGovern was een dominee, een Methodist van de oude stempel. Een sterke gesloten persoonlijkheid, voor wie het geloof, regelrecht in de traditie van John Wesley, allereerst een per soonlijke zaak was, een kwestie van genade en innerlijke beleving. 'JE (ANP) Het congres van internationale schaakfederatie heeft in Skopje besloten dat Komende kandidatentoernooi, "h de uitdager voor wereldkam- Bobby Fischer moet voortko- j'oigens nieuwe regels zal worden e'd. Besloten werd dat in de «mpen remises geen punten opleveren. Als de stand na een a maximum aantal partijep nog Stioot.3* °m overwinning wor' STiP6? nara voorts de beslissing 1,0e «omende schaakolympiades •- 'oen}ende landen zich bij voor- enigen met het speelsysteem. Voor de officiële Mèthodistische kerk, zoals die aan het einde van de 19e eeuw reilde en zeilde, in de ban was geraakt van een sterk horizontalisme, een sociale ethiek, voelde hij daarom niets. Thuis voelde hij zich bij de Wesleyan Methodisten, de afgescheide nen die vast hielden aan het oude persoonlijke evangelie. Niet dat hij zijn gemeente (hij diende verschillen de congregaties in de prairie en bouwde een hele reeks kerken, want hij was een voortreffelijk organisator) op een fundamentalistische wijze dreigde met hel en verdoemenis. Het ware geloof, zo hield hij hun voor, dreef de vrees uit, elke vrees, als de mens het maar aandurfde; het sterkte zijn karakter, het maakte hem dapper en verantwoordelijk. Maar dat bete kende ook dat de Christen zijn taak moest aanvaarden, leven was dienen, een voorbeeld zijn, een getuige, geen dag verloren laten gaan in de dienst van Christus. Veeleisende vader Met dat sterke, individuele geloof doordrenkte <le vader zijn kinderen, eiste het beste van hen, het uiterste. De moeder, twintig jaar jonger dan haar man, was daarnaast een stille figuur op de achtergrond. De vader domineerde, in de oude patriarchale traditie. Zijn kinderen vreesden hem meer dan dat ze vertrouwd met hem waren (alweer is de gelijkenis met Woodrow Wilson, zoon van een even dominerende Presbyteriaanse predi kant, opvallend), maar zij kwamen niet in opstand tegen hem. Zijn zui verheid en kracht kon niet anders dan hun bewondering wekken en al leen in de kleine dingen durfden zij hem tegen te staan of tenminste on der zijn dwingend gezag weg te dui ken. Het ging ze dan net als zoveel kinderen in ons vaderland, opgevoed bij de wetten en regels van een strenge orthodoxie, die ook stiekem voetbalden op zondag, en naar de bioscoop gingen, maar die in de we zenlijke dingen het oude geloof niet konden of wilden kwijtraken. Het jongetje George McGovern, ge neigd als zoveel jongens tot heldenro- mantiek, ontvluchtte de strenge we reld van thuis graag in de fantasieën van het filmdoek; Westerns waren zijn grote voorliefde. En helemaal raakte hij langzamerhand vervreemd van de enge religie van zijn vader, er waren teveel dingen die hij als jonge man, links en rechts lezende, in twij fel moe^t trekken dan dat hij zich gebonden kon blijven voelen door wat hem thuis geleerd was. Maar wezenlijk los daarvan kon noch zijn vader en keerde terug tot de officiële Methodisten. Wat zijn vader verworpen had, de soeiaie instelling, het gericht zijn op de aardse noden, dat werd voor hem het centrale. Met groot enthousiasme wierp hij zioh ais student op de boeken van Walter Rauschenbusch, de predikant die in het begin van onze eeuw met zoveel vuur het 'Social Gospel' had gepre dikt, ja hij kwam zover dat hij daar door de roeping in zich voelde opko men om dominee te worden. Hij werd in 1946 aangenomen als student in het Garrett Theological Seminary in Evanston en hij kreeg tegelijk (want in Amerika gaan theo rie en praktijk hand in hand) een beroep als student-dominee in een plaatsje daar in de buurt, Diamond Lake. Maar die plotselinge omzwaai was toch te veel voor hem, het viel hem moeilijk zich in te stellen op zijn gemeenteleden, brave mensen, die van hun dominee vooral verwachten dat hij een sociale rol in hun gemeen schap zou spelen. En hij werd voor al teleurgesteld in de bureaucrati sche enge geest die in de hogere regionen van de kerk heerste, die er meer op uit was leden te winnen dan de geestelijke problemen aan te pak ken. prof.dr. j.w.schulte nordholt Hij preekte graag, hij was nu eenmaal (alweer net als Wilson) een redenaar, hij had de sterke behoefte zijn ideeën vorm te- geven, Maar hij begon te wide hij zijn. Hij verliet, eenmaal volwassen, de afgescheiden kerk van begrijpen dat zijn roeping niet wezen lijk was, en eind 1947 besioot hij het geestelijk ambt op te geven en zich te wijden aan de studie der geschiedenis (hij had op school een goede geschiede nis-leraar gehad, die hem enthousiast had gemaakt). Zijn moeder (zijn va der was in 1944 gestorven) begreep de verandering. Zij had niet geloofd in zijn roeping. Alleen God, zei zij, kon een mens tot het ambt roepen, niet een logisch inzicht of een sociaal besef. Vaderlijke brief Maar al werd de jonge man tenslotte geen predikant, al liet hij veel van wat hem geleerd was varen, zijn hart bleef gehecht aan het wezenlijke. De diepe indruk die het geloof van zijn vader op hem gemaakt had, was waar schijnlijk onuitwisbaar In één van zijn laatste brieven die de oude Jo seph McGovern aan zijn zoon schreef, nauwelijks een maand voor zijn dood, had hij zij'n vertrouwen in hem uitge sproken maar hem ook vermaand: 'Je hebt ons nooit een slapeloze nacht bezorgd. Wij hadden altijd het gevoel dat wij één van de.beste jongens van de stad hadden en dat denken we nog, en ik weet dat de mensen in Mitchell dat denken. Maar mijn beste jongen, died zijn verschrikkelijke tij den waarin wij leven en het zal nodig voor je zijn Christus de eerste plaats te geven in je leven en te vertrouwen dat Hij je zal helpen in alles zijn gezegende beschikking over je leven te volgen. Jezus zei (Johannes 19 vers 15): 'Zonder mij kunt gij niets doen'. Lees dat 15e hoofdstuk van Johannes en denk over die woorden. Lees de 23e Psalm vaak en mediteer er over'. Die brief werd geschreven, toen de zoon als piloot van een bommenwer per dagelijks in doodsgevaar was. In het kantoor van McGovern in Wash ington hangt een kleine ingelijste kaart met de teksten die hem het liefst zijn, de volgende vijf: Want wie zijn leven zal willen behou den zal het verliezen, maar wie het zal verliezen zal het behouden om mijnentwil. Wat verlangt de Heer van u dan rechtvaardig te handelen en barmhar tigheid te beminnen en te wandelen in vriendschap met uw God. Zover gij dit aan de minste van mijn broederen hebt gedaan hebt gij het mij gedaan. Hij die onder u zonder zonde is werpe de eerste steen. Wat gij wilt dat de mensen u doen doe gij hun desgelijks. Dit is het laatste van een serie van drie artikelen over McGovern. De andere werden gepubliceerd op 9 en 10 ok tober.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9