I WERKENDE JONGEREN ZIJN LEERLING, GEEN ARBEIDER dichtbij tl y 1 - 'Educatief centrum' in Roermond loopt jaren Chili (1) Het spel kan nu beginnen Dit jaar begin, maar dan eerst een vergunning... LD-redacteur spant kort geding aan Woningbouw weer gestegen ROUW/ KWARTET WOENSDAG 11 UK'l'OBEK 1*72 commentaar 0p de toekomst van het onderwijs vooruit lly BENNENLAAD TS/K7 )e 'revolutie in legaliteit' van de Chi- tense marxistische president Salvador blende is in een onvervalste crisis «land. Terwijl veel acties van de jgerende Unidad-Popular-coalitie |oor een vijandige meerderheid in het irlement worden geblokkeerd en dc trgaande polarisatie zich op strasfv nanifesteert in harde botsingen tussen inkse en rechtse betogers, blijft de conomische situatie verslechteren. )e landbouwproduktie is dermate te- uggelopen, dat Chili een land met neer dan voldoende vruchtbare grond m z'n negen miljoen koppen tellende evolking te voeden dit jaar voor et onthutsende bedrag van een miljard lilden voedingsmiddelen moet invoe- en. Deze droeve ontwikkeling kan ten Iele op het conto van Allendc en zijn menden worden geschreven, want een adicale landhervorming ging gepaard iet te veel chaos en met te weinig evoel voor de directe wensen van de loerenmassa. Anderzijds hebben veel yoormalige grootgrondbezitters dc pro- iuktie gesaboteerd door niet meer in te »aicn of de veestapel te slachten, dan ►rel naar de Argentijnse pampa te irijven. )p industrieel terrein ziet de zaak er reinig beter uit en ook daar zou men lunnen spreken van een tweeledige ichuld. Zo heeft de regering veel gena- ionaliseerdc bedrijven toevertrouwd tan lieden, wier commerciële inzicht niet altijd even ver reikte als hun lolitieke betrouwbaarheid. Maar be- angrijker is nog de 'investeringssta- üng' van particuliere ondernemers, die 'socialistisch corset' vrezen en die lich ook herhaaldelijk schuldig maken aan overdreven voorraad vorming om jde schaarste te vergroten en de prijzen «rdcr op te drijven Voeg daarbij dc politiek van sterke loonsverhoging voor dc laagst betaal den cn men hoeft zich nauwelijks meer le verbazen over de recente melding van de Chileense regering, dat de inflatie is overgegaan in volle galop en sinds 1 januari al de beangstigende hoogte van 99 procent heeft bereikt. Chili (2) Maandag zag Salvador Allende zich daarom genoodzaakt een 'oorlogseco nomie' aan te kondigen, waarbij voe- dinpmiddelen en andere schaarse arti- iC kelen zullen worden gerantsoeneerd. •Ze. Een tconomische noodzaak, dat wel, an maar met de parlementaire verkiezin- M' pi van volgend jaar maart voor de :g weinig minder dan een politiek ima. waarin trouwens ook de vijan- •e buitenwereld een hoofdrol speelt, wees Allende er deze week terecht dat de internationale bankinstellin- :n de kredietkraan voor Chili gesloten tuden. En als klap op dc vuurpijl liet Amerikaanse Kennecott-conccrn dat met Chileense koper en Chi- ise arbeiders een miljardenbedrijf :rd door een Pariise rechter be slag leggen op een lading voor Frank rijk bestemd koper. Het bedrijf wenst geen genoegen, te nemen met de omstandigheid, dat de rcgering-Allende met steun van alle partijen zijn Chileense konerbelangen tonder schadeloosstelling nationaliseer de. vanwege de buitensoorige winsten behaald sinds het begin van deze eeuw. Men kan zich voorstellen, dat te ver wachten herhalingen van dit soort ac ties niet stimulerend zullen W"Vn oo de kooolust van de voornameliik Euro- oese afnemers vnn het CM^nse VpnT. Men kan er zeker van ziin. dat deze "imhnrc on.,u''kt"»|rnfTpn Hg tegenstel lingen verder zullen verscherpen tussen rech's" nf'on-n. d'"e streven naar cha os cevol"d door cn militaire staats- m Fnl-s- rvi.nM, jti» rhUi uit de impasse willen he'nen door het socialiserinnstcmno op te voeren zen der acht te slaap on wette'iike heor>':n- liïrt* rlnrtrr,-1! fivti- 'nt b«t A't^nde d-» Vnmanrlr maan den moei'iii: 7^1 va"'*'* h^t democrati schs karakter van ziin r'sipie en van rvW-I 'n h-t ''■""meen te handhaven. Van onze onderwij sredactie ROERMOND Wie in Roermond de weg vraagt naar de rooms-ka- tholieke lagere technische school loopt grote kans dat hij naar de 'ambachtsschool' gestuurd wordt. Want een l.t.s. is en blijft een am bachtsschool. Zelfs in Roermond, waar dit jaar een 'educatief cen trum' van start gaat dat een voorsprong neemt van een kleine tien jaar op de toekomst van het onderwijs. Het nieuwe van dat 'educatief oen- trum' is dat het lager technisch on derwijs, vormingswerk voor werkende jongeren en het leerlingen-wezen bij elkaar brengt. Het ontbreekt er nog maar aan dat de plaatselijke mavo en huishoudschool willen meedoen. Maar dat belet het educatief centrum niet toch zelf die richting in te slaan Roermond is één van de vijf experi mentele streekcentra voor werkende jongeren die dit jaar zwaar vertraagd beginnen met een nieu we vorm van onderwijs voor werken de jeugd. Nadat vorig jaar Tilburg het spit afbeet mogen dit jaar Drach ten, Emmen, Nijmegen, Den Haag en Roermond starten. Al deze experimen ten zijn erop gericht om een brug te slaan tussen het vormingswerk en het leerlingstelsel. In Roermond gaat men op verschillende punten nog een stap je verder. Vechten dan een minister die het beleid uit stippelt voor heel Nederland. De mi nister gaat stapje voor stapje: eerst één dag partiële leerplicht, en vier dagen werken: dan twee dagen leren en drie dagen werken; enzovoorts. Tenslotte wordt dan het werk een soort stage binnen het onderwijs. Maar zo'n proces gaat langzaam. De invoering van zulk 'participatie-onder wijs' kan niet zonder een goede bege leiding. Er zijn veel problemen op te lossen. Er moeten gebouwen zijn, er moet geschikt personeel zijn. je moet een programma hebben aan te bieden. Dat zijn stuk voor stuk problemen die mij een beetje huiverig maken om nu op dit moment af te dwingen dat volgend jaar een tweedaagse partiële leerplicht wordt afgekondigd. Eerst moet aan bepaalde voorwaarden zijn voldaan. Behalve de gebouwen, het personeel en de programma's denk ik ook aan de financiële consequenties voor de jongeren en de gezinnen waaruit zij komen. L.T.S.-directeur C. H. J. Piets heeft op het ministerie hard voor zijn zaak moeten vechten. Pas op het allerlaat ste moment bleek het ministerie be reid aan zijn voorwaarden te voldoen. Nu de zaak op papier geregeld is wacht de heer Piets vol ongeduld op de definitieve toestemming voor de bouw van het nieuwe centrum. Want het is nog altijd de bedoeling dat de 75 Roermondse jongeren die op dit experiment hebben ingetekend dit cursusjaar met hun opleiding begin nen. Daarom zit de heer Piets zich elke dag te verbijten als er weer geen brief uit Den Haag is die het sein op groen zet. De aannemer staat klaar, in zes weken kunnen de eerste noodloka- len klaar zijn. Maar zonder een bouw vergunning kan men niets beginnen. Intussen zitten die vijfenzeventig toekomstige leerlingen tijdelijk op an dere scholen. Dat is voor hen verre van ideaal, want de meesten van hen hebben zich juist bij het educatief centrum aangemeld omdat ze genoeg hadden van het schoolse onderwijs. Ze hebben zich alleen laten inschrijven omdat zë begrepen hadden dat het educatief centrum anders te werk ging dan een gewone school. Hun enige troost is dat het leed snel geleden is, wanneer de bouw eenmaal kan beginnen. D e, 75 van de eerste lichting zijn geen 'werkende' jongeren in de gewo ne betekenis van het woord. Ze wer ken immers niet. In dit kleine proef- tuintje wordt eigenlijk vooruit gelo pen op de situatie waarnaar werkende jongeren en ministerie van onderwijs (eendrachtig wat betreft dc doelstel ling, niet helemaal eensgezind over het tempo van de verwezenlijking) uiteindelijk streven. Dat is de situatie waarin de werkende jongere net als zijn leeftijdgenoten op mavo's, havo's, enz. de status van leerling en niet die van arbeider heeft. De heer Piets: 'Bij een experiment als het onze kun je anders te werk gaan Twijfels En heel belangrijk is de bereidheid van het bedrijfsleven. Vooral op dat laatste punt heb ik m'n twijfels. Niet dat ik nu te klagen heb over mede werking van de bedrijven. Wij heb ben contacten met 1200 bedrijven en bedrijfjes en in de omgeving van Roer mond wordt al tien jaar vrij gegeven ten behoeve van vorming. Dat be stond al voor die partiële leerplicht. Maar het is de vraag of de bedrijven mogelijkheden hebben om deze jonge- ren als stagières twee of drie dagen per week op te vangen. Je kunt toch niet van een bedrijf verlangen dat ze de lopende band stop zetten omdat er elke dag een stel jongeren een leer- stage komt doen? Vanwege dat alles ben ik geen voorstander van klakkelo ze invoering van die tweede verplich te schooldag'. De heer Piets stemt toe dat de jonge ren die aan het Roermondse experi ment gaan deel nemen bevoorrecht zijn boven de grote groep werkende jongeren die voorlopig meer arbeider dan leerling zijn. Hij vindt het ook jammer dat een dergelijk experiment voorlopig nog veraf staat van de nor male situatie van één. misschien twee dagen leerplicht. Maar je moet ergens beginnen, zeg hij. En als je begint moet je het radicaal aanpakken. 'Het probleem van de werkende jon geren zal niet opgelost worden, zolang we hen laten werken. Dan blijven het de domme krachten die gemiddeld misschien iets meer geleerd hebben dan hun ouders, maar die toch rela tief dom zijn in vergelijking met de rest. En wat nog erger is: ze blijven daar ook in berusten. Ze aanvaarden die tweedeling van de mensheid. De knappen die het op school en in de maalsciiappij goed doen; en de kleine man die door de school voorzien is van het etiket 'minderwaardig'. Je b'ijft prutsen aan de buitenkant C. H. J. Piets: belangrijk is de bereidheid van het bedrijfs leven wanneer je hen de status van arbei der geeft en dan een paar dagen per week naar school haalt. In feite ben je zo bezig hen aan te passen aan de burgerlijke eisen van het voortgezet onderwijs'. Men zal de heer Piets er niet van verdenken dat hij de zaak van de werkende jongeren geen goed hart toe draagt. Maar terwijl de organisaties van de werkende jeugd (begrijpelij kerwijze) gericht zijn op het verwer ven van steeds meer rechten voor alle werkende jongeren (en dat kan nu eenmaal alleen stap voor stap), kan de heer Piets dankzij het experiment van de andere kant beginnen. Het educatief centrum in Roermond probeert een alternatief te geven voor de schoolse school, waarvan deze jon geren het slachtoffer zijn en waarvan ze de buik vol hebben. Soort supermarkt 'De reden waarom veel jongens en meisjes de school verlaten is de een zijdigheid van die school. Het intellec tualisme, het verbalisme, de gezags verhoudingen, de prestatiedwang, waaraan ze niet konden voldoen. Als ik ze dan vertel hoe wij het willen dan zeggen ze: op die manier willen we het nog wel eens proberen.' Het educatief centrum is een soort supermarkt van onderwijsvoorzienin gen. Er is een l.t.s. met 1200 leerlin gen, een daarmee verbonden school voor individueel technisch onderwijs met nog eens 250 leerlingen, een streekschool die 2500 jongeren één dag per week een vakopleiding bin nen het leerlingwezen geeft, en ten slotte twee vormingsinstituten (jon gens en meisjes). Die werken in de praktijk al volledig samen, al is de fusie organisatorisch nog niet he lemaal rond. Men hoopt dat in de toekomst ook de huishoudschool mee gaat doer. Op deze basis begint nu het experi mentele streckcentrum. Daar komen het eerste jaar vijfenzeventig jonge ren van vijftien tol achttien jaar. Een deel van hen heeft voortijdig de school verlaten en wil misschien als nog zo'n diploma haien. Tenslotte is er een groep die voorlopig liever niet aan diploma's denkt en die dus ko men voor hun algemene vorming. In overleg met henzelf worden deze jongens en meisjes verdeeld over vijf groepen van vijftien. Daarbij wordt vooral gelet op hun belangstelling: voorwaarde is dat ze met elkaar over weg kunnen en eikaar een beetje aanvoelen. Elke stamgroep krijgt een 'home-room': een huiskamer in ge woon Nederlands, van waaruit het verdere educatieve gebeuren zich kan ontwikkelen. Het accent ligt op zelfstudie. Vanuit de stamgroep word iedereen bege leid. Er is een zo ruim mogelijke keus uit verschillende activiteiten: techniek, sport, talen, wiskunde, vor ming, enz. Je kunt bijvoorbeeld auto techniek bij wijze van - hobby doen, maar ook aan een vakopleiding als electro technicus beginnen. Je kunt je mavo- of l.t.s.-diploma gaan halen, maar ook alleen maar Engels kiezer en je verder ih huishoudelijke vakken storten. Bewustwording In de filosofie achter het* educatief centrum wordt vooral de bewustwor ding benadrukt. 'Jongeren zijn wel kritisch', zegt de heer Piets, 'maar die kritiek richt zich tegen de ouders, de leraren, de school, of tegen de baas. Maar dat is een puberteitsverschijnsel dat overgaat. De structuren van de maatschappij hebben ze aanvaard. Ze weten niet beter of de schouwburg en de tennisbaan zijn niet voor hun soort mensen. Gevoelsmatig blijven artsen, ambtenaren, politieagenten vreemden die in een bepaalde gezags positie zijn geplaatst. Wij willen pro beren de eenzijdigheid aan hun kri tiek te ontnemen. Ze moeten de maatschappij leren doorzien en als volwassenen proberen die maatschap pij te veranderen vanuit een ideaal dat van henzelf geworden is'. HEERLEN Jos Süjfs. redacteur van het Limburgs Dagblad, heeft als aandeelhouder van deze krant een kort geding aangespannen om de overdracht van LD-aandelen aan de Holdingmaatschappij De Telegraaf te schorsen of te verbieden cn om de benoeming van Pierre Huyskens tot hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad omgedaan te maken Het korte geding, dat is aangespannen tegen de NV gemeenschappelijk bezit van aandelen uitgeversmaatschappij Limburgs Dagblad, dient dinsdag 17 oktober (om 14.00 uur) bij de rechtbank te Maastricht. Pierre Huyskens is benoemd, aldus Jos Stijfs, zonder dat een door de LD- aandeelhouders te benoemen curatori um een bindende voordracht te kun nen opstellen. Daarnaast had volgens hem de bestaande LD-redactiecommis- sie of de te vormen redactieraad haar mening nog niet kenbaar kunnen ma ken. Dit alles is in strijd met de gemaakte afspraken, aldus de LD-re dacteur. crp w Van een verslaggever ÖEN HAAG In augustus werd volgens definitieve gegevens van h.t i-entraal Bureau voor de Statistiek ®et de bouw van 13.679 hulzen begon nen tegen 13.265 in augustus vorig Jaar. Het aantal voltooide woningen bedroeg 13.247 tegen 11.318 gerekend over de eerste acht maan den van dit jaar bedroeg het aantal begonnen woningen 102.535 (89.350) >n dezelfde periode van 1971) en het ?7otal voltooide woningen 92.487 '9-415). Het aantal in de eerste acht baanden begonnen woningen bestond "'t 34.744 '28.860) woningwetwonin- f!n\i7-802 (44.473) premiewoningen 19.989 (16.017) ongesubsidieerde voningen; ien aanzien van de voltooi- woningen waren deze aantallen r«p 32.363 (29.077.) 44.720 (37.025) yn 15.404 (13.313). tind augustus 1972 waren 163.264 wo- "'ngen in aanbouw, te weten 108.890 ^gezinshuizen en 54.374 woningen n meergezinshuizen tegen 161.57" ul- 'm° augustus 1971. Plotselinge harde geluiden Het gebeurde dezer dagen te Vlissin- gen dat een buitenlands oorlogsschip voor een officieel vlootbezoek in ons land aankwam en, volgens oude tradi tie, bij die gelegenheid achttien salut- schoten loste. Met als onmiddellijk gevolg dat enkele duizenden burgers van Vlissingen de straat op gingen cn zich geschrokken afvroegen wat er wel aan de hand zou zijn. Dit geeft te denken. Het zal bepaald niet de eerste keer zijn geweest dat daar in vredestijd geschoten werd. Vlissingen is een marinebasis. Toch schrok een aanzienlijk aantal inwo ners. Daarvoor zijn twee mogelijke redenen te bedenken. De burgers van Vlissingen kunnen gedacht hebben dat voor de kust vijandelijkheden wa ren uitgebroken, of zij kunnen bang zijn geweest dat bij een of andere industrie een serie ontploffingen plaatsgreep. Die tweede mogelijkheid lijkt het meest waarschijnlijk. Nu is het betrek kelijk onwaarschijnlijk dat een fa- brieksongeluk de gedaante aanneemt van achttien ontploffingen met strikt regelmatige tussenpozen. Toch waren de burgers van Vlissingen geschrok ken. JL zou die reactie misschien kunnen beschrijven als een overgevoeligheid voor plotselinge harde geluiden. Zo'n overgevoeligheid zouden de burgers van Vlissingen wel eens gemeen kun nen hebben met erg veel andere men sen die op een paar kilometer van grote chemische industrieën wonen. Overgevoeligheid voor plotselinge har de- geluiden is geen gezonde reactie. Het wijst op een nerveuze toestand. In dit geval veroorzaakt door het benauwende gevoel dat er elk moment iets mis kan gaan. Hel staat natuurlijk lang niet vast dat deze uitleg van de gebeurtenissen juist is. Maar het zou erg de moeite waard zijn om dat degelijk te onder zoeken. Want als inderdaad een dergelijke nerveuze spanning op grote schaal bestaat, moet daar in het belang van de geestelijke volksgezondheid iets aan gebeuren. Wanneer een dergelijke spanning leidt tot niet-helemaal-logi- sche reacties, zou het wel eens nodig zijn, de oorzaken te bestrijden met niet-helemaal-logische maatregelen. Het zou nodig kunnen zijn, de indus triële veiligheid een stapje verder op te voeren dan op papier voor deskun digen helemaal nodig lijkt. En het bestaan of scheppen van die extra veiligheid aan het omwonende pu bliek van niet-deskundigen heel erg duidelijk maken. Beide, zowel het scheppen van extra veiligheid als het duidelijk maken aan de omwonenden, kosten extra geld. In een samenleving waar het benauwende gevoel bestaat dat er elk moment iets mis kan gaan, zou dat extra geld moeten worden gezien ais onderdeel van de normale bedrijfskos ten. Normen De Keuringsdienst van waren in Den Bosch heeft geconstateerd dat in le vertraan zoveel DDT kan zitten dat kinderen bij regelmatig gebruik meer binnenkrijgen dan de Gezondheids raad toelaatbaar vindt. Het was nau welijks een schokkend bericht, vorige week in de krant. Bij het begin van hel vorige levertraanseizoen is iets dergelijks ook al eens ongemerkt. Het zal belangwekkend zijn, te volgen wat er nu verder gaat gebeuren. Vo rig jaar is er eigenlijk niets gebeurd. Als de mededeling nu opnieuw voor kennisgeven wordt aangenomen, lijken we toch op een hellend vlak te gera ken. Want het is wel erg gemakkelijk, en dus verleidelijk, om vast te stellen dat in die norm van de Gezondheids raad natuurlijk een flinke veiligheids marge zit ingebouwd, zodat een be paalde overschreiding niet betekent dat de situatie nu ongezond wordt. Maar op die manier blijven we ner gens. De Gezondheidsraad is een colle ge met de reputatie, zeer gedegen uit spraken te doen. En als dat college een norm voor de toelaatbare hoe.veel- heid DDT in voedsel publiceert, waar in een veiligheidsmarge is verwerkt, dan is die veiligheidsmarge er om veiligheid te scheppen en niet om ge leidelijk te worden afgeknabbeld. Tenzij we de normen voor de bescher ming van onze gezondheid maar wil len laten schieten lijkt het dus wense lijk de DDT-gehalten in levertraan- produkten systematisch te meten en daaruit consequenties te trekken. Verkoudheid Eindelijk valt er iets verstandigs te melden over vitamine C. Dat is een hele opluchting, want de discussie over de waarde van de bekende zure tabletjes voor het voorkomen van ver koudheid was tot nog toe onoverzich telijk met vervelende ondertoontjes. Centraal in die discussie staat prof. di. Linus Pauling, in dit verband meestal aangeduid als 'de tweevoudige Nobelprijswinnaar', die van dat nut heilig overtuigd is en daar ook fors propaganda voor maakt. (In Amster dam verscheen bij de Wetenschappe lijke Uitgevérij zijn boekje 'Vitamine C en verkoudheid': ƒ12.50.) Dagelijks innemen van enkele grammen (tien tot honderd keer zoveel als tot nog toe normaal werd geacht) zou een heleboel ellende voorkomen. Nu heeft prof. Pauling een grote reputa tie als chemicus, maar geen van zijn beide Nobelprijzen werd hem wegens medisch onderzoek uitgereikt. Dat zegt op zich nog niets, maar het bewijsmateriaal dat de nu 71-jarigf geleerde voor zijn stelling aanvoerde werd ook nogal aangevochten. Een droevig hoogtepunt bereikte deze zaak toen hij geboekstaafd kon worden als het eerste lid van de Amerikaanse Nationale akademie van wetenschap pen van wie een artikel voor het tijdschrift van de akademie werd ge weigerd wegens onvoldoende weten schappelijk gehalte. Maar nu meldt de New Scientist (vol. 55, pag. 550). dat de universiteit van Toronto eindelijk een degelijk onder zoek heeft uitgevoerd naar de waarde van vitamine C. En dat leverde twee opmerkelijke resultaten. Ten eerste bleek dat mensen die dagelijks een gram vitamine C aten, niet minder vaak verkouden werden. Ten tweede kwam duidelijk vast te staan dat de vitamine-eters er op andere punten we! duidelijk beter aan toe waren. Hun totale ziekteverzuim lag maar liefst dertig procent lager dan dat van de controlegroep, en ook het aantal mensen dal gedurende het maan denlange onderzoek helemaal niet ziek werd, lag duidelijk lager dan normaal. Paulings meer algemene stelling dat veel vitamine C goed voor ons is. werd daardoor wel beves tigd. Hoe dat komt, blijft intussen nog een grote vraag. Voor de leek en dat zijn we vrijwel allemaal in dit cassinoloze land is een croupier iemand die met zo'n harkje fiches heen en weer schuift. Maar ingewijden en de Groninger P. Smit van de Nederland se roulette-organisatie 'Chances sim ples' is zo iemand weten dat er heel wat meer aan vastzit. Zijn orga nisatie begint volgende week in Rijswijk met de eerste van een reeks cursussen, waar men tot vol leerd croupier kan worden opgeleid. En daar leer je echt meer dan een beetje heen en weer harken. Tien maanden duurt de cursus met elke week een lesavond. Wat moet je dan allemaal leren? De heer Smit, die in tegenstelling tot de gelegenheidscroupiers van de onge veer 175 illegale casino's in ons land een jaar of zeven legale ervaring in Duitsland heeft opgedaan: 'Eerst na tuurlijk de spelregels, ook van andere roulettesystemen. Verder moet je de- geschiedenis van de opbouw van het spel, het hoe en waarom, en de hele historie van de roulette kennen Heel belangrijk is het kunnen hanteren van de fiches, en het uitbetalen: om alleen al daarin routine te krijgen, moet je een maand of drie tot verve lens toe intensief oefenen. De plaats en naam van alle nummers moet je vlekkeloos uit je hoofd kennen. Op alle vragen en problemen moet je een pasklaar antwoord hebben zonder eerst in een boekje te hoeven kijken. De eerste les begin ik met vingeroefe ningen. speciaal voor de fiches. Tien maanden lang blijven we elke week opnieuw trainen om dat in de vingers te krijgen. En dan krijgen de cursis ten nog huiswerk ook. want thuis moeten ze met guldens oefenen'. De bedoeling is om naast Rijswijk (de opleiding voor Den Haag en omge vingook in twintig a vijfentwintig anderen steden overal in het land met de cursus te starten. Maximaal zullen oorlogsvlees Onder het hoofdje Weerzinwekkende Vertellingen valt zonder twijfel het rapport van de Rotterdamse keurings dienst van waren. De meest opzienbarende vondst vorig jaar waren de blikjes 'meat and vege tables' uit de bevrijdingsdagen van 1945, die een winkelier nog vrolijk op de plank had staan. In een cafetaria deden de ratten zich 's nachts tegoed aan voorgebakken patates en de klan ten mochten dat overdag nog eens dunnetjes overdoen. Zo'n keuringsdienst krijgt naast de periodieke controles ook klachten uit te zoeken. Zulke klachten kwamen er over een brood, waarin een stuk van een plastic kleerhangertje dwars was meegebakken, baby voedsel met hout splinters, een doos gebak met een al dode kakkerlak en een brood met een ingebakken, voorgerbokte si garettenpeuk. In een melkprodukt voor baby's vond een moeder juist bijtijds de half vergane resten van vermoedelijk een mol en natuur lijk ontbrak ook ditmaal het muisje in een blik conserven niet. Er was ook een opvallende niet-ge- gronde klacht: een gezinnetje had zich rondom de kerstdagen de buiken rond gegeten aan een raar konijn dat ei genlijk precies een kat was. Bij on derzoek bleek het toch een echt ko nijn, maar wel een geïmporteerd soort met een lange kattestaart. draderig toestand op die manier zo'n duizend croupiers opgeleid kunnen worden. Stel, dat hier binnen afzienbare tijd een stuk of drie casino's geopend kunnen wor den de heer Smit gelooft stellig dat dat volgend jaar zover zal zijn is er dan wel behoefte aan zoveel c'oupie: Jazeker. 'Zeg da' 60 d 65 procent overblijft, dan hebben we ongeveer zeshonderd mensen en die hebben we zeker nodig. Een béétje ■josi.io i.eej. 200 a 250 croupiers in diens!: acl< man per tafel, die per half uur afgelost worden. En er zijn eraard non andere banen in een casino Je kunt ook nog zaalchef, i'.ielchef, algemeen leider, cursusle: der of kassier zijn of achter de balir zitten. Theoretisch kun je het tot algemeen directeur brengen, maar dat heeft niet iedereen in zich. Dat ligt op hetzelfde vlak als: elke katholiek lean in principe paus worden'. De cursus, uniek in Europa, zoals ook Nederland als enige casinoloze staat uniek is in West-Europa, kost f 300. Spotgoedkoop, vertelt de heer Smit, als hij vergelijkt met Duitsland Daar staat bovendien tegenover, dat het croupiersvak tot de beter betaalde banen hoort: een basissalaris van 50 lot 7.5 gulden per dag, dat met een aandeel uit de 'tronk' (de fooienpot) oplopen tot'700 d 800 gulden per week. In dit sterk traditiegebonden vak worden vrouwen nog altijd geweerd. Niet door de heer Smit, die een gemlxed' personeelsbestand een 'char mant gebaar' zou vinden, voor vrou wen best mogelijkheden ziet, maar er tol nog toe pas ééntje in België heeft ontdekt. Maar dat zijn allemaal problemen voor later, als er echte casino's zijn. Dan staat de Stichting Nationale Casinospelen klaar om de exploitatie op zich te nemen. 'Als de minister bij wijze van spreken om drie uur zegt: nou mogen jullie van mij, dan zou om vijf over drie alles kunnen draaien'. gefeliciteerd 'Met alle bezwaren die wij mogen koesteren tegen een aantal uitwassen van de vrijheid die deze tijd ons te zien geeft mogen wij ons gelukkig prijzen, dat wij onszelf hebben weten te bevrijden van veel taboes, van veel spinrag uit het verleden. Spinrag waaraan wij zo gewend waren geraakt, dat wij niet eens meer bespeurden dat wij het met ons meedroegen.' Aldus minister Geertsema in een dra derige toespraak, die hij gisteren in het Alkmaarse Victoriapark hield tij dens de jaarlijkse herdenking van Alkmaars ontzet in 1573. Dit is mevrouw Mary Walters, die in dc Amerikaanse stad Columbus woonL Ze is nog maar pas 104 Jaar geworden en in heel haar lange leven heeft ze niet één keer gestemd, omdat ze vindt dat kiesrecht iets voor man nen is. 'Volgens mij is het niet goed ais een vrouw meestemt', heeft ze altijd beweerd, maar daar is ze nu op hoge leeftijd van teruggekomen. Ze heeft een verjaardagskaart van presi dent Nixon ontvangen en daardoor vindt ze 'm ineens zo'n aardige man, dat ze wel op hem móet stemmen, daarbij vergetend dat ze nog nooit een kaartje heeft gehad toen er geen verkiezingen op til waren. Zo doen sommige presidenten dat. Vrijdag de dertiende is een akelige dag, waarop dan ook in het Amster damse gebouw Frascati 's avonds een weinig opwekkend onderwerp bespro ken wordt: de toestand in Indonesië nu. Onder het motto 'Stop hulp aan onderdrukking in Indonesië' hebben het Indonesië Comité, de ASVA en de SRVU deze voorlichtingsavond belegd voor ieder, die nu eens wil weten hoe het echt toegaat in dat land. Voorlichters zijn o.a. Peter Schuma cher (nog maar kort terug van een verblijf van ruim een jaar daar), Jan Wolkers en eigenlijk ook de film over de Plantungen-gevangenis op Java als mede een expositie van recente foto's. De bijeenkomst begint om acht uur, maar wie eerst de foto's rustig wil bezichtigen, mag er al om half acht binnen. Zeldzaam Het Harderwijker Dol finarium heeft er een dolfijn bij: een hier zelden voorkomende spitssnuit- dolfijn van een goed jaar, die gister nacht met z'n moeder op het strand van Ostende gevonden is. De moeder, die is overleden, wordt in het labora torium diepgaand onderzocht, zodat men er misschien achter komt, waar om de in de Stille Oceaan voorkomen de dolfijnensoort helemaal naar Bel gië is gezwommen. "Tropisch Nu het weer wat afgekoeld is, wordt donderdag in de Deventer schouw burg de jaarlijkse tropische landbouw- dag gehouden. Dat gebeurt in Deven ter, omdat de hogere landbouwschool daar zestig jaar bestaat. Prins Claus zal een stuk bijwonen van dc bijeen komst, waar over de vraag 'Voorzien onze opleidingen in de behoefte?' ge discussieerd zal worden. 217. 'Nee, Simpkins, dat is niet dc knop van de sigarettenaansteker*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7