Oppositie: voorwaarden voor sociaal contract door regering verprutst Comité wil boycot Rijnmond-klachtenkamer KVP wil verlaging van dienstplichtige leeftijd Kritiek Jongeling op confessionelen Indonesië krijgt extra rijst Touwtrekken Misverstand remt bouw streekcentrum Het weer Tweede KamerEEG moet derde wereld niet verwaarlozen Gecommitteerde De Jong noemt oproep 'hoogst onverstandig' ^ROUW/KWARTET WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 BINNENLAND T3/K5 'Nullijn als uitgangspunt ongeloofwaardig' Van onze parlementsredactie PEN HAAG 'Het uitgangspunt van het kabinet-Biesheuvel om volgend jaar met de lonen op de nul lijn te gaan zitten is ongeloofwaardig.' Dit zei oppositieleider Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over rijksbegroting en troonrede. Hoewel liet op zich aanvaardbaar is om onder de huidige omstandigheden vrijwel de gehele groei van het natio nale inkomen aan de gemeenschaps voorzieningen ten goede te doen ko men, kan een dergelijk streven alleen maar gepaard gaan met een flink stuk inkomensnivellering: de hogere inko mens moeten duidelijk meer offeren en.de laagste inkomensgroepen dienen de kans te krijgen er nog iets op vooruit te gaan. Maar de rijken zijn rijker geworden.' Volgens de heer Den Uyl heeft de regering met deze opstelling de voor waarden om tot een sociaal contract te komen 'grondig verprutst'. Van de werknemers wordt een forse matiging verlangd, terwijl 1972 een goed jaar is geworden voor de winstinkomens en de dividendtrekkers. 'De financiële oogst staat voor hen rijp te velde', aldus de oppositieleider. De tegenstelling blijkt aldus de heer Den Uyl ook het rapport van de SER. Het zegt onder meer dat men de loonstijging een aanmerkelijke toene ming van het overige inkomen ge paard is gegaan. 'Het is dit jaar alle maal veel beter gelopen dan was voor speld, maar die betere gang van zaken is gepaard gegaan met een verslechte ring van de inkomensverdeling, aldus de heer Den Uyl. Hoon De oppositieleider hoonde bijvoorbaat de pogingen van de confessionele par tijen het klimaat te verbeteren voor de afsluiting van een sociaal contract met het bedrijfsleven. Uit de redevoe ringen van de fractieleiders van de confessionele partijen bleek, dat de regering voor dit doel alsnog wijzigin gen zal moeten aanbrengen in het dekkingsplan om de verhoging van het lage tarief van de btw ongedaan te maken. Bovendien ondernamen de confessionele partijen voorzichtige po gingen om het eigen risico in de ziekenfondsverzekering niet door te laten gaan en het uitstel van de uitbreiding van de partiële leerplicht voor werkende jongeren gedeeltelijk ongedaan te maken. Fractievoorzitter mr. F. Andriessen (KVP) brak ook een lans voor een verlaging van de leerlingenschaal van het kleuteronder wijs en ruimere compensatie voor de bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind. Maar volgens drs. Den Uyl gaat het voor een goede verstandhouding met de vakbeweging wezenlijk om iets an ders. Dat is niet alleen een kwestie van een punt btw meer of minder: 'In een maatschappij waar de traditionele gezagsverhoudingen worden gehand haafd. waar de vrijheid van investe ren of niet investeren onbeperkt blijft bestaan en waar de inkomens- en vermogensverhoudingen even scheef blijven als ze nu nog zijn kan de vakbeweging zich moelijk anders op stellen dan als markt-partij.' Moties De heer Den Uyl diende twee moties in, één waarin gevraagd wordt het uitstel van de maatregelen ten behoe ve van de werkende jongeren onge daan te maken en een waarin de invoering van het eigen risico in het ziekenfonds wordt veroordeeld. 'Met een dergelijk gedram wordt het soci aal klimaat verpest, maar dit WD- paardje moet hoe dan ook afgedraafd worden, aldus drs. Den Uyl. Ook de fractievoorzitter van D'66 mr. Van Mierlo haalde fel uit tegen het regeringsbeleid. Met name verweet hij de regering de bestaande orde te willen conserveren en dat terwijl die er intussen niet meer is en 'we eigen lijk eens iets anders op poten moeten zetten, omdat anders de grote chaos dreigt.' Maar Biesheuvel lijkt op het jongetje dat op het strand een fort probeert te houden terwijl het vloed wordt. Hij staat er bovenop met het vlaggetje in zijn hand en kijkt naar de eerste golven die aan zijn voetjes klotsen. Maar hij vergeet dat er dit- maal een springvloed op komst is en dat er bovendien slécht weer dreigt De woordvoerders van de regerings partijen hadden, afgezien van boven genoemde punten, weinig kritiek op het regeringsbeleid. De heer Andries sen nam de regering in bescherming tegen het verwijl dat de bijl aan de wortel van het welzijnsbeleid zou zijn gelegd. 'Dat is gewoon onjuist', aldus de heer Andriessen. Wel vond hij dat aan het sociaal-culturele beleid een hogere prioriteit dient te worden ge geven. De instelling van een sociaal planbureau is voor de toekomst van dit beleid bijzonder belangrijk. Fractievoorzitter drs. Tilanus (CHU) bleek evenals zijn overige confessione- le partners geen bezwaar te hebben tegen het niet laten doorgaan van de verhoging van het lage tarief van de btw. Wel zou er dan een compensatie moeten komen voor de landbouw Zijn bezwaar tegen invoering van het eigen risico was, dat het hier vooral een incidentele maatregel betreft. Hit wenst dat men het gehele gebouw van de sociale verzekering restaureert en men zich niet beperkt tot een bepaal de verzekering. Hij was ook ongerust over de sterke stijging van de sociale verzekeringspremies. Mr. W. Aantjes (ARP) twijfelde eraan of het plan vm de regering voor het invoeren van het eigen risico bij de ziekenfondsverzekering wel in over eenstemming is met het regeerakkoord. De stijging van de premiekosten van Even tijd voor een onderonsje tussen minister-president Biesheuvel, de heer Andriessen en de heer de sociale verzekering was nog niet be- Wiegel. kend op het moment dat werd besloten nr „nrBirTT, de lasten van de algemene middelen naar de sociale verzekeringspremies te verschuiven. Mr. Aantjes vroeg de re gering bij de verdere uitwerldng van haar beleid hiermee rekening te hou den. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De heer P. Jongeling (GPV) heeft gisteren in de Tweede Kamer ernstige kritiek geleverd op de KVP, ARP, en CHU. Bij de christen- demovratische partijen ontbreekt de nauwe aansluiting bij de bijbel. Waar blijven de mannen, zo riep hij uit, die'nog een bezielend woord spreken en waar blijven de woorden, waarip de wet gods doorklinkt. Mejuffrouw J. van Leeuwen (AR) onderbrak de woordvoerder van het GPV en zei. dat ze veel van de bezorgdheid van de heer Jongeling deelt, maar zijn kritiek toch niet gerechtvaardigd was. Mejuffrouw Van Leeuwen vroeg daarom de heer Jon geling het program van aktie van de ARP en het gezamenlijk urgentiepro gram van de drie partijen te lezen. De heer Jongeling betoogde verder, dat er niet alleen een monetaire maar ook een morele inflatie heerst De morele ontwrichting op openbaar ter rein neemt toe.' Dat alles is, ondanks de politiek van de drie christen-demo- vratische partijen, mogelijk.' DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft besloten tienduizend ton rijst extra aan Indonesië ter beschik king te stellen. Daarmee wordt vol daan aan het Indonesische verzoek te helpen bij het ontstane rijsttekort in het land. Zo spoedig mogelijk zal de rijst naar Indonesië verscheept wor den. Vervolg van pag. 1 linkse congressen. Andriessen zei dat wat daar gebeurt is, het gevolg is 'van jaar in jaar uit stelselmatig ongeveer alles kapot praten wat een ander doetin de politiek. 'Dat ds meer vra gen dan kan en minder geven dan moet. Het ds de mensen zo ontevreden maken dat zij him eigen leiders niet meer erkennen' aldus Andriessen die verwachtte dat de radicalisering zal doorgaan en dat Van Mierlo de tijger niet in bedwang zal kunnen houden.' Over de voorwaarden die voor rege ringssamenwerking aan de KVP wa ren gesteld zei hij: 'Wij leggen van daag geen examen af voor een jury van de linkse drie' en hij verweet Den Uyl c.s. dat zij bezig zijn, zich in het parlement en in de politiek te isoleren. 'Ik moet constateren dat se dert zaterdag de christen-democratie het enige tehuis is voor hen die een gematigd progressief beleid voor staan.' Drs. Tilanus, fractieleider van de CHU, constateerde dat de linkse drie niet bereid zijn, gemeenschappelijke verantwoordelijkheid te dragen en dat zij daarmee het land geen dienst heb- beD bewezen. Hij wilde kiezen voor de redelijkheid en verdraagzaamheid, voor het harmonie- en tegen het con flictmodel. 'Het Nederlandse volk wil geen chaotische toestanden. Die zou den we wel krijgen met een links minderheidskabinet, waarvan de inter ne stabiliteit nu een heel groot vraag teken ds geworden' aldus Tilanus, die zijn voorkeur voor de vorming van een meerderheidsregering nog eens duidelijk uitsprak. AR-fractieleider Aantjes was bezorgd over de wijze waarop tegenwoordig in progressieve kringen over een parle mentair meerderheidskabinet wordt gesporken. Het komt er op neer dat een minderheid haar wil aan een meerderheid wil opleggen. 'Een idee dat alleen past in een volksfrontdemo cratie en niet in een parlementaire demoncratie'. Aantjea: 'Ik kan me niet voorstellen dat er ook in de PvdA niet velen zullen zijn die deze ontwikkeling door de ziel snijdt'. En Uyl onder deze velen thuis hoort. Hij constaterde dat de polarisatiegedach te leidt tot verabsolutering van tegen stellingen, tot verkttering van anda ren, onverdraagzaamheid, vervreem ding van mensen, verharding van ver houdingen, verdactmaking en verper soonlijking van zakelijke geschilpun ten. Aantjes stelde daar tegenover het ide aal van het herstel van de harmonie die er bij de schepping was. Hij erkende dat de christelijke partijen zich vroeger gepolariseerd tegenover de mensen van de doorbraak hebben gedragen. 'Maar ik geloof dat wij van hen geleerd hebben, namelijk dat wij onze standpunten vaak te zeer hebben verabsoluteerd, dat zij ons terecht gewaarschuwd hebben tegen het euvel van de vereenzelviging', aldus Aan tjes. die tenslotte een beroep op hen en op de PvdA deed, niet in het polarisatiepunt t* volharden en do deur voor het overleg weer te heroue- nen. Berger, fractieleider van DS'70 meen de dat het maar het beste zou zijn, de progressieve drie een tijdje bijvoor beeld één kabinetsperiode, tot rust te laten komen. 'Misschien is dat nog maar het beste, voor hen en voor Nederland'. Hij zei dat de verdraag zaamheid, en de bereidheid tot een vergelijk te komen, het wezen van de demooratie uitmaken en dat er daarin geen plaats is voor een dictaat van de ene partij aan de andere. 'Hoe men het ook wendt of keert, de PvdA is duidelijk PSP-trekjes aan het ver tonen', zei Berger. De VVD-fractieleider, Wiegel, schil derde een kabinet met de PvdA zwart af, dat gaat 'krankzinnige belasting verhogingen' kosten, de midengroepen en zelfstandigen zuilen de dupe wor den, de vrijheid en het particulier initiatief zullen worden beperkt, de oCil3.1Tip6r staat zal als alverzorger optreden' Wiegel oordeelde, een nieuwe samen werking van de confessionelen met WD en DS'70 als de beste oplossing, al kondigde hij aan dat zijn partij niet op een stembusakkoord zal aan dringen, onder andere, omdat de WD in net nieuiwe kabinet meer invloed wil en du sin de campagne een eigen koers zal gaan varen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP heeft zich gisteren uitgesproken voor ver laging van de dienstplichtige leeftijd tot achttien jaar, afschaffing van uitstel wegens studie en beperking van vrijstellingsgronden. KVP-fractieleider mr. Andriessen deed dit tijdens de algemene poli tieke ^beschouwingen in de Tweede Kamer over de begroting voor 1973. (ADVERTENTIE) I GOUDEN BATAVIA PENNING 1 Gezel mei een echte smaragd en geslegen f 4 Karaats Indisch goud. Ter gelegenheid f het lelt dat het 350 jaar geleden Is dst J a prachtige stad door Jan Pieterszoon l'Coerv gesticht werd. p de voorzijde a Oeeltenia C Pieterszoon J het geèmall J bleem v«" Is kleur De KVP sluit zich hiermee aan bij de voorstellen die de commissie dienst- pifchtbeleid onlangs heeft gedaan. Re alisering van deze voorstellen kan, volgens de heer Andriessen alleen gebeuren op voorwaarde dat de dienstplicht dan ook tot 12 maanden wordt verko/'. en dat er een ander systeem van legervorming komt. PvdA-lijsttrekker Den Uyl legde er de nadruk op dat de PvdA voor continu ering van het NAVO-lidmaatschap is indien de NAVO zich ook voor ont spanning inzet. De verwezenlijking van de in het progressieve regeerak koord geuite wens dat zowel NAVO als Warschaupact uitspreken niet als eerste een kernwapen te gebruiken, moet volgens de heer Den Uyl plaats vinden in het kader van de besprekin gen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering. 'Ik realiseer me dat de bereidheid van de NAVO hier toe mede bepaald zal worden door' de Russische bereidheid om de eigen aanzienlijke conventionele aanvals- kracht in Centraal-Europa te beper ken'. aldus de heer Den Uyl. Zijn verklaring ontlokte de WD-frac- tieleider Wiegel de schampere opmer king dat het PvdA-congres het afgelo pen weekend wel een veel radicaler geluid heeft laten horen. 'Het con gresstandpunt betekende alleen maar een onderhandelingsopdracht voor het PvdA-bestuur voor het overleg met D'66 en PPR', reageerde drs. Den Uyl, ADVERTENTIE die er nog uitdrukkelijk op wees dat zijn partijcongres tenslotte met de compromisvoorstellen akkoord was ge gaan. Volgens de heer Wiegel zou desondanks een PvdA-regering levens gevaarlijk voor de NAVO-defensie zijn. De PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman laakte de 'hysterische reac ties' van de confessionele partijen op het radicale NAVO-standpunt van het PvdA-congres. 'Zowel de hervormde synode als de katholieke kerk heeft zich duidelijk voor een verbod van kernwapens verklaard. Juist van de confessionele partijen zou men dan verwachten dat zij dit in concrete politiek vertalen, maar in de KVP en CHU is de kernwapenproblematiek nauwelijks aan de orde geweest en in de AR, die er wel intens mee bezig is geweest, overwonnen diegenen die de afschrikkingsstrategie aanvaarden. Als de PvdA nu de door de kerken op gang. gebrachte discussie over de kernwapens voert, roepen de confessi onele partijen moord en brand over radicalisme, extremisme en dergelijke. Dit verwijt zou men dan beter tot de leiding van de hervormde en katholie ke kerk kunnen richten', aldus de heer De Gaay Fortman. Drs. Den Uyl oefende og scherpe kritiek uit op het regeringsbesluit om bij de verdeling van de gelden meer op defensie dan op het welzijnsbeleid te letten. De KVP-fractievoorzitter zei ook graag minder aan defensie te willen uitgeven, maar dat kan volgens hem pas als gevolg van ontspanning tussen oost en west en niet van te voren als stimulans voor deze ont spanning, Drs. Den Uyl sprak tenslotte zijn afkeu ring uit over het feit dat minister De Koster nog beslissingen heeft genomen over belangrijke investeringen, zoals de aankoop van een tweede bevoorradings schip voor de marine en anti-tankge- schut voor de landmacht. PvdA-defen- siespecialist Stemerdink heeft gisteren over deze zaak een interpellatie aange vraagd. A. 500 ex.- 4 gram 0 18 mi B. 350 ex. 7 gram 0 22,8 mi C. 250 ex. 12.5 gram 0 28 ra O. 50 ex. 25 grorr 0 38 mm a 379.- E. 25 ex. 50 gram 0 38 mm a 679.- Levertijd pl.m. 3 weken. Prijzen Inel. B.T.W. Allo penningen zijn genummerd, gezet met een echte amaragd en voorzien van -- rantle-, tevens verzokorlngabewljs. Bij banken, Juweliers en recht- I ORANJE MUNT DENHAAG Lange Poten 5A Tel. 070-6449 J4 Van een onzer verslaggevers ROERMOND Vijfenzeventig jonge ren in Roermond wachten al een maand tevergeefs op het begin van de nieuwe cursus aan het experimentele streekcentrum. Het ziet ernaar uit dat ze nog eens twee maanden moeten wachten, omdat de bouw van noodlo- kalen nog niet is begonnen. Het streekcentrum voor werkende jongeren in Roermond is één van de vijf experimentele centra die dit jaar van start gaan. Roermond beschikt echter nog steeds niet over de nodige lokaliteiten. Een maand geleden kreeg men van het ministerie van onderwijs definitieve goedkeuring voor het ex perimenteerplan. Sindsdien wordt met smart op de vergunning voor de bouw van enkele noodlokalen gewacht. Volgens het ministerie is het wachten echter op concrete bouwplannen uit Roermond. De heer C. H. J. Piets, directeur van de lts in Roermond en organisator van het nieuwe streekcen trum. begrijpt daar niets van. Het ministerie beschikt volgens hem over alle offertes van de aannemers en kent ook de voorkeur van Roermond. Intussen zijn de 75 jongeren in Roer mond gedupeerd. Het ziet ernaar uit dat hun cursus door deze communica tiestoornis met het ministerie niet meer voor december kan beginnen. Overwegend droog Van onze weerkundige medewerker In Engeland en plaatselijk in Wbst- Frankrijk heeft het eindelijk weer eens hard geregend. Dat gebeurde door de werking van een betrekkelijk kleine depressie die over Wales naar het zuidoosten koerste. Donderdag' morgen meldde Shabury ten zuidoos ten van Liverpool zich met 36 millime ter, Manchester met 27 millimeter, Brest 16 millimeter. Dinsdagmiddag werd de grootste hoeveelheid over de voorafgaande zes uur opgegeven door -hzt Franse station Alencon, te weten 9 millimeter. Gisteravond om zeven uur spande Gatwick met ll millimeter de kroon. Door de Zuidelijke baan van de de pressie wij vertelden u gisteren al dat er in de hogere niveaus nog altijd een blokkering aan de gang is bleef het in ons land bij tijdelijk meer bewolking, hooguit in Zeeland een buitje en hardnekkige mist in sommige oostelijke gebieden. Gelukkig begon de naar oost grkompen wind daar in de loop van dinsdagmiddag drogere lucht aan te voeren. Om een uur 's middags was het zonnefeest in Noordwest-Duitsland al volop gaande: Emden, Hamburg, Hannover en Essen meldden toen onbewolkt weer en tem peraturen van 14 tot 16 graden. Ook in ons land brak (en breekt) de zon doorzodat vandaag en morgen op meer plaatsen op opklaringen gere kend kan worden. De Engelse depres sie, icaarvan het centrum gisteravond aan de grond nog altijd boven Zuid- Engeland gepeild werd bracht op het oostelijk deel van de oceaan een bij zonder sterlce noordelijke stroming op gang. Vliegtuigen op circa 8.000 meter rapporteerden 's middags een noord enwind van circa 240 kilometer per uur (zwaarste stogmuitschieter in Ne derland 'slechts' 162 kilometer per uur in Hoek van Holland op 6 novem ber 1921). De vliegtuigen toucheerden klaarblijkelijk het onderste deel van een smalle straalstroom, waarvan het hart zich meestal tussen 9.000 en J3.000 meter bevindt met in de kern loindsnelheden van 300 tot 400 kilome ter per uur en soms nog wat hoger). Een schop ver onder dit aeolisch geweld, meldde noordenwind kracht 7 (hard) oftewel 56 kilometer per uur en twee meter hoge golven. opnieuw miet Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met het oog op de topconferentie van de EEG, die vol gende week in Parijs wordt gehouden, is gisteren in de Tweede Kamer van verschillende kanten aangedrongen op een democratisering van de Europese gemeenschap. Ook is sterk de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van het verenigd Europa tegenover de derde wereld. 'Als de topconferentie niet veel meer oplevert dan een ak koord inzake een Europese en econo mische monetaire unie, zoals de mi nisterpresident verwacht, is dat niks' zei KVP-fractieleider Andriessen. De ontwikkeling van de monetaire unie. zo verlangde drs. Den Uyl, de fractieleider van de PvdA, moet gep aard gaan met de versterking van de bevoegdheden van het Europese parle ment. Hij vervolgde: 'De EEG levert een schaalvergroting op, die alleen gemotiveerd is als ze wordt gebruikt om de levensmomstandigheden van de mensen te verbeteren. De EEG mag ue rijken niet rijker maken. Ze moet ue achtergebleven geoieden bij voor rang helpen.' Drs. A. D. W. Tilanus (CHU) zei: Met zijn 260 miljoen inwoners, onder w'e 72 miljoen werknemers is Europa ®an van de machtigste economische blokken, zeker op handelsgebied, ge worden. Maar dat economisch machti ge Europa mist nog een politieke conceptie. De CHU-fractieleider zei, bat op. .de topconferentie snel moet worden doorgestoten naar besluiten, die de ontwikkelingslanden zoveel mo gelijk ten goede komen. Het grote f^delsblok heeft grote verantwoorde lijkheid tegenover de ontwikkelings landen. aldus drs. Tilanus. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Centraal Actiecomité Rijnmond wil de bewoners van het Rijnmondgebied binnenkort oproepen tot een boycot van de centrale meld- en re- gelkamer van Rijnmond. Het comité vindt dat Rijnmond nog altijd niet preventief optreedt om smogvorming te voorkomen en wil door deze boycot-actie hierop de aandacht vestigen. Als het aan het comité ligt. dan zal geen enkele bewoner van het Rijnmondgebied straks nog de meldkamer bel len om er over milieuvervui ling te klagen. 'Ook het afge lopen weekeinde is weer ge bleken', aldus het actiecomité, dat alarmfase drie pas wordt ingesteld als de mensen gaan klagen. Hoe meer klachten, hoe eerder het alarm'. Rijnmond-gecommitteerde J. de Jong, belast met de milieu zaken maakt er geen geheim van dat hij het niet bijster 'ziet zitten' met deze boycot- aktie. 'Als de bewoners hun klachten niet meer via de meld- en regelkamer zouden doorgeven', vindt hij, 'dan zou de industrie weieens kunnen gaan denken dat er helemaal geen miliebeschermende maat regelen meer nodig zijn'. Gecommitteerde De Jong vindt de oproep van het comi té Rijnmond dan ook 'hoogst onverstandig'. Het plan is voor hem zelfs aanleiding om er zijn twijfels over uit te spreken of Rijnmond het co mité in de toekomst nog wel als een serieuze gesprekspart ner zal kunnen aanvaarden. 'Ik vraag me trouwens toch ook wel af, of het aktiecomité nu werkelijk wel zo begaan is met de hele milieuproblema tiek als het alsmaar wil voor geven. Echt, voor mij zitten er nog wel heel wat andere motieven achter, zoals bijvoor beeld het streven naaar maat schappijhervorming, een stre ven dat over de rug van Rijn mond en van de industrie hier wordt bevochten'. 'Hoe meer klachten, hoe eer der er alarm wordt geslagen door Rijnmond', vindt me vrouw Dudok, woordvoerster van het Centraal Actiecomité Rijnmond', en dat kun je toch nauwelijks een uitoefening noemen van de preventieve taak die Rijnmond heeft. Dat is het nou juist: ook zonder dat er geklaagd wordt moet Rijnmond een preventief be leid voeren, en daar ontbreekt het tot op heden aan, dat is de kern van de zaak. Uitlaatklep Gecommitteerde De Jong ont kent dit verwijt: Volgens hem worden de alarmfasen niet uitgegeven aan de hand van het klachtenpatroon, maar aan de hand van de gegevens die voortdurend worden verza meld door het meetnet dat Rijnmond in zijn werkterrein heeft uitgezet. 'De meldkamer is alleen een uitlaatklep voor de bevolking, maar je moet daar geen direkte consequen ties voor het beleid uit distile- Die uitlaatklep hoeft van het comité niet meer, evenals Rijnmond niet meer van hen hoeft, tenminste zolang er 'Uitzicht' van de Euromast af in de richting van het Rijnmondgebied. Zo langzamerhand een be kend beeld: altijd wazig geen preventief beleid wordt gevoerd, 'de Jong heeft zelf onomwonden gezegd dat bij voorbeeld de Gulf van hem nooit een hinderwetvergun ning zou hebben gekregen. Goed, toen had hij nog geen bevoegdheden, maar die heeft hij nu inmiddels van minister Stuyt wel gehad, en is de Gulf al dicht? Nee! fldus mevrouw Dudok. Rijnmond voorlichter G. Schilder corrigeert direct: 'Die hinderbevoegdheden moe ten we officieel nog krijgen van Rotterdam'. Als Rijnmond eenmaal deze hinderwet-bevoegdheden heeft, wil het met grote voortvarend heid voortgaan in het opbou wen van de centrale milieu- beheersdienst, die zal moeten uitgroeien tot een korps van ruim honderd milieudeskundi gen, grotendeels proces-inge nieurs, die 'op voet van ge lijkheid met de industrie kun nen praten', aldus de heër Schilder. Dat de industrie wel degelijk bezorgd is voor de kracht van deze te vormen dienst mag overigen blijken uit het feit. dat de industrie, wetend dat Rotterdam zijn hinderwetbe voegdheden zou gaan overdra gen aan Rijnmond, op de valreep nog eens (volgens de heer Schilder) 'opvallend groot aantal aanvragen voor een hinderwetvergunning bij Rotterdam heeft ingediend. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, maxi mumtemperaturen cn neerslag tussen 's mor gens en avonds 7 uur. Amsterdam zwaar bew. 14' gr 0 mm, De Bilt licht bew. 14 gr. 0 mm. Deelen mist 16 gr. 0 mm. Eelde onbew. 14 gr. 0 mm. Eindhoven mist 17 gr. Om in. Den Helder mist 12 gr. 0 ram. Luchth. Rtd. zwaar bew. 15 er. 0 mm. Twente onbew 14 gr. 0 mm. Vlissingen geheel bew. 16 gr. 0 mm. Zd Limburg onbew. 17 gr. 0 mm. Aberdeen motregen 14 gr. Oul mm, Athene onbew. 26 gr. 0 mm. Barcelona half bew. 20 gr. 0 mm. Berlijn onbew. 17 gr. 0 mm, Bordeaux zwaar bew. 16 gr. 4 mm. Brussel geheel bew. 10 gr. 0 mm. Frankfort onbew. 15 gr. 0 mm. Geneve zwaar bew. 16 gr. 0 mm. Helsinki zwaar bew. 10 ar. 0 mm. Innsbruck onbew. 16 gr. 0 mm. Kopenhagen onbew. 14 gr. 0 mm, Lissabon zwaar bew. 23 gr. 0 mm, Locarno geheel bew. 13 gr. 0 mm. Londen regen 13 gr. 8 mm. Luxemburg half bew. 13 gr. 0 mm, Madrid half bew. 20 gr. 0 mm. Melaga Kheel bew. 26 gr. 0 mm. Mallorca zwaar w. 23 gr. 0 mm, MUnchen onbew. 13 gr. 0 mm, Nice half bew. 20 gr. 0 mm, Oslo geheel bew. 12 gr. 0 mm. Parijs regen 17 gr. 1 mm. Rome zwaar bew. 19 gr. 8 mm, Spilt geheel bew. 19 gr. 0 mm, Stockholm licht bew. 16 gr. 0 mm. Wenen onbew. 15 gr. 0 mm. ZÜrtch zwaar bew. 11 gr. 0 mm. Casa Blanca geheel bew. 24 gr. 0 mm. Istanboel regenbui 23 gr. 0.6 mm. Las Palmas zwaar WATERHOOGTEN 12 oktober. Vlissingen: 4.22-16.39; Haringvliet aan de Zeezijde: 6.05- 18.18: Rotterdam: 7.09-19.21: Schevenlngen: 5.30-17.44: lJmulden: 6.10-18.24; Den Helder; 10.08-22.23; Harlingon: 0.14-12.24; Delfzijl: 2.17-14.32.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5