'Leidse raad nam maandag een ondemocratisch besluit' Restauratieplan van Leidse schouwburg wordt doorgepraat Agenda voor Leiden Transavia denkt aan de kinderen Plan voor restauratie Koornbrug Richter-Haase: technisch goed maar koud Tuinstadswijk tegen verhoging van huren jV A. van den Toorn: fluoridering is een Amerikaanse infiltratie Première in het LAK-theater J. C. Elsgeest 70 jaar Ds. Maris spreekt LEIDEN Binnenkort zal Transavia tijdens de vluchten aan kinderen pakketjes plakpuz- zels uitreiken, vervaardigd door Easson in Leiden. De afgelopen weken werd er mee geëxperimenteerd en de be vindingen zijn uitstekend. 'Wij waren eerst bang dat de kinde ren. die zich tijdens de vliegreis soms gauw vervelen, de stukjes van de puzzel overal zouden opplakken, maar dat is niet waar gebleken, aldus de afde ling Mopaganda van de lucht vaar i maat schappij. Transavia is de eerste in Euro pa die tijdens de vluchten speelmateriaal uitreikt. 'Daar heeft nooit iemand aan gedacht, terwij' de kinderen onze klan ten van de toekomst zijn. Zij bewaren zo óók een leuke plak- te ken ine aan de vliegreis'. LEIDEN De toestand van de monumentale Koornbrug bleek bij de uitvoering van schilderwerken zodanig, dat het aanbrengen van nood voorzieningen ter verstevi ging van de constructie ge boden is. De dienst Gemeen tewerken zal nu een alge heel restauratieplan gaan ontwerpen. B. en 11.: zo spoedig m ogelijk naar definitieve opdracht toe LEIDEN Voor een klein publiek gaf Hans Richter Haaser gisteren in de Stadsgehoorzaal een pianorecital, dat oor de pauze Beethoven, en daar na Erahms bevatte. Het was een zeer ambitieus programme, want mag de polonaise in C nog tot de kleinere werken gerekend worden, de Eroica- variaties, die Beethoven als voorstu- dei voor definale van zijn derde symfonie schreef, eisen een enorme virtuositeit en veelzijdig uitbeeldings vermogen. Aan cers'.gc Pianist en paar misg" euvel wil cli mint scho: Haaser ga,V iourevi bouwwe:'" ongen- respect aleemc mildere Iletc'-' vif'e on so:poler sehr pree. LEIDEN Tijdens één vergadering in de Stadsgehoorzaal hebben zowel het bestuur ails de leden van de wo ningbouwvereniging Tuinstad wijk zich tegen de huurharmonisatie uitgespro ken. Hoe men dit standpunt zal ver dedigen tegenover het Ministerie van Volkshuisvesting is nog niet bekend. noemde eis voldeed de clle. tezij men hem een •i kn dc rechterhand 'en, doch op het tweede er wel wat. R'chter- 'in zwaar aangezette con- 0-,"swe'd'g -rr hol blijf' koud en i '.\ngt hot we! o ri on slag is over het 'r r h-vc:'' 'ot enige es :s hij zelden. Grcetje Grijpma exposeert een jungie- jaar (lino's en schilderijen) van 21 oktober- 10 november in Kunsthandel Liernur, Zeestraat 63. Den Haag: dag. 10-17 uur; zo. ma gesl. DIN'DUA. de Residentie Politie To neelvereniging, brengt zaterdag 28 ok tober 20.15 uur in Amicitia aan het Westeinde in Den Haag, het blijspel: 'Wat doen we met tante?' .'.an de ir.it mtronom - Oespoelde maar toch wat h:.: 3coi hij üa r.id j a opus 26 van Kaartverkoop op Leidse markt voor gezin van gevangenen Spanjaard LEIDEN Wanneer u zaterdag over de Leidse markt loopt zult u ook een kraam van Amnesty International aantreffen. Leden van de adoptiegroep 34 (van Amnesty) bieden daar kaar ten te koop aan die getekend zijn door schoolkinderen- uit Leiden en Leiderdorp. De kinderen tekenden kaarten in het kader van de zojuist gehouden Vredesweek. ïn 1968 werd de Spanjaard Veridiano Rojo Herrero gearresteerd omdat hij lid was van een vakvereniging en daarvoor propaganda maakte. In strijd met de rechten van de mens zijn in Spanje alle vakbonden verboden. Hij werd tot 8 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zijn vrouw staat nu alleen met haar gezin en heeft dringend financiële hulp nodig. De bedoeling is dat de op de markt verkochte kaarten naar hem toege stuurd worden om hem morele steun te verlenen, maar hierdoor merken de autoriteiten ook dat de aandacht op Veridiano Herero gevestigd is. waar door ze hem beter gaan behandelen of eerder vrijlaten. Om deze laatste re den worden ook kaarten rechtstreeks naar de autoriteiten gezonden. De kaarten zijn voorzien van het adres en een tekst in Spaans-Nederlands of Engels en kosten inclusief postzegels 1. De opbrengst is om de financiële nood van het gez«n wat te verminde ren. REGIO L3 0ll»7K\S \RTET WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 twVan een onzer verslaggevers LEIDEN Als we liet comité 'Waakzaamheid Drimvater' mogen geloven, clan is liet met liet drink water in Leiden en omgeving al aanzienlijk slechter gesteld dan'menigeen vermoedt. Voor secretaris IN. A. van der Toorn is dat aanleiding om al zijn vrije tijd te geven aan de bestrijding van een nog verdergaande verslechtering ervan. En vanwege zijn pensioen is hier sprake van een dagtaak. Een dag- !^taak, die so ns ook nog 's avonds wordt voortgezet. Zoals maandag, toen de Leidse raad besloot de iLeidse Duinwater Maatschappij vrij mandaat te geven om liet waterleidingbedrijf De Rijnstreek in de toekomst van grote hoeveelheden drinkwater te voorzien. j-Van den Toorn zat er bij en is 1 achteraf niet zo erg te spreken over wat hij noemt de weinig kritische houding van de raadsleden. De motie .van de heer Houtman (prot. chr. ev* waarmee in elk geval de mogelijkheid wordt opengelaten om het al of niet i fluorideren van water te zijner tijd nog eens aan de orde te stellen, vond liij het enige positieve punt. 'Een zaak als deze getuigt in elk geval van een goede democratische gezindheid ten aanzien van het drinkwater. Voor he de rest heeft de Leidse raad een ile ondemocratisch besluit genomen en is hl gewoonweg voor het blok gezet, nadat eerder het een en ander tussen Heine- ken en de gemeente Zoeterwoude was beklonken. De Rijnstreek heeft name lijk veel meer water nodig met de ^vestiging van Heineken in Zoeterwou de. Dat concern zal jaarlijks miljoe nen kubieke meters water nodig heb ben. Daar is geen speld tussen te krijgen. Die levering gaat dus door, en ik vind het jammer dat dit voor stel is aangenomen .In het voorstel is de clausule opgenomen, dat bij een wc eventuele toevoeging van fluoride in het LDM-water ook de Rijnstreek in de kosten ervan zal moeten delen en het bewuste water daarom ook zal moeten betrekken. En er zijn nu eenmaal Rijnstreek-gemeenten die zich pertinent tegen fluoridering heb ben uitgesproken. Dat is niet demo cratisch'. Slecht Waarom toch al die bezwaren tegen fluoridering? Van clen Toorn: 'Wat is er aan de hand? De kwaliteit van het Leidse drinkwater is uitgesproken slecht. Dat behoeft geen betoog. Het voldoet wel aan de wettelijke berei dingsvoorschriften, maar de smaak is gewoon erg onaangenaam. Dat ver schilt nu en dan nog wel eens, In een droge zomer als die van het vorig jaar bijvoorbeeld was het gewoonweg onbruikbaar. Het raadslid Elsgeest zei nog eens in een commissievergadering dat het bij hem in de keuken gewoon stonk als hij de kraan open draaide. En ook in raadsvergaderingen van omgeving-gemeenten is hierover uit voerig geklaagd. Wat is nu het geval? Hoe groter de productie ervan wordt, des te slechter is de kwaliteit. Het beroerde is nu dat in dit opzicht in Nederland geen wet bestaat. De rege ring heeft deze zaak destijds gedele geerd aan de gemeenten, die veelal een eigen waterlei din gbedrijf hadden. Maar zo ligt de situatie niet meer. Momenteel hebben veel van die be drijven een streekverzorgende functie, waardoor deze .kwestie volkomen mank gaat. Dit heeft onderzijds geleid tot een aantal processen, als gevolg waarvan dc Kroon tal van vergunnin gen tot fluoridering heeft vernietigd. Nu ontstond een tijdje geleden bij de Rijnstreek de gedachte om tussen Boskoop en Waddinxveen (beide te gen fluor) een tank te plaatsen waar men ongefluorideecd water kon tap pen. Nou ja, dat is uiteraard niet wenselijk'. Medicament Miskent de heer Van den Toorn dan het nut van fluor? Geenszins, zegt hij. 'Natuurlijk niet. maar wij hameren erop dat het niet aan het drinkwater hoeft te worden toegevoegd. Het is een medicament, begrijpt u goed. Het brengt veranderingen in het lichaam teweeg, het bestrijdt tandbederf en het versterkt de botvorming. Prachtig, maar fluor zit in zoveel dingen. In tarwebrood, vis en thee, ga" maar door. Van nature is het ook al aanwe zig in drinkwater. De nu zoveel be sproken fluoride is op chemische ba sis samengesteld. Het is oorspronke lijk ontstaan uit afval van de Ameri kaanse aluminium-industrieën. Daar nioest een markt voor gevonden wor den. Daarom kan ik nok moeilijk aan de indruk ontkomen dat die hele fluor-kwestie een Amerikaanse infil tratie is. Nederland is het enige land op het vasteland van Europa waar gefluorideerd wordt. In Amerika wordt het wel op grote schaal toege past. maar daar worden universitaire onderzoeken gefinancierd door de in dustrieën. In Nederland laten bepaal de groepen zich teveel beïnvloeden door dit idee. Als je nou maar fluor in het drinkwater doet, dan ben je progressief. Ik vind het ook opmerke lijk dat links georiënteerde politici en wetenschapsmensen deze zaak aan het rollen hebben gebracht'. Dwang Er zijn al fabrikanten, die fluor toe voegen aan hun tandpasta. Van den Toorn: 'Dit is bijvoorbeeld al eer. oplossing. Anderzijds schrijven veel tandartsen fluortabletjes veer bij kin deren. Dat is heel juist Het gaat tenslotte om de kinderen. Wordt het toegevoegd aan drinkwater, dan ben je als tegenstander afhankelijk van een bedrijf, dat een monopolie-positie inneemt Dat is zonder meer dwang Het zou Van den Toorn en de zijnen niet onwelkom zijn als het de LDM lukt om binnen afzienbare tijd met het Wijde Aa-plan een nieuw water- winproject aan te boren. 'Dat zou de kwaliteit beslist ten goede komen. Bovendien zal het hard nodig zijn, want hetb lijft niet bij de Rijnstreek. De regering staat op het standpunt dat in de komende jaren druk gefu seerd zal moeten worden, opdat er nog maar vijftien waitenleidiinigbedrij- ven overblijven in ons land. Als dit doorzet, dan is het alleen nog maar te hopen dat er spoedig nieuwe bronnen worden aangeboord, anders smaakt het water hier binnenkort net zo onaangenaam als in Rotterdam'. N. A. van den Toorn: 'Leids drinkwater smaakt zeer onaangenaam'. WOENSDAG 11 OKTOBER Leiderdorp: N'ieinv Ouderzorg. S uur: afde ling Leiden Chr. Plattelandsvrouwenbond, mevr. Atlema-Roosjen over Hanna. DONDERDAG 12 OKTOBER Stadhuis. 6 tot S uur: spreekuur soc. raads vrouw. Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9. 8 uur; Gewestvorming. niet Harry Smith te Lisie en C'ees Waal te Leiden. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O. lezing met films over Midden-Java en Balt. Zaal Bevrijdingskerk. 8 uur: afdeling Zuid- Ned. Christenvrouwenbond, mevr. N. A. Breekveldt-Kasteleijn over: Is er iets met het gezin aan de hand? VRIJDAG 13 OKTOBER Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 24. 22 tot 2 uur: jazz-sociëteit. Bevrijdingskerk Montgomerystraai. 7 tot 10 uur: ruilbeurs. Voorschoten: Kasteel Duivenvoorde. 8.30 uur nam.: luchtig kijk- en luisterspel over dc geschiedenis van het kasteel, niet mu/ikdle intermezzi. Filmzaal Academigebouw. 11.15 tot 12.45 uur: drs. It. de Jong A'dam over het anarchisme voor. tijdens en na de Spaanse burgeroorlog (hist, disputen Robert Fruln en P. C. Hooft». Burcht. 7,30 uur: feestavond af. Leiden Ned. Ver. Suikerzieken. ZATERDAG 14 OKTOBER Micro-theater Vestestraat 40. 8.30 uur: chr. toneelgroep Imperium. 'Pitten' van Herman lieyermans. Morsweg 114. 2 tot 5.30 uur: jeugd-schaakso- ciëteit voor jongelui vanaf 15 Jaar. LAK-lheater. Levendaal. 8.15 uur: Hitier Dances, door Traverse Theatre Workshop Company (wrede interpretatie van do feiten en populaire mythen van een der meest onmenselijke, oorlogen aller tijden». DIENST APOTHEKEN Tol 13 oktober: apotheek Tol Hulp der Mensheid. Hooigracht 48, en apotheek Oegsl- geest. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch Ziekenhuis: daglijks behalve op dinsdag van 19.00-19.45 uur; dinsdag van 13.00-14 00 uur; zaterdag en zondag van 14.30-15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gynaecologie en voor zwangoren: van 10.00- 12.30 en van 15.00-20.00 uur. Voor kraam vrouwen: van 10.00-11.30. 15 00-17.30 en van 18.30-20.0 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek Bezoek Praeuiaturenafde- ling (alleen voor ouders» dinsdag niel. M.A. WO DO EN VRY VAN 1S.3-I8.45 uur: ld en zo van 15.00-15.15 uur. Diaconessenhuis: ;e klasse dagelijks- 11.0" 12 00 uur. 13.15-14.00 uur: 19.45-20.30 uur: 2e en 3e klasse, d.-.gelijks 13 15-L4.O0 nnr: kin derafdeling: dagelijks 14.45-15.30 uur en mui udag- woe:i*d»g- en vrijdagavond 18 or 19.00 uur. LEIDEN St. Elisabcthzickenhuis: Volwa«- senen: 3e klasse, dagelijks van 14-15 en van IS 45-19.30. 2e klasse, dagelijks van 11.30-13 cm van 14-15 en van 18.45-19.30 uur. Ie klasse, dagelijks vanaf 11.30 uur. K ra a nuf de- ling: 3e klasse, 15-16 en van IS.45-19.30 uur 2e klasse, 11.30-12 (alleen vaders15-16 en van 18.45-19.30 uur. K nderafdelingen Al en B4: Dagelijks van '-4.30-1S.45 uur ide bezoektijd per bezoek i* beperkt lol drie kwartier) BIOSCOPEN TOT 12 OKTOBER TRIANON- De inbreker 14 Jf. Dag. 2.30. 7 en 3.15 uur. zondag 2.15. 4.30. 7 en 9 15 uur. REX: Uen maagd van IS karaat. IS jr. Dag. 2.30. 7 ,9.15 u. Zondag 2.30. 4.30. 7. 9.15 uiir Nachtv. Bloot aan boord. Vrijd en zaterd. 23.30 uur IS jr. LUXOR: De Peetvader. 14 jr. Dag. 13.nn «ri 20.00 uur. LIDO: Viva la muerte. 18 jr. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zo, 14.30, 16.45, 19.90 en 21.15 uur. STUDIO: In de greep van de sexleermeester, IS jr. (tijden zie Lido». CAMERA- What's up Doc. a l Dag. 19 en 21.13 uur. do. vr ma. en di. 14.30 Matinee: Jungle Jim in het verboden land. A.l. za. en wo. 14.30. zo. 14 00 en 1615 uur. Nachtv. De onderwereld rekent altijd af. Vr-za 23.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Sted. Museum de Lakenhal: Oude Singel 28. ma t.m. za 10-17 uur. zo en za 13-17 uur, t.ni. 22 okt. Leo van den Eyckel. grafiek en tekeningen. 20 okt. tot 26 nov. Landschappen uit de 17e eeuw. Rijksmuseum van Natuurlijke Historie: Raam steeg 2. Ma. t.m za. 9.80-16 30 uur tot 27 okt Dierenleven In Suriname'. Rijksmuseum voor Oudheden: Rapenburg 28. ma. t.m. za. 10-17 uur, zo. en fd 13-17 uur: 'Je tien- 1'affane'. kleine expositie van Champöllion le Jeune, die het oud-Egypti sche schrift, de hiërogliefen, ontcijferde. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraa l. ma. t.m. za. 10-17 uur, zo en fd 13-17 uur: Fal-La 'Zeilen in de Zuidzee', beeld van de ontwikkeling van de boomstamkano naar de Katamaran. Galerie Heuff: Hoflaan 7. Wassenaar, ma. t.m. za. 10-17 uur: Duif van Leggelo met aquarellen en tekeningen en Jan van Stolk met keramiek. Van 7 t.m. 28 okt. Galerie Van der VUst: Botermarkt 3. di. t.m za. 9-iS uur. Tot 1 nov. Anp Smit inct schilderijen. LAK-THeater: Levendaal 150. tot 22 okt Tentoonstelling Leidse Studenten kunstge schiedenis. LEIDEN Maandag is begonnen met de eerste fase van de reconstructie van de Lammermarkt tussen Korte Mare en Nieuwe Beestenmarkt. iDt werk vormt de voorlopige voltooiing van de oost-west.-verhin ding via de Langegracht en de in uitvoering zijnde dam in de Korte Mare. Begonnen wordt met het aan brengen van een asfaltlaag op het bestaande wegdek van de Lammermarkt tussen Korte Mare en Lan ge Scheistraat. Als dit is uitgevoerd wordt het stuk tussen de Lange Scheistraat en de Nieuwe Beestei markt op een soortgelijke wijze ondeV handen geno men. Men hoopt de hele reconstructie in ongevee zes weken klaar te hebben. Kappesbond viert derde lustrum LEIDEN Op 30 oktober viert de Nederlandse Kapperspatroonsbond, rayon Zuid-Holland, zijn derde lus trum in het Antonius-clubhuis, Lange Mare 43. Tevens zal het IS jaar geleden zijn dat de heer Ernest Langezaal tot voorzitter van de afdeling werd geko zen. Traditiegetrouw zal er een verlo ting plaatshebben. Ook belangstellen den zijn welkom bij deze lustrumvie ring. Voltooing restauratie Hooglandse kerk niet voor 1980 LEIDEN Omtrent de restauratie, van de Hooglandse kerk te Leiden wordt in het jaarverslag van de Gemeentewerken opgemerkt, dat, ge zien de stand van de werkzaamheden op dit moment, er niet op valt ic rekenen, dat de restauratie vóór 1982 voltooid zal zijn Bedroeg de begro ting vöor dit werk in 1950 203.700. in 1967 werden de kosten al geraamd op 9.025.410. LEIDEN Wat er in Leiden al niet kan gebeuren straatjes, moge deze foto uitbeelden. Een aantal be stane wijze het recht in eigen hand genomen door e Met dit gebaar wil men er bij de gemeente op aan den gezet, zodat doorgaand verkeer er geen kans m ger leven. als protest tegen het razende autogeweld in smalle woners van De la Reystraat heeft op niet mis te ver ent oudigweg een meter of tien straat op te breken, dringen dat aan één zijde van de straat paaltjes v. or eer heeft en de kinderen nog enig uitzicht op een lan- LEIDEN Op 13 oktober half 9 gaat in het L.A.K.-theater aan het Leven daal 150, derde verdieping. Leiden het korte toneelstuk 'Guernica' van de Spaanse schrijver Fernando Arrabal in première. De vertaling is van drs. E. Kummer en de regie is in handen van Jan Verstappen (Het Rotterdams Toneel). Dit toneelstuk is een lus- trumproduktie van de historische dis puten 'Robert Fruin' en 'P. C. Hooft'. Arrabal's 'Guernica' laat gebeurtenis sen zien, die een echtpaar een oude Baskische man en zijn vrouw, die op het pleetje zit opgesloten overkomen tijdens het bombardement. Gebeurtenissen die niet minder of meer banaal zijn dan alles wat zij in het leven meemaken. Het hevige, elke twintig minuten weerkerende bombardement op hun stadje, is voor hen geen grotere ramp dan het leven zelf. In al zijn ellende, al zijn misère, rampspoed en onzeker heid duurt het leven voort zolang het bestaat. LEIDEN Op donderdag 26 oktober vindt 's avonds om 8 uur in de koffie kamer van het stadhuis een commissievergadering plaats, die gewijd zal zijn aan het door de Schouwburgcommissie ingezonden schetsontwerp voor de ver bouw en restauratie van de Leidse Schouwburg. Het college van B. en W. acht behandeling in deze gezamenlijke commissievergadering de aangewezen weg om zo spoedig mogelijk tot een opdracht aan de architect tot het vervaardigen van het definitieve plan te geraken. Het college stelt de commissieleden voor ermee in tc stemmen dat deze opdracht wordt verstrekt zonder dat het schets- plan in de raad wordt behandeld. De kredietoverschrijding zal dan tijdig aan de raad worden voorgelegd, zodra deze exacter kan worden vastgesteld. Hazerswouds tamboer- en trompetterkorps komt in november naar buiten 1IAZERSWOUDE Wanneer alle plannen kunnen worden uitgewerkt, hoopt het in oprichting zijnde en reeds volop oefenende tamboer- en trompetterkorps in november bij het komende St. Nicolaasfeest voor het eerst in het openbaar op te treden. Tijdens de wekelijkse repetities wor den goede vorderingen gemaakt. Men hoopt bij het eerste optreden de le den in uniform te laten optreden. Ook hieraan wordt nog hard gewerkt. Het aantal trompetters kan nog wor den opgevoerd. Hoewel er nog steeds nieuwe leden bijkomen bestaat de grootste behoefte aan grotere jongens vanaf 14 jaar. LEIDEN Op initiatief van de her vormde wijkgemeenten Koningskerk en Molenwijk te Leiden, zal op woens dag 18 oktober een avond worden gehouden in de Marekerk. 8 uur n.m. Dan zal ds. J. C. Maris, chr. gerefor meerd predikant te Amsterdam, spre ken over 'Christen zijn in de commu nistische wereld'. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Ds. Maris beschikt als secretaris van de I.C.C.C. over veel informatie. LEIDEN Donderdag hoopt de heer J. C. Elsgeest, lid van de Leidse gemeenteraad voor de proL-chr. frac tie, 70 jaar te worden. De heer Els geest heeft op verschillend terrein in onze stad in de loop der jaren heel veel activiteit aan de dag gelegd. Wij noemen slechts zijn werk binnen het bestuur van de Ver. voor Chr. Onder wijs, zijn diaconale functies (hervorm de gemeente) en zijn raadslidmaat schap. In de raad geldt hij als een financieel deskundige. LEIDEN Op woensdagavond 11 oktober wordt om 21 uur in de mensa van Augustinus (Rapenburg 24) For Sylvia vertoond. For Sylvia is een ad hoc in elkaar gezet programma van de twee Engelse acteurs John Burrows en John Har dingmet met als onderwerp de legen darische Battle of Britain in de zomer van 1940.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3