Trijntje Huistra weer terug naar de Jalimovallei Van Walsum: twee rapporten de kerk insturen kan wel Trouw K wartet uw probleem ook het onze OPGEVEN VAN FAMILIEBER'GHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN vandaag Beroepings- werk Boekenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG IX OKTOBER 1972 KERK/BINNENLAND T2/1 door Ton van der Hammen LEEUWARDEN Haar verlof- tijd gebruikte Trijntje Huistra om spreekbeurten te houden en de Jalitaal nog beter te leren. De taalstudie doet ze aan de hand van een grammatica, die haar 'wijk- predikant' in het bergland van West-Irian, dominee Siegfried Zöllner, daar heel knap over heeft samengesteld. In januari gaat ze terug naar Angguruk, de medi sche zendingspost van de evange lisch christelijke kerk in de Jalimovallei. Voor weer drie jaar uitgezonden door Oegstgeest. Ze vindt het fijn. de~e jonsre vrouw Vooral ook 'omdat het teamverband er zo prettig is en ze wat het werk. betreft er nu juist aardig in begint te komen'. In 1960. als pieDionee onder wijzeres was ze al op het toen nog geheten Nieuw-Guinea te vinden: Se- roei, niet ver van Biak. in de Geelvinkbaai. Ze moest in 1963 wee. toen het bestuur werd overgedragen, maar hoopte, dat het tijdelijk zou zijn. Vijf jaar trok ze uit voor herscholing: verpleegstersschool van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, een opleiding verloskunde en een korte cursus in Oegstgeest Toen weer op reis en letterlijk neergestreken in Angguruk. in het nog maar betrekkelijk kort ontsloten gebied van het centrale bergland op West-Irian. Hoe is die post daar ontstaan? Tussen 1940 en 1950 is-de zending in dit bergland begonnen. Het eerst was er de Christian and missionary allian ce (centrum in Nederland: Parousia, Wassenaar), die in dit uitgestrekte gebied nog steeds de meeste posten heeft. Ze hadden een eigen water vliegtuigje je kunt alleen door de lucht in het bergland komen en openden verscheidene posten langs de Baliemrivier. In 1956 legde het Neder lands bestuur een airstrip aan bij Wamena, waardoor meer vliegverkeer mogelijk werd. Toen heeft de evange lisch christelijke kerk van West-Irian, naast andere zendingsorganisaties een bepaald gebied toegewezen gekregen. De vestiging van Angguruk heeft een nogal avontuurlijke voorgeschiede nis. Dokter Wim Vriend en dominee Sieg fried Zöller zijn in 1960 eerst de Jalimovallei uit de lucht gaan verken nen om te ontdekken waar de grootste bevolkingsconcentraties wa ren. Daarna zijn ze samen te voet van Wamena naar Jalimo gegaan. Ze had den via de radio voortdurend contact met hun basis en konden zo ook aan hun vrouwen vertellen hoe het ermee AMSTERDAM Er is nog steeds enige discussie rondom het feit dat de hervormde synode besloot alleen dat rapport over sex en nieu we moraal de (hervormde) kerk in te sturen, dat een synodale meer derheid achter zich kreeg, namelijk het minderheidsrapport van prof. dr. P. J. Roscam Abbing. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haagidr. E-Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp; W. A Fibbe. Rot terdam; J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; nr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; da. O. I. Hylkema. Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Woutera, Heerhugowaard: prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de MooiJ, RIJn8burg; prof. dr. G. C. van Niftrlk, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozlnga, Lunteren; dr. A. Veer man, Rl|sw1|k (Z.-H H H. Wemmers. Den Haag; drs R. Zijlstra, Oosterlarvj (Zld Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. Trijntje Huistra temidden van de Jalies stond. Zo is het allemaal met Anggu ruk begonnen. Voor de verbindingen is er nu toch een soort luchtvaartmaatschappij? De vliegtuigjes van de 'alliance' zijn vervangen door MAF-machines: negen kleine vliegtuigen van de Missionary Aviation Fellowship. Dat is een ideële organisatie die in veel moeilijk be reikbare zendingsgebieden over de ge hele wereld werkt en destijds begon met demedewerking van oud-oorlogs- vliegers. Die zijn er nu niet meer. Het hoofdkantoor is in de VS. Onze piloten, uit Amerika en Australië af komstig, wonen bij Sentani, waar het basisvliegveld is. Ze verzorgen de be voorrading van alle zendingsposten en dat zijn er zo langzamerhand heel wat. Is uw ziekenhuis het enige van de Jalimovallei. hoe groot Is het en wie werken er? Inderdaad is ons bescheiden zieken huisje het enige. Maar op andere zendingspostep in de vallei werken wel verpleegsters. Onze polikliniek kan bereikt 'worden door ongeveer zevenduizend mensen. Patiënten van andere posten die opgenomen moeten worden komen per vliegtuig. We heb ben met alle posten uit de Jalimoval lei radiocontact. Ons medisch centrum moet u zich zo voorstellen. Eerst is er de polikliniek. Daarachter hebben we twee gebouw tjes waarin we patiënten opnemen. Een serieus ziekenhuis, met moderne zie kenhuisbedden, die we hebben gekre gen omdat de Wilde Ganzen een keer voor ons hebben gevlogen. In totaal zijn er 25, dat is tot op heden vol doende. Achter het ziekenhuis tenslot te staan twee Jalihutten, waar patiën ten verblijven die nazorg behoeven en die te ver wég wonen om elke dag te kunnen komen. Het zijn mensen, die regelmatig medicijnen moeten heb ben. injecties, bijvoeding (er is vooral tekort aan eiwitten). Ook hebben we daar altijd een aantal ernstig onder voede kinderen. Dan de mankracht. Om te beginnen is er dokter Wim Vriend, die de ernsti ger patiënten uit de polikliniek behan delt. de operaties doet en de zieken huispatiënten medisch begeleidt. Dan hébben we een ziekenbroeder.' Fona Taba, een man met een gedegen oplei ding, die elke dag polikliniek houdt met een Jalijongen, die hem as sisteert. Bijoperaties bestaat het team behalve uit dokter Vriend, uit diens vrouw en de vrouw van onze landbouwdeskundige, die beiden ver pleegsters zijn. de broeder en mijzelf. Ik doe dan de narcose. Verder ben ik dagelijks natuurlijk in het ziekenhuis te vinden, waar ook veel kraamzorg voorkomt. Tenslotte hebben we nog twee Jalimeisjes als aankomende ver pleeghulpen. Voornamelijk in het zie kenhuis (in de keuken) helpt ons ook een meisje van de kust. Augustina Jomu, die een elementaire opleiding in sociaal werk heeft gehad. U sprak over ondervoeding, wordt ook geprobeerd het voedingspatroon te verbeteren? Twee jaar is nu Guul Sinke, land bouwdeskundige, bij ons. Er is geen honger, maar de voeding wel eenzij dig: zelfverbouwde groente en knolge wassen, een soort zoetige aardappels. Guul experimenteert met andere ge wassen en probeert de landbouwme thoden te verbeteren. Hij werkt voor al op meer eiwitrijk voedsel, waar een groot tekort aan is. Dan de dominee. Die heet Siegfried Zöllner. Een meer gehoorde naam in Indonesische kerkelijke kringen. Komt hij van de Duitse zending? Inderdaad. Oegstgeest werkt via de evangelisch christelijke kerk van West- Irian samen met de Verenigte Mis sion van Barmen. Zöllner en Vriend zijn onze mannen-van-het-eerste uur. In het begin werden 's zondags alleen kerkdiensten gehouden voor degenen die bij het zendingswerk betrokken waren. Dat waren dan diensten in het Indonesisch. Daar kwamen op een gegeven ogenblik Jalimensen bij. Ze begrepen er nog niets van, maar des ondanks werd hun aantal steeds gro ter. Ds. Zöllner had zich vooraf al zo in de Jalitaal verdiept, dat hij er zich al enigszins in kon uitdrukken. Toen werden de diensten gesplist ,in de Indonesische en in de Jalitaal. Inmid- fff I Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen dfe niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraagj Een weduwnaar heeft een. ver mogen van ƒ30.000. Hij heeft drie kinderen allfen getrouwd, en vijf kleinkinderen. Hoe staat het met de successierechten? Kan hij de kinderen schenkingen doen om het bedrag der successierechten .kleiner te maken? Antwoord: Wij nemen aan dat de vijf kleinkinderen, kinderen zijn van de nog levende getrouwde kinderen. In dat geval erft eik-kind 10.000 Hier- van is 6000 voor elk vrijgesteld. Over het restant betaalt elk 3% van de eerste 1000, 4% van de tweede 1000 en 5 V over de volgende ƒ2000. Mochten de genoemde kleinkinderen echter aftsammelingen zijn van een overleden kind, dan zijjn hun porties zo klein, dat ze geen successierecht verschudigd zullen zijn. Men kan elk kind jaarlijks ƒ2000 schenken zonder dat er schenkings recht verschuldigd is. De successie rechten zullen er voor elk der drie kinderen niet meer dan ƒ170 bedra gen. Vraag: Een gehuwde vrouw is in het bezit van een rentekaart. De rechten zijn in stand gehouden door doorplak- ken en nu de vrouw 65 jaar geworden is heeft zij recht op een ouderdoms rente. Elseviers blastinggids 1972 bladzijde 79 bovenaan vermeldt omtrent de kos- tenaftrek: 'De aftrek van 150 geldt voor man en vrouw afzonderlijk'. De inspecteur der belastingen zegt echter dat de 150 kostenaftrek op dit pensioentje niet van toepassing is. De ouderdomsrente alleen is namelijk niet onder het begrip loon gebracht. Deze rente zou wel onder het loonbe- grip vallen indien daarnaast nog een of meer andere met name genoemde uitkeringen worden genoten. Deze uit kering alleen is belast als periodieke uitkering, waarop geen aftrek moge lijk is. Wie heeft gelijk? Antwoord: De inspecteur heeft gelijk. De 150 aftrek geldt volgens artikel 37 van de wet op de inkomstenbelas ting voor inkomsten die aan loonbe lasting zijn onderworpen. De loonbe- lastingwet verklaart dat deze rente niet aan loonbelasting is onderwor pen, tenzij deze samen met andere met namen genoemde soorten inkom sten genoten wordt. Het gevolg is, dat u ,de aftrek niet kan toepassen omdat uit uw brief blijkt, dat aw vrouw niet dergelijke andere inkomsten trekt. Er gingen wel stemmen op, o.a. van prof. dr. H. Berkhof, beide ter tafel liggende rapporten, dus óók het rap port van dr. F. O. van Gennep, ter kennis van de kerkleden te brengen, maar secretaris-generaal ds. F. H. Landsman merkte in het synodale debat op, dat zoiets 'onbarmhartig' zou zijn. In het september-nummer van het blad Gezond Gezin (van de protestant se stichting voor verantwoorde gezins vorming) is betreurd dat niet beide rapporten waar het om ging met na- (we hebben daarover bericht in onze rubriek 'Maandbladen') en nu roert de oud-burgemeester van Rotterdam mr. G .E .van Walsum hun punt in kwestie aan zonder overigens de rapporten waa rhet o'm ging met na me te noemen in het jongste nummer van Woord en Dienst, het veertiendaags blad voor hervormd kerkewerk. Mr. Van Walsum behoort tot degenen, aan wie door de redactie van Wooi-d en Dienst is gevraagd te vertellen over hun belijdenis-doen. Uit de uitvoerige reactie van mr. Van Walsum citeren we: 'Ik kan niet inzien dat de geloofwaar digheid van de kerk in het geding komt wanneer de synode of welk kerkelijk orgaan ook niet tot eenstem migheid kan komen. God zij dank hangt de geloofwaardigheid van de kerk niet van ons mensen af. Maar ik vind wel dat het een eis van waarach tigheid en eerlijkheid is dat men in die gevallen het gevoelen van een respectabele minderheid ook ter ken nis van de kerk brengt. Naar mijn dels zijn er in verscheidene dorpen nu Jalikerkdiensten gekomen. Maar dat kan één dominee toch niet allemaal aai)? Hier is nu een ontwikkeling, vertaald in de plaatselijke situatie. In de dorp jes hebben we een soort ouderling. Een penatua heet hij. Alle penatua's krijgen onderricht van ds. Zöllner en komen daarvoor regelmatig naar Ang guruk. Ze hebben ook onderling re gelmatig contact, zelfs conferenties voor het hele Jalidistrict. Deze pena tua's houden in de dorpen kerkdien sten, die volgens een geheel eigen Datroon verloDen. Zijn zij dan voorgangers? Ja, maar dat hoeft niet. Als er geen voorganger is gaat de dienst evengoed door. Er worden bijbelse verhalen verteld. Een ander vertelt ze opnieuw, om door die herhaling de mensen kunmen immers niet lezen te berei ken dat die verhalen worden vastge houden. Op dezelfde marnier gaat dat bijvoorbeeld bij de wetslezing. Ie mand zegt de wet op en bij elk gebod zegt de gemeente dat na. Een ander doet hetzelfde en het wordt opnieuw nagezegd. Dan is er een derde die bij elk gebod een toepassing voor het dagelijks leven geeft. Dat is zo spontaan ontwikkeld. Het maakt op mij altijd weer een diepe indruk. Wordt er ook gezongen? En of. En zingt een lied voor, bij voorbeeld naar aanleiding van een verteld verhaal, en dan valt de ge meente steeds weer in. Ds. Zöllner. die naar mijn gevoel de Jalitaal nu vloeiend spreekt. maar liederen, vertaalten schrijft ook elementaire boekjes voor onderricht. Voor de lie deren gebruikt hij bestaande Jalime- lodieën, die dus van heidense oor sprong zijn. Dat slaat bijzonder aan: iedereen zingt mee. Van elke melodie bestaan weer allerlei variaties. Het is dus min of meer authentiek. Precies. En men let niet op tijd, de diensten kunnen uren duren. De kerk ruimte is heel simpel: allen zitten op de grond in het gras met daarover heen alleen een zinken dak. In janua ri heeft ds. Zöllner de eerste groep Jalies gedoopt. U zou natnurlijk nog veel meer 'run nen vertellen. Nog een paar persoon lijke vragen. Hoe vindt u het land? En: hebt u vrije tijd? Zo ja, wat doet u daar dan mee? Het land: heerlijk rustig, met een klimaat waarin het voor een Euro peaan goed werken is. Het landschap: prachtig: het doet wel wat denken aan het Berner Oberland. Dan: je vrije tijd. Het is absoluut nodig dat je er om de drie of vier maanden eens even tussenuit gaat. Je gaat dan bij voorbeeld een weekeinde naar een andere post om daar collega's te ont moeten. Omgekeerd gebeurt dat ook. Je vliegt er letterlijk eens even uit. Zo heb ik bijvoorbeeld erg leuke contacten met een verpleegster van de gereformeerde gemeenten, die he lemaal alleen op een post zit, twintig minuten vliegen van ons vandaan. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatic wordt met de naam van dc inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken, secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. 'Kus des doods' Uiit de kranteberichten blijkt dat de 'kus des doods' van de progressieve partijen begint bij een bruto-salaris van 20.000 per jaar. Nu is dat geen geweldig bedrag meer, want het va kantiegeld meegerekend, zit je zo op twintig mille (n.b. de grens voor de inkomstenbelasting is volgend jaar al verlegd naar 25.000). Laten we zeggen, dat een mens in financieel opzicht op die grens net een beetje op adem begint te komen en nu wordt-ie besprongen door de progressieve drie. Er zullen onder de mensen die zij op het oog hebben heel wat zijn, die zich rekenden tot de 'kinderen van Jopie den Uyl c.s.L Helaas, vader blijkt zuinigjes te worden met het zakgeld. Het is goed dat vlak voor de verkie zingen te weten. Zaandam J. van der Hoeden Wie van de drie Ten overstaan van christelijk gerefor meerde mannen noemt prof. Velema (Trouw-Kwartet van 3 oktober) de mogelijkheid dat kinderen buiten het gezin steun kunnen zoeken in hun verzet tegen het ouderlijk gezag 'een pedagogisch monstrum van de eerste orde'. Laat ik dan maar zeggen, dat de combinatie van theoloog en ver kondiger eenzelfde kwalificatie ver dient, maar dan in bijbelse zin. Met andere woorden: prof. Velema kan mij nog meer vertellen. Ondertussen vinden zijn insinuaties, zijn gebrek aan deernis, zijn autoritaire uitspra ken hun weg wel, namelijk in de hoofden van mensen, die geen andere levenskeuze hadden, dan zich met de autoriteit te vereenzelvigen. In alles wat een mens een ander niet mag toewensen, verkilling van het hart bijvoorbeeld of onvermogen om een beetje creatief te leven, voelen derge lijke verminkte mensen zich ongetwij feld bevestigd als prof. Velema de Enka-actie in twijfel trekt, een gewaardeerde hoogleraar verdacht maakt (zijn naam hoeft al niet eens meer te worden genoemd!) en last but not least de heerschappij van Jezus Christus over ons leven verkon digt. De slotvraag van een bekend spelletje dringt zich op: wil de echte dictator opstaan? Dit granieten blok van zekerheden, ik bedoel natuurlijk prof. Velema mist nog maar een ze kerheid, namelijk dat Jezus zich wel zou wachten om zijn partij te kiezen. Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020 - 220383. Ook op ZONDAG AVOND is dit mogelijk, maar dan van 6 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) ge durende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opge geven worden. Deze advertenties kunnen echter niet in ons blad van de volgende dag worden geplaatst. Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer worden opgegeven. mening is er geen enkel bezwaar tegen als er twee rapporten ter tafel zijn ook het rapport dat in de synode geen meerderheid kreeg in de open baarheid te brengen. Als men dat doet stel men ieder die er belangstel ling voor heeft in staat beide stand punten te toetsen. Het is ook in de kerk onvermijdelijk bij meerderheid van stemmen tot be sluiten te komen. Maar zeker in de kerk dient dit middel met oordeel des onderscheids gehanteerd te worden. Als het niet gaat om zuivere bestuurs aangelegenheden, doch om uitspra ken van wijdere strekking kan men een stemming ook uitstellen of ach terwege laten. Ik denk hierbij speci aal ook aan het spreken van de kerk over de samenleving. Ik heb niets tegen dit spreken .Ik zou mijzelf overigens met gepaste bescheidenheid een protagonist daarvan kunnen noemen. Maar van uitspraken van de ze aard kan men beter afzien indien men niet de overtuiging heeft dat zij door een behoorlijke meerderheid van de kerk gedragen worden. Dat is smartelijk als men er diep van over tuigd is dat die uitspraak juist nu nodig zou zijn, maar het is eerlijker dan een geforceerde uitspraak. Ik zou om een voorbeeld te noemen diep ongelukkig zijn als de kerk zich niet zou kunnen uitspreken tegen de apartheid in Zuid-Afrika, maar ik zou mij getroost' weten door de weten schap dat het verzet daartegen niet afhangt van een synodale uitspraak.' Aldus mr Van Walsum. Misschien deert dat de Apeldoornse hoogleraar ook nauwelijks, want wat moet je met een man die niet schroomde om sommige schriftgeleer den 'witgepleisterde gravgn' te noe men? Lisse G. Buschman Weten wat men wil Het lijkt steeds minder waarschijnlijk te worden dat er een gesprek van de progressieve drie en de confessionele drie tot stand gaat komen. En het moet gezegd, de progressieve drie doen in dit opzicht niet erg progres sief, eerder wat agressief. Dat is jam mer en de vraag blijft, of ze er goed aan doen zich zo op te stellen. Maar het is begrijpelijk èn een beetje onbegrijpelijk, dat op de verschillende partijbijeenkomsten van de christelijke partijen daar niet meer begrip voor getoond werd. Men kan toch begrij pen dat de christelijke politiek een erg onduidelijke indruk maakt, als men zegt straks te willen praten met dxe partij, die het meeste stemmen heeft gekregen om zo tot een meer derheidskabinet te kunnen komen. Het is toch bepaald niet duidelijk, wat dat met christelijke politiek te maken heeft. Het is eerder een onza kelijke en daarom onzalige politiek, naar mijn idee. Hoe kan een Biesheu vel zo maar omdraaien en eventueel straks met de progressieve drie in één kabinet zitten? Men moet bij de chris telijke partijen wel erg goed weten wat men wil, want anders komt men ondanks alle goede bedoelingen, bij velen van ons volk slecht over. Als werker in de kerk merk ik telkens weer hoe de christelijke-partij-politiek vélen van geloof en kerk afvoert. Dat moet heel goed beseft worden! Als er al een taak voor de christelij ke-partij-politiek zal zijn, dan zou de ze naar mijn gedachte zeker ook moe ten liggen in het niet mee doen in een machtsstrijd met vertekende beel den van elkaar enz. Heerhugowaard J. W. ten Kate Noorwegen en de EEG Met belangstelling heb ik uw artikel gelezen in de krant van 27 september over het onderwerp 'Noorwegen'. De volksstemming In Noorwegen wordt daarin voorgesteld als een uitspraak waarin het redelijkheidsgehalte laag tot zeer laag was. Ik kan dat niet zonder meer Inzien. De beslissing Is goeddeels bepaald door het aandeel van de Noorse vis sers. Deze hebben 's avonds op de televisie hun standpunt nog eens ver duidelijkt: Het zijn meestal kleine nijveren die in het bezit zijn van een schip waarmee zij 's morgens vroeg uitvaren om dan 's middags omstreeks vier uur terug te zijn. Zij hebben, zo zeggen zij, dan nog tijd voor hun gezin. Zij erkennen dat het werken in grotere eenheden economisch op den duur voordeliger is maar zij laten de morele overwegingen van de deugde lijke zorg voor eigen gezin "voorgaan boven economische overwegingen. Wij in Nederland zijn geneigd om dat gek te vinden: Als Iets economisch voorde liger is is het dus goed. Ik deel die mening niet en ik vraag mij af of een dergelijke opvatting overeenkomt met de beginselen waarvan Trouw/Kwartet uitgaat. In leder geval ben ik niet van oordeel dat argumenten die niet 'voor onbe paalde tijd tegen harde economische overwegingen bestand zijn' reeds om die reden verwerpelijk zouden zijn. Amsterdam mr. S. Gerbrandy WIE BEDOELD IS Het verhaal van Nathan is uit en is het nog niet uit. Want er is vervolg op. U kent het. David hoori het en hij stoof op: een kind di doods is die man. Heilige verontwaai diging tekende zich op zijn gelaat Nee maar, dat zal me in mijn rij niet gebeuren, waar is die hond? weet niet hoe Nathan zijn verhai besloot. Heeft hij zijn hand naar v ren bewogen en zijn vinger uitgesto ken en donderden toen de woordj uit zijn mond: Gij zijt die man! 0 wachtte hij tot Davids eerste opwit ding was gaan liggen en maakte hj van die seconde stilte gebruik oi heel zacht te zeggen: gij zijt die mai Dat laatste zou ik me kunnen indo ken. Want zulke dingen behoevt geen geweld. De inhoud van zoï eenvoudig zinnetje is op zichzelf al i_ geweldig dat daar geen stemverheffin bij nodig is. 't Zal je gezegd worden 'gij zijt die man! En dat is preek wat hier bedoeld is. Terecht hee eens iemand gezegd dat dit zinnet] van centrale betekenis is voor he verstaan van al die woorden, verhalt en lofzangen. Gij zijt die man! In hï hart van de bijbel is er om zo zeggen een vinger op ons gericht t een stem die zegt: jij bent bedoek Nee, kijk maar niet achterom, naar d anderen. Jij bent het. De woorde staan er voor mij. En dan niet allee: om mij te informeren omtrent heme en aarde. God en mensen, of om mi onledig te houden met het oplosse van allerlei op zichzelf interessant en soms ook bijzonder belangrijk kwesties, maar ze staan er omdat het om mij begonnen is. Om mijn leve en om mijn houding in dit leve: tegenover God en de mensen. Ik be bedoeld. Ik word aangesproken, geklaagd, vrijgesproken, opgeroepet Het gaat alles mij aan. Het adres be ik. Goed. met anderen, in gemee schap, maar ik bedoel nu dit, dat mij er niet aan onttrekken kan. kan mij op niets en niemand bero pen. ik ben bedoeld. Ook met d verhaal van die arme en rijke man Samuël 12). Beroepen te Krimpen aan den IJl J. C. Stelwagen te Delft; te St. Pas- eras (toez.) J. G. Barnhóorn te Har derwijk. Aangenomen naar Leusden: JJ. Kooman te Baardwijk die bedai voor Vorden (toez.) naar Buss W.G. Gijzel te 's-Gravenhage-Loos nen. Bedankt voor Haarlem-Schoten Wemeldinge: B. Duisterhof te venzande voor Brouwershaven (toi P. Magré, voorheen zendingspred. Kameroen, te Oegstgeest, voor Zoeter! meer: C.v.d. Berg te Katwijk aan Zet GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden: FJ. v.d. Wall» Nijverdal. Aangenomen naar Oldenzaal: R. Orai je, kand. te Amsterdam; naar Meer kerk: W_A. de Boer, kand. te Gravenmoer, die bedankte voor Ac del, Boven-Hardinxveld en Krabber dijke, naar Groningen West (stud pred.) drs. D. Tieleman te Heinker zand. Bedankt voor Laren: G.H. Harms te Eindhoven. Overleden: C. Boon, em. pred. Sint-Laurens te Dieren, 78 jaar. T. J. Hagen heeft zich bereid Te: klaard 's zondags de kerken te dier M.A. J.C. Hagen, Prinses Iren^l 4, BLeersum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Elburg: M.C. Tanis Sliedrecht. 'L Aangenomen naar Rozenburg: J. Vt- gel te Emmen. Bedankt voor Utrecht-C. H.W.Eerlan te Hilversum. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Ede: H.J. Venhuizen te! Zutphen Bedankt voor IJmuiden: K.J. Kaptejr te Spakenburg. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Salford (Can.) J. Prooijen te Stavenisse. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist: A. Vermaas te Amstelveen. Paul Postma - Tiener Toer 2 Kri' Kras Trein Trips. Uitgave: Allcrt d( Lange -Amsterdam. Prijs: 6,50. Deze reisgids is in de eerste plaat: geschreven voor hen die een doelmt tig gebruik willen maken van i' reductiekaarten van de Spoorwegen Maar de informaties gelden eigenlijk voor een ieder, die een station ver laat, in welker nabijheid zich toeristi sche mogelijkheden bevinden. Ver deeld over acht trips zijn de mooiste streken van Nederland beschreven, richt op een keuzemogelijkheid. D* auteur behandelt Twente en Achter hoek, een 'rondje Randstad, Noor: Holland benoorden het IJ, Limburj geeft een route aan rondom de voor malige Zuiderzee, wijst op toeristisch' attracties in het noorden des lands er besluit met Amsterdam en Hilversum Dit min of meer toeristische vervol!] op het spoorboekje vermeldt voorïj een korte aanduiding voor het berei ken van topattracties, een namenre gister, alsmede ook van belang' de voornaamste busverbindingen. P uitgave, voorzien van enkele platte gronden, is tot stand gekomen fl'1 medewerking van de N.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2