wijfels over profschaatsen Goeran Claesson breekt met profs Coier: 'Ergens te gek dat CSKA nu de dupe wordt' Bannister probeert Engeland meer 'sportbewust' te maken Mulder traint voor Oranje Organisatie wankelt voordat er ijs is gezien 'Sex niet nadelig voor prestaties' Derby County ook uit League Cup Vakantie voor arbiter Ram Schakers gelijk met Roemenië Eerste winst 2 HIROIW KWAH'iu WU ii Ua SPORT T13/K13 STOCKHOLM De Zweedse schaat senrijder Goeran Claesson. één van de troeven van de professionele International Speed Skating Union (ISSU) heeft gisteren zijn contract met deze organisatie verbroken. Claesson is de tweede van het veer tiental aanvankelijk onder contract staande rijders, die deze stap heeft genomen. Eerder keerde de Noorse sprintkampioen Per Bjoerang de profschaatsers reeds de rug toe. Bei den zijn door hun nationale organi saties weer als 'amateur' opgeno men. Goeran Claesson over zijn stap: 'Ik ben tevreden dat ik weer amateur ben. De ISSU heeft bevestigd, dat ik weer op de Europese en wereldkam pioenschappen mag uitkomen. Ik wil nu niet direct zeggen, dat ik naïef was, toen ik het contract met de proforganisatie tekende. Maar nadat ik het meer nauwkeurig had beke ken, voelde ik me er niet erg geluk kig meer mee'. Georg Pettersson, de voorzitter van de Zweedse schaatsbond, verklaarde gisteren tijdens de bekendmaking van de terugkeer van Goeran Claes son in de amateurgelederen, dat de Zweedse bond alle aangesloten clubs en de bij de ISSU onder contract staande rijders (ook de sprinters Hasse Boerjes en Ove Koenig) een brief had gezonden met het aanbod gerechtelijke steun te verlenen in dien zij met de ISSU wilde breken. 'We willen desondanks geen enkele druk uitoefenen op de rijders of de plaatselijke clubs. We willen alleen maar een eerlijke overeenkomst', al dus Pettersson, die zei niet te ver wachten dat ook Koenig en Boerjes hun contracten met de ISSL zouden verbreken. Goeran Claesson tenslotte bevestig de, dat zijn profcontract in een ander licht kwam te staan, toen hij hoorde dat Per Bjoerang zijn ver bintenis ongedaan had gemaakt Een contractbreuk, die door de ISSL wel als zodanig is aangemerkt, maar die niet tot verdere juridische stappen leidde. De juridische adviseur van de Zweedse bond verwacht ook in het geval van Claesson geen moei lijkheden. De Noorse schaatsbond heeft giste ren de sportvereniging Herkules uit Skiën uit de organisatie gestoten. Het dagelijks bestuur nam dit be sluit met algemene stemmen. De redden is dat Herkules zijn stadion heeft verhuurd aan de ISSL om de Europese kampioenschappen te hou den. /an onze speciale verslaggever IRDAM De International Speed Skating League (ISSL), de irganisatie van het profesionele hardrijden op de schaats, wankelt voordat er nog maar een slag op het ijs is gedaan. Niet alleen extern porden er vraagtekens achter de levenskansen van de organisatie nd pekezet> ook intern is de discussie over het bestaansrecht opgelaaid. Het rd ooi uittreden uit de ISSL van de Noorse sprinter Per Bjoerang en nu dus jok de Zweedse lange afstands- en klassementrijder Goeran Claesson gebeu heeft die 'bezinning op de toekomst' zelfs in een stroomversnelling engei ;ebracht. De kansen voor de ISSL liggen in een snelle overeenkomst met de officiële international Skating Union (ISU). maar de kans, dat deze wordt bereikt leLONDEN )anp) 'Sexue omgang kan stimulerend werken op de prestatie van een atleet, zelfs al gebeurt het vlak voor een wedstrijd.' Deze stelling po neert dr. Craig Sharp, medisch adviseur van de Britse kano vaarders bij de Olympische Spe len in München. Dr. Sharp haalt het voorbeeld aan van een Olympische middenafstand- loper, die een uur na de ge slachtsgemeenschap een iverel- drecord liep en van een Britse atleet, die negentig minuten 'na de daad' de mijl binnen de vier minuten aflegde. De Britse arts publiceerde zijn onthullingen in het maandblad 'The Squash Player', hoofdzake lijk, zoals hij zegt 'wegens de slechte raad, die dc mensen in dit soort gevallen krijgen.' 'Ba kerpraatjes', noemt dr. Sharp de theorieën, die een periode van onthouding voorschrijven.' De opvattingen van dr. Sharp zijn inmiddels alweer bestreden door een andere Britse Olympi sche official, dr. Louis Blon- stein, de dokter van de Britse boksfederatie. 'Sexuele gemeenschap verbruikt rotmj adrenaline uit het bloed en heeft een remmend effect op de snelheid, de energie en helder heid van geest van de atleet, als hij binnen 24 uur deelneemt aan een belangrijke wedstrijd', aldus dr. Blonstein. 'We hebben experimenten ge daan bij een groot aantal sport lieden. Hieruit blijkt dat het prestatieniveau achteruit gaat na sexuele gemeenschap.' Dr. Sharp, een 37-jarige vrijge- zei, die aan het hQofd staat van de afdeling lichamelijke opvoe- i. ding van universiteit van Bir mingham, schrijft daarentegen: 'lk kan geen enkel relevant be wijs vinden, noch in de weten schappelijke lectuur, noch in gesprekken met vele atleten en sportmensen van wereldklasse in allerlei takken van sport, voor de stelling dat sexuele ont houding in de nacht voor de wedstrijd een stimulerend effect op de prestatie heeft gehad.' 'Het enige belangrijke is dat de sexuele activiteit niet ten koste gaat van de nachtrust', aldus dr. Sharp. 'Ik ben ervan overtuigd dal lan- ge-afstandloper David Bedrofd in München beter voor de dag zou zijn gekomen, als hij zijn meisje bij zich had mogen heb ben. Hij zou dan beter bestand zjjn geweest tegen de druk van de spanning. Nu onderbrak hij zgn training om naar Engeland terug te keren.' Dr. Sharp voeg de eraan toe: 'Voor echtparen geeft he't ook problemen. Het zou een goede gedachte zijn, als echtgenotes hun mannen naar de Olympische Spelen zouden eergezellen. Voor de sex zou et misschien voor tien procent wat uitmaken. Maar negentig procent zou er qua moraal be ier tegenover staan.' eentei en li i 1972 ndeeli is ondanks de nadrukkelijk uitgesto ken hand van de profs voorlopig ze ker te verwaarlozen. De ISU krijgt steeds meer troeven in handen en het open zetten van de deur voor de rijders die hun contract met de ISSL verbreken is daarbij voorlopig een 'meesterzet'. TWIJFELS Hoewel nog niet alle betrokkenen het toegeven knaagt onder de gecontrac teerde rijders er zijn er nog twaalf over de twijfel over het welslagen J van dc gehele onderneming. Die twij-™ fel wordt ingegeven door: het uitvlijven van een volledig wedstrijdrooster; tot nog toe zijn slechts de drie 'hoofdwedstrijden' in Den Haag (World Cup), Skiën (Euro pees kampioenschap) en Gotenburg (Wereldkampioenschap) zeker; het uitblijven van de financiële garanties; de aangekondigde boycot van de hooglandbanen (o.a. Davos); de moeilijkheden om een kundig jjjÈf begeleidingsteam te vinden: de problemen rond een trainings- kamp. Daarbij komt dan nog als een van de hoofdpunten de vraag of de 'onderlin ge' wedstrijden van de profgroep een zodanige aantrekkingskracht op het publiek zullen hebben, dat de toe schouwers ook werkelijk naar de ba nen komen. De ervaringen van de 'circus-wedstrijden' na afloop van de grote wedstrijden in de afgelopen ja ren in Skandinavië, waar de publieke belangstelling steeds meer te wensen overliet, zullen aan die angstige vraag niet vreemd zijn. Temeer ook omdat de jongste schaatshistorie heeft ge leerd, dat het hardrijden op de schaats slechts leefde bij de gratie van het absurd ver doorgevoerde chauvinisme van vooral Hollanders en Noren. Schaatsen is in wezen geen publieksport, geen kijksport en Will Grimsley, een van de verslaggevers van het persbureau Associated Press bracht dat tijdens de Olympische win terspelen van Sapporo treffend onder woorden. Hij zei: 'Kijken naar schaat senrijden is net zo opwindend als naar gras kijken om te zien hoe het groeit.' ISOLEMENT De ISSL een organisatie opgezet door oud-wereldkampioen Johnny Nilsson met financiële inbreng van Amerikanen heeft zich begin au gustus hals-over-kop gepresenteerd. Met toen nog niet veel meer dan de getekende overeenkomsten met het DEN HAAG (ANP) Jan Bols. Ard Schenk. Cces Verkerk en Eddy Verheyen zijn rond mi-t een begeleidingsteam beslaande uit een masseur, een trainer en een dokter. Het wachten is alleen nog op een definitieve overeenkomst met de in Zweden zetelende bazen van de profschaatsers 'De mensen zijn aan het uiirekenen. hoeveel tijd er voor hen in gaat zitten en hoeveel het moet gaan kosten. Binnen een week, of hoogstens veer- "1 dagen hopen we helemaal rund te zijn'. Cees Verkerk. aldus en een dokter de vrije hand gekregen. internationale proforganisatie heeft dat aan de schaatsers van de diverse landen overge laten. In Nederland bleken prominente schaatstrainers niet beschikbaar, zoals Leen Pfrornmer, Henk Lamberts, Anton Huiskes en Henk Geinser. Peter Schotting verblijft in Canada, Kees Broekman heeft een contract met de Zweedse ploeg en Jan Vloedgraven Is verbonden aan de Deventer ijsclub. 'Toch is het een Nederlander', is alles wat Jan Bols erover wilde loslaten. veertiental toprijders en de toezeggin gen van' de banen in Skiën en Goten burg op zak. De uitwerking van de organisatie moest nog volgen. Een uitwerking, die nu, enkele maanden voordat het schaatscircus moet gaan draaien, nog nauwelijks is gevorderd. Vooral omdat het gewenste contact met de ISU de mogelijkheid om tot een gelegaliseerde categorie van profs te komen die tijdens grote open toernooien ook tegen de amateurs zou kunnen rijden met als primair uit gangspunt dat de ISSL en de profs niet in een isolement terecht zouden komen is uitgebleven en de tegen acties van die ISU zelfs verstandiger waren dan voor mogelijk was gehou den. De ISU schorste niet, nam geen overhaaste maatregelen en liet zelfs de achterdeur open. Dót, gevoegd bij de ontwikkeling naar soepeler ama teurbepalingen, heeft de profs aan het denken gezet. Ook in Nederland, waar het viertal Ard Schenk, Jan Bols, Kees Verkerk en Eddy Verheyen, maandagavond ten huize van Ard Schenk rond de tafel is gaan zitten. 'Om bij te praten,' aldus Jan Bols. 'Sommigen van ons hebben meer con tact gehad met Tom Liden (de in Zweden geboren en wonende maar de Amerikaanse nationaliteit bezittende financiële man van de ISSL als 'zaak waarnemer' voor de geldschieters) en ONDEN (ANP) Het gaat niet 8 ea met de Engelse voetbalkampioen enl y .County- De club. die in de competitie de ene wedstrijd na de E2re „ve.rliest (zaterdag 0 5 tegen United), werd nu ook uitge- ijl 'n het toernooi om de He °KUe,CuP- Chelsea won in Londen rn„H ,ssingswedstrijd »n de derde n„u van dit bekertoernooi uerby met 3-2. Wedstrijddatum Ajax nog onbekend Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ajax weet niet alleen niet welke tegenstander het zal treffen in de tweede ronde van de Europa Cup, de Europese kam pioen heeft bovendien nog geen zekerheid over de datum waarop de eerste wedstrijd gespeeld moet worden. De UEFA heeft CSKA Sofia en Panathinaikos de suggestie gedaan of op 11 of op 25 oktober te spelen. De eerste datum is al niet meer mogelijk, waardoor 25 ok tober in aanmerking zou komen. Successen bij de profs of (opnieuw) de amateurs? Jan Bols, Ard Schenk en Eddy Verheyen (op de foto tijdens de huldiging van de 5UÜ0 ni bij de laatste wereldkampioenschappen in Oslo op 20 februari van dit jaar) staan door de laatste ontwikkelingen in de profgroep voor een moeilijke keuze. Johnny Nilsson dan anderen. Je zou het een soort werkbespreking kunnen noemen. Er is geen sprake van dat we in paniek zouden zijn; we gaan ge woon door.' EISEN Desondanks: het Nederlandse viertal een van de peilers waarop de ISSL steunt heeft wel eisen aan het adres van de ISSL gericht en ver wacht op korte termijn afdoende ant woorden. Kees Verkerk: 'Er moesten ook wat zaken worden geregeld. We vilden bijvoorbeeld onze reiskosten, die we sinds augustus maakten, ver goed zien. Ook de dreigende boycot van de hooglandbanen heeft onder werp van gesprek uitgemaakt. Die zaak interesseert ons natuurlijk ge weldig, omdat op elke verbetering van een wereldrecord een premie staat. Het zou voor ons ook een slechte zaak zijn, wanneer wij in Zweden op de 1500 meter 2.04.0 zouden maken, ter wijl amateurs ergens anders wereldre cords kunnen rijden in bijvoorbeeld Davos, Inzeil. Dat zou slecht zijn voor de belangstelling. Voorlopig geloof ik echter, dat het met de boycot van de snelle banen niet zo'n vaart zal lopen. Tussen dreigen en werkelijk doen ligt een groot verschil. Er gaat bijvoor beeld het gerucht, dat ook Inzeil voor ons gesloten is. Maar dat is per sé niet waar. Eddy Verheyen gaat vol gende week gewoon in Inzeil trainen. Hij had die afspraak al een paar weken geleden gemaakt. Voor alle zekerheid heeft hij maandag nog eens gebeld. Kom jij maar gerust hoor, zeiden ze in Inzeil.' PETER O NV LEE Op die dag is evenwel ook de eerste wedstrijd van de tweede ronde gepro grammeerd. Panathinaikos heeft in middels laten weten, dat het niet onsympathiek tegenover Ajax' wens de vastgestelde datum te handhaven ;taat. De Griekse kampioen heeft CSKA nu een voorstel gedaan het duel op 20 oktober te spelen. Eigenbe lang speelt daarbij een voorname rol. Op 22 oktober worden zes spelers van CSKA verwacht bij de Bulgaarse selectie, aangezien dan een interland is gepland. Gezien het prioriteiten- stelsel van de Bulgaarse bond de nationale formatie gaat vóór de club teams veronderstelt PAO, dat tegenstander CSKA zich niet optimaal zal verweren. JURIDISCH Al deze gissingen kennen :ls uitgang spunt, dat CSKA niet in beroep zal gaan bij de UEFA of dat een derge lijk protest niet gehonoreerd wordt. De Nederlandse afgevaardigde in de UEFA, sectievoorzitter Jos Coler, ver moedt echter, dat de Bulgaarse kam pioen zich nog wel zal roeren. 'Want', zegt hij, 'ergens is het natuurlijk te gek dat CSKA op deze manier de dupe wordt van een scheidsrechter lijke swaling. De ploeg lag nota bene Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Scheidsrechter Bart Ram, die de afgelopen twee weken het middelpunt van het nodige ru moer is geweest bij de door hem geleide wedstrijden FC Utrecht-Tel star en Helmond Sport-FC VVV is maandagavond na een rapportbespre king van de scheidsrechterscommissie voor een week op vakantie gegaan naar Brabant. 'Een reeds eerder ge plande vakantie', luidt het bij zijn werkgever. 'We hebben tijdens de bespreking niet over de toestanden van de laatste wedstrijden gesproken', aldus de voorzitter van de scheids rechterscommissie, Joop Martens. Bart Ram kreeg die 'toestanden' in Utrecht omdat hij ten onrechte een strafschop zou hebben gegeven en in Helmond nadat hij Helmonder Van der Kerkhof het veld uitstuurde, nog twee keer een gele kaart liet zien en opnieuw een strafschop gaf. Beslissin gen die opnieuw werden aangevochten, hoewel de overtredingen duidelijk wa ren. Ram is dit seizoen op de A-lijst geplaatst nadat hij vorig seizoen een zeer goede indruk maakte. Martens zegt de publiciteit overtrokken te vin den en vindt het jammer een jonge scheidsrechter als Ram deze pech heeft gehad het middelpunt van het rumoer te worden. Bart Ram zal enige weken ook geen wedstrijden leiden. De beslissing is genomen in overleg met de 38-jarige arbiter SKOPJE (ANP) Rusland moet de eerste plaats in het klassement van de Schaakolympiade in Skopje delen met Hongarije. Het Russische team ver sloeg in de twaalfde ronde van de finalegroep de Verenigde Staten met 3-1 en heeft nu 33^ punt, evenveel als Hongarije, dat tegen Argentinië de maximale 4 0 winst boekte. Joegosla vië (2-2 tegen Bulgarije) staat met 30 punten op de derde plaats. Nederland, dat in eerste zitting tegen Roemenië een punt achter raakte ('A-l'A), maar deze achterstand daarna goedmaakte (2-2) is nog steeds achtste. Tegen Roemenië speelde Donner aan het eerste bord remise tegen Gheorghiu, won Ree van Ciocallea, deelden Zuide- ma en Ghitescu het punt en verloor Enklaar van Ghizdavu. Twaalfde ronde: NederlandRoemenie 22. HongarijeArgentinië 40, West-Dultsland Spanje 2'£1%. RuslandVerenigde Staten 3—1. BulgarijeJoegoslavië 22. Dost-Duits- landDenemarken 2—2. Polen—Tsjechoslo- waklje 1M2ZwedenZwitserland l3. In gewonnen positie. Op juridische gronden zit het oordeel van de strafcommissie van de UEFA echter goed in elkaar. Er is ogenschijnlijk geen speld tussen te krijgen. De straf commissie heeft zó geredeneerd: toen niet afgelopen. En in de regelementen was het duel in werkelijkheid nog arbiter L/ipitov de wedstrijd affloot, staat inderdaad, dat elke voortijdig onderboken wedstrijd overgespeeld moet worden'. SNEL Coler was juist op de burelen van de UEFA in Bern aanwezig, toen Pana thinaikos de zaak aanhangig maakte. Coler; 'Bangerter, de secretaris-gene raal zei me nog: Gelukkig, dat u er bent, dan kan de zaak snel opgelost worden'. Ik zag er eigenlijk niet zo een groot probleem in. Ik herinner me nog van vorig jaar, dat er zich ook een dergelijk voorval voordeed. Met Van Ravens, die in Portugal onverwachte strafschoppen lietnemen, waardoor de Rangers in het Europa Cup Il-toernooi uitgeschakeld werden. Dat hebben we daags na de wedstrijd direct in orde gemaakt. Niemand pro testeerde, behave natuurlijk de Por tugezen, die nog even tegensput terden. Ik veronderstelde, dat deze kwestie ook zo vlot uit de wereld geholpen kon worden CSKA was nog in Athene. De serie strafschoppen kon dus zonder organisatorische proble men diezelfde dag voortgezet worden. Dót leek fnij de juiste oplossing. Maar toen ik de voorzitter van de strafcom missie met dit voorstel benaderde, de Italiaan Barté, gaf deze te kennen dat ik niet zoveel haast moest maken. En nadat hij zijn eigen mening getoetst had aan die van mede-commissieleden, zei hij: 'Zi eer maar vanaf'. Jammer ergens, want ik weet zeker, als we mijn idee en dat van Bargerter die toch ook wel het een cn ander van deze zaken afweet doorgedrukt hadden, geen mens meer zijn vinger JOHN LINSE DAMMEN De Nederlandse dammer Pletor Bergsma Is door de werelddamfederatie (FMJD) benoemd tot internationaal meester. jeg c van het feit dat hij in 196S Nederlands kampioen werd. Nog eind mei, na het toernooi om het wereldkampioenschap in Hengelo, wees het congres van de FMJD de tltelclaim af. KORFBAL Het Nederlandse twaalftal dat op zondag 15 oktober ln Merksem voor de 78e maal België zal ontmoeten is als volgt samen- festcld: aanval: dames: Toos Koper (Roh a) en Hennle Bakker (Archipel): heren: Drikus Klouwen (Archipel en John Boog- ers (Deetos); midden: dames: Franclen Out (Die Haghe) en Jirska Dulvendoor- den <Ons Eibernest); heren: Cort van Dijk (Blauw-Wit) en Bon Regeer (Ons Eibernest): verdediging: dames: Majka Duivenvoorden en Tannie Pouw (belden Ons Eibernest): heren: Herman Hulsman (Die Haghe) en Hans Pouw (Ons Eiber nest. Reserves: dames: Ineke van Harlln- S»n fRohda) en Andrea Scheljde (Luto). eren: Ruud Emmerik en Jan Gijsen belden Ons Eibernest). TENNIS De Nederlandse tennisploeg die op 30 en 31 oktober ln Londen tegen Engeland speelt in dc eerste ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker, bestaat uit Jan Hordijk, Marian Laudln en Rolf Thung. VOETBAL Dc kans bestaat dat Rlnus Israël, Fcyen- oords libero, volgende week de training mag hervatten Zoals de zaak er nu voor staat, zal Israël die een maand geleden aan de meniscus van de linker knie werd geopereerd, begin november voog het eerst ln het B-elftal uitkomen. VOETBAL Boris Maravltc, de trainer van OEK Belgrado zal zondag de competitiewed strijd tussen Feyenoord en Excelsior bijwonen. De Joegoslavische oefenmeester wil de tegenstander in de tweede ronde van de UEFA-cup toernooi graag ln een thuiswedstrijd van de Rotterdammers ob- VOETBAL Elek Schwartz, de oud-trainer van Sparta en voordien van onder meer het Neder lands elftal, heeft een contract getekend bij TSV 1860 München. Schwartz en de Duitse club uit dc Regionale Uga waren al eerder rond gekomen, maar een con tract was nog altijd niet getekend. Bij TSV i860 wordt Schwartz de opvolger van Tilkowskl. Overheid dient'2,4 miljard gulden aan recreatie en sport te besteden tegen (ANP) Het Nederlandse ««nes basketbal team heeft in Varna tniLeerste ovenvinning geboekt in het om ^et Europese kampioen- Sl P\ Uc Nederlandse formatie ver met co de derde wedstrijd Oostenrijk "iet bj— De selectiegroep van 17 spelers (Haarlemmer Gerrie de Goede ontbrak wegens de zondag opgelopen knieblessure) heeft gisteren op het KNVB-sportcentrum in Zeist de eerste voorbereidingen getroffen voor de komende kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap tegen Noorwegen en België (1 en 19 november). Op de foto voert Jan Mulder, na lange tijd terug-van-weggeweest in de selectie (ver plichtingen bij zijn vroegere werkgever Anderlecht) een van de oefeningen-met-bal uit. LONDEN (AP) Roger Bannister, de man die voor het eerst de mijl onder de vier minuten gelopen heeft, probeert Groot Brittannië meer sport bewust te maken. Als voorzitter van de door de rege ring gesubsidieerde sportraad is hij een campagne 'Sport voor iedereen' begonnen. Hij dringt er op aan dat 300 miljoen pond (2.4 miljoen gul den) aan overheidsgelden besteed zul len worden ter bevordering van de recreatie, de sport inbegrepen. Op het ogenblik bedragen deze subsidies 35 miljoen pond (28 miljoen gulden). Bannister bracht de volgende punten naar voren: In Noordwest-Engeland, een indus triegebied, is bij een enquête geble ken dat 60 procent van de mensen actief sport zou willen bedrijven, maar dat daarvoor de faciliteiten ont braken. Hamburg, een stad van drie mil joen inwoners, heeft 280 sportcentra. Birmingham, dat met ruim een mil joen mensen de tweede Britse stad is,' heeft er daarentegen slechts drie. Groot Brittannië beschikt over 60.000 ha braakliggend land waarvan golfbanen gemaakt kunnen worden. Bannister heeft zich uit de actieve wedstrijdsport teruggetrokken kort na zijn historische 3.59.4 over de mijl in 1954. Sindsdien heeft hij steeds geij verd voor betere sportfaciliteiten. Hij is nu 43 en zenuwarts. Het vorig jaar is hij voorzitter geworden van de sportraad welke elk jaar 3.5 miljoen pond regeringssubsidie verdeelt onder sportorganisaties die met financiële moeilijkheden te kampen hebben. Zijn favoriete sporten zijn op het ogenblik golf en zeilen. Hij is zijn nieuwe campagne begon nen direct na de magere Britse resul taten op de Olympische Spelen in München. maar hij legt er de nadruk 'op dat het hem niet gaat om het veroveren van meer Olympisch goud. 'Ik zou meer actieve sportbeoefenaars willen omdat dit een basis is voor een gelukkiger volk. En als dokter weet ik dat dit ook een gezonder volk zou betekenen'. Bannister zei verlangend uit te zien naar de tijd dat het verplicht wordt in ieder groot nieuw gebouw hotel, fabriek, woon- of kantoorflat ruim te voor sport te reserveren. Als één van de voornaamste taken van de sportraad ziet hij: de lagere overheden te bewegen meer geld voor sport uit te geven. Op het ogenblik geven de lagere overheden in Groot Brittannië ongeveer 19 miljoen pond (155 miljoen guden) per jaar hier-i voor uit Bannister wil ook dat de speelvelden en zwembaden van de scholen voor het publiek opengesteld worden. 'Geen groot zwembad zou tijdens de keinden of schoolvakanties onge- mogen liggen. Het is een ver- •lijke geldverspilling'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13