PvdA al in de knoei bij start van links college Eigenmachtig gebouwd bedrijf vervuilt dorp Werkgelegenheid in randstad wordt steeds zorgelijker Aktiegroepen voor open houden Oosterscheid e putten weer nieuwe moed Om Van den Berg te redden moest men ander laten vallen D'66 dicteert wie kandidaat mag zijn Ontslagvergunning aangevraagd voor personeel Kurhaus Twee maanden voor drie Utrechtse brandbom-gooiers Max v. d. Berg wordt loco-burgemeester in Gronings college Chimpansees op receptie Stagnering sociaal- pedagogische hulp Begrotingstekorten bij gemeenten gestegen Geen kans voor vis in gesloten Oorter-chelde TROUW/KWARTET WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 BINNENLAND TPNOS12 Hl door Jan Sloothaak GRONINGEN Om Max van den Berg te kunnen handhaven heeft de PvdA-fractie in Groningen een ander fractielid, Joke Koppenol, met een hele harde bons op de grond laten vallen. De hele poli tieke crisis in Groningen is ont staan, juist doordat de PvdA wet houder drs. Max van den Berg niet wilde laten vallen. Dat was vanuit PvdA-standpunt gezien ook de enig acceptabele weg. Wat er nu is gebeurd ontlokte een overigens trouw PvdA-aanhanger in de wandelgangen van het stad huis de uitspraak: 'Dit is een groteske vertoning'. De ontwikkeling bewijst dat de PvdA bij de start van het linkse college al dn de knoei zit. Men heeft Joke Koppenol namelijk laten vallen omdat D'66 dat zo wilde. De PvdA heeft er heel zwaar tegenaangehikt. Er is twee dagen lang onderhandeld. De PvdA ging door de knieën en liet zich door D'66 voorschrijven dat niet Joke Koppenol maar wel de bekwamer ge achte fractieleider drs. J. Wallage kandidaat mocht staan voor het wet houderschap. De confessionele fractieleider mr. EG Dspeert heeft dit dan ook on- middelijk uitgebuit. Hij stelde de PvdA aan de kaak als de partij die het - hoewel ze zelf zegt dat er niet op personen mag worden gespeeld er alleen om te doen is Max van den Berg ten koste van alles te handha ven. De PvdA had blijkbaar al op de aanval gerekend. Weliswaar liet de PvdA de kans om in tweede instantie zich teweer te stellen tegen deze en andere zaken voorbijgaan, maar wel werd na afloop een verklaring uitge deeld D.aaruit blijkt dat de PvdA vond dat dit beter onder de mantel der liefde verborgen had kunnen blij ven. maar dat het was uitgelekt. Gesteld werd dat de PvdA niet anders kon omdat D'66 er een breekpunt van had willen maken. Daar wingt nu juist de schoen. De PvdA kan geen kant meer uit. De deur naar 'rechts' heeft ze zelf dicht geslagen op het moment dat 'rechts' een handreiking deed. Om de woorden van Max van den Berg - 'Ze krijgen me alleen van deze stoel door me los te branden' - waar te maken, is er maar één moge lijkheid. Dc PvdA zal op essentiële punten juist datgene doen wat de partners eisen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het gewestelijk arbeidsbureau Den Haag is de ontslag aanvrage binnengekomen voor 159 personeelsleden van het Kurhaus en het Grand Hotel te Scheveningen. Beide hotels, eigendom van de EMS, zullen eind oktober in verband met de exploitatietekorten worden gesloten. Het personeel dat ontslagen zal wor den wordt eind van deze week door het GAB gehoord, waarna in de com missie van advies voor de horeca de situatie besproken zal worden. In deze commissie hebben zowel vertegenwoor digers van werknemers en werkgevers zitting. Over het aantal ontslagen is in het begin verschillend gesproken. Aanvankelijk werd een aantal van 200 genoemd - hierin waren echter de seizoenwerkers opgenomen, die inmid dels al ontslagen zijn, terwijl later de heer Zwolsman een aantal van 130 noemde. Nu blijkt dit aantal echter 159 te zijn. De meesten van hen heb ben lange tijd bij een der hotels gewerkt. Er zijn nog onderhandelingen aan de gang tussen de EMS en de vakbonden om te komen tot een sociaal plan voor de afvloeiing. Van een verslaggever UTRECHT Drie studenten die in augustus geprobeerd hebben brand te stichten in het kantoor van de studen tenvakbond USF door er een brand bom binnen te gooien zijn gisteren door de rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk. De officier van justitie had tegen elk van hen drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en duizend gulden boete geëist. De rechtbank overwoog dat het opleg gen van een boete onvoldoende de eigen verantwoordelijkheid van de studenten naar voren gebracht zou hebben: de verantwoordelijkheid voor het gepleegde misdrijf zou dan ten volle op de schouders van hun ouders terechtgekomen zijn. Uit woede over de protestacties van het USF tegen de collegegeldverho ging had het drietal (H. H., A. S. en J. G.) in de nacht van 23 op 24 augustus een zelfgemaakte benzine bom door een ruit van het USF- gebouw gegooid. Doordat de lont uit de fles vloog ontplofte de bom niet. Toen zij opnieuw een bom naar bin nen wilden gooien werden de drie studenten door de politie gesnapt. De raadsman van de studenten zei dat zé alle drie in beroep zullen gaan. Drs. Max van den Berg Fré Meis Mr. E. G. IJspeert Om te beginnen heeft de fractie nu al de blamage moeten accepteren dat D'66 dicteert wie er kandidaat mag staan voor het wethouderschap. De PvdA heeft met betrekking tot Van den Berg, tegenover 'rechts' het prin cipe altijd zo hoog gehouden dat iedere fractie zelf mag weten wie ze kandi daat wil stellen. Dit zeer respectabele standpunt heeft de fractie geweld aan willen doen om de hoogste stoelen in het stadhuis te kunnen blijven bezet ten. Als dit zo doorgaat zal de PvdA steeds meer water in de wijn moeten doen. Om het eigen programma uit te voeren is de hulp van linkse partners nodig. Om die hulp te krijgen moet juist op essentiële punten - de knieval voor D'66 bewijst dat - de doelstelling van de PvdA geweld aan worden gedaan. Dan is het maar de vraag wat de PvdA het belangrijkste vindt, het aan de macht blijven of het realiseren van eigen oogmerken. Daarbij is het een teken aan de wand dat het niet de CPN is geweest die de PvdA het vuur na aan de schenen heeft gelegd, maar D'66. Door zo te handelen heeft de PvdA de eigen doelstellingen in de Drs. J. Wallage waagschaalgelegd. Dat is jammer want het streven van de PvdA is gericht op het realiseren van zaken die op zich zeer d^ moeite waard zijn. Voornamen In de raadsvergadering waarin de wet houders werden gekozen, had mr. IJspeert bij wijze van voorproef al een klein bommetje in petto. Iemand uit PvdA-kring had hem een nota in handen gespeeld. Boven die nota stond 'Joke, Bert Max', de voornamen van de drie wethouders die de PvdA had willen kandideren. Door de eis van D'66 moest Joke ruimte maken voor Jacques. De nóta handelt over de richtlijnen voor het nieuwe 'linkse' college. Het tere punt is vooral dat de nota intern door de PvdA wérd gehanteerd, hoe wel men voor het oog van de wereld nog met 'rechts' onderhandelde. De nota is opgemaakt door Max van den Berg zelf. De fractieleider van de confessionelen zou niet IJspeert heten als hij niet had opgemerkt dat Van den Berg de beide namen van zijn beide toekomstige collega's had ge schreven met kleine lettertjes en zijn eigen naam met hoofdletters 'Een freudiaans trekje', kon IJspeert niet nalaten te prikkelen op het toontje dat in het andere kamp altijd zo irritant overkomt. De nota spreekt boekdelen. Zo blijkt er uit dat volgens Van den Berg de drie PvdA-wethouders voor iedere B. en W-vergadering bij elkaar moeten komen om een gezamenlijke stand punt te bepalen. Daarbij mag- geen van de drie contact zoeken met de collega-wethouders van D'66 en CPN, noch met de burgemeester of de pers, zonder dat de drie PvdA-wethouders eerst onderling hebben overlegd. Ook stippelt Van den Berg enkele concrete beleidslijnen uit. Er blijkt bijvoorbeeld uit dat er volgens de PvdA geen tariefsverhogingen voor op het openbaar vervoer mogen komen. Ook staat er in het stuk: 'Academie Minerva - vasthouden aan gedemocra tiseerde structuur, geen steun aan directeur'. In de hoek van de PvdA werd nogal gegrauwd toen IJspeert uit de nota citeerde. Meis De man die blijkbaar het meest schrok was de communist Fré Meis. Dat is altijd te merken aan een ietwat verhoogd stemgeluid en een veronge lijkte toon. Hij viel IJspeert in de rede door te zeggen dat deze de standlunten nog verder verhardde en dat partijen op deze manier nooit weer bij elkaar komen. Als Fré Meis al heeft gehoopt dat de oppositie zou inbinden dan is die hoop meteen al de. boden ingeslagen. De confessione len hebben laten blijken dat ze geen zoete broodjes zullen bakken om weer in het zadel te komen. Niet alleen voor de PvdA, ook voor de CPN wordt het moeilijk om te proberen het eigen gezicht te bewaren en dan ook nog geconfronteerd te worden met een oppositie die elke tegenstel ling in het toch al verdeelde linkse kamp nog verder uitspint. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De PvdA-wethouder drs. M. v. d. Berg, om wie een politiek conflict heeft gespeeld in Groningen, is loco-burgemeester ge worden. Dit blijkt uit de taakverde ling van het grotendeels vernieuwde college van B. en W. waarvan deze week tussentijds vie rnieuwe wethou ders zijn gekozen. De heer Van den Berg gaat verder ruimtelijke" orde ning, verkeer en' vervoer en monu mentenzorg beheren. Burgemeester H. G. Buiter krijgt on der meer bestuurlijke aangelegenhe den, voorlichting en coördinatie ver plaatsing rijksdiensten. D'66-er mr. A. A. M. F. Staatsen krijgt milieu en volksgezondheid en jeugdzaken. Drs. J. Wallage (PvdA) neemt onderwijs en cultuur voor zijn rekening en zijn partijgenoot B. Barmentloo financiën en beheer gebouwen. De communisten H. M. Niemeijer en J. J. van Zanten krijgen sociale zaken en woonruimte verdeling respectievelijk sport, recrea tie en personeelszaken Van een onzer verslaggevers DRIEL In liet dorpje Driel bij Arnhem hebben een groot aantal burgers de strijd aangebonden met een polyesterfabriekje dat sinds enige maanden illegaal produceert, stinkt en gevaar veroorzaakt. Onder aanvoering van de hervormde predikant en jurist J. W. Koelman, hebben ze gisteren op een hearing in het gemeentehuis in Heteren aan de Rijn duidelijk gemaakt, waarom een (sinds kort aangevraagde hinderwet vergunning) geweigerd moet worden. De actie, waar meer dan de helft van Driel vierkant achter staat, is begon nen door een huisvrouw en moeder var. zes kinderen, mevrouw Th. Rooij- akkers. Ze woont in een huis dat pal naast het polyesterfabriekje staat en de laatste maanden hield ze zich bezig met het schrijven van brieven aan de burgemeester en wethouders van de gemeente Heteren, waarin ze om in lichtingen vroeg over de 'griezelige en geheimzinnige' praktijken naast haar deur. Die inlichtingen kwamen schaars af, want B. en W. bleken er evenmin veel vanaf te weten. Het polyesterbe- drijf kwam de afgelopen maanden op gang, nadat steenfabrikant A. M. ter Windt uit Oosterbeek zoekend naar andere objecten sinds de steenfabrica- ge aan het •'-egkwijnen is het pand aan de Dorpsstraat 13 ging huren van de dorpssmid. Hij trok een muur op, verbouwde het een en ander, zette machines neer en ging na de bouwva- kantie produceren. Onduidelijk was, wat hij precies maakte. KEELPIJN Ook op de hearing kwam dat gisteren niet tot uiting. Het zou gaan om carrosserieonderdelen en in Driel wordt gefluisterd dat het gaat om een defensieopdracht voor onderdelen van legerjeeps. In elk geval kwamen bor den met 'brandgevaar' op muren en deuren, begon het bedrijfje een stank te verspreiden die op grote afstand te ruiken was en klaagden sindsdien kin deren en volwassenen over keelpijn en tranende ogen. Mevrouw Rooijak- kers kreeg tenslotte een brief van het gemeentehuis, waarin haar veronder stellingen als juist werden getypeerd, dat in het voormalig timmer- en smidsbedrijfje een polyesterfabriekje met de produktie begonnen was. Ze moest, zo werd haar verteld, de for mulering van de aanvraag voor een hinderwetvergunning afwachten, voor verdere actie. Na enig gezoek bleek toen dat eige naar. Ter Windt, telg uit een invloed rijke steenfabrikantenfamilie, die in het verleden een kleine tien steenfa briekjes beheerde, het bedrijf begon nen was zonder een bouwvergunning, zonder een hinderwetvergunning, zon der zelfs aanvragen. Een van de amb tenaren op het gemeentehuis had slechts geadviseerd: 'Begin maar vast, de papieren komen later wel.' Met die wetenschap gewapend ging mevrouw Rooijakkers de buurt af en vond gre tig steun voor haar protest! bij een groot aantal buurtgenoten. Want op nog geen 80 meter afstand van het brandgevaarlijke, stinkende en wel licht giftige dampen uitbrakende fa briekje, staat de christelijk-nationale school. Op 100 meter staat de kleuter school en op 200 meter de katholieke lagere school. SLUITING Pal achter het polyesterfabriekje ligt het gemeentelijk recreatieterrein, waar tientallen kinderen dagelijks bi vakkeren. De zes kinderen van me vrouw Rooijakkers spelen in een tuin, die grenst aan een smalle strook grond waarop nu een buis uitkomt, die regelmatig afvalwater loost zo- Dr. G. v. d. Wal, president-directeur van de KLM, heeft gisternrddag aan 96 leden van het vliegend p< soneel vliegurenonderscheidingen uitgereikt. Voor de eerste maal in de luchtvaartgeschiedenis werd oi een onderscheidng uitgereikt aan een dierenverzorger van de maatschappij. De heer A. R. Todd uit Zan voort (rechts kreeg de bronzen penning voor zijn 10.000 vlieguren. Speciaal voor deze feestelijke gebei tenis waren uit Artis twee chimpansees gekomen, om hun gelukwensen aan de jubilaris over te brenge Na uitspraak congres l'idA Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De Zeeuwse aktiegroep Oosterschelde Open heeft nieuwe moed geput, uit het besluit van de progressieve drie om een Oosterschelde-paragraaf in het regeer-akkoord op te nemen. Het partij-congres van de PvdA nam zaterdag een motie aan, waarin ge vraagd wordt een nieuwe Delta-commissie te benoemen. niaar, zonder enige voorziening. Een slager en een groentewinkel pal naast het polyesterfabriekje vrezen aantas ting van hun produkten door de vuile lucht van het bedrijf. Pas toen de actie, van de buurtgenoten, onder aan voering van ds. mr. Koelman op gang kwam, ging directeur Ter Windt over tot het indienen van een hinderwet vergunning. Onder druk van de bevol king legden b. en w. van Heteren daarop een bevel tot sluiting op aan het polyesterbedrijf (wat, nu de pro duktie pas begonnen is, op het ogen blik zeven mensen in dienst heeft), maar Ter Windt ging tegen het bevel in beroep bij de Kroon. Die procedure heeft mevrouw Rooij akkers erg boos gemaakt. Ze zegt: 'Hadden we maar niet die formulie ren voor de hinderwetvergunning af gewacht, hadden we maar onmiddel lijk een actie ondernomen. We had den direct de muren die illegaal wer den opgebouwd moeten slopen.' Ds. Koelman, die voor de oorlog een ad vocatenpraktijk had, heeft gisteren voor het eerst na dertig jaar weer een pleidooi gehouden. 'Tegen het gema- nipuleer met de leefbaarheid van ons dorp', zegt zijn vrouw. Behalve de scholen, de omwonende middenstand en andere burgers, betrok mr. Koel man ook het gevaar voor de middel eeuwse kerk van Driel (op 50 meter afstand van het bedrijf) in zijn plei dooi. Als er brand zou ontstaan in het licht ontvlambaar bedrijf, zou die kerk gevaar kunnen lopen. Maar de eventuele schade voor de gezondheid, vooral voor de kinderen op de nabij gelegen scholen, vond hij het belang rijkst. 'Daarom mag die vergunning niet gegeven worden', zegt hij. Technici, biologen, ecologen en econo men dienen in deze commissie zitting te nemen. Zij zullen een nieuw onder zoek naar de noodzaak van de afslui ting moeten instellen. Hangende dit onderzoek dienen de afsluitings werkzaamheden te worden tempo- riseerd en zo nodig te worden gestaakt. Deze motie is door D'66 en de PPR overgenomen. Voor de aktiegroep is er nu weer reden tot optimisme. Na dc krachtige uitspraak van minister Drees, dat de Oosterschelde 'volgens schema dicht gaat' en na de september-zitting van de Zeeuwse provinciale staten, waar weinig verzet tegen de afsluiting naar voren kwam, was de hoop van de aktievoerders, dat de Oosterschelde een 'politieke zaak' zou worden, ver vlogen. Toen de afdeling Zeeland van de PvdA bovendien wist te bewerk stelligen dat een Oosterschelde-pa ragraaf uit het ontwerpregeerakkoord werd geschrapt, ging de aktiegroep zich bezinnen op 'een andere manier van aktievoeren'. Zaterdag leden de PvdA-afgevaardig- den uit Zeeland voorstanders van de afsluiting van de Oosterschelde echter een zware nederlaag op hét partij-congres. PvdA-fractievoorzitter in de Zeeuwse staten W. Don, mag dan zeggen, 'dat de PvdA in Zeeland blijft pleiten voor een afgesloten Oos terschelde', het partijcongres nam bij na unaniem een tegenovergesteld standpunt in. De verkiezingscampagne zal voor de PvdA-afdelingsbestuurders in Zeeland daarom bijzonder moeilijk worden. De aktiegroep Oosterschelde Open zal daar dankbaar van profite ren. Omdat er de laatste maanden weinig respons van de politieke partijen op het werk van de OSO kwam. werd de roep naar hardere akties binnen de ruim tweeduizend leden tellende ak tiegroep steeds groter. Hans de Leeuw, één van de leiders van de aktiegroep. werd de laatste weken steeds vaker uitgenodigd 'aan sabota- ge-daden deel te nemen'. Het woord sabotage valt sinds zaterdag minder in Yerseke. de hoofdzetel van de aktie groep. Hoewel de roep naar harde akties niet in één slag is verdwenen, zijn de leiders van de aktiegroep in de me ning gesterkt, 'dat er politiek nog iets te halen valt'. De akties van de OSO zullen de komende weken daarom vooral in het teken van de komende verkiezingen staan. Tevens wil de groep buiten het provinciale kader treden. De OSO organiseert op het ogenblik in het hele land lezingen en voorlichtingsavonden. De meer gematigde Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland heeft daarentegen de Oosterschelde-akties voorlopig in de ijskast gezet. 'De politieke- partijen hebben een standpunt ingenomen. Het heeft daarom geen zin meer aktie te gaan voeren', zegt VMZ-voorzitter J .Bannink. De Belgische aktiegroep Oosterschelde in Deurne gaat echter voort met het geven van voorlichting en informatie over de Oosterschelde'. Deze groep telt veel leden onder Belgische sport vissers ,die hun weekend op de Oos terschelde doorbrengen. DEN HAAG 'De sociaal-pedago; sche zorg wordt niet uitgebreid, i ontwikkeling van deze werksoo hulpverlening in de vorm van ma schappelijk werk voor zwakzinnig! wordt door het handhaven van i vacature- en personeelsstop vertraagt Tot deze slotsom is maandag de del gatie gekomen van de Stichting fed ratie sociaal-pedagogische zorg in ei gesprek met staatssecretaris Vonho van cultuur, recreatie en maatscha pelijk werk, zo heeft de heer Heuke van de federatie meegedeeld. Deze had op het ministerie vern-ome dat voor het werk het komende ja een miljoen gulden meer op de begn ting staat, dan op die voor dit jaï Zo'n verhoging is er niet voor andei sectoren. Daarmee is de bijzondt] betekenis van de sociaal-pedagogiscl zorg volgens Vonhoff onderstreept. De ontwikkeling van deze vorm vj hulpverlening was zo, dat het begl tingsniveau dit jaar met twee miljq gulden zou zijn overschreden als geen vacature- en personeelsstop w, doorgevoerd. Een hoogst ongelukkig situatie is hierdoor ontstaan, aldus heer HeUkels, die zei wel begrip a hebben voor de financiële moeilijk» den van het ministerie. Hij had goed hoop, dat het nog bestaande werk ka blijven worden uitgevoerd. DEN HAAG Het totale begrotini stekort bij de Nederlandse gemeente steeg van 303,9 miljoen gulden i 1971 tot 341 miljoen gulden, in 1971 Deze stijgijging komt grotendeel voor rekening van de vier grootst gemeenten. en 25 procent in drie steel Van een verslaggever AMSTERDAM/ROTTERDAM De ontwikkelingen van de werk gelegenheid in het gebied van de randstad is een trieste zaak. De drie grote steden (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) nemen in dit gebied ongeveer 25 procent van de werkloosheid voor hun rekening. MIDDELBURG Dr. A. Bod- deke, wetenschappelijk mede werker van het Rijksinstituut voor Vlsserijonderzoek in IJ- muiden, heeft weinig vertrou wen in het ontwikkelen van een zoetwatervisstand in de afgeslo ten -Oosterschelde. Hij gelooft niet, dat de belangrijke zoetwa tervissoorten, die van economi sche of recreatieve waarde zijn, een kans hebben in de afgeslo ten Oosterschelde een natuur lijk bestand op te bouwen. De heer Boddeke zegt dit in een filmdocunientaire, die de NOS-televisie over de Ooster schelde maakt. De documentaire zal binnenkort worden uitgezon den. Dr. Boddeke en zijn collega's van het RIVO, vrezen dat in grote delen van de afgesloten Oosterschelde een soort brakwa ter-situatie zal ontstaan, die de schubvis (voorn, brasem, kar per) geen kans geeft te gedijen. Zelfs een grondvis als paling heeft weinig mogelijkheden in een afgesloten Oosterschelde, omdat de brakwater-situatie gepaard zal gaan met zuurstof gebrek. Dat laatste zegt de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau van Amsterdam, dr. K. de Jong. Werkgevers zien vooral uit naar goed geschoolde jongeren. Die zijn goedkoop en bruikbaar. Vertegen woordigers van het middenkader en academici die uit de boot val len. komen haast niet meer aan de slag. Surinamers In Amsterdam is voor het eerst het aantal werkloze Surinamers ge stegen tot over de duizend In september stonden 858 Surinaamse mannen en 171 vrouwen ingeschre ven als werkzoekenden. Dr. De Jong moemde deze ontwikkeling griezelig, temeer daar de plaat singsmogelijkheden voor rijksgeno ten toch al moeilijk is. Bovendien verwachtte hij in de loop van dit jaar ontwikkelingen in ongunstige zin. Rotterdam deelt rijkelijk in de malaise". Bedrijven hanteren hoge selectienormen. Het aantal ontslag aanvragen door Rotterdamse werkgevers is in vergelijking met vorig jaar met 700 toegenomen, aldus de directeur van het Rotter damse arbeidsbureau, de heer H. J. de Jong. Het aantal werkzoekenden in de metaalnijverheid (20 procent van het totaal aantal ingeschrevenen te Rotterdam) was in september bijna driemaal zo hoog als in 1971, ter wijl de vraag met tweederde is gedaald. Het is-in Rotterdam voor het eerst dat de arbeidsreserve de vraag overtreft! Hetzelfde geldt voor de bouwnijverheid. De vraag naar kantoorpersoneel daalt voorts geleidelijk, terwijl het aanbod aan arbeidskrachten toeneemt. Vooral ouderen In geheel Zuid-Holland is in sep tember het aantal werkloze man nen en vrouwen gestegen met 6.9 procent tot 22.800. De vraag daalde met 11.6 procent t.ot 17.100. De stijging van de werkloosheid onder mannen komt uitsluitend voor re kening van volwassénen. De jeugd werkloosheid daalde zelfs iets. In de administratieve sector is de 'kritische leeftijd' allang geen 40 meer, maar hoogstens 30 k 35 jaar. Uit de gewestelijke cijfers van Zuid-Holland blijkt voorts dat ook Den Haag minder rooskleurige ont wikkelingen te zien geeft. Eind september was drie procent van de afhankelijke beroepsbevolking in Den Haag werkloos. Een jaar gele den was dit nog 1.7 procent. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Utrecht, de heer H. Bellwinkel, zei gisteren dat de werkgevers wat betreft het mid denkader en hoger leidinggevend personeel alleen vragen om ar beidskrachten die minder dan 2000 gulden in de maand verdienen. Hij zei ook dat de bereidheid ouderen bij te scholen nagenoeg niet be staat. Het is makkelijker jeugdigen aan te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12