Mfflwag I Confessionelen vinden eis PvdA onbehoorlijk 'UW Nieuwe reis van Kissinger wekt vredesgeruchten Misstap Feyenoord- Ajax profiteert Alarmfase 3 in Rijnmond Dagravit B-complex krant Vrij zonnig I K VP blijft nauw samenwerken met dit kabinet fvèr Vader en baby bij brand omgekomen P-I Bomalarm bij kerkdienst Schiphol in de mist Kans rooms-rood minimaal geworden In deze krant vitamines met stootkracht I bon maar vooral misschien I I goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leicis e Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" ROTTERDAM Sinds zaterdagavond is het Rijnmondgebied weer smog- gebied. Door het fraaie herfstweer met ochtend-mist en weinig wind werd de smog-vorining zo sterk dat de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond na een honderdtal klach ten binnengekregen te hebben be sloot tot het uitgeven van alarmfase drie. Deze houdt een dringend ver zoek in aan de industrieën om alle activiteiten die tot smogvorming kun nen leiden achterwege te laten. Zaterdag kwamen bij de meld- en regelkamer ongeveer 160 telefoontjes binnen over sterk prikkelende lucht en oliestank; zondag ongeveer 250. De instrumenten van Rijnmond maten verhoogde zwaveldyoxide-concentra- MAANDAG 9 OKTOBER 1972 60ste jaargang no. 239 LEIDEN, Zoeterwoudscweg 23. tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk Boumanweg 186. (cl. 34290. WASSENAAR, v. Znylcn van Nijcveltstr. 372. tel. 144X. Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur ties. Het is overigens nog niet zeker dat de klachten, die aanvankelijk uit Rotter dam-zuid kwamen maar later uit heel Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis, alle op de smog betrekking hebben. 'Het is mogelijk dat de oliestank, waarover vele mensen klaagden, niet rechtstreeks door de smog wordt ver oorzaakt maar een andere bron heeft. Dat wordt op het ogenblik onder zocht', aldus de voorlichting van Rijn mond gisteravond. Zogezegd De KVP heeft het 't slimst ge daan. Geen kiezer geeft hem de schuld van de moeilijkheden straks. Mej. A. Goudsmit (D'66) Droog en vrij zonnig weer. Zwak ke tot matige zuidelijke wind en maximum-temperaturen rond 18 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Overgang naar wisselvallig weer met af en toe regen en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 6.56 onder: 17.57 maan op: 10.41 onder: 18.36 Geluiddichte wijk in Amstelveen A an onze parlementsredactie DEN HAAG De confessionele partijen vinden liet 'onbehoorlijk' en 'betreurenswaardig' dat de progressieve drie de uitnodiging voor een gesprek over een regeerakkoord op hoofdlijnen alleen in overweging nemen wanneer de KVP de komende weken zal breken met het kabinet-Biesheuvel. Voor zo'n gesprek zou dan uitsluitend de KVP in aanmerking komen. LEIDEN De 24-jarige Surinaamse monteur Chr. Oedit en zijn tien maanden oude dochtertje zijn zondag ochtend omgekomen bij een brand, die hun zolderwoning in de Rijnstraat, in het oude deel van Leiden verwoestte. De 19-j. mevrouw Oedit kon door de brandweer via een raam uit het bran dende huis worden gered. Zij liep brandwonden op en werd in overspan nen toestand in een ziekenhuis opge nomen. De man werd later verbrand in zijn bed aangetroffen, de baby werd op de vloer gevonden. Het gezin Oedit woonde sinds kort in Leiden. De baby was in Paramaribo geboren. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De politie acht het niet uitgesloten dat de gas kachel van het gezin er debet aan jweest is. j - GRONINGEN In de Groningse Op- standigskerk heeft gistermiddag korte tijd enige opschudding geheerst toen even voordat de Amsterdamse theo loog prof. dr. J. Verkuyl het woord zou voeren een anonieme bommelding binnenkwam. Zowel de koster als de predikant van de kerk kregen een telefoontje, dat in het gebouw een bom was geplaatst. De dienst ging echter, nadat een kort onderzoek niets had opgeleverd, ge woon door. In de pauze van de dienst werd het gebouw nogmaals doorzocht, maar ook toen werd niets gevonden. Een Cambodjaanse soldaat bij het lichaam van één van de zelfmoord- commando's, die Phnom Penh binnenvielen. Op de achtergrond de brug, die door de commando's werd vernield. Ruim tachtig comman do's kwamen om het leven. PARIJS, SAIGON (Reuter, UPI, AP) Een nieuwe geheime reis van Henry Kissinger naar Parijs en een optimistische verklaring van Meivin Laird, dat 'wij op weg naar de vrede zijn' hebben opnieuw de speculaties aangewakkerd dat een oplossing voor de kwestie- Vietnam binnen handbereik is. Op het militaire front hebben de Viet Cong en Noord-Vietnam hun druk aanzienlijk opgevoerd, met onder meer sterk toegenomen activiteiten rond Saigon. Het Witte Huis maakte gisteren be kend dat Nixons adviseur Henry Kis singer opnieuw naar Pdrijs gevlogen was voor besprekingen met Le Doec Tho, lid van het Noordvietnamese politburo en Xoean Thoei, de Noord vietnamese onderhandelaar in Parijs. Kissinger werd vergezeld door gene raal Alexander Haig, zijn plaatsver vanger, die juist teruggekeerd is van besprekingen met president Ngoejen Van Thieu in Saigon. Het Witte Huis verklaarde dat 'het zeer wel mogelijk is' dat de besprekingen vandaag wor- iden voortgezet. De Amerikaanse minister van defen sie, Meivin Laird, heeft voor de tv verklaard: 'Er bestaat geen twijfel aan dat wij op weg naar de vrede zijn'. De besprekingen noemde hij 'zeer ernstig, zeer belangrijk en zeer deli caat'. Hij meende dat Nixons belofte, dat hij de Amerikanen een 'generatie van vrede' zal brengen op het punt staat bewaarheid te worden. De nieuwe reis van Kissinger naar Parijs (zijn negentiende) heeft nieuw voedsel gegeven aan de speculaties dat er een doorbraak te venvachten is. Maar deze geruchten zijn door beide partijen tegengesproken. Het ge rucht, dat er een 'breed akkoord' was bereikt tussen Hanoi en Washington, maar dat dit pas na de Amerikaanse verkiezingen zou worden bekend ge maakt, is tegengesproken door Ameri ka en Noord-Vietnam. Het Londense dagblad Times, dat het bericht over een breed akkoord de wereld in had geholpen, blijft echter ondanks de ontkenningen instaan voor de waar heid van dit bericht. Het was geba seerd op inlichtingen 'van verscheide- ne bronnen zowel Hanoi'. Zie verder pagina 7 in Parijs als in De partijvoorzitters van de confessio nele partijen leggen er in hun com mentaren de nadruk op. dat van hen onmogelijk kan worden verlangd een kabinet ten val te brengen waarvan zij het program in hoofdlijnen steu nen. Bovendien is de uitnodiging uit gegaan van de drie confessionele par tijen en ligt het dus voor de hand dat de drie partijen aan het gesprek deel nemen. De kans om na de verkiezingen een meerderheidskabinet te vormen van de progressieve drie en de confessio nele partijen is door deze ontwikke lingen minimaal geworden. Theore tisch bestaat er nog de kans dat de confessionele partijen zich tijdens de algemene beschouwingen deze week in de Kamer hard zullen opstellen. Fractievoorzitter Andriessen (KVP) heeft echter al laten blijken in nauwe samenwerking met de regering te zul len opereren. Wijzigingen in de be groting (en hierbij wordt gedacht aan het niet laten doorgaan van het lage btw-tarief. maatregelen voor de wer kende jeugd en betere voorzieningen voor het kleuteronderwijs) liiken daarom niet al te grote spanningen te zullen oproepen tussen de regering en het parlement. De fracties van de confessionele partijen vergaderen van daag over hun stellingname in het debat. Een andere mogelijkheid is dat de linkervleugel van de KVP bij de stemming over bij voorbeeld een mo tie van de oppositie uit de boot valt. Het ziet er echter niet naar uit dat dit zal gebeuren. Ook deze groep is duidelijk teleurgesteld door de hou- .ding v.a.n e. .nrogrw»s>.Êve drie. De partijvoorzitter van de KVP, dr. ir. De Zeeuw, voorvechter van de rood- roomse samenwerking, stak gisteren zijn bezorgdheid over de ontwikkeling van de PvdA niet onder stoelen of banken. Destructief Hij noemde die 'destructief' en kwam tot de conclusie dat een gesprek van de progressieve drie en de confessio nele partijen onmogelijk is geworden. 'Alleen als er een wonder gebeurt is zo'n gesprek nog mogelijk', aldus De Zeeuw. Wel had hij waardering voor de opstelling van PvdA-fractievoorzit- ter Den Uyl en de oud-PvdA-voorzit- ter Vondeling, die op het congres duidelijk hadden gesteld dat het am bitieuze regeerakkoord van de pro gressieve drie alleen uitvoerbaar zal zijn met een Kamermeerderheid: dus met medewerking van de KVP. Hans Bres, die tegen Feyenoord voor twee doelpunten van FC Den Haag zorgde, wordt bedolven door uitgelaten medespelers. Nou heb ik helemaal geen com municatie meer. SCHIPHOL Een plotseling opko mende dichte mist heeft het luchtver keer boven Schiphol gisteravond van af half negen volkomen stil gelegd. Het zicht op de start- en taxibanen bedroeg niet meer dan 250 meter. Het binnenkomen en vertrekken van vliegtuigen was hierdoor onmogelijk. Van de binnenkomende vliegtuigen week een gedeelte uit naar Maas tricht. sommigen keerden naar het vertrekstation terug. In de loop van de avond kon ook het vliegveld Zestienhoven geen vliegtuigen meer ontvangen. De luchthaven was evenals vrijwel alle wegen in de Rand stad gehuld in een zeer dichte mist. AMSTERDAM De jacht op de landstitel ligt na de nederlaag, die Feyenoord gistermiddag opliep te gen FC Den Haag, weer volkomen open. Feyenoord gaat nog steeds op kop, maar wordt op de voet gevolgd door Ajax met één en de FC Twen te en FC Den Haag met twee pun ten minder. De FC Den Haag ver diende de winst tegen Feyenoord volkomen. De ploeg van trainer Teunissen beheerste liet eerste be drijf en gaf in de volgende episode nauwelijks kansen weg. Hans Bres, tot voor enkele weken een onbe kende naam in het betaalde voet bal. gold opnieuw als matchwin naar. Hij scoorde tweemaal en be reidde de derde Haagse treffer fraai voor. Feyenoord bleef op twee door Hasil en Schneider. Feyenoords voornaamste concur rent Ajax haalde na enkele teleur stellende wedstrijden striemend uit. Telstar, dat zich opmerkelijk 'posi tief' gedroeg, werd met 92 ver slagen. Jan .Mulder en Gerrie Müh- ren scoorden ieder tweemaal. Jan Mulder werd ook weer in de selec tie voor het Nederlands elftal opge nomen. Bondscoach Fadrhonc se lecteerde 18 spelers, waarvan er voor et duel tegen Noorwegen nog twee moeten afvallen. Het congres van de PvdA stelde zich ondanks de pleidooien van lijsttrekker den Uyl onverzoenlijk op tegenover de KVP. Vrijdagavond werd een mo tie van de Amsterdammer Pelle Mug aangenomen waarmee de deur voor de KVP definitief weid dichtgegooid. Slechts met de grootste moeite kon het partijbestuur deze tweede anti- KVP-motie terugdraaien. Na het nach telijk beraad met de partijbesturen van D'66 en PPR leidde dit tot een compromis waarin wordt ge constateerd dat onder de huidige om standigheden van een gesprek met de KVP geen sprake kan zijn (alleen wanneer blijkt c!at de KVP met de regering-Biesheuvel breekt zou een congres van tie PvdA zich opnieuw over de kwestie uitspreken. Deze resolutie werd uiteindelijk n.et 2.000 stemmen tégen en 8.000 stem men voor aangenomen. Op het congres van D'66 lag de kwes tie duidelijk anders. Hier bleek een grote groep voor een gesprek met de KVP te zijn. Het Kamerlid mejuf frouw Goudsmit zei onder meer: 'De KVP heeft het het slimst gedaan. Geen kiezer geeft hen de schuld van de moeilijkheden straks. Tenslotte ligt or van hun een uitnodiging'. Zij -stelde daarom voor met de KVP te gaan praten cn dan dit gesprek wel licht af le laten springen op program matische verschillena 'Dan liggen de scheidslijnen nog duidelijker' vond zij. Dit standpunt verwierf op het congres 45 procent van het stemmen- aantal, maar 55 procent vond echter dat er alleen met de KVP gepraat kan worden wanneer deze partij breekt met de regering-Biesheuvel. Op het PPR-congres werd met een geringe meerderheid zelfs de minima le opening voor een gesprek met de KVP definitief afgewezen. Het is on wijs, zielig en gênant nu neg van de Binnenland Links college in Groningen... 5 Buitenland Saigon en Moskou hekelen McGovern7 KVP te eisen dat ze deze week de regering Biesheuvel ten val brengt, zo was de mening van de meerderheid van het congres. Toch was er een duidelijke stroming in de PPR om wel met de KVP als mogelijke rege ringspartner te gaan praten. De Lim burgse kandidaat voor de Tweede Ka mer, de heer Waltmans, sprak zijn aversie uit tegen een botte afwijzing van de KVP en Ria Dijkstra vulde aan: 'Zo'n botte afwijzing is onmenselijk'. Zij vervolgde: 'Tegen alle rancune in moeten we ons toch afvragen of we toch geen bindende afspraken met de KVP moeten maken, juist om de goede punten van ons programma te kunnen uitvoeren*. In de concept-resolutie over de samen werking met de KVP die aan de drie congiessen was voorgesteld werd ook nog de mogelijkheid geopperd van een gesprek tussen de progrssieven en confessionelen over wederzijdse steun aan een eventueel minderheidskabinet dat één van de twee groepen na de verkiezingen zou kunnen vormen. De ze passage was op verzoek van de PPR in het concept opgenomen. Maar het congres van de radicalen voelde zelf weinig voor deze suggestie. Twee de Kamerlid Aarden zei: 'Het i«: on zindelijk voor de verkiezingen afspra ken te maken om elkaar na de verkie zingen de bal toe te spelen'. Geen durf Commentaar van KVP-lijsttrekker An driessen en partijvoorzitter De Zeeuw op (le gebeurtenissen van het afgelo pen weekeinde: 'De linkse drie heb ben niet positief durven reageren op de uitnodiging van de christen-demo craten. Het is onbehoorlijk, van ons te verlangen een kabinet ten val te brengen waarvan wij het program in hoofdlijnen steunen. De leiding van de PvdA werd duidelijk verrast door sterke radicaliserende elementen in de achterban. Leiding en achterban lijken van elkaar vervreemd. Voor de democratie is dit geen beste zaak. Wij blijven van mening dat ons land drin gende behoefte heeft een aan stabiel Dr. ir. D. de Zeeuw meerderheidskabinet. Daarom zijn we van oordeel dat men bereid moet zijn voor of na de verkiezingen construc tieve gesprekken te voeren.' Partijvoorzitter Veerman (ARP) zei: 'Twee dingen zijn duidelijk: men wijst een gesprek met de confessione le drie af en men stelt de KVP een voorwaarde waarvan men weet dat de KVP er niet aan zal voldoen, name lijk een breuk met het kabinet-Bies heuvel. CHU en KVP en ARP wilden met hun uitnodiging tot een gesprek een heilloze polarisatie vermijden. Dat is niet gelukt. Partijleiding en fractie van de PvdA hebben zich bui tenspel gepolariseerd. Dat is triest voor een goed democratisch bestel in ons land'. En CHU-lijsttrekker Tilanus: 'Nu er geen gesprek komt bestaat de, kans dat Nederland in een reeks van jaren opeenvolgende minderheidskabinetten krijgt.' Hij meende dat de genomen beslissingen een oorsprong vinden bij de polarisatiegedachte. Deze is in de PvdA opgeroepen maar men is ze daar niet meer de baas. Hij vond het vreemd dat ARP en CHU al bij voorbaat werden afgeschreven: 'We hebben veel gemeenschappelijk ge daan. Daar moet geen wig tussen worden gedreven.' Zie ook pagina 5 (ADVERTENTIE) rep staan. Kerk Meer geld voor hervormd diakonaat 2 Kunst Toneel: oogje op Amelie en de tachtigjarige oorlog 2 Boekenctalagr2 Radio en iv.4 Strips, feuilleton 4 Dag maandag 6 Lezers schrijven 6 Even puzzelen 7 Kiezen en delen 7 Men is er in geslaagd vast te stellen, dat snelle vermoeidheid.nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) O handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1