Financiële ellende Pakfr dash pak'n das fa pak h das bij Kreymborg. Kreymborg Meer bevoegdheid voor werknemers binnen hele EEG door Overlijden Maar een jonge vader dan? Veel reacties op campagne verzekeraars Hellingman en Prudentia in Britse handen Vrijwel gelijke winst voor AH Samenwerking van software houses Ned. fondsen in New York Ballast Nedam groep rekent in 1972 op gelijk dividend Lagere aanbetaling koop op afbetaling Kopiëren op gewoon papier met de Veenman Repro 1 H Maanman HOUW/KWARTET DONDERiDDAG 5 OKTOBER 1972 FINANCIëN/ECONOMIE L23 Voorstel van Europese Commissie BRUSSEL De Europese Commissie heeft bekendgemaakt welke gegevens naar haar mening dienen te worden verstrekt door onder nemingen die hun aandelen of obligaties genoteerd willen zien aan effectenbeurzen in de Europese Economische Gemeenschap. Doel van deze richtlijnen is de beleggers in de EEG bescherming te bieden wanneer zij hun geld in aan beurzen in de Gemeenschap genoteerde effecten willen steken. De ontwerprichtlijnen van de Commissie gaan naar de ministerraad van de EEG, die er over moet beslissen. De richtlijnen zullen, als ze worden eaccepteerd, de inform atieverstrek- ling in alle EEG-danden op een mini- mumpeil brengen. Italië zal het mees te moeten doen om zijn beursvoor- schriften met die van de Commissie in overeenstemming te brengen. Als in een of meer landen bepalingen van tracht zijn die verder gaan dan de richtlijnen van de Commissie zullen ze van kracht kunnen blijven. De richtlijnen van de Commissie voor AMSTERDAM De Britse be- leggings- en bankiersgroep Sla- ter, Walker te Londen wil via haar in Amsterdam gevestigde dochter onderneming Sermon La ne (Europe) de onroerende goed maatschappijen Hellingman te Amsterdam en Prudentia te Rot terdam verwerven. Aan aandeelhouders Hellingman zal trorden voorgesteld vertegenwoordi gers van Slater. Walker te benoemen tot leden van de raad van commissa rissen van Hellingman. Wanneer de overeenkomsten onvoorwaardelijk zijn geworden is Hellingman van plan een elaimemissie te houden. Nadere bij zonderheden hierover volgen zo spoe dig mogelijk. Binnenkort zal een buitengewone ver gadering van aandeelhouders Helling man worden bijeengeroepen, waarin ral worden voorgesteld het maatschap pelijk kapitaal van Hellingman te ver hogen en waarin de benoeming van nieuwe commissarissen aan de orde zal worden gesteld. De fusiegedrags regels zijn en zullen trorden in acht genomen. Bij Hellingman zijn 12 mensen in dienst en bij prudentia (waarin opge nomen Domus) circa 10. Het geplaat- ste en volgestorte aandelenkapitaal ian Hellingman bedraagt 1 min ver deeld als volgt: 10.000 prioriteitsaan- delen ƒ890.000 aandelen k ƒ1000 en '100.000 aandelen k 500. Het ge- ilaatste aandelen kapitaal van Pru dentia bedraagt ƒ2,2 min. EEG-prospectussen zijn bedoeld om de belangstelling voor EEG-beurzen van beleggers in en buiten de Ge meenschap te stimuleren. Tot nu toe ging hun belangstelling voornamelijk uit naar internationale emissies, waar over meer informatie verkrijgbaar was. In de Ver. Staten en in Engeland gaan de bepalingen inzake de open baarheid verder dan in de meeste EEG-landen. De deskundigen van de EEG hebben verscheidene jaren aan de ontwerprichtlijnen gewerkt. Ge meenschappelijke bepalingen zijn no dig volgens het Verdrag van Rome, dat pleit voor een volledig vrij kapi taalverkeer binnen de aangesloten landen. Tot dusver verhinderen verschillen in de nationale wetgevingen inzake de openbaarheid van gegevens over aan effectenbeurzen genoteerde fondsen dat inwoners van het ene land hun geld belegden op beurzen in het ande re land. Samengevat bepalen de richt lijnen, dat over genoteerde fondsen alle inlichtingen moeten worden ver schaft die de belegger nodig heeft om zich een objectief oordeel over de onderneming en haar activa te kunnen vormen. AMSTERDAMSE WISSELMARKT AMSTERDAM Londen 7.8295- 7.8345. New York 3.22875-3.23125. Montreal 3.28375-3.28625. Parijs 64.470- 64.520. Brussel 7.3315-7.3365. Frank fort 100.940-100.990. Stockholm 68.235- 68.285. Zurich 85.245-85.295. ilaan 55.515-55.565. Kopenhagen 46.735- 46.785. Oslo 49.070-49.120. Wenen 13.9600-13.9700. ROTTERDAM Het software house Volmac heeft het software house Pro gramma Nederland te Rijswijk (25 medewerkers) overgenomen. Volmac ontwikkelt computerprogrammatuur, verzorgt automatiserings-opleidingen en houdt zich intensief bezig met de problematiek rondom een doelmatig «n efficiënt computergebruik. In de Volmac-groep zijn ongeveer 150 mensen werkzaam. Over 1972 wordt een omzet verwacht van 8 min. In 1971 maakte de groep, zonder Pro gramma Nederland, 6,5 min omzet. De directie van Volmac verwacht voor 1973 een aanzienlijk hogere omzet. Volmac heeft de plannen om tot note ring op de Amsterdamse effectenbeurs te komen uitgesteld. Zij zal een derge lijke notering waarschijnlijk vooraf laten gaan door een periode, waarin de aandelen op de incourante markt zullen worden verhandeld. Voorlopig echter hebben de aandeelhouders tot de BV-vorm besloten. Kon. Olie noteerde op 5 oktober 8 375i—37''s (37>£— Philips 16Ü—17% (17—U); Unilever 4t—44V= (44%—en KLM 135% (33%). Opgave duPont. Glore. Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM (ANP) In het tele fonisch effectenverkeer kwamen gis teravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo (70.60), Hoogovens (74.30), Kon. Olie 121.80-122.30 (121.70), Phi lips 55.00-55.20 (55.10), Unilever 140.50-141.40 gl (141.00), KLM 117-118 (115.00). DEN HAAG 'Je man verloren hebben.' Hoewel er over dit indringend thema in de radio en tv-campagne van de gezamenlijke levensverzekeringsmaatschappijen verschillend wordt gedacht (Consumenten Contact: te melodramatisch en te senti menteel: Vereniging van Weduwen en Weduwnaars: het zou best wat harder mo gen). en rond de dood en alles wat daarmee samenhangt in onze samenleving een taboesfeer heerst, komen er veel reacties op. 'Het blijkt een heel tere zaak en er wordt vaak nog lucht hartig oa-ot gedacht', zegt het hoofd van het Bureau Voor lichting Levensverzekering in Den Haag, de heer E. van Veen. De reacties blijken nog al uiteenlopend te zijn. Vaak gebeurt het dat de man zelf actie neemt. Maar het komt ook voor dat een vrouw vraagt de documentatie aan het adres van haar moeder te zenden omdat haar man, indien hij de informatie in zijn eigen brie venbus zou aantreffen, niet over dit onderwerp wil pra ten. Anderzijds zijn er vrou wen die over deze 'onaangena me' zaken liever niet praten of denken eventueel te zullen hertrouwen. Het blijkt echter dat van de weduwen tussen de 20 en 24 jaar nog 21 procent een nieuw huwelijk sluit, tus sen de 30 en 34 jaar nog 10 Jirocent, tussen de 40 en 44 aar nog geen 5 procent en tussen de 50 en 54 jaar min der dan 2 procent. In ons land worden jaarlijks bijna 38.000 vrouwen weduwe. Het inkomen gaat dan vaak sterk achteruit De uitkerin gen op grond van de Algeme ne Weduwen en Wezenwet zijn onvoldoende om daarvan te leven en het (bedrijfs)pen- sioen is veelal niet waardevast en nog minder welvaartsvast. Bovendien blijken jaren tevoren afgesloten verzeke ringen als gevolg van de ster ke geldontwaarding in derge lijke situaties de behoeften vaak niet meer te dekken. Offertes Als blijkt dat het verzekerde bedrag, tezamen met het wet telijk pensioen en het bedrijfs- pensioen te laag is, is een gesprek daarover tussen man en vrouw geen overbodige luxe. Maar alvorens tot defini tieve aanpassing over te gaan, is het verstandig bij verschil lende verzekeringmaatschap pijen offertes aan te vragen. 'Vergelijken doe je toch ook de prijs bij inruil van een auto of de hypotheekrente bij financiering van een huis', zegt de heer Van Veen, die verder opmerkt dat een verze kering een 'maatcostuum' is. Het blijkt dat de tarieven op zichzelf elkaar niet zo vee] ontlopen, maar wel de 'pro- dukten' die daarvoor geboden worden, zoals het meedekken van invaliditeit, studiekosten van kinderen en de mate van winstdeling, of tegen een relatief lage extra premie een dubbele uitkering bij overlijden als gevolg van een ongeval. 'Mensen moeten niet méér ko pen dan ze nodig hebben. De consument moet wel degelijk mondig zijn', aldus de heer Van Veen. Daarom moet ie mand enerzijds zijn wensen en anderzijds zijn zakelijke gege vens (waaronder een overzicht van de al bestaande voorzie ningen, inkomen en te ver wachten inkomensontwikke ling en vaste lasten) goed voor ogen hebben. Het Bureau Voorlichting Levensverzeke ring in Den Haag (Groot Her- toginnelaan 8) heeft daartoe in een speciale uitgave tien fiunten opgesteld over wat een oekomstige verzekerde moet doen en dient te laten. Zo wordt erop gewezen dat een getrouwde vrouw niet altijd een uitkering krachtens de AWW ontvangt. Als ze jonger is dan 35 en geen kinderen heeft, krijgt ze slechts tijde lijk een uitkering. Ook wordt geadviseerd eens uit te reke nen welk bedrag vrouw en kinderen nodig zouden hebben om te kunnen voortleven op het huiQig niveau, waarbij be dacht moet worden dat de fi nanciële eisen van een gezin in de loop van de jaren zoals door studie van kinde ren en de kosten daan-oor veranderen. In dit blad staan overigens nog andere wetenswaardighe den, waaronder de fiscale as pecten, c.q. aftrekmogelijkhe den van verzekeringspremies. Het probleem bij overlijden van de vrouw is overigens veel groter. De weduwnaar met kinderen wordt gecon fronteerd met meer moeilijk heden. Voor hem zijn er geen voorzieningen, hij moet blij ven werken en mag bijvoor beeld de kosten van huishou delijke hulp niet op zijn belas tingaanslag in mindering brengen. Daarom is het zeer wel denkbaar dat een volgen de campagne van de gezamen lijke levensverzekeraars op de problemen van de weduwnaar zal worden gericht. ZAANDAM Na het eerste kwartaal 1972, waarvan de resultaten achterble ven bij die van het eerste kwartaal pan 1971, is er daarna een aanmerke lijke verbetering opgetreden in de gang van zaken bij Albert Heijn. Hierdoor is over het gehele eerste halfjaar een netto winst bereikt, die nagenoeg gelijk is aan die van het eerste halfjaar 1971. Door de vergroting van het geplaatste aandelenkapitaal met 13 pet is er nog een achterstand in de winst per aan deel. De mogelijkheid is aanwezig dat deze achterstand verder zal worden vetkleind. De omzet aan derden ligt 32 pet boven die van vorig jaar. Als de omzet van Simon de Wit in 1971 in de vergelijking betrokken worden, dan bedraagt de omzetstijging onge veer 13 pet. In het eerste halfjaar opende Albert Heijn één Miro (zgn. hypermarkt) in Leeuwarden, 12 supermarkten en een netto markt. Daarentegen werden, hoofdzakelijk door de opening van nieuwe zaken, 2 supermarkten, 2 net to markten en 15 zelfbedieningszaken gesloten. AMSTERDAM Ballast-Nedam Groep verwacht dat het dividend over 1972 op hetzelfde peil zal liggen als over 1971, toen 2,80 per aandeel van 20 werd uitgekeerd. De omzet zal zich op praktisch hetzelfde niveau handhaven als vorig jaar 584 min). De verwachte groei is gestagneerd door conjuncturele omstandigheden in Nederland. De buitenlandse activitei ten ontwikkelen zich in het algemeen bevredigend, maar ze konden de af remming op de binnenlandse markt niet geheel opvangen. Deze omstan digheden plus een tegenslag, onder vonden bij de uitvoering van een buitenlands werk, hebben een ongun stige invloed uitgeoefend op het re sultaat 1972. De orderportefeuille blijft redelijk goed gevuld en beweegt zich om streek de 600 min. De financiering van lopende en geplande investeringen is verzekerd. DEN HAAG De verplichte aanbe taling voor op afbetaling gekochte duurzame consumptiegoederen, zoals auto's, wasmachines en dergelijke, is verlaagd tot 20 procent van de aan schafprijs. Tot nu toe moest 25 pro cent aanbetaald worden. De staatssecretaris van economische zaken heeft in overleg met de minis ters van financiën, van sociale zaken en van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk de conjunctuurafbe- talingsbeschikking 1969 ingetrokken. Ook de conjunctuurbeschikking per soonlijke leningen 1969 wordt niet door een nieuwe vervangen. De twee beschikkingen werden destijds ter be perking van het consumptief krediet afgekondigd als onderdeel van een pakket van maatregelen ter bijsturing van de oververhitte conjunctuur. Noppendassen, streepdassen, effen, zonnige, schemerige, gladde en ruige dassen. Kijk welke het beste past bij het nieuwe beste pak. En Kreymborg geeft hem er gratis bii Wilt u modieus velours? Steek u dan in dit brede- revers-pijp-met-omslag-pak. Rugsplit is er bewust niet bij. Kleur nègre. met gratis das 198.- Safari-model corduroy pak. Bruin, met ceintuur rondom, met gratis das 149.- Haarlemmerstraat, Leiden.Donderdagavond - koopavond. Kies dit corduroy pak uit 5 kleuren; o.m. zwart, bruin, aubergine, 't Kolbert heeft 2 rugplooien, opgezette zakken en rugceintuur. Broek met steekzakken. met gratis das 159.- ADVERTENTIE) een onderneming van Bührmann-Tetterode N.V. Rotterdam 010-134980 Amsterdam 020-248565 Eindhoven 040-62558 Groningen 050-132955 Hengelo 05400-185 65

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23