Vraag nog open hoeveel lood toelaatbaar is eoeo het gezicht van je benen r Stichting '40-'45 blij met laat begrip voor oorlogsslachtoffers Capaciteitstekort 3160 hartoperaties Vrouw even miljonair (door fout van bank) I4 Is Vandaag begint boycot van Zuidafrikaanse Outspan-sinaasappels het gezicht van duet DUET ide vrouw na reiging overleden oodsdiensten unnen besparen p personeel HBV unaniem voor een federatie van vakcentrales Vliegtuigbom langs spoorbaan Najaarspuzzel 1972 leisje (15) vermist Nagekomen familie berichten Jan de Vries overleden .10 fetOTJW/KWiARTET VRIJDAC 6 OKTOBER 1972 ■BINNENLAND T9/K11 Studiegroep krijgt het moeilijk Van onze redacteur wetenschappen ÜHSTERjDAM De internationale conferentie over de gevaren van lood voor de gezondheid heeft geen kans gezien vast te stellen hoeveel van dit giftige metaal in ons milieu toelaatbaar is. Dat was ook niet de bedoeling, zei conferentievoorzitter dr.P. Recht, de gegevens die hier kritisch besproken lijn gaan naar een Europese groep deskundigen die er conclusies uit moet trekken en de beleid- roerende instanties adviseren. (ADVERTENTIE) Die groep zal het moeilijk krijgen. De onde-tafeldiscussie van gistermiddag leverde hoofdzakelijk een inzicht in it bestaande meningsverschillen. En die bleken meer van filosofische dan van technische aard te zijn. Er zijn twee standpunten mogelijk, zei dr. H. Vailentin, de preventieve geneeskunde werkt graag met ruime reiligheidsfactoren, de klinische ge- ieeskunde wacht bij wijze van spre- :en tot zich verschijnselen van vergif- iging voordoen, kijkt hoe groot op lat moment de lood-belastLng is en oncudeert dat we daar dus beneden zoeten blijven. Dat laatste ds aardig bekend. Wie neer dan 0,8 milligram lood per liter n zijn bloed heeft zitten wordt ziek. Er is wel voorgesteld om dus maar foor individuele gevallen bij 0,4 mg-1 an de bel te trekken en voor de levolking als geheel een gemiddelde ran meer dan 0,25 mg-1 inaanvaardbaar te noemen, ie moeilijkheden beginnen wanneer zen de andere, de preventieve bena dering verkiest. Al bij een vrij lage lood-belasting zijn er veranderingen in de activiteit van bepaalde enzymen in het bloed waar te nemen. Op geen enkele manier is aangetoond dat die veranderingen ongezond zijn. Zijn ze dus aanvaardbaar? Het zal wel moe ten, want voor een groot deel worden ze veroorzaakt door het lood dat van nature in ons voedsel zit. Maar waar leg je de grens dan? Zoals dr. J. Goldsmith opmerkte, er zijn twee grenzen waar Je het vrij makkelijk over eens wordt: de grens waar beneden er zeker geen schade optreedt, en de grens waarboven er zeker wèl iets mis gaat. Wéér tussen die twee de gemeenschap zijn nonnen wil leggen, blijft dan open voor dis cussie. Een discussie waarin dingen meespelen als 'hoeveel gevallen van gezondheidsschade door lood vinden we nog aanvaardbaar' en 'hoeveel kost het om de grens lager te leggen'. Bescheidenheid Bij het praten over grenzen past trou- Van een verslaggever DEN HAAG Een 24-jarige Haagse vrouw is zonder dat het haar zeil opgevallen was korte tijd multimüjonaire geweest. V bent rijk', zei een bankemployé tegen haar toén zij geld van haar e am opnemen en de bankbediende had gelijk: er stond op het boekje een bedrag van bijna tien miljoen gulden. Het bleek allemaal een gevolg te zijn van een Jout bij Nutsspaarbank: bij de machinale verwerking van de gegevens uit het boekje maren enkele getallen in de 'SÜ ifTfi "9 m het 'vori3e teS»ed- was abusievelijk op 10.00 gsteli. De fout kon nu nog tijdig hersteld worden. wens een zekere bescheidenheid. Op de laatste zitting, vanmorgen, rappor teren Berlin, Del Castilho en Smeets een vergelijkend onderzoek naar het vermogen van degelijke laboratoria in Europa, de hoeveelheid lood in bloed te meten. Van één bloedmonster dat werd verdeeld onder 26 laboratoria kwamen gegevens terug die uiteenlie pen van 0,1 tot 0,9 mg-1. De Europese Commissie ziet het dan ook als zijn eerste taak, de meetmethoden te standaardiseren en door internati onaal overleg enige betrouwbaarheid van metingen te bevorderen. Afgezien van ddt soort moeilijkheden, in Amsterdam is in ieder geval duide lijk geworden dat op sommige gebie den nog veel te weinig onderzoek is gedaan. Met name over de gevoelig heid voor lood van kinderen, die groter schijnt te zijn dan die van volwassenen. Een belangrijke zaak, want de aanzet tot het opstellen van toelaatbare normen baseert zich voor een belangrijk deel op gegevens uit de bedrijfsgeneeskunde. En daar gaat het bijna steeds om gezonde volwas sen mannen. 'INGEN De tachtigjarige we A. A. Hartman-S talenman uit rdingen die 18 septembe rdoor een jeugdige matroos is beroofd van vijfog gulden, is woensdag in een ztëteahuis overleden. De gezondheid Ïde vrouw ging de dag na het eurde snel achteruit, weduwe - was doodsbang voor de dringer die haar een aardappelmes- op de keel hield en geld eiste der bedreiging haar te zullen do matroos, J. M. V. uit Vlaardingen, eft de overval bekend. Hij is inge- ten in het Huis van Bewaring in tterdam. ITTERDAM Volgens de algeme- rekenkamer in Den Haag zal haast maakt moeten worden met een sa- invoeging van de gemeentelijke ha- nloodsdiensten in Rotterdam en de enst van het loodswezen van het partement van defensie. Dit ou een nzienlijke besparing aan personeels- sten opleveren. In januari van dit ar wpeeps de rekenkamer al op een sparing van vijf miljoen gulden per ar als de beide naast elkaar bestaan- diensten samengevoegd zouden irden. Omdat er sinds de briefwisse- ig weinig in de bestaande situatie is randerd trekt de rekenkamer nu nieuw aan de bel. huidige situatie kan volgens de kenkamer bovendien aanleiding ge- n tot geschillen over de taakverde- g waardoor de veiligheid van de leepvaart in het gedrang kan ko- i. rijksloods komt aan boord om een lip voor de havenbekkens te lood- n, een havenloods brengt het schip t voor de wal zodat elk schip twee odsen aan boord krijgt, ■n woordvoerder van het rijksloods- ezen deelde mee dat de door de tenkamer gewenste samenvoeging bewerkstelligen is als Rotterdam i besluiten de havenloodsdienst op heffen. et betrekking tot de aard van de sparingen komt de rekenkamer tot conclusie dat die verkregen kun- in worden door een vermindering de personeelskosten. Hekwerk-puzzel 1 3 6 7 Horizontaal: 4. bezoldiging, 5. as van een molen, 6. nadeel, 7. jongensnaam. Verticaal: 1. werktuig tot het meten van de spanning van gassen enz.' 2. ba- van «Je spanning van gassen enz., 2 bakermat, 3. uit wekten. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. grondvest, 2. reder- Leto, 3. ader-Aa-nap, 4. veto-ek-alp, 5. Ier-keer-OE, 6. troep-eren, 7. ekster eva, 8. ieder-Aden, 9. transport. Verticaal: l graviteit, 2. rede-erker, 3. ode-tros-da, 4. Neroketen, 5. dra-Ee- pers, 6. vlak-eer-AP, 7. een-arre-do, 8. stal-oever, 9. toppenant LUNTEREN De christelijke be- drijfsbond HBV is de eerste bond van het CNV, die de voorgenomen aan sluiting van het CNV bij de federatie van vakcentrales heeft goedgekeurd. Dat gebeurde gisteren in de tweedaag se algemene vergadering van deze or ganisatie van werknemers in de han del, het bank en verzekeringswezen en de administratieve- en vrije beroe pen. Aan de (unanieme) beslissing, die voorafging door een zeer bewogen discussie, werd de uitdrukkelijke voorwaarde verbonden dat de HBV in zijn toekomstig beleid, zowel binnen als buiten het CNV, de 'juiste koers' zal bewaren. In dit opzicht zal, zo werd verklaard, het doen en laten van het hoofdbestuur nauwlettend worden gevolgd. De algemene vergadering keurde ook een struktuurwijziging van de bond goed, teneinde het beleid beter op de regio te kunnen afstemmen. Zo zullen in alle ondernemeningen (en/of be drijfstakken) plaatselijk vertrouwens mensen worden aangezocht, die samen met de leden van de onderne mingsraden eventuele acties zullen voorbereiden en coördineren. Voorzitter Pieter M. de Wit deelde mee, dat het plan om de contributie afdracht aan het CNV te halveren, vrij zeker de toestemming van de vakcentrale krijgt. Daardoor zal het begrotingstekort van rond 150.000 gul den met een ton kunnen worden verminderd. VOORBURG Dertig meter van de Hofpleinspoorbaan (Den Haag-Rotter dam) nabij de Broeksloot troffen weg werkers tijdens graafwerk een oudP Engelse bom aan van een meter leng te en ongeveer 40 cm diameter. De politie zette onmiddellijk de omge ving af en hield rekening met ontrui ming van een deel van de woningen rondom de laan van Leeuwensteijn Het treinverkeer reed wat langzamer, ook toen de mannen van de explosie ven opruimingsdienst het projectiel van zijn ontsteking ontdeden. Om streeks half twee de bom uit de bodem gehaald en afgevoerd. Op 23 september is onze grote Najaarspuzzel gestart die duurt tot 27 januari 1973. f 40.000aan prijzen, waaronder 10 boeken '250.000 Puzzelwoorden t.w.v. f 24,90 per stuk. Deze boeken zijn beschikbaar gesteld door Uitgeverij Luitingh N.V. Publishers te Laren. Doe mee en win een van de prachtige prijzen Van een onzer verslaggevers GOUDA Nederland is het enige land dat op dit ogenblik het post- CJoncentraitiekamp-syndroom kent. Er is in ons land sprake van een jarenlange verwaarlozing van de concentratiekamp-slachtoffers die het Hitler-regieme overleefden. Daar door heeft het KZ-syndroam in ons land zo'n Ingewikkeld karakter kunnen krijgen. Rapport gezondheidsraad: Van onze Haagse redactie DEN HAAG In ons land is een tekort aan capaciteit voor 3160 hartoperaties per jaar, uitgaande van de maximale denkbare behoef te hieraan. Dit staat in een interamadvies van de gezondheidsraad over de capaciteit van hartchirurgische centra. Zelfs wanneer er wordt uitgegaan van een minimumcapaciteit, dan nog zouden er 1200 open hartoperaties meer per jaar moeten worden uitgevoerd. Dit zei gisteren in Londen oud-ver zetsstrijder en Dachau-slachtoffer Piet Maliepaard op de jaarlijkse contactdag van de landelijke kontaktgroep van verzetsgepensioneerden. De heer Ma liepaard is nauw betrokken bij de opzet van de volgende maand te ope nen kliniek in Oegstgeest waar de mensen met een postconcentratie- kampsyndroom behandeld zullen wor den. Piet Maliepaard zei dat hij bij een studie naar het probleem in ande re landen, tot de conclusie was geko men dat alleen Nederland het KZ- syndroom kent. In bijvoorbeeld de oostblok-landen zijn de verzetsstrijders en kampslacht offers na de oorlog onmiddellijk me disch opgevangen en hebben ze een 'status' gekregen, waardoor het pro bleem zich hier niet openbaart. In Nederland daarentegen is de medische en maatschappelijke begeleiding van oud-gevangenen ver achtergebleven. De stichting '40-'45 heeft jarenlang het probleem van de psychische ver zorging van de oud-gevangenen om zeild. BELEID Gelukkig, zo signaleerde Piet Malie paard, komt daar nu een verandering ten goede in. Dat is mede een gevolg van het, overigens ongecoördineerde, beleid dat ondermeer de vereniging van ex-politieke gevangenen en de landelijke contactgroep verzetsgepensi- oneerden voerden in deze zaak. De heer Maliepaard zei dat er moeilijkhe den gerezen zijn bij de bemanning van de kliniek in Oegstgeest en dat met name prof. dr. J. Bastiaans in een zwaar dilemma is of hij de lei ding van de kliniek op zich zal nemen en zijn hoogleraarschap zal opgeven. Inspraak, aldus Maliepaard, van alle betrokkenen is dringend gewenst Op de druk bezochte jaarlijkse con tactdag werd bekend een langdurig applaus bezegelde dit beleid dat de gezamenlijke organisaties zoals Expo- ge en de landelijke kontaktgroep, eensgezind zullen blijven ijveren de vrijlating van 'de drie van Breda' te voorkomen. Daartoe is nu een cen traal orgaan van de verenigingen van oorlogsslachtoffers gevormd dat onder meer besprekingen heeft gehad met Biesheuvel en Van Agt Op de verga dering werd erop gewezen dat minis ter Van Agt (justitie) het gratiever zoek nog steeds niet afgewezen maar aangehouden heeft. 'We moeten daar om waakzaam blijven', zo werd gezegd. RELATIES Dat de relaties tussen de landelijke kontaktgroep verzetsgepensioneerden en nagelaten betrekkingen én de stichting 1940-1945 beter zijn gewor den, bleek gisteren in Gouda waar enkele afgevaardigden van de stich ting aanwezig waren. Op de vergade ring werd nog eens de aandacht ge vestigd op de zeer moeilijke positie waarin oorlogsslachtoffers verkeren die op jeugdige leeftijd invalide wer den en het vandaag de dag moeten doen met een minimum-uitkering. Er is bij de uitkering aan deze mensen nooit rekening gehouden met de maatschappelijke positie die zij na de oorlog hadden kunnen opbouwen. Zij krijgen pensioentjes naar rato van de functie die zij destijds innamen. 'Zijn onze mensen dan sullen, die zich 25 jaar na de oorlog niet hadden kunnen opwerken', zo werd opgemerkt aar voordat de regering een besluit neemt om de chirurgische capaciteit op te voeren van 2300 tot ongeveer 4000, zal Nederland zich moeten aans luiten bij de Europese studiegroep. Dit zal 180 welbestudeerde hartpatiën ten eisen die een extra belasting voor de centra betekenen, maar toch een 'goede investering" zijn om de rege ring in 1975 de juiste beslissing te laten nemen, meent de raad. Nadelig In zijn advies zegt de raad dat Jaar lijks in ieder centrum 200 operaties moeten worden verricht. 'Een aantal hartoperaties onder de 250 leidt al tot onderbezetting van de laboratoria, dus ook van de beakingscentra en opera tiekamers. Dit zal zich wreken in een onacceptabele hoge sterfte onder de patiënten gedurende de nachtdiensten weekends en vakantieperiodes. Ernsti ger nog, een te lage operatie en diagnostische capaciteit werkt nadelig op de kundigheid en vaardigheid van de chirurgen, cardiologen en anaes- thesisten (narcotiseurs) en vormt een begin van vicieuze cirkel, waarvan zowel binnen als buiten Nederland vele voorbeelden zijn aan te wijzen, aldus de raad. Uit de onderzoekstabellen van de raad kan men constateren, dat de tekorten aan mogelijkheden voor hartoperaties het grootst zijn in noord-oost Neder land en Gelderland. In het noord oosten werd maar 25 percent van het totaal geschatte patiënten geholpen, in Gelderland 41 procent Opgemerkt wordt dat 'de problematiek die zich voordoet in Eindhoven en Tilburg (waar volgens de tabellen In 1972 geen enkele hartoperatie is uitge voerd) het er niet naar doet uitzien dat hier op korte termijn sterke uit breiding van activiteit te verwachten is'. In Eindhoven en Tilburg i seen minimaal tekort aan 310 hartopera ties. Zoals bekend is ook in Utrecht door het conflict en het vertrek van de hartchirurg dat daarop volgde in 1972 geen hartoperatie uitgevoerd. De gezondheidsraad verwacht dat het aantal conventionele open hart-klep- operaties geleidelijk gaat afnemen door verbetering van de reumafcehan- deling. Maar de raad denkt dat er een stijging komt van het totaal aantal hartpatiënten dat op een operatie wacht, voornamelijk doordat er steeds meer mogelijkheden komen om op zuigelingenleeftijd al te opereren. In een telegram aan minister Stuyt van Sociale Zaken en Volksgezondheid vraagt dc Nederlandse hartpatiënten- vereniging vóór 15 oktober maatrege len te treffen om aan de wat wordt genoemd 'mensonterende toestand' in het Eindhovense ziekenhuis een eind te maken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Onder het motto 'Pers geen Zuid-Afrikanen uit' begint het comité BOA (Boycot Outspan Aktie) vandaag aan een boycot tegen de uidafrikaanse Outspan-sinaasappels. Doel van deze actie is het Nederlandse publiek en iedereen, die Zuidafrikaanse wijn, sinaasappels en andere fmitsoorten op zijn tafel heeft, ervan te over tuigen, dat de zwarte arbeid, die deze heerlijke wijnen, druiven en citrusvruchten heeft voortgebracht, gedwongen arbeid is. (ADVERTENTIE) an een onzer verslaggevers WELLE Sinds 6 september wordt 115-jarige Erika Baghus uit Brielle !naist Ze is 's morgens om onge- *r half acht, op de geworfe tijd, ar school gegaan, maar daar niet tigekomen. Het meisje is 1.67 meter ng, heeft lang, blond, ietwat sprin- erig haar, grijsblauwe ogen, en raagt een bril. Ze was gekleed in een Dnkerbruine ribfluwelen broek, een teele overhemdblouse,een paarse en een baluwgestreept jasje. Ze T'*>g witte sportkousen en bruine olières. et meisje is mogelijk In gezelschap ri de 18-jarige Peter Kleyn, die reneens wordt vermist De jongen is '2 meter lang, heeft half lang don- :r haar, een flink postuur, een vier- gezicht en helblauwe ogen Hij '°eg een bruin safaripak en een üSe coltrui. Iedereen die inlichtin- ;n kan geven, wordt verzocht zich in winding te stellen met de rijkspoli- in Bnelle (tel. 01886-2444) of de °htie in de eigen woonplaats, of met ouders van Erika Baghus (tel. 8864632). Het is je zelfbewuste smaak die het f! gezicht van je benen bepaalt. Weten wat ff 1e zoekt. En zorgen dat je 't krijgt ook. Als li je kiest uit de panty kollektie van Duet is dat j> niet moeilijk. Duet panties zijn er in 11 soorten, fi in 18 nieuwe modekleuren. En de pasvorm is altijd perfekt. Let dus maar 's op die (gouden) |i verpakking. Want 't is belangrijk om goeie t panties te kiezen nu de benen weer Ij gezien mogen worden. |i panty nylons in 11 soorten, 18 kleuren, al vanaf f. 2,95. Welke diensten? Op dit moment zijn de volgende rijksdiensten reeds ut Den Haag overgeplaatst, is men aan de overplaatsing ervan bezig of zijn (worden) zij voor het eerst In een der genoemde plaatsen gevestigd. Apeldoorn: Administratiebureau belastingen (380 man perso neel), Dienst motorrijtuigenbe lasting (455), Computerdienst belastingen (65), Bureau sys teem-analyse, programmering be lastingdienst (70), Rijkscompu tercentrum (260), Verzekerings kamer (80), Fotogrammetrische dienst van het kadaster (50), Bijhoudingsdienst rijksdrie hoeksmeting (15), Centraal te ken- en opleidingsbureau minis terie van financiën (55), Adres- seerafdeling rijksbelastingen (10), Bureau verificatie belas tingdienst (15). Groningen: centrale dienst voor In- en uitvoer (175). Afdeling rijksstudietoelagen (105), Depot technische specialisten ministe rie van defensie (Applngedam, 25). Enschede: Internationaal insti tuut iuchtkartering en aardkun de (110). Heerlen: Algemeen burgerlijk pensioenfonds (1.200), algemene inspectie dienst ministerie van landbouw (70). Hengelo: Beproevingsstation snelle reactoren (40). Leeuwarden: Kantlnedienst land- en luchtmacht (80). Lelystad: Dienst Zuiderzeewer ken (110), Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (710), Cen traal diergeneeskundig instituut (235). Als rijksdiensten die voor over plaatsing in aanmerking komen zijn de laatste tijd onder meer genoemd: het Voedselvoorzie ning- en verkoopbureau van het ministerie van landbouw, de Af deling voertuigendocumentatie en registratie van de rijksdienst voor het wegverkeer, de Admi nistratie Indonesische pensioe nen, de Commissie van proefne ming en de werkplaatsen van het ministerie van defensie, het Centraal bureau voor de statis tiek, de Hoofdafdeling bijzonder Jeugdwerk in internaatsverband, de Dienst monumentenzorg en de Radiodienst van PTT. Met de 'Boycot Outspan Aktie' wil men aantonen, dat zelfs het pluk ken en verpakken van sinaasappels geheel volgens de totalitaire wet ten van de Apartheid plaats heeft. Het comité wil bewerkstelligen, dat niemand meer kan zeggen "Wij hebben het niet geweten'. Overal kan men bejaarden, vrou wen, kinderen, gevangenen en zie ken zien werken in deze 'oogst der schande'. Nederland is een van de grootste afnemers van Outspan Apartheids sinaasappels en het zou de Neder landse consument niet ontsieren, aldus het comité, BOA, als hij zich afvroeg, hoe de mensen, die Out span plukken een menswaardig be staan kunnen opbouwen van drie kwartjes per dag; waar de plukkers de rest van het jaar van moeten leven en waarom sinaasappels doorgedraaid en vernietigd worden in een land, waar honger is? Het comité voert als motieven voor deze boycotactie van Outspan sinaasappels aan, dat deze produk- ten openlijk in onze winkels wor den uitgestald, duidelijk herken baar en tastbaar, er geen twijfel bestaat, dat het woord Outspan alleen met Zuid-Afrika verbonden wordt; er voldoende alternatieve landen zijn van waaruit sinaasap pels geïmporteerd kunnen worden, zoals bijvoorbeeld Tanzania, Zam bia, Chili en Cuba er in de perio de, waarin Outspan te koop is. voldoende Nederlands fruit op de markt is, dat rijk is aan vitamine C. Bovendien moet het Nederland se publiek, zo wordt het rijtje motieven besloten, op de hoogte komen van het feit, dat zonder de onderdrukking van de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika, er to taal geen Zuidafrikaanse sinaasap pels in de Nederlandse winkels zouden liggen. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van Mejuffrouw Maria Bok Bestuur. Direktie en Personeel Academisch Ziekenhuis Rotterdam-Dijkzlcht ALGEMENE KENNISGEVING Heden behaagde het de Here na een langdurige ziekte, toch nog onverwacht uit ons midden wgg te nemen onze lieve zorgzame Vrouw, Moe der, Groot- en Overgrootmoe der Jacoba Jonker geboren van der Plas, ln de ouderdom van bijna 79 Jaar. Katwijk aan Zee, 5 oktober 1972 Duinpad 10 Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 9 oktober des nam. 1.45 uur ln het Herv. Kerkelijk Centrum, Voorstraat 74 te Katwijk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.30 ulr op de Algemene Begraaf plaats aan de Zuidstraat te Katwijk aan Zee. HILVERSUM Jan de Vries, redac teur en adjunct-chef van VARA's re portage-dienst is bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Hij hield zich vooral bezig met onderwerpen in de sfeer van het onderwijs, recht spraak en het defensieapparaat Jan de Vries was 31 j r. Vandaag nam de Heer tot Zich in Zijn heerlijk heid onze lieve Vader, Grootvader en Overgroot vader Hendrik Zwart weduwnaar van Anna Sregelaar, in de ouderdom van 81 jaar. Op het Godslam rust mijn ziele vol bewond'ring bidt zij aan alle, alle mijne zonden heeft Zijn zoenbloed wggedaan. Mede namens verdere familie: M. W. Zwart Sdheveniinigen, 5 oktober 1972 Jumriaan Kokstraat 171 •De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 9 oktober te 1 uur op de aLgemene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Vertrék van Jurriaan Kokstraat 17rl te 12.30 uut.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11