Q33E9 8 NAC profiteert van zwakke dag verzadigd Ajax Scheidsrechter Ram woelig middelpunt Scheidsrechter hij strafschoppen fout eredivisie eerste divisie topscorers sporttoto SPORT T7/K8 Haarlem-AZ '67 2—0 FC Amsterdam-MVV 20 Go Ahead-Sparta 20 PSV-Excelsior 2—0 NEC-FC Den Ilaag 1—3 Feyenoord-FC Den Bosch 40 FC Groningen-FC Twente 03 NAC-Ajax 20 FC Utrecht-Telstar 11 Feyenoord 8 7 1 0 15 19- 2 Ajax 8 6 0 2 12 21- 5 FC Den Haag S 4 3 1 11 14- 7 FC Twente 8 5 1 2 11 10- 8 Sparta 8 4 1 3 9 22- 8 MVV 8 4 1 3 9 12- 8 PSV 8 4 1 3 9 12- 8 Haarlem 8 3 2 3 8 7-9 Telstar 8 3 1 4 7 8-8 FC Amsterdam 8 3 1 4 7 13-14 NEC 8 3 1 4 7 7-10 Go Ahead 8 3 1 4 7 8-12 FC Utrecht 8 2 3 3 7 9-16 FC Den Bosch 8 2 2 4 6 5-12 AZ '67 8 2 2 4 6 8-16 NAC 8 2 2 4 6 6-14 FC Groningen 8 0 4 4 4 4-15 Excelsior 8 1 1 6 3 2-15 Zondag: Haarlem-Utrecht. AZ67-FC Amster dam, MVV-Go Ahead, Sparta-PSV. Excelsior- NEC, FC Den Haag-Feyenoord. FC Den Bosch-FC Groningen, FC Twente-NAC, AJax- Telstar. De VolewiJckers-SC Tilburg 3—3 Fortuna Vl.-Veendam 42 Heracles-Heerenveen 11 Roda JC-Vitesse 00 Dc Graafschap-FC Dordrecht 00 Wagcningen-HVC 0—1 SC Cainbuur-Elndhoven 30 Voiendam-Helmond Sport 62 FC VVV-SVV 0—2 PEC-Fortuna SC 2—2 Wageningen 10 7 1 2 15 21-10 Vitesse 10 6 3 1 15 19-10 Roda JC 10 5 5 0 15 13- 7 Heerenveen 10 5 2 3 12 12-10 Fortuna SC 10 4 4 2 12 11- 9 Helmond Sp. 10 4 4 2 12 19-18 Eindhoven 10 5 1 4 11 10- 8 PEC 10 4 3 3 11 16-15 Volendam 10 4 2 4 10 17-12 FC Dordrecht 10 1 8 1 10 8- 6 De Graafschap 10 2 6 2 10 9- 7 SC Cambuur 10 3 4 3 10 12-11 HVC 10 3 3 4 9 13-13 Fortuna VI. 10 3 3 4 9 11-12 SVV 10 2 4 4 8 7-10 Volewijckers 10 2 4 4 8 15-21 Veendam 10 1 5 4 7 9-16 SC Tilburg 10 1 4 5 6 10-16 FC VVV 10 0 5 5 5 3-15 Heracles 10 2 1 7 5 10-19 Zondag: Dc VnlewlJckers-PF.C. SC Tilburg- Forluna VI Veendam-Heracles. Heerenveen- Roda .'C. Vile.ssc-De Graafschap. FC Dor- drocht-'.Vagcnlncen. IIVC-SC Cambuur, Elnd- hoven-Vo'endam, Helmond Sport-FC VVV, SVV-Fortuna SC. Geen wijziging in de top van de scherp schutters in de eredivisie. Alleen Schmidt Hansen slaagde erin een plaatsje hoger te klimmen door een doelpunt te scoren tegen Excelsior. Rodel i MVV i en Kreuz i Sparta) blijven lziden. 1 en 2 Redel (MVV en Kreuz fSparta) doelpunten. 3. Venneker (Sparta) 5 doelpun ten. 4-10. Cruljff en Gcr Mühren (Ajax), Van Hanegem en Rossel (Feyenoord), Bosveld (Sparta), lloogestceger (AZ 07) en Schmidt Hansen (PSVi 4 doelpunten. 11-24 Keizer. Haan en Swart <Ajax>. Hoekema en van der Kuijien (PSVi Rene v.d. Kerkhof en Jeurlng (FC Twente). De .long en Ladinsky (Feyen oord). Kramer (FC Amsterdam) Van Veen i FC Utrecht). Bonfrerc (MVV), Mansveld FC Den Haag), en Brouwers (NAC) 3 doelpunten EERSTE DIVISIE Wijzigingen hebben zich aan de kop van de toDscorerslijst in dc eerste divisie niet voorgedaan. Alleen Cambuur-spolor Zuldema kwam iels dichterbij de leldor, Gerdo Hazel- hekkc. Hij verhoogde zijn aantal tot zes treffers en deolt nu de vierde plaats rnet Van Leeuwen (Roda JC) en Heskamp (PEC). STAND: 1. Hazelhekke (Wagenlngon) 8 doel punten. 2 en :i Meurs (Wageningen) en Veenendaal (Vitesse) 7 doelpunten, 4-6 Van Leeuwen (Roda JC). Heskamp (PEC) en Zuidema (Cambuur) 6 doelpunten. 7-10 Kreekels en Van der Kerkhof (Helmond Sport). Frankel iHVC) en Prinsen i Heerenveen) 5 doelpunten. 11-17 Blotenberg iFortuna SC), Stoffels (PEC), Fiene (De Volewijckers) Hoogmoed (FC Dordrecht). Prins (Helmond Sport). Reljgersberg (Fortu na VI. i en Van Meeleren <SC Tilburg) 4 doelpunten. Een juist ingevuldo kolom van Sporttoto 9 ziet er als volgt uit: 1—1—1—1—2—2—3—1—3—3—3—1—1 Dc verdere cijfers van Sporttoto zijn: Aantal deelnemers 331.072. Inleg 1.444.951. Frijzcnbedrag ƒ011.314. F.crste. tweede, der de prijs en premie 152.803. Er hadden zich gisteravond iwec deelnemers voor de le prijs gemeld. Ad Brouwers (midden) werd na afloop gei'elio.teerd door Van Dijk (links) en Bakker. Scheidsrechter Ram in duplo. Links als hij begeleid door de politie via een achteruitgang het stadion Galgenwaard verlaat; rechts wan neer liij na de omstreden strafschop zeer gedecideerd naar de mid- Van onze speciale verslaggever BREDA 'Er wordt weliswaar vaak gezegd, dat echte profs fysiek in staat moeten worden geacht twee wedstrijden binnen drie dagen te spelen, maar dat is onzin. Een wedstrijd als tegen Independiente om de wereldbeker verwerk je niet binnen een paar dagen. Dat spreekt wel degelijk mee'. Aldus Jan van Gorp direct na afloop van het opmerkelijk verlopen duel tussen Ajax, de Europese en wereldkampioen, en het als een voorname degradatiekandidaat gekwalificeerde NAC. De Bredase formatie, per traditie op dreef tegen een der grootmachten, presenteerde zich nadrukkelijk op de voorgrond door het opper machtig geachte Ajax te verslaan: 2-0. En dat was n iet eens geflatteerd. Ajax wekte gistermiddag inderdaad de indruk van een ploeg met een mini male conditie. Natuurlijk, individueel gezien was dit matte Ajax nog altijd superieur aan de tegenstander. Maar als ploeg toonde het bepaald minder stootkracht dan de équipe van trainer Peeters. Ajax was niet gecon centreerd. Zong voor de wedstrijd in de kleedkamers nog massaal de hit 'Fill never drink again', maar zwalkte wel over het veld. Al in de opening speriode werd duidelijk, dat Ajax kwetsbaar was. Hulshoff en Gerrie Mühren. doorgaans toch twee spelers die zich in hun benadering van een tegenstander niet laten verstoren door eerder gerealiseerde resultaten, acteerden zo slordig, dat de verbaasde Stanley Bish tweemaal achtereen voor Stuy verscheen. Hij scoorde niet, maar die openingen waren wel teke nend voor de instellingen der Ajacie- den. Trainer Kovacs: 'Tijdens de war ming up merkte ik het al op. Er was geen inspiratie, geen spirit. Zo had ik Ajax nog nooit meegemaakt'. Een afdoende verklaring voor de vol gens Kovacs niet te tolereren houding van Ajax was er niet. Maar het is logisch, dat er schuchter op de ener- glevrctende duels om dc wereldbeker werd gewezen, ltuud Krol: 'Uiteraard is het feit. dat we donderdag de wereldbeker hebben gewonnen van in vloed geweest. Geestelijk heb je een verzadigingspunt bereikt. De Europa Cup is tweemaal veroverd; nu ben je ook nog wereldkampioen geworden. Dan is het moeilijk een ploeg voor een confrontatie met NAC op te pep pen'. Kovacs nogmaals: 'Het moet nu wel overduidelijk zijn. Inschrijven op de tweekamp om de wereldbeker kost je punten. Zoals eerder bij Feyenoord het geval was'. NAC realiseerde zich aanvankelijk niet. dat Ajax in deze vorm een te pakken opponent vormde. De ploeg leek geschrokken van het zwakke verweer van de Amsterdamse forma tie. Durfde slechts behoedzaam enig initiatief te ontwikkelen, maar voelde zich pas veilig als de verdediging met acht negen man werd opgetrokken. Ben Peeters: 'De ploeg heeft zich in het begin bewust behoudend opge steld. Er was geen zelfvertrouwen. Pas toen bleek, dat er wel degelijk mogelijkheden tegen Ajax aanwezig waren werd er lef getoond'. Door die voorzichtige uitgangspositie kon het zelden accelererende Ajax toch een offensief ontwikkelen. De ploeg be woog echter te weinig om de door Vermeulen knap georganiseerde de fensie te ontregelen. Johan Cruijff, op de plaats van Arie Haan spelend ver wijl .Jan Mulder als spits fungeerde en Johnny Rep Sjaak Swart verving, was daar evenmin toe in staat. Hij werd door Dierickx goed geschaduwd en kon door het plaatsen van demar rages evenmin collega's in een vrije positie manoevreren. Cruijff: 'NAC bleef hangen. Weigerde collectief de aanval te zoeken. Als de ploeg zich in de defensie ophield was de voorste BELGRADO (ANP) De serie strafschoppen aan het einde van de wedstrijd PanathinaikosCSKA Sofia (1-2 cn 2-1 na verlenging) woensdagavond gespeeld voor het toernooi om de F.uropese beker voor landskampioenen is voortijdig be ëindigd. Dit heeft Kosta Popovic. de Joegoslavische waarnemer van de UEFA bij de wedstrijd bekend gemaakt. 'Scheidsrechter Lipatov'. zei Popovic. 'heeft een enorme blunder gemaakt door de serie strafschoppen te beëindigen bij de stand 3-2 voor CSKA onmiddellijk nadat Panathinaikos zijn vierde strafschop had ge mist'. Popovic vertelde zaterdag dat de Grieken op dat moment nog steeds een theo retische kans hadden gelijk te eindigen in de eerste serie strafschoppen, wan neer de Bulgaren hun vierde en vijfde kans hadden gemist en Panathinaikos uit de laatste strafschop had raak geschoten. De heer Popovic ontkende nadruk kelijk dat CSKA zijn vierde strafschop had genomen en benut, zoals scheids rechter Lipatov had beweerd. Popovic: 'Er zijn in totaal slechts zeven strafschop pen genomen, de vierde van CSKA heeft niet plaats gevonden. Ik heb de Euro pese voetbalunie over deze affaire uitvoerig ingelicht. Ik verwacht dat de be slissing over hei protest van Panathiaikos tijdens de vergadering van de UEFA op 7 en 8 oktober zal worden genomen.' spits maar dertig meter van zijn eigen doel verwijderd. Dan heeft het weinig zin om in de diepte te sprinten, want je trekt dan überhaupt geen gaten. Temeer niet, daar Rep van nature de drang heeft naar binnen te trekken en .Jar, Mulder veelvuldig naar de vleugels zwenkt. De driehoek Mulder- Rep-Cruijff biedt wel perspectief. Daar toe deze prestatie niets aan af. Er schuilt voldoende klasse in'. Toen Ajax direct na de pauze op een hoger toerental overschakelde (Krol: 'Kovacs was tijdens de rust nijdig. Hij heeft ons toen stevig aangepakt. 'Een schande', riep hij) scheen NAC de comfortabele 00 stand niet langer te kunnen consolideren. Blankenburg (na een voortreffelijk eentwee met de niet teleurstellende Mulder). Mulder en Rep testten de kwaliteiten van doelman De Jong, die fraai reageerde. Ben Peeters: 'Die periode was nog het moeilijkst. En het belangrijkst. Als je daar doorheen komt kweek je zelfver trouwen. En het verliep precies als ik verwachtte. Plotseling was er flair. Werd de contra-attacque vloeiend en snel uitgevoerd. Deze ploeg kan meer dan algemeen verondersteld wordt. Er kan tactisch erg goed gevoetbald wor den, als er maar concentratie is. Die is er, als de tegenstander Ajax heet'. De coupe van het laaggeplaatste NAC werd ingeluid door een treffer van Brouwers, die eei. actie van de werve lende Bish klinisch afrondde. De Bre dase formatie liep later nog verder uit door diezelfde Brouwers. De front linie speelde toen het numerieke voordeel van vier tegen twee (Blan kenburg en Krol.) en een aanstormen de Jan Mulder knap uit. Mulder probeerde zijn defensie te assisteren, toen de middenlinie volkomen verstek liet gaan. Mulder: 'In mijn enthousi asme maakte ik alleen een grote fout. Op het moment, dat Blankenburg en Krol Brouwers buitenspel wilden zet ten. stapte ik niet mee. Daardoor kon Brouwers nog vrij eenvoudig scoren'. Het krampachtig opererende Ajax zag ook daarna geen kans de achterstand te verkleinen. NAC hield de dekking goed gesloten en wist zich in de rug altijd gesteund door de met Van Gorp (de eerste wedstrijden van het seizoen nog in het B-elftal optredend, maar later toch weer opgeroepen) excelle rende Vermeulen, die Aty Graaumans als ausputzer verving. Een belangrijke wissel, want juist op de stek van Daan Schrijvers was de Peeters-elf kwetsbaar. Peeters: 'Ik heb er voor de wedstrijd met Graaumans over gespro ken. Mijn keuze gemotiveerd. Tegen Ajax met de sterk koppende Mulder en Hulshoff kon ik Graaumans een Quaars en Graumans kunnen niet verhinderen dat Jan Mulder op doel van NAC kopt. De miljoenen front linie van Ajax slaagde er ui Breda echter geen enke le keer in te scoren. voudig niet handhaven. Je kan hem nu eenmaal niet meer lengte geven'. Arie Delmotte: 'Ajax speelde het ook dom. Het nam te grote risico's. Huls hoff en Neeskens werden naar voren gedirigeerd, maar als er gevaar dreig de was er niemand bereid om hulp aan de afweer te verlenen'. NAC profiteerde van een black-out van Ajax. Maar om te stellen, dat de Bredase formatie alleen kon winnen, omdat de tegenstander een niet-repre- sentatieve prestatie leverde zou af breuk aan de Bredase verrichting doen. Want NAC manifesteerde zich als een openbaring. Na enkele minder fortuinlijke wedstrijden was de ploeg aanvankelijk angstig, maar naarmate het duel vorderde kwamen de speci fieke capaciteiten van de ploeg tot uitdrukking: een gesloten verdediging, een defensief georiënteerd middenveld, en een rappe, technisch zeker niet minderwaardige, frontlinie. NAC is in zijn element als er balbezit is; de tegenstander verleid kan worden tot risico's waarna er (Quaars!) plotseling een dieptepass vlgt. De ploeg is mentaal alleen zwak. Peeters: 'Er wordt vaak te 'lief' gespeeld. Het verschil tussen een uit- en een thuis wedstrijd is veel te groot. Soms sluit ik in een uitwedstrijd na t.ien minu ten mijn ogen-zó slecht draait het dan. Deze overwinning kan van grote betekenis zijn. al ben je geneigd de waarde ervan te overtrekken. Maar in deze periode met enkele zware wed strijden zijn die twee punten erg belangrijk. Volgende week moeten we naar Twente. Als we na een nederlaag tegen Ajax ook die wedstrijd hadden verloren zouden we vier punten heb ben verzameld in negen wedstrijden. Dan krijg je het uiteraard benauwd'. Ajax tenslotte maakte zich niet over matig druk over de nederlaag. Wim Suurbier sprak luchthartig van 'zo weten we tenminste ook weer wat verliezen is'. En Ruud Krol: 'Deze nederlaag kan wel eens heilzaam wer ken. We staan na acht'wedstrijden- drie punten achter op Feyenoord. We moeten er dus hard aan gaan trek ken'. NAC—Ajax. 2—0 (0—0) 62. Brouwers 1—0. 70. Brouwer* 20. Scheidsrechter: Van der Krnft. Toeschouwers: 13.500. Quaars; Bouman, Bish (Van Dijk), Brouwers. Ajax: Stuy; Suurblers, Hulshoff. Blanken burg. Krol: Neeskens, Cruijff (Arnold Mühren). Gcrrla^Milhren; Rep. Mulder. Kei- JOHN LINSE Telstar via omstreden, maar formeel juiste strafschop, naar verdiend gelijkspel tegen FC Utrecht Van onze speciale verslaggever UTRECHT Vijfentachtig van de negentig minuten fungeerde FC Utrecht-Telstar als een onwel kome slaappil. Toen barstte het tumult los, was de chaos in luttele minuten compleet. De fel omstre den strafschop, die scheidsrech ter Bart Ram aan Telstar toeken de en waardoor de formatie van trainer Jan Rab alsnog op 1-1 kon komen betekende het sein voor het zoveelste woelige einde van een wedstrijd in het Utrecht se stadion Galgenwaard. Direct na de beslissing van arbiter Ram (32) raakte alles wat Utrecht was buiten zinnen. Trainer Bert Ja cobs stormde woedend het veld op. wilde Ram belagen, maar werd daar net nog op tijd door zijn speler? van teruggehouden. Bierblikjes en zitkus sens zoefden door de lucht; 'suppor ters' aan de andere zijde van het terrein vernielden in enkele tellen het metershoge hek. Haastig toege snelde politie zelfs te paard slaagde er met de grootste moeite in een massale opmars van de woeste massa te voorkomen. De rellerige sfeer zou nog anderhalf uur voortduren. Want nadat Ram na een korte onderbreking ('Ik ben niet van plan geweest de wedstrijd te staken. Toen ik eenmaal zag dat de politie afdoende optrad heb ik ge woon gewacht tot wc weer konden beginnen') de wedstrijd liet uitspelen, hielden de volgelingen van FC Utrecht een kwalijke traditie hoog. Duizenden mensen verzamelden zich voor de poorten. De politie sloeg en kreeg klappen, ruiten van de kleedka mers en de spelersbus van Telstar sneuvelden De Amsterdamse scheids rechter moest tenslotte via een achter uitgang èn beschermd door leden van de hondenbrigade de vlucht voor de fanatieke massa nemen. Inmiddels brieste Utrecht-trainer Bert Jacobs een aantal volzinnen, die hem na publicatie een zware straf zouden opleveren. Een meter verder haastte mr. Brouwer, voorzitter van de FC Utrecht, zich het optreden van de emotionele trainer via een communi qué te verwerpen. Brouwer: 'Het ge drag van onze trainer na de beslissing van de scheidsrechter moeten we ten zeerste afkeuren. We staan zeker niet achter zijn reactie en zullen dan ook corrigerende maatregelen treffen.' De 'aanval' van Bert Jacobs op een scheidsrechter is niet nieuw. Twee jaar geleden werd hij door de KNVB gestraft naar aanleiding van uitlatin gen aan het adres van scheidsrechter Boosten. Dit keer was niet alleen de betrokken arbiter, maar de gehele scheidsrechterswereld het doelwit van zijn emoties. En al die opwinding ontstond over een weliswaar zeer discutabele maar begrijpelijke beslissing van Bart Ram. die zijn tweede duel in de eredivisie leidde en deze zomer met nog twee andere door de scheidsrech- terscommissie als talentvol gekwalifi ceerde jongeren op de a-lijst werd geplaatst. Ram kende de strafschop toe, nadat Co Adriaanse, verdediger van FC Utrecht, tegen zijn directe opponent Kees van Kooten een over treding had gemaakt. Net binnen het strafschopgebied duwde Adriaanse bij een hoge bal de zwaarlijvige Telstar- spits van zich af. Op zich was de overtreding geen strafschop waard. Een elegantere op lossing was geweest, als de scheids rechter op de zestien-meterlijn een vrije trap voor Telstar had gegeven. Desondanks: formeel had Ram het grootste gelijk van de wereld. Hijzelf over de (te) zware straf: 'Ik zag duidelijk, dat die speler van FC Utrecht zijn tegenstander vasthield. Ik stond er vlak bij. Zo'n overtreding is een strafschop en niets anders. Ook mijn grensrechter. Van der Scheur, zag een zuivere overtreding binnen het strafschop-gebied.' Co Adriaanse: 'Ik sprong gewoon de lucht in. Van Kooten viel zomaar.' En de Telstar- aanvaller: 'Ik werd aan mijn arm naar beneden getrokken. Een duidelijke overtreding. Toch had ik liever twee gewone kansen benut.' Frans van Es sen, die de strafschop voor Telstar mocht maken: 'Die penalty was volko men terecht. Maar we hadden de wedstrijd al veel eerder in ons voor deel moeten beslissen. Die 11 is dan ook meer dan verdiend. Overigens vond ik de scheidsrechter uiterst cor rect leiden. Hij toonde een goede samenwerking met zijn grensrechters. En dat zie je tegenwoordig weieens anders.' Ook Bert Jacobs wilde weinig aan het resultaat afdwingen. 'Al vind ik de beslissing om een strafschop te geven wel waanzinnig. Ik ben zelf bestuurs lid van de Vereniging van Oefenmees- ters. Het wordt tijd dat alle bij het betaalde voetbal betrokken organisa ties gezamenlijk eens over de arbitra ge gaan praten. Want dit lijkt ner gens op.' Ondanks de woelige apotheose mag FC Utrecht blij zijn met dit gelijke spel. De formatie heeft nog steeds niet het ritme van het vorig seizoen teruggevonden en toont op beslissen de moment een schromelijk gebrek aan overtuiging en zelfvertrouwen. Pas diep in de tweede helft leidde een schitterende combinatie tussen Van Veen en Cabo (vervanger van Coté) tot de openingstreffer. De korte één-twee bracht Cabo vrij voor doel man Van der Meeren, die tegen het harde en hoge scbot kansloos bleek. Utrecht kreeg verder weinig uitge speelde kansen. Het gebrek aan stoot kracht in de aanval wordt door het gemis van een schutter nog verhoogd. Van Veen staat noodgedwongen in de spits, maar kan zijn kwaliteiten kort achter de aanval aanzienlijk beter ont plooien. FC Utrecht inmiddels al weken geconfronteerd met de lacune van een doelpuntenmaker wil in de tweede transferperiode dit pro bleem oplossen. Jacobs was afgelopen woensdag aanwezig bij het Europa Cup-duel tussen FC Brugge en het Zweedse Atvidaberg en gaat in de komende dagen naar Zweden om mei dc vaardige spits Etström te onder handelen. Ook zijn ploeggenoot Sand- berg zou voor een transfer beschik baar zijn. Jacobs: 'Ik betreur alleen de manier waarop Telstar die gelijk maker kreeg. Maar onverdiend was het gelijke spel voor die ploeg beslist niet.' En Telstar-trainer Rab: 'Al lang voor dat Utrecht het doelpunt maakte had den we een ruime voorsprong moeten nemen. Door het gedrang heb ik de overtreding van Adriaanse niet ge zien. Achteraf kan je zeggen, dat we de strafschop gezien ons spelpeil dik verdiend hebben.' FC Utrcchl-Tclstnr J—I (0—0) 71. Cabo 1—0, 85. Van Essen 1—1. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 8.000. FC Utrecht: Henriksen: Van Oudenallen, Adriaanse. Van Stijn. Van Hulssteden: Olsen, Coté (Cabo), Bonslnk: Seemann. Van Veen, Van Belzen (Wilschut). Telstar: Van der Moeren, Drlessen, André, Zwaan. Van Essen: Bijl. Van Egmond. De Vries. Bond. Van Kooten. Stout. GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8