Cairo en Moskou nader tot elkaar Japan wil nu vrede met Sowjet-Unie sluiten Bloedig weekeinde in N.-Ierland: 17 doden Wilson zou uit politiek willen Amin stuurt minister naar vredesoverleg Veel stemming op W aarheidf estival KIEZE\ EN DELEN Mogelijk gesprek Bresnjew. Sadat en Assad in Üamaseus Trein ontspoort in Zuid-Afrika: zeker 48 doden Kankerverwekkend fenol in de Rijn Engeland en IJsland paan weer nraten TROUW /KWARTET MAANDAG 2 OKTOBER 1972 BINNENLAND /BUITENLAND T5 /K7 door p. 1. van enk Polarisatie Na lijsttrekkers, partijvoorzitters en andere belanghebbenden zijn wij de allerlaatsten om het gewicht te onder schatten dat moet worden toegekend aan de partijvergaderingen die de af gelopen dagen zijn gehouden. Resolu ties, moties en besluiten die op zulke bijeenkomsten worden gemaakt, bepa len de richting van de politiek. Maar al staan, zoals vandaag, de klanten er vol van veel nieuws valt er niet in te ontdekken. Als de politieke partijen in redelijke mate aan hun doel beantwoorden en dat doen zij in Nederland dan wordt in die resoluties vastgelegd wat er al was: zij fixeren gevoelens en gedachten uit de aanhang in een soort tussenstand, die de werkelijkheid over het algemeen aardig goed dekt. Over de achtergronden en aard van die gevoelens en gedachten wordt op partijvergaderingen weinig onthuld. Daarvoor moet je zijn op een bijeen komst als die van SSR-relinisten vrijdag in Lunteren waar prof. Steenkamp een bezorgd verhaal heeft gehouden over de polarisatie en daar mee tot een discussie aanleiding heeft gegeven van een niveau dat in dit land alleen anti-revolutionairen en so cialisten schijnen te kunnen opbren gen. Het verhaal van Steenkamp was be zorgd van toon in onze krant van zaterdag is er uitvoerig over bericht. Het had iets van een klacht van een teleurgesteld minnaar: Steenkamp heeft de PvdA niet genoemd, maar van begin tot eind kwam over dat hij de samenwerking van progressieven en confessionelen niet meer ziet zit ten en hoezeer dat de PvdA kwalijk neemt. Er was ook gekwetstheid in zijn verhaal: namelijk over de vernie tigende kritiek die uit progressieve hoek is uitgestort over de nota (de nota van Steenkamp) van de contactraad en tenslotte ontbrak ook de boosheid niet, handig verborgen achter de smalende kreet: samen rege ren, ja gezellig! vrij, maar wel juist vertaald: met zulke mensen valt niet te praten, laat staan te werken. En nu moest de PvdA het allemaal zelf maar weten: de polarisatie ver scheurt het land, de maatschappelijke orde gaat eraan als er geen bereid heid meer is, met elkaar op een gemeenschappelijke basis te praten, als de oppositie geen tegenspel in samenspel wil leveren. De PvdA werd n ie', genoemd, maar het was wel erg met haar gesteld, het begon er een beetje op te lijken alsof zij de wortel van alle kwaad was. Steenkamp zei er niet bij dat de houding van de PvdA en van Den Uyl niet het begin maar het eind van een ontwikkeling, niet een bedenksel maar de uitdrukking van iets. Den Uyl leidt niet, hij vertolkt. "Wat is het precies hetgeen wordt vertolkt? Steenkamp is er niet aan toegekomen, daarvan een aanduiding te geven. Het is de polarisatie, jazeker, maar waar komt die dan precies van daan? Er is veel irritatie in de samen leving, nou, dat zal waar wezen, maar hoe komt die er? Wij tasten in het duister. De antirevolutionaire SSR-reunisten, die met Steenkamp in duscussie tra den, hebben wel enige moeite gedaan om dit soort vragen te beantwoorden. Aantjes en mr. Prins vroeger di recteur van de dr. A. Kuyperstichting legden ootmoediglijk een van de oorzaken bloot die ertoe hebben ge leid dat de irritatie zich vooral tegen de confessionelen richt: de houding van de christelijke partijen jegens de doorbraak-christenen in 1946 was ook zo mooi niet. Dat zij nu in de PvdA zitten is de vrucht van gepolariseerd handelen anderzijds, zei Aantjes. Hoogendijk, tegenwoordig de eerste man van de Kuyperstichting, plaatste ook een opmerking die we van Steen kamp gaarne hadden gehoord: in de PvdA aldus Hoogendijk vibreert de moderne tijd op zijn hevigst. Met andere woorden: wat daar gebeurt weerspiegelt hetgeen vandaag de dag bij grote en interessante groepen van mensen leeft en kan daarom niet serieus genoeg genomen worden. Hoogendijk voegde daaraan toe dat een eerste zorg zou moeten zijn, hoe de PvdA als concentratiepunt van bui ten-parlementaire bewegingen weer kan worden gewonnen voor het gou vernementele. Hoogendijk heeft be grepen dat de reële polarisatielijn niet loopt tussen links en rechts, voor en achter of boven en onder, maar tus sen enerzijds de tobbers, die ondanks fouten en teleurstellingen, moeizaam priegelen en millimeters winst zich blijven ophouden in het centrum waar geregeerd kan worden en ander zijds de ongeduTdiigen en compromis lozen die zich vermoeid of tierend uit dat centrum hebben verwijderd. Het is de scheidslijn tussen schone be loften en vuile handen, om een woord van KVP-voorzitter De Zeeuw te cite ren. Verwijdering Uit dit alles fcal blijken dat er bij de ARP, althans in de top, meer begrip bestaat voor de houding van de PvdA dan bij Steenkamp en, mag je wel zeggen: bij de KVP. Maar het gekke is dat de KVP zich meer dan de ARP op de stoep van de PvdA ophoudt om te worden binnengelaten. Dat komt omdat de ARP een echte partij is, met een eigen verleden een eigen sfeer en een organisatie die een ver bluffende reserve aan intellectuele mankracht heeft opgeleverd. De voor waarden die de progressieven hebben gesteld voor een gesprek met de con fessionelen zijn door de anti-revolutio nairen schamper ontvangen: dergelij ke eisen in te willigen, staat voor hen gelijk aan: lid worden van de PvdA en daar hebben wij weinig zin in. De KVP is daarentegen nauwelijks meer een partij, zij loopt op haar laatste benen. Een eigen sfeer ontbreekt blijkbaar, anders zou het de PvdA BEIROET (AP, UPI, Reuter) Dc kloof tussen de Sowjet-Unie en Egypte lijkt 11a tien weken gespannen betrekkingen en een woordenstrijd over en weer wat nauwer te gaan worden. an goed ingelichte zijde in de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren vernomen, dat tie Russische partijleider Leonid Breznjew in Damascus een topconferentie zal houden met president Anwar Sadat van Egypte en diens collega Hafez AssadyVan Syrië. Die conferentie zou nog in oktober gehouden worden. Assad heeft don derdag en vrijdag in het geheim een tweedaags bezoek aan Moskou ge bracht. Na overleg met de Russische leiders is hij rechtstreeks van Moskou naar Cairo gevlogen voor overleg met Sadat en diens top-adviseurs. Zater dagmorgen is Assad in Damascus te ruggekeerd en enkele uren later meldde het persbureau voor het Mid den-Oosten, dat de Egyptische pre mier Aziz Sidky op 16 oktober naar Moskou zal gaan. Sommige waarnemers in Beiroet me nen, dat Sidky's komende reis cr op wijst, dat zowel Moskou als Cairo er op gebrand zijn de meningsverschillen uit de weg te ruimen. Volgens een krant in Beiroet is het waarschijnlijk, dat de Russische president Podgorni of premier Kosygin naar Cairo zullen gaan na het bezoek van Sidky aan Moskou. Maar het Libanese blad el Anwar, da tsterke banden met Cairo heeft, achtte een topconferentie tus sen de Sowjet-Unie, Egypte en Syrië waarschijnlijker. De leider van de extreme Joodse Defensie Liga, rabbijn Meir Kahane, secretaris Schneider van deze bewe ging en nog een derde persoon zijn gistermorgen in Tel Aviv gearres teerd, zo is van de zijde van de politie van Tel Aviv vefnomen. Zij worden ondervraagd in verhand met de smokkel van wapens naar België voor contra-terreur tegen dc Palestij- nen. JEMEN Zuid-Jemen heeft zijn troepen gelast het vuren aan de grens met Noord- Jemen te staken. Het Iraakse persbu reau, dat dit gisteren vanuit Aen meldde, zegt, dat premier Mohammed Ali Nasser van de Volksrepubliek Hafez Assad Zuid-Jemen een desbetreffende bood schap heeft gezonden aan de bevel hebber van de strijdkrachten in de Arabische Republiek (Noord-) Jemen. Premier Ali Nasser heeft voorts aan gedrongen op de vorming van een gezamenlijke commissie om de oor zaak van het vorige week dinsdag ontstane incident te onderzoeken. Ra dio-Aden verklaarde, dat een positief antwoord uit Sanaa de hoofdstad van Noord-Jemen, de pogingen zou torpe deren van het internationale imperia lisme en bepaalde Arabische kringen om de twee Jemenitische staten tegen elkaar op te zetten. Volgens Zuid- Jemen zit Saoedi-Arabië achter deze zaak. Zuid-Jemen, zo wordt verder ver klaard. zal de bemiddelingscommissie van de Arabische Liga alle faciliteiten verlenen, wanneer zij deze week, ver moedelijk woensdag, naar Aden komt. De commissie gaat ook naar Sanaa. De afgelopen vijf dagen is aan de grens tussen de twee Jemens hevig gevochten. STRIJD De ambassade van Noord-Jemen in Beiroet meldde gisteren nog felle strijd. In de verklaring van de ambas sade wordt ontkend, dat Noordjemeni- tische troepen het Zuiden hadden aan gevallen. Een functionaris in Aden vprklaarde echter het tegendeel. Vol gens hem hebben Noordjemenitiseh* troepen dorpen in Zuid-Jemen bescho ten. De betrekkingen tussen de twee lan den verslechterden vorig jaar na be schuldigingen over en weer over infil traties door saboteurs en 'huurlingen' in eikaars gebied. Verder zegt Sanaa, dat 65 Noordjemeniet»»n «ijn ver- moord. nadat zij Zuid-Jemen waren binnengelokt. Waarnemers geloven echtei. dat de wrijving een andere oorzaak heeft, die ligt in de politieke verschillen tussen de twee landen. Noord-Jemen, dat een behoudend be stuur heeft, is door Zuid-Jemen her haaldelijk ervan beschuldigd conserva tief te zijn, terwijl Sanaa het zuiden verwijt marxistisch te zijn en een 'vreemde ideologie' in het Arabische gebied te, hebben geïmporteerd. BELFAST (Reuter, AFP) In Noord-Ierland zijn in het afgelopen weekeinde bij vele schietpartijen zeventien doden gevallen, vier Britse soldaten en dertien burgers, onder wie volgens de Britten zeker vier leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger. Zelfmoord mislukt Een 47-jarige Amerikaan in Hous ton. Texas, probeerde arrestatie te voorkomen door van een ge bouw van vier verdiepingen te springen. Een politieman kon hem nog net op tijd grijpen. JOHANNESBURG (Reuter. UPI. AP) In Zuid-Afrika zijn vrijdagavond 48 mensen omgekomen en 144 gewond geraakt toen een trein ontspoorde en in een beek terecht kwam. Alle doden waren zogenaamde kleurlingen, men sen die zowel blanke als Afrikaanse voorouders hebben. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan te hard rijden in een bocht. De doden vielen in de eerste wagons, die gereserveerd waren voor niet-blanken. NEW DELHI (AP) De Indiase regering heeft gemeld, dat haar troe pen gisteren betrokken zijn geweest bij een vuurgevecht met Pakistaanse soldaten bij de bestandslijn in Kasj mier. Dit zou de tweede achtereenvol gende dag zijn geweest, dat er schoten tussen Indiërs en Pakistani zijn ge wisseld. Japanse premier thuis enthousiast ontvangen TOKIO (Reuter, UPI. AP, AFP) Japan gaat nu streven naar een vredesverdrag met de Sowjet-Unie. Dit heeft de Japanse premier Kakoeei Tanaka zaterdag in Tokio gezegd, toen hij daar terugkeerde van een triomfantelijk bezoek aan China. WIESBADEN (AFP) Het parket van het Duitse Wiesba den heeft bekendgemaakt, dat jarenlang een grote hoeveelheid industrieel afvalwater in de Rijn is geloosd, die in hoge mate kankerverwekkende fenol bevatte. De lozing is volgens het parket geschied in de nabij heid van bassins waaruit Wies- baden een deel van zijn drink water betrekt. De chemische fabriek 'Albert', een filiaal van Hoechst, zou ver antwoordelijk zijn voor deze watervervuiling. Tegen de di rectie is een klacht ingediend en voor twe-i leidinggevende functionarissen van het bedrijf, de man die belast is met de veiligheid en dc produktiechef, dreigt een gevangenisstraf van twee jaar en een maximale boe te van 100.000 gulden. De Duit se gerechtelijke autoriteiten la ten een onderzoek instellen naar de mate, waarin de ge zondheid van honderdduizenden mensen langs de Rijnoevers eventueel bedreigd is door het drinken van vervuild water. Intussen hebben de Albert-fa- brieken grote tanks laten plaat sen om het fenol-bevattende wa ter op te vangen. Deze tanks worden daarna met vrachtauto's naar een zuiveringsinstallatie vervoerd, waar de gevaarlijke stoffen in het water worden geneutraliseerd. niet zo makkelijk vallen, de werkne- mersaanhang van de KVP te ver vreemden. De KVP-top meent daarom dat die aanhang alleen weer kan worden ge bonden door weer met de PvdA te regeren. De houding van de ARP verschilt zozeer van die van de KVP, dat verwijdering in het christen de mocratische kamp weer zichtbaar is geworden. De ARP heeft als echte partij de vorming van een ongedeelde kamerfractie die direct na de verkie zingen zou moeten optreden, tegenge houden. Deze ar-trap op.de rem (na een jarenlange politiek van vertragen en baasspelen) is door KVP-leiders de drup geweest die de emmer deed overlopen. (Dit is het waarover De Zeeuw en Steenkamp zo boos zijn geworden, zoals vrijdag in ons verhaal over de 'omgekeerde wereld' had moe ten staan in een alinea die er door het wonder van de techniek is uitge vallen De KVP heeft zaterdag laten weten dat zij met de progressieven wil sa menwerken, désnoods zonder ARP en CHU. Vreemd genoeg hebben de pro gressieven nu min of meer de toekomst van de christen-democratische samen werking in handen. Wanneer zij het kunnen opbrengen, toe chietelijk te zijn jegens de KVP, dan zou het tussen KVP, ARP en CHU afgelopen kunnen opbrengen, toeschietelijk te KVP afstoten, zit er voor De Zeeuw niets anders op, dan weer dikke vrienden met de twee protestantse zusterpartijen te worden. MOOK Bij een verkeersongeval in Mook is gisteravond de 28-jarige A. Ohoiloenlin uit Bemmel om het leven gekomen. De twee kinderen die bij hem in de auto zaten zijn zwaar ge wond naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen overgebracht. 'Er is een Japans spreekwoord, dat men niet één konijn kan vangen als men er twee najaagt. Wij concentreer den ons dus op normalisering van de betrekkingen met China. Het ministe rie van buitenlandse zaken benadert nu de functionarissen van de Sowjet- Unie om voorbereidende besprekingen te beginnen', aldus Tanaka. Hem werd in Tokio een enthousiaste ontvangst bereid, dat niet onder deed voor de uitgelaten stemming bij zijn vertrek uit de Chinese stad Sjanghai. Tanaka is zes dagen in China geweest en heeft daar een vredesverdrag met Pe king gesloten en de basis gelegd voor herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen de twee landen. Volgens Tanaka waren de besprekin gen met premier Tsjoe En-lai van China soms verhit geweest, speciaal waar het de toekomstige betrekkingen van Japan met Formosa betrof, maar zij waren tot volledig begrip geko men. China zou er mee hebben inge stemd, dat Japan culturele en econo mische betrekkingen met Formosa blijft onderhouden. Onmiddellijk na het bekend worden van de resultaten van het Japans-Chinese overleg, heeft Formosa de diplomatieke betrekkin gen met Tokio verbroken. In een verklaring van Formosa werd onder meer gezegd, dat de 'perfide acties van de Japanse regering' geen andere keus lieten. Japan moest de volledige verantwoordelijkheid voor de breuk- dragen. Volgens welingelichte kringen wil Formosa wel de culturele en economi sche betrekkingen met Japan handha ven. Een minderheid in de regering van Formosa zou ervoor zijn geweest nu alle banden met Tokio te verbre ken. De normalisering van de betrekkingen is zowel in China als Japan enthousi ast ontvangen. Een zingende en dan sende menigte heeft zaterdag in Sjanghai afscheid genomen van pre mier Tanaka. Op het vliegveld deed Premier Kakoeei Tanaka premier Tsjoe En-lai hem uitgeleide. Daarna keerde de Chinese premier naar Peking terug, waar hij door meer dan 5000 mensen werd toege juicht. Een soortgelijke ontvangst viel Tanaka bij zijn aankomst in Tokio ten deel. Hij verklaarde daar. dat Japan niet van plan was een super macht te worden. 'Wij de Japanners en de Chinezen, zijn niet van plan een machtsblok te vormen om de uitdaging vergrote Europese Economi sche Gemeenschap tc beantwoorden'. De Volksrepubliek China heeft giste ren zijn 23ste verjaardag gevierd met feesten in parken, een felle aanval op de Sowjet-Unie en een vriendelijk woord voor Amerika. In een hoofdar- Labour begint vandaag jaarcongres LONDEN (AP) De voormali ge Engelse premier Harold Wil son heeft vrienden laten weten, dat hij wellicht de politiek zal verlaten als de Labour partij zich geheel tegen het lidmaatschap van de EEG zou verzetten. De kwestie zal zeker ter sprake ko men op het partijcongres in Blackpool dat vandaag begint. Al zaterdag verza melden zich daar honderden gedele geerden uit alle delen van het land. Vertrouwelingen melden nu, dat Wil son er al lange tijd over denkt zich terug te trekken als leider van de Labour partij. Zij zeggen, dat hij vermoeid is geraakt na bijna dertig jaar actief aan het politieke leven te hebben deelgenomen. Hij zou graag een academische positie aanvaarden, een funktie waarvoor hij is opgeleid. De 56-jarige Wilson was zaterdag niet bereikbaar om op dit bericht commen taar te geven. De labourpartij is verdeeld over de houding die moet worden aangeno men jegens het lidmaatschap van cle EEG dat op 1 januari van kracht wordt. Het officiële standpunt van dc partij Terwijl op tal van plaatsen vuurge vechten werden geleverd, speculeerde men druk over een mogelijk nieuw bestand na een vredesgebaar van het IRA via een vraaggesprek in de Lon- dense Sunday Times. In dit vraagge sprek noemde een van de IRA-leiders. Rory O'Brady, als voorwaarden van IRA-zijde om nieuwe vredesinitiatie ven te bespreken: erkenning, dat cle Provisionals een stem moeten hebben bij eventuele toekomstige besprekin gen over de toekomst van Noord- Ierland en opheffing van de wettelij ke bepalingen, die verhinderen, dat liet IRA en zijn aanhangers als open lijke politieke partij optreden. Over vroegere voorwaarden, als beëindiging van de internering van verdachten en een intentieverklaring, dat de Britse soldaten uit Ulster vertrekken, sprak hij niet. Een andere belangrijke ontwikkeling was. dat in Straatsburg de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens gistermiddag de klacht van Ier land tegen Engeland in verband met cle gebeurtenissen in Ulster gedeelte lijk ontvankelijk verklaarde. Na over leg deelde de Commissie mee, dat de klacht op de artikelen vijftien (uit zonderingsmaatregelen) en artikel veertien (non-discriminatie) van de Europese conventie voor cle mensen rechten ontvankelijk is. De Commissie zal zich nu gaan bezig houden met de in de klacht gewraak te feiten, en proberen een regeling tussen de twee regeringen tot stand te brengen. Men verwacht, dat dit vele maanden in beslag zal nemen. Dat Britse militairen zich aan marte lingen zouden hebben schuldig ge maakt, achtte de Commissie niet be wezen. Zij zal deze zaak echter verder onderzoeken. KAMPALA (Reuter. UPI. AP) President Idi Amin van Oeganda zal in de loop van deze week een delega tie naar Somalië sturen voor vredes besprekingen met Tanzania. Volgens Amin zal zijn minister van buitenlandse zaken, Wanoeme Kibedi, een lijst van vijf vragen voor presi dent Nyerere van Tanzania meenemen naar dc vredesconferentie, die door bemiddeling van Somalië tot stand is gekomen. Amin eist duidelijke op schrift gestelde antwoorden op die vragen. Die vragen luiden: 1. Waarom hadden Nyerere en oud president Obote van Oeganda besloten guerrillastrijders op te leiden in Tan zania. 2. Waarom had Nyerere besloten Tan- zaniaanse troepen. guerrillastrijders en huurlingen op 17 september Oe ganda te laten binnenvallen. 3. Waarom had Nyerere die militairen wapens gegeven. 4. Waarom maakte Nyerere propagan da tegen Oeganda, met name tegen cle beslissing van Amin Aziaten uit te wijzen. 5. Zijn de vijf ongewapende Oegande- se soldaten die vorig jaar door Tanza nia zouden zijn ontvoerd, nog in le ven. President Amin liet gisteren weten er niet aan te denken terug te komen op zijn beslissing alle Aziaten die niet het Oegandese staatsburgerschap heb ben voor 8 november het land moeten verlaten. Suggesties van Afrikaanse leiders, dat hij de termijn zou moeten verlengen, kon hij niet aanvaarden, want, Engeland zinde nog altijd op een voorwendsel troepen naar Oegan da te sturen om zijn burgers te beschermen. Zolang er dus nog Azia- ter met een Brits paspoort in Oegan da waren, bestond de mogelijkheid, dat Londen troepen zou sturen. Daar om moesten zij allemaal voor 8 no vember Oeganda verlaten hebben. President Moboetoe van Zaïre heeft gisteren in zijn land besprekingen gevoerd met president Kaoenda van Zambia. Er is na afloop niets over meegedeeld. Amin heeft zaterdag de nationale stu- dentenbond van Oeganda ontbonden. De bond zou guerrillastrijders hebben geleverd en op middelbare scholen stakingen hebben georganiseerd. De studentenleiders hebben zich verzet tegen Amins besluit de Aziaten het land uit te zetten. Volgens een Oegandese militaire woordvoerder is dc vice-rector van de Makerere-universiteit in Kampala voortvluchtig. Hij zou in contact heb ben gestaan met de troepen die van uit Tanzania Oeganda waren binnen gevallen. Samen met andere vooraan staande Oegandezen zou hij gevlucht zijn toen de invasie mislukte. tikel in de drie belangrijkste kranten van China werd met voldoening vast gesteld, dat het beleid van diegenen die er van droomden China te isole ren, mislukt is en dat nog steeds bestaande contra-revolutionaire plan nen om China te omsingelen uit el kaar beginnen te vallen'. Overal hin gen spandoeken met ondermeer de leus: 'Wij hebben vrienden over de hele wereld'. Over het bezoek van Nixon werd opgemerkt, dat hij 'ern stige, openhartige en gunstige bespre kingen' had gevoerd en dat 1111 'de weg voor vriendelijke contacten tus sen de volkeren van de twee landen open is'. De Sowjet Unie werd 'bedrieglijker dan de volledig imperalistische landen en daarom nog gevaarlijker' genoemd. De subversieve activiteiten van Rus land werden echter in steeds meer landen gedwarsboomd. De Opperste Sowjet cn de minister raad van de Sowjet-Unie hebben Chi na een gelukstelegram gestuurd ter gelegenheid van de 23-ste verjaardag. Verbetering van de betrekkingen tus sen de twee landen wordt van groot belang voor de vrede genoemd. Niet temin publiceerde cle Prawda een hef tige aanval op Peking. 'China voert een beleid dat tweedracht en scheu ring in de anti-imperialistische krach ten veroorzaakt door zijn buitenlandse beleid af te stemmen op toenadering tot kapitalistische landen', aldus het orgaan van de communistische partij. NEW YORK (Reuter) Het Vere nigd Koninkrijk en IJsland /uilen volgende week in Reykjavik de be sprekingen hervatten om tc pogen een 'kabeljauw-oorlog' o\er visserijrechten te voorkomen, zo heeft een Britse woordvoerder bij de Verenigde Naties meegedeeld. AMSTERDAM In een weekeinde vol politieke bedrijvigheid heeft ook cle CPN zich niet onbetuigd gelaten. Maar anders dan de democraten, anti revolutionairen, radikalen en hoe ze zich verder mogen noemen, kwamen dc communisten zaterdag op het tra ditionele Waarheidsfestival met wat fleurigers op de proppen dan moties, amendementen en de daaraan mede ten grondslag liggende ruzietjes en meningsverschillen. Tegen betaling van drie guldentjes konden de uit heel Nederland afkom stige 'werkers' zich in de Europahal van het RAI-gebouw in Amsterdam in een bont kermisgewoel storten. De allerjongsten, in letterlijke zin nog niet tot de 'werkende klasse' beho rend. konden zich in ballengooitenten op de door hun ouders gehate hoofd en van de rechtse politici uit het kabinet-Biesheuvel uitleven, of zich vermaken met enig door Artis in bruikleen afgestaan uitheems klein vee. De volwassen bezoekers konden zich verpozen bij de twee podia waarop gemusiceerd, gezongen en gedanst werd. De meer leergierigen werd in stands informatie geboden over zaken als de oorlog in Vietnam, de geschie denis van het fascisme en de strijd van de Indonesische communisten te gen het 'generaalsbewind' van Soehar- to. Ook door communisten minder geliefde Nederlanders als 'nullijntrek ker nr. 1' Boersma en 'bedrijfssluiter' Bakkenist waren niet vergeten. Wie dorstig werd. kon zich laven aan bier. koffie en andere dranken, ter wijl aan haring- en patatkramen de honger te stillen viel. De neringdoen den in die kramen hadden geen kla gen; de baas van de afdeling voorge bakken frites merkte tegen sluiting stijd voldaan op; 'Ik wist niet dat die communisten zulke vreters waren'. Ook de naar het hogere en mooiere hongerenden werden op het festival bediend. Terzijde van de schiettenten was werk van 160 beeldende kunste naars uitgestald en aan het eind van de middag trok de uitvoering van To You, waarvoor Peter Schat de muziek componeerde, grote belangstelling. De festivalgangers hadden alle rden onbekommerd feest te vieren; had Paul dc Groot, erelid van liet centraal comité van de CPN, in zijn openings woord niet vastgesteld dat de marxis tische en leninistische ideeën in steeds bredere kring ingang vinden? Weliswaar gewaagde De Groot ook van een 'sluipende fascisering', maar hij was toch vol hoop dat op 29 november de 'reactie' een 'onherstel bare genadeslag' zal worden toege bracht. CPN-voorzitter en Tweede Kamerlid Henk Hoekstra betoogde dat. evenals in Frankrijk, communisten en socia listen de handen ineen moeten slaan en hekelde de 'openingen-naar-rechts- politiek' van PvdA-leider Den Uyl. De Franse communist Gustave Ansart, als gast op het festival aanwezig, ging in een toespraak in op het verbond dat de communisten en socialisten in zijn land op 27 juni hebben gesloten. Na de opgewekte taal van de promi nenten, ging het feest 's middags weer onverdroten door. Een spandoek bo ven het grootste podium bleef eraan herinneren dat het allemaal begonnen wac om 'een democratis&che regering van cn voor het werkende volk'. is, dat een toekomstige labourregering nieuwe onderhandelingen dient te openen om betere voorwaarden voor Engeland te krijgen en die voorwaar den dan tot inzet moet maken van een volksstemming of van verkiezin- Wilson steunt dat denkbeeld. Maar tegenstanders van het lidmaatschap willen het lidmaatschap zonder meer afwijzen. Zij willen dat het komende congres in die zin een resolutie aan neemt. Zij willen een bindende poli tieke beslissing, die een toekomstige socialistische regering zou dwingen de EEG weer te verlaten 'Heb je als eens een loodgieter gezien, die een verstopte afvoer met ecii "dubbelloops te lijf ging?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7