CHJO uit de CHU, twee bestuursleden bedanken D'66 beslist nog niet over gesprek met KVP 'Breid confessionele samenwerking uit' PPR voelt weinig voor gesprek met de confessionelen Drie partijraden kraken het verkiezingsprogram Voorzitter mr. O. W. A. van Verschuer voelt zich eenzaam Nieuwe koers is mislukt Blijetijds MGereedschap I PSP-demonstratie te?en atoomwapens Man schrikt zich dood Buit 30 mille bij museuminbraak in Veenklooster Nierpatiënten vier ria^en od vakantie CEKWPISGM1EN! v4IGEMENE IOTERIJ NECERL4ND Het weer Partijraad van ARP spreekt zich schoorvoetend uit: TROUW/KWARTET MAANDAG 2 OKTOBER 1972 BINNENLAND T3/K5 Van onze parlementsredactie AMSTERDAM Een gehavende CHU met een zich wat eenzaam voelende voorzitter, die niet ge lukkig is met de samenstelling van de kandidatenlijst, gaat de verkiezingen in. Zaterdag, na afloop van de Unieraad in Amsterdam bleek, dat de CHJO zich uit de unie zal terugtrekken en de jongerenorga nisatie geen enkele medewerking zal verlenen aan de verkiezingscampagne. Bovendien legde het be stuurslid J. Baarda uit Sneek al zijn functies in de unie neer, omdat ook hij het niet eens was met de kandidatenlijst, die door kiesverenigingen drastisch was gewijzigd. Hij volgde hiermee het voor beeld van het bestuurslid mr. E. Bleumink( die reeds eerder vorige week om dezelfde reden voor el ke functie in de CHU bedankte. De dramatische ontknoping voor de CHU kwam zaterdag tijdens een be sloten zitting van de Unieraad. Het voorstel was om alsnog de kandidaten lijst te wijzigen, zodat toch nog iets van de vernieuwing van de fractie terecht zou komen. Een extra-reden hiervoor was de lage plaats, die de kiesverenigingen in de provincie aan de Europese specialist mr. C. A. Bos hadden toebedacht. Op de tiende plaats is het kamerlid niet zeker van een herverkiezing. Daarom had het bestuur een telegram gekre gen van de voorzitter van de CHU- fractie in het Europees parlement en een aanbeveling van de Lohmanstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de CHU, om mr. Bos hoger te plaatsen. Al deze verzoeken mochten niet ba ten. Bestuurslid Baarda, die evenals de CHJO-vertegenwoordigers in de Unieraad ook al had gestemd tégen de eerder op de dag aangenomen vage resolutie over de samenwerking met de andere partijen, bedankte. 'De kan didatenlijst is een stap terug op de weg naar de christen-democratische samenwerking', zo luidde een van zijn overwegingen. Na het heengaan van het bestuurslid volgde de mededeling van de CHJO- voorzitter Chris van Gulik, dat de CHJO, die vurig had gehoopt op een vernieuwde kandidatenlijst, eruit zou stappen. Het besluit zal vanavond door de bestuursraad worden goedge keurd. Beroep Unievoorzitter baron Van Verschuer deed nog een dringend beroep op de jongeren om in de Unie te blijven. Tevergeefs. Na afloop van de vergade ring maakte mr. Van Verschuer een verslagen indruk. Hij gaf toe zich na het vertrek van Bleumink, Baarda en de jongeren inderdaad wat eenzaam te voelen in de Unie. 'Het is gebleken, dat het ongelooflijk moeilijk is een nieuwe koers voor de Unie te bepa len', zei hij. Mr. Van Verschuer zei dat hij zelf niet was afgetreden, omdat men hem had verzekerd, dat de veranderingen in de lijst door wat hij noemde het 'regionalisme' niet moesten worden opgevat als een motie van wantrou wen. Tussen mij en de CHJO bestaan punten van overeenkomst, erkende de unievoorzitter. In zijn tegenover de gang van zaken in de CHU zeer kritisch openingswoord van de open bare vergadering van de unieraad had mr. Van Verschuer reeds gezegd be grip te hebben voor het bedanken van Bleumink. Teleurgesteld Over de interne unieverhoudingen zei hij verder: 'Ik ben diep teleurgesteld, niet alleen en in de eerste plaats over de verschuiving die de groepsverga deringen (van kiesverenigingen) in de geadviseerde lijst aanbrachten, maar meer nog over de wijze waarop dit geschiedde'. De voorzitter wenste, dat door statutenwijziging een einde wordt gemaakt aan de kwalijke ge woonte van manipuleren en majore ren in de CHU. Fractieleider drs. A. D. W. Tilanus zei na afloop van de vergadering nog te hopen, dat de CHJO haar kan didaat, kamerlid J. Huijsen, zou blij ven steunen. De heer Huijsen kon zaterdag na het uittreden van de CHJO niet zeggen of hij op de kandi datenlijsten van de CHU zou blijven staan. Vorige week verklaarde hij reeds, dat de houding van de CHJO voor hem van zeer grote waarde zou zijn. De unieraad zelf reageerde nogal gela- Baron Van Verschuer Afwijzend besluit op nippertje uitgesteld Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het PPR-congres heeft zaterdag in Wageningen ern stige kritiek geuit op het besluit van de partijbesturen van PvdA, D'66 en PPR te streven naar onderhandelingen met de confessione len. PPR-partijvoorzitter Dolf Coppes verklaarde dat dit besluit ook in het PPR-bestuur slechts door vijf van de negen leden werd ge steund. Een duidelijke uitspraak over de sa menwerking met KVP, AR en CHU werd voorstel van het partijbe stuur door het congres uitgesteld tot het gezamenlijk congres van de pro gressieve drie op zeven oktober. Het kostte het partijbestuur grote moeite het congres voor dit uitstel mee te krijgen. Een voorstel om een duidelijke uitspraak tégen de samen werking, toch al in stemming te bren gen, werd met slechts zeven stemmen verworpen. Over een minder vergaand voorstel van partijvoorzitter Dolf Cop pes om dan maar een opiniepeiling te (ADVERTENTIE) houden kon uitsluitend door gebrek aan tijd niet over gestemd worden. De anti-stemming tegen de confessio nelen, was zo groot dat een aantal PPR-leden een breuk met PvdA en D66 zelfs niet wilden uitsluiten, als deze partijen wel tot samenwerking zouden besluiten. Lijsttrekker Bas de Gaay Fortman en tweede man Erik Jurgens oefenden grote druk op het congres uit de mogelijkheid tot onderhandelen met de KVP toch open te houden. Hij ging ervan uit dat samenwerking met AR en CHU in ieder geval onmogelijk zou zijn. We moeten ons niet door weerzin tegen de KVP laten leiden. Wij hebben er steeds naar gestreefd met andere partijen te onderhandelen over een akkoord voor de verkiezin gen. Daarom kunnen we ons nu niet aan een gesprek onttrekken. De tegen partij moet op zijn zwakste plek ge pakt worden en dat is de verdeelde KVP, zei de heer Jurgens. PPR-lijstaanvoerder dr. Bas de Gaay Fortman (rechts, als in verkie- gingstenue) op het congres van zijn partij in gesprek met drs. J. M. Aarden. voor beëindiging van het NAVO-lid- maatschap als dit bondgenootschap niet ingezet kan worden voor het bereiken van een actieve vredespoli tiek. Tevens sprak het zich ervoor uit te streven naar een verlaging van het defensiebudget tot drie procent in 1977. (ADVERTENTIE) Verwerpelijk Dr. M. van Huiten. derde op de lijst, noemde onderhandelingen daarente gen verwerpelijk. 'Dat gesprek op topniveau is als een politiek spelletje en konkelarij', zei hij onder luid applaus. Het congres ging akkoord met het progressieve regeerprogram. De PPR zal wel proberen nog een aantal wijzigingen aan te brengen met name in de pragrafen over vrede en veiligheid. Het congres sprak zich uit APELDOORN Honderd jongeren hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan een door de afdeling Epe-Heerde van de PSP georganiseerde protest mars tegen de aanwezigheid van atoomwapens in 't Harde en elders in het land. REIMERSWAAL De 51-jarige J. L. Weber uit Waarde (gemeente Rei- merswaal op Zuid-Beveland) is bij een bedrijfsongeval omgekomen. Hij wilde met een collega een transport band verplaatsen, waarmee een vracht auto werd geladen. Bij het wegrijden haakte de auto in de transportband, die daarna terugkaatste. Weber sprong opzij, liep geen letsel op. maar bleef dood van schrik. Van een correspondent LEEUWARDEN Bij de inbraak in Fogelsanght-State in Veenklooster (uit hof van het Friesch Museum in Leeuwarden), is, voor 30.000 buitge maakt. Onder de in totaal honderd gestolen antieke voorwerpen is veel Chinees, Japans en Meissner-Saksisch porce- lein. Verder verdween veel koper werk, kinderspeelgoed, een stoeltjes- klok en een viertal antieke pistolen. Na de inbraak in het Poptaslot in Marssum, is diit de tweede grote antiek- roof binnen een jaar in Friesland. Volgens drs. C. Vlas, bestuurslid van het Friesch Museum en lid van de provinciale commissie museumbeleid in Friesland, wordt het hoog tijd dat er iets wordt gedaan aan een betere beveiliging van de Friese musea. Dit is volgens de heer Vlas uitsluitend een kwestie van geld. (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1IJlst. SCHIPHOL Ruim vijfhonderd nier patiënten zullen de komende weken een vakantie van vier dagen aan het Garda-meer in Italië doorbrengen. Gisteren vertrok de eerste groep van honderd patiënten met een DC-9 van Schiphol. Donderdag keert de groep terug. De reis is georganiseerd door de Nier Stichting Nederland. De reis is zo kort gehouden, omdat de nier patiënten om de vier dagen behan deld moeten worden. r Ziehier het resultaat van de trekking van afgelopen zaterdag: f 100.000.- postgironummer 842.693 f 50.000.- postgironummer 632.443 f 25.000.- postgironummer 737.505 f 10.000.- postgironummer 1.304.880 f 5.000.- postgironummer 1.304.088 i 5xf 1.000.-postgironummer 2.359.986 postgironummer 1.657.448 postgironummer 1.600.222 postgironumwer 1.344.405 postgironummer 204.505 prijs van f100.- nummers eindigend op 366 prijs van f 60.- nummers eindigend op 13 eigen geld f 10.-nummers eindigend op 5 1 En als u nog niet meedoet: Zorg dat u er de volgende keer wèl bij bent. Vraag Inlichtingen: Antwoordnummer 2020, Rotterdam Goedgekeurd door de minister van Justitie onder nr. L0.70Q/08&207. 20107 SUAJac.103 ten op het uittreden van de jongeren. Aanvankelijk zou de discussie over de kandidatenlijst eerder op de dag wor den gehouden. Maar men verschoof het onderwerp naar het eind van de vergadering omdat 'de discussie over de andere zaken er niet onder mogen lijden'. De voormalige CHU-voorzitter prof. Van Hulst had nog dit commentaar op het feit. dat men de moeilijkheden in een besloten bijeenkomst wilde bespreken: 'Het gaat toch niet om zedendelicten'. Van Mierlo pleit voor verdraagzaamheid Van onze parlementsredactie UTRECHT Fractieleider Van Mierlo van D'66 heeft aangedrongen op grotere verdraagzaamheid tegenover de andere partijen. 'Wij zullen ons krachtig opstellen tegenover de confessionelen, maar kracht zonder redelijkheid is dommekracht die zich tegen ons zal keren', aldus de fractieleider giste ren op het congres van D'66 in Utrecht, waar hij met een meerderheid van tweederde van de vergade ring tot lijsttrekker werd gekozen. De overige stemmen gingen naar mej. Goudsmit, die nog op het laatste moment kandidaat werd gesteld. Op aandrang van het partijbestuur werd er geen beslissing genomen over al dan niet een gesprek met de KVP voor de verkiezingen. Voorzitster me vrouw Van der Scheer: 'Ik pleit er voor geen stellingen te betrekken die ons in de verdere onderhandelingen beletten, dingen te bereiken die we willen verwerkelijken. 'Maar in de opiniepeiling gehouden onder ster ke druk van de zaal bleek alras dat het aantal tegenstanders van de sa menwerking met de confessionelen of alleen met de KVP de overhand heeft Het bestuur, dat kennelijk nog iedere mogelijkheid tot een gesprek wil openhouden, concludeerde zeer te gen de realiteit in, dat er 'zoals we zien bij de sprekers haast evenveel voor- als tegenstanders van de samen werking te vinden zijn'. Voorstanders van een gesprek, als de Eerste Kamerleden Schwarz en me vrouw Wassen van Schaveren, vinden dat de KVP-resolutie niets aan duide lijkheid te wensen overlaat. 'Wij moe ten de uitgestoken hand grijpen, om op korte termijn een wezenlijk ander beleid te realiseren. Bovendien is de kans groot dat wanneer wij deze gele genheid niet benutten, de KVP zich weer terug zal trekken in het isole ment van de confessionele samenwer king, menen zij. Tegenstanders als Gruyters (die tweede op de lijst werd) vinden dat 'wij in een val trappen, als we ingaan op de woorden van De Zeeuw. Een compromis met de PvdA kan ik nog vertrouwen in hebben, maar met de KVP, dat is onmogelijk, dat is een partij van onduidelijkheid, van dikke mist, aldus Gruyters als wij ingaan op de woor den van de Zeeuw, die eenzame pro gressief, dan doen we iets, waarvan we de PvdA altijd hebben willen weerhouden'. Van Mierlo zei in zijn slotwoord niet bang te zijn voor polarisatie, noch voor een minderheidskabinet, 'maar ik ben er wel bang voor als ik hiervoor geen goede argumenten heb. Ik zou wel eens willen weten, waar de geloofwaardigheid van D'66 blijft, als zij geen bereidheid toont tot een gesprek.' Eerder op de dag zei hij: 'Polarisatie is er ter wille van de duidelijkheid, maar niet ten behoeve van onverdraagzaamheid en morele diskwalificatie en ook niet een tot-de- dood-er-op-volgt. Dit is iets wat mij echt van het hart moet', aldus Van Mierlo. De partij wil volgende week apart vergaderen over het ontwerpregeerak- koord, maar wel moet het resultaat hiervan samen met die van de verga deringen van PvdA en PPR, leiden tot een gemeenschappelijke standpunt bepaling, vindt D'66. Besloten werd dat een nieuwe werkgroep uit de drie partijen alsnog een realistisch pro gramma zullen opstellen omdat het DEN HAAG De partijraden van de KVP, ARP en CHU hebben zaterdag het wat vaag gestelde gemeenschappe lijke verkiezingsprogram gekraakt. In de partijraad van de ARP noemde men het ontwerp vaag en onduidelijk en bovendien was de eigen partij er niet in te herkennen; partijvoorzitter Veerman gaf in de verhitte discussie toe, dat het program niet meer was dan een aanvullende notitie. Het woord 'evangelie' komt maar één keer in het program voor en in de verga dering werd dit dan ook een vlag genoemd om een rotte lading te dek ken. De vergadering van de CHU nam na de storm van bezwaren een motie aan. waarin het bestuur wordt gevraagd met de kritiek rekening te houden en samen met de ARP en KVP een verkiezingsprogram met een aantal hoofdpunten te maken. In de morrende partijraad van de KVP moesten de opstellers van het program, prof. Steenkamp en minister Van Agt constateren 'als professoren voor hun tentamen gezakt te zijn'. Voorzitter De Zeeuw had hen nog proberen te redden met de woorden: 'Ik heb alle begrip voor de bedenkin gen tegen inderdaad vage omschrijvin gen van sommige onderdelen van dit program. Maar zij wilden niet goed koop Sinterklaas spelen door een min stens financieel onhaalbaar 'keerpunt '72' te suggereren. Toch kreeg de heer Meijer, voorzitter van de kieskring Den Helder unanie me steun voor zijn motie om voor vijftien oktober een KVP-verkiezings- manifest te maken, Hiervan zijn de kernpunten: hoogste prioriteit voor betaalbare woningen, rechtvaardige inkomensverdeling, opwaardering van achtergebleven groepen, democratise ring van onderwijs en cultuur en een systematisch en samenhangend wel zijnsbeleid. 'Deze punten zouden tege lijkertijd de condities moeten zijn voor de onderhandelingen met de pro gressieve drie. Het woord 'condities' zou ik dan liever vervangen door 'prioriteiten', amendeerde voorzitter De Zeeuw. 'Wanneer wij van hen vragen geen eisen vooraf te stellen, moeten wij dat zelf ook niet doen'. huidige regeerakkoord van de drie gezien de financiële consequenties on uitvoerbaar is. Droog en zonnig Van onze weerkundige medewerker Een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië en centraal Europa is de overheersende factor in het Euro- weergebeuren. De hoogste barometer stand werd zondagavond opgegeven door verscheidene Zweedse stations (1.030 a 1031 millibar en ook Born- holm sloot zich daarbij aan). De luchtdruk was daar nog zwak stij gend. Verwacht wordt, dat dit gebied vandaag zal toenemen tot 1.034 mb. Aan de zuidzijde van dit maximum voeren matige tot krachtige oostelijke tot zuidoostelijke winden droge lucht aan, waardoor oktober een stralende start heeft. Een kleine depressie bij Ierland (1.002 mb) heeft de oosten wind in de loop van het weekeinde flink aangetrokken. Dit gebeurde on der de toeziende blik van een even sterk hogedrukgebied ten westen van de Azoren, dat zelf geen kans ziet ons met weertypen te bedienen. Het slaagt er niet in het koufront van een depressie boven Noord-Europa tot over de Britse eilanden en de Golf van Biskaje, belangrijk verder naar het oosten op te stuwen. Zelfs wordt het Ierse minimum en daarmee samen hangend een vorm van lage druk nu naar het zuiden tot zuidwesten weg gedrukt. Zware herfstdepressies trek ken met veel bombarie door het hoge noorden langs een route Canada- Groenland naar de Noordelijke IJszee om tenslotte ten noorden van Rusland te belanden. Het minimum met kern- druk van ca. 980 mb dat zondag de westkust van Groenland bereikte, gaf daar 's middags luchtdrukdalingen van bijna 10 mb in drie uur. In de Oostelijke stroming lopen de middag- temperaturen op van 9 graden in de Randstaten tot ca. 14 in onze omge ving: bepaald dus geen puur nazomer- se waarden. Maar vergeet u niet, dat het in Scandinavië de laatste nachten flink gevroren heeft (in Finland za terdagochtend vroeg bijvoorbeeld plaatselijk 8 graden Celsius). Zomerse I waarden worden nog wel gemeld uit Spanje en Italië: 22 a 23 graden, maar lang niet meer fan overal. Het weerbericht dat Radio Veronica zondagmorgen om halfelf op de nieu we golf 538 m gaf, was bepaald niet ovenvers. Er werd in gezegd, dat de hoogste luchtdruk van 1.026 mb boven zuidoost-Eng eland voorkwam, terwijl sinds zaterdagmorgen het hoofdkicar- tier al met 1.030 mb en hoger boven zuid-Scandinavië ligt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De partijraad van de ARP heeft zich zaterdag in Zwolle schoorvoe tend uitgesproken voor een uitbreiding van de samenwerking tussen de confessione le partijen. Een resolutie gesteund door een vrij grote aanhang van de partijraad, waarin op handhaving van de huidige situatie werd aangedrongen, werd verwor pen. door als maar nee te zeggen tegen de samenwerking, deze uiteindelijk uitgesloten wordt. Ondanks di( betoog kon hij niet verhinderen dat een rij sprekers z:ch aankondigde om een duidelijk ander geluid te laten horen. 'V ertrou wensk westie Al bij de eerste spreker stelde de heer Veerman zoiets als Partijvoorzitter Veerman moest de apartijraad telkens opnieuw verzekeren dat de ARP in de Tweede Kamer 'een eigen adres' zal houden en dat er vooralsnog 'geen sprake zal zijn van de vor ming van één fractie'. De door het partijbestuur voorgestelde resolutie om de samenwer- kingsnota van de contactraad in alle geledingen van de par tij te bespreken en de groeien de samenwerking tussen de drie fracties te honoreren en verder uit te breiden loopt op geen enkele manier op de discussie binnen de partij vooruit' aldus dr. Veerman. Hij ontkende dat er zoiets als een wet van de zwaartekracht bestaat op grond waarvan, als op de huidige manier wordt voortgegaan, geen weg terug meer mogelijk is. Hij waar schuwde er daarentegen voor, een vertrouwenskwestie. Hij zei: 'Ik proef uit uw woorden een duidelijk wantrouwen te gen de samenwerking. Wan neer dat ook met volgende sprekers het geval is laat ze dan hun mond houden.' Deze woorden lieten niet on verlet dat zich een vrij forse groep binnen de partijraad manifesteerde die ernstige kri tiek uitte op de resolutie van het partijbestuur. Hiertoe be hoorden ook de kamerleden Vermaat, Schouten en De Boer. Drs. Schouten constateerde een tegenstrijdigheid in de re solutie. In de eerste alinea wordt de partijraad gevraagd de nota van de contactraad zo spoedig mogelijk na de verkie zingen in de partij te bespre ken. In de volgende alinea's daarentegen wordt gevraagd 'zonder op deze besluitvor ming vooruit te lopen' de sa menwerking en de eensgezind heid van de drie fracties in de verstreken parlementaire peri ode te honoreren en verder uit te breiden. Eenheid De partijraad zou het 'voorts moeten toejuichen indien in de komende parlementaire pe riode de drie fracties niet al leen in een aantal fractie-com missies, maar ook als zodanig zoveel mogelijk als eenheid zullen functioneren.' Volgens de heer Schouten vormt de nota van de contact raad echter de enige basis van samenwerking. Daarover moeten de partijen echter nog een beslissing nemen, zodat nu onmogelijk een uitbreiding van die samenwerking kan worden gevraagd. De sesolutie plaatst de partij voor een vol dongen feit' meende het ka merlid De Boer. Partijvoorzit ter Veerman ontkende echter dat de nota de enige basis voor de samenwerking tussen de drie partijen is. Weerrapportcn van gisteravond 7 uur. maxi mum-temperatuur van gisteren en neerslag 7-19 uur. Amsterdam onbew. 0. De Bilt onbew. 0. Doe len onbew. 0. Eelde onbew. 0. Eindhoven onbew. 0. Den Helder onbew. 0. Luchth. Rtd. onbew. o. Twente onbew. 0. Vlisslngen onbew. 0. Zd. Limburg onbew. 0. Aberdeen iw. bcw. 0. Athene 1. bew. 0. Barcelona regen 0.5. Berlijn onbew. o. Bordeaux geh. bew. 0 Frankfort onbew. 0. Genève 1. bew. 0. Helsinki 1. bew. 0. Innsbrueck iw. bew. 0. Kopenhagen zw. bew. 0. Lissabon geh. bew. 0. Locarno zw. bew. 0. Londen 1. bew. 0. Luxemburg 1. bew. 0. Madrid zw. bew. 2. zw. bew. 0. Parijs 1. bew. 0. Rome rw. bew. 16. Split half bew. 0. Stockholm zw. bew. 0. Wenen geh. bew. 0. Zürich onbew. 0. Casa- Blanca zw. bew. 0. Istanboel half bew. 17 0. Las Palmas zw. bew. 0. New York onbew. Tel-Avlv 1. bew. 0. Tunis zw bew 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5