Oranjeschool Alphen oud maar vitaal Voorschoten verhoogt aantal belastingen 'Open Hof in gebruik Raad Zoeterwoude zei nee tegen 'Rijnakkoord' Nieuw kruisgebouw in Nieuwveen Raad Katwijk HORLOGES KLOKKEN v. d. WATER AGENDA Veel waardering von' draadomroep Puntsgewijs TROUW KWARTET MAANDAG 2 OKTOBER 1972 REGIO L3 LEIDEN Dit is de Prot.-Chr. School voor sleclitho rende en spraakgebrekige kinderen aan het Vrou wenkerkhof. Vrijdag bestond zijn 12% jaar. De leerlingen hadden speciaal voor deze gelegenheid prach tige werkstukken gemaakt, die in de school tentoongesteld waren. Na de bezichtiging werd in aanwe zigheid van veel belangstellende ouders, genodigden, leerlingen en oud-leerlingen, feestelijk het jubi leum gevierd. (ADVERTENTIE) 0 blII IE5 Li 3 bvj r} KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN «i? KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN Katwijkse chauffeurs zetten werk voort KATWIJK Zaterdagmiddag her bergde het restuarant van de sporthal Clein Duyn een zestigtal chauffeurs van vrachtautocombinaties, opleggers en dergelijke, vis- en groentevervoer ders; mannen, die dag en nacht enor me vrachten over de west-europese autowegen brengen naar verre be stemmingen, tot zelfs in Italië en de Balkan. De reden van dit samenkomen was opnieuw de gemeentelijke parkeer- maatregelen, waardoor deze mensen zich getroffen voelen. De mannen wa ren gekomen naar aanleiding van een vraag van burgemeester Vermeulen of zij, die een parkeerplaats hebben ge vonden, dit schriftelijk aan het ge meentebestuur kenbaar maken. Naar wij hoorden, waren er maar bitter weinig die een plaatsje hadden. De vraag was: 'Wat nu?' Verschillen de plannen werden gemaakt, die wel licht de eerstkomende zaterdag wor den gerealiseerd. Omstreeks zeven uur trokken de mannen huiswaarts, in afwachting van de dingen, die komen gaan. Vast staat, dat ze hun werk voortzetten. LEIDEN In het kader van de Vredesweek spreekt op maandag 2 oktober mr. P. Ph. Everts, directeur van het Instituut voor Internationale Studiën, in de sociëteit van 'Catena', Kolfmakerssteeg 8. LEIDEN Op zaterdag 7 en zondag 8 oktober houdt de Algemene Leidse Studenten-Roei-Vereniging 'Asopos' voor de tiende maal haar voor alle belangstellenden toegankelijk gasten- weekend. ZOETERWOUDE 'Wij willen ook met de muziek mee'. Een spandoek met deze tekst werd vrijdagavond ont rold op de publieke tribune in de raadszaal door de talrijke voorstan ders van aansluiting bij de streekmu- ziekschool 'Rijnakkoord'. De belang stelling was zo groot dat voor het eerst een geluidsinstallatie werd ge bruikt om de toehoorders in de hal het volgen van de debatten mogelijk te maken. De raad zei nee op deze zaak. KVP-er P. van Rijn die het eerst aan het woord kwam vergeleek de kosten van 171 p.j. per leerling met het verhoogde bedrag van 185 aan ex ploitatievergoeding dat sinds kort voor de leerlingen van de basisscho len beschikbaar is. 'Die 171 aleen voor muziekonderwijs is veel te hoog'. Ook de verbintenis voor minimaal 5 jaar lag hem zwaar op de maag. De heer H. Sies (Vrije Lijst) becijfer de dat de kosten voor de gemeente binnen 5 jaar zullen oplopen tot 75.000 per jaar. Dit blokkeert het aannemen van nieuwe taken in de toekomst. De heer A. G. Engelkes constateerde in Nederland klassecultuur. We moe ten hierin verandering zien te bren gen al lijkt het een vrij vruchteloze zaak. Muziekonderwijs is van wezen lijk belang voor het kind. Als wij niet aansluiten wordt onze gemeente een witte vlek op de kaart. Toen de tribune meende door middel van applaus adhesie te moeten betui gen vroeg burgemeester Detmers, zich van dergelijke reakties te onthouden. De heer Rijsdijk (LNG) maakte slechts een enkele opmerking 'Ik vind het een stuk moderne opvoeding'. 'Wij hebben geen electorale ambities' aldus de heer J. van Diemen. De evenredige verdeling van de middelen verzet zich hiertegen. 'Als we dit doen worden we mogelijk armlastig en wacht ons bevoogding van G.S.'. De heer Straver meende dat de konse- kwenties op lange termijn niet te overzien zijn. 'Ik wil Zoeterwoude hiervoor behoeden'. Het laatste was KVP-fractie-voorzitter L. v.d. Post. Ook bij andere gemeenten ligt de zaak van aansluiting erg moeilijk en zal mogelijk een breekpunt gaan vor men bij de begrotingsbehandeling. Wethouder A. Duindan verdedigde het voorstel van het college met élan. Wij hebben deze aangelegenheid maandenlang bestudeerd. Deze oplos sing is de beste en goedkoopste. Het zal een groot goed zijn voor de ge meente. Hij stelde de kosten in 1977 op 58.500. Daarvoor hebben we de ruimte in de financiën. Als er grieven zijn over het bestuursbeleid dan moe ten we ons juist aansluiten om een vinger in de pap te krijgen. Andere zaken kosten ook veel. De sportcom plexen komen ook op 70.000 per jaar. Met stijgende spanning kwam na l',2 uur de stemming waarbij het voorstel tot algehele aansluiting met 6 tegen 7 stemmen werd verworpen. Naar aanleiding van een schrijven van de woningbouwvereniging St. Willibrord aan de fracties inzake de twee-kamerflats aan de Burgemeester Wapstraat diende de heer W. v.d. Ploeg een motie in. Hierin werd de raad gevraagd terug te komen op het besluit van de vorige vergadering en alsnog te beslissen dat: a. eerste moet worden onderzocht of er voor dit type ter plaatse belangstelling is; b. mede werking alleen als de gemeente 1/3 van de flats mag verdelen; c, het bouwplan zodanig te wijzigen dat het aanbrengen van een derde vertrek mogelijk wordt; d. er bestaan bij de stichting Bejaardenzorg plannen om 23 bejaardenwoningen te stichten zo dat de bouw alleen mag plaats vinden als de voorgestelde wijzigingen wor den aangebracht. De aanbesteding van de bouwkundige werken van het zwembad is tegenge vallen. De raad verhoogde het krediet van 8 ton met 125 duizend gulden. Het verkeersplan van de heer Ever- steijn voor het Watertje wordt door gezonden voor advies en komt de volgende keer in behandeling. De be slissing over een gemeenschappelijk energiebedrijf werd uitgesteld. KATWIJK In ruim twee uur had vrijdagavond de Katwijkse gemeente raad de achttien punten tellende agenda afgewerkt. Als eerste punt kwam in behandeling de kredietverle ning van 10.000 voor het verstrek ken van een uitkering aan de voorma lige aandeelhouders van de N. V Kalkfabriek 'Rijnland'. Enkele raads leden hadden nogal bezwaren, vooral tegen het feit. dat na de afwikkeling nog weer eens een bedrag moest wor den betaald. Er werd hoofdelijke stemming gevraagd. De vergadering ging akkoord met het voorstel. Het pand Zwanenburgstraat 24 werd aangekocht; ook de aankoop van de panden Liersteeg 2 en Loggerstraat 23 ging door, evenals van het pand Noordstraat 10; de aankoop van een schuur aan de Baljuwstraat onder vond evenmin moeilijkheden. De aankoop van gronden in het ge bied Rijnsoever van de N. V. Verenig de Bloembollen Culturen v.h. Gebroe ders De Graaff en S. A. van Konijnen burg en Co werd aanvaard. De heer J. Vink drong er bij B. en W. op aan het bouwrijp maken van het nieuwe gebied zoveel mogelijk te bespoedi- In het Molenblok-Zuid werden zes kavels grond verkocht. De Gerefor meerde Kerk-Vrijgemaakt Buiten Ver band kocht grond bij de panden Groen van Prinstererweg 55 en 57. Aan de heer C. van Duyn werd ver- koiht een kavel bouwgrond op de hoek Commandeurslaan-Wassenaarse- weg. Een bedrag van 24.220 werd toege staan voor het slopen van panden in de saneringsgebieden. In discussie kwam het voorstel tot verlenen van krediet 24.000 voor de uitbreiding van het gebouw van de dienst van openbare werken. De heer L. J. Haasnoot maakte be zwaar tegen het feit, dat hier sprake was van een investering op grond van een ander; juister vond hij het. in dien gebouwd zou worden op eigen grond. Ook drs. Van Raalte uitte zijn ontevredenheid. Daar het gemeentebe stuur wil bouwen op grond van de Leidse Buitenschool, is aan het be stuur van deze school om vergunning gevraagd. De heer A. C. Berkhey beval aan te wachten op antwoord van dat bestuur, wat B. en W. ook wilden. Van meer zijden werd ge vraagd het voorstel terug te nemen en in de commissie opnieuw te be spreken. Aldus werd besloten. Tót lid van de commissie van advies voor de bevordering van woonruimte werden herbenoemd de heren H. J. M. van Elten, H. J. Grimbergen, J. C. de Krijger en J. N. Ouwehand. Een krediet van 20.000 werd toege staan voor de eerste inrichting van de hervormde kleuterschool, tijdelijk on dergebracht in de houten noodschool aan de Nolensstraat. ALPHEN De Oranjeschool aan de Zaalbergstraat is vrijdagmiddag een nieuw hoofdstuk in haar geschiedenis begonnen. Het zestig jaar geleden in gebruik genomen oude gebouw is ver dwenen; een nieuwe school, zij het volgens semi-permanente bouw, is ver rezen en het hoofd van deze basis school, de heer J. G. Koolstra, heeft nog tal van voornemens, waarmee hij de Ornajeschool tot een bijzonder ge bouw in de wijk wil maken. De voorzitter van de schoolcommissie, mevrouw P. Meijer-Belgraver, die tal van jaren aan deze en later aan de ook van de Gereformmerde schoolver eniging uitgaande J. W. Hoornenborg- school een geliefde leerkracht was, verwelkomde de aanwezigen, waaron der de wethouders van financiën en onderwijs, de heren J. J. Goedhart en M. Paats, de chef van de afdeling onderwijs ter gemeentesecretarie, de heer M. de Hoog, het lid van de raad de heer Van Leeuwen, de inspecteur van het basisonderwijs, de heer Von- hof en de heer D. Streefkerk uit Voorburg, die tien jaar hoofd was van de Oranjeschool en met zijn echtgeno te deze opening bijwoonde. Mevrouw Meijer noemde het een ech te feestdag voor de Oranjeschool. Zij vertelde het een en ander over de geschiedenis van de school, die overi gens ook uitvoerig werd gereleveerd in een artikel van haar hand in de schoolkrant 'Schoolpraet'. Na tal van slepende jaren viel in de raadsverga dering van 24 februari 1972 het be sluit tot afbraak en nieuwbouw en nu kon men reeds Vanaf 14 augustus in de school les geven, waarvoor een compliment gebracht werd aan de NV Padox. Spreekster vertelde, dat in de zestig jaar de Oranjeschool voor zeer velen tot een begrip in hun leven is gewor den en besloot met de wens dat deze school ook een plaats zal blijven waar het zaad van het Evangelie gestrooid wordt en veel vruchten zal dragen. Wethouder Paats had in het lijvige dossier over deze school gesnuffeld en sprak van een soms vermakelijke his torie, die uiteenvalt in vier fasen: 1911-1912 bouw van de eerste school (bouwsom 7.792 in 1911 voor school met vier lokalen); 1924 de eerste uitbreiding van de school; 1945-1946 het herstel na een brand en vanaf 1968 het gesprek rondom nieuwbouw of verbouw. Spreker vond het fijn dat deze bouw gelukt was; het onderwijs kan zich hier veel beter ontplooien en de school vormt ook een bewijs dat niet al het geld naar Ridderveld gaat. Tenslotte constateerde de heer Paats dat men oud kan zijn. en toch ook nog vitaal. Dat bewijst de Oranje school. Vrdere sprekers waren de inspecteur voor het basisonderwijs, die o.m. zijn blijdschap uitsprak dat de Prot. Chr. scholen zich vonden in één vereni ging; ds. M. Hanemaaijer, de voorzit ter van deze Vereniging voor Chr. VOORSCHOTEN Voorschoten gna* de gemeentelijke belastingen en rech ten verhogen waardoor een meerop brengst over 1973 verwacht wordt van rond. 550.000 en op de begroting een ruimte komt van rond f 375.000. Ver hoogd tvorden straatbelasting, reini gingsrecht, rioolrecht, legesverorde ning, rechten begraafplaats en de wa tertarieven. Alle raadsleden gaven hun stem aan het voorstel na een sublieme verdedi ging door wethouder Iestra (P.C.), hoewel de raadsleden diverse kantte keningen plaatsten bij deze drastische verhogingen. Mr. Begeer (V.V.D.) vond het niet in het belang van de burgerij indien de raad Sinterklaas zou blijven spelen en Voorschoten bevoogd zou worden door het Rijk. Drs. Van der Laan (KVP) kon wel begrip opbrengen voor de verhogin gen maar miste een juist inzicht inza ke de noodzaak door het ontbreken van de begroting voor 1973. Wethouder Iestra kon de raad alleen meedelen dat de begroting bij de drukker is en dat het technisch onmo gelijk is een begroting in september uit te brengen. Hij verzocht de raad vertrouwen in het college van B. en W. NIEUWVEEN Het was een ko misch gezicht, voor de officiële ope ning van het nieuwe Gezondheidscen trum van de kruisverenigingen, alle mannelijke genodigden achter een kinderwagen in optocht van gebouw Kwiek naar liet nieuwe gebouw te zien lopen. Burgemeester Breen reed met 'zijn' kinderwagen het openings lint aan stukken, ivaardoor een bord met de naamaanduiding van het nieu we centrum zichtbaar werd. In de grote zaal van het nieuwe gebouw gaf de voorzitter van de ge zondheidszorg vereniging, de heer K. Efdé, een overzicht van het reilen en zeilen van de kruisverenigingen in Nieuwveen vanaf het jaar van oprich ting, 1911, tot de dag van vandaag. Zuster De Boer was de eerste zuster van het Groene Kruis; in de dertiger jaren was zij voor 17 gulden per Ons Grunnegerlaand LEIDEN In de foyer van 'Den Burcht' hield 'Ons Grunnegerlaand' de algemene ledenvergadering. De af tredende bestuursleden mevr. Zijl en de heren Helmus en Koster werden herkozen. In verband met het 50-jarig jubileum, dat op 11 november gevierd zal worden, deed de voorzitter, de heer Fokkema enige mededelingen: 's middags receptie in de foyer van "De Burcht' en 's avonds feest met dansen. maand als zodanig werkzaam. Ook het feit dat de materialen van de vereni gingen lagen opgeslagen in het ge bouw van de Geheelonthoudersvereni ging in de Kerkstraat terwijl het zuigelingenbureau was gevestigd in het daartegenover gelegen café van de heer Van Eijck verwekte nogal wat hilariteit. Thans beschikt de Vereni ging over een uitstekend, doelmatig gebouw, dat in elk opzicht de toets der kritiek kan doorstaan. De heer Efdé noemde het nieuwe centrum 'een uitdaging, op de ingeslagen weg voort te gaan'. (ADVERTENTIE) De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS-EWE ANCRE Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt Anker uurwerk. Schokvrij. Onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger Haarlemmerstraat 181 - Leiden. Mr. Goosens (D'66) las een motie voor, maar diende hem niet in. De motie vroeg om afremming van diver se uitgaven. Mr. Italianer (PvdA) was bereid mee te gaan met B. en W. omdat hij zich een slaaf van de com- putor voelde. De heer De Klerk (PC) had graag een minder schoksgewijze verhoging van de belastingdruk ge zien. Wethouder Iestra ging in op de op merking van drs. Van der Laan. dat slechts 4 pet van het uitgavenpakket van een gemeente ruimte geeft tot een zuiver beleid. De rest van hel uitgavenpakket wordt als hetware op gelegd. De brug over de Kerksloot wordt hoger. Wethouder Koetser (VVD) deelde dit mee na de schokreactie ontstaan door de mededeling dat de brug maar 125 cm doorvaarthoogte zou krijgen. De aannemer zal de brug verhogen, waardoo r de minste door vaarthoogte wordt 145 cm en bij laag- water zelfs 170 cm. De raad betreurde het dat B. en W. eerst een jaar na de hearing over het Vernèdepark met een voorstel tot uit stel gekomen is. De raad wilde wel 150.000 reserveren en ging graag akkoord met een nadere informatie aan de bewoners. van Leiden KATWIJK AAN DE RIJN De Gereformeerde Kerk in de Rijngemeenschap heeft nu haar eigen cen trum. Bij de kerk in de Rijnstraat is het zalencomplex 'Open Hof', dat een rechtstreekse verbinding aan de zuidzijde, met het kerkgebouw heeft, in gebruik genomen. In een feestelijke bijeenkomst zaterdag middag, die geleid werd door de heer A. van Veen. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer Jac. Dijkstra gaf een uitvoerig overzicht van alle activiteiten. Hij dankte met name al diegenen, die een werkzaam aandeel hadden bij de bouw. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder H. Haasnoot; hij gewaagde van bewondering voor de durf en voortvarendheid. Voor de Provinciale Jeugdraad Zuid-Hol land voerde de heer A. Ivouwenhoven het woord, die ook gelukwensen overbracht van Gedeputeerde Sta ten. De architect, de heer S. van der Mey, was de volgende spreker en na hem de voorzitter van de Kat wijkse Jeugdraad, de heer A. van der Veen. Ds. D. H. Elderman aanvaardde het gebouw namens kerke- raad en gemeente. Na de bijeenkomst werd het bezichtigd. De vele aanwezigen werden daar ontvangen door een jubelende schare jongens en meisjes, zie deze foto. In de fraaie ontmoetingszaal werd geluis terd naar zang van de Revivalsingers onder leiding van Jac. Colijn. Het gebouw bezit o a. drie zalen voor jeugdactiviteiten en drie vergaderlokaliteiten. schoolonderwijs, die blij was, dat men nu over tien goede scholen beschikt en een klok aanbood; een vertegen woordiger van Padox, die dankte voor het vertrouwen en een plantenbak voor de hal aanbood: voorts mevrouw Kersbergen, die namens de ouders een dia-projector cadeau deed: de heer H. Piersma. hoofd van de Timothelis- school. mede namens de hoofden van de andere scholen van de Vereniging (cadeau envelop met inhoud), cn tenslotte het hoofd, de heer Koolstra, die in drie jaar dat hij nu aan de school verbonden is, heel wat teleur stellingen moest verwerken, maar nu achteraf blij kon zijn dat alles zo is gelopen. Hij noemde het een feestdag voor de kinderen en het personeel. Het gezelschap ging hierna naar bui ten: de schoolkinderen kwamen op marcheren en zongen een feestlied waarvan de woorden de opening weer gave. Wethouder Paats kreeg hierna van twee leerlingen een toversleutel aangeboden (zie foto) en heeft in samenwerking met hen de deur va de school geopend. De school, die er keurig uitziet, heeft vijf lokalen; er is een ruim plein bij, dat straks volop in het groen zal staan, korlm, het is een mooi punt in dit gemeentedeel geworden. ALPHEN De draadomroep va nde Adventskerk, de Salvatorikerk en de Sionskerk heeft zaterdagmiddag weer veel genoegen beleefd van de bijeen komst. in De Bron belegd voor de luisteraars. Er zijn voor die drie on geveer tweehonderd aansluitingen in de gemeente en de Adventskerk en de Salvatorikerk kunnen ook diensten van elkaar uitzenden; de sioskerk is hierin nog niet opgeomen. Va daar uit worden alléén de diensten van de eigen kerk uitgezonden Voor zover ze daartoe lichamelijk in staat waren, bracht men vorig jaar deze mensen eens bij elkaar en dat was zo goed aangeslagen, dat men opnieuw een dergelijke middag beleg de. Aanvankelijk scheen de belangstel ling minder groot. Velen voelen toch wel het bezwaarlijke van het tran sport, maar de zaal was toch vrijwel bezet, toen namens de draadomroep de heer H. D. Verschuur de bijeen komst opende en een welkomstwoord sprak. Hij herinnerde aan de onzicht bare contacten en zei, dat over het algemeen veel waardering gehoord wordt over de uitzendingen. Soms ontbreekt er technisch wel iets aan, maar we zijn dan ook maar amateurs, aldus de heer Verschuur, die vervol gens de leiding overgaf aan de heer H. Dirkzwager, die het programma verder aankondigde. Dit groepeerde zich om het optreden van de voortreffelijke zangvereniging 'on amore' onder leiding van Siem Cok, die een programma bracht van geestelijke liederen in bekende en minder bekende vorm. Als soliste trad op onze plaatsgenote mevrouw J. GÖbel-Godthelp, die haar liedkeus aan het kader van deze middag had aange past. Bert Langeveld bespeelde het orgel, Cock dc Jeu was er als trompe- tist. mensen, die regelmatig in het kader van dergelijke bijeenkomsten optreden en veel waardering waard zijn. Er was ook samenzang. FILMS TOT 5 OKTOBER Camera; 'Whais up doc" a.l. Dag. 19 en 21.15 uur. do. vr. nia en dl 14.30 Matinee: 'HO. daar is Yogi de Beer' a.l. z3 en wo 14.30, /o 14 en 16.15. N ach tv.: Little Mur ders' 18 jr vr/za 23.30 uur (E>. Luxor: 'De Peetvader' 14 Jr. Dag. 14.00 en 20.00 uur. Lldo: 'Ontembare vrouwen in het wilde westen' 14 jr. Dag. 14.30. 19.00. 21.15 uur. Zo 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur (F). Studio: 'Ciao Manhattan' 18 jr. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zo 14.30. 16,45. 19.00 cn 21.15 uur (Ei. Trianon: 'De inbreker' 14 jr. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zo extra voorstelling 16.15 uur (Ni. Rcx'Man. vrouw in bed' IS Jr. Dag. 11.30. 19.00 cn 21.15 uur. Zo extra voorstelling SASSENHEIM In dc week van 9 v.m. 14 oktober wordt de huis-aan huis-collecte van 'de Fakkels bijeen' gehouden. 'De Fakkels bijeen' is een stichting voor Christelijke Blinden hulp. SASSENHEIM Door de politie werd een 26-jarige inwoner van Oegst- gecst aangehouden, die op het rijwiel pad langs de Rijksweg al enkele da gen meisjes lastigviel met oneerbare voorstellen. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3