Residentie Orkest brengt moderne muziek aan de man Gootsteen-realisme in Rwandese kerk wil van 'monumenten' af eoeo Concertgebouwor kest schitterde in prom Simonis: grenzen aan pluriformiteit Reclamemensen willen jongeren overhalen naar stembus te gaan landbouw-begroting eenacters van Kroetz Hoofdredactie Trouw/Kwartet vandaag Bcroepings- werk TROUW/KWARTET MAANDAG 2 OKTOBER 1972 BINNENLAND/KERK/KUNST T2/K2 door R. N. Degens DEN HAAG Het aardige van de serie van tien 'Keuzeconcerten' door het Residentie Orkest is, dat daar gepoogd wordt de eigentijdse muziek op eeen zo ongedwongen en zo gevarieerd mogelijke ma nier tot het publiek te brengen. Dat aan de man brengen van heden daagse muziek, is bij de meeste con certorganisaties nog steeds een levens groot probleem. Men heeft het gepro beerd met openlijk op een gespeciali seerd publiek gerichte programma's waarvoor de belangstelling nihil bleek te zijn; men heeft argeloze toehoor ders die voor Brahms en Tsjaikowsky kwamen daar tussendoor met geweld en vlijmscherpe avant-garde klanken willen opdringen, wat protesten en weglopen tot gevolg had; men heeft het aanvangsuur van de uitvoeringen naar middernacht verschoven, waar mee men wat extra publiek trok dat meer om het ongewone uur dan om de muziek kwam. Kortom men was. en is, er nog steeds druk mee aan de gang. Behalve dat tijdverschuiven, heeft het Residentie Orkest al deze en andere methoden ook toegepast Het meeste succes in de vorm van een redelij ke, constante publieke belangstelling bleek een concertenserie te hebben R006 draad met eigentijdse muziek, waarbij niet alleen het symfonie-orkest is betrok ken, maar waarin ook kleinere ensem bles, ballet-, pantomime- en opera- groepen optreden. En waarin af en toe ook een stuk uit de Barok of uit de negentiende eeuw kan worden ge speeld. Het is een formule die een zeer zorgvuldige hantering vereist De ma nier waarop dat door de programma makers van het Residentie Orkest wordt gedaan vindt niet alleen in vakkringen bewondering, het publiek toont er ook veel belangstelling voor; al staat het niet bepaald te dringen bij de kassa, zoals voor de andere series van het R.O. die al uitverkocht waren vóór het seizoen begonnen was. Wat dan misschien toch een indirect effect is van die serie keuzeconcerten, waarvan zaterdagavond het eerste on der Willem van Otterioo werd gege ven in het Haagse Congresgebouw met als opening het kortste stuk dat Strawinsky ooit beschreef: de 'Gree ting prelude' die vijfenveertig secon den duurt en die in de 32 maten waaruit ze bestaat boordevol muzikale knipogen zit waarmee iedereen zich op zijn eigen manier kan vermaken. Het was het begin van de 'rode draad' die men door de programma's van deze serie heeft geweven en waaraan minder bekende werken van Stra winsky en werken van Nederlandse componisten zijn opgehangen. Van Strawinsky waren er deze avond nog de 'Four Norwegian moods', waarin te horen is dat de Noorse volksmuziek geen krachtige inspiratiebron voor hem was, en de teder-wrange 'Monu- mententum pro Gesualo di Venosa'. een vooral door de instrumentatie zeer bijzondere hommage aan de grote Italiaanse madrigaalcomponist Gesual- do. Alles bij elkaar duurde het weinig langer dan het Nederlandse stuk dat verderop in het programma aan de rode draad hing: het Blaaskwintet uit 1967 van Rudolf Escher, gespeeld door een vijftal orkestleden die van dit uitermate subtiele, speels-droef geestige werk met zijn opmerkelijke instrumentatie, een vertolking gaven die terecht met veel applaus door het publiek werd beloond. Aan dit stuk kamermuziek was voor afgegaan een uitvoering van 'Déserts' van Edgar Varèse. gecomponeerd in 1954 door de toen 71-jarige muziekpio- nier. Het is geschreven door veertien blazers, piano, uitgebreid slagwerk en magnetoband. Als eerste poging 'live' muziek met geluid van de band te combineren, heeft het stuk wel (histo rische) betekenis, maar daarbij blijft het dan ook. Bovendien mag het ook Willem van Otterioo uitgevoerd worden zonder de drie band-intermezzo's wat een welkome bekorting betekent Maar Van Otter ioo liet het integraal uitvoeren, en dat was, ondanks alles, een interessan te ervaring. Ballet En zoals vroeger een goed concert met een ouverture eindigde, werd nu besloten met een ballet; 'Jeux' van Debussy, waarvoor het Heidelberger Ballet was overgekomen dat met veel esthetisch beweeg in frambozekleurige belichting weinig leek te hebben be grepen van de duistere, mysterieuze muziek, die door het Residentie Or kest uitstekend tot klinken werd ge bracht Wat alles bij elkaar een heel interessant openingsprogramma vorm de in deze concertenreeks waar om een voorbeeld te geven straks zul ke uiteenlopende stukken als Skirabi- ne's 'Prometheus' (met lichtspel en koor) en Bachs Matthaeus Passion (in Barokbezetting) een plaats krijgen. Van een verslaggever MIDDELBURG De pas uitgekomen begroting van het ministerie van landbouw en visserij biedt geen enkel perspectief wat betreft de kwalijke gevolgen van de ruilverkaveling. Ruil verkaveling gaat meestal gepaard met ernstige ingrepen in het landschap, zoals het rechttrekken en verleggen van wegen en dijken en het kappen van bomen en heggen. Ondanks het feit dat minister Lardinois pleit voor een maximaal medegebruik van het agrarisch gebied door de gehele bevol king, blijkt daarvan niets uit de be groting. Dit zei zaterdag in Middel burg de heer P. Nijhoff directeur van de Nederlandse stichting Natuur en Milieu op het Natuurbeschermings congres in Middelburg. Hij zei dat de landbouw net als alle instellingen voor natuurbescherming in Nederland dat doen, met een structuurschets voor de ontwikkeling in de agrarische sector moet komen. door W. Wielek-Berg AMSTERDAM De stukken van de jonge Beierse toneelschrijver Franz Xaver Kroetz hebben in Duitsland nogal wat deining veroorzaakt. Er worden dan ook dingen in gedaan, waar op de planken gemeenlijk alleen maar over wordt gepraat, onder andere een poging tot abortus met een breinaald. Of iemand zich daaraan een buil valt, hangt van zijn instelling en weekhartigheid af. Minstens één toe schouwer bij de première deed het letterlijk; hij viel flauw. Desondanks zie ik de deining in Neder land nog niet komen Het is helemaal niet zo gek om bij de eenacters Thuiswerk* en 'Alleen voor Mannen', door het Amsterdams To neel gebracht ln de Brakke Grond te Amsterdam, in de uitstekende verta ling van Gerrit Kouwenaar, te denken aan volkstoneel. Het verhaal van Thuiswerk* (man is invalide gewor den en werkt thuis, vrouw heeft iets met een ander gehad en daar een kind aan overgehouden, kind is ziek of achterlijk en schreeuwt, man kan ROTTERDAM Het Amsterdamse Concertgebouworkest, onder leiding van Bernhard Haitink, heeft zaterda gavond de Maasstedelijke muzieklief hebbers, die de Grote Doelenzaal tot in de nok bevolkten, een op hoog peil staand promenadeconcert voorgescho teld. Het programma ws met Tsjaikofski's symfonisch gedicht Franceses da Ri mini, Mozarts pianoconcert in S ma jeur KV 271, (solist Willem Brons) en Dvoraks negende symfonie Uit de Nieuwe Wereld, eveneens van goed gehalte. Het was na de door Tsjaikofski op muziek gezette helletocht van Dante voortreffelijk geïnstrumenteerd, maar vaak de indruk van een tijdgebonden werk makend, wel even wennen, om de sfeer van Mozart te pakken te krijgen, maar hot fijnzinnige a-virtuo ze spel van de solist Willem Brons in fraai samengaan met het helderspelen- de ensemble onder geconcentreerde leiding van Haitink zorgde en-oor dat er spoedig geheel in was. Kleine ontsporingen deden hoege naamd niets af aan een hoogstboelen- de introverte vertolking door deze pianist, die bovendien verraste met een verrukkelijk toucher in dit genia le opus dat terecht wei als de hroica onder de pianoconcerten geldt. Haitink en de zijnen hadden hiervoor van Franceses da Rimini al de best denkbare muzikale uitbeelding gege ven met veel klankschittering en or- kestbrille. Na de pauze stond Dvoraks onvolprezen symfonie op het program ma en de weergave van het veel gespeelde, maar nu vaak weer geheel nieuw en fris klinkende werk bete kende wel hét hoogtepunt van de avond. Onder de stimulerende en ook rit misch exact leidende dirigent gaven de hoofdstedelingen een reproductie die vrijwel ideaal te noemen was. Zonder het spel in de overige delen tekort te willen doen, dient toch voo ral de diep doorleefde en daardoor sterk aansprekende verklanking van het langzame deel te worden vermeld als onvergetelijke belevenis. Het pu bliek heeft steeds enthousiast op het gebodene gereageerd. O.V. er niet tegen op, vrouw loopt weg, man verdrinkt het kind, vrouw komt terug) zou best kunnen worden omge bouwd tot een sappige tranentrekker. Maar Kroetz heeft alle warmte en sentiment weggesneden en de tekst teruggebracht tot het naakte bot Zijn figuren zijn, zoals hij zelf zegt, 'niet van goede wil'. Hun problemen liggen zover in het verleden, of zover in de toekomst, dat ze niet in staat zijn die in woorden uit ie drukken. Ze geven korte teksten van zich, die worden aangevuld met daden en met stilte. Aan die stilte wordt door de schrijver zo'n overwegende betekenis toege kend, dat men vaak het gevoel heeft naar levende beelden te kijken. Het is best te begrijpen waarom: Kroetz wil van 'het gebabbel' af, zwij gen is veel realistischer, er wordt in huiskamers en keukens wat af gezwe gen. Maar toneel is geen realiteit, dat wordt in hetzelfde stuk ten overvloe de bewezen door het verdrinken van een pop ln een keukenteil. Het ding AMSTERDAM De geringe bekend heid ter redactie en ter zetterij met Friese namen heeft er toe geleid dat in onze edities van zaterdag de voor naam van onze nieuwe hoofdredacteur drs. J. Tamminga verkeerd overgeko men is. Zijn naam is: JENZE TAM MINGA. geeft kik noch mik, terwijl toch het kind dat het moet verbeelden het huis dag en nacht verziekt met zijn gejank. Waarmee we maar willen zeggen: die stiltes zijn te lang, ze verhogen dé spanning niet, maar breken hem. Re gisseur John van de Rest zou er goed aan hebben gedaan, als hij de aawij- zingen van de schrijver in dezen niet had gevolgd. En hij ,moet ook wat veranderen aan die irritante change menten, het gedonderjaag met tafels en stoelen, dat even lang duurt als de stukjes toneel die eraan voorafgaan. Het lang niet oninteressante stuk zou door die veranderingen zeker aan in tensiteit winnen. In de eenacter na de pauze 'Alleen voor mannen', werden de changemen ten ons bespaard. In deze driehoeks verhouding tussen een man, een vrouw en een hond, waarin eerst de horad wondt doodgemaakt en daarna de man en de vrouw elkaar uit louter onmacht aan flarden schieten, gingen Jules Crolset en Mart Gevers op de vrolijke toer. Het had wel wat weg van 'Wat zien ik?' met macabere vari anten. Ik had het gevoel dat dit hun beter lag dan de dorre beklemming van Thuiswerk*. Jules Croiset had in het eerste stuk de neiging het door Kroetz zo krachtdadig uitgebannen sentiment door een achterdeurtje weer binnen te dragen, via een be paalde beklemtoning van zijn tekst. Maar 't ook niet gemakkelijk om alle exuberantie weg te drukken. Twee predikan ten in B aarn Van een onzer verslaggevers BAARN Twee predikanten van de presbyteriaanse kerk van Rwanda hebben op een rondreis door Europa ook het gereformeerd zendingscentrum in Baarn aangedaan. Hun namen zijn duidelijk bekeerlingen-namen: Michel Twagizayesu ('laten wij Jezus hebben') en Siméon Nzabahimana ('ik zal m 's Heren huis blijven'). Ds. Twagizayesu ('laten wij Jezus hebben') en Siméon Nzabahimana fik zal in 's Heren huis blijven'). Ds. Twagizayesu komt uit de hoofd stad Nigali, zijn collega uit het aan de westgrens van Rwanda gele gen RuSerigera. Zij zijn door de synode van de Rwan dese kerk afgevaardigd om in Europa de besprekingen af te ronden voor een nieuwe overeenkomst voor de sa menwerking met de gereformeerde zending in Nederland, de Mission pro testante in België en het Département missionaire van de Franssprekende protestantse kerk van Zwitserland. Die drie kerken hadden hun contact met de Rwandese kerk voorheen ge centraliseerd in Brussel, het uitslui tende adres waar de Afrikanen voor de samenwerking op aangewezen wa ren. In januari van vorig jaar schreef ds. Hitimana, de praeses van de presbyte riaanse synode van Rwanda, een op zienbarende brief naar Brussel waarin hij verzocht alle hulp op te schorten TOEN GING ABRAM Het verhaal van Abrams roeping is bijzonder kort aangebonden. De woor den van God zijn wedndg en blijkbaar voldoende voor een zo grote onderne ming als deze kleine volksverhuizing. Maar ook het 'antwoord' van Abram treft door gereserveerdheid. In het He breeuws zijn zelfs twee woorden vol doende om de gehoorzaamheid van de 'vaders des geloofs' aan te duiden. Het beamend 'ja', want dat is geloof ten voeten uit, is besloten in het gaan zelf. Wij lezen niet van tegenwerpin gen, bezwaren of voorafgaande over wegingen, zelfs geen vragen worden ons overgeleverd, Abram gaat, zonder meer. Ilij doet ons denken aan Levi, de tollenaar, die op Jezus* bevel: Volg Mij, ook alleen maar antwoordt met opstaan en volgen (Matth. 9,9). Niet dat onze bedenkingen er niet toe doen, of onze vragen, maar hier wordt tenslotte uit een rots gehouwen. De steensplinters vliegen weg en worden onvindbaar. De aangesprokene is over- mocht door de Stem, die hem op gang brengt. Zo kan het dus ook, dat een mens zwijgt, de hand op de mond legt, en doet. Misschien omdat er haast bij is en er tijd moet overblij ven om straks geduld te oefenen. Het wordt een reis op telkens opnieuw verkregen aanwijzingen, steeds verder naar het Zuiderland. De aanwijzingen worden blijkbaar verkregen op de pleisterplaatsen waar Abram een al taar opricht, soms voordat hij de Stem opnieuw gehoord heeft en dan weer daarna. Het zoeken gaat nu heen en weer. God zoekt Abram, reizend in het ruige land en vindt hem, wacht hem op om verder met hem te onder handelen, maar dan is het weer Ab ram die de naam des HEREN aan roept De Stem wijst de weg en herhaalt de belofte als een bevesti ging, want wie is de reiziger die zijn hele leven op één woord kan reizen? Daarom is het zo dom als wij ook maar de gedachte laten opkomen dat wij het nu wel zouden weten met deze God. Wij met onze dolende ogen en onze oren open voor alle geluid, wij zouden het niet nodig hebben altijd opnieuw in het spoor getrokken te moeten worden. Hier gaat een man, van altaar tot altaar. Een weg van duizend stadiën en overal is god. en de samenwerking in deze bestaan de vorm opzegde. Eigen keuze In een gesprek met de twee Rwandese predikanten herhaalde ds. Twagizaye su nog eens de redenen waarom dit gebeurde. Zijn kerk werd via de zilve ren koorden teveel opgezedeld met 'monumenten': grote projecten waar om zij niet had gevraagd en die zij zonder bijstand van buitenlandse krachten ook nooit zou kunnen voort zetten. Daarop richtte zich ook het grootste deel van die hulp maar voor haar eigen directe taak, de zending onder de nog altijd 45 percent niet- christenen van Rwanda, kreeg de Rwandese kerk te weinig. In het ver keer met de coördinerende Mission Protestante te Brussel slaagde zij er niet in haar eigen taakopvatting in gang te doen vinden. Dat leidde tot de opzegging van de samenwerking. De drie deelnemende partners be schouwen dit achteraf als een heilza me schok. Zij hebben inmiddels volop oog voor deze grieven getoond en daaruit is de nieuwe overeenkomst voortgekomen. De Rwandese kerk zal voortaan met elk der drie zendingsin stanties in Europa afzonderlijk con tacten onderhouden en bezoekers uit wisselen. Haar eigen beoordeling van wat er moet gebeuren staat nu voor op. Ook sociale taken Drs. H. Baas, secretaris van het Afri- ka-orgaan van de gereformeerde zen ding, die in Rwanda werkzaam is geweest en de beide predikanten in Nederland begeleidde, vertelde dat de Rwandese presbyterianen hiermee niet voor een introvert kerkzijn heb ben gekozen. Uit hun aanvragen blijkt dat zij naast bijstand in het zendingswerk ook hulp zoeken in de preventieve geneeskunde en voor plat telandscentra ten behoeve van jeugdi ge werklozen. Rwanda maakt geen verschil met ver scheidene andere ontwikkelingslan den, waarin grote aantallen jongeren die de lagere schoolopleiding hebben gevolgd geen werk of verdere studie mogelijkheden kunnen vinden. Het land, waarvan de opvallendste trek is dat het geen dorpen kent maar dat iedereen er verspreid over de heuvels Ds. M. Twagizayesu LUNTEREN (KNP) 'Als een stelling, interpretatie of bewering betreffende het fundamentele Openbaringsgegeven of betreffende fundamentele mensenrechten, zoals het recht op leven, substantieel afwijkt van de authentieke lering van de kerk, dan moet ik die af wijzen, ook al wordt een en ander gepresenteerd met de meest in drukwekkende stijl en eruditie1. Aldus mgr. dr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, zaterdag in zijn rede over polarisatie, tijdens het reünisten-congres van de SSR op 'De blije werelt' te Lunteren. AMSTERDAM Op initiatief van Gerard de Groot, creatief directeur van het reclamebureau Intermarco Nederland, gaan enkele jonge recla memensen een actie voeren om 18- tot 23-jarige kiezers ertoe te bewegen op 29 november naar de stembus te gaan. De campagne wordt gehouden onder het motto: 'Stem jong, anders krijgt die ander rijn zin'. De reclamemensen werken bij deze actie samen met de politieke jonge rengroepen ngen. Het ministerie van CRM heeft een subsieie van 50.000 gulden verleend. De activiteiten wor den gecoördineerd in een centrum in Amsterdam dat onder de naam 'Aktie 18+' zal opereren. In een publiciteits campagne rullen de ongeveer een mil joen nieuwe kiezers worden aange spoord te gaan stemmen of zich te laten informeren alvorens te gaan stemmen. Daarnaast zal politieke in formatie worden verschaft, aan die jongeren die van enive interesse blijk geven, met name ten aanzien van onderwerpen die de jongeren recht streeks raken. gerard de Groot had de actie willen voeren onder het motto: 'Stem, want als je 't niet doet krijgt je vader z'n zin'. Deze slagzin had gevarieerd kun nen worden door 'vader* te vervangen door o.a. 'baas', 'leraar*, 'sergeant-ma joor*. De politieke jongerengroeperin- gen maakten bezwaar tegen deze agressieve benadering, mede omdat zij een mogelijke subsidiëring in gevaar zagen komen. Het Instituut voor sociale communica tie (ISK) zal nagaan of het nu gehan teerde thema goed overkomt Gerard de Groot zou al erg tevreden zijn, als de actie een half procent van de jonge kiezers extra in het stemhokje zou brengen. Mgr. Simonis omschreef polarisatie als het ontstaan en steeds verder toenemen van verschil van mening van een groep, zódanig, dat niemand binnen een 'groep zich lager kan onttrekken aan een plaatsbepaling ten opzichte van de 'polen'. Volgens hem schaart men al aan de zlde van duegene, bij wie men zich gevoelsmatig het meest thuis voelt "Men zoekt tegen de opko mende radeloosheid bescherming bij een welbespraakt oriëntatiekader, waarbinnen men als het ware een stuk van de direkte eigen verantwoor delijkheid kan neerleggen. Men re kent zich tot 'rechts' of tot 'links', men stelt zich op als 'idealist' of als 'realist' en men ijkt begrippen als 'progressief' of 'conservatief', aldus de bisschop. Hij constateerde dat de vele heden daagse concrete standpunten en nieu we keuzen dikwijls weerstanden op roepen in de grote groep, terwijl de leiding ln plaats van een fundamente le keuze te doen, door paniek verlamd re^kt. 7od;>t een stilzwijgend vacuüm o?» tr T' hmo aarzel'ng over- heerst en er is weinig moed tot belijden.' Toch heeft men behoefte om wel geborgen te zijn, zodat men zich steeds fanatieker conformeert aan do herkenbare groep van zijn keuzen. Vervolgens gaf de bisschop zijn per soonlijk waarde-oordeel over polarisa- zdcfli meeest- tie doof duidelijk onderscheid te ma ken tussen legitieme en illegitieme pluriformiteit 'Binnen de marge van het evangelie en van het kerkelijk belijden acht ik het bestaan van ver schillende klemtonen zeer juist.' Maar, 'zo gauw de pluriformiteit dege nereert tot pluralisme, wanneer er herinterpretaties van de Openbaring geventileerd gaan worden, die totaal en inhoudelijk verschillen van het gelovig belijden van de wereldkerk, dan kan ik dergelijke zogenaamde pluriformiteit niet aanvaarden', sprak dr. Simonis. Hij achtte het dringend nodig dat aan de basis door alle parochies en ge meenten een plan wordt ontwikkeld om een gesprek tot stand te brengen tussen de verschillende groeperingen. De bisschop geloofde in een synthese 'tussen onz« '•riveht tot bet len'^en Dr. A. J. Simonis van noden van deze wereld en het Openbaringsfeit dat het heil in en door en van God komt' Hij meende dat 'deze situatie van polarisatie bij alle betrokkenen dient te leiden tot een hernieuwd lezen van de H. Schrift, in eenheid met de wereld kerk. met heel de christenheid.' Anders ligt het volgens mgr. Simonis bij de schending van de legitieme Ds. S. Nzabahimana woont, staat voor zeer ernstige proble men, die nog vergroot worden door zijn isolement en zijn langdurige droogteperiodes, waarin de vele rivie ren die de kaart toont uitgedroogd zijn. 'Het zou mooi zijn, wanneer Neder land en Joegoslavië zich nu voorne men samen een ontwikkelingsland uit te kiezén en er gecoördineerd hulp te gaan bieden, om daar nu eens dit vergeten land voor uit te kiezen, dat door de Belgen altijd als een verleng- stukje van Kongo is beschouwd', al dus drs. Baas. Hutu's en Tutsi's Rwanda verkeert gelukkig niet in de positie van zijn buurland Boeroendi, waar de feodale Tutsi's door stromen bloed waden om de Hutu's eronder te houden. In 1959 ontworstelden de Hu tu's in Rwanda zich al aan de Tutsi- overheersing. 'Dat was onze Franse revolutie', lichtte ds. Twagizayesu toe. Maar de Hutu-regering ziet nu met bezorgd heid naar Zaïre en Oeganda waarvan de regeringen hebben aange kondigd dat zij de Tutsi-vluchtelingen kwijt willen. Dat betekent dat ze over de grens gezet worden naar Rwanda, en de vestigingen van Tutsi's in het noordwesten en zuiden van het land zullen versterken. Daardoor kan op nieuw het gevaar van een greep naar de macht ontstaan, want de meesten hebben evenals de oude Bourbons 'niets geleerd en niets vergeten'. Ook in deze vestigingsgebieden van Tutsi's gebeurt kerkelijk werk en ds. Twagi zayesu gelooft dat het evengalie ook hier een kracht der verzoening is. Minderheid De Rwandese protestanten vormen een zeer kleine minderheid ten op zichte van de roomskatholieke kerk die 45 percent der bevolking omvat De Rwandese presbyteriaanse kerk heeft 25.000 leden, verdeeld over 23 gemeenten en 13 predikanten. Zij heeft samen met de baptisten en me thodisten en de anglikanen een theo logische school in Kigali. De anglika nen, die met ongeveer honderddui zend zielen de grootste protestantse kerk vormen, hebben inmiddels hun eigen seminarie gesloten en hun leer krachten ingebracht in de genoemde theologische school. pluriformteit 'Het beroep op pluri formiteit wordt leugen en bedrog, indien waarheid als meer-zinnig wordt voorgesteld.' Sprekend over het maatschappelijk en politiek engagement van de kerk, zei hij: 'Als men zover gaat, dat men, met behulp van een bepaalde 'theolo gie' meent te moeten poneren dat het rijk Gods hier geconstrueex-d wordt door ons en dat daartoe een in feite partijpolitieke optie gelanceerd moet worden vla liturgie, katechese en the ologie, dan heb ik de ervaringen sinds Constantijn niet nodig om naar de II. Schrift te wijzen en op gezag daarvan deze stelling af te wijzen.' Ook de relatie UtrechtRome zou kunnen afglijden tot het stadium van een substantiële polarisatie. 'Wat God echter verhoede.' In dit verband de opschorting van de landelijke pastora le raad noemend, zei hij zich de Irritatie hierover oprecht te kunnen indenken, maar de tumultueuze reak- ties ietwat buiten proportie te achten. Mgr. Simonis constateerde dat zich op het terrein van liturgie, verkondiging, katechese, oekumene en theologie hier en daar experimenten en uitspra ken voordoen, die zich onder dekking van de spanning tussen locaJe en universele kerk, menen te kunnen rechtvaardigen door een beroep op de pluriformiteit en bisschoppelijke tole rantie. 'Beide echter mogen geen be grippen worden die misbruikt worden om een heleboel narigheid te dekken', vond hij. Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen: I. medeklinker, 2. klaar, 3. paard, 4. landbouwer, 5. muziekinstrument, 6. bemoediging. Bij juiste oplossing vormen de- begin letters de naam van een vis. Oplossing van vrijdag. Horizontaal: 1. lak, 4. gitaar, 9. raaf, II. Eris, 12. stamper, 16. Ria, 17. la, 18. toorts, 21. keg, 22. tol, 23. entree, 25. er, 27. Ira, 28. platina, 31. Naab, 32. Pisa, 34. ponton, 35. gel. Verticaal: 1. Lr, 2. aas, 3. katrol, 5. iep, 6. trek, 7. air, 8. as, 10. fair, 13. maté, 14. nagel, 15. etter, 17. lee, 19. oor, 20. snit, 21. kranig, 24. trip, 26. plat, 28. Pan, 29. Abo, 30. Ase, 31. no, 33. al. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Schiedam (buiten verb.) K. B. Holwerda te Doorn (buiten verb.) 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2