FBO NA DRIE JAAR IN EEN IMPASSE Dieven bij Sobczak; FC Den Haag haalt buit binnen: 3-1 Armoe van PSV komt sterk naar voren Gesprek Voorzitter Choufoer: Streven naar behoud van minimaal 36 clubs Scheidsrechter Weering maakt publiek boos Pele tekent contract TROUW/KWARTET MAANDAG 2 OKTOBER 1972 SPORT Tll/Kll Van onze speciale verslaggever ARNHEM De Federatie van Betaald voetbal Organisaties (FBO) heeft mr. Jacques Hoge- woning naar voren geschoven als nieuwe voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Hogewoning, die sinds vorig jaar al deel van het sectie-bestuur uit maakt, zal Jos Coler deze maand opvolgen. De algemene vergade ring van de FBO schaarde zich zaterdag in Arnhem zonder uit zondering achter de kandidatuur van de Amersfoorter. De FBO zal er bij de nieuwe voorzit ter op aandringen, dat in het seetiebe- stuur een meer professionele begelei ding tot stand komt. Geadviseerd wordt naast mr. Hogewoning een alge meen directeur te benoemen. Hier voor is de Veendammer Nijland (nu nog lid van het FBO-bestuur) kandi daat. Een verdergaande professionalisering van de door amateurs geleide top van het betaald voetbal in Nederland is een van de belangrijkste programma punten bij de FBO. In de gehele ontwikkeling van het Nederlandse profvoetbal fungeert een chronisch gebrek aan geld echter als dubbel Mr. Jaques Hogewoning is zater dag voor de FBO met algemene stemmen voorgedragen als voor zitter betaald voetbal en als vice- voorzitter van de KNVB. duur. Aan de onderbouw van de clubs bijvoorbeeld wordt te weinig aandacht besteed. Het geld, dat door een trans- fer vrijkomt, wordt vrijwel onmiddel lijk in de aankoop van een nieuwe speler omgezet. Voor professioneel be geleidend kader blijft daardoor nau welijks financiële ruimte. Een oplos sing van deze problematiek lijkt nau welijks in zicht. Vooral omdat het zogenaamde 'vierluik' (waarin onder meer een aanpassing van het trans fersysteem en inspraak van de spelers is opgenomen) in de Nederlandse voetballerij een gloeiend heet hangij zer is. De FBO lijkt na drie jaar in een impasse terecht te zijn gekomen. De positieve resultaten, die direct in vloed op de organisatie van het be taalde hebben opgeleverd, zijn simpel te tellen. Het voornaamste, wat de FBO bereikt heeft, is haar infiltratie in het sectiebestuur. Die actie zal met de benoeming van mr. Hogewoning steunpilaar in de eerste jaren van de FBO- tot voorzitter van de sectie bekroond worden. Verder is het ake lig stil rond het actie-program van de FBO. De als werkgevers-organisatie opgezette vereniging is aan haar wer kelijke problematiek nog nauwelijks toegekomen. Erkent voorzitter Her man Chofoer: 'We zijn als werkgevers organisatie gestart. Maar van FBO- zijde zijn we door omstandigheden in feite nog niet aan het beleidsplan toegekomen. Er is door Infiltratie in het sectiebestuur inmiddels een nieuw bestuur van de FBO gekomen. In de eerste tijd hebben we ons beperkt tot het begeleiden van het betaald voetbal. Oppositioneel, dat wel. We verwachten, dat we nu terug kunnen keren naar de oorspronkelijke vorm. Als dat eenmaal gebeurt, dan kunnen we weer het bedoelde karak ter, dat van werkgevers-organisatie gaan aannemen'. Voordat de FBO zich werkelijk als organisatie van werkgevers kon gaan opwerpen, zal er opnieuw eer. inten sief contact met de VVCS (de Vereni ging Van Contract Spelers) op gang moeten komen. Uitgangspunt van het eventueel te openen nieuw overleg zou dan het zg. vierluik moeten zijn. FBO-bestuurslid Van Zandvliet heeft de leden van de organisatie uitvoerig over de problematiek hiervan inge licht. Van Zandvliet: 'Ik kon niet meer dan een stuk informatie geven, enkele kanttekeningen plaatsen. Er hebben zich echter de laatste maan den ontwikkelingen voorgedaan, die rechtstreeks van invloed zijn op de eventuele beslissing over het vierluik. We hebben bijvoorbeeld te maken met de VVCS, die het nodig vond uit het overlegorgaan te treden. Daar naast heeft de VVCS openlijk gesteld, dat het met een aantal prikacties haar ideeën wil onderstrepen. Als je dat met de resoluties van de internationa le .spelersorganisatie bij elkaar op telt, dan zie je een ontwikkeling, die een ernstige waarschuwing aan de verantwoordelijkheid inhoudt. Een verantwoordelijkheid die verstrekken de consequenties kan gaan hebben. Als je de positie van beroepsspeler op dit moment met die in 1967 verge lijkt, dan is er erg veel veranderd. We staan nu voor beslissingen, die straks herinneringen zullen oproepen van 'weet je nog wel, die goede oude tijd van 1972'. De winst van de FBO blijft echter tot nu toe zeer pover. Pas als de zelfstan digheid van het betaalde voetbal defi nitief wordt doorgevoerd (maar hoe lang zal dat nog duren), zal de nu wat slaperige organisatie wat nadruk kelijker op kunnen veren. Voorzitter Chofoer: 'Er is een communicatie op gang gekomen. We zijn er echter wel van overtuigd, dat we een mentali teitsverandering hebben aangebracht. De reacties in de vergaderingen zijn duidelijk van een andere aard dan in 1968, toen we nog moesten beginnen. Natuurlijk hebben we streven naar professioneel-management. Maar zoiets kan je niet van het ene op het andere jaar veranderen. De financiën vormen natuurlijk het grootste probleem. Dat is inmiddels al zó groot, dat de clubs moeilijk te besturen blijven'. De 2.8 miljoen gulden, die de FBO uit de saneringspot van het ministerie van CRM heeft getoucheerd, zal ech ter niet direct aan de verbetering van de wankele basis van het betaald voetbalbedrijf worden besteed. De uit kering zal eerder als een soort ram penfonds gaan dienst doen. Chofoer: 'We streven naar het behoud van minimaal 36 clubs in het betaalde voetbal. Nu hebben we nog 38 clubs, die we als FBO zullen koesteren. Maar alle verenigingen zijn het er duidelijk over eens, dat er in de toekomst zeker niet meer dan twee mogen afvallen. Wij als FBO zullen tegengaan dat het aantal verder daalt'. FBO-bestuurslid Ton Zwikstra zal een bestedingsplan voor deze gel den gaan ontwerpen. De FBO zal verder onder haar (eden een enquête houden over de elftal- opbouw van het betaalde voetbal. Daarvoor zijn drie categorieën elftal len mogelijk: een a-elftal, een b-elftal zonder enige leeftijdsgrens en/of een c-elftal tot en met 19 jaar met twee dispensaties wat betreft de leeftijds grens en met minstens twee betaalde spelers. Het FBO-bestuur stelt voor iedere club een vrije keuzemogelijk heid voor. GERRIT DEN AMBTMAN Van onze speciale verslaggever NIJMEGEN De inbraak, die in de nacht van zaterdag op( zondag in huize Sobczak werd gepleegd, heeft een grotere schade aangericht dan de dieven aanvakelijk konden vermoeden. Terwijl de Nij meegse doelman en zijn vrouw hun baby naar Zuid-Limburg brachten, sloegen inbrekers hun slag. Zij haalden de zaak overhoop en namen een bedrag van 900,mee. Het echtpaar Sobczak was bij te rugkeer totaal van streek. Eddie deed geen oog dicht en was door die verwikkelingen zo weinig gecon centreerd dat hij in de wedstrijd tegen Den Haag, op een fataal moment blunderde. Die blunder bete kende de definitieve ondergang van NEG. Het was tevens Sobccaks tweede grote fout in dit duel. D eerste keer ge beurde dat, nadat de chronometer nauwelijks zestig seconden had wegge tikt en Bres de bal van grote afstand over Scobczak heen-lobde. Sobczaks tweede blunder was catastrofaal. In een periode, waarin NEC zich leek te herstellen van een 2l achterstand kreeg Fuglset een vrije kans. Zijn schot zou voor de eerste de beste doelman in het afdelingsvoetbal nog geen probleem hebben betekend. Sobczak i'let de bal echter tussen zijn benen door glippen, waardoor Den Haag tenslotte op de veilige marge van twee doelpunten kwam. Eddie Sobczak wilde de schuld van zijn falen echter niet op die inbraak schuiven: 'Ik voelde mij niet fit. na dat ik vannacht geen oog had dicht gedaan. Maar ik zag er toch geen aanleiding in om vanmorgen te ver zoeken mij niet op te stellen. Daarom wil ik die inbraak niet als excuus aangrijpen. ONDERBREKING De blunders van Sobczak waren niet ADVERTENTIE de enige reden voor de onderbreking van het herstel van Coervers forma tie. (De nederlaag tegen Den Haag volgde na overwinningen op respectie velijk FC Twente en FC Den Bosch). Een andere oorzaak moet zeker wor den gezocht in het merkwaardige op treden van scheidsrechter Weering, die eerst NEC een opgelegde straf schop onthield en vervolgens op du bieuze gronden Den Haag wel eenzelf de voordeel gunde. Eerst de strafschop, die NEC niet kreeg. Nadat Bres voor 10 en uit blinker Jan Peters (over de falende Thie heen voor 11 hadden gezorgd, werd diezelfde Peters door Dick Ad vocaat binnen het strafschopgebied onderuit gehaald. Weering pakte de bal en legde die vervolgens keurig op de rand van het zestien-metergebied.' Ik stond er nog geen twee meter van af. Dit was voor mij gewoon een vrije schop. De overtreding geschiedde bui ten de lijnen; Peters viel er binnen.' Vervolgens de strafschop, die Den Haag wèl kreeg. De Caluwe, een meer dan verdienstelijk vervanger voor Wijngaarde, soleerde door de Nij meegse defensie. Het laatste obstakel, dat hem voor Sobczak nog restte was Thijssen. NEC's rechterspits trachtte via een sliding de zaak nog te redden. De Caluwé kwam ten val en terwijl beiden pogingen deden de bal alsnog te bemachtigen, klink het alles-over- heersende fluitje van Weering. Frans Thijssen: 'Mijn sliding mislukte half. Toen ik die fluit hoorde, dacht ik dat Lk een vrije trap mee zou krijgen.' Het oordeel van Weering luidde ech ter anders: 'Thijssen hield De Caluwé vast. 'Ik kon niet anders doen dan een strafschop toekennen.' Aad Mans veld had met het ten uitvoer brengen van dat vonnis geen enkele moeite. TEGENSLAG Die onverwachte tegenslag kwam NEC lange tijd niet meer te boven. Terwijl het Nijmeegse middenveld via Jan Peters tot dat moment voortdu rend in de Haagse linies penetreerde, verslapte na Weerings strafschop het verdienstelijke tegen-offensief van de Nijmegenaren. Dat offensief had overi gens teleurstellend weinig rendement opgeleverd voornamelijk omdat de man van wie doorgaans het meeste gevaar uitgaat: Fraais Thijssen, uitste kend werd afgestopt door Joop Kore- vaar. De beweeglijke Cas Janssens werd in bedwang gehouden door Piet de Zoete en de sterk offensief spelen de De Caluwé kweet zich defensief uitstekend van zijn taak: het aan banden leggen van Jan van Deinsen. Het middenveld werd voornamelijk beheerst door Jan Peters, die daartoe overigens alle gelegenheid werd gebo den door Dick Advocaat. Peters: 'Ad vocaat maakte het mij maar zelden moeilijk. Hij verrichtte weinig verde digend werk. Ik kreeg veel ballen aangespeeld en kon heerlijk voetbal len.' Evert Teunissen had aanvanke lijk nog wel geprobeerd om dat mid denveld in Haagse handen te krijgen. Hij wisselde Aad Kila uit voor Paul Roodnat, maar een werkelijke verster king was dat niet. Teunissen: 'Het is een bekend gegeven dat Den Haag geen linksbenige voetballers telt, wan neer wij aantreden zonder Roodnat. Op het moment toen bleek dat een wijziging op het middenveld noodza- De dubieuze strafschop van FC Den Haag. Aad Mansveld schiet de bal vlekkeloos langs Sobczak. kelijk was. heb ik Kila eruit gehaald en Roodnat ingezet. Ik hoopte daar door aanvallend ook wat meer moge lijkheden te krijgen. Dat Roodnat niet helemaal aan de verwachtingen heeft beantwoord is een andere zaak. Zo'n ster was Kila n-*- niet geweest- STATISCH Het meeste gevaar kwam van Haagse zijde van Berg, die in het persoonlij ke duel zijn opponent Kamps dikwijls de baas was en mede daardoor het trio Bregman-Fulgset-Bres de noodza kelijke steun kon bieden. Voeg daar bij het voortdurende switchen tussen Bregman en Bres op respectievelijke de linker- en de rechtervleugel en de Nijmeegse defensiezorgen zijn ver klaard. Niettemin was het derde en uiteindelijke beslissende doelpunt van Den Haag niet hel werk van de aanval, maar van verdediger Joop Ko- revaar. De opkomende linkervleugel verdediger kon ongehinderd door de statisch opererende NEC-defensie sole ren en de bal 'doel-rijp' voor de voeten van Fuglset leggen. Teunissen: Niet Sobczak maakte de grootste fout bij ons derde doelpunt, maar de rest van de verdediging. Die had Korevaar moeten afremmen. Fuglset schoot slecht. Hij had wat geluk, want als hij die bal niet had gemaakt, had ik hem dat bijzonder kwalijk genomen.' NEC's tegenstand stortte daarna vol komen in elkaar. Cas Janssens: 'Die strafschop en toen die fout van Sobc zak: dat was teveel.' Hetna de strafschop bijzonder roerige Nijmeegse publiek moest na het ver strijken van de officiële speeltijd nog zeven minuten wachten alvorens Wee ring die in de tweede helft een allesbehalve gedecideerde indruk maakte de wedstrijd affloot. Wee ring: 'Ik heb langer laten doorspelen, omdat het wisselen van spelers aan Haagse zijde onnodig lang duurde. Wat het publiek betreft: het gefluit en gejoel heeft mij alleen maar ge sterkt. De spelers hebben zich in de tweede helft vrij correct gedragen (in feite trad Weering toen zeer lankmoe dig op. Red.). Alleen dat publiek, dat heeft mij zelfs bespuugd.' Deze keer bleven de protesten van trainer Wiel Coerver binnenkamers. Na zijn uitla ting aan het adres van Boosten in de wedstrijd van vorige week, geldt er voor hem een spreekverbod.' Voorlo pig tot nader order', zoals manager Wil Jansen verklaarde. NEC-FC Den Haag 1—3 1—2) 1. Bres 0— 1. 2. Jan Peters 1—0. 40. Mansveld 12. 39. Fuglset 13. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 10.000. NEC: Sobczak Visser. Cornells, Eggenkamp (Jo Peters). Mellaard; Kamps. Kronshorst. Jan Peters: Van Deinsen, Janssens, Thijssen. FC Den Haag: Thle: De Caluwé, Mansveld. De Zoete. Korevaar; Advocaat. Berg. Kila (Roodnat); Bregman. Fuglset (Van Vliet), Bres. JOOP HOLTHAUSEN SANTOS (ANP) Pele heeft zijn laatste contract als speler voor FC Santos getekend. Pele verbond zich voor een periode van twee jaar, maar zal, te beginnen op 1 januari 1974, zijn inkomsten aan liefdadige instel lingen schenken. Pele, die vergezeld werd door zijn advocaat en zijn secretaris, weigerde te vertellen hoeveel hij door dit nieu we contract gaat verdienen. Het is echter een publiek geheim dat zijn vaste maandsalaris iets boven de 20.000 gulden ligt. Pele verplichtte zich uit te komen in de wedstrijden van de nationale competitie en de vriendschappelijke wedstrijden, waar voor hij een extra-premie zal ontvan gen. Het staat hem vrij te spelen in wedstrijden •oor het regionale kampi oenschap van de staat Sao Paolo. Ln het contract is nog een zeldzame alinea opgenomen. Pele zal slechts dan uitkomen in de uit-wedstrijden voor de nationale competitie, wanneer de thuisspelende verenigingen Santos daarvoor een bepaalde som betalen. Dit bedrag zal Santos overigens weer afstaan aan Pele. In de geschiedenis van de voetbalsport is het nog nim mer voorgekomen dat de thuisspelen de vereniging in competitiewedstrij den de bezoekers moesten betalen om in hun sterkste formatie te verschij nen. Scheidsrechter Boosten drukt opnieuw stempel op voetbalduel Puur Schots Whisky puur en pure wol. Twee zeer mannelijke karaktertrekken van de Schotse Cheviot Hills. Uit de pure kamgarens van Wilson Glenny j worden de komfortabele kostuums gesneden voor de mannen die houden van puur Schots, suits that suit your personality - BSi eksklnsief bij herenkïcdingspecialistcu Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN In de tweede helft van het duel tegen Excelsior werd de armoede van het rijke PSV duidelijk gedemonstreerd. Het nog altijd zonder erg veel moeite de beginstand hand-haven de Excelsior moest toen opboksen tegen PSV dat met verdedigers Van Kraaij en Munk Jensen (ver vanger van de opzichtig falende Hoekema) in de spits pressievoet- bal probeerde te spelen. Het werd dan toch nog een 2-0 zege voor PSV, maar dat was nauwelijks een verdienste te noemen van de zwakke Eindhovense ploeg. De wedstrijd kende eigenlijk maar twee belangrijke momenten; het eer ste na dertien minuten: Van der Hei de stuurt een vrije schop naar het hoofd van de door PSV-doelman Van Gerven besprongen Roggeveen. Bei den vallen en de bal springt voor de voeten van Bassant die laag inschiet. Scheidsrechter Boosten, die er boven op staat, wijst resoluut naar het mid den. Maar dan ziet hij dat zijn grens rechter, die er veel verder vanaf staat, vlagt. En Boosten herroept zijn beslissing door PSV een vrije schop te verstrekken. Excelsior-trainer Joop Castenmiller: 'Bassant vraagt aan Boosten waarom hij fluit. Hij zegt: 'Omdat mijn grensrechter vlagt'. Maar moet u clan niet gaan vragen waarom hij vlagt?' 'Nee', zegt Boosten, 'dat hoor je in de rust wel'. Na de rust vraagt hij aan Bassant: 'Moet je het nog weten? Het was buitenspel'. 'Nou, ik vind het wel erg dat een internati onaal scheidsrechter dat allemaal kan maken'. Boosten drukte, net als vorige week bij FC-Den Bosch - NEC toen hij ook op last van een grensrechter zijn eigen waarneming herriep, een veel te duidelijk stempel op deze wedstrijd. Want één ding staat wel vast: zoals PSV voetbalde was het de klap van een Excelsior-treffer nooit meer te bovengekomen. Het tweede belangrij ke moment viel in de tweede helft, tien minuten vooi tijd. Exceisior-doel- man Van der Roer. sprint zijn doel uit om een hoge dieptepass voor twee aanstormende PSV-ers weg te stom pen. Dat is een nogal voorbarige ac tie, omdat ook Roggeveen nog in de luchtslag is. Bovendien raakt hij de bal buiten zijn strafschopgebied. Van der Roer: 'Ik zag alleen die bal. Toen ik eruit was zag ik dat Roggeveen er bij was. Maar toen dacht ik: je moet nu maar doorrammen'. De vrije schop wordt door Van der Kuylen keihard via De Mos, de buitenste man van het Excelsior-muurtje, en de binnenkant van de paal ingeknald. De treffer was de genadeslag voor Excelsior. En het was sneu voor Van der Roer, die een voortreffelijke wed strijd speelde. Hij werd door de PSV- ers, die in opdracht van hun trainer Rijvers vaak van afstand moesten schieten, ook fijn ingewerkt. PSV moest wel van afstand schieten, want bet wist geen raad met Excelsiors uitgekiende taktiek. De spitsen Meut- stege en Bassant moesten via de vleu gels aanvallen, daarmee PSV dwin gend door het midden op te komen. Op het middenveld hield Van der Heide zich bezig met Van der Kuylen. Van der Vaart met Krijgh en Kwak kernaat met Strik. Itogg-veen speelde zo een beetje als vrije man, had in elk geval geen vastomlijnde defensie ve opdracht. Van Nierop maakte Van Hoekema een hulpeloze spits, Bron maakte het Mulders te moeilijk en alleen Van der Heijden moest Schmidt Hansen nogal eens laten gaan. Gevaarlijk was PSV dan ook nauwe lijks. Er werd volstrekt tempoloos voetbal gespeeld, de bal werd voortdu rend gebracht en vooral in de spits was armoe troef. Hoekema speelde uitsluitend terug en als hij ging zwer ven nam niemand zijn plaats over. Mulders was de hele wedstrijd on zichtbaar en Schmidt Hansen deed altijd hetzelfde: hij pingelt zich naar de doellijn en geeft dan een voorzet naar voorbij de tweede paal. Het aantal zinloze en mislukte 1-2-combi- naties was ontelbaar en het toppunt in slecht plaatsen bereikte Strik toen hij een vrije trap op de rand van het strafschopgebied achteloos naar een Excelsior-speler schoof. Excelsior verdedigde, uiteraard. Maar het kwam er ook uit. Het kreeg zelfs meer uitgespeelde kansen dan PSV. Maar dc fraaie kansen die Van der Vaart, Meutstege en Roggeveen kre gen, werden niet benut vooral niet omdat ze op weg naar die kansen en door hun vele storende werk kracht en scherpte tekort kwamen. Dat een gedwongen offensiever spelend Excel sior twee minuten voor tijd nog een tweede treffer moest incasseren toen Schmidt Hansen fraai raak schoot, maakte de nederlaag alleen maar triester. Toen bekend werd dat NAG gewonnen had van Ajax, werden de Excelsior-gezichten nog minder vro lijk. Castenmiller: 'Het wordt nu toch wel moeilijk. We zullen toch eens punten moeten gaan halen'. PSV—Excelsior 20 (00) 80. Van der Kuljlen 10. 89. Schmidt Hansen 20. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 10.000. PSV: Van Gerven: Van den Dungen. Van KraalJ (Dijkstra). Nordqvlst. Van Stlppent; Krijgh, Strik. Van der Kuljlen: Schmidt Hansen, Hoekema (Munk Jensen). Mulders. Excelsior: Van der Roer; Bron Tetteroo. Van Nierop. Van der Heyden (G. den Butter); Kwakkernaat. Van der Helde (De Mos). Roggeveen: Van der Vaart, Meutstege. Bas sant. Achter de woelige en emotione le uitspraken van Bert Jacobs, trainer van FC Utrecht en er kend criticus van het Neder landse scheidsrechters-korps, scholen ook waarheden. Jacobs liet zich gisteren evenals het Utrechtse publiek trouwens toeer eens veel te ver gaan. De door de jonge arbiter Bart Ram aan Telstar toegekende straf- schop bracht in de eerste plaats een vloed xxin ongenuanceerde en scheldende verwijten. Maar zelfs die uitspraken van Jacobs alléén al mogen als illustratief gelden voor het schromelijk ge brek aan communicatie en daar door onbegrip in de nationale voetbalwereld. Binnen de KNVB koesteren alle belanghebbenden hun eigen club. De scheidsrechters, de spe lers, de trainers, de clubs. Dat in deze toch vrij kleine kring geen aanhoudend en 'normaal' overleg op gang kan komen, mag alleen maar triest voor de ontwikkeling van de voetbal sport worden genoemd. De betrokken organisaties en dat blijkt vrijwel wekelijks kunnen nog niet eens in ei gen huis orde op zaken stellen. Laat slaan, dat de buren voor een samenspraak uitgenodigd worden. Vast staat, dat de geor ganiseerde scheidsrechters, in de CO VS en de belangenvereni ging (deze laatste voor 'betaal de' arbiters) te vaak alleen hun eigen pas in het oog houden en zich even autoritair in als bui ten het veld opstellen. Vorig jaar is dat nog eens ge bleken, toen de Vereniging van Oefemneesters in Nederland of ficieel voor een discussiemiddag uitgenodigd werd. Maar die uit nodiging werd zéér familair te lefonisch gedaan en nooit be vestigd, De WON, die zich on der supervisie van secretaris generaal Jaap van der Leek tot een strijdbare organisatie heeft ontwikkeld, riep terecht op tot een boycot van die bijeenkomst. Betaald voetbal immers is door de schuld van het kapitaal- uitgegroeid tot een belangrijk maatschappelijk verschijnsel. Trainers en spelers kunnen dank zij die voetballerij tot een rooskleurig inkomen reiken. Maar beide groepen ontmoeten op en rond hun werkterrein amateurs. Goedwillend, dat wel Vaak echter nauwelijks capabel Scheidsrechters en bestuursle den staan als ama teurs/hobbyisten aan dezelfde band bij de bereiding van het produkt voetbal als de professi onele trainers en spelers. Al leen: de scheidsrechters wanen zich in een onaantastbare posi tie. Als de trainerswereld (vorig jaar onder meer Rijvers, Block en Knobel, dit seizoen alweer Coerver en Jacobsde kwaliteit en vooral de uniformiteit van de arbiters-korps ter discussie stelt, volgt vaak een huilerig antivoord. In de eerste plaats, omdat de scheidsrechter zélf zich moeilijk in de positie van de profs lean verplaatsen. Voet bal is, simpelweg, zijn brood niet. Hooguit een bijverdienste. En slechts een gedegen samen spraak kan dit gevaarlijke ver schil zo klein mogelijk maken. Een scheidsrechter, dat ten tweede, manifesteert zich graag als een onkrenkbare grootheid. De scheidsrechterscommissie van de KNVB is trots op haar korps. Dat mag. Maar waarom moet die kwaliteit voortdurend boven alle kritiek verheven zijn en is zèlf-kritiek een nauwelijks terug te vinden woord in haar vocabulaire? Niemand uit. de scheidsrechters- wereld heeft ook maar enige bezorgdheid getoond, toen aan het einde van het vorig seizoen de 'top' door het bereiken van de leeftijdsgrens van Van Ra vens, Dorpmans, Brouwer en Bogaerts sterk werd afgeroomd. Het heette goed voor de door stroming, enz. Maar tegelijker tijd mag ook de scheidsrechters commissie zich na de recente ervaringen gaan afvragen of die lakonieke reactie wel hele maal terecht is geweest. Jonge arbiters krijgen een kans. Bart Ram bijvoorbeeld. Terecht als talent opgemerkt. Ram debu teerde drie weken geleden in de eredivisie bij NACGo Ahead. Een door een geprikkelde sfeer in het veld, wat ongelukkig uit gevallen debuut. Uitgerekend in Utrecht met een voor scheidsrechters geen seconde to lerant publiek krijgt hij zijn tweede wedstrijd toegewezen. Joop Martens, de grote meester van de scheidsrechters-commis- sie zélf, zat op de tribune. 'Moe dig gefloten', luidde zijn com mentaar. Wellicht heeft de ge hele scheidsrechters-wereld zo snel mogelijk de moed om tot een openhartig gesprek met de dndere belanghebbenden te ko men. En kunnen de arbiters wellicht ook eens de schuld bij zichzelf gaan zoeken. De autori teit verdient namelijk zo spoe dig mogelijk een zelfonderzoek. In haar communicatie met 'me despelers' is duidelijk iets mis. Dat zal ook de WON moeten erkennen. Bestuurslid Jacobs voorop. GERRIT DEN AMBTMAN PIM BEUKEMA Explosief feest BUENOS AIRES (ANP) Het kam pioensfeest van de Argentijnse voet balclub San Lorenzo is in een drama geëindigd. In het stadion van San Lorenzo, waar de festiviteiten plaats hadden, openden sommige toeschou wers het vuur op grote met gas gevulde ballonnen. Een reeks geweldi ge ontploffingen was het gevolg, waardoor talrijke mensen werden ge wond, Het preciese aantal gewonden is niet bekend, maar wel waren het er zo veel, dat in de catacomben van het stadion een noodhospitaal moest wor den ingericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11